Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#55776 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

kuglanje_ze wrote: 28/11/2021 22:32 Evo da i ja kažem koju u vezi toplane. Rekao mi jaran, inžinjer, koji je ukazivao na problem ali ga nisu slušali. Prirodni plin ima dovoljan pritisak na gorioniku, te može zagrijavati potrebnu količinu vode na dovoljnu temperaturu za zagrijavanje grada. Problem nastaje kada se pređe na koksni plin za koji nema dovoljnog pritiska da bi mogao izbaciti potrebnu količinu energije za zagrijavanje vode na temperaturu koja bi zagrijavala grad. Odmah je to sugerisano da će im trebati neki uređaj za povećanje pritiska koksnog plina, međutim nisu ga ugradili.
Predpostavljam da su, zbog povećanja cijene prirodnog gasa, prešli na koksni gas, tako da imate to što trenutno imate od grijanja. Molite svevišnjeg da temperature ne idu ispod nule (iako za srijedu najavljuju minuse).

Rekao mi jaran.
Najebo si ako te čuje Kikijev jaran inžinjer.
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#55777 Re: Zeničani

Post by gentoo »

I eto to je to kompleksno "stimanje parametara" od strane "finskih inzinjera" :lol: . Pametni ljudi, inzinjeri rekli "ne bus moglo tako, morate se iskesati za uredjaj X" i ovi odbili.

Dakle pokusalo se od govana burek napraviti, ili bar krompirusa (u slucaju da ne bude minusa) ali ne ide..
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#55778 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

U 18 vrele cijevi, u 22 skroz hladne.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#55779 Re: Zeničani

Post by anex »

Nivelacija wrote: 29/11/2021 21:59 U 18 vrele cijevi, u 22 skroz hladne.
Neko vas jebe izgleda...

Kod mene vruče evo, haos u stanu
User avatar
N.N.
Posts: 2991
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#55780 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Jalija, zavruce, zadobro grijanje vala :mrgreen:
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#55781 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Zadnjih 48h fakat grije i ja nisam primjetio da se gasi.

No poenta price je i dalje da je lokalni majstor za Alfe i Fiat-e pokusao da natjera 147-cu da ide na vodu.. i nece :D
doff
Posts: 2323
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#55782 Re: Zeničani

Post by doff »

Dispečer iz grijanja veli da mittal pušta onoliko koliko ostane za grad, prioritet je proizvodnja.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55783 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

gentoo wrote: 30/11/2021 09:35 Zadnjih 48h fakat grije i ja nisam primjetio da se gasi.

No poenta price je i dalje da je lokalni majstor za Alfe i Fiat-e pokusao da natjera 147-cu da ide na vodu.. i nece :D
Prema gradu guraju tri velike pumpe koje se nalaze kod stare toplane. To je ona oronula gradjevina sa velikim dimnjakom koja se vidi pored puta kada se ide ka Kanalu.

Dakle, postoje tri odvojene linije koje idu ka gradu. Tako imamo slucaj da u Crkvicama nema grijanja dok u drugim dijelovima ima i obratno.

...

Nova toplana je automatizirana i pruza mogucnost brze regulacije. Za kratko vrijeme se moze smanjiti ili potpuno zaustaviti usis koksnog ili visokopecnog plina. Kod stare toplane tu mogucnost nisu imali. :D Sa novom toplanom mogu na dnevnoj bazi vise puta reducirati isporuku za grad. Par klikova misem i polako pritvaras ventilcice. :D

...

E sad, na potezu su gradjani. Ako budu sutili, Mittal ce raditi po svom i na gradjanima ustediti par miliona u zimskom periodu. :thumbup:

Isto za ovo drasticno povecanje struje koje najavljuje Elektroprivreda. :thumbup: Nema 2 i 5%, odmah poskupi za 30 ili 40%. :bih: :thumbup:

Edit (anex): reko jaran
kuglanje_ze
Posts: 626
Joined: 17/02/2020 11:29

#55784 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Zaboravio si napisati da ti je rekao jaran. :izet:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55785 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

kuglanje_ze wrote: 30/11/2021 13:13 Zaboravio si napisati da ti je rekao jaran. :izet:
Evo dopisala je vlast, moderator. Jos je u crveno obojio i stavio do znanja da je to on.

Ili je administrator, da ga ne uvrijedim.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55786 Re: Zeničani

Post by Bobi »

:mrgreen: de malo razuma.
User avatar
Casual's
Posts: 5707
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#55787 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jarane, Zenica je trenutno depresivniji grad od Vareša.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55788 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Casual's wrote: 30/11/2021 15:35 Jarane, Zenica je trenutno depresivniji grad od Vareša.
Svaki grad u BiH je u pet deka, nebitno da li u njemu zive muslimani, katolici ili pravoslavci. Pravoslavci i katolici se u ratu pokazase kao gori, ali u miru, kada je u pitanju odnos unutar samih grupa, dokazase da su razlike u nijansama.

