Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
karanana
Has thanked: 60 times
Been thanked: 230 times

#351 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by karanana » 26/10/2012 18:08

Malo odstupam mozda od teme, ali sta mislite, hoce li se komsic izjasniti kao hrvat? Nece jelde?

Nivri

#352 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Nivri » 26/10/2012 18:14

karanana wrote:Malo odstupam mozda od teme, ali sta mislite, hoce li se komsic izjasniti kao hrvat? Nece jelde?
:D

8-)

on se tako osjeca samo pred izbore.

madFlava

#353 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by madFlava » 26/10/2012 18:17

karanana wrote:Malo odstupam mozda od teme, ali sta mislite, hoce li se komsic izjasniti kao hrvat? Nece jelde?

Bosanćero :-)

Izgleda da termin bosanac stoji za onog koji voli bosnu :lol:

Skijaš
Been thanked: 15 times

#354 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Skijaš » 26/10/2012 18:26

Zašto ne bi ?
To što će se neko izjasniti kao Hrvat uopšte ne dovodi u pitanje vezanost pojedinca za ovu zemlju i Bosanci (ma koliko ih bude na popisu) nemaju nikakav monopol nad ljubavlju prema BiH. Popis nije test patriotizma.

karanana

#355 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by karanana » 26/10/2012 18:30

Zaista nisam mislio da ga spustam komsicu. Ovo sam pitao cisto da vidim da li je on nekom izjavom ili necim pozvao na izjasnjavanje kao bosanci i hercegovci. I kad razmislim on jeste u D3 i izjavio nesto o ovome i mislim da je spomenuo veliku masu ljudi koji ce se izjasniti tako.

Skijaš

#356 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Skijaš » 26/10/2012 18:40

karanana wrote:Zaista nisam mislio da ga spustam komsicu. Ovo sam pitao cisto da vidim da li je on nekom izjavom ili necim pozvao na izjasnjavanje kao bosanci i hercegovci. I kad razmislim on jeste u D3 i izjavio nesto o ovome i mislim da je spomenuo veliku masu ljudi koji ce se izjasniti tako.
Pozvati nekog da se izjasni ovako ili onako je smijurija. Čovjek se izjašnjava onako kako se osjeća, pitanje se tiče pripadnosti narodu, tj. etničkoj grupi ili ako sebe "ne vidi" tako (što nije ni pozitivno ni negativno), onda može reći Bosanac, Bosanac i Hercegovac, itd
I pošto su pretpostavke da će takvih biti dosta, Komšić se logično zalaže za to da ih se ne ostavlja negdje kraj ceste kao višak, nego da se i njihove interese zaštiti kroz institucije.

megaman4
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

#357 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by megaman4 » 26/10/2012 18:51

pa ljudi moji ovdje više nisu problem naše stranke, nego zapad i OHR. Njima nije cilj za ozdravljenje države, a zašto bi bio kada mogu uzimati koliko hoće, pa onaj inzko ima primanja oko 36000 maraka ili eura, ne znam tačno, pa to vam je dokaz da zapadu odgovara defacto status quo, da bi mogli uzimati i krasti od ovoga naroda. Naši političari su samo njiovi pijuni, slično kao što je za Buša mlađeg bio Blair, tj. njegova pudlica......

Skijaš

#358 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Skijaš » 26/10/2012 19:04

megaman4 wrote:pa ljudi moji ovdje više nisu problem naše stranke, nego zapad i OHR. Njima nije cilj za ozdravljenje države, a zašto bi bio kada mogu uzimati koliko hoće, pa onaj inzko ima primanja oko 36000 maraka ili eura, ne znam tačno, pa to vam je dokaz da zapadu odgovara defacto status quo
Stranci finansiraju OHR, ne ide to iz tvog džepa. Zapad je tu da pomogne, ali neće voditi tvoje bitke i neće se petljati ako Sarajevu Dodik valja i ako se Lagumdžija i Tihić otimaju oko toga kojeg će od njih dvojice Dodik nasaditi. Zašto bi se tu stranci petljali ? Pa nisu budale.

Dado dijasporitus
Been thanked: 5 times

#359 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Dado dijasporitus » 26/10/2012 19:23

Dugo godina pratim ovaj problem i mogu i sam reci da sam isao iz jedne krajnosti u drugu kad je u pitanju nacionalna identifikacija ali nakon dugo godina mislim da sam nasao neku realnu sredinu.

