Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#60701 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Kako to rade oni dole za sport, bilo je prodano 500 ulaznica :D
Image

Koliko bi kod nas uspjeli sakupit :D ?
scarr
Posts: 489
Joined: 28/01/2019 23:34

#60702 Re: Zeničani

Post by scarr »

anex wrote: 20/03/2023 16:41 Nije brate s vrseljem, momci igraju kvalitetno al kad jebu pare, to je problem...

Kako meni sinoć jaran kaže, u takvom gradu nema nijedan klub da je u vrhu...ni košarka, ni fudbal ni rukomet...
A sve zbog para...

@Casual's jesi još u rukometu, kakvo je stanje?
Situacija u rukometu je takva da smecar Pane obećava premije igračima ekipa koje igraju protiv Čelik Juniora ukoliko ih dobiju.
Čelik Junior još uvijek nema poraz u sezoni i glavni su pretendenti za ulazak u premier ligu. Imaju bazu mladih igrača i djece uz nekoliko iskusnih igrača koji su igrali premier ligu nekada.

Ukoliko se porodica Škrbić makne iz rukometa, možda budemo imali baš uspješnu priču, do tad dva kluba u jednom malom gradu, gdje RK Čelik samo traži način da podmetne nogu Čelik Junioru
User avatar
phillie
Posts: 9356
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#60703 Re: Zeničani

Post by phillie »

Bobi wrote: 20/03/2023 16:51 Kako to rade oni dole za sport, bilo je prodano 500 ulaznica :D
Image

Koliko bi kod nas uspjeli sakupit :D ?
Ne mjesaj babe i zabe, u Zenici nema 500 privrednika :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3564
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#60704 Re: Zeničani

Post by anex »

Spoiler
Show
scarr wrote: 20/03/2023 17:20
anex wrote: 20/03/2023 16:41 Nije brate s vrseljem, momci igraju kvalitetno al kad jebu pare, to je problem...

Kako meni sinoć jaran kaže, u takvom gradu nema nijedan klub da je u vrhu...ni košarka, ni fudbal ni rukomet...
A sve zbog para...

@Casual's jesi još u rukometu, kakvo je stanje?
Situacija u rukometu je takva da smecar Pane obećava premije igračima ekipa koje igraju protiv Čelik Juniora ukoliko ih dobiju.
Čelik Junior još uvijek nema poraz u sezoni i glavni su pretendenti za ulazak u premier ligu. Imaju bazu mladih igrača i djece uz nekoliko iskusnih igrača koji su igrali premier ligu nekada.

Ukoliko se porodica Škrbić makne iz rukometa, možda budemo imali baš uspješnu priču, do tad dva kluba u jednom malom gradu, gdje RK Čelik samo traži način da podmetne nogu Čelik Junioru
Znači sranje...
scarr
Posts: 489
Joined: 28/01/2019 23:34

#60705 Re: Zeničani

Post by scarr »

Ako Junior dobije Čelik 8.4 onda možda i ugledamo svjetlo dana...
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#60706 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Nije on nista dao, ovo je novac od zakupa prostora koji se nalaze na stadionu. Novac koji je bio duzan dati po sporazumu koji je potpisao i zbog kojeg je bio na sudu. Cak mu je klub izasao u susret i nece morati placati puni iznos i kamate.

Celik je institucija za sve sportske kolektive u kantonu, pa i da igra protiv Vrselja. Sto je najbitnije, ima ljudi koji su spremni braniti Celik. Kome je muka, nek promjeni kanal.

Sto se VIKa tice, kada misle prestati unistavati ceste po gradu? O VIKu se prica sada kada se osjeti nesposobnost istih na vlastitoj guzici, a kada je u pitanju javno dobro sutimo ko... Dok cemo za Celik pametovati, a nismo svjesni napora koji su ulozili ljudi u oporavak Celika.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60707 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
IagoAspas
Posts: 79
Joined: 28/12/2016 12:27

#60708 Re: Zeničani

Post by IagoAspas »

EFD22 wrote: 20/03/2023 23:32 Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
A kao dosad nismo? Nerijetko ne radi, a i kada radi svjetlost je katastrofalna...
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#60709 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

