Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#51851 Re: Zeničani

Post by phillie »

@_BataZiv_0809

Onaj dio se pretezno koristi za nelegalni parking "markasa" kao i sluzbenika opstine i MUP-a (vjerujem da je i to kumovalo da se do sada odrzao taj "parking") isto tako ima i garaza koje su nelegalno napravljene, kao i ona mala kucica.

Od svih parkova u gradu, cini mi se da se ovaj najmanje koristi za sto je tu, tako da ce biti i najmanja steta ako se ukine. Isto tako, nadam se da ce neki reprezentativan objekat tu biti i naravno da ce imati dovoljno parking mjesta i podzemne garaze.

A opet, znas ti nas, j..o ti nas.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#51852 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Raja idemo li na rodjendan Čeliku?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51853 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

phillie wrote: 16/06/2021 13:57 @_BataZiv_0809

Onaj dio se pretezno koristi za nelegalni parking "markasa" kao i sluzbenika opstine i MUP-a (vjerujem da je i to kumovalo da se do sada odrzao taj "parking") isto tako ima i garaza koje su nelegalno napravljene, kao i ona mala kucica.

Od svih parkova u gradu, cini mi se da se ovaj najmanje koristi za sto je tu, tako da ce biti i najmanja steta ako se ukine. Isto tako, nadam se da ce neki reprezentativan objekat tu biti i naravno da ce imati dovoljno parking mjesta i podzemne garaze.

A opet, znas ti nas, j..o ti nas.
Ma i to sto kazes, jos dok je bila stara cesta i one stracare od prodavnica uz busnu stanicu, fkt je sve izgledalo ko da je 1996. :-)

Ako ce biti neki dobar objekat, sto da ne, ogroman je ono prostor i top lokacija u gradu. Mada nisam optimist :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#51854 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Tu ako ne naprave neki reprezentativni objekat, neko bi morao lezat dozivotnu u KPD...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#51855 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

artur morgan wrote: 16/06/2021 10:00 Gledam ove slike pa se podsjeti, neki dan izbaci mi na youtube press konferencija kluba i pogledao sam malo. Zar je moguće da predsjednik kluba ili kako se već zove, ne zna pravilno izgovoriti naziv kluba ili sugrađana ??? I ona cura što je bila kao portparol ili šta već, i koja bi ga na te stvari trebala upozoriti, isto i kod nje. ....Ćelik, ZeniĆani...100x puta... :-)



Jedino onaj predstavnik navijača koji je pismen i ok. momak.
Većina Zeničana, osim ako im posao ne nalaže (tipa profesor bos. jezika) neće nikad razlikovati Č i Ć, nego velika većina, pa i ja ovaj, koristim to “zeničko” ć u govoru. Smatram da me to ne čini nepismenim…
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#51856 Re: Zeničani

Post by scarr »

_BataZiv_0809 wrote: 16/06/2021 13:06 :thumbup:

Vidio sam i neke slike na SSC. Sta znam, vise sam za park i zelenilo, ali ga tu niko ziv ne koristi. Valjda ne bude neka ruglo zgrada :run:

Prece je bilo srediti, tj. narediti vlasinicima da srede onaj dio gdje je stajao Ilirski brod, od stakloresca prema basti Fratelija i dalje, ono bas izgleda kao Kandahar, ali to se nikad nece desit.
Koliko u Zenici, u carsiji ima stvari da se treba srediti pa to je čudo jedno, sramota stvarno..

Kad skontam da na mokusnicama 10 godina one kockice ispod dolce vite su razjebane, sta sam puta stao na kocku pa me zapljusne ona vodurina prljava...

To nema veze sa infrastrukturom ali masa tih tako "sitnica" bi bas doprinijele slici carsije, ali prva stvar koju bih ja uradio je poslat policiju da pošuta one štandove sa cigarama i gaćama od kočevskog mosta do carine te od bosanke do odmuta. To nam je sami centar a stoka seljacka pravi pijacu u po carsije
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#51857 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Zenici treba totalna rekonstrukcija svega.

Mi imamo najružniji centralni trg na Balkanu, necemo dalje.

Ko ce pokrenuti nesto kada ni rasvjetu na mostovima koju su postavili prije 2 godine nisu u stanju upaliti.
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#51858 Re: Zeničani

Post by scarr »

Nivelacija wrote: 16/06/2021 16:44 Zenici treba totalna rekonstrukcija svega.

