Ko ce biti na celu KCUS-a?

jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#51 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by jaca78 »

Moze biti i najveci strucnjak, al koji to nestranački kandidat kod nas moze biti direktor bilo čega?
[/quote]
po meni, bas bi doktor trebao biti generalni direktor KCUS-a-jer najbolje poznaje tu instituciju, potrebe ostalih doktora i najbolje moze uociti svakodnevne probleme i raditi na njihovom rjesavanju. da bi bio generalni direktor necega kao sto je KCUS i da bi mogao da zaista dovedes do bilo kakve promjene tamo-moras znati mnogo vise od osnova ekonomije.
osim toga, doktor Damir Aganovic je NESTRANACKI kandidat, sto daje jos vise nade da bi objektivno mogao donositi odluke za dobro KCUS-a.[/quote]
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#52 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by VjecitiStudent »

udrch wrote:na čelu KCUS-a će biti neko iz SDA..ovaj trenutni VD je iz SDP-a i ako ostane ova vlada, znači on ide vani..
to je naša logika..nema tu emocija..
neznam nijednog od ova dva spomenuta kandidata, ali po meni doktor ne može biti generalni direktor..nije rođen niti školovan za tu poziciju, bolje nekog ekonomistu sa strane..
uostalom pozicija je jako velika i odgovorna da to ima i smisla, a vjerovatno bi i bilo dosta kompetentnih kandidata..
ovi koji su gore su već u talovima i dobro bi bilo to razbiti..
na KCUS-u godinama na tenderima prolaze jedne te iste firme..ni naon Farisa se ništa nije promjenilo..
Nije to naša logika, već vaša logika, "logika" postavljanja podobnih idiota na najodgovornija mjesta, koju ste izmislili 1990. i koju brižljivo njegujete do dana današnjeg.
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10553
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#53 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by prljavi Hare »

VjecitiStudent wrote:
udrch wrote:na čelu KCUS-a će biti neko iz SDA..ovaj trenutni VD je iz SDP-a i ako ostane ova vlada, znači on ide vani..
to je naša logika..nema tu emocija..
neznam nijednog od ova dva spomenuta kandidata, ali po meni doktor ne može biti generalni direktor..nije rođen niti školovan za tu poziciju, bolje nekog ekonomistu sa strane..
uostalom pozicija je jako velika i odgovorna da to ima i smisla, a vjerovatno bi i bilo dosta kompetentnih kandidata..
ovi koji su gore su već u talovima i dobro bi bilo to razbiti..
na KCUS-u godinama na tenderima prolaze jedne te iste firme..ni naon Farisa se ništa nije promjenilo..
Nije to naša logika, već vaša logika, "logika" postavljanja podobnih idiota na najodgovornija mjesta, koju ste izmislili 1990. i koju brižljivo njegujete do dana današnjeg.

:thumbup:
This!
Ako je nešto naopako i nenormalno prihvaćeno kao standard kod većine ljudi,onda je to tužno.Što naravno ne
obavezuje svakoga da razmišlja na taj način.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#54 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by KatarinaKosaca »

Moralno politička podobnost nije izum devedesetih, koliko god bile crne te devedesete.... kod nas se njeguje od nekog ranijeg perioda. Ali, druga tema...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#55 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by VjecitiStudent »

KatarinaKosaca wrote:Moralno politička podobnost nije izum devedesetih, koliko god bile crne te devedesete.... kod nas se njeguje od nekog ranijeg perioda. Ali, druga tema...
Da li tebi logika izbora Blum ili Brace Kosovca s jedne i Brankovića s druge strane (sve direktori Energoinvesta), izgleda kao ista logika?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#56 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by KatarinaKosaca »

VjecitiStudent wrote:Da li tebi logika izbora Blum ili Brace Kosovca s jedne i Brankovića s druge strane (sve direktori Energoinvesta), izgleda kao ista logika?
Princip moralno političke podobnosti je isti.. imena nisu tema, posebno što uzimaš jednog Bluma kao primjer, a bilo ih je nesposobnih i gorih od Brankovića, ali podobnih. Dakle, samo je o tome riječ, da nikako nije izum devedesetih, ali jeste vrlo veselo i rado preuzet sistem :wink:
A što se tiče samog vd o kome je riječ, nije pao sa Marsa niti došao iz Engleske pa da nije kao znao da postoje dugovi.. Bio je šef odjela godinama te iste firme, dakle dio menadžmenta. I vrlo jasno deklariran simpatizer SDP-a, Šankin višedecenijski intimni prijatelj. Onda sad u dreku jadan ja, ostavili mi dugove, a plačem i dalje da budem direkotr. SDP me podržava , ali nisam stranački :-) :-) , dajem jeftine interjue u ženskim časopisima o ljubavi sa ženom i porodicom, gdje kažem da sam bio na moru kad su me nazvali da budem direktor pa sam i sam bio iznenađen :shock: :shock: , a na natječaj me prijavili prijatelji valjda :D , kao misice što idu na "nagovor prijatelja".

