Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

ChMar
Posts: 71
Joined: 22/08/2013 14:53

#50951 Re: Zeničani

Post by ChMar »

Nivelacija wrote: 04/05/2021 18:51 To je to ako si zaposlio 200 svojih u upravu i JP za 4 godine pusti barem da prodje 30% koji su strucnjaci i mogu povuci naprijed znanjem.
I to hajd sto zaposli svoje, al nek bar nadje svoje koji imaju 2 i 2 u glavi. Sta u jednoj sluzbi mogu uraditi Denan Pasalic ili Amir Subasic? To pertle ne zna vezati bez tudje pomoci...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#50952 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

_BataZiv_0809 wrote: 04/05/2021 18:46Kiki, ne mozes porediti javnu upravu i privredne subjekte.

Javnoj upravi je svrha da bude servis gradjanima i privredi, privrednom subjektu je svrha profit. To su dva svijeta.

Zato i jeste ubleha kad se privrednici, narocito bankari, kandiduju za funkcije i pricaju da ce grad/entitet/drzavu voditi kao sto vode firme. Hoce ali u Limburgu :D

U gradskoj upravi i javnim preduzecima mora neko raditi, kad neko ide u penziju, treba doci neko novi, hajde i razumijem da bez ubacivanja svojih ljudi ne mozes kontrolisati situaciju poslije 25 godina SDA, ali majku mu mora li sve biti štela?
U svakom javnom preduzecu imamo visak radnika jer je to politika SDA od kada postoji drzava. Ako imamo 350 uposlenih, sigurno se moze svesti na 300, ako ne i manje. Ili smatras da se SDA domacinski odnosila i zaposljavala taman koliko treba!??

Javna uprava se mora digitalizirati, radnici obuciti za koristenje novih tehnologija. Uporedo smanjivati broj zaposlenih.

Ako recimo smanjimo broj zaposlenih za 50, koliko cemo ustediti za godinu dana? To su ogromni novci.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50953 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Govorio sam o javnoj upravi, a to ti je gradska administracija. JP su druga prica, mada i medju njima ima onih koja nikad nece ostvarivati profit i ne ostvaruju ga ni u Torontu ni u Minhenu (javni prevoz kao naocigledniji primjer).

Naravno da treba provoditi digitalizaciju i ukidati radna mjesta koja su prevazidjena, ali se to nigdje ne radi preko noci i preko koljena, nego cekas prirodan odljev radne snage. Neces valjda preko noci napenaliti ljude pred penziju samo zato sto im je zanimanje prevazidjeno i to sto oni rade moze radit masina (digitalizacija)? Ustedis na njihovim platama, a zauzvrat dobijes nezaposlene ljude koje nikad niko nece zaposliti zbog godina i ostavis ih da crknu dok ne docekaju penziju.

To se naravno ne odnosi na uhljebe koji su u snazi i mogu konju rep iscupat, a lendohane po kancelarijama.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#50954 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Ne moraju sva JP poslovati pozitivno ali se mora naci nacin da se umnje njihovi gubitci te da posluju najoptimalnije sto mogu. Dva najociglednija nacina su kroz ljudstvo i unaprijedjenje procesa. Ne zalazem se da se ljudima daju otkazi, ali da se fino to sve proceslja. Ukoliko ima laznih diploma, otkaz. Ukoliko se utvrdi optimalan broj radnika, visku fazno ponuditi druga rijesenja ili penzionisati kada za to dodje vrijeme. U tome ce pomoci i kretanje radne snage, ljudi dolaze i odlaze na svakom poslu. Procese unaprijediti, digitalizovati apsolutno sve sto se moze digitalizovati, ostatak dovesti pod crtu i povecati njihovu efikasnost. Mislim znamo to mi, znaju to i oni, svako malo o tome pricamo. Oni to ne zele jer im treba uhljebljena vojska glasaca a mi ne mozemo nista da uradimo po tom pitanju.

Grad se kroz dva mandata moze urediti da bude ko bombona i administrativno a i u pogledu usluga, kvaliteta zivota, okoline...itd..

Ljudi ne treba ni da se trude da nesto izmisljaju i pronalaze neka aman zaman rijesenja. Milion solucija za svaki nas problem u gradu vec postoji diljem svijeta, sve sto treba jeste nekolicina kompetentnih ljudi koji bi te procese poveli naprijed.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#50955 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Moze se urediti ali dok ga vodi odmetnuto lošije SDA krilo a i ovo koje se jos naziva SDA djaba se nadati.

