Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51676 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 08/06/2021 11:13
@bata na kakvu kampanju mislis? Kako bi se ti borio sa nacelnikom sto se tice ove teme i problema? Hajmo govoriti samo o sporazumu, necemo o tome kako laze, petlja, vrijedja, ponizava i slicno..
Ovako kako je @apsidejzi predlozio. "Taman" pritisak i pozitivna kampanja. Ove ogorcene poruke to nisu. Evo neko je zakacio zadnje saopstenje, ja sam procitao 2 recenice i refleksno odustao. Ne zelim da citam tako intonirane tekstove. Samo sam zakljucio da se nesto svadjaju, a istina i odgovornost je ostala po strani. A 90 posto ljudi cita manje i od mene.
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#51677 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Pozitivna kampanja je tu. Ona dodje do koga treba. Ne moze te bas po glavi lupati ako neces da cujes. Dalje, za svaki pomak imaju breme na ledjima od nekoliko tona. Taman krenes nesto pozitivno uraditi kad ono pljuska. Ali preko 70 ucesnika u kampanjama 12.igrac i vjerni navijac cime ce na godisnjem nivou biti prikupljeno skoro 100k govori da informacija ipak dolazi. To su sve mahom navijaci i simpatizeri koji izdvajaji 100+ km mjesecno.

Taman pritisak traje vec 6 mjeseci, od potpisanog ugovora i nije dao rezultat, naprotiv - fudo je otisao i veci radikalizam. Sad se vec mora pojacati jer fudo hoce da vrijeme izmice i da prodje godina i da ujede vuk magarca.

Sad su momci bili na radiju zenit, ne znam da li je saliven prenosio pa da o vi cujete. Sve su fino jos jednom pojasnili.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51678 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

_BataZiv_0809 wrote: 08/06/2021 13:42
veliki_ah wrote: 08/06/2021 11:13
@bata na kakvu kampanju mislis? Kako bi se ti borio sa nacelnikom sto se tice ove teme i problema? Hajmo govoriti samo o sporazumu, necemo o tome kako laze, petlja, vrijedja, ponizava i slicno..
Ovako kako je @apsidejzi predlozio. "Taman" pritisak i pozitivna kampanja. Ove ogorcene poruke to nisu. Evo neko je zakacio zadnje saopstenje, ja sam procitao 2 recenice i refleksno odustao. Ne zelim da citam tako intonirane tekstove. Samo sam zakljucio da se nesto svadjaju, a istina i odgovornost je ostala po strani. A 90 posto ljudi cita manje i od mene.
Stavlja im se na ledja neka podanost politickim partijama i ljudi su u tom saopstenju u najkracim mogucim crtama iznijeli cinjenicno stanje u par paragrafa i to je bilo puno citati?! E ebi ga sad. Pa ne moze se vala ni sa tweetom obrazloziti i iznijeti.

Mislim da dolazimo do sustine a to je da ljudi vide ono sto zele i onoliko koliko zele. Nadam se da ce te ipak i ti i @apsidejzi izaci i na proslavu 76. rodjendana kluba ali i na proteste 19.6. Mislim da su argumenti tu i da nisu ekstremne prirode i da zasluzuju da imaju podrsku svih gradjana da makar nesto uspiju spasiti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51679 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Intonacija teksta je bila maltene kao da citam Carsiju. Eto. Namjerno to nisam htio inicijalno napisati jer ce se ovdje sve pogresno protumaciti i spinovati, ali sad fkt moram. Onako se ne komunicira javno. :-)

Ostao sam ti duzan odgovor za ono ranije @Ja_Ja , veceras planiram, zanimljivo je pitanje.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#51680 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ovaj komentar ti nije na mjestu. Nije problem biti za Fuada, problem je lagati i govoriti da si neutralan. Kad si za Fuada, onda vidimo izgubljen slucaj, ovako energiju gubimo na nekog ko nece promjeniti svoje misljenje cak i kad prezentujes sve cinjenice, da ih ne ponavljam, bile su kratke i jasne.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#51681 Re: Zeničani

Post by Tempo »

kuglanje_ze wrote: 08/06/2021 11:22
_BataZiv_0809 wrote: 08/06/2021 11:05 Ekskjuz maj frenč ali volio bih vidjeti to istraživanje i po kojim kriterijima je onom gradu duhova dodijelio prvu startnu poziciju. @kuglanje_ze ako možeš de zakači nam kakvog linka.
Cini mi se CCI radi svake godine. Ovo sam istrazivanje koristio redovno dok sam pljuvao SDA i Husu

Sta je to cci?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51682 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

skoronikako wrote: 08/06/2021 15:03 Ovaj komentar ti nije na mjestu. Nije problem biti za Fuada, problem je lagati i govoriti da si neutralan. Kad si za Fuada, onda vidimo izgubljen slucaj, ovako energiju gubimo na nekog ko nece promjeniti svoje misljenje cak i kad prezentujes sve cinjenice, da ih ne ponavljam, bile su kratke i jasne.
Zasto nije na mjestu?

Nismo brate u ratu da biramo iskljucive strane, a vala ni slijepi sljedbenici bilo koje strane. Bar ja nisam, odnosno pokusavam ne biti. Ne znam zasto mi imputiras neko laganje?

