Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6726 Re: Zeničani

Post by kosava »

_BataZiv_0809 wrote:
Ci-Nick wrote: Ja se sjećam TV-a crno bijelog samo sa jednim kanalom i radiončine lampaša Iskra - Portorož, sa gramofonom.
Pa kad mi je motorić u gramofonu crko ja prstom okretao ploču. Bilo je zanimljivo. :lol:
Često kad bio uveče ostao u kući sam,..ugasim svjetlo,.. zalegnem pred radio pa vrtim,... milion nekih stanica,.. na engleskom, arapskom, francuskom, ruskom,...bilo je to ranih sedamdesetih godina.
Ode mi 50 godina života,... ured pola prošlo,.... :sad:
:thumbup:

P.S. Imam naslijedjen jedan radio lampaš, trenutno na popravku kod našeg poznatog sugrađanina-kolekcionara, Ibre Emića :thumbup: Inače jako volim stare satove i radioaparate :thumbup:
Ja se sjecam kada je Ibro bio mlad .
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6727 Re: Zeničani

Post by kosava »

Jimmy McNulty wrote:@Freamon imaš li više podataka o samom činu hapšenja, čuo sam da se pravi mali rat vodio i da se dobro pucalo na Mokušnicama taj dan?
Evo ti linka negdje od 54-55 minute pocinju orginalni snimici hapsenja i jos Muris Fetic na licu mjesta objasnjava tok dogdjaja:https://www.youtube.com/watch?v=dOm2z7ZDW8Y a poslije ima i interviju sa Mladenom Veseljakom /
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#6728 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

kosava wrote: Evo ti linka negdje od 54-55 minute pocinju orginalni snimici hapsenja i jos Muris Fetic na licu mjesta objasnjava tok dogdjaja:https://www.youtube.com/watch?v=dOm2z7ZDW8Y a poslije ima i interviju sa Mladenom Veseljakom /
Auuu ovo je odličan video, bgm se fino pucalo. Još dole patrola ide kroz Mokušnice i preko razglasa obavještava stanovništvo da ostanu u kućama i da ne gledaju kroz prozore, šta li. Na kraju ka go kera izvukoše i još mu pištoljem prijete. :D

Svaka čast kako si ovo našao. :thumbup:
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6729 Re: Zeničani

Post by kosava »

Jimmy McNulty wrote:
kosava wrote: Evo ti linka negdje od 54-55 minute pocinju orginalni snimici hapsenja i jos Muris Fetic na licu mjesta objasnjava tok dogdjaja:https://www.youtube.com/watch?v=dOm2z7ZDW8Y a poslije ima i interviju sa Mladenom Veseljakom /
Auuu ovo je odličan video, bgm se fino pucalo. Još dole patrola ide kroz Mokušnice i preko razglasa obavještava stanovništvo da ostanu u kućama i da ne gledaju kroz prozore, šta li. Na kraju ka go kera izvukoše i još mu pištoljem prijete. :D

Svaka čast kako si ovo našao. :thumbup:

Jos bilo pomracenje sunca taj dan :D pa raja mislila da policja nece da im se osteti vid, :lol: a njega je prijavila teta iz vocare on vozo zutog golfa 2 a ima ukocene prste desne ruke i djaba hidjab kad ne mozes micati prstima a saltas ko Arton Sena.
Sta je on batina dobio a onako je svucen niz svako stepensite. :wink: lijepa vremena kada su zandari marisali
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#6730 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

kosava wrote:
Jimmy McNulty wrote:@Freamon imaš li više podataka o samom činu hapšenja, čuo sam da se pravi mali rat vodio i da se dobro pucalo na Mokušnicama taj dan?
Evo ti linka negdje od 54-55 minute pocinju orginalni snimici hapsenja i jos Muris Fetic na licu mjesta objasnjava tok dogdjaja:https://www.youtube.com/watch?v=dOm2z7ZDW8Y a poslije ima i interviju sa Mladenom Veseljakom /
:thumbup:
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#6731 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Neko je pitao da li je bilo smrtnih slucajeva u policiji iza rata. Sad se sjetih gledajuci ove snimke. Da li je ubistvo dva policajca i samoubistvo kod OS Mesa Selimovic/Manojlo Popic bilo nakon zavrsetka rata ili u toku rata?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#6732 Re: Zeničani

