Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48626 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Umjesto sto ovdje prosipas žuč, za sta si svjestan da 100% nece rijesiti nijedan problem, mogao si poslat prituzbu e-mailom na korisnicku sluzbu. A obojica znamo da nisi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48627 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Hvala kurcu pa su takve sveznalice u dijaspori. Da si ikad probao prijaviti nesto, ili bar pratio temu o svom gradu na duplo ozbiljnijem SSC, znao bi da sistem funkcionise sasvim solidno. Ali lakse je biti wanne be Zviz, ne treba za to trud ni pamet.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#48628 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Znamo da Grad daje subvencije za poboljsanje energetske efikasnosti za zgrade u principu 50% + 50%, da li nešto slično postoji i za fizička lica? Odnosno, da li postoji neka mogućnost subvencije recimo zamjene načina grijanja ili nešto slično?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48629 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Jebo mene, sirotilju koja se dokopala pozicija i para, fazon je da prestanemo kukat i srat po sopstvenom gradu i drzavi i da poduzmemo nesto.

Evo reno dizelas je imao vremena da napise prituzbu na korisnicki servis ali nije. Umjesto toga hrak pljuc, mi smo kasaba, u Tesnju vako, u Kaknju vako...de ba...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48630 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kao ni ti za mene, prema tome, aj vozdra.
clio_dci120
Posts: 3112
Joined: 17/07/2012 09:25

#48631 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

_BataZiv_0809 wrote: 30/11/2020 14:00 Jebo mene, sirotilju koja se dokopala pozicira, fazon je da prestanemo kukat i srat po sopstvenom gradu i drzavi i da poduzmemo nesto.

Evo reno dizelas je imao vremena da napise prituzbu na korisnicki servis ali nije. Umjesto toga hrak pljuc, mi smo kasaba, u Tesnju vako, u Kaknju vako...de ba...
Sta si ti konkretno ucinio za ovaj grad?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48632 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

clio_dci120 wrote: 30/11/2020 14:06 Sta si ti konkretno ucinio za ovaj grad?
Hvala bogu mnogo toga u okviru svojih mogucnosti, a cinim i dalje i cinit cu dok sam pri ovoj pameti i zdravlju.

Mislim da si čak i ti svjestan da je šabanski poimenicno navoditi gdje si pomogao i doprinio.

A i ti si, priznajem, isto tako jako puno ucinio za ovu temu u protekla 2-3 mjeseca.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48633 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Maybe yes, maybe no :D

Izbrisani su ti postovi gdje vrijedjas na licnoj osnovi. Gdje ukrstimo razlicita misljenja, tu nikad nece biti brisanja.

Izvoli se vratiti na temu.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#48634 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

skoronikako wrote: 30/11/2020 13:46 Znamo da Grad daje subvencije za poboljsanje energetske efikasnosti za zgrade u principu 50% + 50%, da li nešto slično postoji i za fizička lica? Odnosno, da li postoji neka mogućnost subvencije recimo zamjene načina grijanja ili nešto slično?
Najavljeno je da bi ove godine trebali krenuti sa programom utopljavanja i za fizicka lica. Ne znam da li ce se to odnositi i na zamjene grijanja ili ce ostati najvjerovatnije samo na fasadam.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#48635 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

anex wrote: 30/11/2020 07:51
Hmm.. vidio sam ovo na stranici grada, samo mi nesto nije jasno. Ne znam da li sam profulao nesto ali sam mislio da je ovaj plan vec zavrsen i da je bio problem na kantonalnom nivou oko usvajanja?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#48636 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

A jesu se ohladili hladijatori strahota.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#48637 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Pa zahladilo...brze se voda hladi, a stas :D.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#48638 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Zar nije oslabilo grijanje u cetvrtak ili petak kad se opet cula ona buka iz Mitala, samo sto nije trajalo onoliko dugo, koliko obicno traje kad sve rikne :)

Kod mene je slabije grijanje vec tri-cetiri dana... A niko vise nista ne obavijestava kad rikne. Samo se usute, po ko skonta, skontao je :D
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#48639 Re: Zeničani

