Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#52026 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Nema zenicana nigdje. I ono sto ima na "jakim" pozicijama, pokrije se po usima i ne talasa nista. Uzivaju u svom rahatluku i to je to.

Nego citam na Facebooku jutros da je Celik dobio rijesenje da ukloni JEDAN plakat koji je naljepljen na JEDNOJ banderi i jos pride da plate 500 kerma kazne. Usputno su svi momci koji su lijepili plakate uredno popusili prijave (iako se klubsko rijesenje odnosi samo na jednu lokaciju navodno i jedan plakat).

Et' onako samo da znate da je pravna drzava zazivila :).
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#52027 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 12:49
veliki_ah wrote: 22/06/2021 12:37
Nisam siguran, mislim da je to mnogo vise. Svakodnevno srecem bas dosta zenicana koji su se doselili u Sarajevo u zadnjih 20tak godina. Zavisi koliki je taj zamisljeni "soliter" ali siguran sam da bi ga popunili.
U odnosu na ostale doseljenike ima nas šaka jada. U svakom smislu.

Jednostavno Zenicanima Sarajevo nije glavna meta kao istocnoj Bosni i Sandzaku, izmedju ostalog zato sto je blizu pa se moze svakodnevno putovati na posao, a i zato sto je Zapad nama ipak glavna destinacija.

Evo i jedan primjer iz prve ruke-na prijasnjem poslu sam radio u kadrovskoj sluzbi firme koja zaposljava 900 radnika i imao uvid u licne podatke svih radnika.

Za 2 i po godine koje sam radio tu, iz Zenice je bilo 6 ljudi ukljucujuci mene. Iz istocne Bosne vise od 100, Sandzak tako oko stotinjak, cak je bilo vise ljudi iz Mostara, Bihaca i Tuzle nego iz Zenice. Rodjenih Sarajlija sa sandzackim i istocnobosanskim prezimenima takodjer ogroman broj.

Naravno taj uzorak nije jedini reprezent, ali je ilustrativan.
Opet je u mojoj firmi drugacija situacija. Od 200tinjak ljudi, bar je 20 iz zenice. Nemam uvid u kartone, pa ne znam odakle je stvarno ko, ali ovi zenicani su jedni od rijetkih koji to ne kriju i uvijek se zna odakle su. Doduse, od tih 20 ima 2-3 koje vozare na posao, tj ne zive u sarajevu.

Cinjenica je da mjesto rodjenja ne govori odakle je ko jer se to u ratu sve izmjesalo i resetovalo. Neko ko je u ratu sa 10 godina dosao iz istocne bosne u zenicu ili sarajevo pa tu zavrsio skole i zivi 15-20 godina i otisao dalje, nikada nece reci da je iz istocne bosne, niti jeste.

Glupa nam je rasprava, ali eto ja stojim pri tome da u sarajevu nije zanemariv broj zenicana. Sto se tice jacih pozicija, ima ih na nekim direktorskim pozicijama, upravama i slicno.
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#52028 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

Ja_Ja wrote: 22/06/2021 14:30 Nema zenicana nigdje. I ono sto ima na "jakim" pozicijama, pokrije se po usima i ne talasa nista. Uzivaju u svom rahatluku i to je to.

Nego citam na Facebooku jutros da je Celik dobio rijesenje da ukloni JEDAN plakat koji je naljepljen na JEDNOJ banderi i jos pride da plate 500 kerma kazne. Usputno su svi momci koji su lijepili plakate uredno popusili prijave (iako se klubsko rijesenje odnosi samo na jednu lokaciju navodno i jedan plakat).

Et' onako samo da znate da je pravna drzava zazivila :).
Obzirom da klub nije organizator protesta i da je to jasno i sa plakata, kako klub moze dobiti prijavu?

