Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50226 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ja_Ja wrote: 16/03/2021 14:05
Sanjarko wrote: 16/03/2021 13:58 PRC test treba sad izgleda svuda pa cak i za Bosnu. Od moje sestre, prijateljica ga morala izvadit da dodze ovamo. Ne znam hocel kumi i kumu iz Amerike trebat sad kad brzo budu ovamo dolazili posto su se vakcinisali?
Ako nemaju BH pasos trebat ce im sigurno.
E to ne znam. Imaju nase licne i penzije. Nisu bili ovdje ima 2, mozda cak i 3 godine, ne znam tacno, mislim od 2019 da nisu bili. Ove nase penzije im pretpostavljam pokriju trosak dolaska i boravka vamo, posto su sad i oni u Merici u penziji.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#50227 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Ako imaju samo nasu licnu onda ce im trebati i negativan PRC test. Mogu uci i bez testa ali ce im spucati po kaznu (200BAM) na aerodromu. Ma imas nasih koliko hoces sto su sada u penziji vani idu putuju izmedju Amerike i BiH.

Moji su vecinu godine u BiH, nekad i citavu godinu. Sad su isli u Ameriku i evo cekaju da i drugu vakcinu prime prije nego sto se vrate ponovo u BiH. Ne vjerujem da ce vise izlaziti jer i ja sam vise u Zenici nego vani u zadnjih par godina.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#50228 Re: Zeničani

Post by anex »

gentoo wrote: 16/03/2021 12:33 Ne.. zato sto antigen treba da pokaze da imas antitijela (radi se idealno 20+ dan od prvih simptoma) a PCR pokazuje trenutno stanje odnosno prisustvo (ili ne prisustvo :D ) virusa u gornjim disajnim putevima (grlo, nos..).

Za Tursku ti treba PCR.. iako ja vjerujem da ce tamo poslije ramazana da uvedu olaksice u vidu "dokaz da si prebolovao i imas antitijela"

PCR i ekvivalenti testovima nukleinske kiseline smatraju se najpouzdanijim načinom za određivanje da li osoba nosi SARS-CoV-2. Pozitivni rezultat znači da je virusni genom definitivno prisutan, međutim ne utvrđuje da li je osoba zarazna ili ne.

Serološki testovi detektiraju prisutnost antitijela (specifični imuni odgovor) na SARS-CoV-2 antigenske proteine, u uzorku krvi. Pozitivan rezultat pokazuje da je osoba bila izložena SARS-CoV-2 virusu u prošlosti. Dostupni su kvantitativni i kvalitativni testovi.

Antigen test mjeri prisutnost ili odsutnost virusnih proteina (antigena), najčešće nukleokapsidni protein. Preferirani uzorci su ranije spominjani obrisci nazofarinksa i orofarinksa. Kao i kod testova baziranih na nukleinskoj kiselini, postoji nada da će uzorak sline ili ispiranje usta postati prihvatljive alternative obriscima, ali trenutno su se pokazale manje prihvatljivima.
User avatar
gentoo
Posts: 3224
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#50229 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Moja greska jer sam zamjenio antigen i seroloski. Taj antigen je ionako glupost i daje dosta,dosta false positive i false negative. U principu PCR= da vidis jel ima trenutno virusa u nosu i grlu; seroloski = da vidis jesi prebolovao. Ne znam koliko kosta taj antigen, seroloski je 50 a s obzirom da se ta cifra spominjala tako sam napravio lapsus
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#50230 Re: Zeničani

Post by anex »

Na osnovu antigena, kod mene žena je pozitivna a ja u izolaciji....
Ona dobila 10 dana a ja 14.
Antigen je 60 KM u Suncu a serološki 50.
mahiraga
Posts: 11
Joined: 16/03/2021 19:14

#50231 Re: Zeničani

Post by mahiraga »

gentoo wrote: 16/03/2021 18:13 Moja greska jer sam zamjenio antigen i seroloski. Taj antigen je ionako glupost i daje dosta,dosta false positive i false negative. U principu PCR= da vidis jel ima trenutno virusa u nosu i grlu; seroloski = da vidis jesi prebolovao. Ne znam koliko kosta taj antigen, seroloski je 50 a s obzirom da se ta cifra spominjala tako sam napravio lapsus
Opet greška,
Antigen test od, pouzdanih dobavljača, ima senzitivnost između 83 i 95 posto, sto nije puno losije od pcr testa.

