STA MISLIMO O BIVSOJ YU

Locked
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#1026 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by drastic »

neki dan na klixu svecano otvaranje benzinske udarna vijest
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1027 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Image
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1028 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

madner wrote: 04/12/2019 09:35
CPT wrote: 04/12/2019 09:13
madner wrote: 04/12/2019 09:04 Isporuka da, ali testiranje pocinje 1985, tako velike nabavke uvijek imaju malo duzi vremenski period.

Znao sam ja i sinoc mnogo toga, nije prvi put da pisem o ovoj temi. Samo sam te pitao kakve veze ima licenca sa prodajom Kuvajtu i otkud informacija da je bila veca cijena od proizvodnje. Na obje stvari nisi bio u stanju odgovoriti i napisao si takve gluposti da je to smjesno.

I umjesto da shvatis da lupas gluposti jer sam obaras teoriju dodjes do toga da su Rusi rekli, ma haj nije bitno. :D

Onda brkas cijenu usvajanja proizvodnje sa cijenom po komadu, ocito veze nemas.
Testiranje koga, cega, sta...Opet nesto nacuo? Testiranje inace pocinje u pocetku sedemdesetih i nema veze sa "velicinom nabavke". Znao si sinoc plaho toga osim osnovne stvari. Cuj, kakve veze ima licenca sa tenkom u Kuvajtu. Osim sto je izradjen po licenci :-)

Ili si mislio da je to zapravo bio domaci proizvod :lol: Otkud mi informacije o proizvodni sam vec bar 4x napisao :wink:
Testiranje za Kuvajt genije. 1985 je pocela procedura. Sta pocetkom sedemdestih? :D
Nema nikakve veze sa poslom za Kuvajt, kao sto si tvrdio. Da te podsjetim rekao si da treba platiti po komadu pa se zato izvoz nije isplatio. Glupost cista.

Naveo si tacno jedan izvor koji ne govori o cijeni. Kada si napisao formulu za cijenu, naveo si troskove usvajanja proizvodnje. Odnosno troskovi koji su nastali prije nego sto je i jedan tenk napravljen. Da bi dobio cijenu moras uracunati jos i cijenu proizvodnje jednog primjerka. Ali posto pojma nemas o cemu pricas nista ti nije jasno.

Rekao sam vec, do modela T-72 1989, kasnije T-90 to je najbolja verzija T-72 na svijetu.
A kakve sad veze ima testiranje za Kuvajt?! Pocetak testiranja za taj tenk ide u sedemdesete sa T72. Da bi onda na kraju uzeli licencu za T72m i taj prodali Kuvajtu. Uopste nema veze sa Kuvajtom, jelte.

Nigdje je nisam napisao da treba platiti "po komadu" (sta top uopste znaci) vec da je cijena tenka bila ispod proizvodne. Valjda znas sta to znaci?
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1029 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
Kolika je bila proizvodna, a kolika prodajna cijena na kraju... :D

P.S. Ne znas sta je top? Na tenku je to ona cijev sto strsi iz kupole, a rupa u njoj moze biti razlicitih precnika. Top moze biti i samostalan, tj. da nije na tenku, a moze biti i na nekim drugim vozilima, oklopnim ili ne. :D
CPT wrote:Nigdje je nisam napisao da treba platiti "po komadu" (sta top uopste znaci) vec da je cijena tenka bila ispod proizvodne. Valjda znas sta to znaci?
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:00, edited 3 times in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1030 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Dozer wrote: 04/12/2019 10:55 :lol: :lol: :lol:
Kolika je bila proizvodna, a kolika prodajna cijena na kraju... :D
To ti sigurno "tacno znas" jer si to "dozivio". Zar ne?! :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1031 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

Nemam pojma. Nisam pravio tenkove, a ni prodavao. Za razliku od tebe koji, iako ih takodjer nisi ni pravio ni prodavao, izgleda kao da jesi jer izgleda da sve znas o tome. Sve osim proizvodne i prodajne cijene onoga o cemu se polomi tupeci vec 3 stranice :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1032 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by madner »

CPT wrote: 04/12/2019 10:38
madner wrote: 04/12/2019 09:35
CPT wrote: 04/12/2019 09:13

