Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post Reply
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1251 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by nightvision »

BISCANIN2 wrote:...nakon silnih argumenta tipa: bio na sastanku svojim ušima čuo(Tunjo), Fikret je reko, onaj je potvrdio...
Vidis sto lazu dusmani, Nije alija htio napraviti drzavicu po svojim mjerilima, nije predao srebrenicu cetnicima, nije doveo mundzose u bosnu...
Jel' ti vise vjerujes svojim ocima il' aliji? To je ta logika.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1253 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BISCANIN2 »

nightvision wrote:
BISCANIN2 wrote:...nakon silnih argumenta tipa: bio na sastanku svojim ušima čuo(Tunjo), Fikret je reko, onaj je potvrdio...
Vidis sto lazu dusmani, Nije alija htio napraviti drzavicu po svojim mjerilima, nije predao srebrenicu cetnicima, nije doveo mundzose u bosnu...
Jel' ti vise vjerujes svojim ocima il' aliji? To je ta logika.
Ja bolan, Mladicu i Karadzicu se sudi bez veze, ja on je htio drzavicu po svojim mjerilima ali eto sprijecile su probosanske snage iz Gruda i Pala, licno je autobusom otisao po mudzose. Sverco ih kroz citavu Evropu i Cro kao domace rome i onda ih prevezao preko samo 260 hv i hvo punktova. Svaka na mjestu. A boze dragi.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1254 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BISCANIN2 »

madner wrote:Imas video sa Alijinim govorom tada, Unija tri republike od kojih bi jedna bila Republika Bosna.
Svaka cast Tunji na tome, i nebi bilo lose otvoriti posebnu temu o ovom dogadjaju. Ja recimo nemam pojma o ovom a volio bi znati koju vise iz vise izvora. Mislim da je dobra tema koja bi mogla baciti malo svijetla. Pa ko vise zna bujrum, nek pise.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1255 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Fudo387 »

Banksy wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:
Da nije bilo građanki i građana RBiH koji su stali u odbranu svojih domova, koji su na linijama, u bolnicama, u školama i skloništima, ratovali za ovu zemlju Bosne ne bi bilo. Bosne bi svakako bilo i bez Alije Izetbegovića i klanova koji su mu gravitirali, a koji su rat iskoristili da opljačkaju državu i da se na kraju međusobno porokaju.

Alija Izetbegović je u Dejton odnio Republiku, a vratio ovaj državni monstrum, na globalnom nivou neviđen konstrukt koji nije država, nije cjelovita, nije nezavisna, već obični protektorat pod stalnom prijetnjom da se raspadne. I nemojte priče o tome da je neko bio na nešto prisiljen. Netačno ! Već je Izetbegović tražio džamije po Ustikolini i haustore po Dobrinji, umjesto borbe za državu i prava raseljenih i protjeranih.

Uglavnom, ti "utjecajni" su notorni Alijini idolopoklonici, neznalice i sljedbenici jedne fabrikovane polu-istine. Ono što je jasno svima i što će, kako se kritični period raspada ili opstanka ove Alijine dejtonske države u pokušaju bude bližio, biti sve jasnije je da je BiH mala država za kalibar izdajnika kakav je bio Alija Izetbegović.

Neka mu historija sudi.
Tačno.

Bosna je pokopana septembra '93. u Ženevi kad je Izetbegović sjeo za sto s Karadžićem i Bobanom i priznao ih kao lidere zaraćenih strana, jednake sebi. Skidanje Divjaka i Šibera, islamizacija ABiH, odustajanje od Platforme Predsjedništva BiH, Bošnjački sabor, sve je to bilo samo logičan slijed.
Je li Izetbegović sve nacrtao prije prve granate ili se putem naslonio na ono što mu se nudilo, jedino je pitanje i jedina nepoznanica agresije na BiH '92. - '95. Saznaćemo i to, jednom.
Alija Izetbegovic
..
With the bigger and more powerful Serbian and Croatian nationalist rulers bent on helping themselves to Bosnia and confining the Muslims to the status of second-class citizens, the odds were stacked against Izetbegovic.