Za Fuada sam glasao kao i ostalih 30 hiljada ljudi, zna se tacno i zasto, pisao sam o tome dovoljno. To opet ne znaci da ga podrzavam u svemu. Treba postovat sporazum kad ga je vec potpisao. S kim god da je potpisan. Pacta sunt servanda. Sve ostalo je pasjaluk i tu sam na strani Čelika. Opet ne slažem se sa načinom njihovog rada i komuniciranja, kao ni tvog i od kolega ti na forumu izuzev @Ja_Ja .

Neces ni ti promijeniti svoje misljenje, pa sta?
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#51683 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Mozda je do mene jer ne citam i ne pratim ni carsiju ni salivenog ni bilo kakve izvore trac informacija. Pratim zvanicnu stranicu grada i kluba i znam sve sto trebam.

PS. CCI - centar civilnih inicijativa. Jedna od jacih NVO kod nas
Shmeker
Posts: 244
Joined: 17/09/2011 15:39

#51684 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

_BataZiv_0809 wrote: 08/06/2021 15:53
skoronikako wrote: 08/06/2021 15:03 Ovaj komentar ti nije na mjestu. Nije problem biti za Fuada, problem je lagati i govoriti da si neutralan. Kad si za Fuada, onda vidimo izgubljen slucaj, ovako energiju gubimo na nekog ko nece promjeniti svoje misljenje cak i kad prezentujes sve cinjenice, da ih ne ponavljam, bile su kratke i jasne.
Zasto nije na mjestu?

Nismo brate u ratu da biramo iskljucive strane, a vala ni slijepi sljedbenici bilo koje strane. Bar ja nisam, odnosno pokusavam ne biti. Ne znam zasto mi imputiras neko laganje?

Za Fuada sam glasao kao i ostalih 30 hiljada ljudi, zna se tacno i zasto, pisao sam o tome dovoljno. To opet ne znaci da ga podrzavam u svemu. Treba postovat sporazum kad ga je vec potpisao. S kim god da je potpisan. Pacta sunt servanda. Sve ostalo je pasjaluk i tu sam na strani Čelika. Opet ne slažem se sa načinom njihovog rada i komuniciranja, kao ni tvog i od kolega ti na forumu izuzev @Ja_Ja .

Neces ni ti promijeniti svoje misljenje, pa sta?

Molim te posjeti FB naloge Fuada Kasumovica, Salyvena, Carsije i ostalih naloga povezanih sa politickim strankama i vidi nacin komunikacije sljedbenika potonjih i uporedi sa nacinom komuniciranja navijaca i simpatizera Celika.

Analiziraj postove i vidjet ces da su nazalost sljedbenici navijackog pokreta intelektualna krema grada.

Ne samo da se dopusta da se na stranicama politickih subjekata vrijedjaju i etiketiraju ljudi koji su u UO Celika vec se takav narativ i podstice.

Ne znam onda kako govoriti uopstw o nekom manjem i vecem zlu kad je modus operandi identican sa SDA.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51685 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Nema me na fb osma godina, a i da ima ne bih to citao ni za pare. Dovoljno mi je ovo sto s vremena na vrijeme vidim ne svojom voljom.

Ali jebo mene, nebitno za poentu.

A poenta je, moras li ti razgovarat ko brizonja ako druga strana to radi? Po cemu si ti onda razlicit od njega? (Ne ti licno, znas na sta mislim).

Raju koja simpatise i voli Čelik, ali nije toliko u problematiku upućena, a takvih je većina, neces sigurno animirati i privuci na svoju stranu istresanjem žuči i konstatnim obračunom sa Fučetom.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51686 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

@apsidejzi

Tih 400 clanova ima sve informacije. Ko god se uclani ima uvid u poslovanje kluba. Ne moze postenije.

Uprava Celika trazi da se vraca dug prema drzavi koji je napravljen dok je Gradska uprava vodila klub, tj. stranka SDA. Da se ne zaboravi, Fuad Kasumovic je bio predsjednik Celika, postavila ga SDA, kada je napravljen najveci dug.

Drugi zahtjev uprave je da se prihodi od prostora na BP dodijele Celiku. I to je to, nijedna uprava nije manje trazila.

Ovdje je osnovni problem sto seljak iz Vakufa i jos neki seljaci oko njega gaje odvratnost prema Celiku. Uprava je obecala da nece od kluba praviti pijacu, sto je sasvim ispravan stav. Ljaks je prije izbora nesto potpisao i toga se treba držati do kraja.

I za kraj, ako se nekome ne moze nakaciti veza sa seljackom SDA, onda ne moze Robijasima. Niko u ovom gradu nema duzi historijat borbe sa SDA. Ja prvi prezirem SDA iz dna duse u sto ste se mogli uvjeriti.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51687 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Saopstenje Robijasa
Proteklih dana svjedočimo očajničkim potezima Fuada Kasumovića koji je mobilizirao kvazinovinare i stranačke botove koje finansira novcem poreznih obveznika da putem lažnih profila na društvenim mrežama, u ime njegovih ličnih i političkih interesa, pokušaju uvjeriti javnost da se iza ideje organizacije protesta kriju politički motivi i SDA.

