Prijedor

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#51

Post by Stari »

carsija wrote:Kichin brod je bio preko puta hotela,znaci na drugoj strani prema Tukovima.


Vidi se da nisam pravi prijedorcanin kad sam uspio pobrkati to dvoje. Ja sam uvijek mislio da je ona travnata plaza nasuprot novom hotelu bila nazivana plaza na Tusevima. A daje Kicin bio bas onaj betonski plato ispod "Obale" i nedaleko od "Nune" ..a u stari iza Kanafine Pekare.


Cesto idem u PD a imam i ja pofino voziti .Ako nije sezona 15 sati a u sezoni i vise,al' et' vuce me nesto :).


15 -sati ...Austrija , Italija, ...??


Mnogi me pitaju kako mi se da tamo biti kad nema nikoga (misle na ove sto ljeti dodju),a ja bas volim tada biti malo tamo.Znas ljeti kad ovaj narod navali ovih "domacih" nema po ulicama PD(ne znam gdje budu,mozda u shumama),a bas u ne sezoni se raspline e onda ti i ja prosetam da se malo "pregledamo".Eto to mi neki chejf.Valjda sto svi sklanjaju pogled kad me vide a ja bas dignem glavu.Ja se nemam sta sramotiti.Kako samo imaju onako smrknute face?


Jesu to tvoji poznanici od prije rata?....daj mi par imena...da vidim da li mi zvuce poznato....mozda sam i sam poznanik sa njima.

E prije rata mi je merak bio skochiti s mosta(ih sta sam puta skocila),sad samo odem i posmatram Sanu.

???? Prije rata, negdje sredinom 80-tih, sam gledao takmicenje u skokovima s mosta u Prijedoru...i bila je jedna (i jedina) curica koja je skakala predivnu lastu "sa kocke" .... koliko se ja sjecam bila je iz novog raskovca (to ti je onih 8 zgrada izmedju Pejtona i Skele)....Nije valjda da si to ti...uh jooj ...zaboravio sam ti ime ....al se sjecam kako si izgledala...ako si to stvarno ti.

Ne mogu, svasta se 92g desilo na tom mostu,grozote. :( . Stariji kazu,Bog sve vraca ako si bio zao,ali ti vraca na najdrazem i ostavi te da se patis. Sana svake godine proguta nekoliko zivota,mozda je to to vracanje.Ne znam da li si bio u Kozarcu,sad ti je to lijepa carsija(bila je i prije) i ponekad pomislim da je sad ljepsi od PD.Posto sam bas dijete iz srca carsije tesko mi je gledati sta mi uradise od nekad lijepog grada.Sad selo,brate :sad: .Mozes zamisliti voze konjska kola kroz centar,a nad gradom uvijek neko sivilo,oni objekti sto su nekad bili ljepota grada poruseni a ono sto je ostalo, zapusteno i oronulo.Ali,jedan grad ne cine kuce i zgrade,nego ljudi,ali od toga nista.Jedino ljeti PD malo zivne i eto na momenat pomislis da je kao nekada.Ali eto to me ne sprijecava da odem cesto a imam namjeru i da se definitivno vratim.Valjda inat,ne znam sta je.Mnogi me pitaju kako ces moci s njima,a ja kazem neka se oni brinu kako ce moci samnom :) .
carsija
Posts: 66
Joined: 26/04/2005 11:16

#52

Post by carsija »

Stari wrote:
carsija wrote:Kichin brod je bio preko puta hotela,znaci na drugoj strani prema Tukovima.


Vidi se da nisam pravi prijedorcanin kad sam uspio pobrkati to dvoje. Ja sam uvijek mislio da je ona travnata plaza nasuprot novom hotelu bila nazivana plaza na Tusevima. A daje Kicin bio bas onaj betonski plato ispod "Obale" i nedaleko od "Nune" ..a u stari iza Kanafine Pekare.


Cesto idem u PD a imam i ja pofino voziti .Ako nije sezona 15 sati a u sezoni i vise,al' et' vuce me nesto :).


