Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55151 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

anex wrote: 24/10/2021 11:53
Nivelacija wrote: 23/10/2021 22:48 Image

Kakva slika :bih:
Šta je ovo? Gdje ovo?
Vidis Blatušu iza..Znaci ovo je ulazak u Aska Borica ulicu iz pravca Zelj. Stanice.


Armija BIH se vraća u Zenicu nakon perfektne akcije u Vozučoj sa oduzetim zastavama Vojske RS okrenutim naopačke.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#55152 Re: Zeničani

Post by anex »

Aha.
Ma skonto sam soliter onaj iza...
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#55153 Re: Zeničani

Post by Amagon »

Koje bi ovo godine moglo biti..?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55154 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Amagon wrote: 24/10/2021 15:01 Koje bi ovo godine moglo biti..?
Vozuća je oslobođena u ljeto '95.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55155 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Nova Toplana radi treci dan, jucer sam pricao sa njihovim inzinjerom. :thumbup: Ubjedljivo najznacajniji projekat za Zenicu od nezavisnosti BiH. :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: Stara Toplana je [b][u]PO SATU[/u][/b] przila 20 tona uglja u zimskom periodu a u ljetnom izmedju 5 i 10 tona. Zlocin za pluca Zenicana, narocito djece.

...

Inace, rokovi su probijeni jer njemacki i finski inzinjeri nisu uspijevali otkloniti softverske probleme. Kada su u pitanju kompleksni sistemi ovakva kasnjenja su uobicajena. Licno sam svjedocio gomili problema i probijanju rokova na slicnim postrojenjima u Sloveniji i Ceskoj.

Poseban je problem ako otkaze neki od dijelova, kao sto su kompresori, turbine i sl. Nicega nema na lageru, sve moras naruciti i cekati. Radi se o vanserijskim dijelovima koji se proizvode po narudzbi i preciznim specifikacijama. Takve probleme nema jedino ekipa iz Emirata, Katara i slicno jer ako trebaju 2 turbine oni naruce 6, 2 da rade a 4 u rezervi. :D Sve moze kada imas viska para.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55156 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

I da dodam, novi toplovod koji se radi (vidjeli ste na Kamberu), je od ogromnog znacaja. Postavlja se novi cjevovod cijelom trasom koji ce drasticno smanjiti gubitke i trajati minimalno 50 godina. Gigantski projekat s obzirom na nas budzet.

...

Ima li iko info dokle se doslo sa postrojenjem za preciscavanje otpadnih voda?

Ne mogu zamisliti iole cistu Bosnu, cijeli zivot je vidim kao kanalizaciju. Ljudi se ponose Neretvom, Vrbasom, Unom, Drinom, Tarom... dok se mi nase Bosne stidimo jer nepodnosljivo smrdi i uzasno izgleda.
User avatar
N.N.
Posts: 2991
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55157 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Alo bankari sa teme :mrgreen:
Koliko se kesa moze staviti na racun, a da te ne pitaju i da moras dokazivati porijeklo novca!?
Raiffaisen i UniCredid banka me zanimaju.

Npr. frajer kupi zemlju, plati kesom. Kao pored kupoprodajnig ugovora, ja da bih stavio pare na banku, mora i on dokazivati porijeklo novca.
Pa da ne bi bilo peglanja, pitam ovo gore :-D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55158 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Kikibombona wrote: 24/10/2021 15:11 Nova Toplana radi treci dan,
Ma vidim ja kod mene vreli ridijatori :mrgreen:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#55159 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Kikibombona wrote: 24/10/2021 15:20 I da dodam, novi toplovod koji se radi (vidjeli ste na Kamberu), je od ogromnog znacaja. Postavlja se novi cjevovod cijelom trasom koji ce drasticno smanjiti gubitke i trajati minimalno 50 godina. Gigantski projekat s obzirom na nas budzet.

...

Ima li iko info dokle se doslo sa postrojenjem za preciscavanje otpadnih voda?

