SBIH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Kolt12

#451 Re: SBIH

Post by Kolt12 » 26/12/2012 12:26

ultima_palabra wrote:Ovo je kao u onom vicu kad učiteljica pita Pericu o leptiru, a on naučio samo o slonu... "leptir je životinja sa krilima koja leti, leti i sleti na slona. A slon je..." :mrgreen:

Šta god da ti se napiše, ti po svom... još gore što je u pitanju prilično gadan šovinizam :roll: @Skijaš bi možda imao živaca prepirati se dalje, ja nemam.
Ma pusti te suplje, daj dokaze ili ne optuzuj covjeka bez veze. Ne zanimaju me drugi, zanima me Haris Silajdzic osobno, njegova imovina, njegovi bankovni racuni, afere u kojima je on licno ucestvovao?
Energetska mafijaska osovina Orucevic-Haris-Heco-Jerlagic je najorganizovanija mafijaska organizacija u poslijeratnoj BiH. To je uostalom i dokazano.
Opet me zanima osobno samo Silajdzic. Ako su svi ti korumpirani, sto ne demantujem, daj konkretne dokaze, u cemu se ogleda ta njihova kormpiranost? Zato sto su oborili aprilski paket? Potpuno ih podrzavam u tome i ne samo ja, nego vecina koja je zajedno sa njima ga oborila. Bio je stetan i trebalo ga se oboriti.

Nista meni ne znaci sto su Ameri podrzavali taj sporazum, podrzavali su oni i daytonski sporazum, pa evo gdje smo, sprijecili su oni i pad Bluke, pa im sad Rusi kolo vode u pola Bosne, a oni nemaju nikakvog utjecaja tamo.

Sto se tice energetike, ne znam kakve su namjere bile SBIH sto se toga tice, kakva je osobna uloga Hareta bila i sa kojim motivima, ono sto znam sa sigurnoscu je to da taj elektroenergetski model koji je SBIH predlozila, jer se od prijedloga nije dalje otislo jer su SDA i SDP to blokirali, prijedlog SBIH sto se tice energetike nije autorsko dijelo SBIH, nego je prekopirana verzija razvoja elektroenergetskog sistema, pazi sad ovo, SOCIJALISTICKE REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE, na osnovu identicnog modela je izgradjena kompletna elektroenergetska infrastruktura BiH.

Sta bi bilo da se to usvojilo, ne znam, medjutim kako je Silajdzic rekao Lagumdziji u facu pred TV kamerama, ni SDP ni SDA nisu cak bili zainteresirani da pricaju o tome, jer su rusili SBIH i jedino im je to bilo vazno.

Ovdje se ogleda Lagumdzijina suplja, nista Sarkozy nije uradio sto Lagumdzija govori da je uradio, sve su ovo suplje. Predsjednici drzava jesu danas trgovacki putnici za firme iz njihovih drzava. Recimo Sarkozy za Dassault (Rafale avioni) u Kataru, Indiji i Brazilu, Cameron u vezi prodaje Eurofighter aviona u Arabiji, Merkel za SIemens vozove u Kini itd itd.

Isto tako SR BIH je pravila po sistemu da su Slovenija i Hrvatska ulagale investicije zajedno sa EP BIH, a investicije su im vracane preko isporuke struje. Tuzla je isporucivala struju Hrvatskoj i nakon rata, otplacujuci tako predratnu investiciju hrvatskog HEP-a u energetski sistem BiH.

Sto znaci, sam zakonski prijedlog SBIH sto se tice elektroenergetskog sistema je bio dobar, u krajnjem slucaju, vec je isproban u SR BIH i dao je dosta dobre rezultate. Prijedlog SBIH je bio skoro pa identican. E sad kako bi se to odradilo, ko bi bio investitor, kolika bi bila dogovorena cijena struje za otplatu investicija u EE sistem BiH, to je vec druga prica, ali razgovori nikad nisu dosli do tog nivoa, tako da nemamo pojma ni koga je SBIH imala na umu, ni kako. Ono sto je u svemu bitno je to da su i SDA i SDP taj plan odbili u startu, jer ga je SBIH predlozila. Nazalost napravili su veliku gresku. Trebali su se ukljuciti i na medjunarodnom tenderu traziti stranog investitora i najbolju ponudu.

Paranoid

#452 Re: SBIH

Post by Paranoid » 26/12/2012 13:36

Kolt12 wrote: Ma pusti te suplje, daj dokaze ili ne optuzuj covjeka bez veze. Ne zanimaju me drugi, zanima me Haris Silajdzic osobno, njegova imovina, njegovi bankovni racuni, afere u kojima je on licno ucestvovao?

Opet me zanima osobno samo Silajdzic. Ako su svi ti korumpirani, sto ne demantujem, daj konkretne dokaze, u cemu se ogleda ta njihova kormpiranost? Zato sto su oborili aprilski paket? Potpuno ih podrzavam u tome i ne samo ja, nego vecina koja je zajedno sa njima ga oborila. Bio je stetan i trebalo ga se oboriti.

Nista meni ne znaci sto su Ameri podrzavali taj sporazum, podrzavali su oni i daytonski sporazum, pa evo gdje smo, sprijecili su oni i pad Bluke, pa im sad Rusi kolo vode u pola Bosne, a oni nemaju nikakvog utjecaja tamo.
Postoji redosljed kojih se Haris "morao" pridržavat da bi njegovi prijedlozi bili sprovodivi na terenu a to su:
- politička VOLJA svih političkih sudionika (stranaka, partija...),
- prilagođavanje specifičnostima različitih ustavno-pravnih sistema,

...ili promjena "ustava" da bi se stvorila klima za privredni razvoj.

To niko od rata pa na ovamo nije uspio, i mislim da neće ni u skorijoj budućnosti...SBiH je digla ruke, a Haris "sidro"...SDP je pokušao da dobije ostale aktere uz "miraz" i muljažu...i umalo da ...uspije.. 8-)
Last edited by Paranoid on 26/12/2012 13:37, edited 2 times in total.

Kolt12

#453 Re: SBIH

Post by Kolt12 » 26/12/2012 13:41

Paranoid wrote:
Kolt12 wrote: Ma pusti te suplje, daj dokaze ili ne optuzuj covjeka bez veze. Ne zanimaju me drugi, zanima me Haris Silajdzic osobno, njegova imovina, njegovi bankovni racuni, afere u kojima je on licno ucestvovao?

Postoji redosljed kojih se Haris "morao" pridržavat da bi njegovi prijedlozi bili sprovodivi na terenu a to su:

To niko od rata pa na ovamo nije uspio, i mislim da neće ni u skorijoj budućnosti...SBiH je digla ruke, a Haris "sidro"...SDP je pokušao da dobije ostale aktere uz "miraz" i muljažu...i umalo da ...uspije.. 8-)
Ma stipu to, kakva promijena ustava, to je u BiH vjecnost, dajte mi napokon konkretne dokaze o osobnoj Haretovoj "korumpiranosti", za koji ga mnogi ovdje optuzuju???

Shahab

#454 Re: SBIH

Post by Shahab » 26/12/2012 13:55

Kolt12 wrote:
Paranoid wrote:

Ma stipu to, kakva promijena ustava, to je u BiH vjecnost, dajte mi napokon konkretne dokaze o osobnoj Haretovoj "korumpiranosti", za koji ga mnogi ovdje optuzuju???
Pusti čovjeka da uživa u zasluženoj mirovini, šta u stvari pokušavaš? Da recikliraš karizmu Harisa Silajdžića.... To je završena historijska epizoda, politička karijera bez bilo kakvih rezulatata. Srušio je aprilski paket i napravio krizu u kojoj jača RS. Šta bi to ti da paušalni i površni Haris Silajdžić kreira američku politiku u regionu pa da stotine njihovih analitičara u State Departmentu priznaju kako su pogriješili a Silajdžić i Safet Oručević da su bili u pravu..Smiješno i žalosno! Objektivno nije ni mogao više na globalnom planu..u unutrašnjoj politici kreirao je koruptokraciju na čelu sa Safetom Oručevićem, koja je postala model državne mafije u svijetu.

