Da li je istina da je Vlasic najbolji skijaski centar u BiH?

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#51

Post by nineac »

Sve tri slike su s kraja decembra 2006!
Image
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#52

Post by nineac »

A evo za ljubitelje vlasica!
Image
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#53

Post by tueg »

GandalfSivi wrote:Jel' vi ovo ozbiljno pricate o Vlasicu kao skijaskom centru??? Daj ba sta vam je, idite pravite sir, bolje bi vam bilo.
Zamisljam te vec kako si cupao kosu kada si cuo da je kupljena sjedesnica. Tuzno

Nineac, hvala na slikama, a bilo bi super ako ih imas jos
skijas
Posts: 8
Joined: 14/02/2007 20:24

#54

Post by skijas »

sta je to? slike o prirodnim ljepotama ili ski centru. ski centar zahtjeva malo vise osim brda i planine iznad na kojoj se ne moze skijati.
dajte ljudi, spustite se malo na zemlju. lakse cete zivjeti.

kako vam nije bilo snijega ove sezone (osim par iznimaka) nije ni gostiju bilo. zna se gdje ga je bilo. u ski centrima, pa iako tanje nego inace ali ga je bilo. znaci, lijepa planina, ali daleko od ski centra. cuvajte je ali se ne furajte previse da nebi ste na nos pali, kao ste ste ove sezone pali zbog snijega, kojeg je bilo gore na vrhu "gdje ljudska noga ne moze tek tako krociti"
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#55

Post by nineac »

skijas wrote:sta je to? slike o prirodnim ljepotama ili ski centru. ski centar zahtjeva malo vise osim brda i planine iznad na kojoj se ne moze skijati.
dajte ljudi, spustite se malo na zemlju. lakse cete zivjeti.

kako vam nije bilo snijega ove sezone (osim par iznimaka) nije ni gostiju bilo. zna se gdje ga je bilo. u ski centrima, pa iako tanje nego inace ali ga je bilo. znaci, lijepa planina, ali daleko od ski centra. cuvajte je ali se ne furajte previse da nebi ste na nos pali, kao ste ste ove sezone pali zbog snijega, kojeg je bilo gore na vrhu "gdje ljudska noga ne moze tek tako krociti"
Nekontam ovaj tvoj post? Koji su to ski centri po tebi? De malo pojasni?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18245
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#56

Post by GandalfSivi »

tueg wrote:
GandalfSivi wrote:Jel' vi ovo ozbiljno pricate o Vlasicu kao skijaskom centru??? Daj ba sta vam je, idite pravite sir, bolje bi vam bilo.
Zamisljam te vec kako si cupao kosu kada si cuo da je kupljena sjedesnica. Tuzno

Nineac, hvala na slikama, a bilo bi super ako ih imas jos
Ma meni je drago da se Vlasic razvija, ali mi nekako smijesno porediti Vlasic sa olimpijskim planinama. Nista drugo...
skijas
Posts: 8
Joined: 14/02/2007 20:24

#57

Post by skijas »

na balkanu (osim bugarske, gdje nisam bio i bez slovenaca) jedini ski centri su jahorina i bjelasnica.
planine kao vlasic, blidinje, kopaonik, kupres, bjelolasica su manje vise prirodne ljepote, gdje se moze skijati. neki su manje neki vise uredjeni i dovedeni do savrsenstva. ali to je to.
samo ove dvije nase ljepotice na koje treba da budemo ponosni se mogu (naravno nakon masivnoh ulaganja) porediti sa europskim centrima, sa svim bosanskim carima i manama.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#58

Post by Bobi »

skijas wrote:sta je to? slike o prirodnim ljepotama ili ski centru. ski centar zahtjeva malo vise osim brda i planine iznad na kojoj se ne moze skijati.
dajte ljudi, spustite se malo na zemlju. lakse cete zivjeti.

kako vam nije bilo snijega ove sezone (osim par iznimaka) nije ni gostiju bilo. zna se gdje ga je bilo. u ski centrima, pa iako tanje nego inace ali ga je bilo. znaci, lijepa planina, ali daleko od ski centra. cuvajte je ali se ne furajte previse da nebi ste na nos pali, kao ste ste ove sezone pali zbog snijega, kojeg je bilo gore na vrhu "gdje ljudska noga ne moze tek tako krociti"
Hajd bolan shto si ljubomoran... :lol:.Kad je na Vlasicu bila skakaonica i odrzavao evropski kup u skijashkim skokovima po Bjelashnici su hodali samo medjedi :D.
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#59

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Vlasic nije najbolji skijaski centar u BiH. Vlasic je najbolji primjer bespravne gradnje i unistavanja prirodnih ljepota BiH.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#60

Post by nineac »

