Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#58276 Re: Zeničani

Post by Digla_da_kreci »

n+1 wrote: 01/08/2022 22:55 https://tjukanovt.github.io/notable-peo ... ium=Clanak
Najpoznatija osoba rođena u Zenici iz oblasti nauke: no data :skoljka: :lol:
Amer Smailbegovic je vrijedan spomena. Jedan od najpozvanijih naucnika u Americi iz oblasti geofizike.
Treba ga metnuti na WIKIPEDIJU. :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#58277 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Nema govora da bi zatvaranjem Mittala dobili apsolutno poboljsanje "krvne slike" grada. Strateski, dugorocni cilj grada mora biti zivot bez zeljezare bez obzira i kada bi sutra indijci ispunili sve pa i one najvece ekoloske standarde koji postoje. Da bi dosli do tog stupnja da i razmisljamo o zatvaranju zeljezare mi moramo ispuniti jedan niz prevashodno egzistencijalnih uslova. U poslijednjih 30 godina jedna stvar je ebeno jasna u Zenici, mi nemamo viziju ni znanje za tako nesto. U poslijednjih 30 godina u Zenici nije stvorena niti jedna iole ozbiljna proizvodna firma (ispravite me ako grijesim) za koju se moze reci da ima dugorocni potencijal i koja uposljava ozbiljan broj radnika. Cak sta vise nismo uglavnom niti u ozbiljnim kombinacijama za neke ispostave ozbiljnijih firmi. Zbog toga mislim da je bezveze umarati se argumentima za ili protiv zatvaranja na osnovu plata ili uvijeta rada. Oni su lose, mozda nesto bolji od prosjeka, ali u svakom slucaju jadni i ima boljih. Da li je ta jadnost dovoljna za zatvaranje, apsolutno nije, jer je bolje raditi bilo gdje i za bilo koju platu nego papucariti okolo i kukakati a krc ne mrdati da se sta zaradi. Razumijem da i mi svi imamo svoje priorite i svoja razmisljanja i postujem to pa zbog toga samo iznosim svoje razmisljanje.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#58278 Re: Zeničani

Post by belfy »

apsidejzi wrote: 02/08/2022 13:52
skoronikako wrote: 01/08/2022 16:24 Moze zaraditi, ali gdje? U Zenici nema firme koja placa vise. Obicni radnici izlaze od 1000 do 1700.
Privatno.

Uzmi jedan zanat, bilo koji, i od danas pa do nove godine svaki dan uradi nesto u tom poslu. Ja ti garantujem da ces se ustelit toliko da mozes privatno ponuditi tu uslugu. U zenici nemas keramicara, zidara, tesara, stolara. Jbt rodjak moj koji je priuceni keramicar zauzet do iza nove godine. Sad da mu najavis u januaru ti daje vremena, a ove sto sad radi jos prosle godine rezervisao.

Ako nisi sposoban sa rukama a imas klikera u glavi, uzmi neki programski jezik i svaki dan pisi kod. Do nove godine ces naucit dovoljno da se mozes prijavit na konkurs u neku konsultantsku kucu. Bices junior dvije tei godine a onda si na konju.

Ako nisi za toga, a ti onda uzmi neki muzicki instrument i nauci svirati 50 narodnih i zabavnih pjesama. U Zenici je muk kad nema summerfesta. Ni u jednom kaficu nema uzivo muzike. Eto ti trziste.

Sve i jedna od ponudjenih opcija moze da se radi paralel no sa poslom u zeljezari. Nemoras davat otkaz nego radi oboje. Tek kad vidis da ovo novo prelazi staro, das otkaz na starom.
neko ko radi u zeljezari (pogotovo u smjenama) nema bas toliko vremena, a ni zelje nakon posla... pogotovo ako je starija osoba u pitanju. tim ljudima prevashodno treba odmor i vreme sa porodicom. nece neko ko je radio kao metalurg, bravar, kranovodja ili operater u procesu imati ni dovoljno vremena ni zelje niti volje da uci i radi nesto takvo. da je htio to bi uradio davno prije...

mozda postoji, ali ja ne znam za slucaj gdje je neko stariji presao sa bilo kojeg posla koji je radio na programiranje ili sviranje... samo ucenje bilo cega je otezano godinama, a pogotovo istim rutinskim poslovima gdje sposobnosti ucenja novog cak i degradiraju.

