Sarajevo, seljacka mahala

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
law2
Been thanked: 1 time

#101 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:16

Niemand wrote:
PM72 wrote:
Ma jašta,svakom kome se digne ona stvar,bilo za "boračke" penzije ili cijenu malina treba da dođe u šeher,blokira saobraćaj,budalesa,pojede ćevape i nazad a mi bi trebali aplaudirati i još se pridružiti?

Moraš biti svjestan,ovdje nema D od države a zadnja koja je to bila je SFRJ a prije nje AU monarhija.To su bile države i sistemi ...
Ja to ne prihvatim, kakva god da je, ovo je moja drzava i to sarajevo je njen glavni grad. Ljudi trebaju traziti promjene i negodovati upravo u sarajevu, centru ove drzave, sta god neko mislio o tom jel centar il nije. Sto se protesta uopsteno tice, ja ne vjerujem vise u bosanske verzije protesta, budalastine i danguljenje najcesce, al svejedno, nije normalno da ovo postane enklava i da ljude briga za ostatak drzave i da se jos dobacuje sa visoka.
Ljudi prvo trebaju protestovati i tražiti promjene u svojoj sredini. Zašto očekuješ od sarajlija da se bore za prava drugih gradova kad građani tih istih gradova neće da se organizuju sa proteestima i zatraže promjene? Na kraju krajeva, njih se najviše to tiče, zar ne?

PM72
Has thanked: 1 time
Been thanked: 32 times

#102 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by PM72 » 29/07/2019 21:19

zposao wrote:
Onda se odrecite posebnih prihoda iz poreza koje Sarajevo dobiva bas zato jer je glavni grad i centar svih institucija.
Volite kad se pitate, volite investicije, volite zastupnistva i predstavništva, volite posebne koeficijente za povrat poreza, volite sto ste centar svega, a na neku stvar ti idu ljudi kad dodju da se bore za svoja prava iz nekih usranih mjesta tu pred institucije?
Fuj.
Evo,ja te podržavam da svi odu iz Sarajeva.Sve instutucije,od ambasada pa ih rasporedite od Karaule do Banj brda.I direktora VIK-a vodite u Brezu pa nek tamo komanduje.Halal vam bilo.

Kikibombona
Been thanked: 85 times

#103 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Kikibombona » 29/07/2019 21:19

Hajvan wrote:hajmo opet:
Sarjavo nije glavni grad ni cemu, osim mozda kantonu

znacaj sarajva seze eventualno do Visokog i Ivan-sedla

sarajvo nema nikakvu kutlurni/ekonomski ni politicki uticaj izvan kantona vlastitog imena
Tema su Sarajlije, intelektualci, studenti, obrazovani, gradska raja i tako te titulirane elite...

Sarajevo je najveci grad u BiH. Bilo bi logicno da se u Sarajevu nesto pokrene, a ne recimo u Kalesiji ili Konjicu. Sarajevo je politicki, kulturni i svaki drugi centar. Ima najvise studenata, obrazovanih, u svemu visestruko prednjaci u odnosu na ostale gradove.... Logika nalaze da bi u Sarajevu trebalo biti najvise intelektualaca i progresivnog naroda.

A realnost je da Sarajevo ne pokazuje nista vise od Kalesije i Konjica iako je po svemu vece.

...

Nas problem je sto stvari guramo pod tepih i ne zelimo se suociti sa realnoscu. Kada neko kaze da je Zenica danas grad primitivaca, ja se odmah slozim. Nema tih odbrambenih mehanizama i napada iz kontre da bi se maskirala surova realnost. Kada se suocimo sa istinom mozda napravimo korak naprijed.

