Zenica nekad i sad

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: ExNihilo, _BataZiv_0809, anex

Kaiser

Post by Kaiser » 04/08/2006 15:54

Pa nisam ni rekao da je u ratu došao u Zenicu. Čovjek je rođen i odrastao u Obrenovcima, poslije se školovao (iašo je u medresu), poslije faks..normala. Ja nisam rekao da imam nešto protiv toga! Naprotiv, hoću da istaknem da nisu svi ljudi koji su rođeni i odrasli na selu po defaultu štetni za grad.

hool

Post by hool » 04/08/2006 16:09

AZ wrote:Pitas kako danas dozivljavam svoj rodni grad... pa jednostavno to meni vise ne lici na ZE, nego na neki plasticni Legoland, zasadjen bukvom tu i tamo, posebno do 22h kad odlaze zadnji prigradski busevi.
Nazalost mi se osjecaj ne popravlja ni nakon tolikih 'neimarskih cudesa'... Nisam vjerovala da cu ovo ikad napisati, osjecam se u ZE tek kad odem u SA i vidim tamo par NASIH urbanih faca, ja koja nikad nisam mislila da grad cine stanovnici, sad zaboravim da sam u rodnom gradu cak i u suncano jutro na Kamberovicima, predvecerje na Carini ili vece u Masarykovoj... Tuga je to koja ne prolazi.
Cuj Zenicke URBANE FACE mozes da vidis samo u Sa :lol: :lol:

Ti i Ja

Post by Ti i Ja » 04/08/2006 21:18

U jednom pogledu,, ze napreduje a u drugom ne.

To su neki " arhitekti " iz sarajeva ili slicno,, one boje u centru su stvarno previse. Trebali su upotrjebiti neutralne boje sto su slicne i da tako redom obnove fasade a ne sarenluk,, zatim jalijski most uflekan, neravan, i sijalica fali,,

Za kameniti most da nepricam,, nadala sam se da ce biti rekonstrukcija mosta kao davno od kamena, pa je neko bio reko uff to je preskupo pa
nisu,,, zar je to preskupo kamenja sabrati i naslagati?
Nego nece! Hoce fol obnoviti grad, ali sve ono na pola, ne kako treba.
I to mi je mrze nego da su ga onako ostavili.

Ima i pozitivnih uspjeha kao izgradnja novog muzeja, psc, novi semafori i svjetla po gradu, trznica,,,
Ali da ne zaboravimo sto unistavaju grad sa ostalim,,,

Bobi
Forum administrator

Post by Bobi » 11/10/2006 18:41

Muzej, jos malo pa gotov...:D.

Image

pitt

Post by pitt » 11/10/2006 19:07

Smogovac :D Jel jos ovako komunicirate :D:D

Image

boginjae

Post by boginjae » 11/10/2006 19:08

Muzej napreduje dobro, i puno bolje nego sto sam prvo pomislila, fino fino.. :razz:

Hvala na slici Bobi

genija

Post by genija » 12/10/2006 17:34

Predivno :-D

dr.iver

Post by dr.iver » 13/10/2006 18:42

prejaka zuta... :roll:

genija

Post by genija » 13/10/2006 19:27

:D

Ma znam, ja zamisljam to mozda u ljepu tradicionalnu bjelu boju ili mozda nesto na nacin kao gradski muzej, ali sta se moze..

neka su to vala sredili nije bas toliko lose :razz:

FleetStrike

Post by FleetStrike » 16/10/2006 21:42

Taman nikad više posta ne "napis'o" moram odgovoriti ...

Pokretaču teme ... recider mi šta to dođe nas hrpa po čaršiji koji smo još uvijek tu ? Ikebana? Zar je moguće da, u maniru "nostalgičara" sve što nije vama po volji, automatski nije dobro, civilizirano, urbano, lijepo ... ?
Šta sam, po tvom mišljenju ja koji sam se ovdje rodio 1975. i živim do danas (da dodam, i kome i pored 20 prilika nije palo na pamet da ode!)?

Zar je moguće da neko ovdje ima petlju navesti da je sada karamrak a prije rata, recimo '91 ovdje cvjetale ruže ? Hej, ba pa čije smo to ja i stari auto gurali na Bulevaru '91 da dođemo na red za 10 "tarlija" Supera na pumpi na Autobuskoj stanici? U kom su "Legolandu" '90 i '91 pare štampane "na ulom" da se pokrije inflacija kojoj je ravna jedino ona u Njemačkoj prije Hitlera i Boliviji iz 80-tih? Je li trenutni, i ne tako loš Huso Smajlović, proćerdao 45 miliona DEM ili je to Stanko Tomić (Zeničani znaju ko je to), laganini poslao na par računa u IM Metal, Ravne Štore i na svoj račun ?