Dakle, Kurta i Murta i maksuz registracija radi podrške, još uvijek ne vidim ni kome ni čemu , ni kojim konkretnim rezultatima :roll:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#57 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by Challenger__ »

KatarinaKosaca wrote: Princip moralno političke podobnosti je isti.. imena nisu tema, posebno što uzimaš jednog Bluma kao primjer, a bilo ih je nesposobnih i gorih od Brankovića, ali podobnih.
Kao Kosovac, jeli?
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#58 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by VjecitiStudent »

KatarinaKosaca wrote:
VjecitiStudent wrote:Da li tebi logika izbora Blum ili Brace Kosovca s jedne i Brankovića s druge strane (sve direktori Energoinvesta), izgleda kao ista logika?
Princip moralno političke podobnosti je isti.. imena nisu tema, posebno što uzimaš jednog Bluma kao primjer, a bilo ih je nesposobnih i gorih od Brankovića, ali podobnih. Dakle, samo je o tome riječ, da nikako nije izum devedesetih, ali jeste vrlo veselo i rado preuzet sistem :wink:
A što se tiče samog vd o kome je riječ, nije pao sa Marsa niti došao iz Engleske pa da nije kao znao da postoje dugovi.. Bio je šef odjela godinama te iste firme, dakle dio menadžmenta. I vrlo jasno deklariran simpatizer SDP-a, Šankin višedecenijski intimni prijatelj. Onda sad u dreku jadan ja, ostavili mi dugove, a plačem i dalje da budem direkotr. SDP me podržava , ali nisam stranački :-) :-) , dajem jeftine interjue u ženskim časopisima o ljubavi sa ženom i porodicom, gdje kažem da sam bio na moru kad su me nazvali da budem direktor pa sam i sam bio iznenađen :shock: :shock: , a na natječaj me prijavili prijatelji valjda :D , kao misice što idu na "nagovor prijatelja".

Dakle, Kurta i Murta i maksuz registracija radi podrške, još uvijek ne vidim ni kome ni čemu , ni kojim konkretnim rezultatima :roll:
Blum i Kosovac su bili podobni stručnjaci, Branković je bio podobni lopov.
Tebi to isto?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#59 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by Banksy »

Podobnost je uvijek postojala,
s tim da su oni stari nakon smrti ostavljali djeci jednu vikendicu u Neumu, a ovi danas par stanova, par vila, što u što izvan Bosne, i debele račune u austrijskim bankama.

na temu ... dr Aganović je zaista vrhunski stručnjak, ali mislim da treba mijenjati praksu pa na ovu poziciju početi imenovati sposobne menadžere ... koji na neki način imaju veze s medicinom ...

Ne treba izmišljati toplu vodu, već vidjeti kako je to riješeno u ozbiljnim zemljama, pa prepisati princip.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#60 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by idic »

KatarinaKosaca wrote:Moralno politička podobnost nije izum devedesetih, koliko god bile crne te devedesete.... kod nas se njeguje od nekog ranijeg perioda. Ali, druga tema...
Iz tog period koji pominješ su nastali svi ekonomski giganti bivše nam države Energoinvest, Pretis, Unis... pa i taj Klinički centar o kojem se raspravlja. 50 godina su gradili i razvijali državu i sada ovi za manje od 20 godina sve uništiše. Navedi samo jednu uspješnu firmu ili instituciju koju je oformila ova vlast i dovela njeno poslovanje na visoki nivo . :( Nema niti jedna, a podugačak je spisak vrlo uspješnih firmi i fabrika koje su sada totalno uništene i bespovratno srozane na najniže grane.

