Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#58201 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Warashii wrote: 25/07/2022 12:14 Ubrzo, ako nije i već, nastaje nedostatak el. Energije.
Sracunati koliko zagađuje Mittal i koliko se termoelektrana može napraviti sa istim zagadjenjem. Mittalu pokazati izlazna vrata termoelektrane napraviti. Nek ima bar nesto od čega ćemo imati koristi kada se već trujemo. Sto se zelenih tice na isto smo došli.
Upravo tako.
Mittal nas ubi, zarad vlastitog profita.
Kaže Mittal hrani 3000 radnika, ne, nego te tri hiljade radnika hrane Mittal.

A svi mi ostali dajemo zdravlje, zbog prokletog Indijca smrdljivog.

Neki od nas očigledno pojma nemaju koliko znači čist i zdrav zrak.

Image
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#58202 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Volio bih i ja da željezare nema i da Zenica i te 3000 radnika i njene porodice plus radnici u eksternim firmama žive od čiste have i da svako ima mjesečno po 1500, ali...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#58203 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Ta priča o eksternim firmama je malo napuhana.
Barem zeničkim.

Za Mittal najviše rade ABB iz Njemačke preko predstavništva u Zagrebu i Sarajevu, Matrel iz Zagreba, Delta Petrol iz Kaknja, i vidio sam još par firmi iz Sarajeva i Mostara.

Iz Zenice možda sam vidio jedno vozilo, ako ne računamo dostavu hrane.

Ovdje neki pričaju da će dosta firmi iz Zenice propasti ako ode Mittal, e baš hoće…
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#58204 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Prva ti pada ŽFBH sa 300-400 svojih radnika u Zenici jer od Mittala 43% dobiti ostvaruje firma na području cijele Federacije.

Zatim imaš Elektrovar, Integru, Termonit, Fuel Boss, RMLH, Glajz itd... Svi radnici u tim firmama su sa zeničke opštine. Na mom starom radnom mjestu nas je bilo 10 Mittalaca i 20 eksternih, masa je ljudi koja radi dole samo ja ne znam nabrojati sve. Imaš dosta manjih gdje treba ekspertiza itd, restorani samo imaju 50-ak eksternih najmanje.

Nije ni meni drago zagađenje, ljudi u mojoj familiji su umrli od raka ali nama ta firma drži grad. Bez nje nema ni Zenice.

Mlađi ljudi i nekako, ja sutra mogu bit primljen vani ali šta ćeš sa masom ostalih... prekvalifikovat ih da budu IT stručnjaci i programeri?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#58205 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Ne treba naglo zatvoriti, ali bi Zenica trebala praviti tranziciju ka nekom novom identitetu, koji nije neraskidivo povezan sa metalnom industrijom. Phase out, što bi se reklo.

Sa izuzetkom ljudi koji pamte i romantiziraju neka druga vremena i onih kojima Mittal daje ili je davao hljeb, mislim da više nema Zeničanina kojima se Željezara ne gadi.

Bila je majka gradu, ali vrijeme je da dijete pođe svojim putem.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#58206 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

n+1 wrote: 25/07/2022 16:24 Ne treba naglo zatvoriti, ali bi Zenica trebala praviti tranziciju ka nekom novom identitetu, koji nije neraskidivo povezan sa metalnom industrijom. Phase out, što bi se reklo.

Sa izuzetkom ljudi koji pamte i romantiziraju neka druga vremena i onih kojima Mittal daje ili je davao hljeb, mislim da više nema Zeničanina kojima se Željezara ne gadi.

Bila je majka gradu, ali vrijeme je da dijete pođe svojim putem.
Slažem se.
Radim u njemu godinama ali mi se ne sviđa zagađenje i zadnjih par sedmica dok su čeličana i visoka peć bili na toplom režimu grad je bio prekrasan, bez sekunde zagađenja.

Zatvarat ne treba ali treba opasno stisnuti Indijca da ulaže u ekologiju, filtere i čak obnovu pojedinih pogona.

Pogledati željezare u Linzu i Bremenu, trebamo tome stremiti a ne zatvaranju.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#58207 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

idu u privremeno cekanje opet radnici izgleda kako se vec to sad kaze ispravno
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#58208 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Sydnor wrote: 25/07/2022 16:28
n+1 wrote: 25/07/2022 16:24 Ne treba naglo zatvoriti, ali bi Zenica trebala praviti tranziciju ka nekom novom identitetu, koji nije neraskidivo povezan sa metalnom industrijom. Phase out, što bi se reklo.

