Sarajevo, Jugoslavija

Locked

Sarajevo, Jugoslavija

Vrlo dobra ideja
23
21%
Dobra ideja
2
2%
Onako
7
6%
Losa ideja
5
4%
Vrlo losa ideja
65
58%
Sta me briga
10
9%
 
Total votes: 112

Eöl Mornedhel
Posts: 233
Joined: 15/04/2013 18:59
Location: R'lyeh

#226 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Eöl Mornedhel »

AkHolic wrote:Autor je,govoreći o ološu,izbjegao generalizaciju.Čak je i propustio pomenuti da je do etnički motiviranog nasilja došlo spontano a ne na zahtjev AU vlasti.
Jes da padam ko šiparica na tvoj avatar, al aj sada ne pričaj gluposti. Nezavisno od toga ta se zaista desilo ili nije, danas, u ovom trenutku i ovim okolnostima je u najmanju ruku neodgovorno (da ne nađem neki primereniji i teži izraz) povezati termin ološ i "neprijateljske" nacionalne prefikse. U doglednoj budućnosti će užbenici istorije u regionu morati biti u najmanju ruku brutalno politički-korektizovani.
edit: ignore avatar part, pomešao sam te sa akcidom
Last edited by Eöl Mornedhel on 02/06/2013 17:18, edited 1 time in total.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#227 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by vivace »

Eöl Mornedhel wrote:
vivace wrote: :shock: odkud sam ja sad cetnikusa ? :?

a ja jos razmisljala da se pokrstim u katolicku veru... :lol:
Ma zajebavam se, nemo se odma pravadaš.

BTW, ako ćeš zaista da menjaš tim mogao bih ti predložim da pređeš u moju ekipu.
a koja je tvoja ekipa ? :)
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#228 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Canton wrote:
Bosnolog wrote:
Canton wrote:
Vidim vi iz dijaspore ste je dobro naucili. Al kako dodje do 11 genocida
Rekli mi ovi profesori,..... http://www.youtube.com/watch?v=7Mvy9OR9gDs
Pa i srpski nacionalisti se rabacuju sa nekih 6-7 genocida. Nema razlike medju vama nacionalistima
Ma genecid nad Bosnjacima je izmisljotina,.... :roll:

Za tebe je jedina istina ona koju su crveni SANU kuhari uokvirili u manifestu komunisticke partijske historije, :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#229 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Bosnolog wrote:
Pa zar dvije velikosrpske tvorevine Srboslavije nisu dovoljno iskustvo sta znaci biti u bilo kakvoj asocijajciji gdje Srbija vodi glavnu rijevc,.....????

Na ovoj temi su se do kraja razotkrili oni koji bi za novac prodali i rodenu majku, narod u drzavu za novu Srboslaviju, koja bi uistinu bila Cetoslavija,.... Izgleda da je malo bilo 11 genocicda nad Bosnjacima,..Jugoslavije su bile velikosrpske zlocinacko genocidne okpatorske tvorevine za Bosnu i Bosnjake, to jest samo nastavak okupacije Turske i Austrougarske,....
Elita austrougarske vojske bili su bosanski i hercegovački pukovi

U austrijskoj istoriografiji između dva rata, ali i novijoj i najsavremenijoj, teško da se igde išta može naći o divljanju Južnih Slovena u austrougarskoj vojsci na teritoriji Srbije. Kad se piše o njima, piše se, pre svega i u prvom redu, o njihovom "časnom izvršenju obaveza". Kao primer za to navode se najčešće pripadnici bosanskohercegovačkih pukova, uz naglasak da su ti pukovi bili najelitnije jedinice u celokupnoj austrougarskoj vojsci.