mada, ovo oko sviranja je teska fula. kamara je muzicara u samoj Zenici koji mogu da sviraju po kafanama i koji su taj zanat ispekli jos davno, ali im se ne isplati, nego rade druge poslove. kafanska svirka, kao primarni izvor doprinosa, je ostala samo uskom krugu ljudi koji su dovoljno dobri da imaju jako sirok repertoar, ali ujedno stekli i dobre veze i poznanstva tokom godina sviranja po kafanama.

kako ti uopste zamisljas da neko iz zeljezare pomalo radi na nekom poslo da bi ga savladao? evo, uzmimo za primjer nekog metalurga Bradu koji ima 34 godine i radi vec 11 godina u zeljezari, a koji bi trebao da se prekvalifikuje za keramicara... dakle, odluci se jedan dan Brada da krene putem keramike (jer, recimo vidi buducnost u tome) o kojoj ne zna nista, ali ima volju i zelju da to savlada. koji je njegov put do toga? vjerujem da ideja nije da svaki dan kupuje plocice i ljepilo, pa vjezba oko kuce, jer... to kosta, a nema zarade, pa je upitno koliko to moze. ali, da ne dodajem dalje detalje, ajde da poradimo na njima zajedno. sta Brada jos moze da uradi da bi postao dobar keramicar unutar tih godinu dana?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58279 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Jimmy McNulty wrote: 02/08/2022 13:59 Dobra ideja, nek 3000-4000 radnika koji žive od Mittala nauče keramiku i svirat bubnjeve i gitaru pa nek onda nude svoje usluge budžetlijama koji će jedini moći platit ih ali mizerno jer će bit više njih nego posla.

Ne znam kako se prije nisam sjetio kupit akustičnu gitaru i svirat u Spiritu, ja budala bakćem se i učim po mašinama radit.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10579
Joined: 10/03/2022 22:16

#58280 Re: Zeničani

Post by ZoomZoomKiwi »

Neće Zenica nikad biti k’o Tešanj ili makar k’o Kakanj.
Samo zato jer nam je domet i vrhunac Mittal.

Da nema Mittala eto pomrli bismo od gladi svi.

Poduzetnički duh u ovom gradu je nula.

I ovo malo firmi što ima glođu jedna drugu umjesto da surađuju.

I onda se svi iščuđavaju kako to u Tešnju, pa i u Kaknju ima mnogo više uspješnih malih i srednjih preduzeća.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58281 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

EFD22 wrote: 03/08/2022 00:56 Neće Zenica nikad biti k’o Tešanj ili makar k’o Kakanj.
Samo zato jer nam je domet i vrhunac Mittal.

Da nema Mittala eto pomrli bismo od gladi svi.

Poduzetnički duh u ovom gradu je nula.

I ovo malo firmi što ima glođu jedna drugu umjesto da surađuju.

I onda se svi iščuđavaju kako to u Tešnju, pa i u Kaknju ima mnogo više uspješnih malih i srednjih preduzeća.
Valjda nam mjera trebaju biti gradovi regionalni centri a ne provincija.

Koliko je meni poznato u Kaknju je skoro ista situacija, samo je manji grad i lakse ga je podmiriti. Njihov ekvivalent Mittalu su Termoelektrana, Cementara i Rudnik. Ostalo radu po Zenici i Sarajevu ili je vani.

U Tesnju nemas ni tog ekvivalenta Mittalu, uglavnom dominiraju firme gdje se prodaju ledja za minimalne plate.

Ako nam je to cilj, bolje da motamo kablove.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#58282 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Malo pretjerujete,..
Socijalizam nije poticao poduzetništvo i nastajalo je u sredinama u kojim su bile male šanse za zaposlenje pa su se ljudi snalazili, smišljali kako prevariti državu i baviti se nekim poslom a da nije poljoprivreda. U Zenici, Maglaju, Varešu,.. si imao sisteme koji su ti nudili posao.
Kakanj se ni po čemu ne razlikuje od Zenice, rudnik, termoelektrana, cementara,..
U svakom od spomenutih "gradova" sam bio bar po dan, dva i upoznao ljude. U Maglaju i Varešu će većina ljudi zadnje dvije marke dati da popije kafu s prijateljem, poznanikom, prolaznikom,.. a u Tešnju ili Visokom će gledati da te zaobiđu.
Dovoljno je sjetiti se kolika je prosječna plata u poduzetničkim gradovima Tešnju i Gračanici i da su na samom začelju u FBiH.
Ta mjesta osim poduzetništva i nemaju ništa drugo, nikakvih obilježja urbanih cjelina.
Zenica je, kakva god da je u rangu Tuzle i Mostara, u nečemu bolja u nečemu gora,.. a ispred su samo Sarajevo i Banja Luka.

