Zenicka politicka scena-all about!

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1101 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by _BataZiv_0809 »

Tempo wrote: 22/12/2021 20:52
U dobroj sam kondiciji. Ako imas kakve zenske rodbine... Mada kad bolje razmislim, ne volim ni seljanke.
Tempo 2 sedmice hladjenja
User avatar
Casual's
Posts: 5713
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1102 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Casual's »

Tempo, javi se,
Neke se pobede dobijaju na juriš .
Ne tvrdoglavi se, :D
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1103 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by belfy »

Tempo wrote: 22/12/2021 16:19
Nivelacija wrote: 22/12/2021 15:22

:lol: :lol: :lol:
Pa da, to i kazem, slabo baratam sa tim stvarima. Sva ta brda, slivovi, sela.. ja veze o tome nemam. Ponekad vidim autobus na kojem pise stanica-dolača, ili stanica-jezera. Jebi me ako znam gdje je i sta je dolača, ili da imaju neka jezera.
vidim da si banovan, ali ces skoro opet pisati, a svakako ovo ne pisem samo zbog tebe... sve ovo sto si ovdje napisao je malogradjanstina u svojoj biti. promocija slavljenja neznanja. u najmanju ruku tuzno. jos si se i sam izjednacio sa "seljacima" na kraju. hvalili su se i ostali malogradjani sa time na ovoj temi vise puta, pa, evo, cak i nakon tvoj posta.

poznavanje svoje uze, ali isto tako i sire okolice je nesto krucijalno. ako ces ti Tetovovljane nazvati seljacima, a ne znati da je od istog Zenica i nastala je nedostatak znanja. ako gledamo u tom smjeru dalje - i Vranduk je selo koje obiluje seljacima. pajel?

znati kako je Orahovica dobila ime je isto vrijedno koliko znati i kako je Bistu Nuova dobila ime.

ako u svom skromnom zivotu nisi mogao naci vremena da sam vidis gdje je Dolaca i da li Jezera imaju jezera, a sto ti je na minutama voznje, o cemu onda pricati? taj iz Dolace ili Jezera Zenicu zna bolje nego sto ti znas Dolacu ili Jezera. tu je on u prednosti i zato malogradjanstina nije pozeljna. njen najveci domet i jeste osvrtanje odakle je ko.

imao sam zelju napisati vise, ali moram gibati...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1104 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by _BataZiv_0809 »

Kako jezik hoce pravo, pa to je cudo. Nema drzave, sve se svodi na individualnu akciju politickih namjesnika. Koje provincijalno razmisljanje premijera jedne vlade:

Premijer ZDK Mirnes Bašić je kazao da svaku priliku s međunarodnim zvaničnicima koriste kako bi zatražili podršku za Kantonalnu bolnicu u Zenici u vidu opreme.

"Ovo je rezultat takvih sastanaka što je dogovoreno na političkom nivou, zahvaljujući našem doktoru Maliku Ejuboviću. Zahvaljujem mu se na ovom zadatku i što smo danas u našu KBZ dobili ovu vrijednu donaciju", izjavio je Bašić.

Donator ti tu sjedi, ti se zahvaljujes svom stranackom kolegi. :-)

Dodao je da je u ovoj ustanovi započet i historijski projekt energetske efikasnost te da je raspisan javni poziv, ali i da će, ponovo putem politike, od Federalnog parlamenta dobiti Zakon o finansijskoj konsolidaciji zdravstvenih ustanova FBiH preko kojeg će KBZ dobiti ozbiljan iznos sredstava.


Nece bolnica nista dobiti putem politike. :-) Mislim hoce u glavama SDA štakora. Njima je politika svs dala sto imaju u zivotu, pa je logicno da tako razmisljaju. KBZ ce dobit pare od sredstava koja njeni pacijenti uplacuju u drzavnu kasu.
addiction
Posts: 149
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#1106 Re: Zeničani

Post by addiction »

Image

Logican epilog……..
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1107 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by belfy »

_BataZiv_0809 wrote: 27/12/2021 14:21 Kako jezik hoce pravo, pa to je cudo. Nema drzave, sve se svodi na individualnu akciju politickih namjesnika. Koje provincijalno razmisljanje premijera jedne vlade:

Premijer ZDK Mirnes Bašić je kazao da svaku priliku s međunarodnim zvaničnicima koriste kako bi zatražili podršku za Kantonalnu bolnicu u Zenici u vidu opreme.