Prema "Zlatnoj knjizi" Vrhovne komande austrougarske vojske, u kojoj se nalaze podaci o svim nosiocima zlatne medalje za hrabrost (do 1917. godine medalje su bile od čistog zlata), ovo retko dodeljivano priznanje dobilo je 106 pripadnika bosanskohercegovačkih pukova. Ukupno, inače, vojnicima i oficirima bosanskohercegovačkih pukova dodeljeno je u ratu 1914-1918. godine 33.318 raznih medalja za hrabrost - zlatnih, srebrnih i bronzanih. Po broju dobijenih zlatnih medalja, apsolutni rekorder u čitavoj austrougarskoj vojsci bio je 2. bosanskohercegovački puk sa 42 medalje. (Drugi pukovi dobili su najviše između osam i deset zlatnih medalja). Nosioci većine od 106 zlatnih medalja koje su dobili pripadnici bosanskohercegovačkih pukova bili su muslimani i Hrvati (muslimani 63 medalje, a Hrvati - 3. Među preostalim nosiocima nalazilo se i nekoliko Srba, kojima u austrougarskoj vojsci inače nije bilo lako. Kako iznosi K. Šturceneger, Srbi su - u ratu protiv Srbije 1914. godine - raspoređivani najčešće u prvu borbenu liniju, a iza njih - Hrvati i Mađari. Svaki onaj ko bi oklevao sa otvaranjem vatre na svoju braću ili, pak, pucao uvis, bio bi otpozadi ubijen...
Drugi bosanskohercegovački puk smatran je najboljom borbenom jedinicom austrougarske vojske. Pripadnici ovog puka poneli su 42 medalje za hrabrost - najviše u čitavoj armadi. Drugi pukovi dobili su sedam-osam ovih ordena. Zlatna medalja za hrabrost bila je retko odlikovanje, pa ipak krasila je grudi 106 soldata iz Bosne. A 33 hiljade raznih odlikovanja, dobili su Bošnjaci iz Beča i Pešte, za hrabro držanje u borbama protiv Srbije.

Pero Blašković, komandant bataljona u Trećoj bosanskohercegovačkoj regimenti u leto 1914. godine, izneo je u svojim uspomenama da su njegovi vojnici, i uopšte svi pripadnici njegove regimente, u ratu protiv Srbije pokazali da spadaju među najbolje vojnike na svetu.
Povratak iz pohoda na Srbiju: Poćorekovi vojnici posle poraza, napuštaju svoju "laku šetnju". Biće to novi povod da "hrabrost" iskale na bosanskim Srbima

Većinu u Blaškovićevom bataljonu, pa i regimenti, činili su muslimani i Hrvati, prvi uglavnom iz Tuzlanskog okruga.

Pun hvale za hrabrost svojih boraca, Blašković nije mogao da prećuti da su i oni, kao i vojnici drugih austrougarskih jedinica, počinili u Mačvi, posebno u Šapcu, mnoga zla. Delom što su to sami hteli, a delom što im je to bilo zapoveđeno... Šabac je, naime, bio prvi grad u koji su ušle austrougarske trupe i, istovremeno prvi grad u kojem je pljačka bila naređena. Ulazeći u Šabac sa svojom jedinicom, u zoru 18. avgusta 1914. godine, Blašković se suočio sa jezivom slikom...

"Svugdje smo naišli na kaotičan nered. Tako pijano stanje vojske u jednom osvojenom gradu nisam mogao ni zamisliti. Dok smo marširali ulicama prilazili su vojnicima i oficirima pijani saniteci i trenjaki pa su im nudili vina, ženskih cipela, rublja i šešira, dječjih igračaka, krzna i tepiha, sve to opljačkano po domovima odbjeglog stanovništva..."
Navodeći primere "junačkog držanja" Hrvata i muslimana iz svoje jedinice pri napadima na položaje srpske vojske, Blašković je pomenuo i Gvida Stipetića, aktivnog poručnika, koji je sa isukanom sabljom poveo svoju četu na juriš na jednoj visoravni između Gornje Vranjske i Cerovca. Kad je on pao, osveta Bosanaca nad Srbima bila je - "vrlo teška..."