Pomjesao si sa brzim testovima iz krvi
User avatar
gentoo
Posts: 3224
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#50232 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Sorry ali 83% je itekako fula. Taj antigen je svakako gratis ako "slazes" da imas simptome svom porodicnom i trazis da ides na testiranje (ako su vec pare problem). U Novembru si mogao umrijeti ne bi te testirali.. dakle nabavili su bruku testova pojeftino koji vjerovatno vise lazu nego pokazuju istinu :evil:
User avatar
Casual's
Posts: 5711
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#50233 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Koliko je snimanje pluca privatno?
mahiraga
Posts: 11
Joined: 16/03/2021 19:14

#50234 Re: Zeničani

Post by mahiraga »

Tih 83 je odlicno u odnosu na nase pcr testove u kbz koji detektuju minimalan broj genoma virusa, a bog dao, virus se svakodnevno mijenja

Pcr je i dalje zlatni standard, ali antigen kod nas, uz rtg pluća, moze biti glavno oružje u borbi

Casual, medicom 20, jucer slikao
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#50235 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

anex wrote: 16/03/2021 18:01
gentoo wrote: 16/03/2021 12:33 Ne.. zato sto antigen treba da pokaze da imas antitijela (radi se idealno 20+ dan od prvih simptoma) a PCR pokazuje trenutno stanje odnosno prisustvo (ili ne prisustvo :D ) virusa u gornjim disajnim putevima (grlo, nos..).

Za Tursku ti treba PCR.. iako ja vjerujem da ce tamo poslije ramazana da uvedu olaksice u vidu "dokaz da si prebolovao i imas antitijela"

PCR i ekvivalenti testovima nukleinske kiseline smatraju se najpouzdanijim načinom za određivanje da li osoba nosi SARS-CoV-2. Pozitivni rezultat znači da je virusni genom definitivno prisutan, međutim ne utvrđuje da li je osoba zarazna ili ne.

Serološki testovi detektiraju prisutnost antitijela (specifični imuni odgovor) na SARS-CoV-2 antigenske proteine, u uzorku krvi. Pozitivan rezultat pokazuje da je osoba bila izložena SARS-CoV-2 virusu u prošlosti. Dostupni su kvantitativni i kvalitativni testovi.

Antigen test mjeri prisutnost ili odsutnost virusnih proteina (antigena), najčešće nukleokapsidni protein. Preferirani uzorci su ranije spominjani obrisci nazofarinksa i orofarinksa. Kao i kod testova baziranih na nukleinskoj kiselini, postoji nada da će uzorak sline ili ispiranje usta postati prihvatljive alternative obriscima, ali trenutno su se pokazale manje prihvatljivima.
Pa šta određuje da li je neko zarazan ili ne?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#50236 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Da li neko prati stanje pozitivnih na korona virus na dnevnoj bazi u ZE?

Kakvo je stanje zadnjih dana?
mahiraga
Posts: 11
Joined: 16/03/2021 19:14

#50237 Re: Zeničani

Post by mahiraga »

channel10 wrote: 17/03/2021 15:50 Da li neko prati stanje pozitivnih na korona virus na dnevnoj bazi u ZE?

Kakvo je stanje zadnjih dana?
Stanje je ured pa katastrofalno,

U svakoj ustanovi je prosjecno 50 posto pozitivnih,
Vecina razvije određene simptome, a i kod dosta omladine dodje do upale pluća.