In the end, he, too, ended up a nationalist leader, agreeing in mid-1993 to the division of Bosnia along ethnic lines.
...

At Geneva peace talks, which resumed in August 1993, Lord Owen and the new United Nations Envoy Thorvald Stoltenberg introduced a new plan for the partition of Bosia into three ethnically homogeneous mini-states which were to be loosely associated in a Union of .Republics of Bosnia Hercegovina. The new plan was a modified version of a proposal made by Franjo Tudjman of Croatia and Slobodan Milosevic of Serbia after a meeting between the two presidents in late June 1993. If accepted, the plan would ratify Most of the Serbian territorial conquests and lead to Bosnia's demise as a unified multi-ethnic democracy.(53) According to the plan, the Serbian dominated republic would receive 52. percent of the territory of Bosnia-Hercegovina; the Bosnian "Muslim" reppublic, 31 percent; and the Croatian republic 17 percent.(54) The likely leaders of the Serbian and Croatian controlled mini-states would be Radovan Karadzic, Mate Boban, and other ultra-nationalists accused of war crimes by human rights organizations. In all probability the Serbian and Croatian republics would be annexed to Serbia and Croatia within the near future. Faced with the prospect of continued assaults by a better armed enemy and the refusal of the international community to lift the arms embargo, President Izetbegovic agreed to accept the proposal as the basis for ongoing negotiations at Geneva, but insisted that any decision concerning the proposal would have to be ratified by Bosniaæs elected parliament. On September 29, 1993, the Bosnian parliament voted to reject the proposal and demanded new territorial concessions for the "Muslim" republic and a clarification of the status of Bosnia-Hercegovina as a whole.

Dotadno podebljano i uvecano.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1256 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by cyprus »

palermo wrote:
cyprus wrote:
Kao prvo - nije Alija mogao ništa... Kao drugo, pogotovo ne 1992. godine... Kao što rekoh - pogrešan čovjek u pogrešno vrijeme...

Alija nije mogao ništa, jer je bio čovjek koji je došao iz takvog miljea... Ne možeš očekivati od mladomuslimana da bude uspješan državnik i lider multietničke i multikonfesionalne države... Jednostavno ne možeš... Pogrešan čovjek...

Druga stvar, devedeset druge je već bilo kasno... Tada je projekat razdvajanja naroda ušao u finalnu (fizičku) fazu... A razdvajanje je počelo 1990. godine... Da je imala više mudrosti i državotvorne svijesti, muslimanska/bošnjačka politička elita je morala već tada drugačije djelovati... Da je imala mudrosti nikada ne bi išla u stvaranje jednonacionalne plemenske partije... Na taj način je postala samo partner velikosrpskoj i velikohrvatskoj politici u njihovoj zajedničkom cilju razdvajanja naroda i rastakanja bosanskohercegovačkog društva... Da li su to uradili svjesno, ili samo zato što od drveta (rušenje komunizma) nisu vidjeli šumu (ono što slijedi), dalo bi se diskutovati...

Dakle, kada se sve to istjera na čistac, evo jednog pitanjca: kada su mu na stolu ostale samo dvije opcije, koju je trebao odabrati neki prosječan bosanski Srbin? Mladomuslimana Izetbegovića? Ili Karadžića, koji kakav god da je, njegov je? Zamisli se u koži nekog Srbina devedeset druge, ono normalnog, dotad nacionalno neopterećenog, i probaj sebi odgovoriti na pitanje - šta bi ti izabrao? Podsjetit ću te i da su oni koji su izabrali ovo prvo, većinom se kasnije osjetili popišanim zbog toga...