Sa izuzetkom ljudi koji pamte i romantiziraju neka druga vremena i onih kojima Mittal daje ili je davao hljeb, mislim da više nema Zeničanina kojima se Željezara ne gadi.

Bila je majka gradu, ali vrijeme je da dijete pođe svojim putem.
Slažem se.
Radim u njemu godinama ali mi se ne sviđa zagađenje i zadnjih par sedmica dok su čeličana i visoka peć bili na toplom režimu grad je bio prekrasan, bez sekunde zagađenja.

Zatvarat ne treba ali treba opasno stisnuti Indijca da ulaže u ekologiju, filtere i čak obnovu pojedinih pogona.

Pogledati željezare u Linzu i Bremenu, trebamo tome stremiti a ne zatvaranju.
"zatvorit, nek grad propadne"
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58698
Joined: 03/08/2010 19:04

#58209 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ima li neko iskustva sa firmom Woodteam,imaju pogon u Drivuši,inače su iz Visokog ?
tap3ah75
Posts: 5977
Joined: 07/09/2009 14:14

#58210 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

Ima li gdje u ZE nabaviti pleksiglas ploču od otprilike 100x50 cm
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#58211 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

tap3ah75 wrote: 25/07/2022 22:47 Ima li gdje u ZE nabaviti pleksiglas ploču od otprilike 100x50 cm
Bilo je u Peru nekad.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#58212 Re: Zeničani

Post by belfy »

EFD22 wrote: 25/07/2022 16:06 Ta priča o eksternim firmama je malo napuhana.
Barem zeničkim.

Za Mittal najviše rade ABB iz Njemačke preko predstavništva u Zagrebu i Sarajevu, Matrel iz Zagreba, Delta Petrol iz Kaknja, i vidio sam još par firmi iz Sarajeva i Mostara.

Iz Zenice možda sam vidio jedno vozilo, ako ne računamo dostavu hrane.

Ovdje neki pričaju da će dosta firmi iz Zenice propasti ako ode Mittal, e baš hoće…
tvoj vidokrug je je, ocigledno, dobrano ogranicen. prvo, ABB je svoje najvece ucesce imao kao izvodjac u Phoenix projektu i par nadogradnji. sve ovo ostalo je ista prica koja nema veze s vezom, niti istinom. Sydnor ti je lijepo odgovorio. cak nije naveo firme kao sto su Dust company, Termomatik, Toplotehnika i slicne, a sve su iz Zenice. i prica, barem povodom Mittala niikada nije bila napuhana. ali, kako bi ti znao, jel tako...?

ima jedna lijepa prica, koju sam vec prije postavljao o jednom kolegi koji zivi u Klopcu iznad divlje deponije... koji je tada rekao (mozda 2006) da od kako je Mittal poceo raditi i onaj lavor sto je na grani na toj divljoj deponiji nestao. tako da svim ostalim fimrama pridruzi i Tolu i Dilavera i sve one koji im dovoze metal, a cime ciste i sam grad. mada, negativna strana jeste bila sto ga ciste i od poklopaca za odvod vode i kanalizacije... ali to je vec sasvim druga prica...

elem, neznanje je lijepa odskocna daska prema gluposti. isto kao Debelin sto se pita sto se 10 km2 teske industrije ne bi premjestilo...

samo da bi se jedna takva industrija promijenila na bolje po pitanju zagadjenja treba doci na nivo razvijenih zemalja. sto je minimalno 20 godina. a da bi se ista zamijenila... pa nisu ih zamijenile ni te zemlje u potpunosti, a mi bi da ih preteknemo... tesko i nikada. ako nam ista ostane, sve i kada bi se pridruzili EU koliko sutra, onda ce to definitivno biti poslovi kicmarenja, a ne programiranja ili instituta za proucavanje tamne materije...
tap3ah75
Posts: 5977
Joined: 07/09/2009 14:14

#58213 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

EFD22 wrote: 25/07/2022 23:06
tap3ah75 wrote: 25/07/2022 22:47 Ima li gdje u ZE nabaviti pleksiglas ploču od otprilike 100x50 cm
Bilo je u Peru nekad.
Gledao sam online kod Pere
Samo veeeeliki komadi imaju
Ali navratiću pa vidjeti
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#58214 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

belfy wrote: 26/07/2022 00:19
EFD22 wrote: 25/07/2022 16:06 Ta priča o eksternim firmama je malo napuhana.
Barem zeničkim.