Kolt12

#455 Re: SBIH

Post by Kolt12 » 26/12/2012 14:24

Shahab wrote:
Pusti čovjeka da uživa u zasluženoj mirovini, šta u stvari pokušavaš? Da recikliraš karizmu Harisa Silajdžića.... To je završena historijska epizoda, politička karijera bez bilo kakvih rezulatata. Srušio je aprilski paket i napravio krizu u kojoj jača RS. Šta bi to ti da paušalni i površni Haris Silajdžić kreira američku politiku u regionu pa da stotine njihovih analitičara u State Departmentu priznaju kako su pogriješili a Silajdžić i Safet Oručević da su bili u pravu..Smiješno i žalosno! Objektivno nije ni mogao više na globalnom planu..u unutrašnjoj politici kreirao je koruptokraciju na čelu sa Safetom Oručevićem, koja je postala model državne mafije u svijetu.
Haris Silajdzic je posljednji bosnjacki politicki mohikanac koji nije bio klimavac glavom. Ovdje ga se tesko optuzuje za kriminal i sad ti dolazis i opet mi spominjes taj jebeni "aprilski paket"? Hebote "apriliski paket", da je bio dobar, prosao bi u parlementu, ne bi ga vecina odbila. Sve patriote koji nisu bili klimaci glavom su ga odbili. Sto znaci jeste Hare bio protiv njega, medjutim to nije dovoljno bilo da ga se odbije, morala ga je vecina odbiti, a to su upravo uradili, ODBILA GA JE VECINA.

Znaci "aprilski paket" nije odbijen samo od strane Hareta i SBIH, nego od vecine u parlamentu. Pored toga, bio je los i ne spominji ga.

Sto se tice Orucevica, ne znam dosta o njegovom kriminalu, ne znam ni je li ili nije korumpiran, poprilicno je bezvezna politicka licnost da znam o njemu, medjutim sto se tice politickog aspekta TV1, najbolja BiH TV stanica, bar za sad. Svi politicki akteri tamo imaju priliku reci svoj politicki stav, sto se mene tice, dovoljno. Ako ti zelis FTV komunisticke Bakir H. standarde "neutralnih djinglova", OK, samo to je blize staljinizmu nego demokratiji.

Politicki i demokratski aspekt TV1, sto se mene tice je sasvim OK. Jos da uvedu HD signal, sasvim solidno za jednu TV stanicu iz BiH.

Shahab

#456 Re: SBIH

Post by Shahab » 26/12/2012 14:34

transkript 1

Oručević: Da vidimo sada troškove, eh hoćeš 30 posto od toga toliko plaćaš firmi "Intrade"?

Spahalić: Tako je, tako je.

Oručević: Jel ovo pošteno?

Spahalić: Pa, to je jedini put i to će biti sve u ugovoru, sve transparentno, fino, onome kome bude advokat radio, jebi ga, ode na sud izvrši registraciju. Ma, bolan, ja sam to sve završio do tančina, a sve o zakonu sveo do perfekcije.

Oručević: E sada, zaključak je da niko ovo ne zna!

Spahalić: Ja sam i tebi rek'o, nikome neću povući zareza.

Oručević: U kojem definišeš tri-četiri tačke, u kojem oni više sebe da mogu.

Spahalić: Ko?

Oručević: Austrijanci.

Spahalić: Ma, hajde sutra.

Oručević: I to stoji u ladici, i to kod njih.

Spahalić: Safa.

Oručević: Čuvajte to, to vam je garancija da znate da je ova linija odradila svoje da oni s Inckom (Valentin Incko, budući visoki predstavnik u BiH, op. a.) mogu ići šefu (Haris Silajdžić, predsjednik SBiH, op. a.), da oni malo tu, da nađu pare.

Spahalić: Nemoj mi Incka spominjati, nemoj mi spominjati nikoga, što će nam, evo tebe, ići ćemo direktno sa njima i pregovorima.

Oručević: Ne, ne, ne, da oni kao lobi obavijeste Incka za taj projekat.

Spahalić: Vjeruj mi da ne treba.

Oručević: Odlično, uredu, ključni fazon pismo, halo. Problematika u koju bi se ja trebao uljučiti jeste "Elektroprivreda", nije jedan naprema dva nego jedan naprema tri.

Spahalić: Ne mere drukčije, Safa. Znaš ti da se u Evropi kreće jedan naprema pet.

Oručević: Pa, šta on (misli se na generalnog direktora EPBiH Amera Jerlagića, op. a.) ima od jedan naprema pet?

Spahalić: Ama nije on sam tamo, ima Aganovića (Emir Aganović, izvršni direktor EPBiH, op. a.), ima nekake stručnjake, ama on je taj koji to može.

Oručević: Ama može mu šef narediti, hajde, bogati, jesi li ti lud.

Spahalić: Vjeruj mi, bez ovoga rada neću pustiti ni deset posto.

Oručević: To je kasnije.

Spahalić: I to ćeš ti riješiti. Pazi, ima već prepiska između nas i "Elektroprivrede", al pazi, to je baš sve zakon da mi sutra niko ne može kazati. A drugi problem stvarno jeste lokalna zajednica. To je neviđen probem. Šta oni traže, to je van svake pameti. Nema investitora do pičke materine koji bi to prihvatio. E, vidi sada, pošto je lokalna zajednica u direktnoj nadležnosti Tihićevoj (Sulejman Tihić, predsjednik SDA, op. a.), znači ne mogu ja, ne možeš ti, ne mere šef, ne može Branković, (Nedžad Branković, premijer FBiH, op. a.), ne može niko, u pičku materinu. Evo, iš'o ja kod ovoga Bakira (Bakir Izetbegović, potpredsjednik SDA, op. a.), molio ga, daj, bolan, učinite nešto sa tom lokalnom zajednicom, u pičku materinu. Bakir zovne tog povjerenika SDA za tu Hercegovinu, nekakvog njihovog, eto zovnut će te čovjek, on kontroliše Bubala (Emir Bubalo, načelnik općine Konjic, op. a.). Ama kurca, nikada me nije zovn'o. E sada, šta kaže Branković: ma jebo Bubala, on je tehničko pitanje, lahko ću ja, kaže, skloniti Bubala, al mora prvo Tihić dati saglasnost. Jel' me shvataš? A to mora biti u ugovoru. E, vidiš kolika je jebačina.

Oručević: Ganjaš sam svoj rep i ne možeš ga uhvatiti.

Spahalić: Evo šta kaže sada Komisija za koncesije. Evo put, koji nema nikakve veze sa koncesijom, kaže, recimo put se neće razmatrati, to nije predmet koncesije. Predmet te koncesije je javno dobro, voda.

Oručević: Šta imaju oni s putem i ne treba.

Spahalić: Ne da ti drugačije napismeno, eto šta ima.

Oručević: Lokalna zajednica ti ne da?

Spahalić: Pa, ne da, evo sada Jerlagić se kurči gore sada, mislim, nemoj krivo shvatiti, Ustikolina brana, pička materina, ma, bolan, more on pjevat kurcu, može on biti jak ko zemlja, dok onaj njemu iz opštine ne da šaru, ma kurac će ga ikada napraviti.

Oručević: Obeć'o je.

Spahalić: Ko? Ma, pusti ti, obeć'o je, jebo ti obećanje, daj ti papir. Drugo, znaš ti kad se raja digne, oni su, bolan, u stanju demolirat općinu. Prema tome sve ti je jasno, ova lokalna zajednica jeste za to, mi smo, eno, imali popis, 98 posto se izjasnilo, hoće sve, ovo-ono, ali Bubalo. Bubalo baš je Bubalo, čovjek je toliko nerealan da to nije normalno.

Oručević: Može li se taj put dati da preuzme Vlada, da se iz njihovih para napravi?

Spahalić: Kojih, ba, Safa. Pa, koliko Vlada godišnje dadne za put prema Zenici? Napne se ko riba kad dadne deset miliona.

Oručević: Što će Bubalu taj put?

Spahalić: E joj, da je i meni to, moj Safa, znati. Pazi, čovjek pravi put đe ne prođe dnevno 20 auta, jer to je put prema Kalinoviku. Pogotovo sada kako je ovo puklo, znaš, rat, jebi ga, ne idu Srbi tuda, nit naši idu u Kalinovik, koji će kurac gore, tamo ne prođe 20 auta, ima tri tunela, pet, šest vijadukta, pički materina, jebo te ko da praviš autoput, 100 miliona, jebo te, znaš li koliko ti utječe na investiciju?