Kao glavni dokaz za veliku borbenost Hrvata i muslimana u sukobima sa srpskom vojskom, Blašković je naveo podatak da je od oko 80 oficira i 3 hiljade vojnika njegove regimente - polovina oficira i oko 1200 vojnika ostala na bojnom polju u Mačvi...
U borbama kod LJiga, Glogovac je učestvovao kao zapovednik mitraljeskog odeljenja 3. bataljona Druge bosanskohercegovačke pešadijske regimente. U jednom trenutku, on se sa svojim mitraljezom našao sam pred jurišajućim Srbima, vojnicima Moravske divizije II poziva. Kad su mu se srpski vojnici približili na nekih stotinak koraka, on je otvorio vatru... Kako se iznosi u jednom zborniku objavljenom u Beču, a na osnovu službenih akata, ispred Glogovca i njegovog mitraljeza izbrojano je posle povlačenja jedinica Moravske divizije sa tog položaja, preko 400 lešava srpskih vojnika...
Iz ovog se vidi da su KuK monarhiju neki baš obožavali i smatrali je svojom domovinom i Franju svojim "ćesarom"....
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#230 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Canton wrote:
area51 wrote:Ja kad li će se ovaj zakon o širenju mržnje na netu početi sprovoditi...da mi je dočekati :roll:
Bosnolog bi dobio 2 dozivotne
Ma jok, po staljinisticko komunistickoj doktrini dijeljnja pravde bila bi vjesala ili metak u celo, svakom ko drugacije misli ili ne postuje crvene korice partije...... :D
Last edited by Bosnolog on 02/06/2013 17:27, edited 1 time in total.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#231 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Canton »

Bosnolog wrote: Ma genecid nad Bosnjacima je izmisljotina,.... :roll:

Za tebe je jedina istina ona koju su crveni SANU kuhari uokvirili u manifestu komunisticke partijske historije, :D

Ti od sve svoje mrznje koju nosis u sebi nisi u stanju da normalno komuniciras bez da nekoga etiketiras.
Razlika u tvom vodjenju diskusje sa diskusijama koje vode hrvatski i srpski nacionalnisti ne postoji.

Ja nisam rekao da je genocid nad Bosnjacima izmisljostina. Ja sam rekao da je 11 genocida izmisljotina i mit, slican mitovima kakvim se sluze srpski i hrvatski nacionalisti.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#232 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bosnolog wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Nebitan32 wrote:

Ovo je srbojugoslovenstina "en plein". Tu srbojugoslovenstinu kod Bosnjaka(porijeklom) najbolje opisuje primjer Zuhdije Tabakovica. Siguran sam da se pitate pa ko je taj?

Radi se o bivsem uzornom milicajcu iz Visegrada. Formiran i ustrojen po sbroslavenskim minirima. Cisti produkt proslog sistema. Znam takve koji su se hvalili kako su iz Sarajeva isli da pendrece Albance na Kosovu. To im je bilo cool jer su radili za srboslaviju. Odani srboslaviji do zadnjeg. On je za 1000€ svjedocio u korist brace Lukica u tribunalu u Hagu. Ko su Lukici mozete naci i na netu.

Nesto o tome i na donjoj poveznici
http://www.weekend.ba/novost/18294/taba ... ist-lukica


Sugosloveni su za saradnju. Para iznad svega. Jos ako ih po ramenu potapse neki Srbislav sreci nema kraja. Ljudi zivi spaljeni po kucama su proslost i ruzna uspomena. Personifikacija toga na politickom planu su vam Sratko Lagumdzija i Srbislav Tihic. Dvije male posrbice koji prosto hline pred onim sto dolazi iz Beograda.



Nasuprot recenom mi se moramo povezati sa Njemackom, normalnim svijetom i uzdici se na njihovu razinu. Mos' mislit sto cemo se usreciti s nekim novim Radovanom Karadzicem iz Savnika ili novim Milosevicem is Pozarevca. Onog dana kad se rijesimo i ostatka balasta u Bosni, udariti zid na Drini.
Kao i na prošloj temi o NVO lupaš kao da si izvan ovog vremena i prostora, kao da živiš u vakumu sam za sebe, otgnut od realnosti i stvarnosti. Šta da ti kažem, imaš pravo na svoje mišljenje kao i na guzicu koju nosiš, a da ti je nakaradno jeste brate. I ostavi se tupavog malograđanskog etiketiranja, ako se ne slažeš sa mojim stavom onda ga pobij argumentima, ovako ispadaš samo priglup.
Covjek je sve argumentima lijepo objasnio, a kako kazes etiketiranje je u sustini naziv koji usitinu odgovara karakteru drzava, politika i interesa kojima su sluzile te obadvije velikosrpske okupatorske tvorevine,. :wink:

Pa zar dvije velikosrpske tvorevine Srboslavije nisu dovoljno iskustvo sta znaci biti u bilo kakvoj asocijajciji gdje Srbija vodi glavnu rijevc,.....????