U nedostatku argumenata da odgovori na jednostavno pitanje zašto krši Sporazum s klubom i tako pljačka našu svetinju, Kasumović se koristi jeftinim spinovima koje je upravo i naučio od SDA za vrijeme 20 godina koliko je bio njihov istaknuti član, stavljajući nas u istu rečenicu sa strankom protiv koje smo, zbog njihovog dušmanskog odnosa prema Čeliku i težnje da ga ugase, bili u otvorenom ratu preko tri godine i organizovali masovne proteste na koje se odazvalo 6.000 ljudi.

U fokusu tadašnjih protesta je bila SDA jer je u to vrijeme opstruisala oporavak kluba iako je imala potrebnu moć da učestvuje u promjenama. Danas tu moć ima Fuad Kasumović, a zapravo je jedina prepreka za oporavak kluba i to je razlog zbog kojeg su ovi protesti usmjereni protiv njega i njegovog odnosa prema klubu.

Stranka SDA je najzaslužnija što se klub suočio s borbom za svoje postojanje, ali očito da imaju dostojnog nasljednika u Fuadu Kasumoviću koji pokušava dovršiti ono što su oni započeli.

Vrijeme bi već bilo da neka vlast uspostavi normalne odnose s klubom, jer Robijaši će do smrti štititi interese Čelika i boriti se protiv svake nakaradne vlasti koja u tom trenutku radi protiv našeg kluba, a svakoga ko našu ideju pokuša dovesti u vezu s bilo kojom političkom opcijom ćemo označiti kao neprijatelja Robijaša i saučesnika u gušenju oporavka kluba.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51688 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ja_Ja wrote: 08/06/2021 11:18
Boldirao sam ovaj dio tvog odgovora jer mislim da zadire u sustinu problema naseg drustva. Imam potpuno isto misljenje. Jedan problem koji se javlja sa nasim zajednickim misljenjem jeste da je subjektivno. Ne uzima u obzir potpunu sliku. Evo ja cu pokusati primjerom to i prikazati.

Ako se slozimo da je Husein Smajlovic pobjedio na izborima za gradonacelnika Zenice i samim tim preuzeo sve privilegije, obaveze, nadleznosti i moci koje proizilaze iz te institucionalne pozicije mozemo ustvrditi da je on predstavnik naroda tj. sam narod. Tako da njegova odluka da na celo Celika postavi svog prijatelja Fuada Kasumovica (Kasumovic potvrdio ovu tvrdnju na sjednici vijeca kada su se koplja lomila oko onih 500k) koji te 2005 godine prikazuje/pravi dug u NK Celik veci od 1.3 miliona maraka znaci da mozemo s pravom da tvrdimo da je institucija gradonacelnika odgovorna za taj dug tj. sam narod. Tako da po tom osnovu narod ne placa dug koji je neko tamo napravio vec placa ceh loseg izbora predstavnika koji su u ime tog naroda napravili dug tj. vraca svoj dug.

Ovo je naravno simplifikacija jednog kompleksnog problema ali prikazuje poentu koja se svodi na drustvenu odgovornost. Narod treba da se probudi i da uzme metlu u ruke i pocisti govna. Do tada mislim da je borba Celika legalna, a nacini borbe legitimni i u skladu sa demokratskim principima. Momci kulturno rade svoj posao i prisiljavaju bagru da preuzme odgovornost za stetu koju su oni napravili. Nista vise i nista manje od toga.
Ostao sam duzan odgovor na ovo, uz pohvale za rezonovanje i nacin komunikacije :thumbup:

Dakle ako cemo razgovarati na ovom fonu, onda je kljucno pitanje na cemu zasnivas tvrdnju da (grado)nacelnik Zenice formalno pravno postavlja predsjednika NK Čelik? Da li to spada u ingerencije tadašnjeg načelnika opštine, a sadašnjeg gradonačelnika, odnosno da li je načelnik opštine imao tu vrstu upravljačkih prava po tadašnjem statutu NK Čelik?

Gledao sam tu sjednicu vijeća i čini mi se da je Fudo rekao da ga je Husejin rahmetli "zamolio" da preuzme funkciju. Meni to liči na čisti lični odnos dva (partijska) druga, te da ga Huso nije zamolio/postavio za predsjednika kao načelnik (Huso je bio načelnik samo kada je istupao u ime općine) nego kao individua koja je osim formalne načelničke, uživala i ogromnu neformalnu moć.

Dakle ako je odgovor na prva dva pitanja negativan, onda ćemo se složiti da nije ok ni pravno ni moralno teretiti građane za nešto što je osoba koja je obnašala funkciju načelnika uradila u svoje lično ime. Ako je to uradio u svojstvu načelnika opštine i time direktno oštetio klub, onda se slažem da se to treba namiriti iz gradskog budžeta. Ali iznos se mora tačno utvrditi bez ikakve odokativnosti do u zadnju marku. A to radi revizija.

Fuče kaže da je taj dug nastao tako što je naredio da se sve proknjiži. Revizija će to lako utvrditi i treba je provesti, taman po cijeni da je provodi njegov ahbab Džaferović, ona se jednostavno mora provesti.