A da ne kazem o licemjerstvu i tome gdje se sve plakati lijepe i da niko nikad nije dobio kaznu pogotovo u toku kampanja. S druge strane, greska je onih koji su lijepili sto su to lijepili na mjesta koja nisu predvidjena za to.
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#52029 Re: Zeničani

Post by Oi »

veliki_ah wrote: 22/06/2021 14:34
Ja_Ja wrote: 22/06/2021 14:30 Nema zenicana nigdje. I ono sto ima na "jakim" pozicijama, pokrije se po usima i ne talasa nista. Uzivaju u svom rahatluku i to je to.

Nego citam na Facebooku jutros da je Celik dobio rijesenje da ukloni JEDAN plakat koji je naljepljen na JEDNOJ banderi i jos pride da plate 500 kerma kazne. Usputno su svi momci koji su lijepili plakate uredno popusili prijave (iako se klubsko rijesenje odnosi samo na jednu lokaciju navodno i jedan plakat).

Et' onako samo da znate da je pravna drzava zazivila :).
Obzirom da klub nije organizator protesta i da je to jasno i sa plakata, kako klub moze dobiti prijavu?

A da ne kazem o licemjerstvu i tome gdje se sve plakati lijepe i da niko nikad nije dobio kaznu pogotovo u toku kampanja. S druge strane, greska je onih koji su lijepili sto su to lijepili na mjesta koja nisu predvidjena za to.
Kod "sposobnih, a nepodobnih" moze sve :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65929
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52030 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 22/06/2021 14:32 Glupa nam je rasprava, ali eto ja stojim pri tome da u sarajevu nije zanemariv broj zenicana. Sto se tice jacih pozicija, ima ih na nekim direktorskim pozicijama, upravama i slicno.
Bez konkretnih podataka sve se svodi na tvoje i moje licne impresije. Podaci iz JS sistema Porezne uprave bi nam mnogo toga rekli.

Na nekim direktorskim pozicijama upravama i slicno ima i bruka Rogaticana, Zepljaka, Focaka i ostalih koji kad se svi skupa spoje nemaju stanovnika kao Zenica.

Ko je od je prominentnih licnosti iz bilo koje sfere zivota iz Zenice?

Danis Tanovic i Jasna Beri iz oblasti filma, Bola medju ugostiteljima, Vlado Adamovic u pravosudju i tu je nedje klapna, plus minus par ljudi.
scarr
Posts: 489
Joined: 28/01/2019 23:34

#52031 Re: Zeničani

Post by scarr »

skoronikako wrote: 22/06/2021 12:30 Zenica i nije turisticki grad, nit je to kad bila. Problem je sto vise nije ni industrijski. Nije nista.
Nije ni Tuzla, pa je kad odeš u TZ razlika drastična
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#52032 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

@Kikibombona upravu si da pravni proces nece rezultirati nekim drasticnim kaznama i to vidimo na primjeru Selvedina Satorovica koji je dobio tri mjeseca uvjetno, ali ako nista makar imamo IME i PREZIME supka koji je doprinjeo ovom stanju.

Sad imamo crno na bijelo da je supcina i seljacina Selvedin Satorovic isplatio vise iz blagajne nego je trebao. Spominje se i Mahir Karic ali ne i zasto je osudjen. Navodno je maznuo 1800 KM.

Nije veliko ali se govna imenuju. Na iducoj skupstini robijasi moraju napraviti neki oblik stuba srama gdje ce se jedan po jedan grobar celika upisati i ko dodje na taj spisak nema pravo biti clan niti donositi bilo kakve odluke u buducnosti celika. Cak i ljudi koji su u blizem odnosu (jal familijarnom jal poslovnom) sa ovima na spisku ne smiju imati pravo da se uclane. Jebi ih. Moramo u buducnosti zastiti klub od ovih govana.


