Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#52001 Re: Zeničani

Post by channel10 »

skoronikako wrote: 20/06/2021 13:45 Hajd sto nije u stanju odrzavati postojecu rasvjetu, ali nisu sposobni ni napraviti novo. Mislim naprave oni, naplate sigurno, a to sto ne radi, pa nek se neko drugi brine.
Zna li neko u cemu je problem sa zamjenom ovih polusijalica sa nekim pristojnim sijalicama koje ce osvjetliti grad? Pa dvije tri godine oni to "zavrsavaju"...
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#52002 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

_BataZiv_0809 wrote: 21/06/2021 21:43
Sydnor wrote: 21/06/2021 21:35 Je li istina da će Mittal vakcinisat svoje radnike? :roll:
https://www.zenit.ba/arcelormittal-zeni ... e-radnike/
Fakat istina... E svašta, ova država je doživila i pljusku od prljavog Indijca zagađivača.

Ispade više on misli o zdravlju i dobrobiti ljudi nego Vlada. Hahaha :skoljka:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#52003 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ma on samo misli na kesh. Narod ko ebe...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52004 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Pa covjek je bukvalno rekao umrlo nam 8 radnika, TO SEBI VISE NE MOZEMO PRIUSTITI :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#52005 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

_BataZiv_0809 wrote: 21/06/2021 22:59 Pa covjek je bukvalno rekao umrlo nam 8 radnika, TO SEBI VISE NE MOZEMO PRIUSTITI :D
Pa dobro i nekada davno kao i sada su robovlasnici zabrinutiji za svoje roblje od vlasti. Covjek stiti svoju investiciju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#52006 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

withpeace wrote: 20/06/2021 21:28
belfy wrote: 20/06/2021 21:10
withpeace wrote: 20/06/2021 20:45 Ne znam za vas ali kada Fudo kaze da smo 4 najveci grad u BiH meni odma proleti kroz glavu 100 stvari. Nemamo bazen zatvorenog tipa, nemamo gradski trg a i ono kamenog spavaca sto ima je u procesu degradacije. Od kamenog mosta pa do Kocevske dzamije na sred ulice cigani koji prodaju odjecu i ostala pipa i ekipa sa sverc cigarama koji urlaju. Zenicanka ruglo, sve i jedna fasada kroz centar ruglo. Bolje po makadamu hodati nego po onim plocicama ispred pozorista. Masarykova isto u haos stanju. Ponuda u sopingu srazmjerna nasoj kupovnoj moci, apsolutno nema nista. Nisu u stanju oprat stolice na Bilinom Polju. Balkone zatvara kako ko hoce kao, cak i neki dignu sprat kuce na zgradi i jos tako do sutra. Jednostavno postajemo grad teskih seljacina koje silaze sa sela i prave se da su iz grada, i krvolocno se bore da se ubace bilo kako i bilo gdje.....
bukvalno sve sto si nabrojao je proslo vrijeme. dakle, ne "postajemo", nego "postali"... nisi dugo bio u Zenici?
Zivio, zivim a za ovaj treci stadij vec razmisljam da li ce biti kao prethodna dva. Odrastao pa skoro u centru grada, svaku ulicu, svaki cosak jednostavno znam i sve sto vise gledam sve mi postaje nekako mrtvo. Promjenila se u zadnjih 10 godina puno Zenica, jednostavno sve ima manje one prave urbane gradske raje a sve vise ovih kvazi "zenicana". Nazalost takva nam je i drzava, a i ljudi koji vode grad, cast izuzecima naravno.
Nije se Zenica promijenila nego smo mi odrasli i izgubili smo onog djecaka u nama koji je bio nestasan. Neke druge stvari su nam postale bitnije i vidimo da nema one energije koja je bila. Jbg, stari se :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#52007 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Nije se kurac promijenila. Zenica lagano, ali sigurno klizi ka levelu RS rupetina kroz se kotrlja samo kolut sijena na vjetru.

Odeš do Sarajeva, i sjebeš se koliko je vibrantan grad. Pulsira životom. Neki dan vidim dedu na električnom romobilu. Kad ćeš u Zenici vidjeti dedu na električnom romobilu?

Do prije 10 godina grad se još nešto i trzao, sada T.S. Eliot - Pusta zemlja. I dalje je najbolje planiran grad overall, ali je ostao bez duha.

