Štrajk UNSA 08.09.

User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#26 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by snaga_znanja »

trcicu trceci wrote:jebem li ti izbore, sve preko ledja studenata a niko ne konta
Naravno da je preko ledja jadnih i obespravljenih studenata. :lol: Jos u februaru su izasli sa zahtjevima i najavili strajk. Pitaj malo predstavnika studenata (koji btw. danas zajedno sa Senatom osudjuje strajk) sta je uradio i da li je ista uradio da do ovoga ne bi doslo.
Samo_nesto
Posts: 111
Joined: 30/08/2014 20:31

#27 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Samo_nesto »

Predstavnici studenata su sve redom stranacki kmetovi. Sutat ih u putu samo i nista vise
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#28 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by trcicu trceci »

bas tako, ali vala mene i ne predstavlja, nemoj me ti predstavljati majke ti... sve sto mi treba sam se izborim, use i u svoje kljuse najbolje je
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#29 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by megaman4 »

uh jest ofiran ovaj PMF, braćo mila. Rektor je sa njihovog fakulteta, zato i nisu u štrajku, a njihov kadar najviše kuka. Kakvi licemjeri, vidi se da su stranački obojeni. :-)
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#30 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Rijeka_snova »

STAFF
Otvoreno pismo studenata Filozofskog fakulteta povodom najavljenog štrajka Sindikata UNSA

"Studenti Filozofskog fakulteta u potpunosti podržavaju zahtjeve Sindikata i štrajk koji je najavljen za 8. septembar. Situacija na Univerzitetu u Sarajevu u katastrofalnom je stanju i izuzetno je nepovoljna za studente, neovisno kojem fakultetu pripadali. Podsjećanja radi, mi ne studiramo na akreditiranoj ustanovi. Imamo osiromašene bibliotečke fondove koji ne pokrivaju ni spiskove osnovne literature. Ulaganja u nauku su mizerna. Nemamo Zakon o studentskom standardu, a Zakon o studentskom organizovanju čak ni nadležno Ministarstvo već 4 godine nije u stanju ispoštovati. Studentski domovi su najavili poskupljenje cijena, iako su uslovi u njima gori nego ikada. Nastava u vidu prakse gotovo da ne postoji, a instituti i istraživački centri su za nas misaone imenice. Generalno stanje je takvo da perspektive za adekvatno zaposlenje i normalne uslove života nakon studija teško da imamo. Čak ni najbolje među nama fakulteti više nisu u stanju primiti jer sredstava nema.
Senat, koji je postao ustanova bez smisla i cilja, mogao bi štošta naučiti iz zahtjeva Sindikata. Ideja o onome što jedan univerzitet treba biti ne kupuje se uplatom tranši. Pitanje njegovog opstanka je pitanje od općeg društvenog značaja, a institucije visokoškolskog obrazovanja ne bi smjele biti produžene ruke političkih partija, niti bastioni uskih interesa određenih članica. Žalosno je i nerazumljivo da profesori i ostali uposlenici kako našeg, tako i nekih drugih fakulteta biraju da budu kratkovidi i bezobzirni. Jer osim hladnih fakultetskih prostorija ove zime, odluka da se ne podrže zahtjevi za promjenom trenutnog stanja indirektno vodi ka povećanju cijena usluga studija, što se već pokušalo sprovesti ranije ove godine. Dekani su očito voljni da cijenu njihovih loših odluka plaćaju studenti.
Gola istina je da za nas, studente, već dugo vremena niko ne mari. Ostaje nada da ćemo i mi sami naći bolje načine da se aktiviramo povodom ovih pitanja, jer ona se nas najviše tiču. Zatvaranje očiju pred problemom nam se već odbija o’ glavu, a to će ovo društvo itekako da osjeti u godinama koje dolaze. Solidarno izražavamo podršku svim profesorima koji su odlučno digli svoj glas. Sve ostalo su neodgovorni i besmisleni izgovori koje slušamo odveć dugo".
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#31 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by VjecitiStudent »

Bravo STAFF
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#32 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by O'zone »

Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#33 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by megaman4 »

O'zone wrote:Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
ja sam jučer čuo na PMF-u da bi i oni trebali u štrajk, odnosno nsstavni kadar hoće, dok drugi kažu da ga neće biti, jer na ovom faksu postoji više struja i ne zna se ko pije a ko plaća, a ako neće u štrajk, to onda znači da im je rektor zabranio, koji dolazi sa PMF-a.