Na ovoj temi su se do kraja razotkrili oni koji bi za novac prodali i rodenu majku, narod u drzavu za novu Srboslaviju, koja bi uistinu bila Cetoslavija,.... Izgleda da je malo bilo 11 genocicda nad Bosnjacima,..Jugoslavije su bile velikosrpske zlocinacko genocidne okpatorske tvorevine za Bosnu i Bosnjake, to jest samo nastavak okupacije Turske i Austrougarske,....
Nikakvog argumenta tu nema koliko je mali nokat. Nekakav tamo Tabaković nije nikakav argument jer po toj logici kontra argument bi bio Desnica Radivojević...itd u nedogled. Etiketiranje je tu samo kao pomočno sredstvo diskreditacije sagovornika jer ako ga ne možeš argumentom a ti mu onda reci da mi glava ružna. Dakle ako pogledaš moj prvi post na ovu temu ja sam rekao da SA ne treba u novu YU ali da nam treba saradnja na ekonomskom i svakom drugom planu.

E sada problem je što ti i ovaj tvoj kolega to doživljavate i čitate kao prodaja a ne znate da se ti procesi saradnje uveliko odvijaju, na vašu žalost, samo što bi ih trebalo biti još više. Pogledaj malo zašto recimo Sbija, Hrvatska, CG i BiH razgovaraju o mogućnostima osnovanje zajedničke avio kompanije, razmisli pa mi odgovori zašto je to tako ali ne sa aspekta politike i nacionalnosti već ekonomije.

Sa druge strane Jugoslavija, ona druga, je bila država sa svim svojim manama i dobrim stvarima kao i svaki drugi sistem. Idealnog društva i sistema nema a potvrdu ovoga vidimo danas u Švedskoj gdje ima nezadovoljnih koji su u tako uređenom i naizgled idealnom društvu spremni izaći na ulicu i izraziti svoje negodovanje nasiljem i sukobom sa policijom. Jugolavija je za ono doba koliko-toliko riješila određena pitanja, uredila vanjske i unutrašnje granice, pokrenula industralizaciju države kao niti jedno društvo do tada na ovim prostorima, svi veliki sistemi koji i danas privređuju su nastali upravo u tom mrskom ti dobu, kaznila veliki broj zločinaca na svim stranama, omogućila radniku dostojanstvo (kojeg dnas nema), pravnu državu (koje danas nema), zaštitu tradicionalnih vrijednosti porodice, poštenog rada, moralnog odnosa prema okruženju...itd. Sve ovo pobrojano u ovom nakaradnom neo-kapitalističkom, dekadentnom i vjersko razvratnom društvu nema ili se urušava pod naletom nacional šovinizma, vjerskog fundamentalizma sa sve tri strane, otvorenog aparthejda i mržnje drugog i drugačijekg. Sve u svemu jedna otužna slika koju mnogi nacionalno ostrašćeni ne vidi jer im je u ovom sistemu dobro, žive od prodavanja magle i mitova novim generacijama.
Eöl Mornedhel
Posts: 233
Joined: 15/04/2013 18:59
Location: R'lyeh

#233 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Eöl Mornedhel »

vivace wrote: a koja je tvoja ekipa ? :)
Nema formalno ime, generalno je vrlo jednostavno. Jedino što moraš da naučiš je Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn (engleski prevod je: "In his house at R'lyeh, dead Cthulhu waits dreaming"), što se treba neprekidno ponavljati tokom rituala. Možeš da se baviš i prinošenjem žrtava, ljudskih ili životinjskih, a ne moraš, manje više nadaš se i čekaš da se zvezde opet poklope, Chtulhu izađe iz svoje grobnice u R'lyehu i nastupi novi eon ljudskim umu nepojmljivih užasa.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#234 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Canton »