Oručević: Stvarno je puno.

Spahalić: Pa, zato ti i govorim. Drugačije je ovako otići sjedit, hoćemo li ovoga, hoćemo li ovoga, a meni ovamo stoji, kako bi ti reko, nerješiv problem kojeg ja moram rješiti. Jel me shvataš? I šta ima još, imaju dva-tri člana koja direktno bubaju strance i koje ja neću da prihvatim. Tarik (Tarik Begić, uposlenik Ministarstva industrije FBiH, op. a.) i ova komisija, oni pritišću da ja to prihvatim, čuj, eto jedan od razloga.

Oručević: Haj jedan samo.

Spahalić: Ima jedno dva-tri člana. Jedan od članova, eto, za neke stvari nadležan sud, ne znam, opštinski sud. Šta ti je, bolan, neće čovjek uložiti milijardu i po da ga tamo... Ja sam insistir'o da bude međunarodna arbitraža u Beču i prihvaćeno zato što kod nas ne postoji vrhovni sud.

Oručević: Trgovački.

Spahalić: I oni su prihvatili arbitražu u Beču, ali te sada na nižim nivoima može jebavati i kanton, shvataš, i opština i opštinski pišljivi sud, e ja to nisam prihvatio. Znam da neće nijedan stranac prihvatiti. E, tu ćemo morati Heću (Vahid Hećo, federalni ministar industrije, op. a.) na par članova uključiti da to se sredi.

Oručević: Ma, nisu to teške stvari.

Spahalić: Ma nisu, al jebi ga. Tarik i ova ekipa tvrdi, ma stati. Ej, ba, to bi bila katastrofa. Dosta sam ja njih već samljeo i došao na ono svoje. To je jedan član, e ima isto jedan član, i oni kažu ovako pazi. Kaže, jebi ga, ako bi došlo do promjene zakona, mi ti moramo prihvatiti, ma šta ti je, ba, to diretno utječe na rentabilnost projekta, nema teorije, Safa. Ja kada sam stavio na papir, znaš koliko bi to značilo, pa sto godina da produže ugovor ne može to pokriti, ne može. Ja hoću da je to fiksno u momentu.

Oručević: To se može dobiti, hajmo dalje.

Spahalić: Stani, ba, ja ti govorim gdje je to zapelo. I stani, šta je ono treći. Ima jedan član i oni su to uvažili gdje sam ja ubacio višu silu, vamo-tamo, hajd nejse i sada kaže vamo, ako bi došlo do ugrožavanja rentabilnosti projekta, da se ugovor može produžiti koncesioni period. A šta ako je tolika ugroženost projekta da ne može pokriti zakonski koncesioni ugovor? I tu je ostala sada dilema. Jel me shvataš?

Oručević: To je rješivo.

Spahalić: Ma, čekaj. Kad dođe, pazi, ugovor u tu fazu, onda ćemo sjesti sa Hećom, ja mislim da ćemo to riješiti. Al ovaj, e ovdje, al ovaj jedan momenat je jeben do pičke materine. Što kažeš, ganjaš sam svoj rep i ne možeš ga uhvatiti.

Oručević: Čiji je Bubalo, Bakirov ili Suljin?

Spahalić: Ne znam, ali je sve po onom statutu, njihovom statutu. Činjenica je da je Bubalo tu već treći mandat i to neprikosnoveni lider i moje lično mišljenje je da je Tihićev. A znaš zašto? Bakir ga ne zna nikako, jer sam ja sjedio s Bakirom i prič'o. Bakir lično Bubala ne zna nikako i Bakir nema uticaja na Bubala. Znači, Tihićev je. Sada, jebi ga, kako bi ti rek'o, kad je to sve povezano, da ja to sada pritišćem, ovoga kako se zove, bilo koga, kad ne mogu doći do Bubala, a on ne popušta ni milimetra.

Ma, bojiš se ti

Oručević: Hoćeš da ga ja malo, rano je sada.

Spahalić: Ma, šta rano, kasno je! To mi je sada glavni problem da riješim u ugovoru, to mi je ostalo.

Oručević: Da ga odradimo?

Spahalić: Kako, kako, ne možeš mu se približiti, eto ja iš'o sa njim.

Oručević: Ja sam s njim jaran.

Spahalić: I ja sam. Sjeli, pa Bubalo, urazumi se, ma jarane, nema govora, mi donijeli na Izvršnom vijeću opštine, pičke materine, nema govora ovo, ono i gotovo. E sad, šta ima tu još jedno što sam ja molio ovu komisiju. Ja fino molio ovu komisiju što pregovaram sa njima iz Vlade. Daj, bolan, sastavite se, sastavite i Federalnu komisiju za koncesije, pa zajedno, hajmo matematiku, otiđite i onda Bubalu, stavite mu na sto. Halo, ba, čovječe, jesi li stvarno tako lud da hoćeš da srušiš ovaj projekt.

Oručević: Ti se prihvatio na deset posto?

Spahalić: Jesam. Pa, moram, nema drugo, da mi je barem osnovne stvari očistiti.

Oručević: Da to bude jedini trošak i doviđenja.

Spahalić: Pa ja, pa ja, tako je. I to radim sada na tome. Jesmo li se dogovorili? Zato ti kažem. Eto sad, slobodno ti sa Austijancima tih 30 posto razigraji kako hoćeš.

Oručević: Znači, 45 posto ostaje za sve dalje?

Spahalić: Nemoj ti njima ni spominjati 45 posto, bolan. Evo sada, s njima idemo natvrdo sa 30 posto, pa ćemo vidjet kasnije šta će se dešavati.

Oručević: Mislim da bi tu mogao biti "Statkraft".

Spahalić: Pa, ne znam, Safa, jer nisam ni sa kim pregovarao, ama nisam ni sa kim pregovarao, ja ti tvrdim, moraš mi vjerovati ako zajedno radimo na nečemu.

Oručević: Ma, bojiš se ti svega.

Spahalić: Kako se neću bojati. Vidi, bolan, milion problema, nema ugovora u džepu, a ti sada nešto pregovaraš. I šefu ću kazati da si neozbiljan.

(kraj)

Oručević: Mujo i ja već dugo svašta igramo

Kako na početku, tako i na kraju razgovora, tema su opet otac i sin Hilmo i Mujo Selimović, koji su očito postali glavni saradnici grupe čiji je jedini cilj otimanje milijardi KM.

Spahalić: Čekaj, čekaj, nisi mi rek'o šta je sada Hilmino (Hilmo Selimović, op. a.) ovdje?

Oručević: Ništa, ništa, sve je isto.

Spahalić: On kaže nešto se povuk'o.

Oručević: Nije se povukao. On priča isto što i ja, mi smo neke stvari završili da radimo u tandemu i da njega, sve si završio sa mojim razgovorom.

Spahalić: Ja sam očekivao da samo ovako trebamo sjest, a ne dva sata kod Muje (Mujo Selimović, op. a.), jebo te Mujo, mislim, cijenim čovjeka, al ga prvi put vidim. Bil ti prič'o ovako pred nekim da ga prvi put vidiš?

Oručević: Ma, svidjet će ti se.

Spahalić: Ama meni se on već svidio, al pazi, ba, sjedi čovjek kojeg ja nemam pojma.

Oručević: A mi već dugo igramo. Igramo, igramo već godinu dana i svašta igramo i pravo.

Spahalić: Ama sve uredu, al ja čovjeka prvi put vidim.

Shahab

#457 Re: SBIH

Post by Shahab » 26/12/2012 14:35

Spahalić: To ti je ugovor. Čekaj da ga probam malo povećati da malo bolje vidiš, da vidiš ustvari kako ja radim za ono što smo se mi dogovorili, a što ti svom prijatelju ne vjeruješ. E vidiš ovo ovdje, član šest, tri, pročitaj dobro.

