Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55176 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

doff wrote: 24/10/2021 18:25A đe su nestala 2 kotla? U startu se govorilo o 5 kotlova, a stadosmo na 3.
Nije mi rekao covjek da imaju bilo kakve probleme sa kotlovima. Zaista nisam upoznat sa brojem kotlova. Mozda je doslo do promjene plana pa pet manjih kotlova zamijenili sa tri veca!??

Uglavnom, kaze da ce potrebe grada biti sigurno ispunjene i da sa tim nema problema. A to je ono sto nas zanima.

Do sada se przilo oko 500 tona uglja dnevno sto je bio zlocin za gradjane i narocito djecu. I sto je najvaznije, nece se desiti poskupljenje uprkos tome sto smo dobili novu Toplanu i spasile se stotina tona uglja na dnevnom nivou.

Bez konkurencije najbolji projekat u Zenici u proteklih 30 godina.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55177 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Projekat koji je promašaj stoljeća koji jos nije u funkciji i koji je podkapacitiran toliko da ni Brist ne mozes uvesti u sistem jer nema tu snagu. Tako da ce ljudi jos decenijama uz sami grad loziti ugalj
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55178 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Cuj promasaj stoljeca a dobili smo novu toplanu koja ce zamijeniti staru koja je mrtva od starosti i koja je dnevno trosila 500 tona uglja u zimskom periodu.

Ako trolas onda ok. Ako si ozbiljan, bas tragedija.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55179 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »



Promašaj
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#55180 Re: Zeničani

Post by oruzana_pobuna »

moj stari je kao masinista parnih kotlova u pogonu Energetika pisao pisma opcini i radio i teveu Zenica kako da se Zenica grije besplatno i to baš po ovoj osnovi prije 20 godina - al valjda majmuni posteni nismo znali da su talovi i IĐMT presudan faktor....

samo prdimo.... od prdnjave po forumu i pisanja pisama mafijaskoj oligarhiji nema nista.... samo sila pomaze - a posto za silu nema vojnika - suti i pusi....

Image
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55181 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

TE Kakanj bi mogla početi sa procesom gasenja 2023., a najdalje 2025. kada je najavljeno uvodjenje karbonske takse. Crnogorci su vec najavili gasenje TE Pljevlja pod pritiskom EU. Od Bloka 7 u TZ nema nista opet pod pritiskom EU...

Link:

https://visoko.co.ba/prvi-blokovi-termo ... 23-godine/

...

Pruzanje cjevovoda iz TE Kakanj bi bilo kratkorocno rjesenje koja bi dosta kostalo. Svima je jasno da je samo pitanje trenutka kada ce TE Kakanj morati biti ugasena. Moj dobar drug rad u TE i kaze da vec postoje govorkanja o skorom gasenju.

...

Zenica nije u poziciji da odredjuje Mittalu cijenu koksnog plina. Imali smo ponudu, uzmi ili ostavi. Da nismo prihvatili ne bi imali grijanje nikako.

...

Projekat je fenomenalan iz najmanje cetiri razloga:

1. Nece se spaljivati 500 tona uglja dnevno sto je bio slucaj sa starom toplanom
2. U rijeku se nece ispustati kontaminirana voda koristena u staroj toplani (talozni bazeni kod otpada)
3. Cijene ce ostati iste
4. Grad se nije zaduzio a dobio je novu toplanu na duzi period
User avatar
N.N.
Posts: 2991
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55182 Re: Zeničani

Post by N.N. »

gentoo wrote: 24/10/2021 20:09
N.N. wrote: 24/10/2021 16:47 Alo bankari sa teme :mrgreen:
Koliko se kesa moze staviti na racun, a da te ne pitaju i da moras dokazivati porijeklo novca!?
Raiffaisen i UniCredid banka me zanimaju.