Post by avenija »

smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#48641 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Ja_Ja wrote: 30/11/2020 14:54
anex wrote: 30/11/2020 07:51
Hmm.. vidio sam ovo na stranici grada, samo mi nesto nije jasno. Ne znam da li sam profulao nesto ali sam mislio da je ovaj plan vec zavrsen i da je bio problem na kantonalnom nivou oko usvajanja?
To je bio u pitanju Prostorni plan, a Urbanistički je detaljnija razrada Prostornog plana.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#48642 Re: Zeničani

Post by belfy »

clio_dci120 wrote: 30/11/2020 09:11
belfy wrote: 30/11/2020 00:15
clio_dci120 wrote: 29/11/2020 23:46

Sta bi bila palanka? Za mene je to Busovaca, a svi gore nabrojani ne mogu u rang sa njom.
Samo ne volim taj odnos prema manjim sredinama, imam osjecaj da ih podcjenjujes.

Tako, za mnoge europljane je Sarajevo jedna palanka.
U sustini kao drzava smo palanka. Tako da mi je smijesan taj stav mi smo veci grad u odnosu na njih. Eto cesto spominjes Zagreb, uporedi ulaz u Zagreb ili Beograd ili u Sarajevo do prije dvije-tri godine.Nije tako davno bio aktivan Rajlovac. Po mjerilu ulaza u grad, Sarajevo je bilo palanka u odnosu na Zenicu.
jarane, zaboli li tebe glava kada pokusavas da mislis?
Bas te dotakao post o hrakanju.
nisam ja bezveze pitao o glavobolji... vjerujem da je ovdje nisi imao, jer nisi morao razmisljati. da ti ja opisem sta si rekao iznad u par crtica da te ne zaboli glava:

- "Samo ne volim taj odnos prema manjim sredinama, imam osjecaj da ih podcjenjujes."
- "Sta bi bila palanka? Za mene je to Busovaca, a svi gore nabrojani ne mogu u rang sa njom."

ne znas sta je palanka iz prostog razloga sto nisi procitao poznati tekst opisan pod par imena: "Mentalitet palanke", "Palanacki mentalitet" i "Filosofija palanke". dok ces, ipak, dati svoju ocjenu sta je palanka bez da znas sta taj pojam znaci, jel tako?

evo bas kao i ostatak sto pises:
- "Tako, za mnoge europljane je Sarajevo jedna palanka."
- "U sustini kao drzava smo palanka. Tako da mi je smijesan taj stav mi smo veci grad u odnosu na njih."

ne odredjuje velicina grada da li je isti palanka ili ne. tako da ti treba biti samo smijesno koliko ne znas o cemu pricas. mada, u stvari, nije smijesno nego tuzno. bas kao i tvoj zakljucak da me hrakanje dotaklo...

nego, onako neformalno da pitam, koja ti je zenicka glumica najdraza?
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#48643 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Ja_Ja wrote: 30/11/2020 14:51
skoronikako wrote: 30/11/2020 13:46 Znamo da Grad daje subvencije za poboljsanje energetske efikasnosti za zgrade u principu 50% + 50%, da li nešto slično postoji i za fizička lica? Odnosno, da li postoji neka mogućnost subvencije recimo zamjene načina grijanja ili nešto slično?
Najavljeno je da bi ove godine trebali krenuti sa programom utopljavanja i za fizicka lica. Ne znam da li ce se to odnositi i na zamjene grijanja ili ce ostati najvjerovatnije samo na fasadam.
Nadam se da ce neko od buducnih vijecnika uputiti inicijativu da se planira u budzetu odredjeni iznos za energetsku efikasnost (privatna lica tj. kuće koje su se dosad grijale na ugalj i sl.). Ako vec zelimo smanjenje zagadjenja u gradu, ovo je klasicni primjer kako da se podstakne neko da ukine ugalj i predje na pelet.
Npr. Grad Tuzla finansira 50% novca a drugih 50% korisnik u kupovini kotla na pelet. Cini mi se da je i Tuzlanski kanton objavio isti javni poziv za finansiranje kupovine kotlova na pelet. U takvim pozivima obicno prodju domaci kotlovi (BIH proizvodnja), domaci trgovci ako na tenderu prodju sto je opet podrska domacoj proizvodnji. Zenica ima novac i ovo se vrlo lako moze implementirati. Ako smo usli u zelene gradove i ako hocemo da smanjimo koristenje uglja onda je ovo jedan od nacina kako krenuti ka "ukidanju paljenja uglja".
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#48644 Re: Zeničani