Mi imamo najružniji centralni trg na Balkanu, necemo dalje.

Ko ce pokrenuti nesto kada ni rasvjetu na mostovima koju su postavili prije 2 godine nisu u stanju upaliti.
Sta ces kad treba asfaltirat sve i jedan prilaz svakom selu, a carsiju ko sisa..

Seljakluk je zavladao samo takav, najbolje se to primjeti nedjeljom u 12 1 kad izadjes prohodat carsijom, poluprazno je. Razlog tome je jer seljaci nedjeljom ne silaze u carsiju zabiju se po svojim selima kod matera, oceva, djedova, nena, ne radi pijaca, ne rade prodavnice. I nedjeljom jedino mozes vidjeti uljudnu raju i carsiju, ostalim danima kockaste i krezave glave hodaju
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#51859 Re: Zeničani

Post by Tempo »

scarr wrote: 16/06/2021 17:11
Nivelacija wrote: 16/06/2021 16:44 Zenici treba totalna rekonstrukcija svega.

Mi imamo najružniji centralni trg na Balkanu, necemo dalje.

Ko ce pokrenuti nesto kada ni rasvjetu na mostovima koju su postavili prije 2 godine nisu u stanju upaliti.
Sta ces kad treba asfaltirat sve i jedan prilaz svakom selu, a carsiju ko sisa..

Seljakluk je zavladao samo takav, najbolje se to primjeti nedjeljom u 12 1 kad izadjes prohodat carsijom, poluprazno je. Razlog tome je jer seljaci nedjeljom ne silaze u carsiju zabiju se po svojim selima kod matera, oceva, djedova, nena, ne radi pijaca, ne rade prodavnice. I nedjeljom jedino mozes vidjeti uljudnu raju i carsiju, ostalim danima kockaste i krezave glave hodaju
tako je. 30 godina nas degradiraju. rezultat nije izostao.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51860 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Koji proljevi od postova. Kakvi seljaci, kakvi uljudni? Imaju ljudi i Smaje.

Mjesto rodjenja i odrastanja ne garantuje da ces biti covjek niti da ces biti Smajo.

Kod nas uvijek neko bolji od nekog, a u okvirima svjetskog mi smo jedna shupa.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#51861 Re: Zeničani

Post by Tempo »

skoronikako wrote: 16/06/2021 23:19 Mjesto rodjenja i odrastanja ne garantuje da ces biti covjek niti da ces biti Smajo.
ne garantuje, ne garantuje, ali u velikoj mjeri odredjuje.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51862 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

scarr wrote: 16/06/2021 17:11
Nivelacija wrote: 16/06/2021 16:44 Zenici treba totalna rekonstrukcija svega.

Mi imamo najružniji centralni trg na Balkanu, necemo dalje.

Ko ce pokrenuti nesto kada ni rasvjetu na mostovima koju su postavili prije 2 godine nisu u stanju upaliti.
Sta ces kad treba asfaltirat sve i jedan prilaz svakom selu, a carsiju ko sisa..

Seljakluk je zavladao samo takav, najbolje se to primjeti nedjeljom u 12 1 kad izadjes prohodat carsijom, poluprazno je. Razlog tome je jer seljaci nedjeljom ne silaze u carsiju zabiju se po svojim selima kod matera, oceva, djedova, nena, ne radi pijaca, ne rade prodavnice. I nedjeljom jedino mozes vidjeti uljudnu raju i carsiju, ostalim danima kockaste i krezave glave hodaju
Naravno da treba asfalt svakom selu. O cemu ti covjece pricas!? Problem nije niti smije biti u tome sto sela i zaseoci dobijaju asfalt u 2021 godini. Problem su popratne stvari poput kvaliteta tog asfalta ili cinjenice da se asfalt udara bez ivicnjaka pa ce se tako raspasti za godinu dvije. Problem je sto se ti radovi preplacuju da bi se finansirale izborne kampanje, problem je sto se nista ne radi godinama pa se u izbornoj godine rade stvari. To su izmedju ostalog problemi vezani za gradnju puteva do sela. Nije grad zakinut zbog sela. Grad je namjerno zapusten od fukare iz Vakufa i gori je nego u najgore SDA vrijeme.

Nije nama niko kriv do nas samih. 1/3 ili vise ljudi ne glasa, “intelektualci” ne smiju da pisnu, ljudi koji nesto i znaju nemaju muda da stanu ispred naroda i povedu taj narod bojeci se za vlastiti ugodjaj. itd...itd...