Post by zenicablues »

A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6733 Re: Zeničani

Post by kosava »

Freamon Lester wrote:Neko je pitao da li je bilo smrtnih slucajeva u policiji iza rata. Sad se sjetih gledajuci ove snimke. Da li je ubistvo dva policajca i samoubistvo kod OS Mesa Selimovic/Manojlo Popic bilo nakon zavrsetka rata ili u toku rata?
NIje dva nego jednog Ribo oteo cigare Srebrenicanu a ovaj se vratio sa rucnom bombom i ubio i njega i sebe.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6734 Re: Zeničani

Post by kosava »

zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...
Ma sjecam se kada je Tomo izresetao Radulovica ispred Starih Krovova.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#6735 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

kosava wrote:
Freamon Lester wrote:Neko je pitao da li je bilo smrtnih slucajeva u policiji iza rata. Sad se sjetih gledajuci ove snimke. Da li je ubistvo dva policajca i samoubistvo kod OS Mesa Selimovic/Manojlo Popic bilo nakon zavrsetka rata ili u toku rata?
NIje dva nego jednog Ribo oteo cigare Srebrenicanu a ovaj se vratio sa rucnom bombom i ubio i njega i sebe.
Ja sam sve ove godine zivio u uvjerenju da su dva policajca. Znam da su neke pare ili cigare bile u pitanju i da se ovaj raznjeo zajedno sa Ribom ali se ne mogu sjetiti godine.
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#6736 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kosava wrote:
zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...
Ma sjecam se kada je Tomo izresetao Radulovica ispred Starih Krovova.
Ne sjećam se tačno ko ga je upucao ali se sjećam da su uz Kašljevića bili Holman i Beneš a Radulović je koliko se sjećam bio sam.
Uglavnom ostao je invalid ako je danas uopšte i živ.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6737 Re: Zeničani

Post by kosava »

Ci-Nick wrote:
kosava wrote:
zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...
Ma sjecam se kada je Tomo izresetao Radulovica ispred Starih Krovova.
Ne sjećam se tačno ko ga je upucao ali se sjećam da su uz Kašljevića bili Holman i Beneš a Radulović je koliko se sjećam bio sam.
Uglavnom ostao je invalid ako je danas uopšte i živ.
Kasljevic i Radulovic su bili sami , onda se Pajo umjesao i nekavi iz Niksica onda je u igru uletio Holman,pa i Benes i Bili iz Nove Bile . Radulovic je ostao u kolicima.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6738 Re: Zeničani

Post by kosava »

Freamon Lester wrote:
kosava wrote:
Freamon Lester wrote:Neko je pitao da li je bilo smrtnih slucajeva u policiji iza rata. Sad se sjetih gledajuci ove snimke. Da li je ubistvo dva policajca i samoubistvo kod OS Mesa Selimovic/Manojlo Popic bilo nakon zavrsetka rata ili u toku rata?
NIje dva nego jednog Ribo oteo cigare Srebrenicanu a ovaj se vratio sa rucnom bombom i ubio i njega i sebe.
Ja sam sve ove godine zivio u uvjerenju da su dva policajca. Znam da su neke pare ili cigare bile u pitanju i da se ovaj raznjeo zajedno sa Ribom ali se ne mogu sjetiti godine.
To je bila 1996 ako se ja dobro sjecam.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6739 Re: Zeničani

Post by kosava »

zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...