Oručević: To je zakonska osnova

Spahalić: Znaš šta to znači

Oručević: To stoji u zakonu

Spahalić: Ma pusti zakon, znaš šta to znači, iako je Komisija (Komisija za koncesije FBiH, op. a.) tražila daleko više. Ovo ti znači, braco, da učešće "Istra benca! može biti maksimalno 15 posto, evo vidiš, dioničar, koncesionar, to smo mi, može prenijeti svoj dio..., jer je sva dokumentacija na "Intrade energiji" može svoj dionički kapital u skladu sa zakonom o koncesiji na način kako se ona uvijek zadržava uvijek minimalno 15 posto dioničkog kapitala. Znači, a sada kada idemo u konkretnu priču da i ti znaš o čemu se radi, znači "Istra benz" odnosno "Intrade energija" će maksimalno zadržati samo 15 posto, halo, a oni su 51 posto većinski. A ja sam njih umolio 15 posto iako kada je bio sastanak u Vladi i ja i Hećo (Vahid Hećo ministar industrije, op. a.) i kompanija, je bilo - nemoj povećati više od 30 posto. Evo ja sam ga sveo na 15 posto. Zašto? Upravo radi toga da bi na ovu stranu ostalo više.

Oručević: Za podijeliti

Spahalić: E gledaj sada, pazi, ima još dva, tri člana, pokazat ću ti. E sada, šta je tu suština. Pazi, i ono što sam ti reko, ja nikom nisam obećo ni zarez. Eh evo, ti kažeš vamo-tamo, e hajmo da idemo i na sigurnost. Evo, ja ti kažem ovo ako hoće se, more biti gotovo za mjesec. Evo, sada tvoja priča, more biti i za godinu. Jel se slažeš?

Oručević: Jest

Spahalić: Evo tebe, evo mene! E hajde evo hoćeš sutra pregovarati sa Austrijancima.

Oručević: Al ja neću! Daj mi komad papira. Hajde ti meni nešto reci, al sada iskreno.

Spahalić: Najiskrenije, nema ti kod mene nikake tajne.

Oručević: Kako ti vidiš sto posto ove firme, konačne firme, kako će se zvati?

Spahalić: Evo i to ima u ugovoru, "Intrade HES Neretva". I to je gotovo, definisano, vidiš nema, nisam je još postavio.

Oručević: Procentualno?

Spahalić: Ama ne znam, Safa, kako ne shvataš!? Zavisi koliko ću kredita moći obezbijediti. Razumiješ!

Oručević: E, to je prava priča i niko nema para. E slušaj koliko najmanje ispod čega ne ide, kad uvijek moraš da podrazumijevaš, svako mora s vama da uđe.

Spahalić: Normalno

Oručević: Ma ja šest godina radim.Plaćanje se podrazumjeva. Visina je stvar koja će se odrediti u određenom roku.

Spahalić: Tako je

Oručević: E sada koji je. Ovdje imam deset posto Elektroprivrede BiH.

Spahalić : A ne moram ja ni njih uzeti, jer ja nisam nikakvu obavezu napravio.

Oručević: Kakve ti to koristi. Što ja koristim ime.

Spahalić: Ama sad ti to govorim. Eto i to možeš. Ako Jerlagić (Amer Jerlagić, generalni direktor EP BiH, op.a.), odnosno menadžment, i ne moj miješati bolan Edu (Edhem Bičakčić, predsjednik NO EPBiH, op. a.)! Edo to ne odlučuje, nego menadžment, isključivo. Zato sam te i zvao da ti i ja popričamo. Ako Jerlagić ostane pri svom stavu da je raspored noćne struje prema ovoj dnevnoj jedan na prema dva, neću mu dati ni ovih deset posto. Zašto? Zato što je minimum jedan na prema tri. E to ti uzmi na sebe i obavi razgovor sa Jerlagićem. Neće ba dobiti ni ovih deset posto.

Oručević: Vidi ovo. Sada ti meni reci, u ovom rasponu od 90 posto, da li ti, ova kompanija, koliko su unutra Slovenci?

Spahalić: Pa znaš li ti koliko se ja jebem radi toga, a ti mene preko koljena. Jebi se, tamo. Pa evo sad sam ti pokazo.

Oručević: Znači, oni ostaju.

Spahalić: Oni moraju po zakonu, jer nema manje stope. Pazi, ovi su stavovi bili Hećini 30 posto da ode.

Oručević: Ma, stani.

Spahalić: Nije meni u interesu, meni je što manje. Shvataš ? Znaš da su me napadali.

Oručević: Koliko ti privatno lice, kao Nihad Spahalić koji je minimum zadržavanja suvlasničkog dijela?

Spahalić: Ma ne znam, Safa, kako ću znati, kad ne znam koliko mogu dobiti kredita. Da bi mogo dobiti kredit, moraš dati u banku i ovaj ugovor koji nemam, jel me razumiješ! Kako, hajde, kako evo sada ja tebe pitam, kako odrediti ? Evo imaš deset posto Elektroprivrede, ali pod uslovom.

Oručević: Da ispoštuje. Dobro.

Spahalić: Ne bude li Jerlagić ispoštovao jedan na prema tri minimalno, ma nema on ni deset posto. Koji će mi kurac! Imaš ovo ovdje ovo zakonsko, zakonski što mora se ispuniti, to ti je 15 posto. Zakon je takav.

Oručević: Da bi ti bio nosilac koncesije.

Spahalić: Znači, ovo ti je "Intrade energija" i mora biti pod bilo kakvim uslovom. Ona 15 posto. Ovo ovdje ništa nije definisano. Jel ti jasno?

Oručević: Moj prijedlog tebi je bio da ovom ovdje, ako povećava Elektroprivreda za 50 ili 100 miliona, uđe u projekat s parama, da bi dobio pare u bilo kojoj banci ti, znaš bolje od mene, moraš imati ličnog učešća kao kompanija 20 posto.

Spahalić: Ne mora, bolan Safa, ne moram, provjereno, ima sistem ekonomije koji se zove samofinansiranje. Može meni banka odobriti kredit. Ja ne mogu da vratim, ona uzima moje dionice i doviđenja. Gdje se neće interesovati na ovakvom projektu!? To je jedini, bolan, danas projekat u energetici koji ide!
Safa molim te pazi. Ovo je nešto što smatram da se može dogovorit i ja računam na tebe da ti ovo sa Jerlagićem završiš.

Oručević: Sve te razumijem, samo živce.

Ako bi ušli (Amerikanci) onda oni hoće sve, e nemore sve!

Safet Oručević, lični izaslanik "zajedničkog šefa" Harisa Silajdžića u poslovima prodaje nacionalnog elektroenergetskog blaga, nakon što je odao tajnu da je u cijelu igru uključen i Mujo Selimović, kao lobista i osoba za potplaćivanje medija koji nisu u njegovom vlasništvu, poput "Oslobođenja" ili "Sana", potpuno je razotkrio i sve češće odlaske predsjednika Stranke za BiH u Libiju.

Nakon što je Spahalić priznao da nikakva američka kompanija, a kamoli "General Electric", neće s njim praviti dvije HE na Neretvi, Oručević otkriva da Silajdžićevi odlasci u Libiju nemaju veze s državnim interesima i obećanjima da će ta država dati 500 miliona eura kredita BiH! Novac, zajedno s Mujom Selimovićem koji je zbog milijarde uzetih kredita pred finansijskim slomom, Silajdžić očito traži za svoj biznis u elektroenergetici, bez znanja Predsjedništva BiH, Vlade FBiH ili Parlamenta FBiH!

Oručević: Dalje. Gledaj, u ovom dijelu, ja mislim da ovo treba podijeliti na dvije velike grupe. Jedna da bude američka...

Spahalić: Nema teorije

Oručević: Ne može?

Spahalić: Znaš zašto, zato što Amerikanci neće. A znaš zašto neće, ja ih molio, među nama, evo zato sam te i zvao, jebem te mahnita. Ja sam molio Amerikance, hajde uđi, ja ću ti od dijela dati džaba, dati vjeruj mi...

Oručević: Ako nađemo mi...

Spahalić: Nećeš da me shvatiš. "General Electric" je krovni, i on zna sve u svijetu kompanije koje se time bave... Ja sad kažem njima ovako. saslušaj me. Nađite mi bilo koga samo nek nosi američko ime da uđe u ovaj projekat. Oni viječali, tamo razglabali, tamo diskutovali, pička materina, kaže ovako: Nihade, to su sve ogromne firmetine, one jednostavno nemaju interesa u takvim projektima, jer to su za njih mali projekti. Ako bi oni ušli, onda oni hoće sve. E nemore sve!