"Ovo je rezultat takvih sastanaka što je dogovoreno na političkom nivou, zahvaljujući našem doktoru Maliku Ejuboviću. Zahvaljujem mu se na ovom zadatku i što smo danas u našu KBZ dobili ovu vrijednu donaciju", izjavio je Bašić.

Donator ti tu sjedi, ti se zahvaljujes svom stranackom kolegi. :-)

Dodao je da je u ovoj ustanovi započet i historijski projekt energetske efikasnost te da je raspisan javni poziv, ali i da će, ponovo putem politike, od Federalnog parlamenta dobiti Zakon o finansijskoj konsolidaciji zdravstvenih ustanova FBiH preko kojeg će KBZ dobiti ozbiljan iznos sredstava.


Nece bolnica nista dobiti putem politike. :-) Mislim hoce u glavama SDA štakora. Njima je politika svs dala sto imaju u zivotu, pa je logicno da tako razmisljaju. KBZ ce dobit pare od sredstava koja njeni pacijenti uplacuju u drzavnu kasu.
da li bi iko mogao posavjetovati "postovanog" Malika da se vrati u struku i da postane postovani...
User avatar
Casual's
Posts: 5713
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1108 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Casual's »

Image

Jel ga primio ovdje?

Lajk - jest
dislajk - normalno da jest
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1109 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by anex »

User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#1111 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Ja_Ja »

Zabilježene aktivnosti na realizaciji skoro jedne trećine predizbornih obećanja gradonačelnika Kasumovića

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović nije imao predizborni program te je Istinomjer prikupio 21 obećanje iz javnih istupa Kasumovića tokom predizborne kampanje za Lokalne izbore u BiH 2020. godine. Istinomjer je u protekloj godini zabilježio određene aktivnosti na realizaciji devet obećanja, dok su na četiri obećanja provođene značajne aktivnosti. Gradonačelnik Kasumović još uvijek nije započeo s aktivnostima na realizaciji osam obećanja.

Image

U prvoj godini mandata Fuada Kasumovića značajne aktivnosti provodile su se na realizaciji četiri obećanja: “Poboljšanje uslova života u svim mjesnim zajednicama Grada Zenica”, “Izgradnja ambulante, apoteke i društvenih prostorija u mjesnoj zajednici Lukovo Polje”, “Podrška privredi i poljoprivredi” i “Nastavak uređenja gradskih i prigradskih puteva”.

U više mjesnih zajednica grada Zenica implementirani su razni projekti s ciljem poboljšanja uslova života njihovih građana/ki. S tim u vezi, vršene su aktivnosti na rekonstrukciji i sanaciji vodovodnih i kanalizacionih sistema u zeničkim naseljima, izgradnji društvenih prostorija, ambulanti i sl. Također, u sklopu projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u Bosni i Hercegovini“, u kojem učestvuje pet zeničkih mjesnih zajednica, u aprilu 2021. godine održan je prvi radni sastanak s predstavnicima/cama savjeta mjesnih zajednica Janjići, Briznik, Gorica, Stranjani i Donje Babino. Radi se o zajedničkom projektu vlada Švicarske i Švedske, a provodi ga Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u saradnji sa lokalnim zajednicama u BiH. U sklopu projekta, predstavnicima/cama pet mjesnih zajednica grada Zenica je 16.11.2021. uručena računarska oprema u vrijednosti 18.818,28 KM.

Image

Gradonačelnik Kasumović je u septembru 2020. godine potpisao Odluku o pokretanju javnog postupka za izgradnju ambulante s apotekom i društvenim prostorijama u Lukovom Polju, a radovi su počeli u februaru 2021. godine. Krajem septembra 2021. godine, radovi na realizaciji ovog projekta ušli su u završnu fazu.