Al' opet, što bi rekao Jimmy, ovo smijemo samo mi vako pričati. Kad neko drugi kaže, prebijte ga. :lol:
User avatar
N.N.
Posts: 3010
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#52008 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Likovi napravise pres za otvaranje bazena i na presu Haris Cicak....haahahahh
Pa prije par mjeseci pucao lik, automatsku pusku mu nasli u prostorijama bazena i ovi ga za hastal metnuli na presu :mrgreen: :lol:
Dan te jebo, sve nenormalno.

Ps. Fudo mu zenu zaposlio u JP. Treba imati 'ledja' zbog protesta i Robijasa npr.
Joj joj :mrgreen:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3256
Joined: 28/01/2012 11:38

#52009 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

ExNihilo wrote: 22/06/2021 00:10 Nije se kurac promijenila. Zenica lagano, ali sigurno klizi ka levelu RS rupetina kroz se kotrlja samo kolut sijena na vjetru.

Odeš do Sarajeva, i sjebeš se koliko je vibrantan grad. Pulsira životom. Neki dan vidim dedu na električnom romobilu. Kad ćeš u Zenici vidjeti dedu na električnom romobilu?

Do prije 10 godina grad se još nešto i trzao, sada T.S. Eliot - Pusta zemlja. I dalje je najbolje planiran grad overall, ali je ostao bez duha.

Al' opet, što bi rekao Jimmy, ovo smijemo samo mi vako pričati. Kad neko drugi kaže, prebijte ga. :lol:
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
scarr
Posts: 489
Joined: 28/01/2019 23:34

#52010 Re: Zeničani

Post by scarr »

kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
ExNihilo wrote: 22/06/2021 00:10 Nije se kurac promijenila. Zenica lagano, ali sigurno klizi ka levelu RS rupetina kroz se kotrlja samo kolut sijena na vjetru.

Odeš do Sarajeva, i sjebeš se koliko je vibrantan grad. Pulsira životom. Neki dan vidim dedu na električnom romobilu. Kad ćeš u Zenici vidjeti dedu na električnom romobilu?

Do prije 10 godina grad se još nešto i trzao, sada T.S. Eliot - Pusta zemlja. I dalje je najbolje planiran grad overall, ali je ostao bez duha.

Al' opet, što bi rekao Jimmy, ovo smijemo samo mi vako pričati. Kad neko drugi kaže, prebijte ga. :lol:
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Nemoj to pričat, proglasit će te selofobičnim :run:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52011 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Slijeva se al u kurcu. Sta se u Sarajevo svega naselilo, zenicki doseljenici su becki hor za vecinu.

Samo se to ne vidi kad dolazis turisticki.
Shmeker
Posts: 244
Joined: 17/09/2011 15:39

#52012 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

N.N. wrote: 22/06/2021 10:15 Likovi napravise pres za otvaranje bazena i na presu Haris Cicak....haahahahh
Pa prije par mjeseci pucao lik, automatsku pusku mu nasli u prostorijama bazena i ovi ga za hastal metnuli na presu :mrgreen: :lol:
Dan te jebo, sve nenormalno.

Ps. Fudo mu zenu zaposlio u JP. Treba imati 'ledja' zbog protesta i Robijasa npr.
Joj joj :mrgreen:

Ovo je samo jos jedan razlog da se podrži rad NK Čelik i U.G Robijaši. Lik na čelu grada okuplja ekipu koje se navijački pokret rješava. I nije samo ovaj lik s njim, angažovao je gradonačelnik čitavu "elitu" s juga kako bi pokvarili priču.

Jedina kritička opozicija koja je još preostala u ovom gradu jesu ljudi okupljeni oko kluba i navijača. Zato treba podržat rad ove ekipe jer možda ova ustrajnost i nada koju nudi ova ekipa budu pokretač i motivacija za neke druge promjene u gradu.

Svako može podržati rad kluba. Ako je puno da se plati članarina može se kupiti šal, upaljač, privjesak, karta (kad krenu tekme), napisat komentar podrške...
Last edited by Shmeker on 22/06/2021 12:04, edited 1 time in total.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#52013 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

N.N. wrote: 22/06/2021 10:15 Likovi napravise pres za otvaranje bazena i na presu Haris Cicak....haahahahh
Pa prije par mjeseci pucao lik, automatsku pusku mu nasli u prostorijama bazena i ovi ga za hastal metnuli na presu :mrgreen: :lol:
Dan te jebo, sve nenormalno.