O Alijinim zaslugama kao etničkog/plemenskog lidera se može govoriti... Možda tu ima i nekih dobrih stvari koje je izvukao za svoj narod (zavisno kako se gleda)... Međutim, diskutovati o njemu kao državnom lideru, o tome kakav je učinak njega, njegove politike i njegove političke stranke na državu Bosnu i Hercegovinu, po meni nema smisla... Bez ikakve dvojbe - katastrofalan...
:D e drug moj, pa bila je multietnička partija, Savez komunista BiH i znaš li kako je u to vrijeme funkcionirala, .....da ja sada tebi prepričavam sjednice Saveza komunista BiH....recimo izlaganja Dare Đurašković, Miće Carevića, onaj osjećaj bespomoćnosti koji je obuzimao Bošnjake dok su to slušali......sviđalo se to nekome ili ne ali do formiranja SDA praktički nije bilo artikulirana glasa iz Bosne i Hercegovine

Možda je uticaj Alije Izetbegovića i bio katastrofalan, ali se sa priličnom dozom vjerovatnoćže može reći da bez njega teško da bi danas bilo i Bosne i Hercegovine......e sad, što i mnogi u tome ne vide ništa katastrofalno je više do njih nego do Alije....
Znači, monoetnički nacionalizam bio jedino rješenje? Ama baš nikakva druga ideja nije mogla okupiti koliko-toliko pripadnika ostalih naroda? Moralo se ići sa mladomuslimanstvom, to je jedini garant opstanka bio? Jeste da sam u tom vaktu vozo tutu, ali izvini, ja ovo ne pušim... U Drugom svjetskom ratu su bile gore okolnosti za multi-kulti nego 1990-te, pa zamisli...

Osnovni zakoni logike proizvode zaključak da monoetnička partija ne može u demokratskim okolnostima biti uspješan lider multietničke države... Zaista ne znam zašto su Alija i njegovi fanovi mislili da može, a još mi je manje jasno zašto to još uvijek misle...

Ta mnogo puta ponovljena mantra "da nije Alije, ne bi bilo ni Bosne" je obična isprazna i neutemeljena floskula... Da nije bilo Alije, zadesio bi se neko drugi na njegovom mjestu i teško da bi proizveo gori rezultat... Mnogo primjera u svijetu imaš gdje su države opstajale u teškim momentima i bez Bog zna kakvog vodstva... Eno Somalija godinama nije imala nikakvu vladu, gušila se u ratnim sukobima, pa nije nestala... Mislim da sam već pisao o tome...
palermo wrote:
cyprus wrote:Dakle, kada se sve to istjera na čistac, evo jednog pitanjca: kada su mu na stolu ostale samo dvije opcije, koju je trebao odabrati neki prosječan bosanski Srbin? Mladomuslimana Izetbegovića? Ili Karadžića, koji kakav god da je, njegov je? Zamisli se u koži nekog Srbina devedeset druge, ono normalnog, dotad nacionalno neopterećenog, i probaj sebi odgovoriti na pitanje - šta bi ti izabrao? Podsjetit ću te i da su oni koji su izabrali ovo prvo, većinom se kasnije osjetili popišanim zbog toga...
...
I još da ti odgovorim na ovo pitanje......nisu trebali birati između Alije i Radovana, trebali su birati između zločina i odbrane.....ako nisu mogli odabrati Aliju.....mogli su biti srpska većina koja neće dozvoliti masovne i sistemske zločine......

Da se razumijemo, ja nikome ko je otišao na drugu stranu i da pri tom nije učestvovao u zločinima ne zamjeram ništa.....ljudski je to vrlo bilo, ali krivca za njihvoe dileme i sudbine zaista ne treba tražiti u Aliji...
Pa zašto bi mu i zamjerao kad je Alija prvi legitimizirao princip "naši - vaši - njihovi", po kome je sasvim normalno biti "sa svojima"... A dio krivice za tu dilemu, naravno da snosi i Alija... Ponovit ću i zašto - zato što se ponašao kao etnički, a ne državni lider...