Što se tiče kliničkog centra, mislim da kao i svaka institucija treba da funkcioniše na ekonomskom principu i zaista je potrebno da njome upravlja neko ko ima pojma šta su prihodi i rashodi i na koji način se upravlja jednim tako glomaznim kolektivom. Čula sam podatak da je Faris Gavrankapetanović u zadnjoj godini svog mandata 34 puta putovao u Ameriku. To pomnoži sa brojem dana x dnevnica i troškovima prevoza i boravka pa će biti jasno gdje su nestali novci namjenjeni uposlenicima i pacijentima. To je samo jedan od segmenata nepropisno potrošenog novca, a toga je očigledno bilo mnogo više nego što će se ikada saznati. :x
popić
Posts: 64
Joined: 15/01/2013 12:41

#61 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by popić »

Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#62 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by julisiz es grant »

popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#63 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by KatarinaKosaca »

idic wrote:Iz tog period koji pominješ su nastali svi ekonomski giganti bivše nam države Energoinvest, Pretis, Unis... pa i taj Klinički centar o kojem se raspravlja. 50 godina su gradili i razvijali državu i sada ovi za manje od 20 godina sve uništiše. Navedi samo jednu uspješnu firmu ili instituciju koju je oformila ova vlast i dovela njeno poslovanje na visoki nivo . :( Nema niti jedna, a podugačak je spisak vrlo uspješnih firmi i fabrika koje su sada totalno uništene i bespovratno srozane na najniže grane.
"period koji spominjem" je za sasvim drugu temu.. i ne može se uspoređivati baš nikako. Bio je drugi i drugačiji politički sistem, država od 20 miliona stanovnika, dogovorna ekonomija, pokret nesvrstanih.. puno toga. Nikako se ne može sublimirati u jednom postu, a kamo li u temi na kojoj pišemo. A nije ni tema ove teme :D Nego samo opaska, da moralno politička podobnost nije izum devedesetih nego naslijeđen faktor, koji je, opet ponavljam, vrlo radosno i objeručke preuzet.
idic wrote:Što se tiče kliničkog centra, mislim da kao i svaka institucija treba da funkcioniše na ekonomskom principu i zaista je potrebno da njome upravlja neko ko ima pojma šta su prihodi i rashodi i na koji način se upravlja jednim tako glomaznim kolektivom. Čula sam podatak da je Faris Gavrankapetanović u zadnjoj godini svog mandata 34 puta putovao u Ameriku. To pomnoži sa brojem dana x dnevnica i troškovima prevoza i boravka pa će biti jasno gdje su nestali novci namjenjeni uposlenicima i pacijentima. To je samo jedan od segmenata nepropisno potrošenog novca, a toga je očigledno bilo mnogo više nego što će se ikada saznati. :x
Zdravstvo valjda nigdje nije profitabilna nego proračunska kategorija :D Plaćamo poreze u svemu što kupimo plus direktne poreze plus sve ostalo da imamo školstvo, zdravstvo itd... Ja niti jednom ne pomenuh Gavrankapetanovića niti njegove rabote, a najmanje sam stala u obranu istog. Nego mi je samo jako čudno, da se novi vd direktora žali i plače nad dugovima koje je naslijedio, a u isto vrijeme plače u želji da ostane na toj funkciji, pa mi to sve malo mazohistički izgleda, budući da ima svoju specijalizaciju, mjesto docenta, mislim i privatnu praksu pride... Utoliko je patetično i demagoški.
popić
Posts: 64
Joined: 15/01/2013 12:41

#64 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by popić »

julisiz es grant wrote:
popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...

Prema nazivu KCUS zaključujem da KC pripada Univerzitetu u Sarajevu. Pripada li?

Prema tvom odgovoru zaključujem da se teorijska i praktična nastava studenata zdravstvenih visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu odvija na svim klinikama.

Da li na teorijsku i praktičnu nastavu u KS imaju svi studenti Univerziteta?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#65 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by julisiz es grant »

popić wrote:
julisiz es grant wrote:
popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...

Prema nazivu KCUS zaključujem da KC pripada Univerzitetu u Sarajevu. Pripada li?

Prema tvom odgovoru zaključujem da se teorijska i praktična nastava studenata zdravstvenih visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu odvija na svim klinikama.