Mislim da ne možemo pobjeci od scenarija iz Bergama.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#50238 Re: Zeničani

Post by belfy »

Zaitsev wrote: 16/03/2021 21:57
anex wrote: 16/03/2021 18:01
gentoo wrote: 16/03/2021 12:33 Ne.. zato sto antigen treba da pokaze da imas antitijela (radi se idealno 20+ dan od prvih simptoma) a PCR pokazuje trenutno stanje odnosno prisustvo (ili ne prisustvo :D ) virusa u gornjim disajnim putevima (grlo, nos..).

Za Tursku ti treba PCR.. iako ja vjerujem da ce tamo poslije ramazana da uvedu olaksice u vidu "dokaz da si prebolovao i imas antitijela"

PCR i ekvivalenti testovima nukleinske kiseline smatraju se najpouzdanijim načinom za određivanje da li osoba nosi SARS-CoV-2. Pozitivni rezultat znači da je virusni genom definitivno prisutan, međutim ne utvrđuje da li je osoba zarazna ili ne.

Serološki testovi detektiraju prisutnost antitijela (specifični imuni odgovor) na SARS-CoV-2 antigenske proteine, u uzorku krvi. Pozitivan rezultat pokazuje da je osoba bila izložena SARS-CoV-2 virusu u prošlosti. Dostupni su kvantitativni i kvalitativni testovi.

Antigen test mjeri prisutnost ili odsutnost virusnih proteina (antigena), najčešće nukleokapsidni protein. Preferirani uzorci su ranije spominjani obrisci nazofarinksa i orofarinksa. Kao i kod testova baziranih na nukleinskoj kiselini, postoji nada da će uzorak sline ili ispiranje usta postati prihvatljive alternative obriscima, ali trenutno su se pokazale manje prihvatljivima.
Pa šta određuje da li je neko zarazan ili ne?
pol, jer ako je zarazna onda je zensko. :D :mrgreen:
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#50239 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

mahiraga wrote: 17/03/2021 16:23
channel10 wrote: 17/03/2021 15:50 Da li neko prati stanje pozitivnih na korona virus na dnevnoj bazi u ZE?

Kakvo je stanje zadnjih dana?
Stanje je ured pa katastrofalno,

U svakoj ustanovi je prosjecno 50 posto pozitivnih,
Vecina razvije određene simptome, a i kod dosta omladine dodje do upale pluća.

Mislim da ne možemo pobjeci od scenarija iz Bergama.
To je scenarij Bergama. Nema se sta bjezati. Moze se Bogu moliti da prodje sa sto manje zrtava.

Onog momenta kada se kapaciteti popune na intenzivnoj smrtnost strahovito skace jer neko bi u uslovima kada nema ovoliko zarazenih mogao kampovati na respiratoru. Pa ce mu mozda biti bolje za 15 dana. U ovim uslovima za to nema sanse. Zbog toga je korona opasna jer ti napuni bolnice. Kad napuni bolnice onda umire i ko treba i ko ne treba. Pa i kad imas lezajeva obole ti doktori i tehnicari. I tako u spiralu smrti...

Ako ovo ljudi do sad to nisu shvatili nece pomoci ni da svaki drugi preko glave ode.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#50240 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

gentoo wrote: 16/03/2021 19:38 Sorry ali 83% je itekako fula. Taj antigen je svakako gratis ako "slazes" da imas simptome svom porodicnom i trazis da ides na testiranje (ako su vec pare problem). U Novembru si mogao umrijeti ne bi te testirali.. dakle nabavili su bruku testova pojeftino koji vjerovatno vise lazu nego pokazuju istinu :evil:
Je li Bobi dobro?
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#50241 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

belfy wrote: 17/03/2021 17:12
Zaitsev wrote: 16/03/2021 21:57
anex wrote: 16/03/2021 18:01


PCR i ekvivalenti testovima nukleinske kiseline smatraju se najpouzdanijim načinom za određivanje da li osoba nosi SARS-CoV-2. Pozitivni rezultat znači da je virusni genom definitivno prisutan, međutim ne utvrđuje da li je osoba zarazna ili ne.