Nema ozbiljne firme bez bilansa uspjeha, niti će iko ulagati svoje pare na komercijalnoj osnovi u nešto što ne zna ni kome ni koliko ni kad je dužno. Ja prvi ne bih, a vjerujem da ne bi ni ti.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#51689 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

_BataZiv_0809 wrote: 08/06/2021 15:53
skoronikako wrote: 08/06/2021 15:03 Ovaj komentar ti nije na mjestu. Nije problem biti za Fuada, problem je lagati i govoriti da si neutralan. Kad si za Fuada, onda vidimo izgubljen slucaj, ovako energiju gubimo na nekog ko nece promjeniti svoje misljenje cak i kad prezentujes sve cinjenice, da ih ne ponavljam, bile su kratke i jasne.
Zasto nije na mjestu?

Nismo brate u ratu da biramo iskljucive strane, a vala ni slijepi sljedbenici bilo koje strane. Bar ja nisam, odnosno pokusavam ne biti. Ne znam zasto mi imputiras neko laganje?

Za Fuada sam glasao kao i ostalih 30 hiljada ljudi, zna se tacno i zasto, pisao sam o tome dovoljno. To opet ne znaci da ga podrzavam u svemu. Treba postovat sporazum kad ga je vec potpisao. S kim god da je potpisan. Pacta sunt servanda. Sve ostalo je pasjaluk i tu sam na strani Čelika. Opet ne slažem se sa načinom njihovog rada i komuniciranja, kao ni tvog i od kolega ti na forumu izuzev @Ja_Ja .

Neces ni ti promijeniti svoje misljenje, pa sta?
Nije u redu zato sto insinuiras stvari koje je FK lijepio danima navijacima Celika. Za to nema nikakvog osnova. Bacas sumnju kao sto to radi Smajo Doglod ili bilo koji drugi bot FK. Po cemu si ti onda drugaciji?

Necu promjeniti misljenje jer je ovdje NKC potpuno u pravu. Od 2016. FK pokusava iskoristiti svaku priliku da ugasi i ponizi simbol mog grada. Ovdje je bas crno i bijelo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51690 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

skoronikako wrote: 08/06/2021 18:08
Nije u redu zato sto insinuiras stvari koje je FK lijepio danima navijacima Celika. Za to nema nikakvog osnova. Bacas sumnju kao sto to radi Smajo Doglod ili bilo koji drugi bot FK. Po cemu si ti onda drugaciji?

Necu promjeniti misljenje jer je ovdje NKC potpuno u pravu. Od 2016. FK pokusava iskoristiti svaku priliku da ugasi i ponizi simbol mog grada. Ovdje je bas crno i bijelo.
Ne insuiniram ništa, iznosim svoje mišljenje. Drukčiji sam jer ja to radim kao misleće biće, a Smajo za pare i lične interese.

Ne moraš, tvoja stvar, ali nemoj zamjerati drugima što ne mijenjaju mišljenje.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#51691 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

A jeste napali Fudu. :-)
Možda čovjek jednostavno ne navija za Čelik?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#51692 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Kikibombona wrote: 08/06/2021 17:51 Saopstenje Robijasa
Proteklih dana svjedočimo očajničkim potezima Fuada Kasumovića koji je mobilizirao kvazinovinare i stranačke botove koje finansira novcem poreznih obveznika da putem lažnih profila na društvenim mrežama, u ime njegovih ličnih i političkih interesa, pokušaju uvjeriti javnost da se iza ideje organizacije protesta kriju politički motivi i SDA.

U nedostatku argumenata da odgovori na jednostavno pitanje zašto krši Sporazum s klubom i tako pljačka našu svetinju, Kasumović se koristi jeftinim spinovima koje je upravo i naučio od SDA za vrijeme 20 godina koliko je bio njihov istaknuti član, stavljajući nas u istu rečenicu sa strankom protiv koje smo, zbog njihovog dušmanskog odnosa prema Čeliku i težnje da ga ugase, bili u otvorenom ratu preko tri godine i organizovali masovne proteste na koje se odazvalo 6.000 ljudi.

U fokusu tadašnjih protesta je bila SDA jer je u to vrijeme opstruisala oporavak kluba iako je imala potrebnu moć da učestvuje u promjenama. Danas tu moć ima Fuad Kasumović, a zapravo je jedina prepreka za oporavak kluba i to je razlog zbog kojeg su ovi protesti usmjereni protiv njega i njegovog odnosa prema klubu.

Stranka SDA je najzaslužnija što se klub suočio s borbom za svoje postojanje, ali očito da imaju dostojnog nasljednika u Fuadu Kasumoviću koji pokušava dovršiti ono što su oni započeli.

Vrijeme bi već bilo da neka vlast uspostavi normalne odnose s klubom, jer Robijaši će do smrti štititi interese Čelika i boriti se protiv svake nakaradne vlasti koja u tom trenutku radi protiv našeg kluba, a svakoga ko našu ideju pokuša dovesti u vezu s bilo kojom političkom opcijom ćemo označiti kao neprijatelja Robijaša i saučesnika u gušenju oporavka kluba.
Dobro evo. Kazali su. Olaksali su dusu. Jel sad leglo vise para na racun? Ova prepucavanja su samo stetna. Pokazuju ocaj i slabost. Plus sto ima jedna velika velika razlika. Kada kazes SDA ti si kazao Institucija. Kada kazes Fuad Kasumovic, kazao si ime i prezime. Iza SDA se krije mnogo ljudi. Znas, kada zelis biti indirektan onda kazes: Uprava Celika, a kada zelis biti lican onda spomenes ime i prezime.