Da li na teorijsku i praktičnu nastavu u KS imaju svi studenti Univerziteta?
Prema važečem Zakonu o zdravstvenoj zaštiti iz 2010 (član 104) bolnica može dobiti status univezitetske od strane javnog univerziteta, a na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, ako se u njoj provodi nastava na nivou univerzitetskog obrazovanja.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#66 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by dječak sa šibicama »

Ja ne znam sto si ti kristina toliko nahorozena na Sanku, bice da je neuzvracena ljubav? :D s obzirom da je uvijek bio sarmer i zavodnik, ali ne i takav ljubavnik :D

Salu na stranu, covjek je sigurno upleten u kojekakve mutljavine i ono ja tebi ti meni, ali Sanko je za ovu SDA mladomuslimansku halku, ono, pojam.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#67 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by JoseMujica »

idic wrote:
KatarinaKosaca wrote:Moralno politička podobnost nije izum devedesetih, koliko god bile crne te devedesete.... kod nas se njeguje od nekog ranijeg perioda. Ali, druga tema...
Iz tog period koji pominješ su nastali svi ekonomski giganti bivše nam države Energoinvest, Pretis, Unis... pa i taj Klinički centar o kojem se raspravlja. 50 godina su gradili i razvijali državu i sada ovi za manje od 20 godina sve uništiše. Navedi samo jednu uspješnu firmu ili instituciju koju je oformila ova vlast i dovela njeno poslovanje na visoki nivo . :( Nema niti jedna, a podugačak je spisak vrlo uspješnih firmi i fabrika koje su sada totalno uništene i bespovratno srozane na najniže grane.

Što se tiče kliničkog centra, mislim da kao i svaka institucija treba da funkcioniše na ekonomskom principu i zaista je potrebno da njome upravlja neko ko ima pojma šta su prihodi i rashodi i na koji način se upravlja jednim tako glomaznim kolektivom. Čula sam podatak da je Faris Gavrankapetanović u zadnjoj godini svog mandata 34 puta putovao u Ameriku. To pomnoži sa brojem dana x dnevnica i troškovima prevoza i boravka pa će biti jasno gdje su nestali novci namjenjeni uposlenicima i pacijentima. To je samo jedan od segmenata nepropisno potrošenog novca, a toga je očigledno bilo mnogo više nego što će se ikada saznati. :x
a da no ne preeeeeskači našeg neimara, utemeljitelja, struĆnjaka za ekoooonomiju Fahra i njegov monumentalni hAvaz :D kao The best of SDA :lol:
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#68 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by lacrima »

popić wrote:
julisiz es grant wrote:
popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...

Prema nazivu KCUS zaključujem da KC pripada Univerzitetu u Sarajevu. Pripada li?

Prema tvom odgovoru zaključujem da se teorijska i praktična nastava studenata zdravstvenih visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu odvija na svim klinikama.

Da li na teorijsku i praktičnu nastavu u KS imaju svi studenti Univerziteta?
KCUS je punopravna članica Univerziteta u Sarajevu, isto kao i Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Studentski parlament i sl. Predstavnik KCUS-a (u ovom mandatu je to prof.dr.Zoran Hadžiahmetović, čiko koji mi je predavao Urgentnu) je punopravni član Senata Univerziteta.
Praktična nastava Medicinskog fakulteta se odvija na svim klinikama, teoretska se odvija na fakultetu naravno.
Ne znam da li praktičnu nastavu imaju svi studenti Univerziteta, valjda imaju u skladu sa curiculumom fakulteta koji studiraju, na KCUS samo medicina, stomatologija i Zdravstveni fakultet.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#69 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by and »

nebitno,pošto je bivši direktor kao nagradu za uspješno poslovanje unaprijeđen za direktora fonda uskoro neće biti feninga.
popić
Posts: 64
Joined: 15/01/2013 12:41

#70 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by popić »

popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
julisiz es grant wrote:Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...
popić wrote: Prema nazivu KCUS zaključujem da KC pripada Univerzitetu u Sarajevu. Pripada li?

Prema tvom odgovoru zaključujem da se teorijska i praktična nastava studenata zdravstvenih visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu odvija na svim klinikama.

Da li na teorijsku i praktičnu nastavu u KS imaju svi studenti Univerziteta?
lacrima wrote: KCUS je punopravna članica Univerziteta u Sarajevu, isto kao i Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Studentski parlament i sl. Predstavnik KCUS-a (u ovom mandatu je to prof.dr.Zoran Hadžiahmetović, čiko koji mi je predavao Urgentnu) je punopravni član Senata Univerziteta.
Praktična nastava Medicinskog fakulteta se odvija na svim klinikama, teoretska se odvija na fakultetu naravno.
Ne znam da li praktičnu nastavu imaju svi studenti Univerziteta, valjda imaju u skladu sa curiculumom fakulteta koji studiraju, na KCUS samo medicina, stomatologija i Zdravstveni fakultet.
Ništa mi nije jasno: Odakle Univerzitet u Sarajevu u liniji odgovornosti i upravljanja KCUS, kad je osnivač KCUS i Vlada Federacije BiH?

