Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Locked
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1001 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Hank Paldum »

The 51st State wrote: 21/01/2020 21:35 U jedno sam siguran da se umjesto bosnjak uzelo ime bosanac, dozer i ova raja bi furala bosnjak 1/1.
Ne bi.
FGRovcima nikada nije bio problem što su u BiH živjela 3 naroda, plemena, torovski mentaliteti, što su se brojala krvna zrnca. Eno tema o Jugoslaviji preko 100 stranica pa ne pročitah od istih pljuvanje, šta više to je od njihove strane predstavljeno kao nešto pozitivno, bratstvo i jedinstvo, uvažavanje. To je bilo vrijeme kada su bili Srbi i Hrvati a mi se morali izjašnjavati kao oni pa neopredjeljenji, Ostali pa onda Muslimani. Tada je bilo tolerancije sa njihove strane.

Poslije rata isto nisu vidjeli problem, čak nisu BH Srbima i Hrvatima prigovarali (kao danas Bošnjacima) što su više Srbi i Hrvati nego Bosanci nego su tu različitost forsirali kako su oni multi-kulti, tolerantni i nisu nacionalisti nego žele sa Srbima i Hrvatima da grade državu. To je bilo vrijeme pred popis kada mnogi nisu naziv Bošnjak toliko uzimali za ozbiljno. Čuli su ponekad taj naziv ali za većinu je bilo i dalje Muslimani ili Bosanci. Kada je krenulo sa najavama pred popis i kada je i zadnjoj osobi postalo jasno da smo Bošnjaci onda je krenula priča sa ismijavanjem popisa, priča o torovima i propasti države, kako trebamo biti Bosanci a ne ovce itd.
Njihov scenario iz snova bi bio da je na popisu bilo
BH Srbi koji su ionako Bosanci, BH Hrvati koji su automatski Bosanci a mi da smo Bosanci i ništa više.

To furanje Bosanstva nije nikakav inat "da ste vi izjasnili Bosancima mi bi bili Bošnjaci" nego je to više zaprepaštenost, razočarenje i šok nakon rezultata Popisa 2013. koji pokušavaju kroz sarkazam kamuflirati.
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1002 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Dozer »

Koja gomila gluposti....

Hajde mi reci nesto, ali fakat iskreno, ako je ikako moguce... Da li si do 1992/93 uopste znao sta su i ko su Bosnjaci?
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#1003 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Novi_Nick »

Dozer wrote: 21/01/2020 22:41 Tacno. Medjutim, i oni onda tu upadaju u problem kada odu negdje dalje od BiH ili npr. Sandzaka.
Kako ce, recimo, sandzaklija sa srbijanskim pasosem bilo gdje napisati ili dokazati da je bosanskohercegovacke nacionalnosti?
Ili BH Srbin sa BH pasosem da je nacionalni Srb(ijanac)in?
Ili BH Hrvat sa BH pasosem da je nacionalni Hrvat?
Ili Francuz sa SWE pasosem da je nacionalni Francuz?

I ja za sebe mogu tvrditi da sam Amerikanac. Ali sam u problemu kada to trebam negdje dokazati.
Tacno ali to je hjihov problem jer su izabrali da se izjasnjavaju kako su izabrali da se izjasnjavaju.
Moj licni primjer, ja sam rodjen u BiH i ja sam iz etnickog naroda Bosnjaci (Bosnjak), ali sam u isto vrijeme na lokalnom i Internacionalnom nivou Bosanac i Hercegovac. Ako me neko u BiH pita ko sam ja? odgovorim da sam Bosnjakbosanac a van granica Bosne i Hercegovine zna se da sam Bosanac i Hercegovac i da imam drzavljanstvo nase drzave Bosne i Hercegovine.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1004 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by CPT »

Hank Paldum wrote: 21/01/2020 22:46Njihov scenario iz snova bi bio da je na popisu bilo
BH Srbi koji su ionako Bosanci, BH Hrvati koji su automatski Bosanci a mi da smo Bosanci i ništa više.
Tacno. Uz mali dodatak. Mi smo nacionalni Bosanaci po definiciji zaobilazi religiju (Islam) sto je prakticno ako bas to zelis izbjeci... Jugoslavenstvo 2.0
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1005 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Dozer »