Hajvan
Has thanked: 77 times
Been thanked: 33 times

#104 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Hajvan » 29/07/2019 21:20

zposao wrote:
Hajvan wrote:
zposao wrote:Izgleda da neke iz Saraj'va treba izvest na izlet malo izvan glavnog grada da vide da ljudi žive i izvan Šehera. To se uljuljalo u svom balončiću, tu državne instirucije, glavni gead, ovo ono, investicije, turisti... Žive ljudi i u ostatku države :bih:
jah

jadni vi
Ma ja, lahko tuđim k**cem gloginje mlatit. Da se slije i u druge krajeve para koliko Saraj'vo dobije, ne bi bili jadni :wink:
cuj tudjiim k**cem??
ja svojim k**cem samo mlatim
ali je to prilicno vjest k**c
jer sam naucio da vjestine donose novac….

zato sam ja svoj k**c naucio raznim vjestinama, pa mi ne trebaju vase gloginje, niti tudji k**c da ista maltim

bokte, kakih likova
svi su krivi sem nijih samih

Hajvan

#105 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Hajvan » 29/07/2019 21:21

Kikibombona wrote:
Hajvan wrote:hajmo opet:
Sarjavo nije glavni grad ni cemu, osim mozda kantonu

znacaj sarajva seze eventualno do Visokog i Ivan-sedla

sarajvo nema nikakvu kutlurni/ekonomski ni politicki uticaj izvan kantona vlastitog imena
Tema su Sarajlije, intelektualci, studenti, obrazovani, gradska raja i tako te titulirane elite...

Sarajevo je najveci grad u BiH. Bilo bi logicno da se u Sarajevu nesto pokrene, a ne recimo u Kalesiji ili Konjicu. Sarajevo je politicki, kulturni i svaki drugi centar. Ima najvise studenata, obrazovanih, u svemu visestruko prednjaci u odnosu na ostale gradove.... Logika nalaze da bi u Sarajevu trebalo biti najvise intelektualaca i progresivnog naroda.

A realnost je da Sarajevo ne pokazuje nista vise od Kalesije i Konjica iako je po svemu vece.

...

Nas problem je sto stvari guramo pod tepih i ne zelimo se suociti sa realnoscu. Kada neko kaze da je Zenica danas grad primitivaca, ja se odmah slozim. Nema tih odbrambenih mehanizama i napada iz kontre da bi se maskirala surova realnost. Kada se suocimo sa istinom mozda napravimo korak naprijed.

tacno tako…
zato treba dat zagrebu i beogradu da upravljaju

da se bezveze ne zamajavamo vise

zposao
Has thanked: 555 times
Been thanked: 104 times

#106 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by zposao » 29/07/2019 21:21

PM72 wrote:
zposao wrote: Ma ja, lahko tuđim k**cem gloginje mlatit. Da se slije i u druge krajeve para koliko Saraj'vo dobije, ne bi bili jadni :wink:
Vjerovatno te neko ubjedio da je pola moje plate isplaćene u Sarajevu došlo iz džepova malinara iz Željeznog polja ili rudara iz Banovića? Koliko se to para slije sa strane u Sarajevo? Jesi li ti svjestan koliko ljudi sa strane svoj hljeb zarade u Sarajevu? Pogledaj malo gužve od Visokog ili Srednjeg...
Pa šta misliš genije zbog čega je to tako?
Da nije možda što je Sarajevo glavni grad i centar drzave pa se sve slije u njega?
A glede plate, pa provjeri koliki ponder Sarajevo ima pri raspodjeli sredstava prikupljenih iz poreza pa pricaj nesto.
Sarajevo se i izgradjuje jer se pare iz drugih kantona slijevaju tu. Na stranu sto je jos i politicki centar.

law2

#107 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:21

Kikibombona wrote:
Hajvan wrote:
pa pokreni, ko ti brani?

Niemand
Has thanked: 2 times
Been thanked: 24 times

#108 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Niemand » 29/07/2019 21:23

law2 wrote:
Ljudi prvo trebaju protestovati i tražiti promjene u svojoj sredini. Zašto očekuješ od sarajlija da se bore za prava drugih gradova kad građani tih istih gradova neće da se organizuju sa proteestima i zatraže promjene? Na kraju krajeva, njih se najviše to tiče, zar ne?
Da bi shvatio zasto bas treba biti sarajevo, moram te podsjetiti da su proteklih godina ti protesti i odrzani, i upravo u tom i jes poenta, ti to ne znas, jer jel, ko cita vijesti nekog lokalnog i provincijskog portala pa da zna za tamo nekakve proteste u provinciji. Najveci mediji, bas kao i institucije su u sarajevu.