U principu radi se da nacionalno udaranje u dobos straha, da ce Bosnjaci ne neki nacin dati sebi auto-gol time sto ce se pojedine struje, za koje se smatra da bi trebali se izjasniti kao Bosnjaci, se izjasniti ili kao Bosanci, svemirci, kospmopoliti ili jednom rijecju kao “ostali”. Dalje se taj strah predocava kao direktan napad na opstanak Bosnjaka na ovim prostorima pa cak i nastavak genocida. Oni malo manje nabrijani govore da ce Bosnjaci izgubiti procenat koji “zasluzuju” te ce se na taj nacin njihova borba za drzavnost BiH i borba protiv anti-BiH struja i drugih anti-BiH etnija oslabiti.

Cinjenice govore potpuno drugacije. Prije svega neznam od kada se ravnopravnost naroda u BiH mjeri po procentima i kako ce to recimo 55% Bosnjaka u BiH uticati da se situacija imalo promjeni. Bosnjaci u BiH su ustavno zasticeni poput polarnih medvjeda, bas kao i njihove preslike Srbi i Hrvati. Njihova uloga i opstanak u BiH je ustavom zabiljezena i potpuno neizbjezna za daljnju buducnost BiH, jednako kao i drugim konstitutivnim narodima, Srbima i Hrvatima. Oni koji su zapravo najvise ugrozeni, kako u svakodnevnom zivotu tako i na drzavotvornom nivou, su ti “ostali” koji pored toga sto se ne uklapaju u ustavni sablon BiH nemaju apsolutno nikakvu politicku moc u BiH.

Ko su zapravo ti “ostali”. U najvecem broju slucaja radi se o ljudima koji se identificiraju izvan ustrojenih religijsko-etnickih torova, ljudi koji svoj identitet vide ispred identiteta grupe i nerjetko ljudi koji cesce sami traze odgovore za pitanja prije nego prihvataju tudje naloge. Najcesce ti “ostali” nemaju rezervne drzave pa jednako kao i Bosnjaci racunaju samo na BiH kao svoju nacionalnu drzavu.

Ako gledamo historijski “ostalih” na popisu 1971. godine je bilo oko 800,000 u BiH, sto je tada cinilo mislim oko trecine populacije BiH. 800,000 nije nesto sto se zanemaruje pa ni tada nije ostalo zanemareno, te su od ’71. do ’75. provedene brojne naucne analize koje su koristile da bi se ’75. “ostalima” dalo punopravno i ustavno ime Muslimani. Upravo ti Muslimani koji danas sebe zovu Bosnjacima. Zasto onda isti ti Bosnjaci osporavaju evolucijsko i historijsko pravo gradjanima ove zemlje da se kao i oni izjasnjavaju kako oni to vec zele a ne po etabliranim i datim normama, bilo kao Bosanci, kao mulati ili vec neandertalci. Mozda jer ako ih se zbroji na 800,000 kao sto ih je zbrojeno ’71. da bi se ustavni establishment poljuljao, ali zar nisu Bosnjaci upravo ti koji vec 20 godina kukaju o tom istom ustavnom establismentu.

Poenta na kraju je da niko nesmije nikome nalagati, forsirati, odgovarati ili tjerati na koji nacin se svaka osoba pojedinacno u nasem drustvu treba izjasniti. Jednako je ispravno ako se svi izjasne kao Bosnjaci, Srbi ili Hrvati i ako se posilije ovog popisa dodje do zakljucka da u BiH zivi i 4. populacija, pa nazovite ih “ostali”. Neizjasnjavanjem kao jednim od 3 etnosa osoba ne cini nacionalno ili bukvalno samoubistvo a ponajmanje poljuljava opstanak BiH. Cak sta vise. Ostalih ce biti, htjeli vi to ili ne, a sto ih bude vise bice sve vise i Bosne.

miki.ba

#360 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by miki.ba » 26/10/2012 20:05

:thumbup:

Država
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

#361 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Država » 26/10/2012 20:16

Dado ba, nisi u pravu.

Svi Srbi će se izjasniti kao Srbi.

Svi Hrvati će se izjasniti kao Hrvati.

Bošnjaci će se izjasniti kao Bošnjaci, ali biće tu i onih koji će se izjasniti i kao "Bosanci", "Hercegovci", "Muslimani" i slično.