Isti poriv za ugradjivanjem, stelama, kriminalom, korupcijiom, podanistvom, uvlacenjem u cmar za dobit itd.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#55789 Re: Zeničani

Post by anex »

Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#55790 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

anex wrote: 30/11/2021 17:49 Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
*krivično :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55791 Re: Zeničani

Post by Bobi »

anex wrote: 30/11/2021 17:49 Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
:mrgreen: ma nisi trebao staviti da si ti napisao..samo si trebao dopisati :D. Kad sam ja onom dodao "nutella shisha" svi ste me napali :lol: , kao kako me nije sram ovo ono :D.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#55792 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Bobi wrote: 30/11/2021 18:42
anex wrote: 30/11/2021 17:49 Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
:mrgreen: ma nisi trebao staviti da si ti napisao..samo si trebao dopisati :D. Kad sam ja onom dodao "nutella shisha" svi ste me napali :lol: , kao kako me nije sram ovo ono :D.
Ili kad si meni promijenio link na Mittal. :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55793 Re: Zeničani

Post by Bobi »

ExNihilo wrote: 30/11/2021 18:50
Bobi wrote: 30/11/2021 18:42

:mrgreen: ma nisi trebao staviti da si ti napisao..samo si trebao dopisati :D. Kad sam ja onom dodao "nutella shisha" svi ste me napali :lol: , kao kako me nije sram ovo ono :D.
Ili kad si meni promijenio link na Mittal. :D
Ne sječam se toga :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#55794 Re: Zeničani

Post by Bobi »

ExNihilo wrote: 10/09/2019 17:29
_BataZiv_0809 wrote:
Mittal :D
Promijenio Bobi link.

Link ponovo: https://bizreg.pravosudje.ba/pls/apex/f ... 0Zenica%5C
ExNihilo wrote: 10/09/2019 17:35
_BataZiv_0809 wrote:
Nesto se tu ne uklapa, ne moze ovako. Ali ne mijenja sustinu tvoje price, sa kojom se slazem.
Za oba naziva isti JIB. Nije ni meni jasno zašto ide pod dva različita naziva.
A ovo, to je do linka bilo :D, isti link razlichit sadržaj, nešto tu frame zeza,takva im stranica.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#55795 Re: Zeničani

Post by anex »

:fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija: :fazlija:

Politikaaaaa
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#55796 Re: Zeničani

Post by belfy »

Kikibombona wrote: 30/11/2021 12:45
gentoo wrote: 30/11/2021 09:35 Zadnjih 48h fakat grije i ja nisam primjetio da se gasi.

No poenta price je i dalje da je lokalni majstor za Alfe i Fiat-e pokusao da natjera 147-cu da ide na vodu.. i nece :D
Prema gradu guraju tri velike pumpe koje se nalaze kod stare toplane. To je ona oronula gradjevina sa velikim dimnjakom koja se vidi pored puta kada se ide ka Kanalu.

Dakle, postoje tri odvojene linije koje idu ka gradu. Tako imamo slucaj da u Crkvicama nema grijanja dok u drugim dijelovima ima i obratno.

...

Nova toplana je automatizirana i pruza mogucnost brze regulacije. Za kratko vrijeme se moze smanjiti ili potpuno zaustaviti usis koksnog ili visokopecnog plina. Kod stare toplane tu mogucnost nisu imali. :D Sa novom toplanom mogu na dnevnoj bazi vise puta reducirati isporuku za grad. Par klikova misem i polako pritvaras ventilcice. :D

...

E sad, na potezu su gradjani. Ako budu sutili, Mittal ce raditi po svom i na gradjanima ustediti par miliona u zimskom periodu. :thumbup:

Isto za ovo drasticno povecanje struje koje najavljuje Elektroprivreda. :thumbup: Nema 2 i 5%, odmah poskupi za 30 ili 40%. :bih: :thumbup:

Edit (anex): reko jaran
a te tri odvojene pumpe guraju iz tri odvojena kotla?

da ti ciko kaze, koji ti nije prijatelj, ali bi te zelio upoznati da vidi na sta licis kaze nesto. koksni plin ima kaloricnost od 1/5 do 1/4 zemnog plina. dakle u najboljem slucaju 25%, ali kada je u pitanju nasa Zeljezara (eh, cuj me nasa...) onda se taj procenat svodi na dosta manje. recimo (ali samo recimo) da je srednja kaloricna vrijednost oko 19% u prosijeku. sto se tice visokopecnog on je skoro zanemariv u ovoj prici... iz njega se vise azota moze izvuci za osvjezavanje ozona (pun intended) nego kalorija u sagorijevanju...

da li sada samo trubis o necemu o cemu pojma nemas jer nema dovoljno aktivnih tema o Kurdima ili je nesto drugo razlog? cemu blamaza?