Za Mittal najviše rade ABB iz Njemačke preko predstavništva u Zagrebu i Sarajevu, Matrel iz Zagreba, Delta Petrol iz Kaknja, i vidio sam još par firmi iz Sarajeva i Mostara.

Iz Zenice možda sam vidio jedno vozilo, ako ne računamo dostavu hrane.

Ovdje neki pričaju da će dosta firmi iz Zenice propasti ako ode Mittal, e baš hoće…
tvoj vidokrug je je, ocigledno, dobrano ogranicen. prvo, ABB je svoje najvece ucesce imao kao izvodjac u Phoenix projektu i par nadogradnji. sve ovo ostalo je ista prica koja nema veze s vezom, niti istinom. Sydnor ti je lijepo odgovorio. cak nije naveo firme kao sto su Dust company, Termomatik, Toplotehnika i slicne, a sve su iz Zenice. i prica, barem povodom Mittala niikada nije bila napuhana. ali, kako bi ti znao, jel tako...?

ima jedna lijepa prica, koju sam vec prije postavljao o jednom kolegi koji zivi u Klopcu iznad divlje deponije... koji je tada rekao (mozda 2006) da od kako je Mittal poceo raditi i onaj lavor sto je na grani na toj divljoj deponiji nestao. tako da svim ostalim fimrama pridruzi i Tolu i Dilavera i sve one koji im dovoze metal, a cime ciste i sam grad. mada, negativna strana jeste bila sto ga ciste i od poklopaca za odvod vode i kanalizacije... ali to je vec sasvim druga prica...

elem, neznanje je lijepa odskocna daska prema gluposti. isto kao Debelin sto se pita sto se 10 km2 teske industrije ne bi premjestilo...

samo da bi se jedna takva industrija promijenila na bolje po pitanju zagadjenja treba doci na nivo razvijenih zemalja. sto je minimalno 20 godina. a da bi se ista zamijenila... pa nisu ih zamijenile ni te zemlje u potpunosti, a mi bi da ih preteknemo... tesko i nikada. ako nam ista ostane, sve i kada bi se pridruzili EU koliko sutra, onda ce to definitivno biti poslovi kicmarenja, a ne programiranja ili instituta za proucavanje tamne materije...
Pošteno.

Samo činjenica je, da svaka firma koja ovisi o samo jednom klijentu, ne da treba, nego zaslužuje da propadne zajedno s odlaskom tog klijenta.
Pa je l’ iko čuo za diverzifikaciju i širenje tržišta?

Ispade samo Mittal kupac.

Al’ ne može me ništa iznenaditi, pogotovo ne u državi gdje kad se jedan u selu počne baviti malinama ili smiljem, bukvalno komplet selo spali sve drugo što je imalo i počne se baviti istim. A onda kad zbog zasićenja tržišta cijena njihovog glavnog proizvoda postane mizerna (čitaj neisplativa), onda sjedne i kuka, kriva mu država i otkupljivači.

To je ta BiH logika.

Logika da treba da nas pomre pola od raka pluća jer postoje firme koje ovise o prokletom Indijcu…


Uostalom, i uprkos zagađenju posljednjih dana, Mittal je obustavio dosta narudžbi, i čak i plaćanja. (Znam jer imaju i meni dužni van valute pofino). A zašto, boga pitaj.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 26/07/2022 02:24, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#58215 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

tap3ah75 wrote: 26/07/2022 00:53
EFD22 wrote: 25/07/2022 23:06

Bilo je u Peru nekad.
Gledao sam online kod Pere
Samo veeeeliki komadi imaju
Ali navratiću pa vidjeti
Mislim da ti mogu izrezati na mjeru. Jer znam da sam jednom kupovao neke restove što su im ostali od prije, što znači da su rezali. I naplate po kvadraturi.