Evo Bata me malo preduhitrio,..
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#58283 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 02/08/2022 23:54
kako ti uopste zamisljas da neko iz zeljezare pomalo radi na nekom poslo da bi ga savladao? evo, uzmimo za primjer nekog metalurga Bradu koji ima 34 godine i radi vec 11 godina u zeljezari, a koji bi trebao da se prekvalifikuje za keramicara... dakle, odluci se jedan dan Brada da krene putem keramike (jer, recimo vidi buducnost u tome) o kojoj ne zna nista, ali ima volju i zelju da to savlada. koji je njegov put do toga? vjerujem da ideja nije da svaki dan kupuje plocice i ljepilo, pa vjezba oko kuce, jer... to kosta, a nema zarade, pa je upitno koliko to moze. ali, da ne dodajem dalje detalje, ajde da poradimo na njima zajedno. sta Brada jos moze da uradi da bi postao dobar keramicar unutar tih godinu dana?
Recimo Brada mpze za pocetak kupiti koji kvadrat i sam lijepiti. Jbg nece valjda bankrotirati :D polijepi u svojoj banji. Kazes evo mi projekat, odoh promijeniti plocice kod sebe. Ako nemas svog stana onda kupis neku gipsanu plocu ili nesto jeftino. Jbg moras malo investirat.

Lijepis nakon posla. Na Youtubu imas bezbroj tutoriala sta i kako. Ne treba ti majstor za prvi korak.

Realno, za 500km mozes kupit neku malu masinu za rezanje plocica, i par kvadrata te ljepilo. Lijepi zid iza masine sto se nece vidjet :D

Vkerovatno ces nesto usrat oko coskova al ako si imalo pazljiv lijepo ce ti ispasti ostale plocice, koje nisu coskovi, radijatori i neka teska mjesta. Lijepi jednu plocicu danas al je stavi perfektno. Najbolje kako mozes.

Kad taj projekat zavrsis, nadji nekog keramicara i budi mu irget. Ako treba besplatno par mjeseci, nakon radnog vremena. Svako cete prihvatit jer svakom treba pomoc.

Kad uradis par poslova, dolazi najtezi dio, a to je da ponudis ljudima svoju uslugu. Ja imam osjecaj da je mnogima tezi taj dio nego sam zanat.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58284 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

A bi li se ti vratio i demonstrirao nam to?

Evo meni treba pjevac koji zna minimum 50 pjesama. Cetvrtak,petak, subota muzika uzivo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#58285 Re: Zeničani

Post by n+1 »

Baš šteta što dijaspora provali sva rješenja za naše probleme tek onda kad odu. :(
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#58286 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Evo ja sam se počeo pripremat za život bez Mittala

https://www.olx.ba/artikal/49138576/akusticna-gitara/

https://www.olx.ba/artikal/45233274/mik ... x-xx-bk-g/



Mada kad se zatvori takva firma sviraću kurcu :kontrabas: ali nema veze :oops:
User avatar
Casual's
Posts: 5736
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#58287 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Tek sada vidimo koliki je Mirad bio vizionar.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#58288 Re: Zeničani

Post by belfy »

apsidejzi wrote: 03/08/2022 09:24
belfy wrote: 02/08/2022 23:54
kako ti uopste zamisljas da neko iz zeljezare pomalo radi na nekom poslo da bi ga savladao? evo, uzmimo za primjer nekog metalurga Bradu koji ima 34 godine i radi vec 11 godina u zeljezari, a koji bi trebao da se prekvalifikuje za keramicara... dakle, odluci se jedan dan Brada da krene putem keramike (jer, recimo vidi buducnost u tome) o kojoj ne zna nista, ali ima volju i zelju da to savlada. koji je njegov put do toga? vjerujem da ideja nije da svaki dan kupuje plocice i ljepilo, pa vjezba oko kuce, jer... to kosta, a nema zarade, pa je upitno koliko to moze. ali, da ne dodajem dalje detalje, ajde da poradimo na njima zajedno. sta Brada jos moze da uradi da bi postao dobar keramicar unutar tih godinu dana?
Recimo Brada mpze za pocetak kupiti koji kvadrat i sam lijepiti. Jbg nece valjda bankrotirati :D polijepi u svojoj banji. Kazes evo mi projekat, odoh promijeniti plocice kod sebe. Ako nemas svog stana onda kupis neku gipsanu plocu ili nesto jeftino. Jbg moras malo investirat.

