Egipat (pročitati prvi post)

Post Reply
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4851 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

madner wrote:Ova MB nizu poraz za porazom.
Ne brini se ti za njih. Postoji stara istinita poslovica: Možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš.
Baki19
Posts: 141
Joined: 15/02/2019 22:38

#4852 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Baki19 »

Predsjednik Erdogan je izgubio velikog prijatelja jer Mursi je bio blizak predsjedniku Turske. Mursi je poceo vracati tradiciju Islama u egipatsko drustvo i sve je dobro zapocelo. Muslimani ga nikad nece zaboraviti.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4853 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by madner »

aldinjo wrote:
madner wrote:Ova MB nizu poraz za porazom.
Ne brini se ti za njih. Postoji stara istinita poslovica: Možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš.
Poraz za porazom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4854 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Sanjarko »

Muslimansko bratstvo sam ja davno govorio da je nesto kao nacionalni pokret kod Muslimana. Nesto kao ove po Europi Krscanske stranke i pokreti od CDU pa nadalje pa cak skoro kao Cionizam u Jevreja.

Po meni veze oni nemaju sa Vehabistickim pokretom, sa Saudijskom Arabijom i kompanijom.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#4855 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sinuhe »

Ma da. Isto je to. Sto bi se reklo istom Bogu se mole. :lol: I nasa SDA je u savezu evropskih narodnjackih stranaka - isto je to.
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#4856 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by dema225 »

...
Last edited by dema225 on 06/05/2022 15:53, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4857 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Sanjarko »

sinuhe wrote:Ma da. Isto je to. Sto bi se reklo istom Bogu se mole. :lol: I nasa SDA je u savezu evropskih narodnjackih stranaka - isto je to.
Nije kazem isto. Vehabije i slicni su ekstremisti iako i medzu njima ima umjerenijih Vehabija. Dok MB su vise nacionalisti, samo u Muslimana to kao sto ima u Krscana, Jevreja nacionalista i tih takvih pan-nacionalnih pokreta da tako kazem.

Zjb je u logici da su Muslimani homogeni. Kao i sve religije nisu. Podjeljeni su po religiji, uvjerenjima, nacijama itd.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#4858 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by King Theoden »

Vidi se da mnogi još uvijek žive titoizam. Kako inače razumjeti podršku klasičnom diktatoru kakav je sisi, kao i postove protiv demokratski izabranog pa samim tim i legitimnog predsjednika?!
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#4859 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by sinuhe »

Henry Kissinger je jednom prilikom rekao sljedece: "Vise zajednickog imamo sa Sovjetskim savezom nego sa nekim demokratskim Egiptom" :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4860 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

aldinjo wrote:
madner wrote:Ova MB nizu poraz za porazom.
Ne brini se ti za njih. Postoji stara istinita poslovica: Možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš.
Image
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#4861 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aratet »

Dino34 wrote:Vidi se da mnogi još uvijek žive titoizam. Kako inače razumjeti podršku klasičnom diktatoru kakav je sisi, kao i postove protiv demokratski izabranog pa samim tim i legitimnog predsjednika?!
Pojedini zive u gornjoj maoci, kako drugacije razumiti podrsku Mursiju?
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4862 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by muhafuca »

Baki19 wrote:Hoces reci da je Islamska Revolucija u Iranu izvedeno pod blagoslovom CIAe? Mislim da je to samo teorija zavjere.
govorim o aktualnom vremenu od pada Berlinskog Zida pa nadalje.

Prije su neka druga pravila vazila dok su bila dva bloka - ne bi me cudilo da su sovjeti malo pogurali Iransku intervenciju, cisto da izbiju Iransku naftu Zapadu iz ruku.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#4863 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by arzuhal »

E sad, nakon što su stanovnici Gornje Maoče i ostali muslimanisti prolili suze za Mursijem, vrijeme je i da se fanovi diktatura, krvavijeh obračuna s narodom i nacističko-boljševističkih političko-sigurnosnih metoda i vrijednosti malo razvesele...
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#4864 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by muhafuca »

Dino34 wrote:Vidi se da mnogi još uvijek žive titoizam. Kako inače razumjeti podršku klasičnom diktatoru kakav je sisi, kao i postove protiv demokratski izabranog pa samim tim i legitimnog predsjednika?!
demokratski je izabran i Natanjahu a i Trump (itd) - ne mora se svak slagati sa demokratski izabranim liderima niti voljeti ih ili podrzavati.

Mursi mi nije drag - al je Sisi dosao na vlast drzavnim udarom na koji je zapad zazmirio, odzvizdao ga i kad je sve bilo gotovo prihvatili su ga kao legitimnog - sto je sramno i sto je cinjenica.

Ne znam kakav problem vidis u takvom stavu npr.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4865 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

Dino34 wrote:Vidi se da mnogi još uvijek žive titoizam. Kako inače razumjeti podršku klasičnom diktatoru kakav je sisi, kao i postove protiv demokratski izabranog pa samim tim i legitimnog predsjednika?!
I Hitler je na vlast dosao demokratskim putem.

Ovdje se radi o tome da je Mursi nakon sto je izabran poceo raditi na tome da bude posljednji demokrataki izabran predsjendik. Isto kao Hitler ili Musolini.

Veterani ove teme se dobro sjecaju kada su Mursi i MB donijeli zakone kojima se stavljaju iznad suda i tako postaju apsolutna i nedodirljiva vlast. Ideologija Muslimanskog bratstva je nespojiva sa demokratijom.

