Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#10351 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Zna li neko kako busem do jezera na Moščanici?

I kako busem što bliže izvoru Babine rijeke?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#10352 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Eborg »

Ajatolah_ wrote:
ExNihilo wrote: Drugim riječima, upisivanje medicine ili ETFa može riješiti problem u individualnom slučaju, ali nikako nije rješenje na nivou društva, kako se to ovdje glupavo predstavlja.
A nek' par generacija zaredom navali na neki od perspektivnih fakulteta, eto i tu hiperprodukcije. Zapravo ETF, odnosno IT struka u BiH generalno, možda upravo i ide u tom pravcu, svake godine se rekordi obaraju po broju upisanih.
Moze se zasititi trziste ako svi budu cekali posao u BH Telecomu. To je jedna od najkreativnijih struka i najslobodnija za poduzetnistvo - ako ni tu nemamo muda za hrabre iskorake onda jebo nas sve, neka nas i nema.

Previse smo mi razmazeni haman i kukavice.
User avatar
BlackCaviar
Posts: 952
Joined: 05/06/2010 16:36

#10353 Re: Zeničani

Post by BlackCaviar »

Kralj Tvrtko I. wrote:Zna li neko kako busem do jezera na Moščanici?

I kako busem što bliže izvoru Babine rijeke?

Sjedneš na bus za Mošćanicu i voziš se dok ne dođete do vrha, onda kažeš vozaču "ima izać" :D da ti stane tu. Inače će vjerovatno nastaviti spuštati se u selo ispod. Mislim da je njihov bus sivi Mercedes, jedini takav u gradu.

A na izvor Babine rijeke, nisam gore nikad busevima hodao ali jesam sve to obišao biciklom. Odeš busem do Seoca, dokle god se bude moglo a onda ćeš morati, ili pješke ili nečim drugim, makadamom kroz šumu do izvora.

https://www.youtube.com/watch?v=g6dxD8XT0fY

Eto ti snimak tu od kolege, tu je snimano od izvora prema Babinu, tebi treba obratno.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#10354 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Eborg wrote:
Ajatolah_ wrote:
ExNihilo wrote: Drugim riječima, upisivanje medicine ili ETFa može riješiti problem u individualnom slučaju, ali nikako nije rješenje na nivou društva, kako se to ovdje glupavo predstavlja.
A nek' par generacija zaredom navali na neki od perspektivnih fakulteta, eto i tu hiperprodukcije. Zapravo ETF, odnosno IT struka u BiH generalno, možda upravo i ide u tom pravcu, svake godine se rekordi obaraju po broju upisanih.
Moze se zasititi trziste ako svi budu cekali posao u BH Telecomu. To je jedna od najkreativnijih struka i najslobodnija za poduzetnistvo - ako ni tu nemamo muda za hrabre iskorake onda jebo nas sve, neka nas i nema.

Previse smo mi razmazeni haman i kukavice.
Sve to treba pustiti zakonu potraznje. Momci i djevojke koji upisuju fakultete su dovoljno svjesni u sta i zasto se upustaju kao i kakav im je prospekt kada zavrse. Ono sto se treba regulisati jeste napisano na jednoj od predhodnih stranica (uposljavanje po babi i stricevima) a ostalo neka se cisti prirodnom selekcijom tj. zakonom boljeg.

Kod nas se treba mentalitet mijenjati pod hitno. Ljudi misle da su zavsenom skolom bogom dati i da ih treba posao cekati u njihovoj struci. Prema nekim statistikama skoro 60% Amerikanaca ne rade u strukama za koje su se skolovali, sto znaci i da razvijenije sredine od nase idu "trbuhom za kruhom" a ne diplomom. Ono sto je bitnije jeste mogucnost bilo kakvog zaposlenja pod gotovo bilo kakvim uslovima. Ne mogu da shvatim da ima ljudi (i to dobar broj) koji ne zele da rade fizicke poslove, ili neke druge poslove izvan svoje branse, a sjede kod kuce. Logika je da se uzme bilo koji posao, privredjuje pa ako se prilika ukaze da se posao mjenja. Cak sta vise prilika ce doci mnogo lakse ukoliko se radi i dokazuje.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#10355 Re: RE: Re: Zeničani

Post by celeron »

Ja_Ja wrote: Logika je da se uzme bilo koji posao, privredjuje pa ako se prilika ukaze da se posao mjenja. Cak sta vise prilika ce doci mnogo lakse ukoliko se radi i dokazuje.
To jeste dobro jer se tako najlakše napreduje, kada kreneš od "dna". Ali problem je u šefovima koji iskorištavaju radnike.
Da li je logicno da neko kao graficki dizajner radi za 300KM kod privatnika.....mrzim tu logiku daj šta daš, zato i jesmo u gabuli jer ne cijenimo sami sebe.