Lijepis nakon posla. Na Youtubu imas bezbroj tutoriala sta i kako. Ne treba ti majstor za prvi korak.

Realno, za 500km mozes kupit neku malu masinu za rezanje plocica, i par kvadrata te ljepilo. Lijepi zid iza masine sto se nece vidjet :D

Vkerovatno ces nesto usrat oko coskova al ako si imalo pazljiv lijepo ce ti ispasti ostale plocice, koje nisu coskovi, radijatori i neka teska mjesta. Lijepi jednu plocicu danas al je stavi perfektno. Najbolje kako mozes.

Kad taj projekat zavrsis, nadji nekog keramicara i budi mu irget. Ako treba besplatno par mjeseci, nakon radnog vremena. Svako cete prihvatit jer svakom treba pomoc.

Kad uradis par poslova, dolazi najtezi dio, a to je da ponudis ljudima svoju uslugu. Ja imam osjecaj da je mnogima tezi taj dio nego sam zanat.
lijepa ideja, ali Brada vec ima gotovu banju. to mu je omogucila plata iz Mitalla. sto bi stemao plocice koje je platio i sa kojima je zadovoljan? mozda time nece bankrotirati, ali zasto bi radio takvu glupost? onda razmisli o toj ideji sa gipsanom plocom i svim ostalim materijalom i skonta da mu je to korisnije potrositi na godisnji odmor. da malo i porodicno odmori, jer mu je druga opcija da objasnjava zeni kako ce sa tim ulaganjem postati keramicar i zaradjivati vise nego u Mittalu, na sta ga ona pita: "na crno ili regularno? i kada ocekuje da bi se to moglo desiti..."

onda zeni kaze da nece ni na kakav odmor sa njom i djecom ni poslije, jer je prvi put pare dao na gipsane ploce, keramiku i ljepilo, ali mu sada treba i masina za rezanje da se malo usavrsi i sa tim... ona mu kaze da je masina za ves riknula i ode, a on na to prozbori u bradu da je i auto spremno za majstora... ali, Brada je uporan i izborit ce se on vec sa tim tekucim troskovima, pa se prijavi kao irget jednom dobrom majstoru. hebe ga samo sto (ako je samo dnevna smjena u Mittalu) nikako ne moze raditi u radno vrijeme, nego bi nekako da to odgodi za vikende... a ako radi u smjeni, onda ga hebe sto moze skoro nikada i nikako kada majstoru pase... Brada vec razmislja da li bi bilo lakse da nauci svirati par pjesama na gitari, pa da ubija pare po kafanama... da, lijepa i topla ljudska prica. ali ne zavrsava kao happy end.

da li bi mogao opisati neki koja zavrsava kao happy end?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#58289 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 04/08/2022 00:02
apsidejzi wrote: 03/08/2022 09:24
Recimo Brada mpze za pocetak kupiti koji kvadrat i sam lijepiti. Jbg nece valjda bankrotirati :D polijepi u svojoj banji. Kazes evo mi projekat, odoh promijeniti plocice kod sebe. Ako nemas svog stana onda kupis neku gipsanu plocu ili nesto jeftino. Jbg moras malo investirat.

Lijepis nakon posla. Na Youtubu imas bezbroj tutoriala sta i kako. Ne treba ti majstor za prvi korak.

Realno, za 500km mozes kupit neku malu masinu za rezanje plocica, i par kvadrata te ljepilo. Lijepi zid iza masine sto se nece vidjet :D

Vkerovatno ces nesto usrat oko coskova al ako si imalo pazljiv lijepo ce ti ispasti ostale plocice, koje nisu coskovi, radijatori i neka teska mjesta. Lijepi jednu plocicu danas al je stavi perfektno. Najbolje kako mozes.