Nego sinoc proslava na veoma dobrom nivou i uvertira za proteste u subotu.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#51863 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Malo je jači Čelik od vas papaka koji ga pokušavate potkopati…
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51864 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Tempo wrote: 17/06/2021 00:13
skoronikako wrote: 16/06/2021 23:19 Mjesto rodjenja i odrastanja ne garantuje da ces biti covjek niti da ces biti Smajo.
ne garantuje, ne garantuje, ali u velikoj mjeri odredjuje.
Nature vs nurture :D


skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51865 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#51866 Re: Zeničani

Post by cLo »

Rodjendan bio :thumbup: :kiss:
Odlicna svirka DJ Refco :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51867 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Gradonacelnik nudi javno-privatno partnerstvo ili strcaj za apoteke. Dug je nesto vise od 4 miliona. Sa kamatama moze narasti na puno vise. E sad za mene jedan interesantan dio se desio maloprije kada v.d. direktorica izlazi i kaze da se preko 3 miliona duguje…pogodite kome?? Musiji i njegovom MGM-u.
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#51868 Re: Zeničani

Post by scarr »

Ja_Ja wrote: 17/06/2021 04:53
scarr wrote: 16/06/2021 17:11
Nivelacija wrote: 16/06/2021 16:44 Zenici treba totalna rekonstrukcija svega.

Mi imamo najružniji centralni trg na Balkanu, necemo dalje.

Ko ce pokrenuti nesto kada ni rasvjetu na mostovima koju su postavili prije 2 godine nisu u stanju upaliti.
Sta ces kad treba asfaltirat sve i jedan prilaz svakom selu, a carsiju ko sisa..

Seljakluk je zavladao samo takav, najbolje se to primjeti nedjeljom u 12 1 kad izadjes prohodat carsijom, poluprazno je. Razlog tome je jer seljaci nedjeljom ne silaze u carsiju zabiju se po svojim selima kod matera, oceva, djedova, nena, ne radi pijaca, ne rade prodavnice. I nedjeljom jedino mozes vidjeti uljudnu raju i carsiju, ostalim danima kockaste i krezave glave hodaju
Naravno da treba asfalt svakom selu. O cemu ti covjece pricas!? Problem nije niti smije biti u tome sto sela i zaseoci dobijaju asfalt u 2021 godini. Problem su popratne stvari poput kvaliteta tog asfalta ili cinjenice da se asfalt udara bez ivicnjaka pa ce se tako raspasti za godinu dvije. Problem je sto se ti radovi preplacuju da bi se finansirale izborne kampanje, problem je sto se nista ne radi godinama pa se u izbornoj godine rade stvari. To su izmedju ostalog problemi vezani za gradnju puteva do sela. Nije grad zakinut zbog sela. Grad je namjerno zapusten od fukare iz Vakufa i gori je nego u najgore SDA vrijeme.

Nije nama niko kriv do nas samih. 1/3 ili vise ljudi ne glasa, “intelektualci” ne smiju da pisnu, ljudi koji nesto i znaju nemaju muda da stanu ispred naroda i povedu taj narod bojeci se za vlastiti ugodjaj. itd...itd...


Nego sinoc proslava na veoma dobrom nivou i uvertira za proteste u subotu.
Jah eto bitnije je pruzit novi asfalt u Vukoticima nego presvuc Štrosmajerovu, Masarykovu, sredit kružni na Mokama... itd itd. Sta misliš sto se sela asfaltiraju? Jer kad im pruži asfalt u 2021 to je dozivotni glas. Moze mu doc u avliju kucu spalit, al mu je ipak pruzio taj famozni asfalt i to u 2021... eeej :-) Asfaltiraju se samo sela u kojima ce on dobit glasove, a stanovnike takvih sela ja ne želim gledat u čaršiji. Dovoljno sam strpljenja imao za te hahare, 80% ih je neotesano, nekulturno, divlje, bez ikakve želje za prilagodbom i uklapanjem u carsiju.
Sto ne sredi put za Smetove, što SDA nije sredils put za Smetove, jedina turistička lokacija sa potencijalom nadomak Zenice, ali tamo nema glasova
Grad je zapušten već 15 godina o čemu ti pričaš?!