Ja sam lično svašta radio i ničeg se ne stidim, ali želim da radim u struci jer sam i studirao ono čime sam i želio da se bavim u životu. Tome težim i dan danas.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#10356 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Ovdje se prica o zakonskim minimumima legalnog rada. Nebi ni ja radio kod nekog za 3 stoje i jos na crno. Ja bi ga prijavio. Danas je zakonski minimum nesto iznad 400KM. Kada bih morao prihvatio bih 400KM i radio, ali bi nastavio aktivno da trazim drugi posao dok ga ne nadjem. Imam koliko hoces primjera iz drustva koji su tako radili, ali isto tako imam primjera onih koji nista ne rade od srednje skole koju smo zavrsili prije 15 godina, jer cekaju ko pepeljuge da ih pogodi onaj pravi posao.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#10357 Re: Zeničani

Post by cenecimoveocino »

Danas prolazim od Zenice do Novog Travnika,od Fisa do Nove Bile,mati draga kao u Svicarsku da sam dosao.Ispred desetina firmi
BMW,Porsche,Audi,Mercedesinajnoviji modeli a kruna svega Bently.
Jaka ekonomija nema sta :-)

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10358 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

cenecimoveocino wrote:Danas prolazim od Zenice do Novog Travnika,od Fisa do Nove Bile,mati draga kao u Svicarsku da sam dosao.Ispred desetina firmi
BMW,Porsche,Audi,Mercedesinajnoviji modeli a kruna svega Bently.
Jaka ekonomija nema sta :-)

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
Svadba dijaspore.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#10359 Re: RE: Re: RE: Re: Zeničani

Post by Eborg »

Ja_Ja wrote:
Eborg wrote:
Ajatolah_ wrote: A nek' par generacija zaredom navali na neki od perspektivnih fakulteta, eto i tu hiperprodukcije. Zapravo ETF, odnosno IT struka u BiH generalno, možda upravo i ide u tom pravcu, svake godine se rekordi obaraju po broju upisanih.
Moze se zasititi trziste ako svi budu cekali posao u BH Telecomu. To je jedna od najkreativnijih struka i najslobodnija za poduzetnistvo - ako ni tu nemamo muda za hrabre iskorake onda jebo nas sve, neka nas i nema.

Previse smo mi razmazeni haman i kukavice.
Sve to treba pustiti zakonu potraznje. Momci i djevojke koji upisuju fakultete su dovoljno svjesni u sta i zasto se upustaju kao i kakav im je prospekt kada zavrse. Ono sto se treba regulisati jeste napisano na jednoj od predhodnih stranica (uposljavanje po babi i stricevima) a ostalo neka se cisti prirodnom selekcijom tj. zakonom boljeg.

Kod nas se treba mentalitet mijenjati pod hitno. Ljudi misle da su zavsenom skolom bogom dati i da ih treba posao cekati u njihovoj struci. Prema nekim statistikama skoro 60% Amerikanaca ne rade u strukama za koje su se skolovali, sto znaci i da razvijenije sredine od nase idu "trbuhom za kruhom" a ne diplomom. Ono sto je bitnije jeste mogucnost bilo kakvog zaposlenja pod gotovo bilo kakvim uslovima. Ne mogu da shvatim da ima ljudi (i to dobar broj) koji ne zele da rade fizicke poslove, ili neke druge poslove izvan svoje branse, a sjede kod kuce. Logika je da se uzme bilo koji posao, privredjuje pa ako se prilika ukaze da se posao mjenja. Cak sta vise prilika ce doci mnogo lakse ukoliko se radi i dokazuje.
Ma nemaju pojma realno sta upisuju, ne preuvelicavajmo stvari. Nismo ni mi imali Bog zna kakvu pamet i moc analize tada. Samo se gledalo "kome sta lezi i sta ko voli", nesto manje "s cim ima posla" pri cemu se ovo drugo uglavnom fulalo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10360 Re: RE: Re: RE: Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Eborg wrote: Ma nemaju pojma realno sta upisuju, ne preuvelicavajmo stvari. Nismo ni mi imali Bog zna kakvu pamet i moc analize tada. Samo se gledalo "kome sta lezi i sta ko voli", nesto manje "s cim ima posla" pri cemu se ovo drugo uglavnom fulalo.
Bravo. Plus nismo imali ovakvu dostupnost informacija prije desetak godina.

