Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Casual's
Posts: 5735
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#43376 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Napreskake, halali.

Btw, sta je sa smartom? Da nije dobio korinu?
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#43377 Re: Zeničani

Post by avenija »

Image

Maltretiranje gradjana Zenice se nastavlja, grad nema autobusku stanicu, putnici po ulicama. Kakva slika jednog grada, aferim.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#43378 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Casual ko Fudo kad krene radit projekat on ga i pripise da je zavrsen :)

Huso je uradio puno za grad o tome nema govora. Tj. uradio je ono sto je se trebalo raditi, sa sredstvima koja su bila na raspolaganju. Ta kreditna zaduzenja su se morala poceti vracati i to je neminovno dovelo do usporavanja daljnjeg napredka. Sad je otvoreno za debatu koliko je ovoliki nedostatak napretka produkt vracanja kredita a koliko Fude i klepanja para, ili orocavanja istih.

Zenica pati od hronicnog nedostatka brige za osnovnim stvarima a to se nebi smjelo desavati jednom ozbiljnom gradu. Baza za kreditno zaduzivanje je uvijek iznos koji ostaje nakon neophodnih troskova, pa tako i za otplatu kredita. Suludo je otplacivati dodatne rate kreditnih zaduzenja a ne voditi brigu o osnovnim potrebama grada.

Mislim da je lud ko Fudi da glas na izborima na osnovu zasluga iz protekle cetri godine. Veliki problem je sto nema (ne zelim reci dostojnog) protukandidata. Ovo je sve od zla oca i jos gore majke.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#43379 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Neko je postavio sliku prljavih fontana. Jutros ih šmrkovima peru... Pišite ljudi, možda nam se i ostvari... :D
User avatar
Casual's
Posts: 5735
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#43380 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Casual's wrote: 07/07/2020 22:09 Ogledalo grada...


Image
Da su bar samo prljave. Ne rade, pločice popadale, nisu nikada riješili kako se onaj zabio u fontanu.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#43381 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Zaitsev wrote: 08/07/2020 17:50 Neko je postavio sliku prljavih fontana. Jutros ih šmrkovima peru... Pišite ljudi, možda nam se i ostvari... :D
Mozda je covjek uslikao prije nego sto je shmrk "upalio" :mrgreen:
Last edited by channel10 on 08/07/2020 17:56, edited 1 time in total.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#43382 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

E jebiga! Trebao si napisati. Vjerovatno su pročitali i mislili da su samo prljave... :D
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#43383 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

joj ovih SDA botova jesu napali

Fudo ne valja Fudo ne valja Fudo ne valja Fudo ne valja.....

dobro hajde eto nek ne valja.

Jesu li vasi odredili ekipu koja ce se kandidovati na izborima?

Ko ce ici za Gradonacelnika protiv Fude?

De malo o njihovim dostignucima progovorite pa da se mozemo odluciti.

Nece valjda kampanja biti "Mi kakvi smo takvi smo, nije ni bitno, al glasajte za nas zato sto Fudo ne valja" (?)
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3613
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#43384 Re: Zeničani

Post by anex »

Ne mogu ni zamisliti malog Isaka u fotelji gradonačelnika...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43385 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

clio_dci120 wrote: 08/07/2020 12:29 Izvini Kiki, ali kakav ce "nezaobilazan faktor" biti NS i SDP, ako mislis da budu protuteza Kasmovicevim vijecnicima? Pa Babajic i kompanija iz SDP-a ne vide se iz Fudinog cmara vec 4 godine. O zenickoj NS da i ne govorimo, nemaju oni kvalitetnih ljudi u Zenici.

Vidjet ce te, pobjeduje Fudo, SDA ce ponovo imati vecinu, slijede iste 4 godine, odnosno 8 godina zenickog mraka. Bili zivi, pa vidjeli.
Kriteriji su izuzetno niski posto je Zenica nema kvalitetnih ljudi. Vrhunski pojedinci ne zele uci u Vijece za smiješne pare da bi se prepirali sa Ramom, Cosicem i slicnima.

Kada smo ustanovili cinjenice, mozemo pogledati ono sto imamo na stolu.

1. FUDO i poltroni
2. SDA, ASDA i SBB
3. NS, SDP
4. PzP i NiP

...

Fudo uzima dominantno za nacelnika. Tu nema ama bas nikakve neizvjesnosti.

...

Mene je malo strah ne dobije apsolutnu većinu u Vijecu. To bi bila katastrofa ako se uzme u obzir autokratski nacin vladanja.

...