Je li Huso 1992. ukrao 2 policijska Bell JetRanger 205 helikoptera sa heliodroma u Kasarni i odveo u Banja Luku pa odmah sutra u njemu najdraži Beograd? Što spominjem? Pa da ilustrujem termin krađa i ono što današnji Garo-Design amateri pokušavaju jer nov Bell JetRanger košta tričavih 23 miliona dolara. A bili su novi.

Nema govora, ovo na Kamberovićima je krađa kad na tenderskoj proceduri dodijeliš cjelokupan ugovor za izgradnju "iskusnim" graditeljima "Džananović" isključivo radi saffovskih pomaka ka nogama onog ispred sebe i ratnih "hedija", kriminal i to čisti. Ali kamo kakva elokventna optužba sa potpisom pa da imate pravo po svemu pljuvati? Kamo kakvo ime i prezime pa da ja s razlogom ušutim kad vidim "gnjev pravednika"

Pa što niste sabrali sve kad je prije bilo great a sad je tama i mrak? Ma i meni je bilo bolje nego 1992 i kroz rat, milijardu puta bolje, bio je mir i imali smo šta da jedemo i svi mi Zeničani smo šućurali i nadali se ali nam nisu dali da opstanemo nego su se svim silama trudili da nas popljuju i pokvare i zavade i rasele.

Ali nismo svi otišli. I zato nemamo svi jednaka prava govoriti o Zenici, niti imamo jednako pravo pred Bogom pomisliti a kamoli pokušati suditi. Allah sudi, neki se ovdje samo furaju da mogu tako ...

Zoka Mišetić, Danko, Jasna i raja s CD-a, svaka čast i Bog im zdravlje dao! O tom smo na drugoj temi lijepo razgovarali i čak pričali i sa nekim od ljudi koji su sve to stvorili. CD CEMP, nema potrebe obrazlagati. Vrhunska, pa i nadrealna ideja za bilo koju urbanu sredinu i okupila je par stotina divnih ljudi, ali bila i prošla u smradu i jadu proteklog rata.

Svaki dan u zadnjih 25 godina sam na Kamberovićima, osim perioda u ARBiH. Koje zelenilo na prostoru sportskog centra? Hoće li to neko "stisnut'" pa mi objasnit da nisam lio svoj znoj na istom terenu na kom je 1988, za 12. April (Dan Zenice) svečano zakopana prva lopata u čast gradnje "SRC Kamberovića Polje - Faza II" !!!

Gdje je zelenilo bilo (na tom predjelu) ovih - 18 i kusur godina? O kakvom zelenilu pričate - bile su hrpe troske i kamenja sa malo šljunka (imam hrpu fotografija) Umjesto da nam je, makar malo draže što to nije ruglo kakvo je bilo, nama bi sad trebalo biti žao? Nije trebalo da prave onakav hotel, naravno da nije - poružan je, ali neće falit' ni Metalurgu (kupljen je i renoviraće se), neće falit' ni Interu .. nismo hala već čaršija i nije nam puno 5 hotela makar da su sve i jedan Sheratoni !!

Može Tešanj imati 2.800 hotelskih soba a da je Zenici puno 5 hotela - ma dajte molim vas!

Kamo moralan čin umjesto "pljuvanja po automatizmu" po svemu što se gradi po čaršiji.

I otkud, otkud za ime svega i svačega, otkud ideja da u Sarajevu ima više Zenice ?????? Pa ovo je za Terminatora da ga kako mogu dozvat' Halo, kroz Ferhadiju ti 30 mladih ljudi i to ako si hairli nadomjesti Zenicu ??!! Da nije glupo i tužno, bilo bi smiješno i luđački ali bolje da ostanem pri ovom prvom.

Kakav ba plastični Legoland? S kojim pravom Zenicu zovete Legolandom u odnosu na '96? Smeta vam što nije sivo i što nas ne mogu tek tako identifikovati "Želje-Zarom"?? Bolje da se raspada? Ima mjesta tezi o kiču ali nije toga toliko da se "nemre dihat" i lakše se podnosi nego sivilo, hladno i tužno sivilo koje je bilo.