Kad taj projekat zavrsis, nadji nekog keramicara i budi mu irget. Ako treba besplatno par mjeseci, nakon radnog vremena. Svako cete prihvatit jer svakom treba pomoc.

Kad uradis par poslova, dolazi najtezi dio, a to je da ponudis ljudima svoju uslugu. Ja imam osjecaj da je mnogima tezi taj dio nego sam zanat.
lijepa ideja, ali Brada vec ima gotovu banju. to mu je omogucila plata iz Mitalla. sto bi stemao plocice koje je platio i sa kojima je zadovoljan? mozda time nece bankrotirati, ali zasto bi radio takvu glupost? onda razmisli o toj ideji sa gipsanom plocom i svim ostalim materijalom i skonta da mu je to korisnije potrositi na godisnji odmor. da malo i porodicno odmori, jer mu je druga opcija da objasnjava zeni kako ce sa tim ulaganjem postati keramicar i zaradjivati vise nego u Mittalu, na sta ga ona pita: "na crno ili regularno? i kada ocekuje da bi se to moglo desiti..."

onda zeni kaze da nece ni na kakav odmor sa njom i djecom ni poslije, jer je prvi put pare dao na gipsane ploce, keramiku i ljepilo, ali mu sada treba i masina za rezanje da se malo usavrsi i sa tim... ona mu kaze da je masina za ves riknula i ode, a on na to prozbori u bradu da je i auto spremno za majstora... ali, Brada je uporan i izborit ce se on vec sa tim tekucim troskovima, pa se prijavi kao irget jednom dobrom majstoru. hebe ga samo sto (ako je samo dnevna smjena u Mittalu) nikako ne moze raditi u radno vrijeme, nego bi nekako da to odgodi za vikende... a ako radi u smjeni, onda ga hebe sto moze skoro nikada i nikako kada majstoru pase... Brada vec razmislja da li bi bilo lakse da nauci svirati par pjesama na gitari, pa da ubija pare po kafanama... da, lijepa i topla ljudska prica. ali ne zavrsava kao happy end.

da li bi mogao opisati neki koja zavrsava kao happy end?
E jbg, nek Brada onda radi za 1500km i zivi svoj zivot sretno do kraja. Samo nek se ne zali kako je plata mala i kako je tesko sastavit kraj s krajem. Bez investicije u sebe nema boljeg zivota. Ne osudjujem Bradu zbog njegovog izbora, ali mu ne dozvoljavam da se zali kako je tesko bez da pokusa sebi olaksat.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#58290 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

_BataZiv_0809 wrote: 03/08/2022 09:29 A bi li se ti vratio i demonstrirao nam to?

Evo meni treba pjevac koji zna minimum 50 pjesama. Cetvrtak,petak, subota muzika uzivo.
Evo rekose, puna Zenica pjevaca al ne mogu naci kafane.
n+1 wrote: 03/08/2022 09:33 Baš šteta što dijaspora provali sva rješenja za naše probleme tek onda kad odu. :(
Sad igramo na tu kartu, jel?

Niko ne osudjuje vas izbor da radite u Mitalu za 1500 bamova. Ja sam naveo par primjera gdje Mital nije jedina sisa koja se moze dojit. To sto vi sad pokusavate ismijat ne znaci da je to neistina. I dalje ne mozes naci keramicara prije Februara iduce godine da je slobodan. Bradi se ne da s tim zajebavat. i dalje nema stolara u Zenici, i dalje silna prostranstva neposijana a malina ove godine 8km, i dalje arapski turisti ne dolaze u Zenicu jer u njoj nemaju sta vidjet, i dalje ima jedna kuca sa bazenom koji se izdaje za familije sa pokrivenim zenama i gdje je citava sezona popunjena, iako je noc 150-200km, i dalje je prvo izletiste u Vitezu, i dalje je prva diskoteka van grada.

A grad pun ljudi koji jedino sto rade jeste da sjede na zidicu, konzumiraju pipu, il lizu sladoled iz zizija/urbana. Sve su to poslovne prilike za one koji se usude.

I dalje Njemacka ceka kvalitetne programere, ceka medicinske radnike, ceka radnu snagu generalno.