Npr. frajer kupi zemlju, plati kesom. Kao pored kupoprodajnig ugovora, ja da bih stavio pare na banku, mora i on dokazivati porijeklo novca.
Pa da ne bi bilo peglanja, pitam ovo gore :-D
Ako ti banka ima opciju uplatnog bankomata.. odes svaku noc i stavis 2000 bez da ikog i vidis i da te iko upita za zdravlje
Dobar prijedlog :thumbup:

@kuglanje_ze , moze li ovako :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55183 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Ima li na forumu iko saznanja na koji fol se radi fasada na soliteru u Blatusi?

Citam da grad placa 50% a ostatak stanari, tj. 3000km po stanu!???

Prosto ne mogu povjerovati da svi stanari u tako velikom soliteru mogu i zele dati toliko novca. A onda, kako to ide seljacki kod nas, kada ne da on onda ne dam ni ja.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#55184 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Kikibombona wrote: 25/10/2021 00:00 TE Kakanj bi mogla početi sa procesom gasenja 2023., a najdalje 2025. kada je najavljeno uvodjenje karbonske takse. Crnogorci su vec najavili gasenje TE Pljevlja pod pritiskom EU. Od Bloka 7 u TZ nema nista opet pod pritiskom EU...

Link:

https://visoko.co.ba/prvi-blokovi-termo ... 23-godine/

...

Pruzanje cjevovoda iz TE Kakanj bi bilo kratkorocno rjesenje koja bi dosta kostalo. Svima je jasno da je samo pitanje trenutka kada ce TE Kakanj morati biti ugasena. Moj dobar drug rad u TE i kaze da vec postoje govorkanja o skorom gasenju.

...

Zenica nije u poziciji da odredjuje Mittalu cijenu koksnog plina. Imali smo ponudu, uzmi ili ostavi. Da nismo prihvatili ne bi imali grijanje nikako.

...

Projekat je fenomenalan iz najmanje cetiri razloga:

1. Nece se spaljivati 500 tona uglja dnevno sto je bio slucaj sa starom toplanom
2. U rijeku se nece ispustati kontaminirana voda koristena u staroj toplani (talozni bazeni kod otpada)
3. Cijene ce ostati iste
4. Grad se nije zaduzio a dobio je novu toplanu na duzi period
Projekat je u najboljem slucaju dobar. Nazivati ga fenomenalnim je malo natezanje sa cinjenicama, ali sigurno ce biti kada u potpunosti zazivi prvo, do sada jedino i pri tome najvece ispunjeno obecanje Kasumovica prema gradjanima Zenice. S toga mu to treba upisati u rubriku uspjeha. Da li je zazivilo i kada ce to ce najbolje znati oni koji su na gradskom grijanju.

Kiki ti si meni ponekad fenomen, kao da prespavas nekoliko godina komentarisanja i eglenisanja na neku temu, pa uhvatis nekog u carsiji ko koliko toliko nesto nabada o temi i onda dodjes ovdje sa necim sto tako nadahnuto predstavljas revolucionarnim da ti nekada iskreno pozavidim na toj vrsti elana :).

Sigurno da je projekt pozitivan zbog nekoliko tih razloga ukljucujuci i taj koji se tice spaljivanja uglja. Problem za koji je javnost znala i o kom se pricalo i na sjednicama gradskog vijeca nije nikako bio vezan za neka softverska rijesenja kako ti pises vec za tehnolosko rijesavanje problema korisenja koksnih (mislim da se tako zovu) plinova koji nastaju kao nusproizvod tokom proizvodnje celika a koje Mittal zeli da iskoristi za pravljenje dodatne energije (elektricne i toplotne).

Zasto je projekat u najboljem slucaju dobar (onako da napravim protutezu tvojim tvrdnjama) jeste i slijedece:
1. Ne znamo kakav uticaj na okolis i ljudske zivote ce imati ono sto bude izlazilo iz dimnjaka sagorijevanjem koksnih plinova (pojedina udruzenja i pojedinci vec sada dizu alarm)
2. Cijene ce nakon testnog, ugovorom definisanog perioda gotovo sigurno rasti. Procjene ponovo nevladinog sektora jesu da ce rasti brze nego da se koristi prirodni plin.
3. Toplana je limitirana na trenutni sistem, sto nije optimalno ukoliko zelimo istinski napraviti korak naprijed prema eliminaciji kucnih lozista i daljnjeg zagadjenja vazduha.
4. Zbog relativno malog udjela u preduzecu grad nema efektivne kontrole nad grijanjem tako da nije neovisan o volji, zelji i ucijenama koje mogu doci od strane drugih ugovornih subjekata.