Ima nas koji su izlazili pred Lamelu i u Piceriju i Zilet :trep:
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#6740 Re: Zeničani

Post by drastic »

ima nas koji smo izlazili u libertas
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#6741 Re: Zeničani

Post by drastic »

kosava wrote:
Ma sjecam se kada je Tomo izresetao Radulovica ispred Starih Krovova.
Ne sjećam se tačno ko ga je upucao ali se sjećam da su uz Kašljevića bili Holman i Beneš a Radulović je koliko se sjećam bio sam.
Uglavnom ostao je invalid ako je danas uopšte i živ.[/quote]

Kasljevic i Radulovic su bili sami , onda se Pajo umjesao i nekavi iz Niksica onda je u igru uletio Holman,pa i Benes i Bili iz Nove Bile . Radulovic je ostao u kolicima.[/quote]
dusana radulovica su ranili policajci kada su se on I bero potukli sa njima
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#6742 Re: Zeničani

Post by kosava »

Ovaj je momak bio iz Blatuse i njega je upucao Tomo Kasljevic.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66202
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6743 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

To je ovaj Kasljevic sto organizuje koncerte?

P.S. Pojma nemam o cemu pricate, tj. o ljudima i dogadjajima. Znam samo da me mama ko dijete vodila na pizzu u Stare krovove :trep:
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#6744 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

_BataZiv_0809 wrote:To je ovaj Kasljevic sto organizuje koncerte?

P.S. Pojma nemam o cemu pricate, tj. o ljudima i dogadjajima. Znam samo da me mama ko dijete vodila na pizzu u Stare krovove :trep:
Da Tomislav Kašljević. On i Josip Dujmović su radili na radiju Zenica. Bili su dobri, slušao se noćni program u to vrijeme. Kasnije je Kašljević krenuo u ugostiteljstvo.
Držao je kafić Bolero ( preko puta Krovova) a kasnije je uzeo i Krovove pod zakup.
Bila je Zenica živa tih osamdesetih godina. Tu u Staroj ćaršiji svako veče se okupljalo par hiljada ljudi, pa su kasnije odlazili "stazom slonova" prema Mokušnicama.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66202
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6745 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ci-Nick wrote:
_BataZiv_0809 wrote:To je ovaj Kasljevic sto organizuje koncerte?

P.S. Pojma nemam o cemu pricate, tj. o ljudima i dogadjajima. Znam samo da me mama ko dijete vodila na pizzu u Stare krovove :trep:
Da Tomislav Kašljević. On i Josip Dujmović su radili na radiju Zenica. Bili su dobri, slušao se noćni program u to vrijeme. Kasnije je Kašljević krenuo u ugostiteljstvo.
Držao je kafić Bolero ( preko puta Krovova) a kasnije je uzeo i Krovove pod zakup.
Bila je Zenica živa tih osamdesetih godina. Tu u Staroj ćaršiji svako veče se okupljalo par hiljada ljudi, pa su kasnije odlazili "stazom slonova" prema Mokušnicama.
Za Dujmovica sam cuo i citao sam o njemu na lokalnim portalima. Eh sad me interesuje je li taj Kasljevic bio "zestok momak"? Vidim spominje se da je nekog ranio u vatrenom obracunu :roll:
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#6746 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

kosava wrote:
zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...

Ima nas koji su izlazili pred Lamelu i u Piceriju i Zilet :trep:
I ja sam visio u Žiletu, piceriji kod Blagiše i u Trojci.
Trojka, Feniks, Alibaba kod Pirseta i Žilet su bili prvi pravi kafići.
Sjećaš li se kad je gradska bila hit ? Puna gradska kafana.
Sad je grad nekako prazan u odnosu na osamdesete.
Last edited by Ci-Nick on 05/06/2015 10:05, edited 1 time in total.
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#6747 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

_BataZiv_0809 wrote:
Ci-Nick wrote:
_BataZiv_0809 wrote:To je ovaj Kasljevic sto organizuje koncerte?