Post by notsure »

Distortion wrote: 30/11/2020 22:10
Ja_Ja wrote: 30/11/2020 14:51
skoronikako wrote: 30/11/2020 13:46 Znamo da Grad daje subvencije za poboljsanje energetske efikasnosti za zgrade u principu 50% + 50%, da li nešto slično postoji i za fizička lica? Odnosno, da li postoji neka mogućnost subvencije recimo zamjene načina grijanja ili nešto slično?
Najavljeno je da bi ove godine trebali krenuti sa programom utopljavanja i za fizicka lica. Ne znam da li ce se to odnositi i na zamjene grijanja ili ce ostati najvjerovatnije samo na fasadam.
Nadam se da ce neko od buducnih vijecnika uputiti inicijativu da se planira u budzetu odredjeni iznos za energetsku efikasnost (privatna lica tj. kuće koje su se dosad grijale na ugalj i sl.). Ako vec zelimo smanjenje zagadjenja u gradu, ovo je klasicni primjer kako da se podstakne neko da ukine ugalj i predje na pelet.
Npr. Grad Tuzla finansira 50% novca a drugih 50% korisnik u kupovini kotla na pelet. Cini mi se da je i Tuzlanski kanton objavio isti javni poziv za finansiranje kupovine kotlova na pelet. U takvim pozivima obicno prodju domaci kotlovi (BIH proizvodnja), domaci trgovci ako na tenderu prodju sto je opet podrska domacoj proizvodnji. Zenica ima novac i ovo se vrlo lako moze implementirati. Ako smo usli u zelene gradove i ako hocemo da smanjimo koristenje uglja onda je ovo jedan od nacina kako krenuti ka "ukidanju paljenja uglja".
Tuzla od Elektroprivrede dobije svake godine 5 miliona KM, kao i Kakanj. Zato ima para za takve projekte. Zenica toliko para nema.
Tu privilegiju im je sredio Nikšić dok je on bio premijer federacije a načelnici bili SDPovi.
Prije toga milione su dobijale samo hercegovačke opštine kao naknadu za uzurpaciju Neretve.
I samo da se zna, da je ta naknada dodatna, uz onu koja se plaća Fondu za okoliš po toni prašine.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#48645 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Distortion wrote: 30/11/2020 22:10
Ja_Ja wrote: 30/11/2020 14:51
skoronikako wrote: 30/11/2020 13:46 Znamo da Grad daje subvencije za poboljsanje energetske efikasnosti za zgrade u principu 50% + 50%, da li nešto slično postoji i za fizička lica? Odnosno, da li postoji neka mogućnost subvencije recimo zamjene načina grijanja ili nešto slično?
Najavljeno je da bi ove godine trebali krenuti sa programom utopljavanja i za fizicka lica. Ne znam da li ce se to odnositi i na zamjene grijanja ili ce ostati najvjerovatnije samo na fasadam.
Nadam se da ce neko od buducnih vijecnika uputiti inicijativu da se planira u budzetu odredjeni iznos za energetsku efikasnost (privatna lica tj. kuće koje su se dosad grijale na ugalj i sl.). Ako vec zelimo smanjenje zagadjenja u gradu, ovo je klasicni primjer kako da se podstakne neko da ukine ugalj i predje na pelet.
Npr. Grad Tuzla finansira 50% novca a drugih 50% korisnik u kupovini kotla na pelet. Cini mi se da je i Tuzlanski kanton objavio isti javni poziv za finansiranje kupovine kotlova na pelet. U takvim pozivima obicno prodju domaci kotlovi (BIH proizvodnja), domaci trgovci ako na tenderu prodju sto je opet podrska domacoj proizvodnji. Zenica ima novac i ovo se vrlo lako moze implementirati. Ako smo usli u zelene gradove i ako hocemo da smanjimo koristenje uglja onda je ovo jedan od nacina kako krenuti ka "ukidanju paljenja uglja".
Koliko se sjecam, Kasumovic je najavio subvencije za one koji ce preci sa uglja na nesto sto manje zagadjuje okolinu. Cak je receno da ce se zabraniti koristenje uglja do 2022. ili 2023. godine.