Ne mogu zamisliti iole cistu Bosnu, cijeli zivot je vidim kao kanalizaciju. Ljudi se ponose Neretvom, Vrbasom, Unom, Drinom, Tarom... dok se mi nase Bosne stidimo jer nepodnosljivo smrdi i uzasno izgleda.
Evo zivot da ce prve godine vec prekopavati trasu na nekoliko mjesta kao sto prekopavaju GGM svako malo i gdje god su prekopali, nisu vratili u prvobitno stanje... Mogu shvatiti da se jednom zajebe kod vracanja u prvobitno stanje, ali svaki put :shock: . Kakvi to degeni rade na tim radovima, kakav degen vodi te radove i koja degencina bubne pecat na to nakon "kontrole"....
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55160 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Poskupljuje voda..od istog onog klošara koji je slagao grad da ce ukinuti pausal ili fiksni trošak.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55161 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Bobi wrote: 24/10/2021 16:54
Kikibombona wrote: 24/10/2021 15:11 Nova Toplana radi treci dan,
Ma vidim ja kod mene vreli ridijatori :mrgreen:
Stara Toplana ce raditi jos neko vrijeme dok se nova definitivno ne stabilizuje. Uglavnom, sada rade obje, uporedo, a nova gura prema gradu. :thumbup: :bih:

Uglavnom, dobro su se namucili, zezao ih softver i mjerenja. Kod modernih postrojenja ima brdo mjerenja i sigurnosnih zastita po kojima postrojenje ispada iz rada. Imali su problema i sa filterima, vrijednostima koksnog plina itd. Uglavnom, finski i njemacki inzinjeri su nekako rijesili probleme. Da samo znate kakve pare ti ljudi uzimaju, da na glavu padnes... nekima je dnevnica hiljadu eura ili vise... :roll:

@channel10

Problem je seljakluk i odsustvo osjecaja za estetiku. Pogledaj sta su cobani uradili od zgrade Socijalnog, napravili pola fasade. :o Ili sitnice poput rasvjetnog stuba na setalistu uz Bosnu, odmah do Jalijskog mosta... frajo istresao tonu betona da ucvrsti stub. Nema veze sto grdno izgleda.

A onda pogledas kuce bez fasada, neuredna dvorista, sve sa automobilskim gumama, starim sporetima i drugim otpadom. Pogledas balkone u zgradama, mrtva seljadija. I sta ocekivati od takvog naroda?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#55162 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ne znam druze sta ocekivati od migranata(kako im tempo tepa :D), ali ovi drugi rade za pare, za platu. Ako zajebe vise puta, nema tu price ukoliko zelis ostvariti napredak. Ne znas raditi ili ne zelis, otkaz pa radi negdje drugo. Ima ih koliko hoces koji zele raditi i koji bi bolje radili. Inspekcije su nam najslabija tacka u svemu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55163 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

channel10 wrote: 24/10/2021 17:41 Ne znam druze sta ocekivati od migranata(kako im tempo tepa :D), ali ovi drugi rade za pare, za platu. Ako zajebe vise puta, nema tu price ukoliko zelis ostvariti napredak. Ne znas raditi ili ne zelis, otkaz pa radi negdje drugo. Ima ih koliko hoces koji zele raditi i koji bi bolje radili. Inspekcije su nam najslabija tacka u svemu.
Sve su to druze seljacine, 90%, od vrha do dna. Možda su na vrhu 99.9% seljaci posto su oni najprodorniji, najbolje se uvlace, laktaju itd.

Ne mogu od njih ocekivati osjecaj za estetiku. Pogledaj bosanska sela, ruglo nevidjeno. I takvi likovi dodju da prave grad. Cemu se nadati?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55164 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Inace, bas me obradovalo kada sam vidio da se radi fasada na blatuskom soliteru. Nadam se da ce se raditi i na druga tri solitera. Bas izgledaju odvratno.