Kikibombona
Been thanked: 85 times

#109 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Kikibombona » 29/07/2019 21:23

The 51st State wrote:a sta sarajevo moze nekom nametnuti ili urediti u ostatku drzave? jebote isto ko da je dejton juce potpisan, vlast maksimalno fragmentirana i raspodjeljena i sad sarajevo nesto treba? da je centralno uredjenje drzave pa uredu, ovako pred kantonalne i federalne institucije i trazi sta te zulja.
trazite da vam urede skole, puteve, bolnice, prevoz, plate pa onda kad se to upristoji moze se na iduci level igrice preci.
Tema su uspavane Sarajlije, obicni ljudi, intelektualci, studenti, gradaka raja itd. Tema je njihova pasivnost. Postavljam pitanje kako u glavnom i najvecem gradu nema drustvene odgovornosti da se pokrene neka prica za opste dobro? Sarajevo je kulturni centar, najveci grad, sve naj, naj. Gdje su ti ljudi? Jesu svi neuki cobani, hipnotisani, sta li vec...?

Nisu tema Zetra i olimpijske planine, Sarajevo kao grad, sarajevaka politika itd.

Tema su uspavane Sarajlije, protesti na koje izadje 10-20 Sarajlija...

Hajvan

#110 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Hajvan » 29/07/2019 21:24

umrli smo braneci se od hojrata poput vas….

law2

#111 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:26

Niemand wrote:
law2 wrote:
Da bi shvatio zasto bas treba biti sarajevo, moram te podsjetiti da su proteklih godina ti protesti i odrzani, i upravo u tom i jes poenta, ti to ne znas, jer jel, ko cita vijesti nekog lokalnog i provincijskog portala pa da zna za tamo nekakve proteste u provinciji. Najveci mediji, bas kao i institucije su u sarajevu.
nedovoljno medijski pračeno, dakle problem su onda mediji a ne kultura jednog naroda. Postavi pitanje zašto javni servis države ne objavljuje takve informacije za koje tvrdiš da postoje.

Dodatno, zašto ti građani iz manjih sredina ne organizuju proteste u Sarajevu?
Svaki put kad je neka firma u belaju, blokira se saobraćaj u Sarajevu zbog protesta radnika iz tih firmi. Zašto to ne bi bio slučaj sa ovim konkretnim problemom oko otpada?

zposao

#112 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by zposao » 29/07/2019 21:27

Hajvan wrote: cuj tudjiim k**cem??

zato sam ja svoj k**c naucio raznim vjestinama, pa mi ne trebaju vase gloginje, niti tudji k**c da ista maltim

bokte, kakih likova
O cemu ti pricas primitivac? Ja kazem da Sarajevo, ako je vec glavni grad, pored svih benefita mora prihvatiti i odgovornost za citavu drzavu. Ako je to centar drzave i drzavnosti, ako je centar politike i institucija, ako je centar investicija i ekonomije, ako je centar turizma i svih ambasada... Pa onda je i centar kada treba rijesiti probleme. Sta je tu nejasno i sta je problem?

Ko kaze da nema odgovornosti i u drugim sredinama? Ima. Ali je Sarajevo najmocnije i politicki i finansijski. I koliko pokvaren treba biti sa ti smetaju protesti radnika i boraca, napacenih ljudi koji se bore za svoja prava?

law2

#113 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:27

Kikibombona wrote:
The 51st State wrote:a sta sarajevo moze nekom nametnuti ili urediti u ostatku drzave? jebote isto ko da je dejton juce potpisan, vlast maksimalno fragmentirana i raspodjeljena i sad sarajevo nesto treba? da je centralno uredjenje drzave pa uredu, ovako pred kantonalne i federalne institucije i trazi sta te zulja.
trazite da vam urede skole, puteve, bolnice, prevoz, plate pa onda kad se to upristoji moze se na iduci level igrice preci.
Tema su uspavane Sarajlije, obicni ljudi, intelektualci, studenti, gradaka raja itd. Tema je njihova pasivnost. Postavljam pitanje kako u glavnom i najvecem gradu nema drustvene odgovornosti da se pokrene neka prica za opste dobro? Sarajevo je kulturni centar, najveci grad, sve naj, naj. Gdje su ti ljudi? Jesu svi neuki cobani, hipnotisani, sta li vec...?