Znas sta meni najvise smeta kad je Celik u pitanju i sva ta prica SDA/Fuad. Smeta mi sto do danasnjeg dana nema tuzbe za sve one stetne ugovore. Tuzite SDA ako je SDA napravila dugove. Tuzite ljude unutar SDA. Sutra kad rijesite sve ovo i kad se vratimo u Premier ligu opet ce lesinari doci i napraviti vam par skandala, smjeniti ljude koji su radili i onda opet poceti dizati kredite na ime vase rada. Ja ne znam da li to ovi iz uprave ne vide ili se prave da ne vide. Ili su naivni. Sudski zabranite tim imenima i prezimenima da ikada imaju bilo kakvu funkciju u Celiku. Tako se pravi povjerenje.

Ne znam... Bas kao sto @_BataZiv_0809 napisa i ja sam procitao par prvih recenica one izjave i odustao. Puno neke pakosti. Cini mi se nerealno. Pazi recenice: "Danas tu moć ima Fuad Kasumović, a zapravo je jedina prepreka za oporavak kluba i to je razlog zbog kojeg su ovi protesti usmjereni protiv njega i njegovog odnosa prema klubu.". Problematicna rijec u ovoj recenici je "jedina prepreka". To je iskljuciva recenica koja nikada ni u kakvom kontekstu ne moze biti istinita. Nikada jedna osoba ne moze biti jedina prepreka u bilo cemu. Gdje je Kanton koji ulaze u sve sportove i u sve gradove osim u Zenicu? Ili recimo recenica: "Jer Robijasi ce do smrti stititi interese Celika"... Ovo kao da je neko dijete od 15 godina pisalo. Cuj do smrti. Sta je to? Neko samonafuravanje? Neziviljene emocije? Ko uopste prijeti smrcu? Zasto uopste koristiti rijec smrt u zvanicnoj izjavi? Onda dalje kljucna recenica: "a svakoga ko nasu ideju..... cemo oznaciti kao NEPRIJATELJA". Na ovu recenicu imam dvije primjedbe: 1) opet je djetinjasta jer u biznisu nema neprijatelja nego samo interesi. 2) Mi svi vidimo da se samo JEDAN neprijatelj oznacava Imenom i Prezimenom a svi ostali se oznacavaju kao SDA.

Na kraju krajeva, ako Fuad Kasumovic krsi ugovor onda se to lijepo odvede na sud i na sudu rijesi problematika. Stvari se ne rjesavaju na ulici, saranjem po necijim zidovima, prijetnjama i izjavama koje kao da su pisane od maloljetnih momcica koji su puni testosterona. Dajte budite realni.

I haj evo jedno pitanje s moje strane za kraj posto vidim da si pisao u proslom postu o tome. Onih 400 clanova dobijaju sve izvjestaje vezano za finansije a robijasi su napisali da Celik posluje pozitivno (sto mi je drago i sto je nova informacija koju nisam znao). Ima li neko ovdje od tih 400 robijasa ko je dobio izvjestaj u kojem pise sta je glavni izvor prihoda koji je uzrokovao to pozitivno poslovanje. Odakle dolaze pare u Celik? Necemo govoriti o troskovima, ljudi rade i svaka im cast na tome. Odakle prihodi?
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#51693 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

@apsidejzi imam ja izvjestaj za prvi kvartal. Najveci prihodi su ostvareni od naknada za treniranje igraca koji su napravili transfere, zatim od clanarina, donacija, sponzorskih ugovora i fan shopa.
Grad 0 KM
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51694 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

_BataZiv_0809 wrote: 08/06/2021 18:02
Ostao sam duzan odgovor na ovo, uz pohvale za rezonovanje i nacin komunikacije :thumbup:

Dakle ako cemo razgovarati na ovom fonu, onda je kljucno pitanje na cemu zasnivas tvrdnju da (grado)nacelnik Zenice formalno pravno postavlja predsjednika NK Čelik? Da li to spada u ingerencije tadašnjeg načelnika opštine, a sadašnjeg gradonačelnika, odnosno da li je načelnik opštine imao tu vrstu upravljačkih prava po tadašnjem statutu NK Čelik?

Gledao sam tu sjednicu vijeća i čini mi se da je Fudo rekao da ga je Husejin rahmetli "zamolio" da preuzme funkciju. Meni to liči na čisti lični odnos dva (partijska) druga, te da ga Huso nije zamolio/postavio za predsjednika kao načelnik (Huso je bio načelnik samo kada je istupao u ime općine) nego kao individua koja je osim formalne načelničke, uživala i ogromnu neformalnu moć.

Dakle ako je odgovor na prva dva pitanja negativan, onda ćemo se složiti da nije ok ni pravno ni moralno teretiti građane za nešto što je osoba koja je obnašala funkciju načelnika uradila u svoje lično ime. Ako je to uradio u svojstvu načelnika opštine i time direktno oštetio klub, onda se slažem da se to treba namiriti iz gradskog budžeta. Ali iznos se mora tačno utvrditi bez ikakve odokativnosti do u zadnju marku. A to radi revizija.

Fuče kaže da je taj dug nastao tako što je naredio da se sve proknjiži. Revizija će to lako utvrditi i treba je provesti, taman po cijeni da je provodi njegov ahbab Džaferović, ona se jednostavno mora provesti.