Samo se treba usudit. 1500 bamova je haman dovoljno da te umrtvi i paralizira. Ne osudjujem, samo konstatujem. Svako ima pravo na svoj izbor i svaciji izbor je najbolji za njega. Citava diskusija je pocela kao moj komentar na pitanje: sta je alternativa. ja sam samo dao par alternativa. To sto ste se vi pronasli u tome je do vas. ne do mene.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58291 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ali i tebe je Svedska umrtvila i paralizirala i ti isto ne bi pokusao to sto drugima predlazes da pokusaju.
scarr
Posts: 492
Joined: 28/01/2019 23:34

#58292 Re: Zeničani

Post by scarr »

U Zenici se ne isplati biti muzičar.. Više te cijene i veće su nadnice u Busovači nego u Ze

Edit: isplati se biti kafanski govedo, koje urla i interpretira šumadijske zvukove
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#58293 Re: Zeničani

Post by belfy »

apsidejzi wrote: 04/08/2022 00:18
belfy wrote: 04/08/2022 00:02

lijepa ideja, ali Brada vec ima gotovu banju. to mu je omogucila plata iz Mitalla. sto bi stemao plocice koje je platio i sa kojima je zadovoljan? mozda time nece bankrotirati, ali zasto bi radio takvu glupost? onda razmisli o toj ideji sa gipsanom plocom i svim ostalim materijalom i skonta da mu je to korisnije potrositi na godisnji odmor. da malo i porodicno odmori, jer mu je druga opcija da objasnjava zeni kako ce sa tim ulaganjem postati keramicar i zaradjivati vise nego u Mittalu, na sta ga ona pita: "na crno ili regularno? i kada ocekuje da bi se to moglo desiti..."

onda zeni kaze da nece ni na kakav odmor sa njom i djecom ni poslije, jer je prvi put pare dao na gipsane ploce, keramiku i ljepilo, ali mu sada treba i masina za rezanje da se malo usavrsi i sa tim... ona mu kaze da je masina za ves riknula i ode, a on na to prozbori u bradu da je i auto spremno za majstora... ali, Brada je uporan i izborit ce se on vec sa tim tekucim troskovima, pa se prijavi kao irget jednom dobrom majstoru. hebe ga samo sto (ako je samo dnevna smjena u Mittalu) nikako ne moze raditi u radno vrijeme, nego bi nekako da to odgodi za vikende... a ako radi u smjeni, onda ga hebe sto moze skoro nikada i nikako kada majstoru pase... Brada vec razmislja da li bi bilo lakse da nauci svirati par pjesama na gitari, pa da ubija pare po kafanama... da, lijepa i topla ljudska prica. ali ne zavrsava kao happy end.

da li bi mogao opisati neki koja zavrsava kao happy end?
E jbg, nek Brada onda radi za 1500km i zivi svoj zivot sretno do kraja. Samo nek se ne zali kako je plata mala i kako je tesko sastavit kraj s krajem. Bez investicije u sebe nema boljeg zivota. Ne osudjujem Bradu zbog njegovog izbora, ali mu ne dozvoljavam da se zali kako je tesko bez da pokusa sebi olaksat.
drug apsi, da li je to sve sto si mogao razumjeti iz mog posta? ja sam samo naveo cinjenicno stanje, pa si, i ti sam, odustao od odgovaranja evo, a mozes misliti sa cim se realni Brada jos suocava...? ali stavimo to sa strane za sada.

zato te i jesam pitao ovo na kraju, a na sta nisi dao odgovor, nego vec i sam odustao nakon zadatih inputa. ajde, eto barem pokusaj, dati odgovor na moje zadnje pitanje...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#58294 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

belfy wrote: 05/08/2022 00:39
apsidejzi wrote: 04/08/2022 00:18
E jbg, nek Brada onda radi za 1500km i zivi svoj zivot sretno do kraja. Samo nek se ne zali kako je plata mala i kako je tesko sastavit kraj s krajem. Bez investicije u sebe nema boljeg zivota. Ne osudjujem Bradu zbog njegovog izbora, ali mu ne dozvoljavam da se zali kako je tesko bez da pokusa sebi olaksat.
drug apsi, da li je to sve sto si mogao razumjeti iz mog posta? ja sam samo naveo cinjenicno stanje, pa si, i ti sam, odustao od odgovaranja evo, a mozes misliti sa cim se realni Brada jos suocava...? ali stavimo to sa strane za sada.