A što se tiče zločina i odbrane - to je drugo pitanje, ono zaista nema direktne veze sa Alijom... Tu već imaš različite individualne priče i stavove... Ali i u tom kontekstu treba imati na umu da je razdvajanje naroda pomoglo tome da se pripadnici srpskog i hrvatskog naroda galvanizuju oko nacionalističkih, velikodržavnih i u konačnici zločinačkih politika...
Last edited by cyprus on 16/08/2017 18:21, edited 1 time in total.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1257 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Fudo387 »

Potrosili su spinove Fikreta, Arapa, i para, sad ide serijal "Kako je Tunjo spasio Bosnu".
Da nije gadljivo, tacno bih se nasmijao budalastinama nasih mladih "liberala". Isto srnin dnevnik iz 1993.

Nedaj nas Tunjo. :D
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1258 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by PM72 »

BISCANIN2 wrote:
PM72 wrote:Tunjo i jeste ljudska i moralna gromada za Aliju.On nema oraha u džepovima niti su mu sinovi lopovi,kriminalci kao Alijin isprdak.Bio je ambasador BiH u Londonu kao jedan od rijetkih pismenih i školovanih kadrova.Išao je i kod Miloševića kad je trebalo stisnuti muda pa krenuti u sred rata put Beograda.I nisu ga slali šverceri niti kokošari nego država RBiH.
Da je bio pismen i školovan jeste, da je bio kadar jeste, otići kao ambasador u Srbiju, ne znam ali puno veća hrabrost bi bila ostati u Sarajevu, i šta je učinio za Bosnu, kakvu je žrtvu podnio? Osim stalnog kopanja po Alijinom predsjednikovanju, dokazani suncokret, ne znam čime je zadužio Bosanski vilajet, po meni jedan od najvećih ublehaša, tipičan primjer Bosanskog akademika, vodu vari vodu hladi.

Da bi učestvovao u diskusijama moraš imati neko elementarno predznanje.Tunjo je bio amabasador RBiH u Velikoj Britaniji i to godinu ili možda više.U Beograd je otišao kao izaslanik vlade RBiH a i tamo je ostavio visoko mišljenje čak i kod krvoloka Slobe.Bio je i ostao u Sarajevu a lično sam ga viđao ,uvijek sređen ,gospodskih manira i ponašanja čak i za vrijeme najžešćih granatiranja.Za gospodina se rađa a za doktora se uči.On je i jedno i drugo.Napisao je više knjiga nego svi smradovi iz SDA zajedno.Kad se sjetim da je Alijin ambasador u možda najvažnijoj zemlji u Europi (Austriji) bio polupismeni međed iz Goražda koji je od jezika znao samo "hajl Hitler" iz partizanskih filmova ili onaj neandertalac Šaćirbegović što klepi milione a jedina stavka u CV-ju što ga je povezivala sa Bosnom jeste što mu je babo robijao sa Alijom.

Alija je strepio od Tunjinog mišljenja jer je bio jedan od rijetkih koji mu je smio reći u facu sve što misli.Zato ga je i ćuhnuo u diplomatiju a potom u ćošak da mu ne smeta pošto se nije nimalo "popravio".

Još dugo godina će ovdje biti tražena podobnost a ne sposobnost.Sve je to zasluga mnogopoštovanog "precjednika" Alije. :skoljka: kojeg najviše cijene dijasporci (valjo im je ko niko ) i članovi SDA uhljebljeni po kantonalnim i državnim organima.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1259 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by palermo »

cyprus wrote:
..
Pa šta da ti kažem......sve to što ti pričaš je jedna teorija...šta bi bilo kad bi bilo, istona je da nije bilo nikakvog multietničkog lidera, ništa ti od mene ne bi više volio da je bio neki Zoran, Goran...da nas sve zajedno i Bošnjake i Hrvate i Srbe povede u brbu za slobodu....ali ga nije bilo....nije....bio je samo Alija, i đšto se mene tiče, hvala mu što je bio....