Novi_Nick wrote: 21/01/2020 22:52 Tacno ali to je hjihov problem jer su izabrali da se izjasnjavaju kako su izabrali da se izjasnjavaju.
Moj licni primjer, ja sam rodjen u BiH i ja sam iz etnickog naroda Bosnjaci (Bosnjak), ali sam u isto vrijeme na lokalnom i Internacionalnom nivou Bosanac i Hercegovac. Ako me neko u BiH pita ko sam ja? odgovorim da sam Bosnjakbosanac a van granica Bosne i Hercegovine zna se da sam Bosanac i Hercegovac i da imam drzavljanstvo nase drzave Bosne i Hercegovine.
Obisao sam preko 20 zemalja Evrope i Azije, ukljucujuci i USA, i nikad nigdje me niko nije oslovio drugacije nego Bosanac (Bosnian). Tako da mislim da je suvisno uopste i pricati o ovome, ali eto... Mnogima, ukljucujuci i neke koji su vani decenijama, ocito sve to jos uvijek nije najjasnije...

A mozda je najbolji primjer na makedonskoj ili slovenackoj granici gdje dajem BH pasose ili LK s raznim imenima, medju kojima nekad bude i Bosnjaka i Srba i Hrvata, sve zajedno. Carinici nam se uvijek obrate sa "Gde ste Bosanci! Sta ima u Bosni?" ili "Pa kako ste Bosanci!". I nikad se niko u autu nije pobunio ili nasao uvrijedjen na to, nego svi redom se pocnemo zafrkavat i pricati s carinikom.
Last edited by Dozer on 21/01/2020 23:04, edited 1 time in total.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#1006 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Novi_Nick »

Smatram da je to njihov licni problem a ne nas. Ne znaci da kamila ne postoji ako je covjek nije vidio nikad :D
Meni je dovoljno da su fakta da je nasa drzava priznata u UN sa imenom Bosna i Hercegovina i da na pasosu stoji ime nase zajednicke drzave Bosna i Hercegovina, imamo i nasu BH zastavu drzave BiH, kome se ne svidja neka place ili neka se zali Vodovodu :D
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1007 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Hank Paldum »

Dozer wrote: 21/01/2020 22:48 Koja gomila gluposti....

Hajde mi reci nesto, ali fakat iskreno, ako je ikako moguce... Da li si do 1992/93 uopste znao sta su i ko su Bosnjaci?
Ja sam čuo mada se nisam toliko s time bavio ali evo reću ti uopšte, zahvaljujući obrazovanju u SFRJ većina Bošnjaka nije znala šta su i ko su Bošnjaci ali su bili svjesni da su jedan od tri naroda, da Muslimani jest povezan sa religijom koju većina prakticira ali da smo ipak narod za sebe jer se razlikujemo od arapskih i afričkih muslimana i ne pripadamo njihovom narodima.
Zato me čudi kod većine Jugonostalgičara kada kritikuju današnji mentalitet, narode i rugaju se popisu kada je i i SFRJ bila konstitutivnost, nisu je izmislili SDA, HDZ i SDS da bi ovce držali u torovima, čak je i Tito govorio da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska i kada su se u SFRJ uvijek više forsirali narodi, pogotovo u BiH. U biti se nije puno promijenilo od prije 30 godina samo je razlika što su Muslimani danas Bošnjaci
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1008 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by madner »

Pa valjda vam je jasno ko je gurao tu mantru i zasto. Djelu srpskih i hrvatskih nacionalista nije bilo prihvatljivo da je BiH republika, jer po komunistickom smislu je bilo narod -> republika. Dakle ne 3 nego jedan narod. Kao kompromis su dobili konstitivnost naroda, jer su izgubili sve ostalo kada je SRBiH postala ravnopravna.

Isto da svjesno guramo SANU program.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2888
Joined: 24/08/2003 00:00

#1009 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Novi_Nick »

Hank Paldum wrote: 21/01/2020 23:06
Dozer wrote: 21/01/2020 22:48 Koja gomila gluposti....