Sa novim fasadama na soliterima Blatusa ce izgledati skroz drugacije. :thumbup:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55165 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

U Francuskoj nafta poskupi 5 eurocenti 100 k ljudi na ulicama.

U Zenici voda poskupljuje 80 % grad mrtvav hladan.
doff
Posts: 2323
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#55166 Re: Zeničani

Post by doff »

A đe su nestala 2 kotla? U startu se govorilo o 5 kotlova, a stadosmo na 3.
addiction
Posts: 149
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#55167 Re: Zeničani

Post by addiction »

Kikibombona wrote: 24/10/2021 17:55 Inace, bas me obradovalo kada sam vidio da se radi fasada na blatuskom soliteru. Nadam se da ce se raditi i na druga tri solitera. Bas izgledaju odvratno.

Sa novim fasadama na soliterima Blatusa ce izgledati skroz drugacije. :thumbup:
Sve se moze kad stanari izvale po tri milje, a na nekim zgradama Grad ide 50%-50%. :izet:
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#55168 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

Nivelacija wrote: 24/10/2021 18:24 U Francuskoj nafta poskupi 5 eurocenti 100 k ljudi na ulicama.

U Zenici voda poskupljuje 80 % grad mrtvav hladan.
pa ne poskupi ni nafta ni voda samo u Zenici, poskupi u cjeloj BiH - i niko nista.

nismo mi tu izuzetak

ima milion razloga i za proteste i za strajkove vec par decenija pa niko nista.

Ovde se ljudi kad im pukne film spakuju i odu u njemacku.

U francuskoj se nemaju gdje spakovat i otic da im bude bolje.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#55169 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

N.N. wrote: 24/10/2021 16:47 Alo bankari sa teme :mrgreen:
Koliko se kesa moze staviti na racun, a da te ne pitaju i da moras dokazivati porijeklo novca!?
Raiffaisen i UniCredid banka me zanimaju.

Npr. frajer kupi zemlju, plati kesom. Kao pored kupoprodajnig ugovora, ja da bih stavio pare na banku, mora i on dokazivati porijeklo novca.
Pa da ne bi bilo peglanja, pitam ovo gore :-D
citao sam i na temi bitkoin i na temi freelancing (oni oko toga petljaju tamo kad povlace pare)

navodno do hiljadu maraka - svaka uplata preko hiljadu km - banka mora prijaviti poreznoj pa oni ako hoce provjeravat provjeravaju.

al raspitaj se opet jos negdje
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55170 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

addiction wrote: 24/10/2021 18:31
Kikibombona wrote: 24/10/2021 17:55 Inace, bas me obradovalo kada sam vidio da se radi fasada na blatuskom soliteru. Nadam se da ce se raditi i na druga tri solitera. Bas izgledaju odvratno.

Sa novim fasadama na soliterima Blatusa ce izgledati skroz drugacije. :thumbup:
Sve se moze kad stanari izvale po tri milje, a na nekim zgradama Grad ide 50%-50%. :izet:
Malo mi je tesko povjerovati da svi stanari solitera u Blatusi imaju 3k. Dosta je tu teske sirotinje, penzionera itd. A dosta je i onih sto imaju a ne daju Bogu duse.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#55171 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Nivelacija wrote: 24/10/2021 17:22 Poskupljuje voda..od istog onog klošara koji je slagao grad da ce ukinuti pausal ili fiksni trošak.
Treba ukinuti fiksni trošak, a vodu i kanalizaciju ako baš moraju, neka poskupe.
Ne znam kako posluje VIK? Da li su u minusu ili plusu?
Plaćam 3,5 KM samo izgleda što radnik očita brojilo?
Ovaj fiksni trošak je bio i jedan od razloga što sam isključio grijanje.
Možda ga ne bih ni isključio da je to bilo nešto simbolično, marka, dvije... Ali plaćati ni za šta, nema smisla. Čak ni one cijevi ne prolaze pa da one griju.