Radi se o tome da je BiH koncipirana tako da su tri naroda konstitutivna i da je sve ostalo "OSTALI". Dakle, prilikom formiranja naredne vlasti, biće jako važno koliko je po popisu bilo Bošnjaka, Srba i Hrvata.

Radi se o prvorazrednom političkom pitanju. Na kraju krajeva, siguran sam da se nijedan Srbin u Srbiji nije izjasnio kao "Srbijanac", nego baš kao Srbin. Dakle, Bosanac je geografska, a ne nacionalna odrednica. To ti je kao da se izjasniš kao Visočak, Zeničanin, Tuzlak, Sarajlija, Bišćanin, Mostarac i slično. Dakle, svako ko ima političke svijesti, a Bošnjak je, neće se na popisu izjasniti kao "Bosanac, Hercegovac, Mostarac, Sarajlija, Tuzlak" i slično, već kao Bošnjak.

:bih:

blue033

#362 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by blue033 » 26/10/2012 20:33

Odakle nekome ideja da će se neki Bošnjak izraziti kao Bosanac???
Stalno se spominju Bošnjaci, ali suština ove kampanje je da se svi građani islamske vjeroispovjesti izjasne kao Bošnjaci, jer je tako rek'o Alija. To je sav problem. I nema raskola Bošnjaka, Bošnjak će se se izjasniti kao Bošnjak. Problem je što će se neko islamske ispovjesti izjasniti kao Bosanac. Znači i tema treba da se zove kako spriječiti raskol muslimana na popisu 2013.
Meni je drago da mogu da napišem da u mom stanu živi četvoro Bosanaca islamske vjeroispovjesti, i ako neko ima neki problem s tim to će mi još više učvrstiti uvjerenje da sam u pravu.
Što manje Bošnjaka, Srba i Hrvata to je više Bosne i Hercegovine.

Država

#363 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Država » 26/10/2012 20:40

blue033 wrote:Odakle nekome ideja da će se neki Bošnjak izraziti kao Bosanac???
Stalno se spominju Bošnjaci, ali suština ove kampanje je da se svi građani islamske vjeroispovjesti izjasne kao Bošnjaci, jer je tako rek'o Alija. To je sav problem. I nema raskola Bošnjaka, Bošnjak će se se izjasniti kao Bošnjak. Problem je što će se neko islamske ispovjesti izjasniti kao Bosanac. Znači i tema treba da se zove kako spriječiti raskol muslimana na popisu 2013.
Meni je drago da mogu da napišem da u mom stanu živi četvoro Bosanaca islamske vjeroispovjesti, i ako neko ima neki problem s tim to će mi još više učvrstiti uvjerenje da sam u pravu.
Što manje Bošnjaka, Srba i Hrvata to je više Bosne i Hercegovine.
:roll:

Ja vjerujem da će se Srbi iz RS-a mahom izjasniti kao Bosanci...
Last edited by Država on 26/10/2012 20:44, edited 1 time in total.

sinuhe
Has thanked: 7 times
Been thanked: 43 times

#364 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by sinuhe » 26/10/2012 20:43

Nakon havarije SDP-a "gradjani" se uzdaju u popis. Jah, uvrnute li logike.

x-ray

#365 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by x-ray » 26/10/2012 20:47

Ja cu ovako a vi kako hocete:

Uzmem godisnji odmor od prvog aprila za naredne dvije tri sedmice. Pokupim porodicu (nas troje), i pravac u Bosnu i Hercegovinu. Prvi dan opucam u opstinu da upisem dijete (koje treba da se rodi za koji dan ako Bog da) u knjigu drzavljana BiH. Sacekam ciku ili tetu koji ce nas anketirati i prijavim CETIRI BOSNJAKA. Moj badzo ima cetiri curice, a sa njim i zenom jos sest BOSNJAKA.

Vi sto navodite bosnjake da budu ostali mozete lagano da :x :x :x :x :x jer koliko sam ja primjetio bosnjaka koji ce uraditi isto kao i ja ima poprilicno mnogo: :dance: :dance: :dance: :dance:

miki.ba

#366 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by miki.ba » 26/10/2012 20:52

@ Država

Ne razumiješ, Bošnjaci su Bošnjaci tacka, ljudi koji se drugcije izjasne nikad nisu ni bili Bošnjaci i ako su islamske vjeroispovjesti.