Ima toga jos ali eto ovo je samo onako ukratko. U svakom slucaju mislim da ovaj projekt ima potencijal da bude pozitivan ukoliko se pronadju odgovarajuca rijesenja za neke od problema koji su se vec sada uocili.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#55185 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Kikibombona wrote: 25/10/2021 00:11 Ima li na forumu iko saznanja na koji fol se radi fasada na soliteru u Blatusi?

Citam da grad placa 50% a ostatak stanari, tj. 3000km po stanu!???

Prosto ne mogu povjerovati da svi stanari u tako velikom soliteru mogu i zele dati toliko novca. A onda, kako to ide seljacki kod nas, kada ne da on onda ne dam ni ja.
Ukoliko se radi o tom gradskom programu zamijene toplotne izolacije onda grad finansira do 50% troska, a ostatak snose stanari. 3k mi zvuci malo preskupo ali posto ne znam sigurno da je moguce. A sad kako su i na koji nacin rijesili stanari da pokriju svojih 50% je prica sama za sebe. Nadam se da nece biti nakaradnih stvari kao na nekim zgradama gdje se preskoci citav sprat ili oko stana osoba koja nije htjela ili imala da plati.
skoronikako
Posts: 1021
Joined: 08/10/2018 12:09

#55186 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Celik se ne proizvodi na Koksari. Kao sto ime kaze, koks se tu proizvodi. Slijedom ove nebuloze, tesko je povjerovati u ostatak.

Ne mogu se sad sjetiti ko im pise ove tekstove, ali je covjek totalno zaludjen. Stalno spominje celicanu, a realnost je da ne bi Mittal izdvajao tolike pare ako je rjesenje Celicana.
Kogeneracijsko postrojenje za proizvodnju toplote i električne energije i komprimiranog zraka
https://cupdf.com/document/bulevara-kra ... ja-za.html

Dakle, elektroduvaljka je na Toplani, a ne na Koksari.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#55187 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

skoronikako wrote: 25/10/2021 00:28 Celik se ne proizvodi na Koksari. Kao sto ime kaze, koks se tu proizvodi. Slijedom ove nebuloze, tesko je povjerovati u ostatak.

Ne mogu se sad sjetiti ko im pise ove tekstove, ali je covjek totalno zaludjen. Stalno spominje celicanu, a realnost je da ne bi Mittal izdvajao tolike pare ako je rjesenje Celicana.
Kogeneracijsko postrojenje za proizvodnju toplote i električne energije i komprimiranog zraka
https://cupdf.com/document/bulevara-kra ... ja-za.html

Dakle, elektroduvaljka je na Toplani, a ne na Koksari.
Ja pisem sa pozicije laika po ovom pitanju koji je pratio dogadjaje poslijednjih 20+ godina (od Branka do Laksmija), ti sa pozicije ne znam ni sam koje kvalifikacije koju kao koristi da bi moj lapsus za koji sam uzgredno naglasio da nisam siguran jer ne poznajem materiju koristis kao neku svoju ocjenu o tome ko treba biti diskreditovan u razgovoru ili ne!? Nije mi se dalo googlati da iskoristim tacnu terminologiju jer nisam mislio da treba svaki put da se naglasava nesto o cemu se ovdje razglabalo milion puta u poslijednjih nekoliko godina. Valjda sam ze zahebo. Izvini.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#55188 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Mislio sam napisati 10+ godina :)
kuglanje_ze
Posts: 626
Joined: 17/02/2020 11:29

#55189 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

N.N. wrote: 25/10/2021 00:03
gentoo wrote: 24/10/2021 20:09

Ako ti banka ima opciju uplatnog bankomata.. odes svaku noc i stavis 2000 bez da ikog i vidis i da te iko upita za zdravlje
Dobar prijedlog :thumbup:

@kuglanje_ze , moze li ovako :D
Onda bi svi narko dileri tako radili 😁.