SDA ti uzme dvadeset godina
SDA otpad 20+8..
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#50956 Re: Zeničani

Post by belfy »

Bobi wrote: 03/05/2021 19:33 Vecina smeca pluta i prelazit ce preko brane, voda za turbine se uzima ispod površine, naravno postoje resetke za sprecavanje veceg otpada da dodje do turbine.Gore na Dravi imaš nekoliko takvog tipa elektrana na 100 km duzine, sad jel imaju problema sa otpadom :D, ne vjerujem.
ne ide to tako drug Bobi... ni izbliza... ja sam i za HE Janjici i za HE Vranduk iz hiljadu razloga... jos plus ova Toplana na plin i ima da bude bolje. puno bolje.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#50957 Re: Zeničani

Post by Bobi »

belfy wrote: 04/05/2021 20:19
Bobi wrote: 03/05/2021 19:33 Vecina smeca pluta i prelazit ce preko brane, voda za turbine se uzima ispod površine, naravno postoje resetke za sprecavanje veceg otpada da dodje do turbine.Gore na Dravi imaš nekoliko takvog tipa elektrana na 100 km duzine, sad jel imaju problema sa otpadom :D, ne vjerujem.
ne ide to tako drug Bobi... ni izbliza... ja sam i za HE Janjici i za HE Vranduk iz hiljadu razloga... jos plus ova Toplana na plin i ima da bude bolje. puno bolje.
:lol: idi pravi veceru pa u krevet :D.
User avatar
Casual's
Posts: 5707
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#50958 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Nivelacija wrote: 04/05/2021 18:01 Sta ovo Ramo i onaj mače moje Pekic otjeraše komesara Šuta u penziju..Da nece novi komesar biti onaj ćelavi krupniji sin Ramin? I to gamad iz SDA gleda hahah
Ekskjuz mi.
Sreća pa će Šut ostati do maja, a neku A-SDA gorilu ćemo gledati samo par mjeseci, odnosno do izbora. Nadam se da će SDA još više potonuti zbog pičkastog nastupa u ZDK.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#50959 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

_BataZiv_0809 wrote: 04/05/2021 19:15 Govorio sam o javnoj upravi, a to ti je gradska administracija. JP su druga prica, mada i medju njima ima onih koja nikad nece ostvarivati profit i ne ostvaruju ga ni u Torontu ni u Minhenu (javni prevoz kao naocigledniji primjer).

Naravno da treba provoditi digitalizaciju i ukidati radna mjesta koja su prevazidjena, ali se to nigdje ne radi preko noci i preko koljena, nego cekas prirodan odljev radne snage. Neces valjda preko noci napenaliti ljude pred penziju samo zato sto im je zanimanje prevazidjeno i to sto oni rade moze radit masina (digitalizacija)? Ustedis na njihovim platama, a zauzvrat dobijes nezaposlene ljude koje nikad niko nece zaposliti zbog godina i ostavis ih da crknu dok ne docekaju penziju.

To se naravno ne odnosi na uhljebe koji su u snazi i mogu konju rep iscupat, a lendohane po kancelarijama.
Ako u penziju ode 50 ljudi, zaposliti novih 30 i prirodnim putem smanjivati broj zaposlenih. Uporedo sa tim reorganizovati GU, malo bolje iskoristiti ljude, omogućiti vise efektivnog rada. Mnogima je rad u GU odmor.

Ne znam zasto mislis da ljudi u GU rade vise nego u JP? Sigurno rade pojedini, kao sto pojedini rade veoma malo. Ima tu dosta viska radnih mjesta.

Elektroprivreda RS ima 1000 zaposlenih viska. Bezgranična bahatost i otimačina od strane politickih parazita. Ili zenicki rudnici?

Ne znam zasto mislis da je u GU sve potaman, da je knapiran broj ljudi i da se isti ne moze smanjiti?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50960 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kikibombona wrote: 04/05/2021 20:46
Ne znam zasto mislis da ljudi u GU rade vise nego u JP?

Ne znam zasto mislis da je u GU sve potaman, da je knapiran broj ljudi i da se isti ne moze smanjiti?
Otkud ti ovo?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#50961 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

ChMar wrote: 04/05/2021 18:52
Sydnor wrote: 04/05/2021 15:54 Fiat Marea karavan.
Nema potrebe da lijepis to. Dok god te lijepo ceski po glavi, ti neces zaboraviti da vozis Fiat po imenu Marea :)

Zayebanciju na stranu, sto brate ne uzmes heftaricu, tj. klamericu i fino ga prisastavis? Nije sad S klasa mecka da moras pazit na izgled. Drugi moj prijedlog ti je da kabrioleta pokusas napravit, i onako ti se sigurno raspadaju kederi.
Druže moja Marea je očuvanija od tih nekih S klasa, nenormalno je pazim i održavam, garažirana, redovno servisi i gume, sipam najskuplje gorivo, najmanji zvuk provjeravam. Moja Marea plovi zeničkim ulicama :)

Volio bih i ja nešto bolje i novije, možda bih i mogao kupit nešto ali sigurno ne bih mogao održavati.