Ovo oko Alije i Bosne, mogao bih se sa tobom složiti tu...da , bio bi netko drugi, ali dubokog sam uvjerenja mogao je biti samo netko gori.....netko ko bi prizivao na osvetu, ko bi uništio i samu ideju BOsne i Hercegovine ( a Alija je nije uništio), i ko bi Bošnjake učinio istim kao što su Slobo i Franjo učinile Srbe i Hrvate......
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1260 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by cyprus »

palermo wrote:
cyprus wrote:
..
Pa šta da ti kažem......sve to što ti pričaš je jedna teorija...šta bi bilo kad bi bilo, istona je da nije bilo nikakvog multietničkog lidera, ništa ti od mene ne bi više volio da je bio neki Zoran, Goran...da nas sve zajedno i Bošnjake i Hrvate i Srbe povede u brbu za slobodu....ali ga nije bilo....nije....bio je samo Alija, i đšto se mene tiče, hvala mu što je bio....

Ovo oko Alije i Bosne, mogao bih se sa tobom složiti tu...da , bio bi netko drugi, ali dubokog sam uvjerenja mogao je biti samo netko gori.....netko ko bi prizivao na osvetu, ko bi uništio i samu ideju BOsne i Hercegovine ( a Alija je nije uništio), i ko bi Bošnjake učinio istim kao što su Slobo i Franjo učinile Srbe i Hrvate......
Pa, da nisu tri nacionalne stranke poklopile sve, moglo je biti takvog lidera... Bilo je dosta i Gorana i Zorana, ako hoćeš i Bogića koji su mogli ponijeti takvu ulogu... A nisu morali biti ni Gorani, ni Zorani, mogo je biti i Mujo, samo da nije dolazio iz nacionalno isključivog kruga...

Međutim, narod je htio ovako... Doduše, i to često govorim - ja više krivim narod za sve ovo, nego lidere i liderčiće... Narod je kriv više iz gluposti, nego iz zlobe, ali je kriv...

A složit ću se i ja s tobom - mogao je biti i neko gori od Alije, to je definitivno... Samo mislim da konačni rezultat - ovakva Bosna, ni u tom slučaju ne bi mogao biti drastično gori...
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1261 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BISCANIN2 »

PM72 wrote:
BISCANIN2 wrote:
PM72 wrote:Tunjo i jeste ljudska i moralna gromada za Aliju.On nema oraha u džepovima niti su mu sinovi lopovi,kriminalci kao Alijin isprdak.Bio je ambasador BiH u Londonu kao jedan od rijetkih pismenih i školovanih kadrova.Išao je i kod Miloševića kad je trebalo stisnuti muda pa krenuti u sred rata put Beograda.I nisu ga slali šverceri niti kokošari nego država RBiH.
Da je bio pismen i školovan jeste, da je bio kadar jeste, otići kao ambasador u Srbiju, ne znam ali puno veća hrabrost bi bila ostati u Sarajevu, i šta je učinio za Bosnu, kakvu je žrtvu podnio? Osim stalnog kopanja po Alijinom predsjednikovanju, dokazani suncokret, ne znam čime je zadužio Bosanski vilajet, po meni jedan od najvećih ublehaša, tipičan primjer Bosanskog akademika, vodu vari vodu hladi.