Oručević: Pazi bolan, zato ti i govorim

sumirprimus
Has thanked: 248 times
Been thanked: 734 times

#458 Re: SBIH

Post by sumirprimus » 26/12/2012 14:46

šaho šta je ovo ? :mrgreen:
mislim vidim transkript odakle,kad,sukim sučim? :)

Shahab

#459 Re: SBIH

Post by Shahab » 26/12/2012 15:00

Ovo su materijali stari nekoliko godina. U Sarajevu je kompletna politička oligarhija korumpirana. Rezultat je društvo kakvo imamo. Potrebni su novi ljudi koji funkcionišu prema modernim standardima i normama, koji mogu izgraditi društvo u skladu sa njemačko-austrijskim modelom. Društvo zasnovano na korupciji i nepotizmu generiše bijedu i siromaštvo. Možda Harisu Silajdžiću od svih aktuelnih političara i namjanje zamjeram zbog ove situacije. On je imao neku viziju i jake veze u svijetu, pogotovo islamskom, odakle je izlobirao i usmjerio neke investicije prema BiH. ja ne mrzim Harisa i smatram ga patriotom. Kao što sam rekao, njegov kredibilitet je žrvta podlosti Safeta Oručevića. Po mome mišljenju najgori su Tihić, Lagumdžija i Radončić. Nama je jedini spas u izgradnji institucija pravne drćžave, a mafija nikada neće biti kadar izgraditi pravnu državu. Potrebni su potpuno novi ljudi u svim političkim strankama.

Kolt12

#460 Re: SBIH

Post by Kolt12 » 26/12/2012 15:09

Shahab wrote:Ovo su materijali stari nekoliko godina. U Sarajevu je kompletna politička oligarhija korumpirana. Rezultat je društvo kakvo imamo. Potrebni su novi ljudi koji funkcionišu prema modernim standardima i normama, koji mogu izgraditi društvo u skladu sa njemačko-austrijskim modelom. Društvo zasnovano na korupciji i nepotizmu generiše bijedu i siromaštvo. Možda Harisu Silajdžiću od svih aktuelnih političara i namjanje zamjeram zbog ove situacije. On je imao neku viziju i jake veze u svijetu, pogotovo islamskom, odakle je izlobirao i usmjerio neke investicije prema BiH. ja ne mrzim Harisa i smatram ga patriotom. Kao što sam rekao, njegov kredibilitet je žrvta podlosti Safeta Oručevića. Po mome mišljenju najgori su Tihić, Lagumdžija i Radončić. Nama je jedini spas u izgradnji institucija pravne drćžave, a mafija nikada neće biti kadar izgraditi pravnu državu. Potrebni su potpuno novi ljudi u svim političkim strankama.
Ok, sa ovim se mogu sloziti, osim sto se tice Orucevica, stvarno ne znam za njega, cak ni nakon letimicnog citanja ovih skripti. Nemam pojma ko je ovo snimio, o cemu se radi, ko je druga osoba i u opste o cemu oni pricaju.

Ne slazem se sto se tice austrijsko-njemackom modela, jer je skandinavski puno efikasniji. Razlika izmedju skandinavskog modela u odnosu na njemacko-austrijski (i da takav zajednicki postoji), je otprilike kao austrijski u odnosu na slovenacki.

Medjutim tvoj problem je taj sto ti vecinom zagovaras turski model, a on nikako nije model koji se treba kopirati i sto si pljuvao po Haretu, nadovezujuci se na one koji su kacili nekakve isjecke iz turistickih kataloga i ispod su isli sa nekakvim tekstom o Haretovim "vilama u Turskoj". Znaci jedno pises u ovom zadnjem postu, a sasvim drugo si pisao u prethodnim komentarima.

Sto se tice EE modela, SBIH model je bio sasvim OK, a to sto su neki mislili tu ubaciti svoje halfove, to je druga prica, do koje se nikad i nije doslo.

Da se usvojio zakon, da su se tome prikljucili SDA i SDP, tacnije da nisu rusili tu stvar iskljucivo iz razloga kako bi srusili Silajdzica, onda bi se tu moralo ici na medjunarodni tender za izbor investitora, nakon toga pregovori sa investitorima o visini investicije i nacinu otplate, tacnije cijeni struje s kojom bi se investicija otplacivala, uglavnom posao koji je davno odradjivan u Socijalistickoj Republici BiH kad se dogovaralo sa Slovencima i Hrvatima o izgradnji postojecih BiH elektroenergetskih postrojenja.
Last edited by Kolt12 on 26/12/2012 15:13, edited 1 time in total.

Shahab

#461 Re: SBIH

Post by Shahab » 26/12/2012 15:12

Kolt12 wrote:
Shahab wrote:Ovo su materijali stari nekoliko godina. U Sarajevu je kompletna politička oligarhija korumpirana. Rezultat je društvo kakvo imamo. Potrebni su novi ljudi koji funkcionišu prema modernim standardima i normama, koji mogu izgraditi društvo u skladu sa njemačko-austrijskim modelom. Društvo zasnovano na korupciji i nepotizmu generiše bijedu i siromaštvo. Možda Harisu Silajdžiću od svih aktuelnih političara i namjanje zamjeram zbog ove situacije. On je imao neku viziju i jake veze u svijetu, pogotovo islamskom, odakle je izlobirao i usmjerio neke investicije prema BiH. ja ne mrzim Harisa i smatram ga patriotom. Kao što sam rekao, njegov kredibilitet je žrvta podlosti Safeta Oručevića. Po mome mišljenju najgori su Tihić, Lagumdžija i Radončić. Nama je jedini spas u izgradnji institucija pravne drćžave, a mafija nikada neće biti kadar izgraditi pravnu državu. Potrebni su potpuno novi ljudi u svim političkim strankama.
Ok, sa ovim se mogu sloziti, osim sto se tice Orucevica, stvarno ne znam za njega, cak ni nakon letimicnog citanja ovih skripti. Nemam pojma ko je ovo snimio, o cemu se radi, ko je druga osoba i u opste o cemu oni pricaju.

Ne slazem se sto se tice austrijsko-njemackom modela, jer je skandinavski puno efikasniji. Razlika izmedju skandinavskog modela u odnosu na njemacko-austrijski (i da takav zajednicki postoji), je otprilike kao austrijski u odnosu na slovenacki.

Medjutim tvoj problem je taj sto ti vecinom zagovaras turski model, a on nikako nije model koji se treba kopirati i sto si pljuvao po Haretu, nadovezujuci se na one koji su kacili nekakve isjecke iz turistickih kataloga i ispod su isli sa nekakvim tekstom o Haretovim "vilama u Turskoj". Znaci jedno pises u ovom zadnjem postu, a sasvim drugo si pisao u prethodnim komentarima.
Promovišem "turski model" u smislu u kojem je on model poduzetničkog društva u kojem se živi od radi. Harisa Silajdžića nikada nisam etiketirao kao korumpiranu osobu. To nije tačno!