Testiranje koga, cega, sta...Opet nesto nacuo? Testiranje inace pocinje u pocetku sedemdesetih i nema veze sa "velicinom nabavke". Znao si sinoc plaho toga osim osnovne stvari. Cuj, kakve veze ima licenca sa tenkom u Kuvajtu. Osim sto je izradjen po licenci :-)

Ili si mislio da je to zapravo bio domaci proizvod :lol: Otkud mi informacije o proizvodni sam vec bar 4x napisao :wink:
Testiranje za Kuvajt genije. 1985 je pocela procedura. Sta pocetkom sedemdestih? :D
Nema nikakve veze sa poslom za Kuvajt, kao sto si tvrdio. Da te podsjetim rekao si da treba platiti po komadu pa se zato izvoz nije isplatio. Glupost cista.

Naveo si tacno jedan izvor koji ne govori o cijeni. Kada si napisao formulu za cijenu, naveo si troskove usvajanja proizvodnje. Odnosno troskovi koji su nastali prije nego sto je i jedan tenk napravljen. Da bi dobio cijenu moras uracunati jos i cijenu proizvodnje jednog primjerka. Ali posto pojma nemas o cemu pricas nista ti nije jasno.

Rekao sam vec, do modela T-72 1989, kasnije T-90 to je najbolja verzija T-72 na svijetu.
A kakve sad veze ima testiranje za Kuvajt?! Pocetak testiranja za taj tenk ide u sedemdesete sa T72. Da bi onda na kraju uzeli licencu za T72m i taj prodali Kuvajtu. Uopste nema veze sa Kuvajtom, jelte.

Nigdje je nisam napisao da treba platiti "po komadu" (sta top uopste znaci) vec da je cijena tenka bila ispod proizvodne. Valjda znas sta to znaci?
Pa govoris o prodaji za Kuvajt i spominjes licencu. Po licenci nije se smio modifikovati projekt (modifikovan) niti prodavati (prodan). Dakle Jugoslavija je smatrala da nije vezana za licencu a bome i SSSR jer se nisu zalili.

Rekao si da svaki prodani tenk za Kuvajt se mora platiti SSSRu (glupost). Rekao si i da je cijena tenka ispod proizvodne ali nisi uspio navesti cijenu :D tako da si valjda revidirao to misljenje. Ili jos uvijek tvrdis da je 700 000 > 1600 000? :D
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1033 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Dozer wrote: 04/12/2019 10:59 Nemam pojma. Nisam pravio tenkove, a ni prodavao. Za razliku od tebe koji, iako ih takodjer nisi ni pravio ni prodavao, izgleda kao da jesi jer izgleda da sve znas o tome. Sve osim proizvodne i prodajne cijene onoga o cemu se polomi tupeci vec 3 stranice :lol:
Cudno da nemas pojma kad vec pricas o gigantskim poduhvatima bivse drzave. Ne bi bilo prvi put al ok. Usput, bit price (o kojoj nemas pojma) je da se radilo o relativno malom poslu. Pa cak i taj mali posao je bio moguce jer se korostila tudja tehnologija (licenca). Pricati o tome kako je to bila nekad prijetnja ili konkurencija SAD i to.... :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16640
Joined: 05/01/2008 05:08

#1034 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by piupiu »

Haman2 wrote: 03/12/2019 19:35 Nigdje nisam vidjeo da Dz. Bijedic okrece prase. Na raznju jeste prase ali na drugom je ovca. Svako uzima sta zeli. Naravno, ne tvrdim da Bijedic nije konzumirao prase, jer bi ga ono koji vole svinjetinu odmah prekrizili. Uostalom pogledajte imena djece nasih politicara pa ce svima biti jasno.
Eh to je pravi problem naše države. Ljudi koju glasaju na osnovu toga da li političar voli prase i kakva je imena dao djeci. Društvo za poželit. Da se ukakiš od straha.
User avatar
TheCitizen
Posts: 155
Joined: 19/06/2018 11:05
Location: BHDE

#1035 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by TheCitizen »

Mozda je covjek mislio na 700 000 $ i 1 600 000 YU dinara :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1036 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