NS i SDP su jedine stranke sa gradskim clanstvom, narocito NS. U Vijecu dominiraju ljudi sa sela, potrebno je i tu napraviti ravnotežu. Ja sam se jedne prilike obratio Melihi za konkretan problem i zena je odmah dosla. Kako bi se obratio Kelesturi, Cosicu, Rami...?? Nezamislivo.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43386 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Casual's wrote: 08/07/2020 15:27 arena 2007
atletski stadion 2006
muzej 2007

mandat startao 2004
Nista od toga nije ojacalo moj novcanik i sacuvalo moje drugove u gradu, a bilo je dobra reklama za SDA koja vrsi otvorene operacije na mom novcaniku i protjeruje moje drugove iz grada i moj narod iz drzave.

Da je Huso bio nezavisan imao bi poneki plus. Ovako nema nijedan.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#43387 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 08/07/2020 15:08 Sve ono sto pripisujemo, opravdano ili ne, Husi, izgradjeno je u njegovom drugom, trecem i cetvrtom mandatu. Uz stabilnu podrsku u vijecu i vertikalu do visih nivoa sve vrijeme mandata (2010-2014 se ce cesto percepira kao SDP-ova vladavina, ali i tada su, hvala kurcu, bili u tvrdoj koaliciji sa SDA). Meni licno Huso nije bio mrzak, ali koliko je GGM njegova zasluga, toliko je i Branko Montenegro i KTG.

Sad je druga situacija u svakom smislu, te se mogu sloziti da ce stagnacija nastaviti ko god bio gradonacelnik. Ako se postojeci trendovi nastave to je jos nekih 10 do 15 godina stagnacije ili napretka puževim korakom, a onda će ogroman demografski pad doći po svoje. Volio bih naravno da čujem i šta @ExNihilo ima reci na ovu temu.
Malo sam uporedio budžet iz 2016., kada je preuzeo vlast, sa budžetom ove godine. Zanimljivo, 2016. dug je bio oko 40 miliona KM, a budžetski prihodi 44 miliona. Dakle, grad je bio skoro 100% kreditno zadužen.

Danas, četiri godine poslije, apsolutni iznos duga manje-više stagnira, jer grad još uvijek treba vratiti 38.5 miliona KM. Međutim, budžetski prihodi u 2020. iznose 60 miliona, što znači da je grad sada zadužen sa nekih 64%. Za očekivati je da ćemo slušati Fudu kako priča da je drastično smanjio kreditno opterećenje grada.

Međutim, ako se pogleda struktura budžetskih prihoda, postaje jasno da tih dodatnih 15-16 miliona prihoda dominantno otpada na tri stavke:

- Rast poreza na dohodak od nekih 2 miliona KM što je primarno rezultat vala zapošljavanja od 2016. pa naovamo, a najmanje Fudina zasluga. Za očekivati je smanjenje ovih prihoda u narednom periodu zbog korone. Hajrovala su se cca 2 miliona i od povećanja indikretnih poreza, a koji su raspoređeni općinama, što će također biti na udaru.

- Rast prihoda od transfera i donacija za nekih 2 miliona. Za pohvalu, ali jednokratna stavka.

- Rast prihoda od prodaje zemljišta od 5 miliona. Još jedna jednokratna stavka.

Ako se pogledaju budžeti prethodnih godina vidljivo je da se prihodi realno kreću između 50 - 55 miliona, kada se isključe klix stavke, uz napomenu da će to ići još dole zbog smanjenja poreza. Dakle, malo se napumpao budžet pred izbore.

Što će reći, ako se prihodi zadrže na cca. 50 miliona u narednih nekoliko godina, što je optimistična procjena s obzirom da korona šok, grad će biti zadužen sa nekih 77% kapaciteta. Uobičajeno pravilo palca kaže da je sve preko 60% znak kreditne prezaduženosti.

Ali evo gdje je stvarno problem, a neki dan sam ovlaš to spominjao. Dug nije problem, ni rast duga nije problem, sve dok su kamatne stope niže od stope rasta (prihoda, u ovom slučaju). To iz razloga što, ako prihodi rastu brže od kamata, onda procentualno gledano kreditno opterećenje se vremenom kontinuirano smanjuje (iako je dug povećan u apsolutnom iznosu). Hipotetički gledano, da se Fudo zadužio sa još 10 miliona, pa je dug porastao sa 40 na 50 miliona, ali su prihodi porasli sa 44 na 60 miliona, mada smo povećali dug, mi smo manje zaduženi, jer je bolje 50 miliona duga na 60 miliona prihoda, nego 40 miliona duga na 44 miliona prihoda. Eh, kamatne stope su sada toliko niske, da bilo kakav rast prihoda zadovoljava ovaj uvjet.