Pokrivam se koliko je jorgan dug, nema potrebe za sarkastičnim komentarima.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#50962 Re: Zeničani

Post by belfy »

Bobi wrote: 04/05/2021 20:30
belfy wrote: 04/05/2021 20:19
Bobi wrote: 03/05/2021 19:33 Vecina smeca pluta i prelazit ce preko brane, voda za turbine se uzima ispod površine, naravno postoje resetke za sprecavanje veceg otpada da dodje do turbine.Gore na Dravi imaš nekoliko takvog tipa elektrana na 100 km duzine, sad jel imaju problema sa otpadom :D, ne vjerujem.
ne ide to tako drug Bobi... ni izbliza... ja sam i za HE Janjici i za HE Vranduk iz hiljadu razloga... jos plus ova Toplana na plin i ima da bude bolje. puno bolje.
:lol: idi pravi veceru pa u krevet :D.
neke zahebancija koju ne kontam izgleda. sta si zelio reci, a nisi napisao? neko pojasnjenje...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#50963 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ja_Ja wrote: 04/05/2021 19:35
Grad se kroz dva mandata moze urediti da bude ko bombona i administrativno a i u pogledu usluga, kvaliteta zivota, okoline...itd..

Ljudi ne treba ni da se trude da nesto izmisljaju i pronalaze neka aman zaman rijesenja. Milion solucija za svaki nas problem u gradu vec postoji diljem svijeta, sve sto treba jeste nekolicina kompetentnih ljudi koji bi te procese poveli naprijed.
Za dva mandata uz 2/3 podrsku u vijecu se moze uraditi mnogo toga, daleko vise od bilo kojeg gradonacelnika Zenice do sada, ali sustinski problemi ce ostati.

Ne mogu se tudja rjesenja tek tako prepisati, nazalost nije tako jednostavno. Sva dobra rjesenja su produkt svoje sredine koja se ogleda u kulturi, mentalitetu, politickoj i ekonomskoj pismenosti naroda, svijesti i savjesti. Zato ono sto je uspjesno u Svicarskoj ne moze uspjeti u Grckoj i vice versa. Kao kad pokusas biljku koja raste u savani presaditi u tundri. Ne ide jebes ga.

Narodu moras postepeno oduzimati guzovacu na koju je navikavan 25 godina, probas li preko koljena, odletit ces s vlasti govnjivom motkom. A guzovaca kojom se kupuje socijalni mir je nukleus velike vecine nasih problema.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#50964 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

_BataZiv_0809 wrote: 04/05/2021 21:03
Kikibombona wrote: 04/05/2021 20:46
Ne znam zasto mislis da ljudi u GU rade vise nego u JP?

Ne znam zasto mislis da je u GU sve potaman, da je knapiran broj ljudi i da se isti ne moze smanjiti?
Otkud ti ovo?
Iz ovog dijela
U gradskoj upravi i javnim preduzecima mora neko raditi, kad neko ide u penziju, treba doci neko novi, hajde i razumijem da bez ubacivanja svojih ljudi ne mozes kontrolisati situaciju poslije 25 godina SDA, ali majku mu mora li sve biti štela?
Smatram da ne mora neko doci, da ne mora biti 1 za 1, jer svakako ima viska radnika.

Rekoh, ako u penziju ode 50 ljudi neka prime novih 30, dok se ne dodje do optimalnog broja zaposlenih. Nisam da se lomi preko koljena vec da se smanjuje broj radnika iz godine i godinu. Kasum to ne radi, cim neko ode u penziju on zaposli novog covjeka, tako da je broj zaposlenih u njegovoj eri ostao isti kao sto je bio kada je grad preuzeo od SDA pošasti.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3422
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#50965 Re: Zeničani

Post by anex »

Koji ono taksista voza TESLU :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50966 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Mora se uporedo s reformama GU i JP tj., s digitalizacijom istih raditi i na opismenjavanju stanovnistva sto se toga tice i opet ce bit onih koji nisu toliko vicni u tome da ne kazem nepismeni.
User avatar
Casual's
Posts: 5707
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#50967 Re: Zeničani