Hajde mi reci nesto, ali fakat iskreno, ako je ikako moguce... Da li si do 1992/93 uopste znao sta su i ko su Bosnjaci?
Ja sam čuo mada se nisam toliko s time bavio ali evo reću ti uopšte, zahvaljujući obrazovanju u SFRJ većina Bošnjaka nije znala šta su i ko su Bošnjaci ali su bili svjesni da su jedan od tri naroda, da Muslimani jest povezan sa religijom koju većina prakticira ali da smo ipak narod za sebe jer se razlikujemo od arapskih i afričkih muslimana i ne pripadamo njihovom narodima.
Zato me čudi kod većine Jugonostalgičara kada kritikuju današnji mentalitet, narode i rugaju se popisu kada je i i SFRJ bila konstitutivnost, nisu je izmislili SDA, HDZ i SDS da bi ovce držali u torovima, čak je i Tito govorio da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska i kada su se u SFRJ uvijek više forsirali narodi, pogotovo u BiH. U biti se nije puno promijenilo od prije 30 godina samo je razlika što su Muslimani danas Bošnjaci
Cini ti se, tada drzava Bosna i Hercegovina kao nezavisna drzava nije bila priznata u svijetu preko i u UN. Za razliku od bivse Jugoslavije mi danas imamo nasu suverenu i medjunarodno priznatu drzavu sa svim njenim BH atributima, Bosanskim jezikom itd. Kapiras razliku?!
Last edited by Novi_Nick on 21/01/2020 23:16, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1010 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Bodkin »

Dozer wrote: 21/01/2020 22:48 Koja gomila gluposti....

Hajde mi reci nesto, ali fakat iskreno, ako je ikako moguce... Da li si do 1992/93 uopste znao sta su i ko su Bosnjaci?
Ali zajebi to.
Nevjerovatno da su ljudima toliko isprali mozak i ubijedili da kad se poistovijetis sa DRZAVOM, a ne sa etnijom da si nekako neprijatelj

Jedino sto preostaje je da ove tri etnije imaju jednu drzave gdje ili dominiraju nad druga dva naroda ili drugih i nema. I u tom slucaju su naravno svi koji nisu sa njima, neprijatelj.

Jer kako drugacije objasniti da je neko ko je bosanac, glavni mu/joj grad sarajevo, navija za bosnu i placa porez neprijatelj drzave bosne. Mozda ali odredjene vizije te drzave
User avatar
Dozer
Posts: 28401
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1011 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Dozer »

I nisi iskren, ali nema veze. Nisam ni ocekivao.
Stvarni odgovor je da i oni koji su culi za taj izraz, nisu imali blage veze ni sta znaci, ni na koga se tacno odnosi. Cak i '93 kada se pocelo s promocijom tog naziva imjesto "Muslimani", cak su i sami muslimani bili u konfuziji jer nisu znali o cemu se radi, i trebalo je par godina, tacnije do iza rata i Daytona, pa da shvate da se radi o njima samima.

OK, nije to nista cudno jer je taj naziv generacijama bio izostavljen iz svega, nije se nigdje moglo o njemu ni cuti, ni procitati, tako da su ta konfuzija i neznanje bili normalni u tim momentima. Medjutim, ono sto je porazno jeste cinjenica da su i oni koji su taj naziv/ime vratili u upotrebu, kao i svi koji su ga prihvatili, zaboravili da malo i prostudiraju njegovu istoriju. Ovi prvi jer im je to bio cilj, a ovi drugi jer ne razmisljaju.
I upravo radi toga se danas vode ovakve polemike - jer je to postala novokomponovana velikobosnjacka prica, koja je, nazalost, vrlo slicna onoj velikosrpskoj i velikohrvatskoj, a svodi se na to da su svi stariji od ameba u B(iH) i da je B(iH) BAS njihova vjekovna zemlja.

Necemo mi tako brzo na zelenu granu...
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1012 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by neko_sa_strane »

Dozer wrote: 21/01/2020 21:16
hAZNADAR wrote: 21/01/2020 16:22 Kada je bilo peticija i imas li link? A jos bolje jacih inicijativa u vidu programa neke politicke stranke, prijedloga u parlamentu,... i sl.