Kolt12

#462 Re: SBIH

Post by Kolt12 » 26/12/2012 15:18

Shahab wrote:
Promovišem "turski model" u smislu u kojem je on model poduzetničkog društva u kojem se živi od radi. Harisa Silajdžića nikada nisam etiketirao kao korumpiranu osobu. To nije tačno!
Znas koji je najveci izvozni produkt turskog modela? Izvoz azilanata u zapadnu Europu. Turska je zemlja koja je danas medju prve tri zemlje izvoznice ekonomskih azilanata u Europi. Kazu da je u Turskoj cool, moguce u gradovima, moguce cak i u turistickim sredinama gdje sad stariji zapadnjaci idu zivjeti jer je neusporedivo jeftinije nego recimo u Spaniji ili EU, medjutim dok god oni izvoze ekonomske azilante, slab je taj njihov model. Kad izjednace razvijenost vukojebina sa razvijenoscu vecih centara, onda ce taj njihov model biti dobar. Do tad, nazalost, ne mogu nam biti pozitivan primjer.

beeri

#463 Re: SBIH

Post by beeri » 26/12/2012 15:28

A ko je ovaj Spahalic?

jahorina13

#464 Re: SBIH

Post by jahorina13 » 26/12/2012 22:48

"Nikoliću, Republika Srpska i Srbija nikada nisu ni bile sastavljene

Izjava predsjednika Srbije Tomislava Nikolića "da svojom posjetom Banjoj Luci želi jasno pokazati da Republiku Srpsku i Srbiju teško ko može rastaviti", samo je potvrda njegovih ranijih stavova o Bosni i Hercegovini.
Ova izjava se može tumačiti i kao pokušaj rastavljanja Bosne i Hercegovine, ali treba podsjetiti da su svi takvi pokušaji kroz istoriju završili neuspjehom i u krvi.
Stranka za Bosnu i Hercegovinu podsjeća na Nikolićeve ranije izjave "o negiranju presude o genocidu u Srebrenici, te kako Bosna i Hercegovina polako umire pred našim očima".
Ovakve političke poruke iz susjedstva vrijeđaju građane i ugrožavaju mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i regionu i očigledna su zloupotreba Sporazuma o specijalnim odnosima RS i Srbije.
Bosna i Hercegovina ima međunarodno priznati kontinuitet, suverenitet i teritorijalni integritet, a Republika Srpska je administrativni aranžman - entitet u okviru države.
Od predsjednika Srbije očekujemo da ubuduće govori o normalizaciji međusobnih odnosa i saradnji dviju država.
Stranka za Bosnu i Hercegovinu je zabrinuta izostankom reakcije lidera šestorke, prije svega onih iz Fedracije koji očigledno ne žele remetiti idilu "dogovaranja i kompromisa" sa Miloradom Dodikom, bez obzira na težinu Nikolićevih izjava.

Press služba Stranke za BiH"

a gdje su ostale politicke partije? Koja je reagovala??? Ali vama je bitno da nema Hareta :roll:

Za i Protiv

#465 Re: SBIH

Post by Za i Protiv » 26/12/2012 22:52

jahorina13 wrote:"Nikoliću, Republika Srpska i Srbija nikada nisu ni bile sastavljene

Izjava predsjednika Srbije Tomislava Nikolića "da svojom posjetom Banjoj Luci želi jasno pokazati da Republiku Srpsku i Srbiju teško ko može rastaviti", samo je potvrda njegovih ranijih stavova o Bosni i Hercegovini.
Ova izjava se može tumačiti i kao pokušaj rastavljanja Bosne i Hercegovine, ali treba podsjetiti da su svi takvi pokušaji kroz istoriju završili neuspjehom i u krvi.
Stranka za Bosnu i Hercegovinu podsjeća na Nikolićeve ranije izjave "o negiranju presude o genocidu u Srebrenici, te kako Bosna i Hercegovina polako umire pred našim očima".
Ovakve političke poruke iz susjedstva vrijeđaju građane i ugrožavaju mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini i regionu i očigledna su zloupotreba Sporazuma o specijalnim odnosima RS i Srbije.
Bosna i Hercegovina ima međunarodno priznati kontinuitet, suverenitet i teritorijalni integritet, a Republika Srpska je administrativni aranžman - entitet u okviru države.
Od predsjednika Srbije očekujemo da ubuduće govori o normalizaciji međusobnih odnosa i saradnji dviju država.
Stranka za Bosnu i Hercegovinu je zabrinuta izostankom reakcije lidera šestorke, prije svega onih iz Fedracije koji očigledno ne žele remetiti idilu "dogovaranja i kompromisa" sa Miloradom Dodikom, bez obzira na težinu Nikolićevih izjava.

Press služba Stranke za BiH"

a gdje su ostale politicke partije? Koja je reagovala??? Ali vama je bitno da nema Hareta :roll:
Fala Bogu da nema Lepog! A ova suplja lopovske stranke zaGraBiH vise nigdje ne prolazi :dance:

SA 071

#466 Re: SBIH

Post by SA 071 » 27/12/2012 00:08

Ovi transkripti su krajnje upitne vjerodostojnosti s obzirom da ih je objavljivao Avaz... :-)

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#467 Re: SBIH

Post by antimobbing » 27/12/2012 11:01

Image Image

Kad običan i normalan građanin shvati da ovih par ljudi na slici na svojim ličnim računima svi zajedno imaju preko 100.000.000 KM, onda se istom ovom običnom čovjeku koji umire pod doživotnim dugovima kredita kod Banaka, zavrti u glavi od te cifre.

Eto, gospodu iz StrankezagraBiH imate toliko lovu i ako zaista volite ovaj narod i ovu državu stavite u opticaj novac koji imate na vašim privatnim računima ....

Samo od novca koji imate vas nekolicina bi mogli pokrenuti čitavu BiH ekonomiju i prehraniti 4 miliona ove BiH fukare i sirotinje, a da sada ne spominjemo podatak da 85 ljudi iz BiH drži blokirano na svojim privatnim računima 9.000.000.000 $ milijardi USA dolara.

Život je kratak i traje otprilike oko 60-tak godina i vi kao 50-to godišnjaci kojima je ostalo još desetak godina života, nećete to moći potroši za vašeg života niti vaših narednih deset generacija …

Zaradite dobro djelo za Ahireta i novac koji imate odblokirajte i stavite u svrhu razvoja BiH ekonomije …

Ljubav prema domovini i narodu se ne dokazuje ispraznim riječima i šupljom već konkretnim djelima ...

Sad je do vas!

jahorina13

#468 Re: SBIH

Post by jahorina13 » 27/12/2012 18:52

antimobbing wrote:Image Image

Kad običan i normalan građanin shvati da ovih par ljudi na slici na svojim ličnim računima svi zajedno imaju preko 100.000.000 KM, onda se istom ovom običnom čovjeku koji umire pod doživotnim dugovima kredita kod Banaka, zavrti u glavi od te cifre.

Eto, gospodu iz StrankezagraBiH imate toliko lovu i ako zaista volite ovaj narod i ovu državu stavite u opticaj novac koji imate na vašim privatnim računima ....

Samo od novca koji imate vas nekolicina bi mogli pokrenuti čitavu BiH ekonomiju i prehraniti 4 miliona ove BiH fukare i sirotinje, a da sada ne spominjemo podatak da 85 ljudi iz BiH drži blokirano na svojim privatnim računima 9.000.000.000 $ milijardi USA dolara.

Život je kratak i traje otprilike oko 60-tak godina i vi kao 50-to godišnjaci kojima je ostalo još desetak godina života, nećete to moći potroši za vašeg života niti vaših narednih deset generacija …

Zaradite dobro djelo za Ahireta i novac koji imate odblokirajte i stavite u svrhu razvoja BiH ekonomije …

Ljubav prema domovini i narodu se ne dokazuje ispraznim riječima i šupljom već konkretnim djelima ...

Sad je do vas!

ja nisam advokat pomenuti, ali molim te,hajde nam scan te racune sa tim ciframa i fino nam prezentuj. Onda ces svim ljubimcima lika i djela Harisa S. i njegove stranke vjecno zatvoriti usta. Najiskrenije te molim, super si mi , citam tvoje postove, ozbiljan si, nisi balavac, elokventan si....ali samo nam daj dokaz, scan tih racuna, pa da napisem i da si do kraja dosljedan u svojim tvrdnjama! Priznaj, ovako si malo smijesan. A znam da si super :)

Također, molim te da li ti znas koliko je para ovo sto si napisao (....9.000.000.000 $ milijardi USA dolara)????

P.S. I jos jedna molba...buduci da baratas provjernim informacijama...ovih 85 ljudi sto si spomenu...Imena?

antimobbing
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#469 Re: SBIH

Post by antimobbing » 29/12/2012 09:26

jahorina13 wrote:

Sad je do vas!

ja nisam advokat pomenuti, ali molim te,hajde nam scan te racune sa tim ciframa i fino nam prezentuj. Onda ces svim ljubimcima lika i djela Harisa S. i njegove stranke vjecno zatvoriti usta. Najiskrenije te molim, super si mi , citam tvoje postove, ozbiljan si, nisi balavac, elokventan si....ali samo nam daj dokaz, scan tih racuna, pa da napisem i da si do kraja dosljedan u svojim tvrdnjama! Priznaj, ovako si malo smijesan. A znam da si super :)

Također, molim te da li ti znas koliko je para ovo sto si napisao (....9.000.000.000 $ milijardi USA dolara)????