Image
kuglanje_ze
Posts: 626
Joined: 17/02/2020 11:29

#55172 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

N.N. wrote: 24/10/2021 16:47 Alo bankari sa teme :mrgreen:
Koliko se kesa moze staviti na racun, a da te ne pitaju i da moras dokazivati porijeklo novca!?
Raiffaisen i UniCredid banka me zanimaju.

Npr. frajer kupi zemlju, plati kesom. Kao pored kupoprodajnig ugovora, ja da bih stavio pare na banku, mora i on dokazivati porijeklo novca.
Pa da ne bi bilo peglanja, pitam ovo gore :-D
Banka je u obavezi da prijavi svaki polog na transakcijski račun fizičkog lica koji je veći od 30 tsd KM i zadržavaju diskreciono pravo da za svaki polog, bez obzira na iznos, traže dokaz o porijeklu novca. Banka može prijaviti i sve druge iznose ukoliko procjeni da izvor sredstava nije dobar ili je nejasan, tako da ti poreska ili SIPA mogu pokucati na vrata i za manje iznose od 30.000 KM.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55173 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

doff wrote: 24/10/2021 18:25 A đe su nestala 2 kotla? U startu se govorilo o 5 kotlova, a stadosmo na 3.
Nestala su dva kotla gdje ? Niko ne zna..

Jedino sto se zna da ova tri kotla nemaju mogućnost prosirenja mreze..
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#55174 Re: Zeničani

Post by gentoo »

N.N. wrote: 24/10/2021 16:47 Alo bankari sa teme :mrgreen:
Koliko se kesa moze staviti na racun, a da te ne pitaju i da moras dokazivati porijeklo novca!?
Raiffaisen i UniCredid banka me zanimaju.

Npr. frajer kupi zemlju, plati kesom. Kao pored kupoprodajnig ugovora, ja da bih stavio pare na banku, mora i on dokazivati porijeklo novca.
Pa da ne bi bilo peglanja, pitam ovo gore :-D
Ako ti banka ima opciju uplatnog bankomata.. odes svaku noc i stavis 2000 bez da ikog i vidis i da te iko upita za zdravlje
doff
Posts: 2323
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#55175 Re: Zeničani

Post by doff »

-Chesterfield- wrote: 24/10/2021 19:12
Nivelacija wrote: 24/10/2021 17:22 Poskupljuje voda..od istog onog klošara koji je slagao grad da ce ukinuti pausal ili fiksni trošak.
Treba ukinuti fiksni trošak, a vodu i kanalizaciju ako baš moraju, neka poskupe.
Ne znam kako posluje VIK? Da li su u minusu ili plusu?
Plaćam 3,5 KM samo izgleda što radnik očita brojilo?
Ovaj fiksni trošak je bio i jedan od razloga što sam isključio grijanje.
Možda ga ne bih ni isključio da je to bilo nešto simbolično, marka, dvije... Ali plaćati ni za šta, nema smisla. Čak ni one cijevi ne prolaze pa da one griju.

Image
Nije da branim, ali fiksni trošak plaćamo svi i elektroprivredi, mislim da je 4,80 KM, fiksni telefon je sad haman 15 KM, kablovska kroz fazon održavanja 21 KM...
Uhvatimo se za najjeftiniju i najvažniju uslugu, pored onih što nas očito gule.

Fazon sa fiksnim troškom za vodu je najveća obmana bivše nam vlasti, a taj trend je nastavila i ova. Njihov izgovor zašto ga uvode je trošak obračuna i dostava računa na adresu...i još nekakvih budalaština. Kad su im ombudsmani rekli da se to ne može naplaćivati, jer je to regulisao Zakon o zaštiti potrošača, onda su se počeli vaditi da je to za projekat Plava voda. Prodje od tada gotovo 10 godina od uzimanja ovog harača, a plava voda još nije u sistemu vodosnabdijevanja.
Post Reply