Nisu tema Zetra i olimpijske planine, Sarajevo kao grad, sarajevaka politika itd.

ja nisam znao za proteste, a i da sam znao i vidio da niko od lokalnog stanovništa kojeg to pitanje tiče nije došao na proteste, ne bih ni ja otišao na proteste. Kad se njih ne tiče, zašto bi se mene ticalo?

Lenja Buba

#114 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Lenja Buba » 29/07/2019 21:28

Kikibombona wrote:
koje sarajlije sve je to pobjeglo za vrijeme rata, nema više gospode, samo seljačka mraka i došle.

Image

PM72

#115 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by PM72 » 29/07/2019 21:28

Tebi nije jasno da smo mi prepatili toliko da nam je dosta svojih briga još da brinemo tuđe.Ja nisam vidio uličnu rasvjetu i vodu u česmi 3 godine i da me sad boli neka stvar za nečijim problemom u Kalesiji ili Bužimu? Izvini,sve poštujem ali odjebaus.Imam dovoljno svojih problema,još nisam opravio i obnovio štetu koju mi je nanio Radovan i Alija i da još protestujem za nuklearnim otpadom na obali Save.Ma hajde bolan.

law2

#116 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:29

zposao wrote:
Ja kazem da Sarajevo, ako je vec glavni grad, pored svih benefita mora prihvatiti i odgovornost za citavu drzavu.
Prihvata. Svaki put kada su protesti, pola grada bude u saobraćajnoj blokadi.

Niemand
Been thanked: 24 times

#117 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Niemand » 29/07/2019 21:30

law2 wrote:
nedovoljno medijski pračeno, dakle problem su onda mediji a ne kultura jednog naroda. Postavi pitanje zašto javni servis države ne objavljuje takve informacije za koje tvrdiš da postoje.

Svaki put kad je neka firma u belaju, blokira se saobraćaj u Sarajevu zbog protesta radnika iz tih firmi. Zašto to ne bi bio slučaj sa ovim konkretnim problemom oko otpada?
Znas li ti dje je krajina i znas li koliko kosta put do sarajeva? Ozbiljno pitam?

Taj problem i prica nisu od juce, traje to bar par godina. Al dobro, tamo neka gora i neki otpad u nekoj tamo provinciji. A i dodik, rs, laktasi. Palestina. Hodze. I ostali biseri.

Lenja Buba

#118 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Lenja Buba » 29/07/2019 21:31

PM72 wrote:Tebi nije jasno da smo mi prepatili toliko da nam je dosta svojih briga još da brinemo tuđe.Ja nisam vidio uličnu rasvjetu i vodu u česmi 3 godine i da me sad boli neka stvar za nečijim problemom u Kalesiji ili Bužimu? Izvini,sve poštujem ali odjebaus.Imam dovoljno svojih problema,još nisam opravio i obnovio štetu koju mi je nanio Radovan i Alija i da još protestujem za nuklearnim otpadom na obali Save.Ma hajde bolan.

:lol: :lol: :lol:

law2

#119 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by law2 » 29/07/2019 21:33

Niemand wrote:
law2 wrote:

Znas li ti dje je krajina i znas li koliko kosta put do sarajeva? Ozbiljno pitam?

Taj problem i prica nisu od juce, traje to bar par godina. Al dobro, tamo neka gora i neki otpad u nekoj tamo provinciji. A i dodik, rs, laktasi. Palestina. Hodze. I ostali biseri.

Kad je bio protest u Cazinu, Bihaću, Tuzli zbog navedenog pitanja?

Hajvan

#120 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Hajvan » 29/07/2019 21:36

zposao wrote:
Hajvan wrote: cuj tudjiim k**cem??

bokte, kakih likova
O cemu ti pricas primitivac? Ja kazem da Sarajevo, ako je vec glavni grad, pored svih benefita mora prihvatiti i odgovornost za citavu drzavu. Ako je to centar drzave i drzavnosti, ako je centar politike i institucija, ako je centar investicija i ekonomije, ako je centar turizma i svih ambasada... Pa onda je i centar kada treba rijesiti probleme. Sta je tu nejasno i sta je problem?