P.S. I jos jedna molba...buduci da baratas provjernim informacijama...ovih 85 ljudi sto si spomenu...Imena?

Sve je tako jasno da nema potrebe puno raspravljati, a uskoro će se sve otkriti javnosti.

Naime, poenta svega jeste da već više od 20 godina na ovim prostorima se prave samo dvije klase prva je elita multi milionera, a druga je fukara i sirotinja koja je trenutno ovisna o mrvicama hrane koja pada sa stola ovih bogataša.

Srednje klase u BiH nema.

Srednja klasa podrazumijeva društveni sloj čiji pripadnici sebi i svojim porodicama bez većih problema mogu priuštiti "pristojni" standard vezan uz suvremena dostignuća civilizacije, odnosno sav prihod ne troše isključivo za zadovoljavanje najelementarnijih egzistencijalnih potreba.

Bez srednje klase nema blagostanja ni socijalnog mira.

Zbog djelovanja ovih nekoliko ljudi kao posljedicu imamo kolateralne štete po državu i narod i pune rubrike crne hronike jer fukareština koju su oni prouzrokovali je odvela naš narod u masovni kriminal i ludilo: http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika

Kriza ide od vrha do dna, a ne obratno kako se godinama mislilo.

jahorina13

#470 Re: SBIH

Post by jahorina13 » 29/12/2012 11:20

antimobbing wrote:
jahorina13 wrote:

Sad je do vas!

Sve je tako jasno da nema potrebe puno raspravljati, a uskoro će se sve otkriti javnosti.

Naime, poenta svega jeste da već više od 20 godina na ovim prostorima se prave samo dvije klase prva je elita multi milionera, a druga je fukara i sirotinja koja je trenutno ovisna o mrvicama hrane koja pada sa stola ovih bogataša.

Srednje klase u BiH nema.

Srednja klasa podrazumijeva društveni sloj čiji pripadnici sebi i svojim porodicama bez većih problema mogu priuštiti "pristojni" standard vezan uz suvremena dostignuća civilizacije, odnosno sav prihod ne troše isključivo za zadovoljavanje najelementarnijih egzistencijalnih potreba.

Bez srednje klase nema blagostanja ni socijalnog mira.

Zbog djelovanja ovih nekoliko ljudi kao posljedicu imamo kolateralne štete po državu i narod i pune rubrike crne hronike jer fukareština koju su oni prouzrokovali je odvela naš narod u masovni kriminal i ludilo: http://www.klix.ba/vijesti/crna-hronika

Kriza ide od vrha do dna, a ne obratno kako se godinama mislilo.

Sve se ja slazem sa tobom, ali kakve to ima veze sa mojim predhodnim postom?? :roll: :roll: Fino zamolio da predocis dokaze za one silne pare sto si spominjao, a ti odgovaras sa pricom o sredjoj klasi. Budi konkretan, ima li ili nema tih dokaza? 8)

Takođe i onih imena....hajde ne moras dvih 85, ali bar pola. Dosta je :D

rajvosa1

#471 Re: SBIH

Post by rajvosa1 » 29/12/2012 11:58

Nikad nisam gotivio Harisa i ovu stranku, pa i na ovom forumu se moze naci mnogo mojih opservacija protiv SBiH i Harisa. Ali vrijeme je pokazalo da je pet kopalja iznad Tihica i SDA i Zlatka. Samo bih Zeljka stavio ispred njega.

antimobbing

#472 Re: SBIH

Post by antimobbing » 29/12/2012 12:15

jahorina13 wrote: Sve se ja slazem sa tobom, ali kakve to ima veze sa mojim predhodnim postom?? :roll: :roll: Fino zamolio da predocis dokaze za one silne pare sto si spominjao, a ti odgovaras sa pricom o sredjoj klasi. Budi konkretan, ima li ili nema tih dokaza? 8)

Kažem ti nema potrebe ionako će se sve uskoro saznati.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/10759 ... olara.html

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-zeml ... /121124023#

http://www.ljutakrajina.net/index.php/v ... format=pdf

Ispravka, kod ovog teksta gore. Naime, u BiH srednja klasa je već u potpunosti nestala jer ko god je u dugu i ima kredit kod Banke taj nije srednja klasa već fukara i sirotinja, samo što toga nije svjestan.

Jednostavno u ovoj pravnoj ANARHIJI nakaradnog Daytona, normalan i pošten čovjek ne može više biti pametan.

Postoje samo dvije opcije, prva je kao HIJENA šutjeti, čekati na njihovu milost, suosjećanje i empatiju koju nemaju i svome biću dok te psihopate svakodnevno umaraju do smrti ili se boriti kao LAV da preživiš svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima.

Ovo je vrijeme života i smrti za običnog normalnog čovjeka i podsjeća me na neke tamo tridesete u Americi. Naime, tih tridesetih godina umirući od gladi i dugova kao i mi sada u BiH, američki radnici, fukara i sirotinja se počela udruživati u sindikate.

Na ovaj način se je uspostavila ravnoteža.

U BiH je problem što je ovaj narod pravi fukaru sam od sebe jer je u ratu naviknut na humanitarnu pomoć. Zato danas ovaj napaćeni narod razvučene pameti neće ili ne zna da kao LAV lovi i bori se za svoj plijen već samo da kao HIJENA šuti i čeka na milost bogataša, a oni to u svome biću uopće nemaju već samo duševno mrtvilo i surovost.

Administracije predstavnika EU i velikih sila su shvatile da kriza ide iz VRHA prema DNU i aktivno su se uključili u borbu protiv korupcije koja je uzrok patnje i agonije našeg naroda.

http://usembassysarajevo.blogspot.com/

Zato običan građanin ne treba više da šuti kao HIJENA već treba da podigne svoj glas i kao LAV se izbori za svoja prava.

moke_31
Has thanked: 55 times
Been thanked: 4 times

#473 Re: SBIH

Post by moke_31 » 29/12/2012 14:10

Shahab wrote:="Kolt12"][="Paranoid"]="Kolt12"]
Ma pusti te suplje, daj dokaze ili ne optuzuj covjeka bez veze. Ne zanimaju me drugi, zanima me Haris Silajdzic osobno, njegova imovina, njegovi bankovni racuni, afere u kojima je on licno ucestvovao?

To niko od rata pa na ovamo nije uspio, i mislim da neće ni u skorijoj budućnosti...SBiH je digla ruke, a Haris "sidro"...SDP je pokušao da dobije ostale aktere uz "miraz" i muljažu...i umalo da ...uspije.. 8-)[/quote]
Pusti čovjeka da uživa u zasluženoj mirovini, šta u stvari pokušavaš? Da recikliraš karizmu Harisa Silajdžića.... To je završena historijska epizoda, politička karijera bez bilo kakvih rezulatata. Srušio je aprilski paket i napravio krizu u kojoj jača RS. Šta bi to ti da paušalni i površni Haris Silajdžić kreira američku politiku u regionu pa da stotine njihovih analitičara u State Departmentu priznaju kako su pogriješili a Silajdžić i Safet Oručević da su bili u pravu..Smiješno i žalosno! Objektivno nije ni mogao više na globalnom planu..u unutrašnjoj politici kreirao je koruptokraciju na čelu sa Safetom Oručevićem, koja je postala model državne mafije u svijetu.[/quote]

Pa zar i ti Shaba protiv Hareta!!! :sad: Ja mislio ti patriota, imaš dobrih postova i uglavom se slažem s tvojim razmišljanjima ali mislim da ovdje nisi u pravu, a naročito u ovom što sam boldirao. Dakle ti, kao i dosta drugih forumaša, pušiš priču (bolje rečeno propagandu ili hajku) koju su u to vrijeme (2006-2010) plasirale SDP i SDA a to je da je glavni remetilački faktor u BiH retorika Harisa S., to jeste to što konstano replicira Dodiku.