CPT wrote: 04/12/2019 11:02 Cudno da nemas pojma kad vec pricas o gigantskim poduhvatima bivse drzave. Ne bi bilo prvi put al ok. Usput, bit price (o kojoj nemas pojma) je da se radilo o relativno malom poslu. Pa cak i taj mali posao je bio moguce jer se korostila tudja tehnologija (licenca). Pricati o tome kako je to bila nekad prijetnja ili konkurencija SAD i to.... :lol:
Ja iskreno rekao da nemam pojma, i trazio od tebe da mi pojasnis, a ti me sad ubjedjujes...u sta tacno? :lol: :lol: :lol:

Genijalac, JA nikad nisam spomenuo te tenkove i Kuvajt, nego TI. Ja sam pricao o Energoinvestu, Sipadu, ZGP-u, itd., a koji su imali daleko vece poslove od tih tvojih famoznih tenkova za koje si se toliko zalijepio i palamudis o njima, a svima ovdje je jasno da lupetas gluposti k'o maksim po diviziji i da nemas pojma ni o cemu, i da se sad samo koprcas ne bi li se nekako izvadio. Sljedeci korak koji slijedi od tebe je da se usutis, pa ces se onda preorijentisati na neki drugi supljak u tvom stilu. Vec vidjeno na svakoj temi na koju si se ukljucio.
TheCitizen wrote: 04/12/2019 11:04 Mozda je covjek mislio na 700 000 $ i 1 600 000 YU dinara :lol: :lol: :lol:
A svata je moguce kod njega.... Ne bi me iznenadilo da se sad pocne vaditi i na to, da je on mislio to bas tako :lol: :lol: :lol:
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:13, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16640
Joined: 05/01/2008 05:08

#1037 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by piupiu »

RtrnOfSalisbury wrote: 03/12/2019 19:27
piupiu wrote: 03/12/2019 18:10
RtrnOfSalisbury wrote: 03/12/2019 16:55 jedno him se mora priznat: napravili su oko 20 miliona debila koji su opet producirali nove ...
Dobro, oni su bar napravili 20 miliona debila, koliko si ti debila napravio? Raifu trojica braće pogiboše od Švaba, on je iz generacije koja je stvano nešto gradila i izgradila iz pepela, što se mene tiče mogli su od 1965. sve do danas sjediti u Bugojnu, ganjati medvjede i okretati janjad. Zaslužili su.
zasto vrsis pritisak na moju licnost :shock: ja nisam mogo pravit debile kad nisam saradjivo s njiha niti sam piso knjige. a ti mora da si baco bombe na neprijateljske bunkere ili dejstvovo mitraljezom po neprijateljski polozaji kad to tako gledas :zoka:
Nisam bacala bombe na bunkere, nije me bilo na planeti tada, no kod mene kompletna generacija nana i deda bila u partizanima, uključujući i žene. I gradili, svojim sopstvenim rukama krampali da izgrade željeznice i puteve. I kad čujem ove generacije rodjene 50-ih i 60-ih, kojima su roditelji sve sopstvenim ruakama izgradili i ostavili kako pljuju, sve bih ih nogama izgazala. Šta su oni to svojim rukama napravili? Evo sad, da vidimo tog napretka:

https://financialobserver.eu/cse-and-ci ... -breakup/

Juče izadje OECD-ova ocjena da nam je pola djece funkcionalno nepismeno. Eto, napredak. Oni su nas opismenili, a ovi nas vraćaju nazad u nepismenost. Juhuuuuu. Zato u Bosni i jesu svi "eksperti", s kupljenim travničkim diplomama i osnovnim, srednjim i fakultetskim kvalifikacijama 'zaradjenim' za godinu, + doktorat pride, ono kupiš tri, pa ga na akciji dobiješ kao bonus.
Last edited by piupiu on 04/12/2019 11:12, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1038 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

madner wrote: 04/12/2019 11:02
CPT wrote: 04/12/2019 10:38
madner wrote: 04/12/2019 09:35

Testiranje za Kuvajt genije. 1985 je pocela procedura. Sta pocetkom sedemdestih? :D
Nema nikakve veze sa poslom za Kuvajt, kao sto si tvrdio. Da te podsjetim rekao si da treba platiti po komadu pa se zato izvoz nije isplatio. Glupost cista.