Ps. Fudo mu zenu zaposlio u JP. Treba imati 'ledja' zbog protesta i Robijasa npr.
Joj joj :mrgreen:
Manje zlo. :D

To je ono kad Cosa Nostra posalje mrtvu ribu covjeku na vrata.
kuglanje_ze
Posts: 642
Joined: 17/02/2020 11:29

#52014 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 11:37
kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Slijeva se al u kurcu. Sta se u Sarajevo svega naselilo, zenicki doseljenici su becki hor za vecinu.

Samo se to ne vidi kad dolazis turisticki.
Šta ti imaš protiv zeničkih doseljenika u Sarajevu?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#52015 Re: Zeničani

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ja ne vidim da ima ista protiv, po cemu si tako zakljucio?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52016 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kuglanje_ze wrote: 22/06/2021 12:08
Šta ti imaš protiv zeničkih doseljenika u Sarajevu?
Sta cu imat protiv sebe pobogu :D Ionako nas je šaka jada, mozemo soliter jedan eventualno napuniti.

Mislio sam na doseljenike U ZENICU ilitiga zenicke doseljenike.
scarr
Posts: 489
Joined: 28/01/2019 23:34

#52017 Re: Zeničani

Post by scarr »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 11:37
kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Slijeva se al u kurcu. Sta se u Sarajevo svega naselilo, zenicki doseljenici su becki hor za vecinu.

Samo se to ne vidi kad dolazis turisticki.
Zato kad kod nas turisti dođu imaju šta da vide. Od kladionica, mesnica, second hand shopova u samom centru grada, do prodavača čarapa, gaća, cigara u tom istom centru grada. Do najružnijeg centralnog trga u državi. Pa onda najvećeg i najneiskorištenijeg parka u državi. Pa ona shopping centra u koji kad udjes pokajes se jer sve smrdi na ulje, a o buticima da ne pricam. Pa onda vec 10 godina gledaju veleizdanje islamski centar koji je isto vjerovao ili ne u samom centru grada. Pa onda ti turisti imaju gdje izaći navečer, pogotovo poslije 11 tad grad živne samo tako. A i preko dana imaš baš vrhunskih objekata, od Mecana, preko stare čaršije, do gore bisa, handballa itd..

Nema šta turistička ponuda boli glava.
skoronikako
Posts: 1026
Joined: 08/10/2018 12:09

#52018 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Zenica i nije turisticki grad, nit je to kad bila. Problem je sto vise nije ni industrijski. Nije nista.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52019 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Nit je poenta bila na turizmu :D
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#52020 Re: Zeničani

Post by veliki_ah »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 12:11
kuglanje_ze wrote: 22/06/2021 12:08
Šta ti imaš protiv zeničkih doseljenika u Sarajevu?
Sta cu imat protiv sebe pobogu :D Ionako nas je šaka jada, mozemo soliter jedan eventualno napuniti.
Nisam siguran, mislim da je to mnogo vise. Svakodnevno srecem bas dosta zenicana koji su se doselili u Sarajevo u zadnjih 20tak godina. Zavisi koliki je taj zamisljeni "soliter" ali siguran sam da bi ga popunili.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52021 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 22/06/2021 12:37
Nisam siguran, mislim da je to mnogo vise. Svakodnevno srecem bas dosta zenicana koji su se doselili u Sarajevo u zadnjih 20tak godina. Zavisi koliki je taj zamisljeni "soliter" ali siguran sam da bi ga popunili.
U odnosu na ostale doseljenike ima nas šaka jada. U svakom smislu.

Jednostavno Zenicanima Sarajevo nije glavna meta kao istocnoj Bosni i Sandzaku, izmedju ostalog zato sto je blizu pa se moze svakodnevno putovati na posao, a i zato sto je Zapad nama ipak glavna destinacija.

Evo i jedan primjer iz prve ruke-na prijasnjem poslu sam radio u kadrovskoj sluzbi firme koja zaposljava 900 radnika i imao uvid u licne podatke svih radnika.