15 -sati ...Austrija , Italija, ...??


Mnogi me pitaju kako mi se da tamo biti kad nema nikoga (misle na ove sto ljeti dodju),a ja bas volim tada biti malo tamo.Znas ljeti kad ovaj narod navali ovih "domacih" nema po ulicama PD(ne znam gdje budu,mozda u shumama),a bas u ne sezoni se raspline e onda ti i ja prosetam da se malo "pregledamo".Eto to mi neki chejf.Valjda sto svi sklanjaju pogled kad me vide a ja bas dignem glavu.Ja se nemam sta sramotiti.Kako samo imaju onako smrknute face?


Jesu to tvoji poznanici od prije rata?....daj mi par imena...da vidim da li mi zvuce poznato....mozda sam i sam poznanik sa njima.

E prije rata mi je merak bio skochiti s mosta(ih sta sam puta skocila),sad samo odem i posmatram Sanu.

???? Prije rata, negdje sredinom 80-tih, sam gledao takmicenje u skokovima s mosta u Prijedoru...i bila je jedna (i jedina) curica koja je skakala predivnu lastu "sa kocke" .... koliko se ja sjecam bila je iz novog raskovca (to ti je onih 8 zgrada izmedju Pejtona i Skele)....Nije valjda da si to ti...uh jooj ...zaboravio sam ti ime ....al se sjecam kako si izgledala...ako si to stvarno ti.

Ne mogu, svasta se 92g desilo na tom mostu,grozote. :( . Stariji kazu,Bog sve vraca ako si bio zao,ali ti vraca na najdrazem i ostavi te da se patis. Sana svake godine proguta nekoliko zivota,mozda je to to vracanje.Ne znam da li si bio u Kozarcu,sad ti je to lijepa carsija(bila je i prije) i ponekad pomislim da je sad ljepsi od PD.Posto sam bas dijete iz srca carsije tesko mi je gledati sta mi uradise od nekad lijepog grada.Sad selo,brate :sad: .Mozes zamisliti voze konjska kola kroz centar,a nad gradom uvijek neko sivilo,oni objekti sto su nekad bili ljepota grada poruseni a ono sto je ostalo, zapusteno i oronulo.Ali,jedan grad ne cine kuce i zgrade,nego ljudi,ali od toga nista.Jedino ljeti PD malo zivne i eto na momenat pomislis da je kao nekada.Ali eto to me ne sprijecava da odem cesto a imam namjeru i da se definitivno vratim.Valjda inat,ne znam sta je.Mnogi me pitaju kako ces moci s njima,a ja kazem neka se oni brinu kako ce moci samnom :) .

:) Nisam ta na koju mislis,nikada nisam skakala s mosta za publiku :) onako samo za sebe.
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#53

Post by neutralac »

Kakva je sudbina zadesila zlatara Mateju Jakog ? Imao zlataru u glavnoj ulici.
Da li jos postoji predratna slasticarna koja se tada zvala" Sarajevo "?
Tu sam najbolju bozu pio u citavoj Bosni.

Da li se obnovio Berek kao klub ili je to sve zamrlo Dedinom smrcu?

Nisam dugo bio u Prijedoru, pa me zanimaju ovako neke stvari.

Pozdrav za Starog i ostale u ovoj diskusiji.
Rahat Lokum
Posts: 83
Joined: 24/02/2005 22:06

#54

Post by Rahat Lokum »

neutralac wrote:Kakva je sudbina zadesila zlatara Mateju Jakog ? Imao zlataru u glavnoj ulici.
Da li jos postoji predratna slasticarna koja se tada zvala" Sarajevo "?
Tu sam najbolju bozu pio u citavoj Bosni.

Da li se obnovio Berek kao klub ili je to sve zamrlo Dedinom smrcu?

Nisam dugo bio u Prijedoru, pa me zanimaju ovako neke stvari.