A da smo sami krivi jesmo, ali SDA je svojim načinom rada i svojim seljaklukom i forsiranjem tog seljakluka i primitivizma natjerala raju da se povuku, jos malo ps i nece bit te raje. Jos koja godina i velika većina maturanata Zenicana ce da pici za Sarajevo i Tuzlu. Vec sada na fakultetima u Zenici 50% ako ne i više je iz Kaknja, Maglaja, Zavidovića, Žepča...
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#51869 Re: Zeničani

Post by Tempo »

kakve su ovo leraše zarobili?
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51870 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

scarr wrote: 17/06/2021 15:54
Jah eto bitnije je pruzit novi asfalt u Vukoticima nego presvuc Štrosmajerovu, Masarykovu, sredit kružni na Mokama... itd itd. Sta misliš sto se sela asfaltiraju? Jer kad im pruži asfalt u 2021 to je dozivotni glas. Moze mu doc u avliju kucu spalit, al mu je ipak pruzio taj famozni asfalt i to u 2021... eeej :-) Asfaltiraju se samo sela u kojima ce on dobit glasove, a stanovnike takvih sela ja ne želim gledat u čaršiji. Dovoljno sam strpljenja imao za te hahare, 80% ih je neotesano, nekulturno, divlje, bez ikakve želje za prilagodbom i uklapanjem u carsiju.
Sto ne sredi put za Smetove, što SDA nije sredils put za Smetove, jedina turistička lokacija sa potencijalom nadomak Zenice, ali tamo nema glasova
Grad je zapušten već 15 godina o čemu ti pričaš?!

A da smo sami krivi jesmo, ali SDA je svojim načinom rada i svojim seljaklukom i forsiranjem tog seljakluka i primitivizma natjerala raju da se povuku, jos malo ps i nece bit te raje. Jos koja godina i velika većina maturanata Zenicana ce da pici za Sarajevo i Tuzlu. Vec sada na fakultetima u Zenici 50% ako ne i više je iz Kaknja, Maglaja, Zavidovića, Žepča...
Ako u Vukoticima nije bilo asfalta onda su Vukotici prioritet. Ali ti fulas poentu. Treba i jedno i drugo ali ni jedno ni drugo se nebi smijeli uslovljavati jednim ili drugim. To je jedan spin od gradskih vlasti. Namjerno se u koliziju dovode gradska i van gradska podrucija i stvara se animozitet. Evo ako uzmemo da je kiki upravu i da se slozimo da efektivno gradskim vlastima ostaje nekih 3-4 miliona godisnje da oni upravljaju njime onda opet dolazimo do cifre od cirka 15-20 miliona koje su imali na raspolaganju u ovih pet godina. Sta je uradjeno s tim parama? Hvalio se da je orocio 4-5 miliona i to je prikazivao kao ustedu/domacinski odnos. U javnoj upravi nema SURPLUSA. U javnoj upravi se novac trosi ali se trosi transparentno i na prioritete u ovom slucaju lokalne zajednice.

Ti mijesas problem grada i tvoj licni problem. Prema nacinu tvog izlaganja osjecam se slobodnim da te smatram "selofobicnim". Tebi smeta selo jer mislis da se bolji od njih. Za mene su ljudi poput tebe veci problem od seljaka. Pazi, ti "seljaci" su se uspjeli tako dobro organizovati (po tvom misljenju) da su u stanju isposlovati obnovu svojih sredina na ustrb grada. Nigdje veze!
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#51871 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Ja_Ja wrote: 17/06/2021 14:54 Gradonacelnik nudi javno-privatno partnerstvo ili strcaj za apoteke. Dug je nesto vise od 4 miliona. Sa kamatama moze narasti na puno vise. E sad za mene jedan interesantan dio se desio maloprije kada v.d. direktorica izlazi i kaze da se preko 3 miliona duguje…pogodite kome?? Musiji i njegovom MGM-u.
Zna li on spasiti koje preduzece?

Pola decenije vlada Zenicom i jedino od njega sto se moze cuti je Stečaj.

Svi na protest! 19.06.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#51872 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Ja_Ja wrote: 17/06/2021 17:37
scarr wrote: 17/06/2021 15:54
Jah eto bitnije je pruzit novi asfalt u Vukoticima nego presvuc Štrosmajerovu, Masarykovu, sredit kružni na Mokama... itd itd. Sta misliš sto se sela asfaltiraju? Jer kad im pruži asfalt u 2021 to je dozivotni glas. Moze mu doc u avliju kucu spalit, al mu je ipak pruzio taj famozni asfalt i to u 2021... eeej :-) Asfaltiraju se samo sela u kojima ce on dobit glasove, a stanovnike takvih sela ja ne želim gledat u čaršiji. Dovoljno sam strpljenja imao za te hahare, 80% ih je neotesano, nekulturno, divlje, bez ikakve želje za prilagodbom i uklapanjem u carsiju.
Sto ne sredi put za Smetove, što SDA nije sredils put za Smetove, jedina turistička lokacija sa potencijalom nadomak Zenice, ali tamo nema glasova
Grad je zapušten već 15 godina o čemu ti pričaš?!

