Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18101 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Dobijes fakturu na kucnu adresu
isto radi i urgentni blok
btw mubarechi vam 20.mart :bih:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18102 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Evo mene jučer bolila leđa a ne radi ambulanta subotom i nedjeljom uopšte :mrgreen: , a 2 dana u sedmici do 12 i 3 dana do 14:30.

Znači ako ne odeš u tom roku yebo si se, al' haj. Sve je to nama naša borba dala.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#18103 Re: Zenicanij

Post by kakavdanakneiskustvu »

kamen spoticanja wrote:Dobijes fakturu na kucnu adresu
isto radi i urgentni blok
btw mubarechi vam 20.mart :bih:

Sad i ja pretjerujem ali sta da osoba i tu fakturu ne plati,nece ga ponovo primiti u hitnoj,nece ga lijeciti u bolnici?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#18104 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

:shock:
Jimmy McNulty wrote:Evo mene jučer bolila leđa a ne radi ambulanta subotom i nedjeljom uopšte :mrgreen: , a 2 dana u sedmici do 12 i 3 dana do 14:30.

Znači ako ne odeš u tom roku yebo si se, al' haj. Sve je to nama naša borba dala.

Tacno,jebo nas,ne valjamo ko.ljudi
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#18105 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Dat cu ti ja svoju octaviu pa odvozi jednu teraphy voznju :D :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18106 Re: Zenicanij

Post by kamen spoticanja »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kamen spoticanja wrote:Dobijes fakturu na kucnu adresu
isto radi i urgentni blok
btw mubarechi vam 20.mart :bih:

Sad i ja pretjerujem ali sta da osoba i tu fakturu ne plati,nece ga ponovo primiti u hitnoj,nece ga lijeciti u bolnici?
Pa valjda ides na sud kao i kod svake druge neplacene fakture
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#18107 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

clio_dci120 wrote:Dat cu ti ja svoju octaviu pa odvozi jednu teraphy voznju :D :D
Ne bi svog Fiata nikad mijenjao za Škodu :-D
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#18108 Re: Zeničani

Post by Satori »

enkoo83 wrote:Nenaplacuju u hitnoj bukvalno sve sto nije zivotno ugrozavajuce.Evo ja sam naprimjer neku noc otisao zbog upale uha nisu mi nista naplatili dobio uputnicu u bolnicu i to je to.Dole dve zavisi od doktora ako on procjeni da si mogao javiti se u porodicnu a ti nisi htio da necekas jer nisi narucen pa odes u hitnu onda ti naplate al opet kazem sve zavisi od doktora.
Ja sam u januaru platila 14 KM u hitnoj, isto je bila upala uha u pitanju. Zaboljelo me u 11 naveče, trpjela sam bolove do pola 1, i fakat nisam mogla čekati jutro.

Možda nisi platio jer si na birou-penzioner-trudnica-porodilja, ne znam već kojoj kategoriji pripadaš :mrgreen: , ali ja radim, imam ovjerenu knjižicu, i bogme su mi naplatili pregled.
DD_ASD
Posts: 54
Joined: 05/09/2011 21:03

#18109 Re: Zeničani

Post by DD_ASD »

Ja sam nekoliko puta djecu (školskog uzrasta) vodio u hitnu, pa iz hitne na Urgentno, nisu nikada naplatili (vjerovatno jer su djeca u pitanju). U jednom slučaju bilo neko nateknuće od udarca u školi, a u drugom "bandačenje" djeteta od nekog virusa ujutro u 6 sati...uredno bili i na Urgentnom, ništa nije naplaćeno.
User avatar
phillie
Posts: 9363
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#18110 Re: Zeničani

Post by phillie »

Sve je jasno, trebas isprogramirati kad ce te sta zaboliti. Raposredis sebi lijepo, vikendom mogu ove ugrozavajuce po zivot, a radnim danom ove virozne i slicne bolesi, koje mozes trpiti jedno desetak dana, dok dodjes na red.

A o ovim nebulozama da onaj koji uplacuje zdravstveno, da jos nadoplacuje preglede i ostale pi..e materine, drugom prilikom.