Pozdrav za Starog i ostale u ovoj diskusiji.
Mateja Jaki je umro u Makedoniji poodavno.Prosle godine umro mu je i pastorak Miso Pica u PD-u.Ljuba je jos ziva ,a dokle to niko ne znade :D
Slasticarna Sarajevo je poravnata sa zemljom jos u junu 92-e.Sad na tom mjestu neki "francuz srpskog porela" ima "butik na stokrli" sa Cecinim kasetama i pokoju kutiju Morave cigara. :D
Ubijen Dedo,ubijen i Berek :(
neutralac
Posts: 266
Joined: 30/06/2003 00:00

#55

Post by neutralac »

Lokum, puno hvala za ovo.
Pozdrav
Muamer-beg
Posts: 8
Joined: 16/07/2005 10:22

#56

Post by Muamer-beg »

Šandor wrote:U opstinu Prijedor vratilo se oko 30% Bosnjaka.

A Hrvata ima nesto malo. Vrlo malo.

Prijedor 1991. godine:

Bosnje 44%

Srbi 43%

Hrvati 13%


Prijedor 1993. godine:

Srbi 99,99%

Ostali 0,01%


Prijedor 2005. godine

Srbi oko 80%

Ostali oko 20%

Prijedor grad na obali rijeke Sane grad krvi smrti i pokolja grad koji je umro 25.05.1992 godine.Vidim ovde se postavljaju podatci o popisu stanovnistva iz 1991 godine vremena kada su srbi na sav mah vrsili falsifikacije i laznu strukturu stanovnistva prikazivale.U Prijedoru je bilo mnogo vise Muslimana ne bosnjaka ne bosnji jer prijedoracki muslimani sebe nece niti su ikad dali nazvati tim pogrdnim turskim nazivom.Taj grad koji je oduvjek bio prkosan i izdavan pa i za ovo poslednje desavanje pokazao se nemocnim kako u odbrani tako u opstanku.Sada ili danas ovim gradom krecu se smrdljive horde vlaha koji svoje kravice i krmacice vodaju po prijedorskim ducanima i prijedorskim mahalama kako pustaju srpske ojkace dizu tri prsta i vicu ovo je srbija samo gdje je ta srbija pesto i nesto kilometara od Prijedora pa i vise.
Muamer-beg
Posts: 8
Joined: 16/07/2005 10:22

#57

Post by Muamer-beg »

Rahat Lokum wrote:
neutralac wrote:Kakva je sudbina zadesila zlatara Mateju Jakog ? Imao zlataru u glavnoj ulici.
Da li jos postoji predratna slasticarna koja se tada zvala" Sarajevo "?
Tu sam najbolju bozu pio u citavoj Bosni.

Da li se obnovio Berek kao klub ili je to sve zamrlo Dedinom smrcu?

Nisam dugo bio u Prijedoru, pa me zanimaju ovako neke stvari.

Pozdrav za Starog i ostale u ovoj diskusiji.
Mateja Jaki je umro u Makedoniji poodavno.Prosle godine umro mu je i pastorak Miso Pica u PD-u.Ljuba je jos ziva ,a dokle to niko ne znade :D
Slasticarna Sarajevo je poravnata sa zemljom jos u junu 92-e.Sad na tom mjestu neki "francuz srpskog porela" ima "butik na stokrli" sa Cecinim kasetama i pokoju kutiju Morave cigara. :D
Ubijen Dedo,ubijen i Berek :(
Ovo mi je prvi haber cuti da je Mateja Jaki u makedoniji preminuo koliko znam Mateja Jaki imao je nekretninu u Ozaljskoj 24 u Zagrebu a umro je jos daleke 1995 godine i sahranjen je na zidovskom groblju na Mirogoju.
neko od njegovih je otvorio veliku zlataru u Ilici 13 i jos uvjek radi.
Muamer-beg
Posts: 8
Joined: 16/07/2005 10:22

#58

Post by Muamer-beg »

Rahat Lokum wrote:
neutralac wrote:Kakva je sudbina zadesila zlatara Mateju Jakog ? Imao zlataru u glavnoj ulici.
Da li jos postoji predratna slasticarna koja se tada zvala" Sarajevo "?
Tu sam najbolju bozu pio u citavoj Bosni.