Ali ono o tom da u Zenici nema ništa osim "bukava" ... Pa bolan nisi bio šta to dođu nene i dede koji 60-tu il' 70-tu godinu svojih života usred čaršije, iz Kineskog, s Talića brda, iz Uglovnice, s Jalije, iz Travničke, s Carine, iz Masarykove, iz Lamele, Nove Zenice, Blatuše, Crkvica, Babine Rijeke, Radakova, Bilmišća, "4 solitera" i otkud sve ne, Akšam namaz klanjaju?

Odakle su bake i djedovi koji Bogu časno, svaku Nedjelju uz zvonki zvuk zvona sa crkve na Meokušnicama, crkve na Bristu, crkve kod Stadiona ili kapele iznad Bolnice na Misu polaze?

Odakle su oni? Podsjetite nas koji smo ovdje vi "inovativni", "napredni", "eko-svjesni", "mladi", "jedini ispravni" i kakvi sve već ne, osim što ste zaista van Zenice i niste tu da sa nama, dijelite somun od Salčina, i idete na pijacu rano subotom i nedeljom šetate sa svojom malom djecom posred čaršije a radnim danima trčite na posao Bulevarom mirišući najslađi zrak na kugli zemaljskoj ...

I unučad su ja sam se ovdje rodio i ovdje će me InšAllah u harem gdje i cijelu familiju ukaburit' . I mene i sve moje koji treptimo kad neko makar ciglu podigne s puta i čestitamo mu, a kamoli da nismo van sebe što je po čaršiji uredno, što ima svjetla, što po Kamenom mostu nije ruglo, što Zeničanka ne izgleda ko da će se raspast' što su ploče po podu koje (mada prejeftine i mada nelegalno isporučene umjesto pravih) izgledaju bolje od rupahija i lokvi po kojima smo gazili.

Smetaju vam boje fasada? Smeta vam što nije "Džehennem sive boje" ko recimo '86 kad smo se zatvorili u kuću i kad su na Radio Zenici upozoravali da ne hodamo? Jašta, bolje su boje koje su davali 11t, 14t, 16a, 17a i 21c VTL (za "prave" Zeničane to to su dimnjaci koji su danas srušeni) u 16.45 ispuštali Kadmium i to 85 tona po glavi stanovnika godišnje?

Elma Kadić koja se rodila i 41 dan umirala od krvnog trovanja u stomaku majke joj Enise? Regruti koji su kašljali kad bi na spirometar puhnuli jedva 10.000 a jaro iz Bugojna 'nako ofrlje puhne 35.000 ??? Ma super nam je bilo, davali su nam da od našeg rada u Željezari imamo crkavicu i mi bili siti i šutili umjesto da smo okrenuli pare koje je Tomić i ostali papci (osim Eze Arnautovića, Bog mu dao!) prosipali po Beogradu, Pančevu i Bjelovaru .

I na ovom forumu, umjesto na nekom "Zenica Y" forumu vidi nas - na Sarajevo X koji je jedino mjesto gdje se kibernetski pismeno čeljade može pojaviti i prozboriti. Ali zato njima svaka čast a nama veliko kuš jer nismo u stanju ništa svoje sačuvati i napraviti da valja.

Lakše je tvrditi da je Sarajevo više Zenica i pričati o Legolandima i bukvama ... Ja ovdje živim, čistim svoj haustor i svako proljeće sa svojim starim komšijama od 31, 34 i 40 okopavamo park pred zgradom. Imamo mi i penzionere. Čistokrvne Zeničane. U epicentru čaršije, na Talića brdu. Zamislite, imamo i struju a i točak smo otkrili ...

Kritizerima Zenice i sadašnjeg načelnika, ako imate šta bolje da uradite bujrum, ako ne sram da vas bude i poklapajte se, red vam je. Zeničanima, ističite lijepo jer "Lijepim se Lijepo Rađa".