Prate se sve uplate, zbirno, nasvim bankama, tako da možeš biti prijavljen da radiš neke čudne transakcije.
Najbolje ti je da prošetaš do banke i raspitaš se. Uputiće te ljudi šta ti je činiti.
U svakom slučaju ako si prodavac i imaš kupoprodajni ugovor nije tvoje da dokzuješ porijeklo novca.
skoronikako
Posts: 1021
Joined: 08/10/2018 12:09

#55190 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ja_Ja wrote: 25/10/2021 01:33 Ja pisem sa pozicije laika po ovom pitanju koji je pratio dogadjaje poslijednjih 20+ godina (od Branka do Laksmija), ti sa pozicije ne znam ni sam koje kvalifikacije koju kao koristi da bi moj lapsus za koji sam uzgredno naglasio da nisam siguran jer ne poznajem materiju koristis kao neku svoju ocjenu o tome ko treba biti diskreditovan u razgovoru ili ne!? Nije mi se dalo googlati da iskoristim tacnu terminologiju jer nisam mislio da treba svaki put da se naglasava nesto o cemu se ovdje razglabalo milion puta u poslijednjih nekoliko godina. Valjda sam ze zahebo. Izvini.
Pisao sam repliku na to sto je Nivelacija citirao Babajica. Ne vidim kako si se ti pronasao u tome, osim ako nisi Babajic ili Nivelacija.

Izuzetno je bitno ako napises da je neko nesto javno "ukrao" ili "zloupotrijebio" da imas tacne informacije. Ne poluinformacije, ne dezinformacije, vec tacne i precizne informacije.
Proizvedena energetska para se dalje usmjerava prema turbogeneratoru TG 25 MW u svrhu proizvodnje električne energije i tehnološke pare 10 i 1,2 bar, koja se usmjerava prema turboduvaljki 18 MWT u svrhu proizvodnje komprimiranog zraka za potrebe visoke peći
4. Turboduvaljka br. 4 se sastoji od turbine koja je jednokućišna, kondenzaciona, sa direktnim pogonom kompresora preko zupčaste spojnice koja je naglavljena na krajeve vratila rotora i turbine i kompresora. U radu je i elektroduvaljka br. 5 snage 16,6 MW.
http://ekoforumzenica.ba/pdf/JVtoplana/ ... %20PUO.pdf

Zimi, kad je potrebno vise pare gradu, radi elektroduvaljka umjesto turboduvaljke.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55191 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ja_Ja wrote: 25/10/2021 00:24
Kikibombona wrote: 25/10/2021 00:11 Ima li na forumu iko saznanja na koji fol se radi fasada na soliteru u Blatusi?

Citam da grad placa 50% a ostatak stanari, tj. 3000km po stanu!???

Prosto ne mogu povjerovati da svi stanari u tako velikom soliteru mogu i zele dati toliko novca. A onda, kako to ide seljacki kod nas, kada ne da on onda ne dam ni ja.
Ukoliko se radi o tom gradskom programu zamijene toplotne izolacije onda grad finansira do 50% troska, a ostatak snose stanari. 3k mi zvuci malo preskupo ali posto ne znam sigurno da je moguce. A sad kako su i na koji nacin rijesili stanari da pokriju svojih 50% je prica sama za sebe. Nadam se da nece biti nakaradnih stvari kao na nekim zgradama gdje se preskoci citav sprat ili oko stana osoba koja nije htjela ili imala da plati.
Pa gle, ko ima centralno njemu svejedno, placao grijanje isto i prije i poslije. Ko se grije na struju imat ce ustedu :D. Treba uvest neki nacin da se smanji cijena grijanja za zgrade koje urade utopljavanje.
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#55192 Re: Zeničani

Post by Amagon »