Ma treba bjezat odavde....
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#18111 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Istina je da ljudi koriste usluge hitne pomoći i kad bi logično bilo svratiti do ambulante porodične medicine.
Ali treba se upitati zašto je to tako.
Ja sam prošle godine išao do ambulante, imao sam visoku temperaturu i bol u plućima,..čekao sam ..sat vremena,da bi mi teta na šalteru rekla da bi trebao doći u drugu smjenu, da pripadam drugoj ekipi. :shock: :shock:
Sreća pa se znam svađati i kad sam rekao i ono što prelazi moj prag kulture ušutiše se svi i primiše me bez problema.
Moja žena je u prošli ponedeljak poslije posla išla da joj napišu uputnicu, ne ne može odmah, ne pripada toj smjeni, nego da nazove u onu prvu smjenu u srijedu jer u utorak imaju neki seminar.
U srijedu je dobila termin, za slijedeću srijedu.
Deset dana za uputnicu koja se napiše za jedan minut.
A sjede pola dana u pušioni jer su sebi uzeli neku smiješnu normu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32168
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18112 Re: Zeničani

Post by Bobi »

I nek neko kaze bolje u Zenici nego na zapadu :D.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18113 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Bobi wrote:I nek neko kaze bolje u Zenici nego na zapadu :D.
Ali zato setaliste sto imamo :mrgreen:
mada praksa naplate koristenja usluge hitne pomoci izmislio je zapadni sistem

Meanwhile
https://www.zenicablog.com/prostorni-pl ... asumovica/
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#18114 Re: Zenicanij

Post by kakavdanakneiskustvu »

kamen spoticanja wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kamen spoticanja wrote:Dobijes fakturu na kucnu adresu
isto radi i urgentni blok
btw mubarechi vam 20.mart :bih:

Sad i ja pretjerujem ali sta da osoba i tu fakturu ne plati,nece ga ponovo primiti u hitnoj,nece ga lijeciti u bolnici?
Pa valjda ides na sud kao i kod svake druge neplacene fakture

ja,valjda
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#18115 Re: Zeničani

Post by sheikh »

Sretan nam dan Zenice!
Živjeli! :)
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#18116 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Bobi wrote:I nek neko kaze bolje u Zenici nego na zapadu :D.
:D :D

Jasta je nego bolje, ja jadan termin za dermatologa dobio tek slijedeci mjesec. Ravno 26 dana od dana kad sam doktora zvao. A ti sad reci da nije bolje :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18117 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Ja_Ja wrote:
Bobi wrote:I nek neko kaze bolje u Zenici nego na zapadu :D.
:D :D

Jasta je nego bolje, ja jadan termin za dermatologa dobio tek slijedeci mjesec. Ravno 26 dana od dana kad sam doktora zvao. A ti sad reci da nije bolje :)
Prošetaj do Ušća, bit će ti lakše.
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#18118 Re: Zeničani

Post by sorted »

Vi sto vam je sve tamo bolje zasto dolazite ovdje pravit zube.
Procentualno ubjedljivo najvise ljudi bez zdravstvenog osiguranja upravo na tom divnom zapadu. U odnosu na skupocu zdravstva tamo ovo u nas je jos socijalna drzava.
Al hajd nek smo mi rupa nista ne valja treba bjezat bla bla.. :roll:
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#18119 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Zavisi u kojoj si drzavi...
Ja imam primjer u svojoj porodici, mozdani udar, sve pokriveno i jos ti drzava sredi banju da se lakse kreces...sve na trosak drzave! U BiH istoj toj osobi (u KBZ) rekli da ima tumor na mozgu i dan danas ima nalaz, a tumora hvalu Bogu nije bilo...znaci pogresna dijagnoza.
Treba se birati gdje se ide!
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#18120 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Da ne bude sve crno, ovom prilikom ako neko cita iz odjeljenja nuklearne medicine, sve pohvale dr. Terzimehicu i ostalim na kartoteci (imaju zena, covjek jedan onako stariji, i ne bas toliko star, neki brko sto vadi krv i u novije vrijeme jedan momak isto sto vadi krv, ima malo ko bradice, visok, crn). Rade u vrlo losim uvjetima, a uvijek su velike guzve na tom odjelu, a oni su za sve toliko susretljivi, imaju razumjevanja, daju sve od sebe, pa i za nas koji malo ne svojom krivicom komplikujemo. Svaka im cast! :thumbup:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#18121 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

sorted wrote:Vi sto vam je sve tamo bolje zasto dolazite ovdje pravit zube.
Procentualno ubjedljivo najvise ljudi bez zdravstvenog osiguranja upravo na tom divnom zapadu. U odnosu na skupocu zdravstva tamo ovo u nas je jos socijalna drzava.
Al hajd nek smo mi rupa nista ne valja treba bjezat bla bla.. :roll:
Neka ih nek dolaze :mrgreen:
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#18122 Re: Zeničani