Ovaj faks godinama tresu razne afere, i samo je pitanje vremena kada će puknuti.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#34 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Rijeka_snova »

O'zone wrote:Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
Za Ekonomiju cisto sumnjam, a FF se ne pridruzuje strajku
Stav fakulteta je sljedeći: Filozofski fakultet podržava sve zahtjeve Sindikata (jer su oni i u njegovom interesu) i pruža ''moralnu'' podršku, međutim nastavni proces ne može zaustavljati. Kako je pojašnjeno, to nije dozvoljeno s pravne strane jer nismo članica Sindikata.
PMF je jedina clanica sindikata koja nece strajkovati, FF nije clanica i eto, dajemo moralnu podrsku :bih:

:run:
Last edited by Rijeka_snova on 04/09/2014 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#35 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by O'zone »

megaman4 wrote:
O'zone wrote:Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
ja sam jučer čuo na PMF-u da bi i oni trebali u štrajk, odnosno nsstavni kadar hoće, dok drugi kažu da ga neće biti, jer na ovom faksu postoji više struja i ne zna se ko pije a ko plaća, a ako neće u štrajk, to onda znači da im je rektor zabranio, koji dolazi sa PMF-a.

Ovaj faks godinama tresu razne afere, i samo je pitanje vremena kada će puknuti.
U autu danas na vijestima čuh da su samo oni odbili pristupanje/podršku štrajku :?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#36 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by O'zone »

Rijeka_snova wrote:
O'zone wrote:Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
Za Ekonomiju cisto sumnjam, a FF se ne pridruzuje strajku
Stav fakulteta je sljedeći: Filozofski fakultet podržava sve zahtjeve Sindikata (jer su oni i u njegovom interesu) i pruža ''moralnu'' podršku, međutim nastavni proces ne može zaustavljati. Kako je pojašnjeno, to nije dozvoljeno s pravne strane jer nismo članica Sindikata.
PMF je jedina clanica sindikata koja nece strajkovati, FF nije clanica i eto, dajemo moralnu podrsku :bih:

:run:
Na kraju neće niko :lol: :lol: :lol: :lol:

To je naš vječiti problem-raslojavanje i zabijanje drugome noža u leđa mada smo svi u istim govnima
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#37 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by megaman4 »

O'zone wrote:
megaman4 wrote:
O'zone wrote:Ja koliko danas čuh samo PMF neće pristupiti štrajku svi ostali hoće.

Jel to znači da će i Ekonomija da se pridruži ili...?
ja sam jučer čuo na PMF-u da bi i oni trebali u štrajk, odnosno nsstavni kadar hoće, dok drugi kažu da ga neće biti, jer na ovom faksu postoji više struja i ne zna se ko pije a ko plaća, a ako neće u štrajk, to onda znači da im je rektor zabranio, koji dolazi sa PMF-a.

Ovaj faks godinama tresu razne afere, i samo je pitanje vremena kada će puknuti.
U autu danas na vijestima čuh da su samo oni odbili pristupanje/podršku štrajku :?
pogodi zašto? zato što NEMA SLOGE, a drugo zato što se politika uvukla u skoro sve fakultete, pa i PMF, i neka propadnu što se mene tiče, yebla ih autonomija, kada su skoro svi dekani politički orijentisani, i moraš igrati kako oni sviraju, i abd nek se raspadne politička organizcija zvana UNIVERZITET U SARAJEVU...Fuj govna jedna... :evil:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#38 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by vade_mecum »