Ja_Ja wrote: 25/10/2021 00:24

Ukoliko se radi o tom gradskom programu zamijene toplotne izolacije onda grad finansira do 50% troska, a ostatak snose stanari. 3k mi zvuci malo preskupo ali posto ne znam sigurno da je moguce. A sad kako su i na koji nacin rijesili stanari da pokriju svojih 50% je prica sama za sebe. Nadam se da nece biti nakaradnih stvari kao na nekim zgradama gdje se preskoci citav sprat ili oko stana osoba koja nije htjela ili imala da plati.
Da, istina je da je 3.000 KM po stanu. Živim u jednom od tih bijelih solitera, i u haustoru stoji navedeno objašnjenje. Ja rentam tu stan, tako da ne razmišljam o tome, gazdarici sam uredno prenio ali nije dala nikakav feedback :lol: Sreo sam "kućepazitelja" u liftu, i reče mi da od 92 stana koliko ima u zgradi (ukupno nekih 300 stanara), da su samo 4 stana zainteresirana za taj projekat :mrgreen: U susjednoj zgradi, ef. Rafuna (predsjednik kućnog savjeta jelte), vrši lobiranje i moli stanare da razmisle, aaliii.. Još kad sad spininfo i Pašalić nešto optužuju da je zajebao grijanje u džamiji u Blatuši :lol: džematlije neće u hladnu džamiju, šta li. Show pravi u Bronxu :bih:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#55193 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Amagon wrote: 25/10/2021 11:15
Ja_Ja wrote: 25/10/2021 00:24

Ukoliko se radi o tom gradskom programu zamijene toplotne izolacije onda grad finansira do 50% troska, a ostatak snose stanari. 3k mi zvuci malo preskupo ali posto ne znam sigurno da je moguce. A sad kako su i na koji nacin rijesili stanari da pokriju svojih 50% je prica sama za sebe. Nadam se da nece biti nakaradnih stvari kao na nekim zgradama gdje se preskoci citav sprat ili oko stana osoba koja nije htjela ili imala da plati.
Da, istina je da je 3.000 KM po stanu. Živim u jednom od tih bijelih solitera, i u haustoru stoji navedeno objašnjenje. Ja rentam tu stan, tako da ne razmišljam o tome, gazdarici sam uredno prenio ali nije dala nikakav feedback :lol: Sreo sam "kućepazitelja" u liftu, i reče mi da od 92 stana koliko ima u zgradi (ukupno nekih 300 stanara), da su samo 4 stana zainteresirana za taj projekat :mrgreen: U susjednoj zgradi, ef. Rafuna (predsjednik kućnog savjeta jelte), vrši lobiranje i moli stanare da razmisle, aaliii.. Još kad sad spininfo i Pašalić nešto optužuju da je zajebao grijanje u džamiji u Blatuši :lol: džematlije neće u hladnu džamiju, šta li. Show pravi u Bronxu :bih:
Pa nema logike da se fiksira cijena od 3000 KM po jednom stanu.
Realno bi bilo da se izračuna koliko tvoj stan obuhvaća m2 vanjskog zida.
Ima tu raznih kalkulatora.

https://polycommerce.ba/kalkulator_cijene_fasade.php

Sve zavisi od kvalitete materijala koji se ugrađuje.

Evo ima i tema.

kolike-su-cijene-fasede-po-m2-t82086s25 ... e853efc0f5

Ja mislim da nemam više od 10 m2 vanjskog zida, ako odbijem prozore.
Neka je cijena 50 KM po m2 izađe 500 KM. Grad plaća pola, tako da bi cijena bila 250 KM. :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55194 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Zamisli promjene izvornu boju fasade.
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#55195 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

N.N. wrote: 25/10/2021 00:03
gentoo wrote: 24/10/2021 20:09

Ako ti banka ima opciju uplatnog bankomata.. odes svaku noc i stavis 2000 bez da ikog i vidis i da te iko upita za zdravlje
Dobar prijedlog :thumbup:

@kuglanje_ze , moze li ovako :D
Tu nije razlika izmedju toga da li uplacujes na masini ili na salteru. Svakako provjeru ne radi teta sa saltera. Ako svaki dan uplacujes na privatni racun po 2.000, prije ili kasnije ces negdje "iskociti" na nekoj listi i slijede provjere.