Kikibombona wrote: 30/11/2021 15:48
Bobi wrote: 30/11/2021 15:30:mrgreen: de malo razuma.
Ne znam Bobi, zalosti me sve ovo. :D U mojoj raji, dok smo bili klinci, mogao si biti sve osim smeker, hinja i skrtac. Tri najgore moguce osobine. A mene ovdje, kolege u diskusiji, nebrojeno puta prijavise moderatoru. Iako je forum bezazlen i nebitan, ipak iza komentara stoje neke osobe. Ne mogu zamisliti sebe kako prijavljujem nekoga taman me izvrijedjao na najgori moguci nacin. Jos kao dijete sam naucio da je smeker najgora sorta covjeka i da se Bobiju nista ne treba prijaviti. :D Sjecam se kada je jedan jaran dobio batine u djecjoj tuci, pa otisao da cvili starcima... Godinu dana je sa strane gledao kako se igramo jer je bio izopcen iz drustva. Jedva smo ga primili nazad.

Taj duh, sto bi Crnogorci rekli 'cojstva i junastva', je potpuno izgubljen. Ljudi smekaju da bi sebe uzdigli, na poslu, u komsiluku, bilo gdje. Hinjaluk i pokvarenost na sve strane.
nemas ti ni cojstva ni junastva... ovaj post je jako lijep primjer toga.
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#55797 Re: Zeničani

Post by belfy »

anex wrote: 30/11/2021 17:49 Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
ti nisi niti moderator, niti administrator... jel se sta promijenilo?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#55798 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

belfy wrote: 01/12/2021 00:26
Kikibombona wrote: 30/11/2021 12:45

Prema gradu guraju tri velike pumpe koje se nalaze kod stare toplane. To je ona oronula gradjevina sa velikim dimnjakom koja se vidi pored puta kada se ide ka Kanalu.

Dakle, postoje tri odvojene linije koje idu ka gradu. Tako imamo slucaj da u Crkvicama nema grijanja dok u drugim dijelovima ima i obratno.

...

Nova toplana je automatizirana i pruza mogucnost brze regulacije. Za kratko vrijeme se moze smanjiti ili potpuno zaustaviti usis koksnog ili visokopecnog plina. Kod stare toplane tu mogucnost nisu imali. :D Sa novom toplanom mogu na dnevnoj bazi vise puta reducirati isporuku za grad. Par klikova misem i polako pritvaras ventilcice. :D

...

E sad, na potezu su gradjani. Ako budu sutili, Mittal ce raditi po svom i na gradjanima ustediti par miliona u zimskom periodu. :thumbup:

Isto za ovo drasticno povecanje struje koje najavljuje Elektroprivreda. :thumbup: Nema 2 i 5%, odmah poskupi za 30 ili 40%. :bih: :thumbup:

Edit (anex): reko jaran
a te tri odvojene pumpe guraju iz tri odvojena kotla?

da ti ciko kaze, koji ti nije prijatelj, ali bi te zelio upoznati da vidi na sta licis kaze nesto. koksni plin ima kaloricnost od 1/5 do 1/4 zemnog plina. dakle u najboljem slucaju 25%, ali kada je u pitanju nasa Zeljezara (eh, cuj me nasa...) onda se taj procenat svodi na dosta manje. recimo (ali samo recimo) da je srednja kaloricna vrijednost oko 19% u prosijeku. sto se tice visokopecnog on je skoro zanemariv u ovoj prici... iz njega se vise azota moze izvuci za osvjezavanje ozona (pun intended) nego kalorija u sagorijevanju...

da li sada samo trubis o necemu o cemu pojma nemas jer nema dovoljno aktivnih tema o Kurdima ili je nesto drugo razlog? cemu blamaza?
A sta je netacno u komentaru koji si citirao?

Da, guraju iz tri kotla.

Da, koksni plin nije ni priblizno kalorican kao prirodni.

Slazem se, no problem Pedro. :D
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3421
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#55799 Re: Zeničani

Post by anex »

belfy wrote: 01/12/2021 00:31
anex wrote: 30/11/2021 17:49 Komentarisanje rada moderatora ili administratora je kažnjivo djelo.

@Bobi ispravi me ako griješim.

A ovo sto sam dodao, cisto zajebancija...al dobro neki su preozbiljni..a kad smo mi preozbiljni onda im i to smeta.
ti nisi niti moderator, niti administrator... jel se sta promijenilo?
Image
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2257
Joined: 14/02/2013 14:11

#55800 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

Sta je sa grijanjem?
Post Reply