zato te i jesam pitao ovo na kraju, a na sta nisi dao odgovor, nego vec i sam odustao nakon zadatih inputa. ajde, eto barem pokusaj, dati odgovor na moje zadnje pitanje...
Ne znam sta da ti kazem. Imas ljude koji u svakom problemu vide rjesenje a imas ljude koji u svakom rjesenju vide probleme. Ne postoji hepi end. Postoji samo hepi ili nehepi sadasnjost. Ako je Brada istrosio novac na godisnji odmor sa porodicom i nema za plocice... pa sta. I to je lijepo. Lijepo je odvesti porodicu na godisnji odmor. Ne mora se opterecivati sa necim sto ne moze podnijeti. Ako je Brada popravio automobil i sad nema para da kupi plocice... pa sta. Zato ima automobil koji funkcionise.

Mislim, najlakse je upasti u letargiju i konstantno pronalaziti razloge zasto nesto ne valja i zasto nesto ne moze uspjeti. Naravno da vecina stvari nece ici bez trenja. Ali ako je covjek prizemljen i realan, uvijek ce pronaci nesto sto moze popravit u svom zivotu. Ne mora to biti veliko. Brada cini gresku jer se poredi sa drugima umjesto sa sobom od jucer. Moras biti bolji nego si bio jucer a ne bolji od mene, komsije, ili nekog drugog. Uvijek ce biti neko ko je bolji od tebe. Brada ne mora kupovati plocice svaki dan, ali moze svaki dan pronaci na YouTube novi video na tu temu i odgledati ga. To ne kosta. A kad krenes u jednom smjeru, mozak pocinje uocavati stvari koje ranije nije uocavao. Ako Brada krene u smjeru keramicara (uzeli smo to zanimanje ali je svejedno koje zanimanje da uzme. U Zenici nema ni mesara kako treba. Niko ne uzgaja stoku), ja ti garantujem da ce kroz dvije sedmice, Brada uociti negdje, da je neko bacio plocice kraj Bosne. Stotinu puta je prolazio pored tog mjesta i vidio je hrpu smeca kraj rijeke, ali nije obracao paznju. Sad odjednom, besplatne plocice. Neke razbijene, neke citave. Brada uzme par komada i ode kuci. Sad Brada moze i dalje platiti popravku automobila, moze odvesti zenu na more, a moze i zalijepiti par plocica da ga niko ne vidi.

Vjeruj mi da se meni ovo desilo. Na poslu imamo veliku garazu koja sluzi kao soba za bicikle, i posto ja idem sa biciklom, stotinu puta sam parkirao u toj garazi. Zakljucam bajk i odem radit. Kasnije sidjem, uzmem bajk i odem. Dvije godine radio i nisam primjetio paletu sa plocicama. Kad sam krenuo privatno sa jednim projektom koji je podrazumjevao keramicarske radove, dodjem na posao, kad ono plocice stoje. Pogledam malo bolje, stoji napisano ime vlasnika i broj telefona. Nazovem covjeka i kazem da sam zainteresovan za plocice, kaze lik: Koje plocice. Pa ove u garazi bla bla. Ispostavi se da je on lijepio iste prije par godina i ostalo mu malo tu te ih zaboravio. Dao mi ih besplatno, kao castim ga picem kad se vidimo. Znaci godinama sam prolazio pored plocica i nisam reagovao, ali kada sam mozak fokusirao na taj projekat, on je sam podsvjesno poceo reagovati i traziti alternative.

Zato, ne znam sta je hepi end. Ne vjerujem u hepi end. Ja vjerujem u hepi proces dolaska do enda :)

Nek Brada poslusa Will Shitha. Meni je ovaj video valjao mnogo u zivotu:

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58295 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Slazem se da se ne treba porediti sa drugima, nego sa sobom od jucer.