Nema ozbiljne firme bez bilansa uspjeha, niti će iko ulagati svoje pare na komercijalnoj osnovi u nešto što ne zna ni kome ni koliko ni kad je dužno. Ja prvi ne bih, a vjerujem da ne bi ni ti.
Kazem ja da se moze na forumu voditi i normalan dijalog. :) Isto vazi i za @belfy, volim malo da ga pecnem ovako ponekad ali je generalno i on sasvim pristojan sagovornik i kada se ne slazemo.

Istini za volju ne postoji "formalno pravni" aspekt tog postavljanja, pa samim time ni ingerencije (grado)nacelnika da nesto slicno radi. Samim tim sto ne postoji formalno pravni aspekt ne znaci da se nije to radilo kao i da ne znaci da se s pravne tacke gledista na osnovu "prakse iz proslosti" (past practices) ne moze utvrditi direktna odgovornost.

Sada na osnovu tvog drugog paragrafa i cinjenice da je Smajlovic "zamolio" (ne mogu sada da se sjetim kako je formulisao recenicu) Kasumovica da preuzme poziciju u Celiku mozemo kao odgovor na tvoje pitanje da pitamo slijedece. Po kojem osnovu bi "gradjanin" Smajlovic mogao ili imao autoriteta da pozove Kasumovica da preuzme klub? Stajalista sam da "gradjanin" Smajlovic ima iste ili slicne ingerencija kao ti ili ja, pa samim tim poziv "gradjanina" Smajlovica ima istu ili slicnu tezinu kao tvoj ili moj. Sto opet znaci da sada ti ili ja ustanemo i kao dva druga pozovemo nekog da bude prijedsjednik Celika (ti mene ili ja tebe) ljudi bi nam se smijali jer taj poziv nema tezinu autoriteta. Ono sto daje autoritet tom pozivu nije bio "gradjanin" Smajlovic, vec tada "nacelnik" treceg grada u drzavi Smajlovic, sa svim svojim privilegijama, pravima, i de facto i de jure kontrolama nad procesima u gradu.

Tako da i ukoliko se slozimo da pojednostavimo odgovore na tvoje prvo pitanje i jednoglasno se opet slozimo da gradonacelnik nema formalno pravnu moc da postavlja predsjednika u tamo nekom NK, ne mogu da se slozim da i da dam negativan odgovor na drugu tvrdnji jer opet kazem jedan "gradjanin" nema tu vrstu moci koju ima institucija u rukama gradjanina. Samim tim sam misljenja da je "institucija" molilia i na kraju izmolila Kasumovica da preuzme klub i da ga vjerovatno uvali u dug od preko 1.3 miliona maraka za godinu dana. Pa sam samim tim ubjedjen da grad i gradjani iako mozda nemaju pravnu odgovornost (vjerujem da dobri advokati i ovo mogu utvrditi), imaju ogromnu moralnu odgovornost za stanje u Celiku ukljucujuci i dugove koje taj klub ima.

Vrlo je moguce da je on samo proknjizio neke dotadasnje dugove i da je zbog toga prikazan toliki dug u jednoj godini. Momci iz Celika su to danas na Zenitu fino pojasnili. Gradonacelnik je za govornicom vijeca obecao odvojiti do 100k maraka za reviziju, momci su prikupili nekoliko ponuda od kojih je ponuda renomiranog Deloitte-a bila najpovoljnija i ponudu su poslali gradonacelniku na potpis. Zasto to on nije uradio do sada (a ima nekoliko mjeseci da je ponuda poslana) to treba pitati gradonacelnika. Ne bih se slozio da ce revizija sve pokazati bez obzira ko je radi. U ovoj drzavi je bilo brdo revizija koje su frizirane i izrezirane na nacin na koji kome odgovara. Zbog toga je i bila potreba da se sve uradi po pravilima i transparentno. Kasumovic pokusava da preskoci taj dio o "transparentnosti". Iako su momci u klubu uspjeli da prikupe sve kartice i da zaokruze stvarna dugovanja kluba, zbog nedostatka dokumentacije koje su izuzela razno razna tuziteljstva i istrazni organi veoma je tesko ocekivati da bi danas ta revizija bila nesto vise od potvrdjivanja onog sto je klub vec objavio svom clanstvu pa i velikim dijelom javnosti. Gradonacelnik samo koristi trenutnu situaciju da zamajava narod.

Sigurno da ne bih investirao svoja sredstva u "rupu bez dna", samo sto je Celik danas daleko od toga. Celik uz malu pomoc moze da stane na svoje noge za par godina. Vazno je napomenuti i da momci ne traze budzetske pare, traze samo ono sto im je oteto. Problem je toliko banalan da je prosto nevjerovatno da se normalan covjek kakav bi trebao da bude jedan gradonacelnik cetvrtog najveceg rada u drzavi toliko inati ne samo da ga napravi (jer ga je vec napravio) vec da ga odrzi konstantnim kamenom spoticanja u gradu.