EFD22 wrote: 20/03/2023 23:32 Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
Priča se o parama zakupa za prostore na stadionu, koje se uzimaju duži niz godina i očito se ne zna gdje su završile. Sad se uzimaju pare sredstava za sport da se namiri napravljena šteta i da se spasi sudske presude u korist Čelika (jer je jasno da će sud presuditi u korist kluba).
I opet nešto ne vjerujem da će i ovo ispoštovati. Ne vjerujem mu ništa.
Shmeker
Posts: 244
Joined: 17/09/2011 15:39

#60710 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

EFD22 wrote: 20/03/2023 23:32 Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
Grad ubire sredstva od poslovnih prostora sa stadiona Bilino Polje. Iznos na godišnjem nivou veći od 200 000 km. Stadion kad se pravio, pravljen je uz podršku Željezare Zenica za potrebe FK Čelik. Tako kako pare došle u taj budžet, tako će se vratiti manji dio NK Čelik.

Zar nije Fuke napucao gradski budžet na rekordni nivo? Sto malo ne poveća izdvajanje za ostale sportske kolektive? Ili neka barem procentualno prati rast budžeta s rastom izdvajanja za sport?

Uvijek ista potrošena priča o tome kako Čelik uzima nešto a drugi ispaštaju. Čeliku se vraća njegovo i to je to.

Budžet se skoro uduplao, sto zbog inflacije, sto zbog drugih faktora. Ne vidim da se broj projekata u gradu povećao? Pa nećemo samo asfaltirat?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60711 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

IagoAspas wrote: 20/03/2023 23:44
EFD22 wrote: 20/03/2023 23:32 Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
A kao dosad nismo? Nerijetko ne radi, a i kada radi svjetlost je katastrofalna...
Pa realno, kad skontaš da u tom JP imaš tri osobe koje rade sa korpom starom 27 godina, i da tako pokrivaju sve od Lašve do Topčić Polja, i od Osojnice i Pojska do Hrastovca i Radinovića, dobro ikako imamo rasvjetu.

Na to dodaj da je direktor tog JP muzičar harmonikaš koji pojma o vođenju jedne firme nema.


E sad im još na to sve oduzmi i ono malo para što imaju, i bit će pravo lijepo u Zenici.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60712 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Shmeker wrote: 20/03/2023 23:47
EFD22 wrote: 20/03/2023 23:32 Ne znam o kakvim parama od rentanja se priča, ali ovih 500000 je uzeto iz gradskog budžeta iz namjenskih sredstava za sport, koja su ograničena, i time su oštećeni svi drugi sportski kolektivi i objekti u ovom gradu.
Pa i JP za upravljanje i održavanje sportskih objekata, koje usput održava i rasvjetu u gradu.

Sad ćete se voziti po mraku, al’ nek čelik ima para.

Naravno, nije Čelik kriv za to, kriv je Fuke koji je prvobitno potpisao tu glupost, a onda je još nije ispoštovao, i sad mora sve odjednom da zine.
Grad ubire sredstva od poslovnih prostora sa stadiona Bilino Polje. Iznos na godišnjem nivou veći od 200 000 km. Stadion kad se pravio, pravljen je uz podršku Željezare Zenica za potrebe FK Čelik. Tako kako pare došle u taj budžet, tako će se vratiti manji dio NK Čelik.

Zar nije Fuke napucao gradski budžet na rekordni nivo? Sto malo ne poveća izdvajanje za ostale sportske kolektive? Ili neka barem procentualno prati rast budžeta s rastom izdvajanja za sport?

Uvijek ista potrošena priča o tome kako Čelik uzima nešto a drugi ispaštaju. Čeliku se vraća njegovo i to je to.

Budžet se skoro uduplao, sto zbog inflacije, sto zbog drugih faktora. Ne vidim da se broj projekata u gradu povećao? Pa nećemo samo asfaltirat?
Prati rast, koliko znam prije je išlo 800.000 za sport, ove godine 1.050.000 KM, minus 500.000 = 550.000 KM


Fuke jede govna dobrano, ne leži mi ovaj direktor, i kad je imao zimus priliku da ga smijeni, bio raspisan konkurs, nije postavio nikog svog, nego se samo taj isti ponovo prijavio.

Katastrofa.
Shmeker
Posts: 244
Joined: 17/09/2011 15:39

#60713 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

@EFD22

I dalje je to izdvajanje dosta manje u odnosu na druge gradove slične veličine (približnog iznosa budžeta).

Kao i u većini JP preduzeca i tu sjede nekompetentni kadrovi, tako ništa čudno.