Značajne aktivnosti sprovođene su s ciljem podrške privredi i poljoprivredi. Tako je Agencija za razvoj preduzeća – Eda, u saradnji sa Zeničkom razvojnom agencijom ZEDA i Službom za privredu i upravljanje razvojem Grada Zenice, u martu 2021. raspisala javni poziv za dostavljanje prijava za uvođenje inovacija u mala i srednja preduzeća (MSP) sa područja grada Zenice s ciljem unapređenja njihove konkurentnosti. U agenciji ZEDA je u maju 2021. održan trening za aplikante na javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava u oblasti privrede za 2021. godinu. S druge strane, u aprilu su potpisani ugovori s 20 korisnika/ca po javnom pozivu za dodjelu plastenika od 100 m2 sa dodatnom opremom putem sufinansiranja. Korisnici/e su potpisali/e ugovore u sklopu projekta “Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plastenicima na području Grada Zenice u 2021. godini”. Također, Grad je krajem jula osigurao bespovratna sredstva za podsticaj razvoja 13 obrta i 15 privrednih društava, nakon čega su potpisani ugovori s aplikantima koji su ostvarili pravo na dodjelu sredstava. Između ostalog, Gradska uprava je u martu 2021. realizovala inicijativu o otkupu viška poljoprivrednih proizvoda, s ciljem pružanja finansijske podrške poljoprivrednim proizvođačima s područja grada Zenice.

Image

U budžetu Grada Zenica za 2021. godinu, za izdatke za tekuće održavanje putne mreže predviđena su sredstva u iznosu od 900.000 KM, te 1.950.000 KM za projekte rekonstrukcije i investicionog održavanja putne mreže. U protekloj godini, na više gradskih i prigradskih puteva, realizirani su projekti sanacije oštećenih i asfaltiranja makadamskih puteva. Od početka ovog mandata gradonačelnika Kasumovića, intenzivno su izvođeni radovi i na asfaltiranju Ulice Bistua Nuova.

U dosadašnjem mandatu Fuada Kasumovića, najveći broj obećanja dobio je ocjenu započeto, a neka od tih obećanja odnose se na izgradnju postrojenja za tretman otpadnih voda, realizaciju projekata toplifikacije i gasifikacije grada, podršku udruženjima i nevladinom sektoru i početak projekta izgradnje žičare.

U septembru 2021. godine, objavljen je pretkvalifikacioni tender za izbor izvođača radova na izgradnji postrojenja za tretman otpadnih voda u Banlozima. Tada su vršeni i geološki istražni radovi, nakon čega slijedi ispitivanje tla na osnovu uzetih uzoraka s preporukama za gradnju planiranog postrojenja.

Što se tiče projekata koji se odnose na toplifikaciju, Grad Zenica je obezbijedio 333.021,16 KM za realizaciju 16 ugovora o sufinansiranju izrade termoizolacione fasade – utopljavanje stambenih objekata kolektivnog stanovanja i zamjene krovova izrađenih od azbestnih ploča.

Image

Također, budžetom je predviđeno i 200.000 KM za finansiranje programa i projekata udruženja i organizacija boračke populacije te transfer od 100.000 KM Udruženju penzionera za pomoć socijalno ugroženim penzionerima. Planiran je i transfer za neprofitne organizacije i udruženja, u iznosu od 20.000 KM, te su predviđena i sredstva u iznosu od 35.000 KM za finansiranje nacionalnih udruženja, udruženja nacionalnih manjina i kulturno-umjetničkih društava. Između ostalog, u augustu 2021. godine, gradonačelnik je potpisao ugovore sa predstavnicima nevladinih organizacija odabranih po javnom pozivu organizacijama civilnog društva za predaju prijedloga projekata u sklopu raspodjele budžetskih sredstava za 2021. godinu. Za realizaciju ovog javnog poziva, iz budžeta je izdvojeno 17.000,00 KM.