I da pocnes uocavati stvari koje nisi ranije kad se necemu posvetis.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8265
Joined: 25/05/2013 23:49

#58296 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

:thumbup:

Sta je ovo braco draga, nigdje nikoga :D

Image

Image
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#58297 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Cuj nema nikog, eno mene na balkonu ja djusko :D, ugasio sam svjetlo da me ne vidi niko :D.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#58298 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ko je ovo nastupao
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#58299 Re: Zeničani

Post by belfy »

apsidejzi wrote: 05/08/2022 09:30
belfy wrote: 05/08/2022 00:39

drug apsi, da li je to sve sto si mogao razumjeti iz mog posta? ja sam samo naveo cinjenicno stanje, pa si, i ti sam, odustao od odgovaranja evo, a mozes misliti sa cim se realni Brada jos suocava...? ali stavimo to sa strane za sada.

zato te i jesam pitao ovo na kraju, a na sta nisi dao odgovor, nego vec i sam odustao nakon zadatih inputa. ajde, eto barem pokusaj, dati odgovor na moje zadnje pitanje...
Ne znam sta da ti kazem. Imas ljude koji u svakom problemu vide rjesenje a imas ljude koji u svakom rjesenju vide probleme. Ne postoji hepi end. Postoji samo hepi ili nehepi sadasnjost. Ako je Brada istrosio novac na godisnji odmor sa porodicom i nema za plocice... pa sta. I to je lijepo. Lijepo je odvesti porodicu na godisnji odmor. Ne mora se opterecivati sa necim sto ne moze podnijeti. Ako je Brada popravio automobil i sad nema para da kupi plocice... pa sta. Zato ima automobil koji funkcionise.

Mislim, najlakse je upasti u letargiju i konstantno pronalaziti razloge zasto nesto ne valja i zasto nesto ne moze uspjeti. Naravno da vecina stvari nece ici bez trenja. Ali ako je covjek prizemljen i realan, uvijek ce pronaci nesto sto moze popravit u svom zivotu. Ne mora to biti veliko. Brada cini gresku jer se poredi sa drugima umjesto sa sobom od jucer. Moras biti bolji nego si bio jucer a ne bolji od mene, komsije, ili nekog drugog. Uvijek ce biti neko ko je bolji od tebe. Brada ne mora kupovati plocice svaki dan, ali moze svaki dan pronaci na YouTube novi video na tu temu i odgledati ga. To ne kosta. A kad krenes u jednom smjeru, mozak pocinje uocavati stvari koje ranije nije uocavao. Ako Brada krene u smjeru keramicara (uzeli smo to zanimanje ali je svejedno koje zanimanje da uzme. U Zenici nema ni mesara kako treba. Niko ne uzgaja stoku), ja ti garantujem da ce kroz dvije sedmice, Brada uociti negdje, da je neko bacio plocice kraj Bosne. Stotinu puta je prolazio pored tog mjesta i vidio je hrpu smeca kraj rijeke, ali nije obracao paznju. Sad odjednom, besplatne plocice. Neke razbijene, neke citave. Brada uzme par komada i ode kuci. Sad Brada moze i dalje platiti popravku automobila, moze odvesti zenu na more, a moze i zalijepiti par plocica da ga niko ne vidi.

Vjeruj mi da se meni ovo desilo. Na poslu imamo veliku garazu koja sluzi kao soba za bicikle, i posto ja idem sa biciklom, stotinu puta sam parkirao u toj garazi. Zakljucam bajk i odem radit. Kasnije sidjem, uzmem bajk i odem. Dvije godine radio i nisam primjetio paletu sa plocicama. Kad sam krenuo privatno sa jednim projektom koji je podrazumjevao keramicarske radove, dodjem na posao, kad ono plocice stoje. Pogledam malo bolje, stoji napisano ime vlasnika i broj telefona. Nazovem covjeka i kazem da sam zainteresovan za plocice, kaze lik: Koje plocice. Pa ove u garazi bla bla. Ispostavi se da je on lijepio iste prije par godina i ostalo mu malo tu te ih zaboravio. Dao mi ih besplatno, kao castim ga picem kad se vidimo. Znaci godinama sam prolazio pored plocica i nisam reagovao, ali kada sam mozak fokusirao na taj projekat, on je sam podsvjesno poceo reagovati i traziti alternative.

Zato, ne znam sta je hepi end. Ne vjerujem u hepi end. Ja vjerujem u hepi proces dolaska do enda :)

Nek Brada poslusa Will Shitha. Meni je ovaj video valjao mnogo u zivotu:

ovo je odgovor sa kojim se mogu sloziti u potpunosti. ujedno i puno inspirativniji od onog pocetnog na koji sam reagovao.
User avatar
Casual's
Posts: 5736
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#58300 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Sejo sjeb'o cevape na max... :D
Post Reply