Do daljnjeg - znamo ko se od konstitutivnih jedino zalaze za gradjansku drzavu, kome je jedino stalo da svi imaju ista prava svugdje u BiH, ko jedini postuje neutralnu zastavu, himnu, slavi dan ZavnoBiH-a,.. i najbitnije gdje ikako postoje i djeluju nekonstutivni. Iskreno neznam sta jos Bosnjaci da urade, dokazu,..
Vidi se da ne zivis ovdje...
Jedno je deklarativno zalaganje kroz pricu, a nesto sasvim drugo je ono sto se radi u realnosti.
Evo, jedva cekam da Bake Covketu konacno "odobri" promjenu izbornog zakona.
To je bas, onako, jedan krasan korak ka ravnopravnosti svih svugdje, a jos veci ka gradjanskoj drzavi...
Zar promjena izbornog zakona ne podrazumijeva podršku svih parlamentarnih stranaka u BiH? Ne može Bakir obećati Čoviću.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1013 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Hank Paldum »

Dozer wrote: 21/01/2020 23:17 I nisi iskren, ali nema veze. Nisam ni ocekivao.
Stvarni odgovor je da i oni koji su culi za taj izraz, nisu imali blage veze ni sta znaci, ni na koga se tacno odnosi. Cak i '93 kada se pocelo s promocijom tog naziva imjesto "Muslimani", cak su i sami muslimani bili u konfuziji jer nisu znali o cemu se radi, i trebalo je par godina, tacnije do iza rata i Daytona, pa da shvate da se radi o njima samima.

OK, nije to nista cudno jer je taj naziv generacijama bio izostavljen iz svega, nije se nigdje moglo o njemu ni cuti, ni procitati, tako da su ta konfuzija i neznanje bili normalni u tim momentima. Medjutim, ono sto je porazno jeste cinjenica da su i oni koji su taj naziv/ime vratili u upotrebu, kao i svi koji su ga prihvatili, zaboravili da malo i prostudiraju njegovu istoriju. Ovi prvi jer im je to bio cilj, a ovi drugi jer ne razmisljaju.
I upravo radi toga se danas vode ovakve polemike - jer je to postala novokomponovana velikobosnjacka prica, koja je, nazalost, vrlo slicna onoj velikosrpskoj i velikohrvatskoj, a svodi se na to da su svi stariji od ameba u B(iH) i da je B(iH) BAS njihova vjekovna zemlja.

Necemo mi tako brzo na zelenu granu...
Pa napisah da sam čuo, nisam ni rekao da sam bio svjestan šta znači niti da sam bio pametniji od 95% Bošnjaka što se tiče tog imena.
A i kako bi? SFRJ je ignorisala tu temu, nije bilo interneta, nije bilo mogućnosti da se dođe do određene literature međutim čega je svako bio svjestan je da smo bili jedan od tri naroda i da Musliman kao narod zvuči neprirodno, pogotovo u poređenju sa imenima druga dva naroda tako da su mogi bili svjesni da mora postojati drugi naziv za taj narod, čak i ko nije nikada čuo za Bošnjak
Last edited by Hank Paldum on 21/01/2020 23:39, edited 1 time in total.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1014 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by neko_sa_strane »