Naveo si tacno jedan izvor koji ne govori o cijeni. Kada si napisao formulu za cijenu, naveo si troskove usvajanja proizvodnje. Odnosno troskovi koji su nastali prije nego sto je i jedan tenk napravljen. Da bi dobio cijenu moras uracunati jos i cijenu proizvodnje jednog primjerka. Ali posto pojma nemas o cemu pricas nista ti nije jasno.

Rekao sam vec, do modela T-72 1989, kasnije T-90 to je najbolja verzija T-72 na svijetu.
A kakve sad veze ima testiranje za Kuvajt?! Pocetak testiranja za taj tenk ide u sedemdesete sa T72. Da bi onda na kraju uzeli licencu za T72m i taj prodali Kuvajtu. Uopste nema veze sa Kuvajtom, jelte.

Nigdje je nisam napisao da treba platiti "po komadu" (sta top uopste znaci) vec da je cijena tenka bila ispod proizvodne. Valjda znas sta to znaci?
Pa govoris o prodaji za Kuvajt i spominjes licencu. Po licenci nije se smio modifikovati projekt (modifikovan) niti prodavati (prodan). Dakle Jugoslavija je smatrala da nije vezana za licencu a bome i SSSR jer se nisu zalili.

Rekao si da svaki prodani tenk za Kuvajt se mora platiti SSSRu (glupost). Rekao si i da je cijena tenka ispod proizvodne ali nisi uspio navesti cijenu :D tako da si valjda revidirao to misljenje. Ili jos uvijek tvrdis da je 700 000 > 1600 000? :D
Tenk NE POSTOJI ako nema licence. Kontas? U Jugoslaviji ili SFRJ. Da je SFRJ mogla prodati nesto (ili ne) morala je uzeti licencu jer sama nije imala tehnologiju za tako nesto. Sta god SFRJ smatrala ili uradili poslije sa tenkom... Da je YU ili ono sto je ostalo od YU znala da je vezana licencom mozdas vidjeti iz teksta kojeg sam vec 2x postavio.

Nigdje je nisam rekao tj. zapisao da se mora za svaki tenk mora platiti Rusima. Cak sam i postavio cijenu i uvijete licence. Prije nego sto si uopste znao da je postojala licenca. Ako bas trazimo dlaku i igramo se legalizma. Licenca za 1000 tenkova za 36mio $ znaci da se za svaki tenk platilo 36.000$ licenca Rusima.

700.000 nije bila proizvodna cijena, 700.000 je predvidjena teoretska cijena na pocetku posla. Predvidjeni troskovi/predvidjena kolicina. Ili da to nacrtamo?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1039 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Ti si pricao o necemu ali si namjerno izostavio najveci i najpoznatiji posao? Valjda za zavaras neprijatelje. :lol: Znas sta koliko je taj posao znaci sistemu? Znas koliko ljudi je zbog tog posla radilo? U tom poslu je bio 240 radnih organizacija sirom SFRJ. Od Vardara pa do Triglava (doslovce). Al ti si vise mislio na izgradnju bunkera negdje u Tunguziji, zar ne? :lol:
Last edited by CPT on 04/12/2019 11:16, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1040 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

Jesi ti fakat toliko ogranicen pa i dalje ne kontas da Ruska licenca prema SFRJ NEMA NIKAKVE VEZE s prodajom tih tenkova Kuvajtu, nego samo i jedino je vezana za proizvodnju u SFRJ? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
700.000 nije bila proizvodna cijena, 700.000 je predvidjena teoretska cijena na pocetku posla. Predvidjeni troskovi/predvidjena kolicina. Ili da to nacrtamo?
Pa hoces li nam konacno reci koja je bila ukupna proizvodna cijena po komadu? :lol: :lol: :lol:
Posto si, ocito, vrsni ekonomista, a izgleda da si expert u svemu cega se dohvatis (a @madner i ja jesmo ekonomisti :D), valjda znas sta znaci "ukupni troskovi proizvodnje" :D
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1041 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Dozer wrote: 04/12/2019 11:16 Jesi ti fakat toliko ogranicen pa i dalje ne kontas da Ruska licenca prema SFRJ NEMA NIKAKVE VEZE s prodajom tih tenkova Kuvajtu, nego samo i jedino je vezana za proizvodnju u SFRJ? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
700.000 nije bila proizvodna cijena, 700.000 je predvidjena teoretska cijena na pocetku posla. Predvidjeni troskovi/predvidjena kolicina. Ili da to nacrtamo?
Pa hoces li nam konacno reci koja je bila ukupna proizvodna cijena po komadu? :lol: :lol: :lol:
Cek, maloprije nisi imao pojma a sad si vec strucnjak? Nego, odakle nam dolazi taj tenk iz Kuvajta? Ko i kako ga je napravio? Po cijoj licenci? :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1042 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Standardni tvoj nacin spina. ALi - ne pije vise vode.