Danas kad cujem da je neko npr. upisao pravo, a da mu neko u familiji nije advokat/notar koji ce ga primiti ili neko sa jebenim vezama, ono fakat ne kontam :-)
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#10361 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Bili od vas iko radio u rudniku?
User avatar
Partijaner
Posts: 15365
Joined: 17/10/2010 13:56
Location: Südkurve München

#10362 Re: Zeničani

Post by Partijaner »

User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#10363 Re: Zeničani

Post by Decerto »

Kralj Tvrtko I. wrote:Bili od vas iko radio u rudniku?
Nema sanse.Pogotovo u ovim nasim rudnicima.
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#10364 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

Decerto wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Bili od vas iko radio u rudniku?
Nema sanse.Pogotovo u ovim nasim rudnicima.
Ne znam sad ali prije 3-4 godine kada su primali na rudnik stela je bila oko 3-4 hiljade KM.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#10365 Re: RE: Re: Zeničani

Post by kosava »

Ja_Ja wrote: Kod nas se treba mentalitet mijenjati pod hitno. Ljudi misle da su zavsenom skolom bogom dati i da ih treba posao cekati u njihovoj struci. Prema nekim statistikama skoro 60% Amerikanaca ne rade u strukama za koje su se skolovali, sto znaci i da razvijenije sredine od nase idu "trbuhom za kruhom" a ne diplomom. Ono sto je bitnije jeste mogucnost bilo kakvog zaposlenja pod gotovo bilo kakvim uslovima. Ne mogu da shvatim da ima ljudi (i to dobar broj) koji ne zele da rade fizicke poslove, ili neke druge poslove izvan svoje branse, a sjede kod kuce. Logika je da se uzme bilo koji posao, privredjuje pa ako se prilika ukaze da se posao mjenja. Cak sta vise prilika ce doci mnogo lakse ukoliko se radi i dokazuje.

Zavisi od profesije jer ako si zavrsio medecinu onda radis ko ljekar, ako si zavrsio npr. ekonomiju onda mozes aplicirati za masu poslova koji traze da aplikant ima zavrsen 4 godinsnji fakultet.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#10366 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Decerto wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Bili od vas iko radio u rudniku?
Nema sanse.Pogotovo u ovim nasim rudnicima.
Ja radim.
I ja sam tako govorio...ali kad te nužda natjera onda uradiš nešto što si mislio da nikad nećeš, još uz to i prekvalifiaciju uradiš. Nužda zakon mjenja.
Ima puno naroda koji traže posao a Boga moli da ga ne nađe.
Ili ima i onih koji traže posao "u struci" a svi završili prava i ekonomiju pa bi svi da budu menađeri i sudije.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#10367 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Mustang1 wrote:
Decerto wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Bili od vas iko radio u rudniku?
Nema sanse.Pogotovo u ovim nasim rudnicima.
Ne znam sad ali prije 3-4 godine kada su primali na rudnik stela je bila oko 3-4 hiljade KM.
Da. Jeste. I sad je isto.
Ali tako je svagdje.
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#10368 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Decerto »

Kralj Tvrtko I. wrote:
Decerto wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Bili od vas iko radio u rudniku?
Nema sanse.Pogotovo u ovim nasim rudnicima.
Ja radim.
I ja sam tako govorio...ali kad te nužda natjera onda uradiš nešto što si mislio da nikad nećeš, još uz to i prekvalifiaciju uradiš. Nužda zakon mjenja.
Ima puno naroda koji traže posao a Boga moli da ga ne nađe.
Ili ima i onih koji traže posao "u struci" a svi završili prava i ekonomiju pa bi svi da budu menađeri i sudije.
I moj stari je radio,35 godina u rudniku.Meni ne bi dao ma da je plata i 10,000 KM.
User avatar
Casual's
Posts: 5713
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#10369 Re: Zeničani

Post by Casual's »

sta ovo debili do 10 produzili parking? Haos u gradu..
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#10370 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Ne kontam
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#10371 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:sta ovo debili do 10 produzili parking? Haos u gradu..
dzukele...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#10372 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Naplata do 10 ?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#10373 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Zaitsev wrote:Naplata do 10 ?
Upravo
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#10374 Re: Zeničani

Post by Zaitsev »

Oca im jebem!
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10375 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Mah, treba 5 KM sat kao u Bandić gradu...ionako počinjemo da ih stižemo u fontanama :D.Polako, polako, `ta ce Zagreb imati više vodoskoka... :D
Post Reply