Ovakav flood nisam napisao u životu i sigurno neću nikad više.

genija

Post by genija » 16/10/2006 22:01

Prvo, sta god uzimas...smanji dozu,

drugo, kada se to u Ze nije smjelo izlaziti vani, cekiraj bolje podatke prije nego sto ih napises,

trece, niko nije htjeo otici iz Ze nego smo MORALI, dakle imamo isto pravo komentarisati o nasem gradu kao i ljudi sto su jos dole,

i napokon, ovo sto si smrljo nemogu ni skontati kako treba vecinom sto si pokusao napisati, ali jedno sto si pogresio je da je u Titovo vrjeme bilo najljepse pa ti pricaj sta god hoces o sivim bojama i ostalim ...

p.s. mrsko mi je citati cijeli tekst, dakle sljedeci put manje brbljanja a vise logike.. :D

thron

Post by thron » 16/10/2006 22:38

drugo, kada se to u Ze nije smjelo izlaziti vani, cekiraj bolje podatke prije nego sto ih napises,

Za one neupucene i mladje za razliku od danas vidljiva 2 dimnjaka zeljezara je nekada imala 132 dimnjaka koji su redovno ispuštali kilotone sumpora u vazduh. Redovna su bila jutarnja upozorenja na radio zenici da se ne izlazi i ne otvaraju prozori.
Svi se sjecamo crnog snjega, žutog vazduha i kiselog mirisa, parnog i nepranog rasporeda voženja automobila itd.
I ptice znaju da se Tetovo, Gradisce i ostala mjesta nisu golim okom vidjela iz Zenice dok rat nije zaustavio željezaru.

genija

Post by genija » 16/10/2006 23:08

Neznam ja odakle ste vi,
ali ja se sjecam da su upozorili ljude da ne izlaze a nije da se nije smjelo, a ja sam zivila u centru i nesjecam se ja, moji roditelji, nena, pranena, pra pra nena, da se u Ze nekad nije smjelo izaci vani!
Pretjeruje te i to ufff...

thron

Post by thron » 16/10/2006 23:21

genija wrote:Neznam ja odakle ste vi,
ali ja se sjecam da su upozorili ljude da ne izlaze a nije da se nije smjelo, a ja sam zivila u centru i nesjecam se ja, moji roditelji, nena, pranena, pra pra nena, da se u Ze nekad nije smjelo izaci vani!
Pretjeruje te i to ufff...
Pa naravno da su samo upozoravali što misliš da su upozoravali nego zato što je bilo opasno nisu mogli bukvalno zabranit čitavom gradu da se iseli iako je bilo i takvi prijedloga, samo kao primjer kretanje emisije SO2 na području Zenice se može vidjeti na primjeru Željezare Zenica, čija su postrojenja u zeničku atmosferu u predratnom periodu izbacivala oko 77.000 t SO2 godišnje. U toku 1999. godine je iznosila nešto više od 58 t to je oko
1 327.58 puta više nego danas pa ti malo razmisli gdje je taj sumpor završio .

londza

Post by londza » 16/10/2006 23:25

De ba sta vam je Sad je Zenica ispala Najzagadjeniji grad na svjetu, gdje niko nije mogo distati ili cak izlaziti napolje..

daj ba jestel' svi poludili?? !!!

hool

Post by hool » 16/10/2006 23:30

thron wrote:drugo, kada se to u Ze nije smjelo izlaziti vani, cekiraj bolje podatke prije nego sto ih napises,

Za one neupucene i mladje za razliku od danas vidljiva 2 dimnjaka zeljezara je nekada imala 132 dimnjaka koji su redovno ispuštali kilotone sumpora u vazduh. Redovna su bila jutarnja upozorenja na radio zenici da se ne izlazi i ne otvaraju prozori.
Svi se sjecamo crnog snjega, žutog vazduha i kiselog mirisa, parnog i nepranog rasporeda voženja automobila itd.
I ptice znaju da se Tetovo, Gradisce i ostala mjesta nisu golim okom vidjela iz Zenice dok rat nije zaustavio željezaru.
Kako smo onda smjeli ici u skolu, kao djeca u prvu smjenu, imam pluca zdrava i ogromna, odem u PETICU na dno bez problema i dan danas :D

koop

Post by koop » 17/10/2006 10:12

@FleetStrike - samo da kazem svaka cast majstore.

Za ostale koji umanjuju "doprinos" zeljezare, ja samo mogu reci da se ja sjecam crnih snjegova, smoga kad se na odmutu drugi soliter nije vidio iz prvog, i redova u dispanzeru (bronhiticari i plucno oboljeli), upozorenja o preporucenim ostancima kuci radi povecanih emisija SOs i CO-a na radio zenici...

Kaiser

Post by Kaiser » 17/10/2006 14:43

Ovi nešto mlađi se ne sjećaju da je displej na zgradi Jugobanke pored tačnog vremena i temperature pokazivao i količinu sumpora u vazduhu. :sad:

londza

Post by londza » 17/10/2006 14:57

koji mladji?