Naziv ove medicinske ustanove je - Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, ne Vlade, ne Kantona Sarajevo, ne građana...

Kojim aktom je uveden Univerzitet u upravljački sistem KCUS ili obrnuto?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#71 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by KatarinaKosaca »

dječak sa šibicama wrote:Ja ne znam sto si ti kristina toliko nahorozena na Sanku, bice da je neuzvracena ljubav? :D s obzirom da je uvijek bio sarmer i zavodnik, ali ne i takav ljubavnik :D
Da, biće da je tako :-?
dječak sa šibicama wrote:Salu na stranu, covjek je sigurno upleten u kojekakve mutljavine i ono ja tebi ti meni, ali Sanko je za ovu SDA mladomuslimansku halku, ono, pojam.
Po čemu? Pojam samo po tome što je on imao štelu, protekciju i privilegije od ranog djetinstva, a oni od 1992. Jedina razlika... Inače, otac mu je kadrovik i baš jedan od onih podobnih nekvalitetnih iz prošlog sistema. Kad je Šanko upisivao Medicinu cijela jedna generacija je radila prijemni običnom olovkom, da bi se Šankin prijemni mogao ispraviti.. jer je bio loš učenik i nije znao.. Dakle, cijela generacija. Potom je na sličan način, navodno i ispite polagao, pa je ostala uzreka " Da Bog da te Šanko liječio".. I to je tebi "ono pojam" :? :?

Inače, loš običaj foruma, kad se nešto kaže ili napiše o nekome iz SDP-a, odmah je "nešto osobno" "nauzvraćena ljubav" itd, ili svaki post treba početi sa "Mrzim SDA", da ne bi bilo tako... A fakat gadi mi se SDA, iako nije tema ove teme 8-)
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#72 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by lacrima »

popić wrote:
popić wrote:Može li neko objasniti naziv KCUS - zašto KC Univerziteta?

U kakvoj vezi je Univerzitet u Sarajevu sa zdravstvenom institucijom, sa kliničkim centrom?
julisiz es grant wrote:Jer se na njemu odvija teoretska i praktična nastava za studente Medicinskog fakulteta, Visoke zdravstvene škole, Stomatologije, Farmacije...
popić wrote: Prema nazivu KCUS zaključujem da KC pripada Univerzitetu u Sarajevu. Pripada li?

Prema tvom odgovoru zaključujem da se teorijska i praktična nastava studenata zdravstvenih visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu odvija na svim klinikama.

Da li na teorijsku i praktičnu nastavu u KS imaju svi studenti Univerziteta?
lacrima wrote: KCUS je punopravna članica Univerziteta u Sarajevu, isto kao i Nacionalna i univerzitetska biblioteka, Studentski parlament i sl. Predstavnik KCUS-a (u ovom mandatu je to prof.dr.Zoran Hadžiahmetović, čiko koji mi je predavao Urgentnu) je punopravni član Senata Univerziteta.
Praktična nastava Medicinskog fakulteta se odvija na svim klinikama, teoretska se odvija na fakultetu naravno.
Ne znam da li praktičnu nastavu imaju svi studenti Univerziteta, valjda imaju u skladu sa curiculumom fakulteta koji studiraju, na KCUS samo medicina, stomatologija i Zdravstveni fakultet.
Ništa mi nije jasno: Odakle Univerzitet u Sarajevu u liniji odgovornosti i upravljanja KCUS, kad je osnivač KCUS i Vlada Federacije BiH?

Naziv ove medicinske ustanove je - Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, ne Vlade, ne Kantona Sarajevo, ne građana...