Da li se obnovio Berek kao klub ili je to sve zamrlo Dedinom smrcu?

Nisam dugo bio u Prijedoru, pa me zanimaju ovako neke stvari.

Pozdrav za Starog i ostale u ovoj diskusiji.
Mateja Jaki je umro u Makedoniji poodavno.Prosle godine umro mu je i pastorak Miso Pica u PD-u.Ljuba je jos ziva ,a dokle to niko ne znade :D
Slasticarna Sarajevo je poravnata sa zemljom jos u junu 92-e.Sad na tom mjestu neki "francuz srpskog porela" ima "butik na stokrli" sa Cecinim kasetama i pokoju kutiju Morave cigara. :D
Ubijen Dedo,ubijen i Berek :(
jedna ispravka ako je ubijen Dedo Berek sigurno nije eno dejvida vodi plavobijele jos uvjek.Allahu sucur nek je i Bereku svanuo suncan dan
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#59

Post by Stari »

neutralac (citat):
Pozdrav za Starog i ostale u ovoj diskusiji.
stari:
Otpozdravljam i najsrdacnije se zahvaljujem na pozdravima
Muamer beg:
jedna ispravka ako je ubijen Dedo Berek sigurno nije eno dejvida vodi plavobijele jos uvjek.Allahu sucur nek je i Bereku svanuo suncan dan
Ovo sto velis muamer-bezhe me stvarno raduje....znaci Dejvi jos radi za modro bijele .... gdje igraju, mislim u kojem takmicenju?....ko je u ekipi? ....koje igraliste koriste (ne vjrujem da su jos uvijek na "Poljani" u Jahica sokaku ...gdje sam ih ja onomad birvaktile zadnji put gledao protiv BSK-a)....daj molim te napisi sto-god opsirnije....Unaprijed zahvalan.

pozdravlja vas vas Staronja ... trenutno na godisnjem odmoru.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by BigusDickus »

Pozdravi ga putem PP ili na forumu za caskanje.

Moderator
jamison
Posts: 21
Joined: 07/02/2007 15:47

#61

Post by jamison »

Ide ide..... Embarassed

U samom gradu Prijedoru 1991. godine

Srbi 40%

Bosnje 39%

Hrvati 21%
Hrvata nije bilo 21%

Jugoslovena je bilo 15%
Srba malo vise od Bosnjaka

Hrvata je bilo 5%
hadzironaldo
Posts: 34
Joined: 09/02/2007 00:36

#62

Post by hadzironaldo »

hm tako ti je to u prijedoru je 10 mjeseci tuga i 2 (ljetna)mjeseca radost nazalost...jest da mi je rodni grad ali nikad nebi mogao zivjeti u istom mjestu sa ljudima koji su me mucili otjerali .....sve je drugacije i nama ostaju samo sjecanja nazalost
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#63

Post by ShishMima »

hadzironaldo wrote:hm tako ti je to u prijedoru je 10 mjeseci tuga i 2 (ljetna)mjeseca radost nazalost...jest da mi je rodni grad ali nikad nebi mogao zivjeti u istom mjestu sa ljudima koji su me mucili otjerali .....sve je drugacije i nama ostaju samo sjecanja nazalost
Da sve je drugacije. Nikad nece biti kao sto je bilo. A kad vidim neke face, zlo mi dodje. Ne treba ih izbjegavati, nek' nas vide... da smo zivi, da smo tu.
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#64

Post by amalka »

Danas sam bila u Prijedoru :-) I bilo mi je najs :D :-)
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#65

Post by lahor »

amalka wrote:Danas sam bila u Prijedoru :-) I bilo mi je najs :D :-)
Ja idem krajem juna na godisnji.....pisi jeli ima sta novo....cuo sam da je u gradu negdje otvoren novi trzni centar??? :?
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#66

Post by Stari »

Tek toliko da malcice (pri)podignem temu koja je ...neopravdano zapostavljane u zadnje vrijeme. Srdacan pozdrav novopridoslim forumskim dopisnicima....i dopisnicama...na ovoj temi.