Ti treba da polozis pare s tim kupoprodajnim ugovorom, a ne mora znaciti da ce taj koji ti je platio ici odmah na provjeru. Ako nije neki velik iznos (preko desetak hiljada) onda ga vjerovatno nece provjeravati. A ako i krene u tom smjeru, ako je čist i porijeklo mu nije prodaja hašiša i finansiranje vehabija, lako ce dokazati otkud mu.

Ja sam prodao auto za 14.000, polozio na racun sa kupoprodajnim ugovorom i koliko znam da nikad nisu zvali tetu koja je kupila auto svojoj kćerci.
User avatar
phillie
Posts: 9346
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#55196 Re: Zeničani

Post by phillie »

@N.N.

Mislim da njima nije ni bitno odakle novac onome ko kupuje (jbg, mozda je stedio 20 godina ), jer necete to odradjivati preko bankovnih racuna. Najbitnije je onome ko polaze pare na racun banke u vecem iznosu da ima odgovarajucu dokumentaciju odakle mu novac (u tvom slucaju kupoprodajni ugovor).

Da placanje ide preko bankovnih racuna, a da kupac treba poloziti na svoj racun taj novac, i za njega bi isle provjere, odnosno trazio dokaz.

Mislim da "svijetla obraza" mozes otici u banku i staviti novce na banku.
sale07
Posts: 1281
Joined: 18/05/2018 12:28

#55197 Re: Zeničani

Post by sale07 »

Kikibombona wrote: 25/10/2021 00:11
Citam da grad placa 50% a ostatak stanari, tj. 3000km po stanu!???
Ovo je bas prvoklasna pljačka :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55198 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Ja_Ja wrote: 25/10/2021 00:19
Kikibombona wrote: 25/10/2021 00:00 TE Kakanj bi mogla početi sa procesom gasenja 2023., a najdalje 2025. kada je najavljeno uvodjenje karbonske takse. Crnogorci su vec najavili gasenje TE Pljevlja pod pritiskom EU. Od Bloka 7 u TZ nema nista opet pod pritiskom EU...

Link:

https://visoko.co.ba/prvi-blokovi-termoelektrana-u-kaknju-i-tuzli-se-gase-2023-godine/

...

Pruzanje cjevovoda iz TE Kakanj bi bilo kratkorocno rjesenje koja bi dosta kostalo. Svima je jasno da je samo pitanje trenutka kada ce TE Kakanj morati biti ugasena. Moj dobar drug rad u TE i kaze da vec postoje govorkanja o skorom gasenju.

...

Zenica nije u poziciji da odredjuje Mittalu cijenu koksnog plina. Imali smo ponudu, uzmi ili ostavi. Da nismo prihvatili ne bi imali grijanje nikako.

...

Projekat je fenomenalan iz najmanje cetiri razloga:

1. Nece se spaljivati 500 tona uglja dnevno sto je bio slucaj sa starom toplanom
2. U rijeku se nece ispustati kontaminirana voda koristena u staroj toplani (talozni bazeni kod otpada)
3. Cijene ce ostati iste
4. Grad se nije zaduzio a dobio je novu toplanu na duzi period
Projekat je u najboljem slucaju dobar. Nazivati ga fenomenalnim je malo natezanje sa cinjenicama, ali sigurno ce biti kada u potpunosti zazivi prvo, do sada jedino i pri tome najvece ispunjeno obecanje Kasumovica prema gradjanima Zenice. S toga mu to treba upisati u rubriku uspjeha. Da li je zazivilo i kada ce to ce najbolje znati oni koji su na gradskom grijanju.

Kiki ti si meni ponekad fenomen, kao da prespavas nekoliko godina komentarisanja i eglenisanja na neku temu, pa uhvatis nekog u carsiji ko koliko toliko nesto nabada o temi i onda dodjes ovdje sa necim sto tako nadahnuto predstavljas revolucionarnim da ti nekada iskreno pozavidim na toj vrsti elana :).