Oni koji su sposobni ne biraju JP već grade karijere u privatnom sektoru. I ono malo dobronamjernih, kompetentnih koji bi i kao mijenjali nešto nikad ne dobiju priliku.

Zato je ova priča oko Celika lijepa. Zelenima je bio uteg oko vrata, Fudinima isto ali je na kraju grupa ljudi s dobrom voljom i iskrenom željom uspjela da se izbori za svoje.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#60714 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Na kraju, Celik je taj koji ce pruziti podrsku svakom sportskom kolektivu u gradu, kao sto je i do sad radio.

Uradit ce Fuad LED rasvjetu koja jedva svijetli oko stuba i kosta 1000 KM+ po stubu, nemojte se brinuti.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60715 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

skoronikako wrote: 21/03/2023 07:10 Na kraju, Celik je taj koji ce pruziti podrsku svakom sportskom kolektivu u gradu, kao sto je i do sad radio.

Uradit ce Fuad LED rasvjetu koja jedva svijetli oko stuba i kosta 1000 KM+ po stubu, nemojte se brinuti.
E toga se najviše i bojim.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1063
Joined: 30/09/2020 14:34

#60716 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Koja rasvjeta ides GGMom kod nas navecer samo gledam kako cu ubit nekog jer ne vidis nista. I to kad je dobra vidljivost navecer nedo bog malo magle ili nesto. Ja ne znam kakve su oni stubove stavili ono u nebesa tako je i na ulazu u grad tacnije i nema rasvjete uopste i moras skiljit da vidis bolje.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 790
Joined: 29/11/2022 19:46

#60717 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Evo i kod mene nema vode od sinoć. :mrgreen:
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#60718 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

xPaco1337 wrote: 21/03/2023 09:05 Koja rasvjeta ides GGMom kod nas navecer samo gledam kako cu ubit nekog jer ne vidis nista. I to kad je dobra vidljivost navecer nedo bog malo magle ili nesto. Ja ne znam kakve su oni stubove stavili ono u nebesa tako je i na ulazu u grad tacnije i nema rasvjete uopste i moras skiljit da vidis bolje.
Ljudi koji projektuju ocigledno ne znaju. Pisao je EFD o tome na nekoj drugoj temi pa moze dati vise informacija.

Meni samo nije jasan taj GGM nikako. Napravili ga da bude magistrala, a sad ga ogranicavas lezecim. Zar nije logicnije da se bolje uradi rasvjeta na prelazima? Aktivacija kad je pjesak tu ili cisto samo par stubova prije lezeceg da imaju bolje osvjetljenje tako da tacno vidis da li neko prelazi ili ne.

Bio je pokusaj i sa onim treptecim svjetlima na Bulevaru, neuspjesno.

Inace, kada sumiramo vladavinu Fuada, vidimo puno gresaka oko struje. Mostovi nikad i nisu proradili kako treba, rasvjeta u gradu je katastrofa, sjetimo se i slucaja da je ona rasvjeta radila par dana jer je neko krao struju, LED osvjetljenje setnice pored Bosne, solarne klupe...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60719 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma greška na GGM-u je izmjena u zadnji moment, sa semafora na kružne tokove.

Da imaš zeleni val od Stacionara do Bojinog Vira, em bi bilo manje gužve, em se ne bi pješaci šetali preko četiri trake sa ograničenjem 60, nego bi se grupisali i čekali svoje zeleno, te bi požurili da pređu.

Bukvalno pred početak gradnje na par dana se došlo na ideju o kružnim tokovima, i ona je implementirana skroz onako ad hoc. Al' jebeš ga, čitava nam je država ad hoc.

OK kružni kod Lamele, u Crkvicama kod Binga, onda na Drvenom mostu, i ja bih još dodao kružni na početku Goraždanske i na Bulevaru ispod Bosanke kod pješačkog mosta, i tu bih završio sa kružnim tokovima u Zenici.

GGM je zamišljen, i bio bi idealan, sa semaforima. Uz pravilno podešen zeleni val.
DebelinJoe
Posts: 1607
Joined: 03/03/2021 20:06

#60720 Re: Zeničani

Post by DebelinJoe »

EFD22 wrote: 21/03/2023 11:55 Ma greška na GGM-u je izmjena u zadnji moment, sa semafora na kružne tokove.