Pa vi Skupa Svi opet ste mladji od mene, samo znate pametovati, ja se sjecam Zenice, i ne tako opasno i grozno za zivit
kao vi!

nineac

Post by nineac » 17/10/2006 15:10

Zenica jeste bila jedan od najzagadjenijih gradova evrope! Bez ikakve diskusije! Opet manje zagadjena od razvijene rurske oblasti!
Sada kakave veze to ima? Tako je to bilo, i sta sad? Da izvrsimo svi kolektivno samoubistvo! Neka nam je to pouka, i da ubuduce pametnije radimo!
Imam osjecaj da bi svi nekako voljeli da smo zagadjeni kao rurska oblast a da imamo njihov standad. Danas se suocavamo sa gorim problemima, npr. autima, gdje samo na papiru postoji regulativa o ispusnim plinovima i tehnickoj ispravnosti auta. Jel se nekome cini da su sarajevo i zenica danas cisti gradovi? Po svjetskim standardima ono sto mi vozimo je zlocin prema okolini! Ali nevidim da neko dize buku zbog toga, stoga nevidi koji je problem bio prije.

thron

Post by thron » 17/10/2006 15:10

londza wrote:koji mladji?

Pa vi Skupa Svi opet ste mladji od mene, samo znate pametovati, ja se sjecam Zenice, i ne tako opasno i grozno za zivit
kao vi!
Jesi ti fakat cudan tip, niko ne spori tvopje misljenje, svako ima svoje sjecanje i stvari koje je volio a koje ne , ja licno mislim da je Zenica danas defacto 100000000 puta cisca i zdravija za zivot od one tamo Zenice. Naravno da mi neke stvari fale, vecinom prijatelji koje su 90-e progutale i posijale po svijetu, fali mi kasato, fali mi svasta nesto.

Ako ti drugacije mislis uredu i to je OK. Da je bilo grozno za zivit ne bih rekao ali su sigurno djeca u Travniku npr imala bolju, napominjem bolju, šansu za zdrav život nego mi. Ja licno imam problema sa plucima i neznam jeli to vezano za Zeljezaru ili nesto drugo ali da je imala udjela to sam 100% siguran.

I da i danas mogu i sa ovakvim plucima na 5-cu na dno :) ,

E ljudi ko sjeca onog dokumentarca o Tetovu što je pokupio nagrade u svijetu a baš prica o zagadjenju.

coltrane

Post by coltrane » 17/10/2006 15:22

Lijepa Zenica.

londza

Post by londza » 17/10/2006 15:34

thron hahahaha na tvoje komentare.....

Sada,,, imas nesto direktno da kazes uvezi mene... nedo ti bog.

Sta to Ti mislis, da si ti pozvan da rjesavas ekonomske probleme sto su jednom navodno trovali ljude...
A to sto se tice pluca, moja familija je u Zenici od kako postoji grad, i nikada nismo imali problema sa plucima...........
A ko me se nije svidjalo u Zenici mogao je otici, ali NISI i sada nekukaj....,

thron

Post by thron » 17/10/2006 15:46

londza wrote:thron hahahaha na tvoje komentare.....

Sada,,, imas nesto direktno da kazes uvezi mene... nedo ti bog.

Sta to Ti mislis, da si ti pozvan da rjesavas ekonomske probleme sto su jednom navodno trovali ljude...
A to sto se tice pluca, moja familija je u Zenici od kako postoji grad, i nikada nismo imali problema sa plucima...........
A ko me se nije svidjalo u Zenici mogao je otici, ali NISI i sada nekukaj....,

Ovo je tema Zenica nekad i sad i imam pravo kao i svaki drugi gradjanin Zenice ukljucujuci i tebe da dam svoje misljenje. Ako ti se nesvidja ti daj konkretan odgovor ili podatke. Ovdje ljudi daju svoja sjecanja na dobre i lose stvari, po tebi su izgleda bile sve dobre po meni nisu .

Tu se nas tzv razgovor zavrsava.

Sto se tice prijetnji ne uplici boga , radi sto ti je radit.

boginjae

Post by boginjae » 17/10/2006 15:47

Slazem se sa nineac-om, :razz:

Bilo i proslo, ima drugih problema na koje se treba koncentrisati....
Meni je ipak bilo uvjek najljepse u Zenici, od svih ostalih gradova gdje sam bila, rodni grad je uvjek najljepsi i ako je zagadjen :)

Post Reply