PS: Znate li nesto vise o Selvedinu Satorovicu i Mahiru Karicu? Ko su, sta su, odakle dolazi, otkud oni u Celiku i sl?
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#52033 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

scarr wrote: 22/06/2021 14:55
skoronikako wrote: 22/06/2021 12:30 Zenica i nije turisticki grad, nit je to kad bila. Problem je sto vise nije ni industrijski. Nije nista.
Nije ni Tuzla, pa je kad odeš u TZ razlika drastična
I ko je kriv za to?
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#52034 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

apsidejzi wrote: 22/06/2021 15:08 PS: Znate li nesto vise o Selvedinu Satorovicu i Mahiru Karicu? Ko su, sta su, odakle dolazi, otkud oni u Celiku i sl?
Mahir Karic je dijete Celika i Zenice.

Selvedin Satorovic je bio protukandidat Sevki Adilovicu za poziciju predsjednika Celika. Podrzao ga NGG jer je u tom trenutku bio bolji kandidat od Adilovica. Poslije izgubio podrsku NGGa.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#52035 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

skoronikako wrote: 22/06/2021 15:32
apsidejzi wrote: 22/06/2021 15:08 PS: Znate li nesto vise o Selvedinu Satorovicu i Mahiru Karicu? Ko su, sta su, odakle dolazi, otkud oni u Celiku i sl?
Mahir Karic je dijete Celika i Zenice.

Selvedin Satorovic je bio protukandidat Sevki Adilovicu za poziciju predsjednika Celika. Podrzao ga NGG jer je u tom trenutku bio bolji kandidat od Adilovica. Poslije izgubio podrsku NGGa.
1) Mahir - sta reci... dijete Celika... ubi oca svoga...

2) Selvedin - otkud uopste da bude kandidat i on i Sevko?
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#52036 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

To je bilo vrijeme tranzicije iz starog sistema u novi. Jednostavno zbog odredjenih problema samo su se njih dvojica prijavili, s tim da je Sevko kasnije povukao prijavu (a prije toga povukao okidac :D, slicno nasem vakufskom kauboju). Satorovic je bio predsjednik, dok su Tarik i Robert vrsili neke druge funkcije u klubu.

User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#52037 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Za sve one koji planiraju ići na naše bazene:

Izbjegavajte kupanje u petici. Bazen je puknut. Ispod bazena je ogromna rupa. Nakon sanacije te rupe, struka nije željela dati saglasnost za rad ali uprkos tome bazeni se sutra otvaraju. Hiljade tona vode vrši pritisak na to kao sanirano puknuće. U slučaju ne d’o bog kakve havarije, teško da bi iko preživio… Informacija je iz prve ruke od čovjeka čija je firma trebala raditi tu sanaciju, ali odbili su garantovati za urađeno.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#52038 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

E hvala!

Sad se covjek zapita (nakon sto pregledah video iznad): sta se desilo u medjuvremenu? Slusam Selvedina i da ne znam da je zloupotrijebio poziciju, sad bih mu povjerovao na pricu. Jel on samo dobar govornik a ja naivan il je on zaista sve ovo mislio a onda se u medjuvremenu nesto desilo? Ako jeste sta? Ne znam... kako iz ove vremenske perspektive tumaciti ovo izgovoreno na videu? Da li je ovo bio blef ili je kasnije skontao da se moze okoristit.

Na kraju, koliko je isplatio vise od onog sto je trebalo. Guglam ali ne mogu naci presudu da vidim koliko je novca otislo zahvaljujuci njemu.
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#52039 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

@_BataZiv_0809 malo te peckam za ove Sarajlije iz Zenice.

Ima raje iz Zenice u jakim firmama u Sa, ali nisu bas na celnim pozicijama. Znam za par ljudi na direktorskim pozicijama, ima nas dosta po bankama i informatičkim firmama. Raju iz Zenice cijene kao extra vrijedne radnike, ali je tesko napredovati u sredini gdje nas je malo.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#52040 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Šatorović je trebao biti samo prelazno rješenje od 6 mjeseci jer je Klub imao sve dogovoreno sa Vračetom, on je trebao preuzeti tu poziciju ali je izradio dogovor i odustao kada klub nije mogao naći bilo koga osim Šatorovića.
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#52041 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Ovo je, možda, trenutno najjači Zeničanin kojeg ja znam
https://ca.linkedin.com/in/jasminbegagic
Jedan je od glavnih likova u Amazonu.