Na moju grdnu zalost ...uslijed nesredjenog stanja u licnoj ekonomiji ....izgledi da se nakon evo vec 16-17 godina ponovo nadjem na prijedorskim sokacima ....su i ove godine vrlo ...umanjeni. Amalka, lahor i shishmima....vi ste izgleda tamo redovni svake godine ....?

Pa kako je tamo ....pisite malo detaljnije...
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#67

Post by ines.c »

Imam dosta prijatelja prijedorcana cesto se znamo sjetiti gadosti koje su cetnici radili po Prijedoru te zlostavljanja i maltretiranja koje su muslimani morali prozivljavati.
User avatar
amalka
Posts: 1649
Joined: 11/04/2006 13:31
Location: U komsiluku

#68

Post by amalka »

Stari wrote:Tek toliko da malcice (pri)podignem temu koja je ...neopravdano zapostavljane u zadnje vrijeme. Srdacan pozdrav novopridoslim forumskim dopisnicima....i dopisnicama...na ovoj temi.


Na moju grdnu zalost ...uslijed nesredjenog stanja u licnoj ekonomiji ....izgledi da se nakon evo vec 16-17 godina ponovo nadjem na prijedorskim sokacima ....su i ove godine vrlo ...umanjeni. Amalka, lahor i shishmima....vi ste izgleda tamo redovni svake godine ....?

Pa kako je tamo ....pisite malo detaljnije...
Tamo sam cesto, skoro svake sedmice :)

@lahor -Istina je, izgradjen je novi trzni centar. Zove se Wisa, i ja, iskreno, jos nisam bila, ali cu navratiti jednom. Uglavnom, renoviraju jednu ulicu, ulica Kralja Petra 1. Oslobodioca, postavili su novu rasvjetu na ulazu u Prijedor...
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#69

Post by ShishMima »

Stari wrote:Tek toliko da malcice (pri)podignem temu koja je ...neopravdano zapostavljane u zadnje vrijeme. Srdacan pozdrav novopridoslim forumskim dopisnicima....i dopisnicama...na ovoj temi.


Na moju grdnu zalost ...uslijed nesredjenog stanja u licnoj ekonomiji ....izgledi da se nakon evo vec 16-17 godina ponovo nadjem na prijedorskim sokacima ....su i ove godine vrlo ...umanjeni. Amalka, lahor i shishmima....vi ste izgleda tamo redovni svake godine ....?

Pa kako je tamo ....pisite malo detaljnije...

Hvala Stari na dobrodoslici. Nekih novijih detalja ja licno nemam, no evo raje sto ima. Pozz svima.
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#70

Post by harka »

U Prijedoru se inace malo sta obnavlja i gradi,neracunajuci kuce koje povratnici grade i obnavljaju.U trznom centru Wisa sam bila,dobro je.Centar grada(korzo) su poceli da uredjuju napokon,a postavili su i automate za parkiranje.Najvise grade zgrade na Pecanima za srpske izbjeglice i planiraju praviti bazen na Pecanima,al ja cu opet na Sanu gdje sam i navikla.U Starom Gradu(kojeg su 92g to temelja sravnili) nicu kuce i sve su vecinom zavrsene,a prosle godine je u Starom Gradu pocela i izgradnja najstarije dzamije u Prijedoru.Ako hocete vise da saznate o Prijedoru mozete pogledati ovdje http://www.prijedor.ba ili http://www.prijedorcity.com

Pozdrav!!!!!
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#71

Post by Bosanac_21 »