Ja nemam drugog objasnjenja za to do da se radi o pokusaju skretanja paznje za svakodnevnih problema gradjana. Mi smo sredina koja zadnje cetri godine nije stagnirala vec propadala. Imamo gradonacelnika koji ce MOZDA za svojih pet godina vlasti i potrosenih 300 miliona maraka budzetskih sredstava imati jednu toplanu kao pozitivan rezultat. Za mene je to veoma porazno.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51695 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

apsidejzi wrote: 08/06/2021 18:57 Dobro evo. Kazali su. Olaksali su dusu. Jel sad leglo vise para na racun? Ova prepucavanja su samo stetna. Pokazuju ocaj i slabost. Plus sto ima jedna velika velika razlika. Kada kazes SDA ti si kazao Institucija. Kada kazes Fuad Kasumovic, kazao si ime i prezime. Iza SDA se krije mnogo ljudi. Znas, kada zelis biti indirektan onda kazes: Uprava Celika, a kada zelis biti lican onda spomenes ime i prezime.

- Cisto sumnjam da im je poenta da olaksaju dusu. To su stvari koje se moraju reci bez obzira koliko iritantne bile jer postoji druga strana koja pedala te lazi. Nije poenta u parama. Eto iscurilo je iz gradske uprave da su slali izaslanike u klub i nudili im 90,000 maraka samo da smire situaciju i glat su odbijeni jer se ne radi o legalnoj raboti. A vjerovao ili ne i iza imena Fuad Kasumovic se krije mnogo ljudi. Na kraju krajeva on podlijeze svoj kritici kao javna licnost ali i kao partija jer se Zenicka Inicijativa ne zove samo Zenicka Inicijativa, vec Zenicka Inicijativa - Fuad Kasumovic.

Znas sta meni najvise smeta kad je Celik u pitanju i sva ta prica SDA/Fuad. Smeta mi sto do danasnjeg dana nema tuzbe za sve one stetne ugovore. Tuzite SDA ako je SDA napravila dugove. Tuzite ljude unutar SDA. Sutra kad rijesite sve ovo i kad se vratimo u Premier ligu opet ce lesinari doci i napraviti vam par skandala, smjeniti ljude koji su radili i onda opet poceti dizati kredite na ime vase rada. Ja ne znam da li to ovi iz uprave ne vide ili se prave da ne vide. Ili su naivni. Sudski zabranite tim imenima i prezimenima da ikada imaju bilo kakvu funkciju u Celiku. Tako se pravi povjerenje.

- Raznorazni organi su preuzeli obilnu dokumentaciju iz Celika u poslijednjih godinu dana. Oni imaju tu obavezu da dizu tuzbe a ne klub. Valjda je to do sada jasno. Naivno se pitate neka pitanja za koja su odgovori ocigledni kao i nadleznosti za iste.

Ne znam... Bas kao sto @_BataZiv_0809 napisa i ja sam procitao par prvih recenica one izjave i odustao. Puno neke pakosti. Cini mi se nerealno. Pazi recenice: "Danas tu moć ima Fuad Kasumović, a zapravo je jedina prepreka za oporavak kluba i to je razlog zbog kojeg su ovi protesti usmjereni protiv njega i njegovog odnosa prema klubu.". Problematicna rijec u ovoj recenici je "jedina prepreka". To je iskljuciva recenica koja nikada ni u kakvom kontekstu ne moze biti istinita. Nikada jedna osoba ne moze biti jedina prepreka u bilo cemu. Gdje je Kanton koji ulaze u sve sportove i u sve gradove osim u Zenicu? Ili recimo recenica: "Jer Robijasi ce do smrti stititi interese Celika"... Ovo kao da je neko dijete od 15 godina pisalo. Cuj do smrti. Sta je to? Neko samonafuravanje? Neziviljene emocije? Ko uopste prijeti smrcu? Zasto uopste koristiti rijec smrt u zvanicnoj izjavi? Onda dalje kljucna recenica: "a svakoga ko nasu ideju..... cemo oznaciti kao NEPRIJATELJA". Na ovu recenicu imam dvije primjedbe: 1) opet je djetinjasta jer u biznisu nema neprijatelja nego samo interesi. 2) Mi svi vidimo da se samo JEDAN neprijatelj oznacava Imenom i Prezimenom a svi ostali se oznacavaju kao SDA.

- Kontekstualno "ozdravljenje kluba" ima siroko znacenje. Pa samim tim se sastoji od niza aktivnosti i radnji koje se trebaju pokrenuti i uraditi da bi se doslo do zeljenog cilja. Da bi se radnje pokrenule potrebno je stvoriti uslove za pokretanje radnji. Gradonacelnik grada Zenice je apsolutno jedina prepreka da bi se ti uslovi stekli zbog svojih saominicijativnih odluka pa je tako i ta recenica apsolutna istina. Ona zvuci ostro, pa mozda i grubo, tebi se moze oprostiti sto to smatras jer ne pratis situaciju. Svima nama koji redovno pratimo situaciju oko Celika, svima nama koji smo se vec nacitali izjava i prijetnji gradonacelnika ovo zvuci kao da ga pozivaju u vrtic Ciciban. Celik nije samo biznis, i opet kazem vi koji niste emotivno vezani za Celik to mozda i ne razumijete. Celik je mnogo vise od toga. Generacije Zenicana su odrasle uz Celik, taj stadion se napravio iskljucivo za potrebe Celika i novac za izgradnju se odbijao od platnih listi nasih oceva i djedova koji su radili u Zeljezali, bolnici, i drugim Zenickim preduzecima, tako da mi ne smatramo Celik biznisom, vec neraskidivim tkivom ovog rada.