Što znači, Fudo je imao jedinstvenu priliku da se, uprkos visokom kreditnom opterećenju, upusti u realizaciju kapitalnih projekata koji su prijeko potrebni gradu, imao je tu sreću da bude gradonačelnik u vremenu kada je pozajmljeni novac skoro besplatan, ali se umjesto toga odlučio na austerity mentalitet, tj. štekanje love (iz godine u godinu vuče neki suficit od skoro 5 miliona samo da može reći kako ima suficit), rezanje potrošnje gdje god je to moguće, a na uštrb grada koji sve više izgleda kao Pripjat, prodaju zemljišta i objekata da bi mogao reći kako je povećao prihode, i sl.

Da skratim priču, kratkoročno možemo očekivati smanjenje budžetskih prihoda, što znači inhibiranje razvoja i kapitalnih projekata. Srednjeročno, kamate će porasti, što će opet inhibirati razvoj grada. Dakle, ostat će nam visoko kreditno zaduženje uz nijedan problem riješen.
doff
Posts: 2328
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#43388 Re: Zeničani

Post by doff »

Najgori rezultat poslije izbora bi bio da je Fudo gradonačelnik a SDA ima većinu, to je nove 4 godine blokada.

Il Fudi dati apsolutnu vlast ili SDA, samo u toj varijanti nema upiranja prsta u druge da su krivi, opstirisali...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#43389 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Mislim da SDA nece moci ni sa ovim pomocnicima prismrditi polovini GV...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43390 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

channel10 wrote: 08/07/2020 20:12 Mislim da SDA nece moci ni sa ovim pomocnicima prismrditi polovini GV...
Kod mene u NZ, SDA je na proslim lokalnim izborima dobila 12% glasova. I to su vjerovatno ljudi koji su frisko dosli sa sela. Ne znam NIJEDNOG covjeka da glasa za SDA. Cesto pricamo u mahali o politici, nikad se niko nije izjasnio kao glasac SDA. I ako ima neko bilo bi ga sramota priznati i vjerovatno bi bio ismijavan.

Baza SDA je selo, a tu im je Fudo uzeo pola glasova. Dakle, mrtvi su.

...

Fudo nadmocno uzima, sa minimalno 10 000 glasova prednosti ispred kandidata SDA.

Vijece je vazno. Tu Fudo ne smije imati totalnu moc. Zbog toga se nadam dobrom rezultatu SDP-NS.
User avatar
Rothmans
Posts: 2865
Joined: 21/11/2019 21:32

#43391 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Fuad Kasumovic je najveca tragedija koja je pogodila zenicu. Katastrofa koliko se vremena izgubilo radi pivopije lopovske . Fuj
User avatar
N.N.
Posts: 3021
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#43392 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Evo i ova 'nova' nezavisna lista, opet Aldobasic trazi potpise, onda onaj direktor iz Preporoda, novi Hanko Begagic, Husetic bi u vijece :mrgreen: Zuban tansfer DF u Fudo :lol: i td.
Sve isti kurcevi.

I onda @Kiki to predstavlja kao izbor seljaci vs akademski prof dr mr sc bechelor..mhahhahaah

Ista govna koja gledaju svoju korist i sitni interes.

Da je kako drugacije sto se tice izbora, pa da covjek bira 'covjeka' sa bilo koje liste i bilo koje stranke...pa prvih 30 u gradu sa najvise glasova da ulaze u vijece.
To bi vec bilo nesto.
Ovako, mrka kapa.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43393 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

N.N. wrote: 08/07/2020 23:17 Evo i ova 'nova' nezavisna lista, opet Aldobasic trazi potpise, onda onaj direktor iz Preporoda, novi Hanko Begagic, Husetic bi u vijece :mrgreen: Zuban tansfer DF u Fudo :lol: i td.
Sve isti kurcevi.

I onda @Kiki to predstavlja kao izbor seljaci vs akademski prof dr mr sc bechelor..mhahhahaah

Ista govna koja gledaju svoju korist i sitni interes.

Da je kako drugacije sto se tice izbora, pa da covjek bira 'covjeka' sa bilo koje liste i bilo koje stranke...pa prvih 30 u gradu sa najvise glasova da ulaze u vijece.
To bi vec bilo nesto.
Ovako, mrka kapa.
Rekoh da cu glasati za NS a niposto Fudine poltrone. Volio bih da SDP-NS dobro prodju. Jedino u njima ima makar malo gradskog duha. Meliha me oduševila u konkretnom slučaju, nakon poziva da dodje u nasu mahalu.

...

Kasumovic obnavlja mandat, to je gotovo. Ja cu uciniti sto je do mene da animiram nekoliko ljudi da podrze SDP ili NS.
User avatar
Rothmans
Posts: 2865
Joined: 21/11/2019 21:32

#43394 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Kikibombona wrote: 08/07/2020 23:24
N.N. wrote: 08/07/2020 23:17 Evo i ova 'nova' nezavisna lista, opet Aldobasic trazi potpise, onda onaj direktor iz Preporoda, novi Hanko Begagic, Husetic bi u vijece :mrgreen: Zuban tansfer DF u Fudo :lol: i td.
Sve isti kurcevi.