dječak sa šibicama wrote:A gdje onda idu pare od vanrednih i samofinancirajucih studenata, i od kojekakvih globa i izmisljotina a la ISS???
odlično pitanje!! svi fakulteti bi trebali prvo da srede stvari unutar samih sebe pa tek onda da sređuju odnose sa Kantonom. ovako mi izgleda da pokušavaju biti i nezavisni i ovisni o Kantonu u isto vrijeme, a naravno da izvuku ono samo najbolje iz ove dvije opcije.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#39 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by trcicu trceci »

ove studentske organizacije mi tacno idu na neku stvar, 10 ljudi govori u ime 1000 studenata... tacno cu otici i fino pitati ko su ti studenti koji podrzavaju, jebem ga ko koga ovdje :izet:
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#40 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by trcicu trceci »

Rijeka_snova wrote:STAFF
Otvoreno pismo studenata Filozofskog fakulteta povodom najavljenog štrajka Sindikata UNSA

"Studenti Filozofskog fakulteta u potpunosti podržavaju zahtjeve Sindikata i štrajk koji je najavljen za 8. septembar. Situacija na Univerzitetu u Sarajevu u katastrofalnom je stanju i izuzetno je nepovoljna za studente, neovisno kojem fakultetu pripadali. Podsjećanja radi, mi ne studiramo na akreditiranoj ustanovi. Imamo osiromašene bibliotečke fondove koji ne pokrivaju ni spiskove osnovne literature. Ulaganja u nauku su mizerna. Nemamo Zakon o studentskom standardu, a Zakon o studentskom organizovanju čak ni nadležno Ministarstvo već 4 godine nije u stanju ispoštovati. Studentski domovi su najavili poskupljenje cijena, iako su uslovi u njima gori nego ikada. Nastava u vidu prakse gotovo da ne postoji, a instituti i istraživački centri su za nas misaone imenice. Generalno stanje je takvo da perspektive za adekvatno zaposlenje i normalne uslove života nakon studija teško da imamo. Čak ni najbolje među nama fakulteti više nisu u stanju primiti jer sredstava nema.
Senat, koji je postao ustanova bez smisla i cilja, mogao bi štošta naučiti iz zahtjeva Sindikata. Ideja o onome što jedan univerzitet treba biti ne kupuje se uplatom tranši. Pitanje njegovog opstanka je pitanje od općeg društvenog značaja, a institucije visokoškolskog obrazovanja ne bi smjele biti produžene ruke političkih partija, niti bastioni uskih interesa određenih članica. Žalosno je i nerazumljivo da profesori i ostali uposlenici kako našeg, tako i nekih drugih fakulteta biraju da budu kratkovidi i bezobzirni. Jer osim hladnih fakultetskih prostorija ove zime, odluka da se ne podrže zahtjevi za promjenom trenutnog stanja indirektno vodi ka povećanju cijena usluga studija, što se već pokušalo sprovesti ranije ove godine. Dekani su očito voljni da cijenu njihovih loših odluka plaćaju studenti.
Gola istina je da za nas, studente, već dugo vremena niko ne mari. Ostaje nada da ćemo i mi sami naći bolje načine da se aktiviramo povodom ovih pitanja, jer ona se nas najviše tiču. Zatvaranje očiju pred problemom nam se već odbija o’ glavu, a to će ovo društvo itekako da osjeti u godinama koje dolaze. Solidarno izražavamo podršku svim profesorima koji su odlučno digli svoj glas. Sve ostalo su neodgovorni i besmisleni izgovori koje slušamo odveć dugo".
Pazi ovo zale se na biblioteku, a jedna od najboljih biblioteka u BiH...
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#41 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Innovation »

vade_mecum wrote: ovako mi izgleda da pokušavaju biti i nezavisni i ovisni o Kantonu u isto vrijeme, a naravno da izvuku ono samo najbolje iz ove dvije opcije.
Zato se bore protiv prelaska na trezorsko poslovanje.Ovako se ne zna tacno, koliki su njihovi vlastiti prihodi i gdje je taj novac zavrsio i da li je namjenski potrosen. :-)