Provjeri, bilo ga je tamo skroz u ćošku gdje je oprema za kuhinje i pločasti namještaj.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#58216 Re: Zeničani

Post by anex »

EFD22 wrote: 26/07/2022 02:22
tap3ah75 wrote: 26/07/2022 00:53

Gledao sam online kod Pere
Samo veeeeliki komadi imaju
Ali navratiću pa vidjeti
Mislim da ti mogu izrezati na mjeru. Jer znam da sam jednom kupovao neke restove što su im ostali od prije, što znači da su rezali. I naplate po kvadraturi.

Provjeri, bilo ga je tamo skroz u ćošku gdje je oprema za kuhinje i pločasti namještaj.
Režu oni sve na mjeru ali problem je što moraš kupiti cijelu tablu. Bilo to drvo, plastika ili lim.

Jedino da vidi ima li nekih manjih restova pa da od njih naprave na mjeru.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3574
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#58217 Re: Zeničani

Post by anex »

DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#58218 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

https://studomat.ba/slab-interes-univer ... snwSLo-6a0

Kažem vam da je Zenica pusta...Prolazim sinoć bulevarom, stoji grupa mladića, jedan govori: "Jarane, samo da taj jezik završim i odoh ja...Adio Bosnia...". Ostali kažu da će i oni uraditi isto...Niko od njih nema više od 20 godina...
Broj upisanih studenata znatno je manji i od broja prijavljenih za upis u prvom upisnom roku, za koji su bili dobili 776 aplikacija. Zbog kasnijeg početka upisa, prvi upisni rok za novi studijski program prvog ciklusa – Tjelesni odgoj i sport na Filozofskom fakultetu, traje do 29. jula.

– Moram izraziti svoje nezadovoljstvo brojem upisanih studenata. Dakle, od prijavljenih 776 kandidata na svih osam fakulteta UNZE-a, danas do 10.00 sati, upisala su se 442 studenta. Moram reći, jednostavno, susrećemo se s ozbiljnim problemom nedostatka djece, odnosno nedostatka studenata. Ostaje nam još drugi, septembarski upisni rok kada očekujemo da će se stanje malo popraviti i kada ćemo opet nastaviti agresivniju kampanju za mjesta koja nisu popunjena, najavljuje Duraković.
Otkud ova razlika između broja priijvljenih i upisanih? To su mladi ljudi koji se prvo predali papire na fakultete, a onda otišli negdje u pravcu Zapada...

I biće još gore...
User avatar
Rothmans
Posts: 2859
Joined: 21/11/2019 21:32

#58219 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

DebelinJoe wrote: 26/07/2022 09:20 https://studomat.ba/slab-interes-univer ... snwSLo-6a0

Kažem vam da je Zenica pusta...Prolazim sinoć bulevarom, stoji grupa mladića, jedan govori: "Jarane, samo da taj jezik završim i odoh ja...Adio Bosnia...". Ostali kažu da će i oni uraditi isto...Niko od njih nema više od 20 godina...
Sve ti znas... prije 2 mjeseca nisi znao kiflu postenu kupit, danas strucnjak za zenicu
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#58220 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

Rothmans wrote: 26/07/2022 11:12
DebelinJoe wrote: 26/07/2022 09:20 https://studomat.ba/slab-interes-univer ... snwSLo-6a0

Kažem vam da je Zenica pusta...Prolazim sinoć bulevarom, stoji grupa mladića, jedan govori: "Jarane, samo da taj jezik završim i odoh ja...Adio Bosnia...". Ostali kažu da će i oni uraditi isto...Niko od njih nema više od 20 godina...
Sve ti znas... prije 2 mjeseca nisi znao kiflu postenu kupit, danas strucnjak za zenicu
Znam bolje od tebe. Je li ti krivo? Moja majka je porijeklom Zeničanka. Moji rođaci u neka bolja vremana bili su doktori u KBZ i u izvršni direktori Željezari. Već 22 godine sam poslom vezan za Zenicu. Jedino ovdje nisam živio.

A vrhunske kifle sam našao. Pekara u Blatušu. Imaju i najbolje lisnato sa višnjom koje sam u životu probao. Probaj i ti, bolje jesti kifle nego pričati gluposti.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#58221 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Prijatelju, nikada Zenica nije bila, niti je zamišljena da bude - grad vreve. Nekada radnički grad, sada traži svoje mjesto pod suncem, naravno da je pusta. Pusta je već 15 godina. Živnula je dok su milenijalci, najbrojnija generacija u svijetu i kod nas, prolazili kroz tinejdžerske godine i adolescenciju, a onda oštri rez i povratak na fabričke postavke.