Serološki testovi detektiraju prisutnost antitijela (specifični imuni odgovor) na SARS-CoV-2 antigenske proteine, u uzorku krvi. Pozitivan rezultat pokazuje da je osoba bila izložena SARS-CoV-2 virusu u prošlosti. Dostupni su kvantitativni i kvalitativni testovi.

Antigen test mjeri prisutnost ili odsutnost virusnih proteina (antigena), najčešće nukleokapsidni protein. Preferirani uzorci su ranije spominjani obrisci nazofarinksa i orofarinksa. Kao i kod testova baziranih na nukleinskoj kiselini, postoji nada da će uzorak sline ili ispiranje usta postati prihvatljive alternative obriscima, ali trenutno su se pokazale manje prihvatljivima.
Pa šta određuje da li je neko zarazan ili ne?
pol, jer ako je zarazna onda je zensko. :D :mrgreen:
:lol:

Ima logike. A šta je scenario Bergama? I možemo li se nadati scenariju Resident Evila ili Walking Deada?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#50242 Re: Zeničani

Post by belfy »

Zaitsev wrote: 17/03/2021 22:13
belfy wrote: 17/03/2021 17:12
Zaitsev wrote: 16/03/2021 21:57

Pa šta određuje da li je neko zarazan ili ne?
pol, jer ako je zarazna onda je zensko. :D :mrgreen:
:lol:

Ima logike. A šta je scenario Bergama? I možemo li se nadati scenariju Resident Evila ili Walking Deada?
pa, ako cemo, opet, logikom, rekao bih da se Bergam veze korjenom rijeci za njemacku rijec Berg koja znaci brdo. povodom toga ne mislim da nas slijedi scenario Resident Evila ili Walking Dead -a, nego one bjelodugmetske da trebamo/cemo ici u planine... ovo ja cisto, onako, logicki...
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#50243 Re: Zeničani

Post by likce »

https://www.072info.com/zenicanin-tvrdi ... i-20-auta/ :? :? :?

Na onoj "laznoj" stranici CarsijaZenica pisU da ga kao Ramina ekipa ucjenjuje?! Izgleda mi kao nenormalno da se nekom uzmu tri miliona i 20 auta, zna li iko ista oko ovoga?
Doduse, napisao je covjek da je prijavio sipi i tuzilastvu ali da ga proganjaju pa se oglasio i medijima.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#50244 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

likce wrote: 17/03/2021 22:32 https://www.072info.com/zenicanin-tvrdi ... i-20-auta/ :? :? :?

Na onoj "laznoj" stranici CarsijaZenica pisU da ga kao Ramina ekipa ucjenjuje?! Izgleda mi kao nenormalno da se nekom uzmu tri miliona i 20 auta, zna li iko ista oko ovoga?
Doduse, napisao je covjek da je prijavio sipi i tuzilastvu ali da ga proganjaju pa se oglasio i medijima.
Da je malo pretjerao, jeste. Da je istina šta veli, nije da nije.
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#50245 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Kazu da Tabak radi za njega, Ramzesa...
Maltretirali i otimali tamo po Lasvi, onaj restoran Florida ili kako vec se zove...pa su ih FUP ili SIPA privodila.

Ramo moze samo pasti iz Sarajeva.
Kod ovih nasih domacih klosara je ubacio svoje ljude i ako mu nazoves muriju, to je isto da si ga u call centar Condora prijavio :mrgreen:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#50246 Re: Zeničani

Post by anex »

Sretan rođendan Zenico.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#50247 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Da li neko zna do kada je rok zavrsetka ove eko kuce, odnosno otkad bi trebala biti u funkciji?
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#50248 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Grijanje !?
Kod mene 'ladni :mrgreen:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#50249 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Isto...
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#50250 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Izvadio grijalicu iza secije
Post Reply