Na kraju krajeva, ako Fuad Kasumovic krsi ugovor onda se to lijepo odvede na sud i na sudu rijesi problematika. Stvari se ne rjesavaju na ulici, saranjem po necijim zidovima, prijetnjama i izjavama koje kao da su pisane od maloljetnih momcica koji su puni testosterona. Dajte budite realni.

Moras biti nesto upuceniji da bi pozivao na realnost. Kakva je to odgovornost prema srediti u kojoj zivis da nakon pet godina previranja u klubu ti jos nemas pojma sta se desava?! Kakav si ti Zenicani pobogu? Sve je na sud predano, ali se ovo namjerno kreiranje problema mora zaustaviti u korijenu da ne postane standardno ponasanje. Mi u zadnje cetri godine nemamo nista u gradu do ovih kriznih situacija samo sa jednim imeoniocom "Fuad Kasumovic".

I haj evo jedno pitanje s moje strane za kraj posto vidim da si pisao u proslom postu o tome. Onih 400 clanova dobijaju sve izvjestaje vezano za finansije a robijasi su napisali da Celik posluje pozitivno (sto mi je drago i sto je nova informacija koju nisam znao). Ima li neko ovdje od tih 400 robijasa ko je dobio izvjestaj u kojem pise sta je glavni izvor prihoda koji je uzrokovao to pozitivno poslovanje. Odakle dolaze pare u Celik? Necemo govoriti o troskovima, ljudi rade i svaka im cast na tome. Odakle prihodi?

Znaci neko ti je vec odgovorio na to. Kao clan kluba smatram detaljnije informacije privilegijom onih koji novcano pomazu klub pa necu pisati o tacnim ciframa, ali se na kvartalnom izvjestaju od nekih 10tak sitno kucanih strana u rubrici ostvareno navode transferi solidarnosti/naknade za treniranje, sponzorstva, donacije i clanarine kao stavke sa najvecim prihodima. Od planiranih 37 i kusur hiljada od grada ostvareno je 0 (NULA).
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51696 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Evo dobre emisije za pogledati. Frisko izasla na youtube. Nisam ni ja jos sve pregledao.

kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#51697 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Nadovezat ću se na kolegu @Ja_Ja, iako mi nije jasno zasto se svaki put, evo vec 5 godina, vracamo na pitanje kako je dubioza NK Čelik odgovornost grada.
NK Čelik je funkcionisao u potpunosti kao bilo koje JP u vlasništvu grada. Isto kao što nikad niste vidjeli konkurs za popunjavanje upravnih i nadzornih tijela nekog gradskog JP, niste vidjeli ni konkurse za NK Čelik. U skupštini kruga su dugi niz godina sjedili isti ljudi koji su postavljeni kroz strukture SDA i gradonačelnika. Gradonačelnik je postavljao uprave i direktore kluba, gradonačelnik je postavljao direktore stadiona koji su bili uposlenici NK Čelik kao i ostala radna zajednica. NK Čelik je bio JP u vlasništvu grada, iako je formalno bio udruženje građana. U strukture kluba nije mogao niko ući bez saglasnosti gradonačelnika. Pa ljudi iz NGG su išli da uplate članarinu da bi postali članovi kluba i Skupštine i nisu uspjeli.
Tako formirana institucija je uz amin gradonačelnika kreirala dugove prema poreskoj upravi i drugim JP (pogledajte da je dug za vodu bio preko 1 milion KM). Koji normalan gradonačelnik bi takvo nešto dozvolio? Osim ako nije bio upleten u to.
Budući da gradonačelnika i većinsko gradsko vijeće koje je u tom periodu činila SDA, postavljaju građani, onda je jasno da je odgovornost za stanje NK Čelik, kao i za stanje svih ostalih JP, odgovoran grad i sami građani. Tako da je sasvim logično da grad preuzme dugove koje je indirektno i kreirao, a radi se o dugovima za poreze i prema JP.
Nakon sto se to izbaci iz bilanci i nakon sto su vec ovi momci sanirali dio ostalih obaveza kluba, ostalo je nekih 1,2 miliona KM da se klub dovede na 0 obaveza. Plan je da se to uradi u periodu 3-4 godine sto je i period u kojem je planiran povratak u premijer ligu.
Ljudi moji, ovo je lako izvodivo ako se uprava ponaša domaćinski kao sto sada momci i djevojke rade i ovdje samo lud covjek vidi problem. Na zalost jedan takav sjedi na celu grada.

I da bude jasno ja cu licno uvijek podrzati momke iz uprave jer ih znam sa tribine preko 20 godina. Znam sta tim ljudima znaci klub i koliko su do sada sebe dali za Čelik.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51698 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ako nije bilo formalno pravnog upravljanja, onda nijedan sud nece dosuditi materijalnu odgovornost grada. Moralnu mozda da, ali to je sfera nematerijalne stete.
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#51699 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Bato, lave, sad bas seres. Vjerovatno trolas, al svejedno.

Volio bih da se tako boris i za ostale budzetske pare. Npr da se pitas otkud kosarkasima milion, a nemaju 2 postena sponzora. Zasto praviti zgradu Grada u krizi ili zasto povecavati reprezentaciju i troskove prevoza uposlenika GU za 500 %?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51700 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Pricamo o Husinom vaktu, prati malo na casu :o
Post Reply