Bez uvrede bilo kome, ali ko u Zenici traži divlji noćni život, afričku muziku, i šta se već ovdje nije sve pisalo kao manjkavost grada, može mu se samo reći... momak ti si zalutao u prostoru i vremenu.

Uostalom, sa jadnim i bijednim izuzetkom Svjetlosti, Zenica nema knjižare. Ako hoćeš kupiti knjigu, potegni do Sarajeva, ili zahvali bogu šta ima internet.

Samim tim, nešto mi se čini da imamo malo većih problema od afričke muzike.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#58222 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

n+1 wrote: 26/07/2022 12:15 Prijatelju, nikada Zenica nije bila, niti je zamišljena da bude - grad vreve. Nekada radnički grad, sada traži svoje mjesto pod suncem, naravno da je pusta. Pusta je već 15 godina. Živnula je dok su milenijalci, najbrojnija generacija u svijetu i kod nas, prolazili kroz tinejdžerske godine i adolescenciju, a onda oštri rez i povratak na fabričke postavke.

Bez uvrede bilo kome, ali ko u Zenici traži divlji noćni život, afričku muziku, i šta se već ovdje nije sve pisalo kao manjkavost grada, može mu se samo reći... momak ti si zalutao u prostoru i vremenu.

Uostalom, sa jadnim i bijednim izuzetkom Svjetlosti, Zenica nema knjižare. Ako hoćeš kupiti knjigu, potegni do Sarajeva, ili zahvali bogu šta ima internet.

Samim tim, nešto mi se čini da imamo malo većih problema od afričke muzike.
Pa dobro nije bas da je Zenica tolika dzungla niti je kada zamisljena da bude toliko nazadna kolikom je predstavljas. Zenica je imala jako dobar nocni zivot, danas je ralnost nesto sasvim drugo. Zenici nedostaje kreativnosti i nesto love. Ne moze mi niko reci da gravitaciono srediste nasih krajeva za provod nije u Zenici vec u jednom Vitezu ili sta ti ja znam vec. To je obicna glupost.
Daft Haruki
Posts: 257
Joined: 05/04/2019 14:18

#58223 Re: Zeničani

Post by Daft Haruki »

Mentalitet ljudi u Zenici je problematican posebno u vezi posla i trebao bi neki sociolog svaki dan na dnevniku umjesto onih cuzni politicarskih po 20tak min objasnjavati gdje grjesimo. Mada pored ofucanih politicara rak rana bh drustva je i novinarstvo. Kakve tu prodane duse zaraduju egzistenciju .
Tolko imamo degenerativnih,tranzicijskih tako ocitih problema ,al bit ce jos gore i gore. Jer nema vizije nikakve ,zapravo zaglupljivanje ljudi je dalo ploda.
Ja se ibretim ljudima uvjek kako i zasto podrzavaju Mittal ali valjda strah od egzistencije cini najveci problem,a djelom i sto zapravo 70% tih radnika sjedne u auto ili bus i u svoje mjesto a bolestine ostave okolnim stanarima.Mada ipak mislim da smo ko ljudi ubijeni u pojam i vrjednosti normalne ljudske u takvom drustvu su previse za ocekivati i nadati se.
Imamo Zenicki sindrom kuhanja zabe. Pa zar nije jedan ljudski zivot vrjedniji od neke prividne egzistencije barem deklarativno.
User avatar
Rothmans
Posts: 2859
Joined: 21/11/2019 21:32

#58224 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Pateticno! Zenica je za BIH prilike sasvim normalno i privlacno mjesto za zivot
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#58225 Re: Zeničani

Post by Bobi »

DebelinJoe wrote: 26/07/2022 09:20 Otkud ova razlika između broja priijvljenih i upisanih? To su mladi ljudi koji se prvo predali papire na fakultete, a onda otišli negdje u pravcu Zapada...
Pa ne polože prjemni ili ne bude vise slobodnih mjesta, imas negdje vise zainteresovanih od broja koliko se prima.Na primjer pravo prima 100 a prijavilo se 300..razlika ti je 200 :D.
Post Reply