Da bi učestvovao u diskusijama moraš imati neko elementarno predznanje.Tunjo je bio amabasador RBiH u Velikoj Britaniji i to godinu ili možda više.U Beograd je otišao kao izaslanik vlade RBiH a i tamo je ostavio visoko mišljenje čak i kod krvoloka Slobe.Bio je i ostao u Sarajevu a lično sam ga viđao ,uvijek sređen ,gospodskih manira i ponašanja čak i za vrijeme najžešćih granatiranja.Za gospodina se rađa a za doktora se uči.On je i jedno i drugo.Napisao je više knjiga nego svi smradovi iz SDA zajedno.Kad se sjetim da je Alijin ambasador u možda najvažnijoj zemlji u Europi (Austriji) bio polupismeni međed iz Goražda koji je od jezika znao samo "hajl Hitler" iz partizanskih filmova ili onaj neandertalac Šaćirbegović što klepi milione a jedina stavka u CV-ju što ga je povezivala sa Bosnom jeste što mu je babo robijao sa Alijom.

Alija je strepio od Tunjinog mišljenja jer je bio jedan od rijetkih koji mu je smio reći u facu sve što misli.Zato ga je i ćuhnuo u diplomatiju a potom u ćošak da mu ne smeta pošto se nije nimalo "popravio".

Još dugo godina će ovdje biti tražena podobnost a ne sposobnost.Sve je to zasluga mnogopoštovanog "precjednika" Alije. :skoljka: kojeg najviše cijene dijasporci (valjo im je ko niko ) i članovi SDA uhljebljeni po kantonalnim i državnim organima.
Ja nisam imao vremena 92 -95 da pratim situaciju, bilo je tad vaznijih stvari. Od predznanja i argumenata si podastro da je Tunje gospodin covjek, sredjen i ugodne vanjstine, citao sam njegovu biografiju i neke tekstove sto je objaljivao, ne znam za neku njegovu knjigu koju bi preporucio ali da nije o Aliji rahmetli. Ne znam ali ako je uticao na ne prihvatanje Lisabonskog sporazuma svaka cast. Nepotizma je bilo i bice, Aliji o tome spocitavati u ratna i poslije ratna vremena je malo bezveze.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1262 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by palermo »

cyprus wrote:
palermo wrote:
cyprus wrote:
..
Pa šta da ti kažem......sve to što ti pričaš je jedna teorija...šta bi bilo kad bi bilo, istona je da nije bilo nikakvog multietničkog lidera, ništa ti od mene ne bi više volio da je bio neki Zoran, Goran...da nas sve zajedno i Bošnjake i Hrvate i Srbe povede u brbu za slobodu....ali ga nije bilo....nije....bio je samo Alija, i đšto se mene tiče, hvala mu što je bio....

Ovo oko Alije i Bosne, mogao bih se sa tobom složiti tu...da , bio bi netko drugi, ali dubokog sam uvjerenja mogao je biti samo netko gori.....netko ko bi prizivao na osvetu, ko bi uništio i samu ideju BOsne i Hercegovine ( a Alija je nije uništio), i ko bi Bošnjake učinio istim kao što su Slobo i Franjo učinile Srbe i Hrvate......
Pa, da nisu tri nacionalne stranke poklopile sve, moglo je biti takvog lidera... Bilo je dosta i Gorana i Zorana, ako hoćeš i Bogića koji su mogli ponijeti takvu ulogu... A nisu morali biti ni Gorani, ni Zorani, mogo je biti i Mujo, samo da nije dolazio iz nacionalno isključivog kruga...

Međutim, narod je htio ovako... Doduše, i to često govorim - ja više krivim narod za sve ovo, nego lidere i liderčiće...

A složit ću se i ja s tobom - mogao je biti i neko gori od Alije, to je definitivno... Samo mislim da konačni rezultat - ovakva Bosna, ni u tom slučaju ne bi mogao biti drastično gori...
Da se složimo da ja i ti završimo ovu priču.....ne volim sa tobom oko ovoga diskutovati,općenito cijenim tvoja razmišljanja, stavove......ali ovdje jednostavno nismo ravnopravni sugovornici......izvori iz kojih dobijamo percepciju tadašnjih događaja su nam vrlo različiti......
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1263 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by cyprus »