Bloo wrote: 21/01/2020 15:45
The 51st State wrote: 21/01/2020 15:33
Dozer wrote: 21/01/2020 15:26
Tjah... A koje su to moje, kao, nebuloze...? Deder neku, pa mi je i argumentovano razbucaj kao nebulozu...
odakle da krenem od reptila ili skrivene planete iza plutona?
prosipas frustrqcije i nemoc po forumu sto ti drzava nije po ukusu, kao da ce to rezultirati tvojom utopijom, nece jarane..., ono sto je posebno iritantno je bazdar, pa i na obicnoj pijaci imas razlicitih givikta kad se vaga, doj ti daj pol pola kile svima ne bi li dobio cjelinu.
ne moze jednostavnije, bosnjaci jesu za sve ti sto se zalazes vis a vi drzave no nisu dovoljno mocni to da iznesu, toliko prosto, svaka druga prica je obicno drobljenje i iluzija.
Svaki Kanton ima svoj ustav zar ne?
Za implementaciju preporuka VE i Konvencija i presuda je potrebno da svaki kanton izmijeni svoj ustav.
Da se želi vršiti izmjena kantonalnih ustava to bi se uradilo uz svesrdnu pomoć izvana...ali se ne želi.
JER političkim predstavnicima sva tri naroda to ne odgovara. Ne samom narodu (nije narod stado jednoumno) već političkim predstavnicima koji profitiraju od ove situacije u kojoj se ova država već godinama nalazi.
Bosnjaci jesu, politički predstavnici koji tvrde da predstavljaju Bošnjake nisu. Hrvati (barem neki) jesu, politički predstavnici koji tvrde da predstavljaju sve Hrvate nisu...i tako dalje i tako dalje.
To sto politicki predstavnici glumataju zrtve po potrebi ide na ruku samo njima...a mislis da svi ne rade zajedno?
Malo morgen.
Bez Dodika nema Baketa, bez Baketa nema Draganceta...
Svi oni zajedno vladaju dogovorenim podizanjem tenzija i potrebni su jedni drugima. Kada jednoj strani pada rejting dižu se nacionalno - vjerske tenzije. Par puta u podizanju tenzija učestvovao je i Valentin Inzko jer i njemu odgovaraju tenzije obzirom da mu obezbjeđuju platu. Ja bih tu dodao i vladajuće strukture Srbije i Hrvatske koje asistiraju i nerijetko usmjeravaju.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1015 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by hAZNADAR »

MarlboroGold wrote: 21/01/2020 21:19
piupiu wrote: 21/01/2020 20:53 Je l' ga to i po FB pratite? :shock: Svaka čast, to je predanost. :thumbup:

Naravno da ga branim, mogu se sporiti s njim o njegovim tezama, a od hajke i protjerivanja sam ga i opet bih ga branila.

Dalje ne bih na tu temu.
Inteligentan je, ali izuzetno otvoren i provokativan što mnogima ne leži. I ja smatram da pretjeruje. Bošnjačkom korpusu je i jedan ispad dovoljan da ga nazovu četnikom iako to nije.
Doduše moram reći da je najbolje objasnio kako torovi funkcionišu u smislu da je opasno da svi glume vječne žrtve (zna se da žrtve uvijek imaju sva moralna prava), a da se nakon nekog vremena počnu ponašati kao da im je apsolutno sve dozvoljeno. Ako ćemo svjetski primjer ovoga onda su to Židovi nakon holokausta.

Hebote, kako mnogi ovdje za sitnicu ispadnu bosnjacki fasisti i sovinisti, agresivni bosnjacki nacionalisti, SDA etnotorovci sa kojima nista ne moze, ekstremisti koji kopiraju cetnike pa diskriminisu jos gore, rusitelji BiH,..... A ovaj Vuk sto mu je RS samo u srcu, i sto se nasra i po Sarajevu i drzavi,.. eto malo pretjerao al ok inace. :lol:

Ko Bodkin Pointu zbog prozivke MB-a o Ferhadiji.
Jebote tito jel te stid tolikog nacionalizma odvratnog?

Vuk ocigledno ima jednu prednost u startu u odnosu na Bosnje.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1016 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by LBVIEW »

hAZNADAR wrote: 21/01/2020 23:40
MarlboroGold wrote: 21/01/2020 21:19
piupiu wrote: 21/01/2020 20:53 Je l' ga to i po FB pratite? :shock: Svaka čast, to je predanost. :thumbup:

Naravno da ga branim, mogu se sporiti s njim o njegovim tezama, a od hajke i protjerivanja sam ga i opet bih ga branila.

Dalje ne bih na tu temu.
Inteligentan je, ali izuzetno otvoren i provokativan što mnogima ne leži. I ja smatram da pretjeruje. Bošnjačkom korpusu je i jedan ispad dovoljan da ga nazovu četnikom iako to nije.
Doduše moram reći da je najbolje objasnio kako torovi funkcionišu u smislu da je opasno da svi glume vječne žrtve (zna se da žrtve uvijek imaju sva moralna prava), a da se nakon nekog vremena počnu ponašati kao da im je apsolutno sve dozvoljeno. Ako ćemo svjetski primjer ovoga onda su to Židovi nakon holokausta.