Sigurno da je projekt pozitivan zbog nekoliko tih razloga ukljucujuci i taj koji se tice spaljivanja uglja. Problem za koji je javnost znala i o kom se pricalo i na sjednicama gradskog vijeca nije nikako bio vezan za neka softverska rijesenja kako ti pises vec za tehnolosko rijesavanje problema korisenja koksnih (mislim da se tako zovu) plinova koji nastaju kao nusproizvod tokom proizvodnje celika a koje Mittal zeli da iskoristi za pravljenje dodatne energije (elektricne i toplotne).

Zasto je projekat u najboljem slucaju dobar (onako da napravim protutezu tvojim tvrdnjama) jeste i slijedece:
1. Ne znamo kakav uticaj na okolis i ljudske zivote ce imati ono sto bude izlazilo iz dimnjaka sagorijevanjem koksnih plinova (pojedina udruzenja i pojedinci vec sada dizu alarm)
2. Cijene ce nakon testnog, ugovorom definisanog perioda gotovo sigurno rasti. Procjene ponovo nevladinog sektora jesu da ce rasti brze nego da se koristi prirodni plin.
3. Toplana je limitirana na trenutni sistem, sto nije optimalno ukoliko zelimo istinski napraviti korak naprijed prema eliminaciji kucnih lozista i daljnjeg zagadjenja vazduha.
4. Zbog relativno malog udjela u preduzecu grad nema efektivne kontrole nad grijanjem tako da nije neovisan o volji, zelji i ucijenama koje mogu doci od strane drugih ugovornih subjekata.

Ima toga jos ali eto ovo je samo onako ukratko. U svakom slucaju mislim da ovaj projekt ima potencijal da bude pozitivan ukoliko se pronadju odgovarajuca rijesenja za neke od problema koji su se vec sada uocili.
Drugo rjesenje nije postojalo. Dakle, ima si jednu opciju.

Svako drugo rjesenje, koje bi inicirao grad, bi kostalo par stotina miliona maraka koje mi nemamo i zadugo necemo imati.

...

DakleM, dobili smo toplanu bez zaduzenja, sa istim cijenama, bez ogromnog zagadjenja zraka od uglja. Vragu malo...

...

Pogledaj recimo kako se radi u Srbiji, gdje nove toplane, kanalizaciju i druge gigantske projekte finansira vlada Srbije. Mi od FBiH i ZDK mozemo dobiti jedino qrac po celu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55199 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Amagon wrote: 25/10/2021 11:15Da, istina je da je 3.000 KM po stanu. Živim u jednom od tih bijelih solitera, i u haustoru stoji navedeno objašnjenje. Ja rentam tu stan, tako da ne razmišljam o tome, gazdarici sam uredno prenio ali nije dala nikakav feedback :lol: Sreo sam "kućepazitelja" u liftu, i reče mi da od 92 stana koliko ima u zgradi (ukupno nekih 300 stanara), da su samo 4 stana zainteresirana za taj projekat :mrgreen: U susjednoj zgradi, ef. Rafuna (predsjednik kućnog savjeta jelte), vrši lobiranje i moli stanare da razmisle, aaliii.. Još kad sad spininfo i Pašalić nešto optužuju da je zajebao grijanje u džamiji u Blatuši :lol: džematlije neće u hladnu džamiju, šta li. Show pravi u Bronxu :bih:
Kao sto sam očekivao, niko ne da pare. :D Zainteresovana 4 od 92 stana, a na kraju ni ta 4 nece dati pare.


Na kraju ce sve to grad platiti.

U manjim zgradicama se ljudi MOZDA dogovore, u soliteru nema teorije.
User avatar
phillie
Posts: 9346
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#55200 Re: Zeničani

Post by phillie »

Jbt, kod nas se stanari jedva ubjedili da se osposobi drugi lift, i da se rezija Izgradnji poveca cirka 10-tak maraka :lol: :lol: :lol: :lol: Mislim kad bi predsjednik predlozio utopljavanje da bi mu se KKK na vratima ukazali :D :D doduse ipak se radi o 90% penzionera, pa i marku povecanja znaci kolaps ekonomske racunice.
Post Reply