Ko kaze da nema odgovornosti i u drugim sredinama? Ima. Ali je Sarajevo najmocnije i politicki i finansijski. I koliko pokvaren treba biti sa ti smetaju protesti radnika i boraca, napacenih ljudi koji se bore za svoja prava?

kao sto vec napisah:
Sarajevo nije centar drzave (obrate se SH/HS centrima moci za to, a bogami i u brisel ,a bogami i onima sto su vikali “potpisu Alija, makar da je ko avlija”)

Sarajvo je centar vlastitom kantonu
izvan tog geografskog podrucja sarajvo ima veoma ogranicen kulturni, privredni i politicki uticaj….https://en.wikipedia.org/wiki/Globaliza ... ch_Network

u regionalnim okvirima, cak i podrucje Sarajva je po uticajem dva obliznja Beta grada (Beta level cities are cities that link moderate economic regions to the world economy and are classified in three sections, Beta +, Beta, and Beta − cities.) Zagreba i Beograda…
Sarajvo je stoga mlohava kita od grada

to sto je vase mjesto rodjenja jos veca vukojebina, nije problem sarajva- vec moj i tvoj, zajednicki problem koji ce se produbiti na ovaj nacin jos vise
a ko profitira ?

ovi vec etablirani centri moci

PM72

#121 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by PM72 » 29/07/2019 21:39

Ma najlakše je okupiti neuku,zadriglu i obespravljenu masu,dat im dnevnicu,sendviče i sokove,potrpati u autobuse pa put Sarajeva.HDZ i ustaše pokrali aluminijum i opet mamlazi došli u Sarajevo da prave bunu a kad nisu dali preći kapije inspektorima iz Sarajeva - bilo im šega?
Ni ja ni moj otac nismo pokrali recimo kombinat u Lukavcu ili Natron Maglaj pa smo morali trpiti štetu u svom gradu koju su načinili "protestanti",nisu išli direktorima u vile i vikendice niti pred opštine nego daj ga u sred Sarajeva.

Haman2
Been thanked: 9 times

#122 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Haman2 » 29/07/2019 21:40

Ovdje ima puno onih koji propisipaju propagandne price Zasto je u Sarajevu tako kako je. Ko su glavni ljudi na TV, ko su glavni organizatori nekih manifestacija, koga nam oni dovode, sta nam dovedeni pricaj itd. I sad se pitamo zasto su Bosnjaci pasivni.
Sad cu neke taknuti u damar. Da li u Rep. Srpskoj ili zamisljenoj Herceg Bosni neki Bosnjak moze biti celni covjek stranke u kojoj su biraci iskljucivo Srbi ili Hrvati. Naravno da ne moze. To moze samo ubosnjackoj sredini. Zasto je to tako, duga prica ali evo nekih naznaka.
Nije Kristina kriva što joj je promaklo da nauči da je simbolika jača od svake riječi i od svake prazne isprike. Kriv je onaj koji se poziva na simboliku jedanaestog jula, kad ima toliko dana u godini. Ali, ovaj dan, 11. juli, Kristini je bio važan da se bugarski film o negaciji srpskog genocida prikaže na Kantonalnoj televizija Sarajevo kako bi Bošnjacima, posebno Sarajlijama, bilo jasno da priča o genocida nije ispričana, niti je ponavljanje genocida skroz isključeno. Jer, da jeste ne bi se genocid negirao na TV Sarajevu i to baš na dan kada se desio - u Srebrenici.
Image

Opsirnije ako kliknete na link. http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=68029

zposao

#123 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by zposao » 29/07/2019 21:40

Cuj to? Sad da se obratimo Zagrebu i Beogradu? Fino bogami.. :thumbup:

Glavni je grad kad vama odgovara da se busate u prsa. A kad treba ponijeti odgovornost, onda niste. Fino.

Haris.ba
Has thanked: 21 times
Been thanked: 112 times

#124 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by Haris.ba » 29/07/2019 21:41

Čekamo Tuzlu, Zenicu, Banja Luku... da postide Sarajevo. :D

Sve bih ja razumio, ali kada nema protesta što se loži ugalj u Sarajevu i direkno truje narod, što bi bili protesti za bilo kakve druge gradove?

To isto ko da protestvujem protiv gladi u Africi, a nemam djetetu šta da dam da jede.

zposao

#125 Re: Sarajevo, seljacka mahala

Post by zposao » 29/07/2019 21:43

Pa da se krenu gasit sisha barovi vidio bi protesta u Sarajvu. :bih:

Post Reply