Hebote, kako mnogi ovdje za sitnicu ispadnu bosnjacki fasisti i sovinisti, agresivni bosnjacki nacionalisti, SDA etnotorovci sa kojima nista ne moze, ekstremisti koji kopiraju cetnike pa diskriminisu jos gore, rusitelji BiH,..... A ovaj Vuk sto mu je RS samo u srcu, i sto se nasra i po Sarajevu i drzavi,.. eto malo pretjerao al ok inace. :lol:

Ko Bodkin Pointu zbog prozivke MB-a o Ferhadiji.
Jebote tito jel te stid tolikog nacionalizma odvratnog?

Vuk ocigledno ima jednu prednost u startu u odnosu na Bosnje.
Vuk govori ono sto dobar dio misli, drugog objasnjenja nema. Kako ono bjese, "viktimoloski narativ", a na Bogojavljanju vernici pevaju o krvavim lancima. :oops:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1017 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by MarlboroGold »

hAZNADAR wrote: 21/01/2020 23:40
MarlboroGold wrote: 21/01/2020 21:19
piupiu wrote: 21/01/2020 20:53 Je l' ga to i po FB pratite? :shock: Svaka čast, to je predanost. :thumbup:

Naravno da ga branim, mogu se sporiti s njim o njegovim tezama, a od hajke i protjerivanja sam ga i opet bih ga branila.

Dalje ne bih na tu temu.
Inteligentan je, ali izuzetno otvoren i provokativan što mnogima ne leži. I ja smatram da pretjeruje. Bošnjačkom korpusu je i jedan ispad dovoljan da ga nazovu četnikom iako to nije.
Doduše moram reći da je najbolje objasnio kako torovi funkcionišu u smislu da je opasno da svi glume vječne žrtve (zna se da žrtve uvijek imaju sva moralna prava), a da se nakon nekog vremena počnu ponašati kao da im je apsolutno sve dozvoljeno. Ako ćemo svjetski primjer ovoga onda su to Židovi nakon holokausta.

Hebote, kako mnogi ovdje za sitnicu ispadnu bosnjacki fasisti i sovinisti, agresivni bosnjacki nacionalisti, SDA etnotorovci sa kojima nista ne moze, ekstremisti koji kopiraju cetnike pa diskriminisu jos gore, rusitelji BiH,..... A ovaj Vuk sto mu je RS samo u srcu, i sto se nasra i po Sarajevu i drzavi,.. eto malo pretjerao al ok inace. :lol:

Ko Bodkin Pointu zbog prozivke MB-a o Ferhadiji.
Jebote tito jel te stid tolikog nacionalizma odvratnog?

Vuk ocigledno ima jednu prednost u startu u odnosu na Bosnje.
Nekad se pljuvalo po komunjarama sve dok nisu postali marginalizirani i gurnuti po strani, a i dan danas se pu pu po njima ako slučajno neko spomene bivšu državu. Sad je došlo vrijeme da se pljuje po B/H/S matrici jer ne funkcioniše.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#1018 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by piupiu »

The 51st State wrote: 21/01/2020 15:55
piupiu wrote: 21/01/2020 15:53
The 51st State wrote: 21/01/2020 15:24 samo gradjanska, sekularna rbih, za to se jedino bosnjaci zalazu, mislim znas i ti to alj iz nekih obzira prema srpskom i hrvatskom narodu i njihovim politika to se uporno izostavlja iz vida.
Da te podsjetim na tvoj upis odmah iznad ova dva. Dakle - nacionalna država Bošnjaka. Tako reci! ;-)
Ne vidim nikakvu kontradikciju
Naravno da ne vidiš. U tome i jeste problem. Vide ga Srbi i Hrvati. Na isti način na koji su Slovenci, Hrvati i Bošnjaci vidjeli problem u miloševićevskom konceptu Jugoslavije kao nacionalne države Srba. Ali, haj', recimo da to nije problem. Kojim putem će Bosna postati nacionalna država Bošnjaka? I ko se za taj koncept, uopšte, bori?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1019 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by hAZNADAR »