Za 2 i po godine koje sam radio tu, iz Zenice je bilo 6 ljudi ukljucujuci mene. Iz istocne Bosne vise od 100, Sandzak tako oko stotinjak, cak je bilo vise ljudi iz Mostara, Bihaca i Tuzle nego iz Zenice. Rodjenih Sarajlija sa sandzackim i istocnobosanskim prezimenima takodjer ogroman broj.

Naravno taj uzorak nije jedini reprezent, ali je ilustrativan.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3256
Joined: 28/01/2012 11:38

#52022 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 11:37
kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Slijeva se al u kurcu. Sta se u Sarajevo svega naselilo, zenicki doseljenici su becki hor za vecinu.

Samo se to ne vidi kad dolazis turisticki.
Da ti se slijeva i 5% urbanih, to ti čini razliku, a mislim da je u slučaju Sarajeva ipak malo više. Kod nas s druge strane, znamo kakvi dolaze.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3256
Joined: 28/01/2012 11:38

#52023 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

scarr wrote: 22/06/2021 11:29
kamberovica polje wrote: 22/06/2021 11:26
ExNihilo wrote: 22/06/2021 00:10 Nije se kurac promijenila. Zenica lagano, ali sigurno klizi ka levelu RS rupetina kroz se kotrlja samo kolut sijena na vjetru.

Odeš do Sarajeva, i sjebeš se koliko je vibrantan grad. Pulsira životom. Neki dan vidim dedu na električnom romobilu. Kad ćeš u Zenici vidjeti dedu na električnom romobilu?

Do prije 10 godina grad se još nešto i trzao, sada T.S. Eliot - Pusta zemlja. I dalje je najbolje planiran grad overall, ali je ostao bez duha.

Al' opet, što bi rekao Jimmy, ovo smijemo samo mi vako pričati. Kad neko drugi kaže, prebijte ga. :lol:
U Sarajevo se slijeva narod iz gradova, dok se U Zenicu slijevaju okolne vukojebine. Rezultat toga je vidljiv, a ne brinite, biće jos gore nego što je sad.
Nemoj to pričat, proglasit će te selofobičnim :run:
Ne bojim se sela i seljaka, nego glupoće, isključivosti, zadrtosti i bezobrazluka. Kad se sve ove karakteristike objedine, carstva padaju.
IagoAspas
Posts: 79
Joined: 28/12/2016 12:27

#52024 Re: Zeničani

Post by IagoAspas »

_BataZiv_0809 wrote: 22/06/2021 12:49
veliki_ah wrote: 22/06/2021 12:37
Nisam siguran, mislim da je to mnogo vise. Svakodnevno srecem bas dosta zenicana koji su se doselili u Sarajevo u zadnjih 20tak godina. Zavisi koliki je taj zamisljeni "soliter" ali siguran sam da bi ga popunili.
U odnosu na ostale doseljenike ima nas šaka jada. U svakom smislu.

Jednostavno Zenicanima Sarajevo nije glavna meta kao istocnoj Bosni i Sandzaku, izmedju ostalog zato sto je blizu pa se moze svakodnevno putovati na posao, a i zato sto je Zapad nama ipak glavna destinacija.

Evo i jedan primjer iz prve ruke-na prijasnjem poslu sam radio u kadrovskoj sluzbi firme koja zaposljava 900 radnika i imao uvid u licne podatke svih radnika.

Za 2 i po godine koje sam radio tu, iz Zenice je bilo 6 ljudi ukljucujuci mene. Iz istocne Bosne vise od 100, Sandzak tako oko stotinjak, cak je bilo vise ljudi iz Mostara, Bihaca i Tuzle nego iz Zenice. Rodjenih Sarajlija sa sandzackim i istocnobosanskim prezimenima takodjer ogroman broj.

Naravno taj uzorak nije jedini reprezent, ali je ilustrativan.
Stvar je u tome što ti iz drugih gradova odlaze u Sa da rade bilo šta pa ih ima i više. Ali na jakim pozicijima ljudi iz Ze ima more i svakim danom sve više. Ko kad niko obrazovan ne može imati pristojan život u Ze pa je svima opcija Sa ili zapad..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#52025 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ko ti je iz Zenice na jakoj poziciji?

Pseudozenicanina a zapravo Zavidovicanina Sefikusa Dzaferovica ne racunamo.
Post Reply