Dakle, pitanje za tebe glasi - koja je bila ukupna proizvodna cijena, ili ti ukupni troskovi proizvodnje po komadu? :lol: :lol: :lol:

I, tenk nije dosao iz Kuvajta nama, nego od nas otisao u Kuvajt :-)
A napravljen je po ruskoj licenci u SFRJ, sto nema apsolutno nikakve veze s prodajom tog istog tenka od strane SFRJ Kuvajtu. Kontas? Ili je prekomplikovano?
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:25, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1043 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Then in 1987, the M-84A came out, and updated the armor layout to the T-72M1 standard while adding a one thousand brake horsepower V-46TK engine, dramatically increasing the speed and tactical mobility of the tank. However production of the M-84 and M-84A, despite the new names, was still governed by the one thousand tank cap set in the original T-72 license.

In order to avoid this cap, in 1987 the government began a new project called Novi Domaći Tenk (New Domestic Tank). It later received the designation M-91, becoming the M-91 Vihor (translated: Whirlwind). The Military Technical Institute at Belgrade spearheaded this effort. The timeline was to finish drivetrain testing in 1991, to produce a prototype series of ten tanks by 1993, and to enter serial production by 1994.


nek ti neko prevede :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1044 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

Neka tebi neko prevede. Gdje tu pise da SFRJ nije smjela prodati T72 ili T72m ili T84 - Kuvajtu? Illi bilo kome drugom? :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:

Daj nam jos! JOS! JOS! :pisnuo: :pisnuo:
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:28, edited 2 times in total.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1045 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by hAZNADAR »

madner wrote: 04/12/2019 09:25
hAZNADAR wrote: 03/12/2019 16:11 Krize dolaze i prolaze ali sistemi uglavnom ostaju isti. U YU nije bio samo krah ekonomije vec krah sistema i to je opcepoznata cinjenica o kojoj se nema sta raspravljati. Nacionalisti su samo poceli grabiti sto se moze sa broda koji tone. YU kriza se mozda samo moze usporediti sa raspadom SSSR-a ali ne sa bilo kojom drugom zemljom u svijetu koja je tek okusila ekonomsku krizu. Ljudi su zeljeli promjene i to ne kozmeticke - vec radikalne. Krace receno ljudi nisu zeljeli nastavak istog sistema. Mozda ljudi nisu bili svjesni sta ih ceka promjenom sistema - ali da su zeljeli - jesu.

Tako da nece biti da su nacionalisti rasturili YU, jos manje emigracija sto mozes cuti ovdje - YU je bankrotirala i sistem se srusio i to je bio preduvjet za nacionalizam. A nacionalizam dobije svoju sansu, krila tamo gdje je anarhija ili siromastvo. Nacionalisti bi razgrabili sto mogu i u Britaniji, Belgiji,.. da dodje do kraha sistema - nebi mogli da je tek ekonomska kriza - ali krah sistema je ono sto se desilo u YU. Pa sjecas li se ti uopce dinara onda. Nije to bila blaza devalvacija u kratkotrajnoj krizi,... dinar je non-stop padao.