LBVIEW wrote: 21/01/2020 23:47
hAZNADAR wrote: 21/01/2020 23:40
MarlboroGold wrote: 21/01/2020 21:19
Inteligentan je, ali izuzetno otvoren i provokativan što mnogima ne leži. I ja smatram da pretjeruje. Bošnjačkom korpusu je i jedan ispad dovoljan da ga nazovu četnikom iako to nije.
Doduše moram reći da je najbolje objasnio kako torovi funkcionišu u smislu da je opasno da svi glume vječne žrtve (zna se da žrtve uvijek imaju sva moralna prava), a da se nakon nekog vremena počnu ponašati kao da im je apsolutno sve dozvoljeno. Ako ćemo svjetski primjer ovoga onda su to Židovi nakon holokausta.

Hebote, kako mnogi ovdje za sitnicu ispadnu bosnjacki fasisti i sovinisti, agresivni bosnjacki nacionalisti, SDA etnotorovci sa kojima nista ne moze, ekstremisti koji kopiraju cetnike pa diskriminisu jos gore, rusitelji BiH,..... A ovaj Vuk sto mu je RS samo u srcu, i sto se nasra i po Sarajevu i drzavi,.. eto malo pretjerao al ok inace. :lol:

Ko Bodkin Pointu zbog prozivke MB-a o Ferhadiji.
Jebote tito jel te stid tolikog nacionalizma odvratnog?

Vuk ocigledno ima jednu prednost u startu u odnosu na Bosnje.
Vuk govori ono sto dobar dio misli, drugog objasnjenja nema. Kako ono bjese, "viktimoloski narativ", a na Bogojavljanju vernici pevaju o krvavim lancima. :oops:
Mislim da nije to. Fgr nema uopce politiku, to ti je socijalni fenomen gdje se vise gleda neciji stajling, profil negoli politika. Vuk ima prednost u startu kod Fgr jer nema nikakve sanse, bojazni, sumnje,..... da je ili da bi mogao biti Bosnjak, musliman, seljak,... Muka mi je kada vidim u dijaspori kako se fgr dodvorava urbanim Beogradjanima bez obzira na sve. Takvima je blizi moj skolski sa kojim sam odrastao u BL zbog stajlinga, ukusa, manira,... negoli meni jer ja sam se zbog politike i stavova ogradio od njega. ZNaci u pitanju je samo sljepilo, naivnost,... a ne sto Vuk nesto pametno zbori.
A pomalo je i wonder boy tip,... kakve cougars love subotom navecer. :mrgreen:
MarlboroGold wrote: 21/01/2020 23:48
Nekad se pljuvalo po komunjarama sve dok nisu postali marginalizirani i gurnuti po strani, a i dan danas se pu pu po njima ako slučajno neko spomene bivšu državu. Sad je došlo vrijeme da se pljuje po B/H/S matrici jer ne funkcioniše.
To se lijepo na izborima rjesava,... a pred izbore potrudis da se priblizis narodu. Napr da ljevica skonta da ova furka sa Jugom, urbanom elitom koja se ogradjuje od svega moguceg,... do sada nije dala ucinka pa da se nesto promijeni.
A pogotovo ovaj slucaj kao sa Vukom,.. ne pali bas model gdje Bosnjaka provlacis kroz iglene usi, pa kroz sito i reseto,... da bi nasao nesto sto ti valja a od Srba i Hrvata more bilo kakav - samo nek je S/H.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1020 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Bloo »

hAZNADAR wrote: 22/01/2020 07:17 Fgr nema uopce politiku, to ti je socijalni fenomen gdje se vise gleda neciji stajling, profil negoli politika. Vuk ima prednost u startu kod Fgr jer nema nikakve sanse, bojazni, sumnje,..... da je ili da bi mogao biti Bosnjak, musliman, seljak,... Muka mi je kada vidim u dijaspori kako se fgr dodvorava urbanim Beogradjanima bez obzira na sve
Imaš FGR i u dijaspori?
Kakav je stajling koji preferira FGR?
Suprotno od urbanog Beograđanina je šta? Neurbani? Seljački? Ruralni?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1021 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by The 51st State »

piupiu wrote: 22/01/2020 01:54
The 51st State wrote: 21/01/2020 15:55
piupiu wrote: 21/01/2020 15:53