Bio sam u Prijedoru ljetos, najljepsi su djelovi grada oni u koje su se protjerani
vratili, jer su kuce nikle vece nego ikad. Sto se tice samog grada, zgrade
su ostale iste naseljene onima sto su iz Hrvatske kidnuli, dosta je takodjer
zaraslo, fasade posivile, itd.
Drago mi je bilo vidjeti da Kozarac, prigradje Prijedora, koje je bilo sravnjeno
sve ljepse izgleda, narod ko narod iz dijaspore dolazi svagog ljeta i sredjuje.
Negdje sam citao da opstina Prijedor i opstina Bosanski Novi prednjace pred
svim danasnjim gradovima po rs-u po broju povratnika, a i sam sam se
uvjerio.
Prisjetimo se da je to teritorija u kojima su stvoreni mnogi logori,
prvi u BiH 1992 na stadionu u Bosanskom Novom, pa zatim grozni
poput Omarske, Keraterma, Trnopolja, ....... :(
Ventola
Posts: 52
Joined: 09/05/2007 00:20
Location: Hajam

#72

Post by Ventola »

Tuzno je gledati rodni grad kako iz godine u godine sve manje i manje biva moj a sve vise i vise "njihov".

Ne mogu da vjerujem kako smo lako presli preko genocida koji se desio na podrucju nase opstine, ne mogu da vjerujem da smo tako lako prihvatili nove nazive skola, ulica, ne mogu da vjerujem da suteci gledamo sta se radi od carsije, jednostavno ne mogu da vjerujem da smo tako kratkog pamcenja. Ne znam vise ni sta da krivim, da li da krivim nasu nacionalnu nesvijest ili nas taj neki merhametluk, kako god, osjecam da smo za svaki dan koji ide sve dalje i dalje od rodnog grada a sve blize i blize njegovoj konacnoj reinkarnaciji u jednu obicnu srpsku varos..

Jebiga, nisam optimista ni sekunde..
Ventola
Posts: 52
Joined: 09/05/2007 00:20
Location: Hajam

#73

Post by Ventola »

stari> U Gasica naselju nije bila automehanicarska radnja nego autolimarska..;) Njen bivsi vlasnik ju je prodao kao i kucu i sada zivi negdje u Americi..

Dzamija u Osmana Dzafica je opet nikla, ljepsa nego ikad ili se to meni samo cini a i cini mi se da je i pomjerena par metara udesno iz ko zna kojeg razloga..
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#74

Post by Stari »

Ventola wrote:Tuzno je gledati rodni grad kako iz godine u godine sve manje i manje biva moj a sve vise i vise "njihov".

Ne mogu da vjerujem kako smo lako presli preko genocida koji se desio na podrucju nase opstine, ne mogu da vjerujem da smo tako lako prihvatili nove nazive skola, ulica, ne mogu da vjerujem da suteci gledamo sta se radi od carsije, jednostavno ne mogu da vjerujem da smo tako kratkog pamcenja. Ne znam vise ni sta da krivim, da li da krivim nasu nacionalnu nesvijest ili nas taj neki merhametluk, kako god, osjecam da smo za svaki dan koji ide sve dalje i dalje od rodnog grada a sve blize i blize njegovoj konacnoj reinkarnaciji u jednu obicnu srpsku varos..

Jebiga, nisam optimista ni sekunde..

Jojj tek sad ovo primjetih ...pa nisam ni pretpostavljati mogao .da prijedorcana ima i u rukovodstvu BHF...:D....U pravu si Ventola radnja je bila autolimarska....A to za nazive ...mozda i nije tako crno ...evo pretprosle godine sam igrom slucajnosti imao priliku na tel. razgovarati sa svojim nekadasnjim skolskim ...koji je tamo stalno nastanjen ...Srbin pravoslavac ili kako god...i on mi onako ne pazeci rewce da mu djeca idu u skolu 16-ti Maj ....Malo sam ga prcao .rekoh mu ma daj nemoj me zezati pa nepostoji u Prijedoru skola koja se tako zove...Onda se poceo "pravdati"...u jeste u pravu si sad je "Desanke Maximovic"....Uglavnom ne zaboravlja se bas toliko ....ali i ne zaboravljaju oni koji bi trebali zaboravljati...no izgleda bas oni koji nebi trebali zaborvljati.
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#75

Post by Daphna »

Zna li neko od vas ima direktno bus iz Sa za Prijedor? Ili se mora negdje presjedati? Planiram uskoro tamo i zanima me...

Hvala svima!
Post Reply