Bosnolog wrote:
Canton wrote:
area51 wrote:Ja kad li će se ovaj zakon o širenju mržnje na netu početi sprovoditi...da mi je dočekati :roll:
Bosnolog bi dobio 2 dozivotne
Ma jok, po staljinisticko komunistickoj doktrini vjesala ili metak u celo, svako ko drugacije mili i ne postuje crvene korice partije...... :D
Staljinisticko komunisticka doktrina ti se skolovala i zaposlila oca i majku. Napravila ti porodiliste u kom si rodjen, skolu u koju si isao i sporstku dvoranu u kojoj si gledao sportske i muzicke dogadjaje, asfaltirao put da ne moras kao svoj dedo hodati u blatnjavim opancima, uveo struju u selo u kome ti je djed rodjen itd...
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#235 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Ovakve teme definitivno imaju smisla. Kako bi se vidjelo da je glavna potpora onoj sacici jugonostalgicara koje je vrijeme pregazilo i koji su izgubljeni u vremenu i prostoru - velikosrbi i cetnici. A nije ni cudo sto im predstavljaju glavnu moralnu potporu na ovakvim temama jer je gotovo svaka faza Jugoslavije zapravo bila Velika Srbija zamotana u celofan i sa masnicom na vrhu.
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
Ljuba Moljac
Posts: 735
Joined: 07/05/2013 23:49

#236 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Ljuba Moljac »

Bosnolog je i van portala poznat kao osoba koja siri mrznju. Sve pod krinkom slobode misljenja/govora. I nije jedini.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#237 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Lajavikrelac »

Ništa Bosnolog torbu na rame i piči u neku islamsku džemahiriju sa čvrstim šerijatom gdje nema ni Srba, ni Hrvata, ni Jugoslovena, ni ostalih...BIH je zemlja svih naroda koji u njoj žive generacijama, a dokle takvi ko ti diplaju o mržnji i genocidima ova zemlja će ići naprijed nikad ili malo kasnije :skoljka:
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.
Hau jes nou :-) ma nisi smio reći da si Musliman odmah bi bio proglašen subverzivnim elementom i uklonjen...majko moja mila :run:
User avatar
Tayyip
Posts: 620
Joined: 22/07/2012 19:49
Location: Sumbuluša - između Kovača i Vratnika

#238 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Tayyip »

Opetja033 wrote:Ovakve teme definitivno imaju smisla. Kako bi se vidjelo da je glavna potpora onoj sacici jugonostalgicara koje je vrijeme pregazilo i koji su izgubljeni u vremenu i prostoru - velikosrbi i cetnici. A nije ni cudo sto im predstavljaju glavnu moralnu potporu na ovakvim temama jer je gotovo svaka faza Jugoslavije zapravo bila Velika Srbija zamotana u celofan i sa masnicom na vrhu.
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
:thumbup: :thumbup: Svaka čast brate :thumbup:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#239 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Lajavikrelac wrote: Hau jes nou :-) ma nisi smio reći da si Musliman odmah bi bio proglašen subverzivnim elementom i uklonjen...majko moja mila :run:
Jesam li ja to napisao? Vama i ne preostaje nista drugo nego da izmisljate i podvaljujete lazi. Kako ono rece Dobrica za srpstvo i laz?

Obzirom da si me citirao mozes li dokazati da barem jedna (eto ne trazim previse) od stvari koje sam napisao nije tacna? A ne pisati nebuloze koje ja nisam ni spomenuo. Jadno.

Mislim, ako nisi dosegao nivo da si u stanju upustiti se u argumentovanu raspravu trosis onda bespotrebno i svoje i tudje vrijeme.
User avatar
Asamoah Gyan
Posts: 480
Joined: 13/06/2010 19:25
Location: Sarajevo

#240 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Asamoah Gyan »

Opetja033 wrote:Ovakve teme definitivno imaju smisla. Kako bi se vidjelo da je glavna potpora onoj sacici jugonostalgicara koje je vrijeme pregazilo i koji su izgubljeni u vremenu i prostoru - velikosrbi i cetnici. A nije ni cudo sto im predstavljaju glavnu moralnu potporu na ovakvim temama jer je gotovo svaka faza Jugoslavije zapravo bila Velika Srbija zamotana u celofan i sa masnicom na vrhu.
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
Vazda si bio gigant i znao stvari nazvati pravim imenom :thumbup:
Last edited by Asamoah Gyan on 02/06/2013 17:36, edited 1 time in total.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#241 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Canton »

Opetja033 wrote:Ovakve teme definitivno imaju smisla. Kako bi se vidjelo da je glavna potpora onoj sacici jugonostalgicara koje je vrijeme pregazilo i koji su izgubljeni u vremenu i prostoru - velikosrbi i cetnici. A nije ni cudo sto im predstavljaju glavnu moralnu potporu na ovakvim temama jer je gotovo svaka faza Jugoslavije zapravo bila Velika Srbija zamotana u celofan i sa masnicom na vrhu.
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.