Da te podsjetim na tvoj upis odmah iznad ova dva. Dakle - nacionalna država Bošnjaka. Tako reci! ;-)
Ne vidim nikakvu kontradikciju
Naravno da ne vidiš. U tome i jeste problem. Vide ga Srbi i Hrvati. Na isti način na koji su Slovenci, Hrvati i Bošnjaci vidjeli problem u miloševićevskom konceptu Jugoslavije kao nacionalne države Srba. Ali, haj', recimo da to nije problem. Kojim putem će Bosna postati nacionalna država Bošnjaka? I ko se za taj koncept, uopšte, bori?
Ne bori se niko ali bi to rjesilo vecinu dnevnopolitickih problema, bosnjaci su ok sa gradjanskom pricom ali nemaju partnere u druga dva naroda, to barem nem potrebe objasnjavati.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1022 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by MarlboroGold »

hAZNADAR wrote: 22/01/2020 07:17 To se lijepo na izborima rjesava,... a pred izbore potrudis da se priblizis narodu. Napr da ljevica skonta da ova furka sa Jugom, urbanom elitom koja se ogradjuje od svega moguceg,... do sada nije dala ucinka pa da se nesto promijeni.
A pogotovo ovaj slucaj kao sa Vukom,.. ne pali bas model gdje Bosnjaka provlacis kroz iglene usi, pa kroz sito i reseto,... da bi nasao nesto sto ti valja a od Srba i Hrvata more bilo kakav - samo nek je S/H.
Tu se slažem. Ljevica je, nažalost, zakazala. Umjesto da se ujedine i da nastupe zajedno u svim segmentima nikad nije bila više rasuta. Što je najgore još uvijek se rasipaju, a SDP je najveći gubitnik u svemu tome.

Što se Vuka tiče on kritikuje i Srbe i Hrvate, a ne samo Bošnjake ako si iole pratio njegov rad. Dodika gotivi iz jednog razloga, a to je što je za njega fenomen zbog toga što mu sve prolazi što izgovori bez posljedica (tipa RS i Srbija će biti jedno itd), a to je ujedno dokaz kako nam je smiješna i neozbiljna država. On faktički ismijava cijeli region sa time. Zamisli da tako nešto kaže Angela Merkel za neke teritorije van Njemačke u kojima su švabe većina... osude sa svih strana, komentari o povratku nacizma, sankcije...

One komentare kad je davao o Sarajevu priznao je da je zbog neke vrste gorčine u smislu da treba prepoznati ono na šta ukazuje, ali da je mogao blaže reći mogao je. Pa ništa drugačije nećeš čuti ni od većine tuzlaka u vezi Sarajeva i sarajlija... ali zato što je Vuk iz RS onda je problem i po defaultu ga proglašavate četnikom.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1023 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Point. »

piupiu wrote: 21/01/2020 19:02
Point. wrote: 21/01/2020 18:41 Pijem, pušim i drogiram se. Umjesto ilahija slušam rock sa starih ploča i spavam sa ženom koja mi nije vjenčana žena. U džamiju ne idem, radije sam na fudbalskom stadionu. Kažem ja ovom @Megabajtu da se može biti i cool Bošnjo. :mrgreen:
Vela havle, š'a će ti taj rock? Sprži kojeg Mileta i onda je sve 5, Bošnjo za sve generacije! :oops: :D :lol:
Ko je Mile? Taj ne tekbira u refrenu.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1024 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Point. »

512MB wrote: 21/01/2020 19:31
Point. wrote: 21/01/2020 18:23
512MB wrote: 21/01/2020 12:27
Jebiga ja sam mislio da pišem sa odraslim osobama, a ti ne znaš ni čitat... ja to nisam napisao, to je tvoja šuplja.
Nisi napisao da ti je prilično svejedno i da ti je žalije kad neka kuća izgori?
Izvlačiš se sad.
Internet pamti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1025 Re: Etno-nacional-vjerske nedoumice i patnje Bošnjaka/Hrvata/Srbina

Post by Bloo »

Image
Locked