Željko Komšić osniva novu stranku

Locked
dzida
Posts: 54
Joined: 22/05/2005 22:42

#1126 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by dzida »

Platformas wrote:
BlueBosnia wrote:Komšić je jedini političar,otkad ja pamtim, koji je javno pokazao da ima obraz. Napustio je SDP, između ostalog, jer nije znao šta da kaže iznevjerenim biračima koji su ga, s pravom, pitali šta se dešava. Meni, kao biraču je jako bitno da političari pokažu takvu odgovornost. Najsmješnije je u cijeloj ovoj raspravi je da neko u zemlji gdje se rahmetli A.I. bavio politikom, neko kaže da Komšić nema kapacitet za političara. O SDP agitatorima neću trošiti riječi. Neka se upitaju u kakvu su partiju učlanjeni,jer ovi lokalni izbori su mene na to natjerali.Partija koja ne nalazi za shodno da mene, kao člana,makar formalno, pita šta mislim o kandidacijskim listama,ali se sjeti na dan izbora da me nazove i pita jesam li i kako sam glasala,nije moja partija. Toliko o demokratiji.

:thumbup: :bih:

Problem nase politicke scene je upravo u ovom sto vi podrzavate.

Poenta demokratije je da prihvatis volju vecine, ali i mogucnost da se i dalje boris za ono sto mislis da je ispravno, naravno U OKVIRU SISTEMA.
Kod nas cim se neko ne slaze sa vecinom bilo ideoloski ili interesno, odmah istupa iz stranke i osniva novu. Zato i imamo 200 partija.
Nazalost, dalek je put do razvijene demokratije. A jedno od njenih obiljezja je i tendencija ka bipoliarizaciji politicke scene.

Nama trebaju ljudi koji ce ujedinjavati a ne djeliti. Tako da je meni ovaj Komsicev potez negativan i kukavicki. Jer ja vjerujem da u SDP-u ima jos dosta ljudi koji misle kao on. I koji su mogli udruzenim snagama promjeniti partiju iznutra.
Ovako mi sve ovo lici na licni interes, u smislu, "Gubim poziciju u stranci jer sam se usprotivio. Samim tim gubim i mogucu poziciju kod sljedeceg izbora vlasti. Bolje je da osnujem stranku, pa sam svoj gazda".
Da ne bude zabune, njegovo protivljenje SDP-ovoj politici oko implementacije presude Sejdic-Finci je za svaku pohvalu i to je sigurno plus za njega. Naravno, sukob izmedju Komsica i vodstva SDP je malo stariji od presude.

A realno razmisljano, ta stranka koju on osnuje, izbore ne moze dobiti u onom obimu u kojem bi mogao nesto promjeniti.

PS. Imao sam priliku dva puta da ga sretnem. Jednom oficijalno na jednom prijemu, a jednom na veceri, sjedeci za istim stolom sa njim i njegovim saradnicima. On je ostavio utisak finog covjeka, ali njegovi savjetnici utisak prepotentnih, umisljenih osoba.
Last edited by dzida on 14/10/2012 12:40, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1127 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nosara »

dzida wrote:Jer ja vjerujem da u SDP-u ima jos dosta ljudi koji misle kao on. I koji su mogli udruzenim snagama promjeniti partiju iznutra.
Cekamo... Ako ih ima, neka delaju, dapace...

Da, ponudjeno mu je svasta nesto, dakle daleko od gubljenja pozicije... Prije ce bit da je sdp izgubio kompas... :wink:
BlueBosnia
Posts: 45
Joined: 10/09/2010 14:03

#1128 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by BlueBosnia »

@dzida, vjeruj mi na riječ, takva je struktura da ti je najbolje da odustaneš od bilo kakve unutrašnje promjene.Nije dobro za zdravlje.SDP je kao zgrada koja je izvana kolajli,a unutra belajli.Kad kreneš u renoviranje,skontaš da je jedino rješenje srušiti,pa iznova graditi.Godinama se gradila takva infrastruktura,a oni koji su pokušali da misle svojom glavom su otpadali ko zrele kruške.Do sada se moglo zagladiti,ali Komšićev odlazak je napokon ogolio svu bijedu SDP.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1129 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by cyprus »