A da smo sami krivi jesmo, ali SDA je svojim načinom rada i svojim seljaklukom i forsiranjem tog seljakluka i primitivizma natjerala raju da se povuku, jos malo ps i nece bit te raje. Jos koja godina i velika većina maturanata Zenicana ce da pici za Sarajevo i Tuzlu. Vec sada na fakultetima u Zenici 50% ako ne i više je iz Kaknja, Maglaja, Zavidovića, Žepča...
Ako u Vukoticima nije bilo asfalta onda su Vukotici prioritet. Ali ti fulas poentu. Treba i jedno i drugo ali ni jedno ni drugo se nebi smijeli uslovljavati jednim ili drugim. To je jedan spin od gradskih vlasti. Namjerno se u koliziju dovode gradska i van gradska podrucija i stvara se animozitet. Evo ako uzmemo da je kiki upravu i da se slozimo da efektivno gradskim vlastima ostaje nekih 3-4 miliona godisnje da oni upravljaju njime onda opet dolazimo do cifre od cirka 15-20 miliona koje su imali na raspolaganju u ovih pet godina. Sta je uradjeno s tim parama? Hvalio se da je orocio 4-5 miliona i to je prikazivao kao ustedu/domacinski odnos. U javnoj upravi nema SURPLUSA. U javnoj upravi se novac trosi ali se trosi transparentno i na prioritete u ovom slucaju lokalne zajednice.

Ti mijesas problem grada i tvoj licni problem. Prema nacinu tvog izlaganja osjecam se slobodnim da te smatram "selofobicnim". Tebi smeta selo jer mislis da se bolji od njih. Za mene su ljudi poput tebe veci problem od seljaka. Pazi, ti "seljaci" su se uspjeli tako dobro organizovati (po tvom misljenju) da su u stanju isposlovati obnovu svojih sredina na ustrb grada. Nigdje veze!
Ja sam kako kažeš “selofobičan” i učiću svoje dijete da i ono bude. Ja se smatram boljim od seljaka iz milijardu i jednog razloga.

Da ne bude zabune, SELOFOBIČAN sam i učiću svoje dijete da i ono bude jer ako ja ili moje dijete ne bacamo smeće sa prozora a neko drugi baca, on je seljak i ja i moje dijete smo milijardu puta bolji od tog istog. Ako ja ili moje dijete se ne saginjemo i pušimo spolovilo nekome zarad nekakve dobiti, bolji smo milijardu puta od svakog ko to radi (čitaj seljaka). Ako ja i moje dijete vozimo auto i plaćamo parking, bolji smo milijardu puta od svakog (opet čitaj seljaka) ko auto ostavi na trotoaru ili u desnoj traci GGMa. Ako ja i moje dijete znamo reći “dobar dan” komšiji ili radniku u prodavnici, bolji smo milijardu puta od svakog (opet čitaj seljaka) ko to ne zna. Nabrajati mogu do ujutro…

Činjenica je da velika većina ljudi sa sela jesu SELJACI iz ovog mog posta, ali je i činjenica da velika većina “ćarśijanera” također jesu SELJACI iz posta. Zato sam selofobičan i dok ne umrem smatraću se boljim od svakog ko preko leševa gazi za par stotina maraka ili nekakvog šatro statusa.

Velika većina ljudi iz ruralnih područja je budžetski uhljebljena. Par stotina metara asfalta im služi da dođu na svoj stranački dodijeljen posao. Velika većina ih je svoje kuće pretvorila u vikendice a pokupovala stanove po gradu u koji se ne uklapaju niti se znaju ponašati. Svako bi trebao malo obići lokalna sela. Primijetićete asfalt, rasvjetu, kafiće, kladionice, itd. - ali teško da ćete vidjeti kravu, ovce, traktor, njivu…
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51873 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Ono o cemu ti i scarr pisete su dvije razlicite stvari. On bukvalno u svojim postovima iznosi mrznju prema nekom ko dolazi sa odredjene lokacije a ne o nekom ko se ponasa na odredjen nacin kao sto ti radis. Mada si i ti malo pred kraj skrenuo u svojim poredjenjima. On mrzi te ljude i njima pripisuje stanje u kojem se ON nalazi. Za mene je to problematicno da ne koristim neku jacu klasifikaciju.