Kada ovu temu budes shvatao kao Jugoslaviju kakva bi trebala biti, a ne Jugoslaviju kakva je bila onda ces moci rastereceno svih predrasuda razgovarati o ovakvoj jednoj ideji.
Benelux je model kome trebamo teziti, jer govorimo istim jezikom, imamo istu kulturu, suvise smo mali i zaostali da bi se samo borili na svjetskom trzistu itd... razloga ZA ima, kao i razloga PROTIV

Naravno da smo Jugonostalgicari jer draza mi je velika srbija u celofanu nego ova mala velika srbija na 49% BiH.
Jer u Celofanskoj velikoj Srbiji su Bošnjaci ugodno živjeli u zvorniku, prijedoru, srebrenici, foči itd...
Danas kada nema celofana pogledaj koliko tamo ima Bošnjaka i kako žive.
BatoS
Posts: 597
Joined: 18/03/2013 14:40

#242 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by BatoS »

Canton wrote:Naravno da smo Jugonostalgicari jer draza mi je velika srbija u celofanu nego ova mala velika srbija na 49% BiH. Jer u Celofanskoj velikoj Srbiji su Bošnjaci ugodno živjeli u zvorniku, prijedoru, srebrenici, foči itd...
Danas kada nema celofana pogledaj koliko tamo ima Bošnjaka i kako žive.
To nisu bili Bosnjaci, to su bili "Muslimani" koji su govorili "srpsko-hrvatski" jezik.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#243 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Canton »

BatoS wrote:
Canton wrote:Naravno da smo Jugonostalgicari jer draza mi je velika srbija u celofanu nego ova mala velika srbija na 49% BiH. Jer u Celofanskoj velikoj Srbiji su Bošnjaci ugodno živjeli u zvorniku, prijedoru, srebrenici, foči itd...
Danas kada nema celofana pogledaj koliko tamo ima Bošnjaka i kako žive.
To nisu bili Bosnjaci, to su bili "Muslimani" koji su govorili "srpsko-hrvatski" jezik.
To su bili Bošnjaci
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#244 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by miki.ba »

BatoS wrote:
miki.ba wrote:Treba biti svjestan da je nekim ljudima dovoljno da se džamije grade i da se pozdravlja na arapskom.
:roll:

Kompleksasu kompleksasu...
Kao i obicno nisi u stanju izvuci poentu.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#245 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Bosnolog »

Canton wrote:

Ti od sve svoje mrznje koju nosis u sebi nisi u stanju da normalno komuniciras bez da nekoga etiketiras.
Razlika u tvom vodjenju diskusje sa diskusijama koje vode hrvatski i srpski nacionalnisti ne postoji.

Ja nisam rekao da je genocid nad Bosnjacima izmisljostina. Ja sam rekao da je 11 genocida izmisljotina i mit, slican mitovima kakvim se sluze srpski i hrvatski nacionalisti.
Zanci ukaziuvati na genocide iz proslosti je mrznja za tebe i ove Bosnologofobe,... :D


Posljednji genocid nad Bosnjacima nije zavrsen daytonskim potpisom, on je nastavljen i nakon dajtona ,samo je promijenio oblik i metod djelovanja,..




Zagovaranje bilo kakvog oblika zajednicke drzave u kojoj ce biti Srbija i imati vodecu ulogu je nastavak genocida nad Bosnjacima i njihov definitivni nestanak kao i nestanak Bosne u buducnosti, a ti si samom jedan od zagovornika te ideje, znam ja da tebi smetam kao i mnogim tvojim istomisljenicima, koji coporativno iskacu, ne da argumentima ospore moje pisanje vec da istresu svoje frustracije zbog onog sto pisem i istinu iznosim,... :wink:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#246 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Opetja033 wrote:Odrzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
Jeste tako je, Elhamdülillah evo danas možemo u Starom gradu imati sve ulice kakve mi želimo ali zato na ostatku BiH od 76% ne možemo ni primirisati. To je ta minder politika, tako ti to biva kada hodže prave državu. :oops:
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#247 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