Reforme nisu ni do pola sprovedene. Mi pamtimo samo onu pocetnu fazu potrosnje kada smo jos imali para, da nebi rata - ubrzo bi osjetili i onu tranzicijsku fazu kada dobar dio industrije pada zbog nekonkurentnosti robe. Markovic je imao plan presaltavanja dobrog dijela radnika u privatni sektor i to je imalo i ucinka i perspektive na duze staze. Samim reformama je prestala postojati YU koja se ovdje slavi i priziva. Ono sto je Markovic poceo sprovoditi je bilo nezamislivo 10, 20,. god ranije i to je za YU bio cist kapitalizam. Reformisti su imali skroz drugaciji pristup mnogim stvarima - upravo ovim stvarima koje jugonostalgicari hvale. YU je toliko pomagala i olaksavala radniku da to vise nije mogla podnijeti. Ironicno ali istinito da je toliki fokus na radnickim privilegijama i bio uzrok kolapsa sistema. To su samo krediti mogli podmiriti a ne domaca proizvodnja i dohodak.
Sa reformistima su pocele prestajati sve privilegije koje su radnici imali, i pocelo je prestajati sve sto je YU sistem cinio onim sto jeste. Zato je dolazak Markovica bio bolan za hard core Jugoslovene i ujedno i neprihvatljiv. Milosevic je bio vise Jugosloven nego Srbin, krace receno ogoljen Jugosloven.
Da je ziv i prisutan na forumu - sta mislis na ciju stranu bi se stavio?

I vrijedi naravno istaci - ovo sto slavi YU na forumu nije ni blizu reformista svog vremena. Ovdje se ne slave markoviceve reforme - vec propadajuci sistem prije njega.
Ovo jednostavno nije tacno. Sistemi su najcesce mjenjaju zbog vecih kriza. Ono sto je specificno jeste da se drzava raspala, ali nema nista specificno u tome da se sistem resetuje. Nekad nasilno, pa imamo revolucije, nekad bez nasilja pa imamo nove ustave. 1974 je takodje jedan reset sistema, ali niko to ne vidi kao kraj jer drzava ostaje u istim granicama. Dubina ekonomske krize u Jugoslaviji nija bila veca od drugih.
Ni to da ljudi zele nesto novo nije sporno, imas nekad drzave prve lige koje svakih 5-8 godina prave reset i ostaju na istom.

To opste poznato je postapalica ljudi koji ne mogu nista argumentirati pa se pozivaju na druge.
Da ne bi rata, krediti su 1990 postali vrlo vrlo jeftini. Ne kao danas, ali znatno jeftiniji nego do tada. Naravno da bi neke firme propale, samo ni blizu kao u privatizaciji koja je maksimizirala dobit klike. Model privatizacije je razlog zasto je Slovenija odskocila od Hrvatske, nema goreg od naseg (HR, BiH SCG).

Ta teza da je do pomaganja radniku jednostavno ne stoji, krediti nisu uzeti za podmirivanje socijalnih davanja nego za infrastrukturne projekte. Samo sto je odplata bila znatno skuplja od predvidjenje. Ja danas ako uzmem kredit sa ratom od 2000 KM nemam problem. Aka ta rata sutra postane 10 000 imam. 1990 bi ta rata postala 1000. Sto se tice radnickih privilegija, koja tacno je bila problem? :D
Milosevic je provodio srpsku politiku, sa jasnim ciljem destrukcije Jugoslavije. Nije to bila nuspojava, nego planirani cilj. Shodno tome i sklanjanje rukovodstva SKBiH, spasavanje A.I. itd...
Milosevic da je ziv i na forumu bi se hvalio kako je srusio tamnicu srpskog naroda, ispravio nepravdu iz 1974, ovaj 1945 ovaj 1919. To je covjek koji je zelio bombardovanje Srbije zbog Kosova kako bi se Srbija udaljila od Zapada.