Da li studenti znaju, gdje ide njihov novac?
weredsf
Posts: 3089
Joined: 22/09/2013 10:43

#42 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by weredsf »

Cim vidis da je neki Sandzaklija ispred toga jasno je odakle to dolazi
energy star
Posts: 565
Joined: 16/06/2014 16:50

#43 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by energy star »

Men se čini u bošnjakistanu raspašoj samo takav.
Ako sad ne uspijemo ostvariti 3.entitet onda nećemo nikad!
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#44 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Innovation »

Ovo pismo podrske nema veze sa zahtjevima Sindikata.
Last edited by Innovation on 04/09/2014 19:07, edited 1 time in total.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#45 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Innovation »

energy star wrote: ostvariti 3.entitet onda nećemo nikad!
Naravno :oops:
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#46 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by trcicu trceci »

Kod nas sve sto je u ime nekoga je stranacki, he znaci zale se na biblioteku, a onaj ko cita zna da imaju gotovo sve knjige... Zbog toga na sve dam ali na biblioteku ne dam, zato ovima sto su pisali pismo mogu da porucim Papci, pocnite citati!
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#47 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by vade_mecum »

Innovation wrote:
vade_mecum wrote: ovako mi izgleda da pokušavaju biti i nezavisni i ovisni o Kantonu u isto vrijeme, a naravno da izvuku ono samo najbolje iz ove dvije opcije.
Zato se bore protiv prelaska na trezorsko poslovanje.Ovako se ne zna tacno, koliki su njihovi vlastiti prihodi i gdje je taj novac zavrsio i da li je namjenski potrosen. :-)

Da li studenti znaju, gdje ide njihov novac?
pa zar prije koju godinu nisu bili protiv te ideje? :roll:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#48 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Innovation »

Ako mislis na trezorsko poslovanje, jos uvijek se "grcevito" bore protiv toga. :-)
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#49 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by Rijeka_snova »

trcicu trceci wrote:Kod nas sve sto je u ime nekoga je stranacki, he znaci zale se na biblioteku, a onaj ko cita zna da imaju gotovo sve knjige... Zbog toga na sve dam ali na biblioteku ne dam, zato ovima sto su pisali pismo mogu da porucim Papci, pocnite citati!
Mozda imaju za tvoj odsjek, a kakvo je stanje na svim ostalim odsjecima?

I STAFF je imao neku anketu u vezi podrske strajku, mislim, na fb je, znam da ne mogu svi da vide i da glasaju, ali drugog nacina nema ili ga ja ne mogu dokuciti. :roll:

Sta si ti tako ogorcen na STAFF, ljudi stvarno rade i trude se :roll:
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#50 Re: Štrajk UNSA 08.09.

Post by trcicu trceci »

Rijeka_snova wrote:
trcicu trceci wrote:Kod nas sve sto je u ime nekoga je stranacki, he znaci zale se na biblioteku, a onaj ko cita zna da imaju gotovo sve knjige... Zbog toga na sve dam ali na biblioteku ne dam, zato ovima sto su pisali pismo mogu da porucim Papci, pocnite citati!
Mozda imaju za tvoj odsjek, a kakvo je stanje na svim ostalim odsjecima?

I STAFF je imao neku anketu u vezi podrske strajku, mislim, na fb je, znam da ne mogu svi da vide i da glasaju, ali drugog nacina nema ili ga ja ne mogu dokuciti. :roll:

Sta si ti tako ogorcen na STAFF, ljudi stvarno rade i trude se :roll:
Razlozi su realno deibilni, narucujem veliki broj knjiga iz raznih oblasti, a znam i sa drugih odsjeka da ima ko trazi. Sad, ako ne trazis logicno da nema :D
Post Reply