miki.ba wrote:Treba biti svjestan da je nekim ljudima dovoljno da se džamije grade i da se pozdravlja na arapskom.
Kakvo banaliziranje cinjenica. Ja sam naveo konkretne primjere otvorene diskriminacije Bosnjaka u svim Jugoslavijama. Jos uvijek niko nije bio u stanju da demantuju niti jednu od nabrojanih cinjenica:
Ovakve teme definitivno imaju smisla. Kako bi se vidjelo da je glavna potpora onoj sacici jugonostalgicara koje je vrijeme pregazilo i koji su izgubljeni u vremenu i prostoru - velikosrbi i cetnici. A nije ni cudo sto im predstavljaju glavnu moralnu potporu na ovakvim temama jer je gotovo svaka faza Jugoslavije zapravo bila Velika Srbija zamotana u celofan i sa masnicom na vrhu.
Drzava u kojoj se Bosnjacima nije priznavalo njihovo historijsko ime, nije im se priznavao jezik, drzava u kojoj su bosnjacka djeca morala uciti stiva velikosrpskih ideologa i pozivaca na genocid nad Bosnjacima (Njegos) a nisu ucila o svom kulturnom naslijedu i svojim piscima (Edhem Mulabdic, Enver Colakovic, Safvet beg Basagic, Musa Cazim Catic), drzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#248 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by miki.ba »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Opetja033 wrote:Odrzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
Jeste tako je, Elhamdülillah evo danas možemo u Starom gradu imati sve ulice kakve mi želimo ali zato na ostatku BiH od 76% ne možemo ni primirisati. To je ta minder politika, tako ti to biva kada hodže prave državu. :oops:
Aferim :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#249 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Opetja033 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Opetja033 wrote:Odrzava u kojoj je u jednoj od opcina sa procentualno najvecem brojem Bosnjaka u drzavi (sarajevski Stari Grad) najveci dio ulica nosio imena velikosrpskih vojvoda, hajduka, "junaka" sa Kosova, mladobosnaskih terorista.

S toga me i ne cudi toliki zal za tom vjestackom drzavom medju velikosrbima i cetnicima. Nikada blize Velikoj Srbiji nisu bili.

I zaista je dirljivo vidjeti tu koaliciju izmedju jugonostalgicara, cetnika, velikosrba i salonaca. Toliko je prisna da je razlike nekada tesko i uociti.
Jeste tako je, Elhamdülillah evo danas možemo u Starom gradu imati sve ulice kakve mi želimo ali zato na ostatku BiH od 76% ne možemo ni primirisati. To je ta minder politika, tako ti to biva kada hodže prave državu. :oops:
Tu pricu o 24% mozes prosipati sa velikosrbima i kamenjarima jer je oni i forsiraju. Ja sam naveo cinjenice, imena ulica su pomenuta kao odlican primjer nasilne srbizacije krajeva gdje su Srbi predstavljali ogromnu manjinu - i ta nasilna srbizacije je tekla tokom svih oblika jugoslovenskih drzava. Izvoli pa demantuj.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#250 Re: Sarajevo, Jugoslavija

Post by Canton »

Bosnolog wrote:
Zagovaranje bilo kakvog oblika zajednicke drzave u kojoj ce biti Srbija i imati vodecu ulogu je nastavak genocida nad Bosnjacima i njihov definitivni nestanak kao i nestanak Bosne u buducnosti, a ti si samom jedan od zagovornika te ideje, znam ja da tebi smetam kao i mnogim tvojim istomisljenicima, koji coporativno iskacu, ne da argumentima ospore moje pisanje vec da istresu svoje frustracije zbog onog sto pisem i istinu iznosim,... :wink:

Zasto Srbija mora imati vodecu ulogu u tome? Zasto Srbija uoste mora biti dio jednog takvog saveza?
Tvoji argumenti o 11 genocida nisu napravljeni na temeljima cinjenica nego na temeljima mitologije.
Jedini koji su frustrirani su nacionalisti bez obzira iz kog naroda dolaze jer niko od njih nije ispunio svoje ciljeve 90ih.
Jedino sto je tragedija jeste da je mnogo ljudi platilo glavom te vase frustracije.
Locked