P.S. Pojma nemam o cemu pricate, tj. o ljudima i dogadjajima. Znam samo da me mama ko dijete vodila na pizzu u Stare krovove :trep:
Da Tomislav Kašljević. On i Josip Dujmović su radili na radiju Zenica. Bili su dobri, slušao se noćni program u to vrijeme. Kasnije je Kašljević krenuo u ugostiteljstvo.
Držao je kafić Bolero ( preko puta Krovova) a kasnije je uzeo i Krovove pod zakup.
Bila je Zenica živa tih osamdesetih godina. Tu u Staroj ćaršiji svako veče se okupljalo par hiljada ljudi, pa su kasnije odlazili "stazom slonova" prema Mokušnicama.
Za Dujmovica sam cuo i citao sam o njemu na lokalnim portalima. Eh sad me interesuje je li taj Kasljevic bio "zestok momak"? Vidim spominje se da je nekog ranio u vatrenom obracunu :roll:
Nije on bio žestok momak. On je bio šminka, kultura, dobre koke. :twisted:
Al u to vrijeme kriminalci su počeli izigravati zaštitare, uzimali su reket.
Holman je redovno uzimao reket ugostiteljima. Iako znao sam i tog Holmana nije mi ni on izgledao nešto posebno nasilan do pred sam rat.
Zapravo su prvi pravi nasilnici u gradu bili stariji maloljetnici i neke usijane glave sa 18 ili 20 godina koje su počele nositi noževe i pištolje.
Ja sam npr. visio u gradu. Dosta vremena sam provodio ispod lipa na bilijaru.
Tu se javno kockalo, okupljali su se i šaneri. Znao sam sve šanere po gradu ali nisu ni oni bili nasilni, bili su šminka, lanac, cartier,..
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#6748 Re: Zeničani

Post by drastic »

kosava wrote:Ovaj je momak bio iz Blatuse i njega je upucao Tomo Kasljevic.
bilo je neke ganje I pucanja ali niko nije bio pogodjen. tada su dusanu zapalili auto na kamberovica polju
Do njegovog ranjavanja je doslo ispred pivnice od strane policije
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#6749 Re: Zeničani

Post by drastic »

Ci-Nick wrote:
kosava wrote:
zenicablues wrote:A sjećate li se izlazaka u staru čarsiju,kod Starih krovova,i ono su bila neka gotivna vremena za generacije godišta 75-82,kad se nije imalo ni brige ni pameti. Skucka se koja markica pa se na bulevaru ili kamberoviću popije koja litra viškog vina,pa u izlazak.... Imam osjećaj da smo mi tada bolje provodili nego ovi klinci danas... Svojevremeno sam mislio da to bezbrižno doba nikada neće proći...

Ima nas koji su izlazili pred Lamelu i u Piceriju i Zilet :trep:
I ja sam visio u Žiletu, piceriji kod Blagiše i u Trojci.
Trojka, Feniks, Alibaba kod Pirseta i Žilet su bili prvi pravi kafići.
Sjećaš li se kad je gradska bila hit ? Puna gradska kafana.
Sad je grad nekako prazan u odnosu na osamdesete.
prvi pravi kafic u zenici je bio libertas
Ci-Nick
Posts: 5179
Joined: 15/03/2015 17:38

#6750 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

drastic wrote:
Ci-Nick wrote:
kosava wrote:

Ima nas koji su izlazili pred Lamelu i u Piceriju i Zilet :trep:
I ja sam visio u Žiletu, piceriji kod Blagiše i u Trojci.
Trojka, Feniks, Alibaba kod Pirseta i Žilet su bili prvi pravi kafići.
Sjećaš li se kad je gradska bila hit ? Puna gradska kafana.
Sad je grad nekako prazan u odnosu na osamdesete.
prvi pravi kafic u zenici je bio libertas
Da, ali je libertas bio više poluzatvorenog tipa, nekako boemski, za raju koja voli cugu.
Ja sam u libertas svraćao tek kasnije kad je uradio onu terasu.
Post Reply