Pored njega u vrhu su ljekari braća Tarabar u USA.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#52042 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Sydnor wrote: 22/06/2021 16:35 Šatorović je trebao biti samo prelazno rješenje od 6 mjeseci jer je Klub imao sve dogovoreno sa Vračetom, on je trebao preuzeti tu poziciju ali je izradio dogovor i odustao kada klub nije mogao naći bilo koga osim Šatorovića.
Jel to povezano sa onim kad je Vrace presao u SDA da bi dobio tender i zajebao Muada? Onda izgubio i pravo na Celik? Ja mrake oko Celika covjece...
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#52043 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Zaitsev wrote: 22/06/2021 16:14 Za sve one koji planiraju ići na naše bazene:

Izbjegavajte kupanje u petici. Bazen je puknut. Ispod bazena je ogromna rupa. Nakon sanacije te rupe, struka nije željela dati saglasnost za rad ali uprkos tome bazeni se sutra otvaraju. Hiljade tona vode vrši pritisak na to kao sanirano puknuće. U slučaju ne d’o bog kakve havarije, teško da bi iko preživio… Informacija je iz prve ruke od čovjeka čija je firma trebala raditi tu sanaciju, ali odbili su garantovati za urađeno.
jel to neka novokomponovana rupa, ili je tu od 67. i koja struka treba dati, a ne zeli dati saglasnost?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#52044 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

apsidejzi wrote: 22/06/2021 16:39
Sydnor wrote: 22/06/2021 16:35 Šatorović je trebao biti samo prelazno rješenje od 6 mjeseci jer je Klub imao sve dogovoreno sa Vračetom, on je trebao preuzeti tu poziciju ali je izradio dogovor i odustao kada klub nije mogao naći bilo koga osim Šatorovića.
Jel to povezano sa onim kad je Vrace presao u SDA da bi dobio tender i zajebao Muada? Onda izgubio i pravo na Celik? Ja mrake oko Celika covjece...
Ne mogu se sjetit tačne hronologije događaja ali prilično sam siguran da u tom trenutku kada je pristao pa izradio, Vrače još nije dobio onaj famozni ugovor od nekoliko miliona maraka.

Zašto je prihvatio pa odbio, ne znam.

Nakon njega Šatorović dolazi i ima podršku NGG no brzo je gubi jer je sklopio nekoliko sumnjivih ugovora i nije se bavio onim što je trebalo već nekim glupostima. Sam NGG za Čelik ga je javno kritikovao i ogradio se od njega
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#52045 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

veliki_ah wrote: 22/06/2021 14:34
Obzirom da klub nije organizator protesta i da je to jasno i sa plakata, kako klub moze dobiti prijavu?

A da ne kazem o licemjerstvu i tome gdje se sve plakati lijepe i da niko nikad nije dobio kaznu pogotovo u toku kampanja. S druge strane, greska je onih koji su lijepili sto su to lijepili na mjesta koja nisu predvidjena za to.
Mislim da je taj jedan plakat koji je zavrsio na banderi ustvari plakat za proslavu 76. rodjendana a ne proteste. Greska je sto se postavio na banderu, ali (iako mrzim ovo "ali") treba biti dosljedan i sve kaznjavati. Pa Fucko sam bi trebao hiljade da plati sta su njegovi puleni uradili od grada prije izbora. Ovo je cista osveta, nista vise.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8217
Joined: 25/05/2013 23:49

#52046 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Ja_Ja wrote: 22/06/2021 16:52
veliki_ah wrote: 22/06/2021 14:34
Obzirom da klub nije organizator protesta i da je to jasno i sa plakata, kako klub moze dobiti prijavu?