Mislim da na našem političkom nebu baš fali još i ta stranka... :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1130 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by Chmoljo »

cyprus wrote:Mislim da na našem političkom nebu baš fali još i ta stranka... :-)
ja već vidim kakvi će poletiti u tu stranku :D

i ta stranka, biće jaka onoliko koliko prepozna pijavice, i one koje bi da surfaju na talasu trenutne Komšićeve popularnosti.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1131 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

volta dzontra wrote:Ajmo jos jednom! Po cemu je drzavni birokrat Komsic ljevicar. Pa u Sarajevu je svaki kriticar tudjeg nacionalizma ljevicar i sve stranke multietnicko-gradjanske.
Dobro pitanje.
Po čemu je čovjek koji nema veze sa radništvom
i socijalizmom ljevičar? U SDP-u je preko 10 godina,
a SDP vodi grupa birokratskih tajkuna. Liče mi na
onu Lesarovu radničku stranku gdje nema nitko tko
je zaista radio.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1132 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nosara »

-x- wrote:
Samo potvrđuješ moju tezu.
Razlika između tebe i menadžera "Violete" je u tome što ti ne razmišljaš ni o čemu drugom osim o svojim paranojama i o tome kako konačno poklopit Neum ili Livno.
On zato vrijeme smišlja kako prodat wc papir i bolje mu ide nego tebi.

Šta je fildžan, a šta je šolja vrlo je upitno, jer ni Slovenija nije puno veća od ovih 6 kantona u kojima su Bošnjaci većina pa ne vidim da im to išta smeta ili da se žale da im je teritorija ko fildžan.
Na teritoriji iste veličine postigli su respektabilan životni standard.
Djelimicno muljazama, pljackom, na misice, sad im dolaze racuni na naplatu, ali to nije tema...

Daj citat ili link iz kojeg se moze zakljucit da ce Komsic zapostavit ono sto je rekao neku noc kao svoj politicki cilj, a to je borba protiv korupcije i kriminala...
Last edited by nosara on 14/10/2012 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1133 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nosara »

webby-x wrote:
volta dzontra wrote:Ajmo jos jednom! Po cemu je drzavni birokrat Komsic ljevicar. Pa u Sarajevu je svaki kriticar tudjeg nacionalizma ljevicar i sve stranke multietnicko-gradjanske.
Dobro pitanje.
Po čemu je čovjek koji nema veze sa radništvom
i socijalizmom ljevičar
? U SDP-u je preko 10 godina,
a SDP vodi grupa birokratskih tajkuna. Liče mi na
onu Lesarovu radničku stranku gdje nema nitko tko
je zaista radio.
Che, recimo... Ili Ribari, Dapcevici...

Ali ti znas najbolje o ljevici... :D
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10553
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#1134 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by prljavi Hare »

nosara wrote:
dzida wrote:Jer ja vjerujem da u SDP-u ima jos dosta ljudi koji misle kao on. I koji su mogli udruzenim snagama promjeniti partiju iznutra.
Cekamo... Ako ih ima, neka delaju, dapace...

Da, ponudjeno mu je svasta nesto, dakle daleko od gubljenja pozicije... Prije ce bit da je sdp izgubio kompas... :wink:
Željko i jeste bio svijetla strana SDP-a pored šupaka kakvi su Zlatko i arogantni Hadžić,a što pokazuju i rezultati
prošlih izbora.SDP se pokazao kao grupa političkih diletanata koji su vukli poteze kakve teško da bi vukli
pacijenti kakve psihijatrijske klinike i toliko su su političku situaciju ugovnali da će do slijedećih opštih izbora
broj njihovih glasača tek nešto premašiti 40% od prošlih izbora.Sami pali,sami se ubili. :wink:

P.S.Čekam još ponekog zagovornika trećeg da nam dalje pojasni zašto je Komšić bezveze
i za koga ustvari treba glasati. :mrgreen:
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1135 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

Cosmic wrote:Ja sam sa njim tri puta lično razgovarao, a dva puta sam izrazio želju za tim. Nije baš da će ti doć' u kuću da priča s tobom.
Pa dobro je bilo kada imao neku tribinu u mjestu gdje
su većinom Hrvati? Okrugli stol? Razgovor sa narodom?
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1136 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nosara »

webby-x wrote:
Cosmic wrote:Ja sam sa njim tri puta lično razgovarao, a dva puta sam izrazio želju za tim. Nije baš da će ti doć' u kuću da priča s tobom.
Pa dobro je bilo kada imao neku tribinu u mjestu gdje
su većinom Hrvati? Okrugli stol? Razgovor sa narodom?
Vjerovao ili ne, hrvati su nebitni kao faktor da bi se sad neko komadao oko njih nesto posebno... Sami su se za takav status izborili...