Evo ovdje koga zanima: https://www.ebrdgreencities.com/assets/ ... AP_BiH.pdf

https://www.zenit.ba/zenica-zeli-kupiti ... a-u-gradu/

Ovdje ne spominje nikakve subvencije, ali mi se cini da je nekad i to spominjao. Vjerovatno ce se ici na sirenje mreze grijanja(barem je tako u planu na onom gore linku, u narednih nekoliko godina).
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#48646 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Glupo mi je ovo nemoj kritikovati po Zenici nista i pretvarati se da smo Grac.

Ja prvi ovaj grad volim kao malo šta na svijetu ali bez kritike pa koliko ona bolna bila nikada se nista promjeniti na bolje nece.

Treba vrštiti pritisak treba jaka opozicija Fudi, treba eko udruzenja podrzavati i samo tako Zenica moze naprijed.

Ne smije okretati glavu od centra grada koji je sramota za Han Pijesak i pretvarati se da je sve ok. Hrakanje gaćice, oni likovi i sav taj ambijent fuj. Isti ti onečiste Kočevu.

Nije ok i niko nista ne radi da se promjeni.

Valjda je svima potreba da zive u gradu ugodnog zivljenja i sve sta to podrazumijeva od cistoce svega i svačega do uslova zivota, sadržaja itd.

Evo put za Smetove, sad da ima javnosti i medija: Fudo sta je maca pojela jezik? Prosao oktobar, novembar gdje put gdje milion od sporazuma? Pa bi se zapitali politicari sta i koje termine najavljivaju.
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#48647 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Znam da TE Tuzla daje Gradu na konto zagadjenja i to je korektno. Ne moze mi niko reci da se ne moze izdvojiti npr. 100.000 KM za pocetak pa da vidimo kojom bi dinamikom to islo. Vjerujem da bi ljude to natjeralo da prelaze na pelet. Naravno trebaju se uzeti i kriteriji, bodovanje jer ne moze se isto ocijenit onaj sto je zidao kucu sa 3 sprata a nije uradio fasadu i onaj ko je ulagao u izolaciju objekta.

Siguran sam da bi kroz nekoliko godina ovo dalo rezultat. Efekat je svakako visestruk i na kraju koristan i za potrosace i za Zenicu. Mozda ce biti i tih projekata koje finansira EU i ostale institucije i da se moze namaknut dodatnog novca apliciranjem na takve projekte.

Slazem se da i sad treba opozicija ali zdrava opozicija. Fudo sigurno nece sjedit mirno jer radit se mora. Dobio je povjerenje ljudi i moramo ga stisnut da radi jos vise i da se vazne ulice u gradu konacno dovedu u red (po prioritetima naravno).

Svako ko ima ideju koja se moze implementirat, treba je predloziti nekom od vijecnika koji ce biti u vijecu. Siguran sam da je i tim vijecnicima u interesu da prenose ono sto gradjani traze.
Isto tako, mora se za rukav vuci i predsjednici mjesnih zajednica jer su oni ti koji vise trebaju komunicirati sa sluzbama grada.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#48648 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ima li grijanja?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#48649 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kakavdanakneiskustvu wrote: 01/12/2020 06:58 ima li grijanja?
ima,..
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58436
Joined: 03/08/2010 19:04

#48650 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ci-Nick wrote: 01/12/2020 08:26
kakavdanakneiskustvu wrote: 01/12/2020 06:58 ima li grijanja?
ima,..
:thumbup:
Post Reply