A da ne kazem o licemjerstvu i tome gdje se sve plakati lijepe i da niko nikad nije dobio kaznu pogotovo u toku kampanja. S druge strane, greska je onih koji su lijepili sto su to lijepili na mjesta koja nisu predvidjena za to.
Mislim da je taj jedan plakat koji je zavrsio na banderi ustvari plakat za proslavu 76. rodjendana a ne proteste. Greska je sto se postavio na banderu, ali (iako mrzim ovo "ali") treba biti dosljedan i sve kaznjavati. Pa Fucko sam bi trebao hiljade da plati sta su njegovi puleni uradili od grada prije izbora. Ovo je cista osveta, nista vise.
Ma ovo je pokusaj demoraliziranja ljudi jer sad vise ne pricamo o nevinim protestima nego o imovini ljudi. On zna kmecat kad mu sarnu zid i govoriti kako ce vaditi pistolj. Po meni je ovo na istom nivou, samo s njegove strane. Licno, planski i organizovano. Umjesto da spusti loptu i rijesi problem sa tih 18500KM on sada dize na novi nivo. pocinje napadati i to licno.

Ja se bojim da ce ovo eskalirati mnogo vise. Nazalost...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#52047 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Tempo wrote: 22/06/2021 16:44
Zaitsev wrote: 22/06/2021 16:14 Za sve one koji planiraju ići na naše bazene:

Izbjegavajte kupanje u petici. Bazen je puknut. Ispod bazena je ogromna rupa. Nakon sanacije te rupe, struka nije željela dati saglasnost za rad ali uprkos tome bazeni se sutra otvaraju. Hiljade tona vode vrši pritisak na to kao sanirano puknuće. U slučaju ne d’o bog kakve havarije, teško da bi iko preživio… Informacija je iz prve ruke od čovjeka čija je firma trebala raditi tu sanaciju, ali odbili su garantovati za urađeno.
jel to neka novokomponovana rupa, ili je tu od 67. i koja struka treba dati, a ne zeli dati saglasnost?
Budući da mi je otac imao 11 godina te ‘67. godine, ne bih znao reći da li datira od tad. I pekarska struka treba dati saglasnost, naravno uz konsultacije sa slastičarskom i automehaničarskom.

Tito dragi…
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#52048 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

scarr wrote: 22/06/2021 14:55
skoronikako wrote: 22/06/2021 12:30 Zenica i nije turisticki grad, nit je to kad bila. Problem je sto vise nije ni industrijski. Nije nista.
Nije ni Tuzla, pa je kad odeš u TZ razlika drastična
tuzla ima solanu termoelektranu i rudnike i univerzitet (itd) i granicu prema srbiji i prema hrvatskoj (tj ne gravitiraju sarajevu kao mi)

i opozicionu vlast centralno sarajevskoj od rata pa nadalje

znaci politiska struktura im ne gleda na svoj grad kao odskocnu dasku

za Sarajevo, kao sto je kod nas uvjek slucaj bio.

Pokazi se kao poslushnik u Zenici pa ce te SDA ispaliti u Sarajevo
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#52049 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kuglanje_ze wrote: 22/06/2021 16:37 Ovo je, možda, trenutno najjači Zeničanin kojeg ja znam
https://ca.linkedin.com/in/jasminbegagic
Jedan je od glavnih likova u Amazonu.

Pored njega u vrhu su ljekari braća Tarabar u USA.
Evo ti jednog s Mokušnica

https://www.linkedin.com/in/miroslav-dokic-538676151/
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#52050 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Bobi wrote: 22/06/2021 19:41
kuglanje_ze wrote: 22/06/2021 16:37 Ovo je, možda, trenutno najjači Zeničanin kojeg ja znam
https://ca.linkedin.com/in/jasminbegagic
Jedan je od glavnih likova u Amazonu.

Pored njega u vrhu su ljekari braća Tarabar u USA.
Evo ti jednog s Mokušnica

https://www.linkedin.com/in/miroslav-dokic-538676151/
A imamo čovjeka na bitnoj poziciji kod Rimca
https://hr.linkedin.com/in/robertpreska ... earch-card
Post Reply