Propast i katastrofa

#367 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Propast i katastrofa » 26/10/2012 20:53

blue033 wrote: Znači i tema treba da se zove kako spriječiti raskol muslimana na popisu 2013.
A i to je nevjerovatno jer oni svakog ko se zove Esad ili Emina smatraju da je musliman :-)
Bosanac pa taman crkli !

Propast i katastrofa

#368 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Propast i katastrofa » 26/10/2012 20:55

x-ray wrote: Vi sto navodite bosnjake da budu ostali mozete lagano da :x :x :x :x :ix
Vi koji BOSANCE navodite da budu Bosnjaci mozete isto to lagano :D

miki.ba

#369 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by miki.ba » 26/10/2012 20:57

x-ray wrote:Ja cu ovako a vi kako hocete:

Uzmem godisnji odmor od prvog aprila za naredne dvije tri sedmice. Pokupim porodicu (nas troje), i pravac u Bosnu i Hercegovinu. Prvi dan opucam u opstinu da upisem dijete (koje treba da se rodi za koji dan ako Bog da) u knjigu drzavljana BiH. Sacekam ciku ili tetu koji ce nas anketirati i prijavim CETIRI BOSNJAKA. Moj badzo ima cetiri curice, a sa njim i zenom jos sest BOSNJAKA.

Vi sto navodite bosnjake da budu ostali mozete lagano da :x :x :x :x :x jer koliko sam ja primjetio bosnjaka koji ce uraditi isto kao i ja ima poprilicno mnogo: :dance: :dance: :dance: :dance:
Da si pametan i da ti je jasna politika koja se vodi ne bi tako razmišljao.
Lako je iz dijaspore glumiti nacionalistu, a radiš i živiš zajedno sa svim mogucim rasama, religijama i narodima.
Da si patriota vratio bi se u BiH i uživao u svim ljepotama života u torovima.

LouFerrigno

#370 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by LouFerrigno » 26/10/2012 20:57

miki.ba wrote:@ Država

Ne razumiješ, Bošnjaci su Bošnjaci tacka, ljudi koji se drugcije izjasne nikad nisu ni bili Bošnjaci i ako su islamske vjeroispovjesti.
Recimo da ja sutra postanem drzavljanin Kine i pocnem da se izjasnjavam kao Kinez, onda jesam Kinez po svom licnom izboru, ali to ne znaci da nisam Bosnjak porijeklom.

Mozes birati kako se osjecas, ali ne sta si porijeklom. A 90% Bosanaca su ljudi koji su bosnjackog porodicnog nasljedja.

Propast i katastrofa

#371 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Propast i katastrofa » 26/10/2012 20:57

Ako su Bosnjaci ko im brani i ko je nesta rekao protiv toga? Problem je sto ONI nemaju mira vec bi da komanduju drugima

Država

#372 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by Država » 26/10/2012 20:58

x-ray wrote:Ja cu ovako a vi kako hocete:

Kamo sreće da imamo više takvih...

Svaka čast jarane... :thumbup:

LouFerrigno

#373 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by LouFerrigno » 26/10/2012 20:59

Propast i katastrofa wrote:

Ako su Bosnjaci ko im brani i ko je nesta rekao protiv toga? Problem je sto ONI nemaju mira vec bi da komanduju drugima
Zasto govoris o "onima"? Bosnjaci su tvoj narod.

miki.ba

#374 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by miki.ba » 26/10/2012 21:01

LouFerrigno wrote:

Recimo da ja sutra postanem drzavljanin Kine i pocnem da se izjasnjavam kao Kinez, onda jesam Kinez po svom licnom izboru, ali to ne znaci da nisam Bosnjak porijeklom.

Mozes birati kako se osjecas, ali ne sta si porijeklom. A 90% Bosanaca su ljudi koji su bosnjackog porodicnog nasljedja.
Ti ne razumiješ ja nisam porjeklom Bošnjak.
Bosanci su možda 90% islamske vjeroispovjesti ali nisu porjeklom Bošnjaci, oni su porjeklom ono što žele biti, a to nisu Bošnjaci.

karanana

#375 Re: Kako Spriječiti Raskol Bošnjaka na Popisu 2013

Post by karanana » 26/10/2012 21:01

Znaci bosna i hercegovina je ime geografske regije a ne kao drzave u kojoj zive bosanci i hercegovci? Pa sta nam onda fali biti unutar srbije ili hrvatske, kako je ko srece da bude tamo ili vamo? I tad bi bili unutar geografske regije bosne. Ko i danas sumadinci, slavonci, dalmatinci.

Locked