A sto se tice tvog poredjenja, takvih "seljaka" koje ti opisujes dupke puna carsija. Vidio sam i vidjam ja tu FGR koja hrace po trotoarima, ostavlja smece pored kontejnera i kada su prazni, koji jasu po trotoarima da bi izbjegli dati markicu, i kojim se moze pripisati sve sto je pomenuto u poslijednjih nekoliko postova i jos gore. Primjeti se taj nagon i zelja da se definise dobar seljak samo onoj koji zivi ili je skucen u neku zatucanu formulaciju seljaka u opancima koji ganja stado ovaca ili dvije krave i koga se nista ne pita. To je davno proslo jarane, svi se bore za svoja prava, potrebe, zelje i volje. Niko ne zeli da pogleda istini u oci i prizna sebi da je grad najvise kriv za samo stanje grada.

Strasno je ovo sto se ljudi etiketiraju kao smece samo sto dolaze iz ruralnih dijelova, pa im se jos pride i pripisuje da su stoka koja eto upropastava grad. Strasno!
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#51874 Re: Zeničani

Post by anex »

Klupe po gradu i u B. Rijeci, na Kamberovića polju..ili bilo gdje u gradu nisu slomili seljaci.
Drvored u B. Rijeci nisu lomili seljci.
Djecija igralista nisu slomili seljaci...seljaci sa sela.

Nego su sve ovo uradile seljačine iz grada.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51875 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Ja_Ja wrote: 17/06/2021 22:29 Ono o cemu ti i scarr pisete su dvije razlicite stvari. On bukvalno u svojim postovima iznosi mrznju prema nekom ko dolazi sa odredjene lokacije a ne o nekom ko se ponasa na odredjen nacin kao sto ti radis. Mada si i ti malo pred kraj skrenuo u svojim poredjenjima. On mrzi te ljude i njima pripisuje stanje u kojem se ON nalazi. Za mene je to problematicno da ne koristim neku jacu klasifikaciju.

A sto se tice tvog poredjenja, takvih "seljaka" koje ti opisujes dupke puna carsija. Vidio sam i vidjam ja tu FGR koja hrace po trotoarima, ostavlja smece pored kontejnera i kada su prazni, koji jasu po trotoarima da bi izbjegli dati markicu, i kojim se moze pripisati sve sto je pomenuto u poslijednjih nekoliko postova i jos gore. Primjeti se taj nagon i zelja da se definise dobar seljak samo onoj koji zivi ili je skucen u neku zatucanu formulaciju seljaka u opancima koji ganja stado ovaca ili dvije krave i koga se nista ne pita. To je davno proslo jarane, svi se bore za svoja prava, potrebe, zelje i volje. Niko ne zeli da pogleda istini u oci i prizna sebi da je grad najvise kriv za samo stanje grada.

Strasno je ovo sto se ljudi etiketiraju kao smece samo sto dolaze iz ruralnih dijelova, pa im se jos pride i pripisuje da su stoka koja eto upropastava grad. Strasno!
Zenica je i prije rata bila grad u kome se vise slusao Saban Saulic i Mitar Miric nego Azra i Indeksi. I tada je omjer gradjanin-seljak bio 70-30 u korist seljaka.

Rat je stvar dodatno zakomplikovao pa je danas omjer mozda 80-20, s tim da se dobar dio od ovih 20% totalno povukao pa se cini da ih nema nikako. I zato danas imamo totalno seljacki grad. I bice potrebno makar 50 godina da se obrne par generacija i napravi povoljnija ravnoteža.

...

Seljak je svugdje seljak, u BiH, Njemackoj, Svedskoj ili Americi. Seljak je konzervativan, vjerski iskljuciv, ksenofobican, retrogradan, nesklon modernim tokovima.

Pogledaj u Americi razliku u glasanju seljaka i gradskih ljudi. Svako americko selo je glasalo za Trampa zato sto smatraju da mrzi crnce, muslimane i Meksikance, zato sto je konzervativan politicar. Na selima liberali glasa ne mogu dobiti, ne samo u BiH vec u cijelom svijetu.
Post Reply