Nego, da se osvrnem i na ovo:
Kat wrote:Image
Nakon brojih fb satiričnih stranica koje su se bavile SDA kao centralnim lajtmotivom i društvenim bolestima koje je ista proizvela, i SDA je konačno odlučila da uzvrati udarac... Sada imamo i SDA humor na fejsu :mrgreen:

Samo im nešto ovaj Dušan djeluje mlađahan za svoje godine :mrgreen:

Image

PS Palermo :thumbup:
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1264 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by PM72 »

BISCANIN2 wrote:
Nepotizma je bilo i bice, Aliji o tome spocitavati u ratna i poslije ratna vremena je malo bezveze.
:(

Ma ja,nek' te tvoj handri - lakše je.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1265 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by triconja »

Sta znaci fgr? Da nema veze sa Figarom?
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#1266 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by BISCANIN2 »

PM72 wrote:
BISCANIN2 wrote:
Nepotizma je bilo i bice, Aliji o tome spocitavati u ratna i poslije ratna vremena je malo bezveze.
:(

Ma ja,nek' te tvoj handri - lakše je.
Ahaaaaa, ti bi sjasi Murta da uzjase Kurta. Meni je u sustini svejedno, i kod Murte i Kurte sam donji, ne znam i necu da se laktam, i sukat sam, ne mogu sa rogatim, nisam ni rodjen za takve rabote. Ali jednog predsjednika koji.je.uspio sacuvati ljudskost i dostojanstvo u onakva vremena blatiti zbog ljudskih hakova, i nepotizma kojeg ima i u osterajhu brez veze.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1267 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by nightvision »

BISCANIN2 wrote:Ja bolan, Mladicu i Karadzicu se sudi bez veze, ja on je htio drzavicu po svojim mjerilima ali eto sprijecile su probosanske snage iz Gruda i Pala, licno je autobusom otisao po mudzose. Sverco ih kroz citavu Evropu i Cro kao domace rome i onda ih prevezao preko samo 260 hv i hvo punktova. Svaka na mjestu. A boze dragi.
Karadzic i mladic nisu predmet disuksije. Kako rekoh, svaka vam se svodi na isto, ukljucujuci i instant poredjenje sa tom dvojicom. Njihova uloga u zlocinima i u razbijanju bosne se zna i to nije sporno i u tom kontekstu besmisleno ih je spominjati.
Znaci, razgovaramo o aliji izetbegovicu i o njegovoj ulozi i losim i stetnim (ili dobrim) potezima. A neosporivo je da je od rane mladosti njegovao ideologiju koja je u suprotnosti sa modernom demokratijom i da su njegova licna shvatanja imala preveliki uticaj na politiku i diplomatiju kakvu je vodio a kao jedan od tragova tog uticaja jeste to da je sproveo islamizaciju (i privatizaciju armije) (i drzavnih organa) kroz imenovanje i postavljanje podobnih kadrova i koreografiju selamanja i tekbiranja. Ta islamizacija i privatizacija naskodila je i odbrambenoj moci i imidzu i kasnije ekonomiji drzave, a posljedice danas mi otplacujemo.
Takodje, bez ikakve sumnje znao je za, i aminovao je, prisutstvo stranih boraca u armiji. Njihovi zlocini danas su ponajveci aduti i opravdanje i cetama i ujkama za zlo koje su napravili. Neosporivo je da je bio upoznat sa svim dogadjanjima oko srebrenice i zepe, a znamo svi da je vojna pomoc uskracena enklavama kao i da su odredjeni kadrovi evakuisani (da ne kazem uklonjeni) iz srebrenice prije nego je predata cetama.
To sto je slagao i izdao borce koji se nisu borili za ikakav oblik dzamahirije je samo slag na torti.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1268 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by nightvision »

cyprus wrote:PS Palermo :thumbup:
Patrioti se nisu borili za dzamahiriju. Ali poistovjecivanje ljevicara sa cetnicima i monopoliziranje borbe za odbranu drzave od strane kvazi patriota iz sda nije nikakva novost.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1269 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by Banksy »