Post by Casual's »




:lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#50968 Re: Zeničani

Post by nepass1 »

Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
ChMar
Posts: 71
Joined: 22/08/2013 14:53

#50969 Re: Zeničani

Post by ChMar »

Sydnor wrote: 04/05/2021 21:03
ChMar wrote: 04/05/2021 18:52
Sydnor wrote: 04/05/2021 15:54 Fiat Marea karavan.
Nema potrebe da lijepis to. Dok god te lijepo ceski po glavi, ti neces zaboraviti da vozis Fiat po imenu Marea :)

Zayebanciju na stranu, sto brate ne uzmes heftaricu, tj. klamericu i fino ga prisastavis? Nije sad S klasa mecka da moras pazit na izgled. Drugi moj prijedlog ti je da kabrioleta pokusas napravit, i onako ti se sigurno raspadaju kederi.
Druže moja Marea je očuvanija od tih nekih S klasa, nenormalno je pazim i održavam, garažirana, redovno servisi i gume, sipam najskuplje gorivo, najmanji zvuk provjeravam. Moja Marea plovi zeničkim ulicama :)

Volio bih i ja nešto bolje i novije, možda bih i mogao kupit nešto ali sigurno ne bih mogao održavati.

Pokrivam se koliko je jorgan dug, nema potrebe za sarkastičnim komentarima.
Burazere nemoj zlonamjerno shvatiti, stvarno se zezam.

Inace moj najbolji drug je imao Mareu, presao s njom samo on 200.000, i kad je prodavao s nekih 400.000 na satu (pitanje je da li je i to prava kilometraza), motor bio ko cvoka i dalje, suh ko barut, isao vrhunski. Ti 1.9 JTD Fiati stariji su nepoderivi.

Vidi moze li ti rijesiti neko od ovih sto rade dubinska ciscenja, oni znaju oko tapacirunga vecinom, ako nemas nikog dat cu ti ja br u poruke.

Nego, sta kazete na sikaniranje najboljeg policijskog komesara u BiH od strane Ramine kriminalne organizacije? Kad njega smijene, i kad zavladaju gradom u potpunosti, mi normalni ljudi u Zenici necemo vise imati sta da trazimo. I onako vec mafijaju bez kontrole.
User avatar
N.N.
Posts: 2991
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#50970 Re: Zeničani

Post by N.N. »

nepass1 wrote: 05/05/2021 08:39 Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
Imas, digni ga na trotoar kod radnje i budi gospodin :mrgreen:

Svakako hairlije ga tu dizu kada idu Telemach racune reklamirati, ili oni sto pite kod Hamzica kupuju, sto ne bih i ti za robu...hahaha

Pravi parking imas 300 m dalje kod MUPa.
User avatar
Casual's
Posts: 5707
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#50971 Re: Zeničani

Post by Casual's »

nepass1 wrote: 05/05/2021 08:39 Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
Samo, jesi se dogovorio sa njima za preuzimanje? Oni već dosta vremena samo online rade.
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#50972 Re: Zeničani

Post by nepass1 »

Casual's wrote: 05/05/2021 11:37
nepass1 wrote: 05/05/2021 08:39 Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
Samo, jesi se dogovorio sa njima za preuzimanje? Oni već dosta vremena samo online rade.
Jesam zvao jucer, dogovorio da mi jave kad stigne tv sa lagera pa da preuzmem
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#50973 Re: Zeničani

Post by channel10 »

nepass1 wrote: 05/05/2021 08:39 Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
Koliko uopste znas Zenicu i dio grada gdje se nalazi radnja?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#50974 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Daj sva 4 na GGM ako murija dodje reci ja sam Ramin, koji Ramin, ma reci buduci komesar.. :(
User avatar
nepass1
Posts: 9439
Joined: 06/07/2017 07:35

#50975 Re: Zeničani

Post by nepass1 »

channel10 wrote: 05/05/2021 14:34
nepass1 wrote: 05/05/2021 08:39 Pozdrav zenicani, trebao bih ovih dana do zenice, tacnije do tehnomax prodavnice u titovoj. Ima li gdje u blizini parking. Sto blize to bolje da mogu robu utovariti? Idem sam pa bas bi bilo pegla tegliti.
A ne bih ni da budem papak da parkiram pred radnju :D
Koliko uopste znas Zenicu i dio grada gdje se nalazi radnja?
Znam je samo u prolazu :D
Post Reply