A Zeljko na svim izborima do sad ima okrugli stol sa narodom... Ogroman okrugli stol... :D
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1137 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

amko76 wrote:Još jedan primjer ovoga je onaj Marjan komentator. Morao sam gledati utakmicu bez tona, samo zato jer je Srbijanac koji je rekao da navija za BiH (a kaže da navija za koga god da ga pitaju), i odmah je idol Bošnjama. Sve ostalo je nebitno.
Haha, dobar primjer.
Iritantan glasa lik koji valja gomilu beskorisnih informacija.
Ali, Bošnjacima je dobar je priča ekavski, Srbin, a navodno
navija za BiH reprezentaciju.

:-D
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1138 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

nosara wrote:Che, recimo... Ili Ribari, Dapcevici...Ali ti znas najbolje o ljevici... :D
Naravno da znam.
Odavno postoji pojam "salonski ljevičar" i "crvena buržoazija".
Ne znam čemu Che-a tu spominješ. Lik je otvarao logore za
homoseksualce i predsjedao masovnim smaknućima. Danas
je ironično ikona na gay paradama i odličan izbor zarade
onima koji tiskaju njegovu sliku na crvene majice salonskih
ljevičara.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1139 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

nosara wrote:Vjerovao ili ne, hrvati su nebitni kao faktor da bi se sad neko komadao
Kako nebitni, imaju premijera države i na vlasti
u svim općinama i kantonima gdje su većina.
Ulaze i u federalnu vlast, imaju predsjedavajućeg parlamenta,
kontroliraju Dom naroda.

Možda je tvoja želja da su nebitni, ali to ne mora
značiti da je tako.

;-)
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#1140 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by volta dzontra »

nosara wrote:
Raspored wrote:Komšić će sigurno napraviti solidan rezultat u to nema sumnje. Mene brine slijedeće i pozivam one koji poznaju njegov način političkog razmišljanja da se uključe. Dole su brojevi poslanika u sadašnjem Predstavničkom domu državne Parlamentarne skupštine. Recimo da 2014 Komšić uzme 5-6 mjesta (4 od SDP-a i 1 od SDA te 1 od SBB). Ostale brojke se neće mnogo mijenjati. SNSD i SDS možda zamjene brojke ili omjer bude 6-6. HDZ i HDZ 90 sigurno će uzeti svojih standardnih 6 mjesta.
E sada, sa takvom strukturom Predstavničkog doma sa kim može Komšić koalirati ili će svakako ostati u opoziciji? Može li komšić u koaliciju sa SDS, HDZ, HDZ90 i SDA, pretpostavljam da ne? Međutim bez njih nema vlasti na državnom nivou 2014. godine. Shvatate moju dilemu?

SDP - Socijaldemokratska partija BiH 8
Savez nezavisnih socijaldemokrata - SNSD Milorad Dodik 8
SDA - Stranka demokratske akcije 7
Savez za bolju budućnost BiH - SBB BiH Fahrudin Radončić 4
SDS - Srpska demokratska stranka 4
HDZ BiH - Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine 3
Hrvatska koalicija HDZ 1990 - HSP BiH 2
Stranka za Bosnu i Hercegovinu 2
DNS - Demokratski narodni savez 1
DNZ BiH - Demokratska narodna zajednica BiH 1
Narodna stranka Radom za boljitak 1
PDP RS Partija demokratskog progresa Republike Srpske1
Ne postoje koalicije na drzavnom nivou... Potpuno je nebitno koje ce partije izvrsavat naloge eu, a jos je nebitnije kako ce se Komsic pozicionirat na drzavnom nivou 2014. u usporedbi sa problemima u kantonima i entitetima od kojih nam zavisi zivot, ali doslovno...