Sistemi Jugoslavije su za 45 godina imali svoje rezultate, koji su jednostavno bolji od konkurencije u vecini vrlo bitnim stvarima. Nema tu nista cudno da se hvali taj period. Pa svaki fudbalski klub koji je nekad bio slavan slavi taj period, pogotovo ako je poslje ispao iz lige i sada ga preticu klubovi koje je smatrao ligom losijim. Tacno je da je to pola do trenutne situacije.
Imala je YU i gore periode, bilo je i gladnih godina,... pa se sistem nije urusio. 80-tih nije bila tek jedna od kriza koja dodje i prodje vec propast sistema.
Milosevic je samo ogolio jugoslovenstvo i silom u to gurao sta se moze. Njegova krnja Jugoslavija je bila samo nesto iskrenija i otvorenija politika Jugoslavije koja se prije maskirala u toboze jedinstvo, ravnopravnost,.. i sl. Rezultata jeste bilo naravno jer svako vrjeme nosi svoje ali cijena tih rezultata je bila prevelika. Kriza 80-tih nije bila samo ekonomska vec je sistem koji je nekada ferecerao - jednostavno izgubio i svoj smisao i ucinkovitost. Prestankom jednopartijskog sistema, zatvorenog trzista, tretmanom radnika gdje se izbjegavalo otpustanje i davali stanovi,... je ujedno i prestala YU. Mogla se naravno nastaviti u skroz nekom drugom obliku, sto bi bila promjena sistema kao iz kraljevine u socijalizam. Ali mi pricamo o onom sto se desilo a ne o mogucnostima koje nisu ostvarene.

Hvali se naravno taj period ali tendenciozno. Hvalicu i ja vrijeme kada sam bio mladji i ljepsi i kita me bolje sluzila, hvalicu i period bezbriznog djetinjstva kada mi je sve bilo skuhano i oprano,.. kroz raznorazne crtice. Ali ne mogu kroz to reci da je onda sveukupno bilo bolje - jer sve ima svoju cijenu.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1046 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Dozer wrote: 04/12/2019 11:23A napravljen je po ruskoj licenci u SFRJ, sto nema apsolutno nikakve veze s prodajom tog istog tenka od strane SFRJ Kuvajtu. Kontas? Ili je prekomplikovano?
Cuj... prodaja tenka napravljenog po licenci nema veze sa licencom.... Kul, valjda ga je sastavio Đuro u garazi :lol: Da nisi dobili licencu za proizvodnju prodali bi sta tacno? Svasta se moze ovdje procitati.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1047 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

AAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAH! Znas kako izgleda ovo sto ti sada radis...?

Image
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1048 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Dozer wrote: 04/12/2019 11:32 AAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAH! Znas kako izgleda ovo sto ti sada radis...?
Image
Da ponovim pitanje? Sta bi to prodali Kuvajtu da nije bilo licence? :lol:

Koju su drugi dobili prije SFRJ btw. I sa manje ogranicenja od SFRJ.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1049 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by Dozer »

Da ponovim pitanje - kakve veze ima licenca za proizvodnju s prodajom tog proizvoda nekome trecem?
Da ponovim i drugo pitanje - koja je bila ukupna proizvodna cijena po komadu? :pisnuo:

A ti se slobodno nastavi blamirati, ovako nekako... :D

Image

Mislim...ovo je sad vec tragikomicno,...Ali, naucili smo vec svi dokle ti mozes dobaciti, i to je to.
Dzaba sto ja napisah da je Energoinvest '91 imao potpisane desetogodisnje ugovore u vrijednosti 6 milijardi USD... Sto je Sipad '80-ih imao ino poslove vrijedne stotine miliona USD... Sto je ZGP takodjer gradio sve i svasta i svukuda '80-ih, takodjer vrijedno stotine miliona... Hebo sve to, drzimo se licenciranih tenkova koje niko ni spomenuo nije kao nesto bitno, i laprdajmo oko toga :pisnuo:

Koji si ti supljak lik, to je nevjerovatno...
Last edited by Dozer on 04/12/2019 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#1050 Re: STA MISLIMO O BIVSIJ YU

Post by CPT »

Licenca je uslov za proizvodnju. Proizvodnja je uslov za prodaju. Kontas? Nema licence, nema prodaje. Uostalom, ako nema veze zasto se licenca uopste kupovala?! :lol: Lezalo 50tak mio $ viska :lol:

Konacna proizvodna cijena, kao ni kolicina nije poznata. Zadnji isporuceni tenkovi su cak isporuceni kao polovani tj. preferabani. Predvidjena cijena je probijena u Đ.Đ. Imas detalje na MC. Prijavi se tamo i pod search u toj temi ubaci Đuro Đaković.

Valjda ces to znati...
Locked