Znamo ko je SDP i zbog čega je to radio, smeće od stranke, bez ikakvih moralnih, patriotskih, a sad mi se čini, i bez bilo kakvih principa, a Tihić je radio sve što je mogao da se osveti Siladžiću i bude prvi kod Bošnjaka jer ga je pomeo u Predsjedništvu.

Sjetimo se samo kako se Tihić tada slizao sa Dodikom, vodanje po kafanama, odlazak u Beograd, Prud i snishodljiva (pičkarska) retorika i politika koja je imala samo jednu stvar za cilj kompromitaciju Silajdžića i njegovo uklanjanje sa političke scene. Trebalo je na sve moguće načine pokazati kako je on političar kompromisa a da se sa Silajdžićem ne može pričati.

Naravno ovo je odgovaralo i fašističkoj međunarodnoj zajednici jer ih je stalno podsjećo na neke stvari i maltretiro ih gdje je stigo tako da je i njima odgovaralo da ga skinu sa grbače. Ne moram govoriti koliko je to išlo na ruku Dodiku kojeg je Silajdžić konstantno hebavao naročito na međunarodnom planu, u vrijeme kada je Dodik puno novca i energije ulagao otvarajući predstavništva RS u Evropi i svijetu i promovišući RS.

Dakle, nije Hare jačao RS kao što ti kažeš nego upravo politika Tihića i SDP-a. Evo nema sad Hareta, remetilačkog faktora, pa je li išta bolje, potpisuju se sporazumi slabljenja države, dotakli smo dno u svakom smislu.

Shvatam nasjedanje na propagandu Avaza, FTV i sl, ali ono što je nažalosnije i što nikako ne mogu da shvatim kod nekih forumaša koji se busaju u prsa svojim patriotizmom je da im je u ovom periodu SILAJDŽIĆ GORI OD DODIKA???? Čovjek da ne povjeruje!!! Eto vam sad patriote Zlaje i Tihog pa uživajte. Čak su ga i neke televizije poredile sa Dodikom, a na TV Hayat se bio naljutio zbog toga.

Silajdžića ni u kom slučaju ne treba porediti sa njegovom strankom. Koliko se sjećam prvi pokuša ulaganja u energetski sektor je bio sumnjičav i sa nekim lijevim kompanijma, vjerovatno u izvedbi Oručevića i to se, sasvim ispravno, nije dopustilo.

Pred kraj mandata su to, čini mi se, bili uradili kako treba i pripremili tendere transparetno, međutim kao što obično biva, kad se nešto radi kako treba i naročito što bi ona stranka koja to progura pobrala sve zasluge i simpatije za ove investicije ako bi prošlo kako treba, druge stranke, u ovom slučaju SDP i SDA, ne žele za ovo ni da čuju a kamoli da raspravljaju o tome u Parlamentu, naročito pred izbore. Zbog ovoga stranke koje su u koaliciji neće jedna drugoj dati da se ni dobri projekti i ulaganja proguraju u energetskom sektoru.

Grabovica AKA "Znači" čim je došao na čelo elektroprivrede, be sekunde razmišljanja ili preispitivanja, dorade uslova tendera ili sl., je poništio sve tendere bez ikakvih smislenih ili valjanih razloga. Nema šta, veoma ekspeditivnno, konstruktivno i prije svega progresivno.

Isto kad bi Merkelova tek došla na čelo vlade Njemačke i, bez ikakvog razmatranja, zaustavila sve tendere i projekte za Siemens koje je započeo prethodni kancelar i vlada.

Banksy
Has thanked: 786 times
Been thanked: 925 times

#474 Re: SBIH

Post by Banksy » 29/12/2012 14:15

Shahab wrote:
Haris Silajdžić i njegov kredibiliotet su žrtva kriminalca i mafijaša Safeta Oručevića... Svaka priča ili analiza Stranke za BiH pada u vodu dok je alfa i omega svih procesa u toj stranci notorni mafijaš i korupcionaš Safet Oručević. Savaki pokušaj davanja nehe državotvorne ili altruističke dimenzije toj stranci pada u vodu pred nezasitom i neprikosnovenom pohlepom i kriminalom Safeta Oručevića. On je klaqsični mafijaš, uličar, kojeg je bespredmetno komentarisati. Sa sobom je u živo blato povukao i sve druge čestite pojedince koji su u političkim akcijama te stranke umišljali neke patriotske i općenarodne motive. Suština je isključivo u pljačci javnog novca u režiji društveno šetetnog mafijaša Safeta Oručevića.
To.

jahorina13

#475 Re: SBIH

Post by jahorina13 » 29/12/2012 19:01

antimobbing wrote:
jahorina13 wrote: Sve se ja slazem sa tobom, ali kakve to ima veze sa mojim predhodnim postom?? :roll: :roll: Fino zamolio da predocis dokaze za one silne pare sto si spominjao, a ti odgovaras sa pricom o sredjoj klasi. Budi konkretan, ima li ili nema tih dokaza? 8)

Kažem ti nema potrebe ionako će se sve uskoro saznati.

http://www.vijesti.ba/vijesti/bih/10759 ... olara.html

http://www.klix.ba/vijesti/bih/bih-zeml ... /121124023#

http://www.ljutakrajina.net/index.php/v ... format=pdf

Ispravka, kod ovog teksta gore. Naime, u BiH srednja klasa je već u potpunosti nestala jer ko god je u dugu i ima kredit kod Banke taj nije srednja klasa već fukara i sirotinja, samo što toga nije svjestan.

Jednostavno u ovoj pravnoj ANARHIJI nakaradnog Daytona, normalan i pošten čovjek ne može više biti pametan.

Postoje samo dvije opcije, prva je kao HIJENA šutjeti, čekati na njihovu milost, suosjećanje i empatiju koju nemaju i svome biću dok te psihopate svakodnevno umaraju do smrti ili se boriti kao LAV da preživiš svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima.

Ovo je vrijeme života i smrti za običnog normalnog čovjeka i podsjeća me na neke tamo tridesete u Americi. Naime, tih tridesetih godina umirući od gladi i dugova kao i mi sada u BiH, američki radnici, fukara i sirotinja se počela udruživati u sindikate.

Na ovaj način se je uspostavila ravnoteža.

U BiH je problem što je ovaj narod pravi fukaru sam od sebe jer je u ratu naviknut na humanitarnu pomoć. Zato danas ovaj napaćeni narod razvučene pameti neće ili ne zna da kao LAV lovi i bori se za svoj plijen već samo da kao HIJENA šuti i čeka na milost bogataša, a oni to u svome biću uopće nemaju već samo duševno mrtvilo i surovost.

Administracije predstavnika EU i velikih sila su shvatile da kriza ide iz VRHA prema DNU i aktivno su se uključili u borbu protiv korupcije koja je uzrok patnje i agonije našeg naroda.

http://usembassysarajevo.blogspot.com/

Zato običan građanin ne treba više da šuti kao HIJENA već treba da podigne svoj glas i kao LAV se izbori za svoja prava.

slazem se, samo sto ti u svojim postvima imenujes ljude kao glavne krivce nastale situacije, a pri tome nisi dao niti jedan valjani dokaz. Ovo sto si ponudio je sve generalno i uopsteno. Ispada da je za sve kriva SBiH i Hare. Ja sam otvoren da pricamo, ali sa cinjenicama. Daj nesto konkretno, da vidimo te racune , milione. Ovo sto ti pises prijatelju, je suplja prica iz carsijskih kafana. Mi smo najpametniji kada dok srcemo kafu izmedju 4 zida i svi znamo rjesenja za svaki problem. Svi smo (kao) predsjednici, manageri, treneri... Tu smo kraljevi. A sav "izvor" informacija svodi nam se na Avaz i Dnevnik federalne TV i poneki portal. To nam je vrh i na osnovu njih formiramo misljenje. Jer kada kazes "to tamo pise", kud ces bolji i jaci argument. Predpostavljam, da znas da to sto "tamo pise" neko filtrira. Sta moze/sta ne moze. Neko ti kreira misljenje, a nisi ni svjestan. Na koga si ti ljut? Na Hareta? Super, eto nema ga vise. Sada je sve OK. Sada mirno spavas. Ne,ti i dalje ljut. Na koga prijatelju?

Post Reply