Kojim aktom je uveden Univerzitet u upravljački sistem KCUS ili obrnuto?
Bez Univerzitetskog kliničkog centra ne može da postoji Medicinski fakultet. Jednostavno, osnivanjem medicine, KCUS je dobio status Univerzitetskog centra.
Postoje nivoi zdr.zaštite, primarni (dom zdravlja), sekundarni (bolnica) i tercijarni (Klinički centar). KCUS je osnivanjem Med.fakulteta ušao pod okrilje Univerziteta (koje je skoro pa titularno, nema rektor ništa sa KCUS, ne može smijeniti direktora i takve stvari, isto tijelo postavlja i rektora i direktora KCUS, kao i dekane fakulteta, nema tu neke velike upravljačke moći) i dobio status centra za tercijarnu zdravstvenu zaštitu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#73 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by julisiz es grant »

Iz člana zakona koji sam poslao jasno je kako je ovo regulisano. Univerzitet je taj koji klinički centar titulira svojim nazivom, ali nema nikakve veze sa upravljanjem Kliničkim centrom. KCUS-om upravlja Upravni odbor kojeg čine predstavnici osnivača (to je nekoliko kantona FBiH) i predstavnici stručnih radnika ustanove.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#74 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by idic »

Zdravstvo valjda nigdje nije profitabilna nego proračunska kategorija Plaćamo poreze u svemu što kupimo plus direktne poreze plus sve ostalo da imamo školstvo, zdravstvo itd... Ja niti jednom ne pomenuh Gavrankapetanovića niti njegove rabote, a najmanje sam stala u obranu istog. Nego mi je samo jako čudno, da se novi vd direktora žali i plače nad dugovima koje je naslijedio, a u isto vrijeme plače u želji da ostane na toj funkciji, pa mi to sve malo mazohistički izgleda, budući da ima svoju specijalizaciju, mjesto docenta, mislim i privatnu praksu pride... Utoliko je patetično i demagoški.

Naprotiv cijeli zapad se temelji na obaveznom školstvu, zdravstvu itd i na privatnom tj. profitabilnom školstvu zdravstvu. U istoj zdravstvenoj ustanovi možeš dobiti vrlo širok spektar usluga zavisno od toga koje zdravstveno osiguranje imaš. Postoje kompletne klinike za korisnike privatnog osiguranja i one funkcionišu na principu ponude i potražnje. Takođe privatne škole i univerzitete.
Kod nas se javno zdravstvo finansira od doprinosa za zdravstveno osiguranje i svi koji rade doprinose u fond, ali ruku na srce se većina liječe privatno iz vlastitog džepa zbog stanja i odnosa u javnom zdravstvu. Suma novca koja se izdvaja mjesečno od moje i muževe plate za zdravstvo, godišnje je preko 11.000 KM, a za taj novac ne dobivam ništa. Da toliko novaca na zapadu uložimo u privatno osiguranje imali bi kraljevski tretman. :x
Onda je normalno da me frustrira kada čujem priče iz takve ustanove o bahanalisanju sa našim novcem i bogaćenjem pojedinaca preko leđa poreznih obveznika.
Umjesto da zbog tolikog duga i nezakonitih radnji bude propisno kažnjen bivši direktor KCUS-a je nagrađen novom direktorskom funkcijom opet preko leđa poreznih obveznika.

Naravno da će čovjek kukati kad je zatekao višemilionski dug, ali je ljudski da pokuša spasiti što se može i ako može.
Nadam se da će na to mjesto doći neko ko će voditi računa o potrebama uposlenika i pacijenata, neko ko će htjeti raditi na dobrobit svih.
Last edited by idic on 16/01/2013 08:57, edited 1 time in total.
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#75 Re: Ko ce biti na celu KCUS-a?

Post by ušće »

Prije nego što postavite stručnjaka po svom izboru ,a da nije iz SDA...Hebo više SDA :x
Protivnicima SDA ,a pobornicim SDP-a samo jedno pitanje
-Navedite mi bar jednog kadrovnika Bišeg bravarovog sistema , da su mu djeca danas Obični građani...
-Ovima što od devedeste znaju za podobnost mogu reći samo da se vejeovatno nisu bili ni rodili kada se dogovor u četiri oka odlučivalo ko će gdje biti direktor
-Navedite mi jednog direktora bivše "Bolnice Koševo " ili kako se već prije zvala a da nije i dalje bio direktor nečega ..

Dakle ne sporim ničije vrijednosti ili stručnost , ali mi se povraća na pljuvanje po ljudima samo radi pljuvanja...

Ono što bih ja volio jeste da se jednom objavi spisak uposlenika u Državnim ,kantonalnim,opčinskim firmama od značaja... iznenadili bi se rezultatima,a mnogi bi se vjerovatno i malo postidjeli ...
Post Reply