Da imaš zeleni val od Stacionara do Bojinog Vira, em bi bilo manje gužve, em se ne bi pješaci šetali preko četiri trake sa ograničenjem 60, nego bi se grupisali i čekali svoje zeleno, te bi požurili da pređu.

Bukvalno pred početak gradnje na par dana se došlo na ideju o kružnim tokovima, i ona je implementirana skroz onako ad hoc. Al' jebeš ga, čitava nam je država ad hoc.

OK kružni kod Lamele, u Crkvicama kod Binga, onda na Drvenom mostu, i ja bih još dodao kružni na početku Goraždanske i na Bulevaru ispod Bosanke kod pješačkog mosta, i tu bih završio sa kružnim tokovima u Zenici.

GGM je zamišljen, i bio bi idealan, sa semaforima. Uz pravilno podešen zeleni val.
Meni je GGM sasvim OK. Ne znam čemu toliko kritika na račun te saobraćajnice. Semafor je prevazidena stvar i kružni tok je uvijek bolje rješenje. Glavna saobraćajnica u Sarajevu je riješena semaforima i to nikako nije dobro rješenje...
User avatar
gentoo
Posts: 3271
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#60721 Re: Zeničani

Post by gentoo »

DebelinJoe wrote: 21/03/2023 12:51 Meni je GGM sasvim OK. Ne znam čemu toliko kritika na račun te saobraćajnice. Semafor je prevazidena stvar i kružni tok je uvijek bolje rješenje. Glavna saobraćajnica u Sarajevu je riješena semaforima i to nikako nije dobro rješenje...
U Sarajevu da uvedu kruzne umjesto semafora nastao bi kolaps, 4 dana bi ljudi zaglavljeni ostali. Kruzni tok je za raskrsnice gdje svakih 5-10 sekundi naidje auto a ne za kolone. Nigdje na zapadu nemas kruzni gdje su guzve.

Problem Sarajeva je sto je pola Bosne doselilo u njega ili je preko radnog dana tamo.. dakle previse auta.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60722 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

DebelinJoe wrote: 21/03/2023 12:51
EFD22 wrote: 21/03/2023 11:55 Ma greška na GGM-u je izmjena u zadnji moment, sa semafora na kružne tokove.

Da imaš zeleni val od Stacionara do Bojinog Vira, em bi bilo manje gužve, em se ne bi pješaci šetali preko četiri trake sa ograničenjem 60, nego bi se grupisali i čekali svoje zeleno, te bi požurili da pređu.

Bukvalno pred početak gradnje na par dana se došlo na ideju o kružnim tokovima, i ona je implementirana skroz onako ad hoc. Al' jebeš ga, čitava nam je država ad hoc.

OK kružni kod Lamele, u Crkvicama kod Binga, onda na Drvenom mostu, i ja bih još dodao kružni na početku Goraždanske i na Bulevaru ispod Bosanke kod pješačkog mosta, i tu bih završio sa kružnim tokovima u Zenici.

GGM je zamišljen, i bio bi idealan, sa semaforima. Uz pravilno podešen zeleni val.
Meni je GGM sasvim OK. Ne znam čemu toliko kritika na račun te saobraćajnice. Semafor je prevazidena stvar i kružni tok je uvijek bolje rješenje. Glavna saobraćajnica u Sarajevu je riješena semaforima i to nikako nije dobro rješenje...
Zeleni val i pametni semafori sa kamerama i brojačima kako vozila tako i pješaka su milion puta bolji nego kružni tokovi, pogotovo na cestama koje se pružaju dužinski kroz grad.

A da o machine learningu i učenju patterna prometa ne pričam. Bukvalno imaju semafori koji se tokom vremena sami prilagođavaju i vode statistiku u koja doba dana i godine je frekvencija saobraćaja najveća i u kojem smjeru, odnosno na kojem pravcu.

I ti se sistemi vrlo lako uz instalaciju kamera dodaju na postojeće semafore.

Sarajevu fali soabraćajnica (množ.), tipa južna i sjeverna longitudinala i još pokoja. Nisu semafori krivi za poddimenzioniranu infrastrukturu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#60723 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Jesi ti inžinjer?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#60724 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Bobi wrote: 21/03/2023 13:26 Jesi ti inžinjer?
Yep, doduše ne saobraćaja, nego elektrotehnike (energetika) :mrgreen:
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#60725 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Yah, eto mi smo za smart semafora. :D Kružni tok majka, ne može se pokvariti.
Post Reply