Kada je riječ o projektu izgradnje žičare, na sjednici Gradskog vijeća, održanoj 17.6.2021, predstavljen je projekat žičare Zenica – Smetovi. Kako su saopćili iz Gradske uprave, cilj izgradnje žičare je “razvoj turizma tokom ljetnog i zimskog perioda, poboljšanje kvalitete života građana, izgradnja infrastrukture i otvaranje novih radnih mjesta”. Procijenjena vrijednost investicije iznosi 35 miliona KM.

Iako u prvoj godini mandata Fuada Kasumovića nije ispunjeno nijedno obećanje, na skoro jednoj trećini obećanja provođene su aktivnosti s ciljem njihove realizacije u većoj ili manjoj mjeri. U skladu sa Istinomjerovom metodologijom, 20% obećanja Fuada Kasumovića ima visoku vjerovatnoću ispunjenosti do kraja mandata, dok 64% njih ima srednju vjerovatnoću.

(Istinomjer.ba)
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#1112 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Ja_Ja »

Ako sam dobro skontao popratni materijal za sutrasnju sjednicu vijeca od sutra mozemo da se okupljamo i protestvujemo po citavom gradu bez ikakve najave.
User avatar
Casual's
Posts: 5713
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1113 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Casual's »




:lol:
User avatar
Rothmans
Posts: 2848
Joined: 21/11/2019 21:32

#1115 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Rothmans »

https://fb.watch/alOmnAma_s/

:mrgreen:

Mogu mislit kako ih maltretira nasamo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1116 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by _BataZiv_0809 »

Botovi sve nervozniji :D
User avatar
Casual's
Posts: 5713
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1117 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by Casual's »

User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#1118 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by N.N. »

Zenicu da Fudo nije potrefio, nikada kanton ovoliko ne bi ulagao :mrgreen:
Dakle + pisi za Fudu!

Hahahaah
User avatar
gentoo
Posts: 3226
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#1119 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by gentoo »

Mogu zamisliti haosa u cijelom gradu ako ministar ikad zapocne sa tim kruznim. Ima most da bude zacepljen non-stop, bulevar vjerovatno isto, tamo negdje do Pera kolona a Londja negdje do maksuzije.. :D
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#1120 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by N.N. »

I sada je tako u terminu od 15 h do 17 h svaki dan.

KT se ondje mora praviti.

I makar jos jedan most preko Bosne.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1121 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by _BataZiv_0809 »

Gdje bi taj most smjestio :-?

P.S. ovo sve pokazuje koliko je kantonalnu vlast sve vrijeme bolio kurac za Zenicom. Ali kasno Marko na Kosovo stize.... :-D
User avatar
N.N.
Posts: 2995
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#1122 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by N.N. »

Pa postojao je nekada neki plan za most od Blatuse preko M17 i da izadje gore na Crkvicko brdo.

Za par godina ces imati problem i sa nadvoznjakom kod Centra ovamo. Regulacioni Crkvicko brdo je usvojen, sa par nabacanih zgrada i objekata gore, mi cemo saobracajni cep imati od KT Lamela do gore skroz...

Kanton, slazem se.
Ovo sada sto rade je najbolje od osnivanja istog :mrgreen:
I neka se tjeraju u radovima, jebes im mater.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1123 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by anex »

Kroz Crkvicko je išao tunel....koliko se sjećam.
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#1124 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by scarr »

Rekonstruisati pjesacki most koji ide na kamberovice, spojit ga nekako s crkvicama/nadvožnjakom, a pored napraviti manji pješački
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#1125 Re: Zenicka politicka scena-all about!

Post by scarr »

I po meni je bio apsurd staviti bukvalno sve kruzne tokove na sve raskrsnice, nismo mi takav narod da kad guzve krenu postujemk kulturu saobracaja i prednosti. Mozda je trebalo ostaviti neki semafor a rekonstruisati raskrsnice. Dobro je kad nema guzve, al kad je guzva onda KT pravi haos..
Post Reply