I onda @Kiki to predstavlja kao izbor seljaci vs akademski prof dr mr sc bechelor..mhahhahaah

Ista govna koja gledaju svoju korist i sitni interes.

Da je kako drugacije sto se tice izbora, pa da covjek bira 'covjeka' sa bilo koje liste i bilo koje stranke...pa prvih 30 u gradu sa najvise glasova da ulaze u vijece.
To bi vec bilo nesto.
Ovako, mrka kapa.
Rekoh da cu glasati za NS a niposto Fudine poltrone. Volio bih da SDP-NS dobro prodju. Jedino u njima ima makar malo gradskog duha. Meliha me oduševila u konkretnom slučaju, nakon poziva da dodje u nasu mahalu.

...

Kasumovic obnavlja mandat, to je gotovo. Ja cu uciniti sto je do mene da animiram nekoliko ljudi da podrze SDP ili NS.
Ns ? Zar ta opskurna stranka djeluje u zenici ?
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3264
Joined: 28/01/2012 11:38

#43395 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Bajke o "velikanu" Husi mi izazivaju blage probavne smetnje.
Čovjek je imao sve nivoe vlasti pokrivene svojom kriminalnom strankom tako da je mogao radit šta god je htio.
Umjesto da riješi problem grijanja, koji je najveći problem grada, on se bacio u talove o termoelektrani s likom koji se zove Branko Montenegro. Pa od lika s takvim imenom se, u najbolju ruku, kupuju lažni Rolexi. Za vrijeme Huse su čopori pasa harali gradom i grad je bio zapušten nešto kao danas.
O seoskoj varalici sudit ćemo na polovici drugog mandata, ali ovo što je viđeno do sad n3 ulijeva mi povjerenje.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#43396 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Seoska varalica ne smije dobiti drugi mandat jer Zenica ga Zenica nece prezivjeti.

Iskreno mene bi bilo stid traziti drugi mandat nakon ovakvog mandata ali eto zato nisam u politici jer tu su ljudi vecinom bez obraza.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43397 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Rothmans wrote: 08/07/2020 23:38
Ns ? Zar ta opskurna stranka djeluje u zenici ?
Djeluje.

Na proslim lokalnim izborima su imali 3.5% ili 1 500 glasova, sto im je donijelo jednog vijecnika. Sada moraju uzeti makar 6% i dva vijecnika.

SDP je bio na 9%, skoro 4 000 glasova. Bilo bi dobro da se SDP popravi na recimo 15%. Vidim da Babajic uziva finu podrsku i SDP bi trebao popraviti rezultat.

...

Dakle, ako SDP i NS zajedno budu na 20% bice to fin iskorak. Nece Kasumovic moci raditi sve sto zamisli. NS je tu posebno nepokolebljiva, dokazali su da im vladanje pod svaku cijenu nije imperativ.

...

U Vijecu mahom sjede ljudi sa sela. Nemam ništa protiv, trebaju imati svoje predstavnike. Ali trebamo i mi u gradu. Ja se za svoje probleme mogu obratiti Almiru i Melihi, nikako Ekremu Cosicu i slicnima.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#43398 Re: Zeničani

Post by jasko_ba »

Ma samo kvalitetno Vijeće izaberite jednom i mirni ste. Izbaciti Ramine kabadahije, a ovamo ugurati bar jednog vise iz SDP/NS/Konaković/Hadžikadić i bice to bolje. Jer ova govna zelena ce blokirati sve dok mogu, jer jebiga, nije njihov nacelnik. :roll:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#43399 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

jasko_ba wrote: 09/07/2020 07:12 Ma samo kvalitetno Vijeće izaberite jednom i mirni ste. Izbaciti Ramine kabadahije, a ovamo ugurati bar jednog vise iz SDP/NS/Konaković/Hadžikadić i bice to bolje. Jer ova govna zelena ce blokirati sve dok mogu, jer jebiga, nije njihov nacelnik. :roll:
Tzv. 'gracka raja' je sujetna i zavidna. Ta' ce Almir, vidi mu glave, ovakav je onakav je. Ili, NS, pederi, pozeri.

...

I onda cetiri godine gledamo ove ljude...

Image

Image

Ako su vam ovi ljudi bolji od Almira i Melihe, onda ok.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66138
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#43400 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Zenica nece prezivjeti se vec nekoliko puta ponavlja i niko me reaguje :-)
Post Reply