Post by sorted »

clio_dci120 wrote:Zavisi u kojoj si drzavi...
Ja imam primjer u svojoj porodici, mozdani udar, sve pokriveno i jos ti drzava sredi banju da se lakse kreces...sve na trosak drzave! U BiH istoj toj osobi (u KBZ) rekli da ima tumor na mozgu i dan danas ima nalaz, a tumora hvalu Bogu nije bilo...znaci pogresna dijagnoza.
Treba se birati gdje se ide!
Ako tamo zivi sta je trazio u kbz? Ili kazes da je kao bh drzavljanin imao lijecenje u drugoj drzavi na njen racun?
To ti je neko prico bajke. Tamo haveru bez zdravstvenog se mozes samo slikat ili izvalit kesh.
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#18123 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

clio_dci120 wrote:Da ne bude sve crno, ovom prilikom ako neko cita iz odjeljenja nuklearne medicine, sve pohvale dr. Terzimehicu i ostalim na kartoteci (imaju zena, covjek jedan onako stariji, i ne bas toliko star, neki brko sto vadi krv i u novije vrijeme jedan momak isto sto vadi krv, ima malo ko bradice, visok, crn). Rade u vrlo losim uvjetima, a uvijek su velike guzve na tom odjelu, a oni su za sve toliko susretljivi, imaju razumjevanja, daju sve od sebe, pa i za nas koji malo ne svojom krivicom komplikujemo. Svaka im cast! :thumbup:
Istina je ima i dobrih službi.
Prošle godine, mom ocu koji je prebacio osamdesetu bilo loše pa odosmo do hitne,.. iz hitne u bolnicu na interno.
Primi su ga i obradili EKG, slikali pluća uradili još neke pretrage, sve u sat vremena.
Ljubaznost za nepovjerovati.
Moram naglasiti da se radilo o mladom osoblju i koliko sam primjetio ovi poslijeratni medicinari su mnogo ljubazniji od socijalističkih ostataka.
A ambulante porodične medicine su definitivno najslabija karika u zdravstvu.
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#18124 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

sorted wrote:
clio_dci120 wrote:Zavisi u kojoj si drzavi...
Ja imam primjer u svojoj porodici, mozdani udar, sve pokriveno i jos ti drzava sredi banju da se lakse kreces...sve na trosak drzave! U BiH istoj toj osobi (u KBZ) rekli da ima tumor na mozgu i dan danas ima nalaz, a tumora hvalu Bogu nije bilo...znaci pogresna dijagnoza.
Treba se birati gdje se ide!
Ako tamo zivi sta je trazio u kbz? Ili kazes da je kao bh drzavljanin imao lijecenje u drugoj drzavi na njen racun?
To ti je neko prico bajke. Tamo haveru bez zdravstvenog se mozes samo slikat ili izvalit kesh.
Nisu bajke, blizi je clan pordice u pitanju (moja tetka). Ima dvojno drzavljanstvo, u BiH joj na odmoru pozlilo, odveli je u KBZ (nisu nista naplatili jer je ponijela strane dokumente), a ta drzava ima potpisan sporazum sa BiH. U Zenici dali nalaz da ima veliki tumor na mozgu. Mi se svi sjebali, kasnije se ispostavilo da hvala Bogu nije se radilo ni o kakvom tumoru. Samo jak stres.
Ja nekoliko godina poslije licno bio kod nje u posjeti kada su dosli iz nekakve komisije da preureduju banju, imala mozdani pa postavili one nekakve rampe za lakse kretanje, promjenili kadu i sl. sve besplatno. Da ti dalje ne pricam o uvjetima u bolnicama.

U pitanju je Velika Britanija i moja rodica (njena cerka) radi kao medicinska sestra. Zaklinje su i njihov NHS. I dan danas i mi i ono ne mogu doco sebi kako su mogli u KBZ reci da ima tumor kojeg nije bilo, ipak je to ozbiljna stvar.
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#18125 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Samo jos da dodam, @sorted da se razumijemo nisi nista pogresno ti napisao, apsolutno si upravu da i na zapadu bez zdravstvenog nema nista, ali je ogormna razlika sra pokriva zdravstveno gore za razliku od ovoga naseg ovdje. Ogromna je razlika u kvalitetu zdravstvrne usluge ovdje i gore. I na kraju u vecini zapdano europsskih zemalja mali je procenat ljudi bez zdravstvenog osiguranja u odnosu na BiH. Kolilko kod nas samo ljudi radi na crno bez ikakvog oblika zdravstvrnog osiguranja ili im se ne uplacuju doprinosi.
Post Reply