Rezultat svega su bili najveci protesti u historiji Egipta. I toga se sjecaju svi ucesnici teme. Milioni bijesnih Egipcana su izasli na ulice da linciju Mursija i Muslimansko bratstvo. Nakon tako velikih protesta sva demokratska i odgovorna vlast bi momentalno podnijela ostavku. Tu se nije radilo o 10 000, 100 000 ili 500 000 demonstranata, sto se moze nekako kontrolisati, VEC O MILIONIMA. Drzava je bila na ivici kradjanskog rata. Na ulice su izasle mase koje su se pocele medjusobno sukobljavati.

Vojska, tj. gospodin Sisi, su spasili drzavu od gradjanskog rata. Kamo srece da je istu snagu imala sirijska vojska da smakne Bashara Asada i spasi zemlju od krvavog rata.

Egipatska vojska je spasila milione smjenivsi zlikovce Mubaraka i Mursija.

Gospodin Sisi nije idealan ali su ihvanijski teroristi 100 puta gori. U to nema sumnje.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4866 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by The 51st State »

Ograbicavanje upliva vojske u svakodnevmi zivot je stavljanje iznad zakona, :-)
Sa sisijem imajunoerspeltivu sadake nacije i pudlice izralea i amerika sto je za zemlju od 100 miliona ljudi katastrofa.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4867 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

The 51st State wrote:Ograbicavanje upliva vojske u svakodnevmi zivot je stavljanje iznad zakona, :-)
Sa sisijem imajunoerspeltivu sadake nacije i pudlice izralea i amerika sto je za zemlju od 100 miliona ljudi katastrofa.
Ali je vojska spasila drzavu od gradjanskog rata. Spasila je milione zivota, drzavu, infrastrukturu itd.

Pogledaj sirijsku apokalipsu. Nece se oporaviti za 100 godina. Unisteni su u svakom pogledu.

Egipatski narod nazalost jos nije spreman za demokratiju. Mislim da im treba jos 50-100 godina sa dodju na nivo svijesti kada ce moci uspostaviti demokratski sistem.

Oni su debelo zaostali za Turcima a kamoli Evropljanima. Koliko Turska kasni za Evropom, toliko Egipat kasni za Turskom. Mislim na narod, na razvoj demokratske svijesti.

...

Ihvanijski vjerski ekstremizam je korak unazad u odnosu na sekularnu labavu diktaturu. Sisi ipak nije diktator kao Sadam, Asad, Kastro i sl. Postoji neki nivo demokraticnosti i slobode. Spora evolucija.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#4868 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Zvek »

Kikibombona wrote: Zadnja sansa im bilo Muslimansko bratstvo?

Ako je to zadnja sansa, bolje da se svi skupe na jednu kamaru i zapale.
Molim objasnjenje. Ne razumim se u Muslimanske pokrete.
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#4869 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by PeppermintSA »

Dino34 wrote:Vidi se da mnogi još uvijek žive titoizam. Kako inače razumjeti podršku klasičnom diktatoru kakav je sisi, kao i postove protiv demokratski izabranog pa samim tim i legitimnog predsjednika?!
Načelno sam protiv diktature, ali sam uvijek prije za sekularnu diktaturu nego za demokratski izabrani islamizam.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4870 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by The 51st State »

oksimoron je to.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4871 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ja mislim da ovaj forum još nije vidio oštroumnijeg geoanalitičara od već sada slavnog Kikija.

MIslim da bi u najmanju ruku trebao biti neki savjetnik za ME pri State Departmentu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4872 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

madner wrote:
aldinjo wrote:
madner wrote:Ova MB nizu poraz za porazom.
Ne brini se ti za njih. Postoji stara istinita poslovica: Možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš.
Poraz za porazom.
To se vama islamofobima i neprijateljima vjere samo čini. Allah je obećao vjernicima uspjeh.
Last edited by aldinjo on 18/06/2019 15:11, edited 1 time in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4873 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Kikibombona wrote:
aldinjo wrote:
madner wrote:Ova MB nizu poraz za porazom.
Ne brini se ti za njih. Postoji stara istinita poslovica: Možeš kako hoćeš ali nećeš dokle hoćeš.
Image
Murted je murted kjafiru. :wink:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4874 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by Kikibombona »

aldinjo wrote:Murted je murted kjafiru. :wink:
Ne vjerujem da si dovoljno ucen da bi mogao jednu takvu velicinu poput Abdel Fatah al-Sisija proglasiti nevjernikom. Zasto to ne urade islamski ucenjaci, al-Azhar...?

Ti si sebi uzeo za pravo, skromnog znanja, da nekoga proglasis nevjernikom. Da si istinski vjernik bilo bi te strah zbog toga. Otkud tebi znanje da predsjednika Egipta, muslimana, proglasis nevjernikom? Sta ces reci Allahu kada te za to bude pitao?

Neka ti je sretno u dzehenemu, previse toga sebi uzimas za pravo.

A Muslimansko bratstvo je teroristicka organizacija. Sisi im je kicmu slomio.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4875 Re: Egipat (pročitati prvi post)

Post by aldinjo »

Kikibombona wrote:
aldinjo wrote:Murted je murted kjafiru. :wink:
Ne vjerujem da si dovoljno ucen da bi mogao jednu takvu velicinu poput Abdel Fatah al-Sisija proglasiti nevjernikom. Zasto to ne urade islamski ucenjaci, al-Azhar...?

Ti si sebi uzeo za pravo, skromnog znanja, da nekoga proglasis nevjernikom. Da si istinski vjernik bilo bi te strah zbog toga. Otkud tebi znanje da predsjednika Egipta, muslimana, proglasis nevjernikom? Sta ces reci Allahu kada te za to bude pitao?

Neka ti je sretno u dzehenemu, previse toga sebi uzimas za pravo.

A Muslimansko bratstvo je teroristicka organizacija. Sisi im je kicmu slomio.
Ološ murtedski. Koliko je samo zla nanio u proteklih šest godina!?
Ti nevjernik meni morališeš!? :roll:
Post Reply