Fudo387 wrote:
Banksy wrote:
Dotadno podebljano i uvecano.
Sasvim nepotrebno. Dvije godine kasnije, s parlamentom ili bez njega - zapravo bez njega - dogovoreni procenti su potpisani.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1270 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by PM72 »

BISCANIN2 wrote:
Ahaaaaa, ti bi sjasi Murta da uzjase Kurta. Meni je u sustini svejedno, i kod Murte i Kurte sam donji, ne znam i necu da se laktam, i sukat sam, ne mogu sa rogatim, nisam ni rodjen za takve rabote. Ali jednog predsjednika koji.je.uspio sacuvati ljudskost i dostojanstvo u onakva vremena blatiti zbog ljudskih hakova, i nepotizma kojeg ima i u osterajhu brez veze.
Poređenje ti je - niđe veze.Čuj ima i u "osterajhu" nepotizma. :-) I kako ga blatim radi "ljudskih hakova". :lol: Ja ga jedino mogu nazvati ocem svih Bošnjaka jer nam je jebo majku za sva vremena.

Nightvision :thumbup:
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#1271 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by farisovo »

Fudo387 wrote:Potrosili su spinove Fikreta, Arapa, i para, sad ide serijal "Kako je Tunjo spasio Bosnu".
Da nije gadljivo, tacno bih se nasmijao budalastinama nasih mladih "liberala". Isto srnin dnevnik iz 1993.

Nedaj nas Tunjo. :D

Nisam "potrošio spinove "; nego bio tu jedan pa nam objasnio da je Fikret nakon izbora i osvojenih milion i kusur glasova rekao "Budi ti Alija Predsjednik, ja želim ostati i biti samo direktor Agrokomerca". I tako Alija gubitnik postade Alija pobjednik - a Fikret pobjednik ostade, ono što je i bio, Fikret Direktor.
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#1272 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by farisovo »

BISCANIN2 wrote:
madner wrote:Imas video sa Alijinim govorom tada, Unija tri republike od kojih bi jedna bila Republika Bosna.
Svaka cast Tunji na tome, i nebi bilo lose otvoriti posebnu temu o ovom dogadjaju. Ja recimo nemam pojma o ovom a volio bi znati koju vise iz vise izvora. Mislim da je dobra tema koja bi mogla baciti malo svijetla. Pa ko vise zna bujrum, nek pise.
Pored Tunje, veliki doprinos, možda i najveći, u rušenju Alijine i Harisove podjele Republike BiH dao je profesor. dr. Ibrahim Festic.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1273 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by PM72 »

Nešto ne primjetim kako su uspjeli da ih spriječe u "podjeli Republike".
farisovo
Posts: 448
Joined: 22/02/2017 16:30

#1274 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by farisovo »

PM72 wrote:Nešto ne primjetim kako su uspjeli da ih spriječe u "podjeli Republike".
Tada su itekao uspjeli, jer je Alija i postojeće potpise povukao. Radi se o '93.

Kasnije, rahmetli Alija isključuje i te pojedince i skupštinu i sam sa Harisom odlazi u Dayton. Tu im se pridružuje i "nezamjenjivi " Sacirbay Mo" - rezultat znaš!
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#1275 Re: Alija Izetbegović - Odabrani citati

Post by PM72 »

Svi vidimo da su se džaba trudili.Alija je nanijetio da ima svoj pašaluk u kome će vladati ,uz njegovu,još par probranih familija.Ostali će biti hamali i glasačka mašinerija.Najbolji su izginuli a najpametniji razgulili.Generale su kupili,borce razjebali u 1601 udruženje jer ako bi svi bili u jednom - možda bi došlo do bunta.Ovako će nas šišati dok biološki ne nestanemo.
Post Reply