Ako se obavi dobar posao u "zapadnoj njemackoj", prosirivanje uticaja na cijelu drzavu doci ce samo po sebi... Ali od necega se mora poceti...

Blizu si glavne dileme. Napredak koji bi biraci osjetili treba osigurati na razini opcina-kanton ili onome sto je Zlatko nazvao "zapadna njemacka". Da bi se osvojili glasovi koji omogucuju dovoljno vlasti za pokusaj prakticiranja "zapadne onjemacke" treba se verbalno izdrkavati nad vecinom Hrvata i cijelim RS-om i stalno se boriti protiv agresije.
To verbalno nasilje i podjebavanje bitno smanjuje koalicijske kapacitete. I vratimo se na pocetak.

Vidjeli smo primjer "zapadne njemacke u pokusaju" nakon proslih izbora. Mjesecima nakon izbora u Lagumdzija se ponasao kao da kampanja jos traje. Vrijedjao, prijetio, izrugivao, ponizavao politicke opcije koje predstavljaju vecinu Srba i Hrvata i stvorio medju njima protuplatformaski pakt koji je izisao iz okvira politike. Toliko se "zaduzio" bahatim divljanjem na FTV da mu je i prebrzo naplaceno.


Politicka sudbina Komsica u buducnosti ovisi o sljedecem:

1. Moze li osigurati vecinsku potporu Bosnjaka/Bosanaca
2. Ako je osigura, moze li je osigurati na nacin da previse ne "siljadzicizira" svoju politicku ideju (velike price o normalnoj drzavi bez kantona i entiteta i ostale iluzije) kako ne bi bio apsolutno neprihvatljiv za koalicije.
3. Ako mu se oboje poklopi hoce li put u "zapadnu njemacku" biti zasnovan na pokusaju sklapanja koalicije : bosnjacka politicka vecina + politicke manjinske opcije Srba i Hrvata kao sto je pokusao Lagumdzija.
4. Ako mu propadne politicki pokusaj nove Platforme hoce li uspjeti napraviti znacajne socio-ekonomske pomake u kantonima u kojima ce napraviti vlast te hoce li u FBIH (bez vecinskih hrvatskih stranaka) toliko znacajano poboljsati stanje da mu osigura prezivljavanje prvih izbora sto je kljucno za "otpadnicke" projekte.

Kao sto vidite zalogaj nije mali. Ono sto sigurno moze je mlatarati neku "neosilajdzicevsku" utopiju i na to navuci ogroman broj glasaca ali samo jedno mandatno razdoblje.
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#1141 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by volta dzontra »

nosara wrote:
webby-x wrote:
Cosmic wrote:Ja sam sa njim tri puta lično razgovarao, a dva puta sam izrazio želju za tim. Nije baš da će ti doć' u kuću da priča s tobom.
Pa dobro je bilo kada imao neku tribinu u mjestu gdje
su većinom Hrvati? Okrugli stol? Razgovor sa narodom?
Vjerovao ili ne, hrvati su nebitni kao faktor da bi se sad neko komadao oko njih nesto posebno... Sami su se za takav status izborili...

A Zeljko na sim izborima do sad ima okrugli stol sa narodom... Ogroman okrugli stol... :D


:D :D : :D D U pravu si nosara. Iz ove formule treba izbaciti Hrvate. Oni Komsicu niti trebaju niti ce utjecati na njegovu sudbinu.
DougHeffernan
Posts: 56
Joined: 02/10/2012 03:12

#1142 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by DougHeffernan »

...
Last edited by Anonymous on 14/10/2012 17:02, edited 1 time in total.
Reason: banned
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#1143 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by volta dzontra »

webby-x wrote:
nosara wrote:Vjerovao ili ne, hrvati su nebitni kao faktor da bi se sad neko komadao
Kako nebitni, imaju premijera države i na vlasti
u svim općinama i kantonima gdje su većina.
Ulaze i u federalnu vlast, imaju predsjedavajućeg parlamenta,
kontroliraju Dom naroda.

Možda je tvoja želja da su nebitni, ali to ne mora
značiti da je tako.

;-)
Nosara je u pravu. Nebitni su. Uz malo matematike i "komsicanja" mogu se izbjeci. Nebitni su
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1144 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

DougHeffernan wrote:Yebe nam se za Hrvate.
Osim za Komšića?
On je Hrvat, kako kaže.

:D
nekavalaitrebatako
Posts: 329
Joined: 22/07/2012 20:02

#1145 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nekavalaitrebatako »

Politicka sudbina Komsica u buducnosti ovisi o sljedecem:
1. Moze li osigurati vecinsku potporu Bosnjaka/Bosanaca
2. Ako je osigura, moze li je osigurati na nacin da previse ne "siljadzicizira" svoju politicku ideju (velike price o normalnoj drzavi bez kantona i entiteta i ostale iluzije) kako ne bi bio apsolutno neprihvatljiv za koalicije.
3. Ako mu se oboje poklopi hoce li put u "zapadnu njemacku" biti zasnovan na pokusaju sklapanja koalicije : bosnjacka politicka vecina + politicke manjinske opcije Srba i Hrvata kao sto je pokusao Lagumdzija.
4. Ako mu propadne politicki pokusaj nove Platforme hoce li uspjeti napraviti znacajne socio-ekonomske pomake u kantonima u kojima ce napraviti vlast te hoce li u FBIH (bez vecinskih hrvatskih stranaka) toliko znacajano poboljsati stanje da mu osigura prezivljavanje prvih izbora sto je kljucno za "otpadnicke" projekte.

Kao sto vidite zalogaj nije mali. Ono sto sigurno moze je mlatarati neku "neosilajdzicevsku" utopiju i na to navuci ogroman broj glasaca ali samo jedno mandatno razdoblje.
Suština. I ja cijelo vrijeme pokušavam dobiti odgovore na ta pitanja, ali niko ni mukaet. Jednom mi rekoše da sačekam program, ne znaju ni oni. Dobro. Vidjećemo.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#1146 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by webby-x »

nekavalaitrebatako wrote:Jednom mi rekoše da sačekam program, ne znaju ni oni. Dobro. Vidjećemo.
Kakav crni program?
Tko još glasa za program?

:-)
nekavalaitrebatako
Posts: 329
Joined: 22/07/2012 20:02

#1147 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by nekavalaitrebatako »

webby-x wrote:
nekavalaitrebatako wrote:Jednom mi rekoše da sačekam program, ne znaju ni oni. Dobro. Vidjećemo.
Kakav crni program?
Tko još glasa za program?

:-)
Ama znam. Samo kažem da je to jedini, kakav takav, odgovor koji sam dobila.
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#1148 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by Man of steel »

DougHeffernan wrote:
-x- wrote:Da su Hrvati nebitni ne bi Komšić Bošnjacima uopće bio interesantan.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: I opet skutorska zabluda da se Bosnjaci (pogotovo oni koji glasaju za Komsica) opterecuju Hrvatima isto toliko koliko se oni opterecuju Bosnjacima. Skontajte skutori da ste u zivotu prosjecnog glasaca Bosnjaka totalno periferni. Vi mislite da posto ste vi tako optereceni "muslimanskim majorizatorima", da ste vi isti faktor u zivotima Bosnjaka. Niste. Yebe nam se za Hrvate. A mozda je upravo to ono sto vas boli :-)
Ovim rezonom se vodio i Lagumdžija poturanjem kukavičjeg jajeta BH Hrvatima u vidu Željka Komšića.

Zbog toga će ga uskoro ti BH Hrvati koje je Lagumdžija sam otjerao u zagrljaj Dodika napenaliti sa pozicije ministra vanjskih poslova.

Pa se onda javi sa pričom o tome kako nam se jebe za Hrvate.
Last edited by Man of steel on 14/10/2012 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#1149 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by Corto Maltese »

U političkom smislu, Komšić je uvijek bio nastavak Harisa Silajdžića drugim sredstvima.
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#1150 Re: Željko Komšić osniva novu stranku

Post by Man of steel »

Corto Maltese wrote:U političkom smislu, Komšić je uvijek bio nastavak Harisa Silajdžića drugim sredstvima.
Upravo tako.

O pogubnosti i nazadnosti njihovih politika ne treba trošiti ni riječi.
Locked