Nekontam kako to razvrstavas Jahorinu i Bjelasnicu od Vlasica? Zato sto su bile olimpijske igre pa su odmah predodredjene za ski centre gdje su ostali inferiorni prema njima.
To je ona nasa glupost, zivimo u proslosti a ne sadasnjosti. Ono slavimo svake gdine olimpijske igre koje su BILE i trosimo vazda pare a mozemo ih uloziti u te iste planine.
Znaci ako je tako nista se netreba razvijati (iako je vlasic visi od Jahorine, Vlasic: 1947m, Jahorina 1827m)?
Druga stvar ja sam ove godine skijao na jahorini i bilo je isto snjega kao i na vlasicu, stoga nebi ti bilo zgoreg da malo protegnes noge i do drugih planina. Sada privatni novac ce uciniti svoje, i nebi me cudilo da na kraju neko brdo u hercegovini bude razvijenije od sve tri ove planine, i nikog neinteresuje sto su nekada bile olimpijske igre. Sve je to fino, ali ta cinjenica nece dovesti investitore ako se vlasti nepotrude da ih devede.
A sto se tice predispozicija, malo manje potcjenjivanja nebi bilo lose, jer Vlasic ima daleko vece sada prihode od Jahorine i Bjelasnice, sto znaci da to sto je bjelasnica visoka neigra presudnu ulogu.
Inace prve tri slike su slike JAHORINE a ne vlasica!
skijas
Posts: 8
Joined: 14/02/2007 20:24

#61

Post by skijas »

Bobi,
malo si polupao loncice,
pricamo o ski centru ili ski skokovima? o ski centru ili medvjedima?
da ljubomoran sam na vlasic, ista kao sto sam kao vozac audija ljubomaran na vozece golfa.....
pravilo: ispeci pa reci....


Kralj Tvrtko XXVIII,
bespravna gradnja ili ne, vrhunski hoteli ili: govorimo o "najboljem" ski centru. a to vlasic sigurno nije niti sa niti bez bespravne gradnje.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#62

Post by nineac »

Inace za tvoju informaciju skijas na vlasicu je za novu godinu bilo 8.000 gostiju koji su slavili, stoga prvo se raspitaj o cinjenicama.
Sto se tice bespravne gradnje, sarajevska obilaznica je prvi primjer, sto znaci da je to bolest d koje pati komplet drustvo u BiH.
Inace vec dvije godine projekat "urbanizacije" na vlasicu pravi gradjevinski fakultet u sarajevu, gdje se sve "moze srediti" stoga taj fenomen je vezan i za sarajevo kao i za Travnik.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#63

Post by nineac »

Sta je za tebe ski centar? Jahorina ima bolje staze, ili bejalsnica, ali pored toga vlasic ima sada daleko bolje uslove,. Znaci ski centar ne cine najbolje staze, nego najbolja sveukupna ponuda.
Inace bobi ti je htio reci da nepodcjenjujes ostale planine jer nije skijanje pocelo na jahorini ili bjelasnici niti ce se tu zavrsiti.
miranda_
Posts: 94
Joined: 10/01/2007 16:04

#64

Post by miranda_ »

meni licno je Vlasic bez veze...Bjelasnica mi je idealna,zbog tezine staza,a osim toga i dosta se izgradilo...Vlasic je veca atrakcija zbog hotela :D realno...a Jahorina,je super zbog duzine staza i sto ima puno liftova
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65

Post by Bobi »

skijas wrote:Bobi,
malo si polupao loncice,
pricamo o ski centru ili ski skokovima? o ski centru ili medvjedima?
da ljubomoran sam na vlasic, ista kao sto sam kao vozac audija ljubomaran na vozece golfa.....
pravilo: ispeci pa reci....


Kralj Tvrtko XXVIII,
bespravna gradnja ili ne, vrhunski hoteli ili: govorimo o "najboljem" ski centru. a to vlasic sigurno nije niti sa niti bez bespravne gradnje.
Ma kakav si ti to skijash koji samo alpsko skijanje smatra skijashkim sportom :D.Vlashic je bio ski-centar(opet ponavljam) dok su po Bjelashnici hodali samo medjedi :) .I na kraju, ako vam se ne svidja ideja Vlasica kao vrhunskog mjesta za okupljanja skijasha sto na sve moguce nachine omalovazhavete,podcjenjujete i minirate svaki daljni napredak istog :D..pa ljubomora,sta je drugo :D.Drzite se vi svoje Bjelashnice i seljankluka na Jahorini a nas ostavite u svojoj besvjesti :D .
laguna
Posts: 44
Joined: 20/11/2006 12:49

#66

Post by laguna »

Samo da odgovorim ovom frustriranom skijasu:
Sto se tice snijega ove godine,kakve veze ima to sto je bilo ono malo snijega vise na Bjelasnici nego na Vlasicu?!Znas li slucajno koliko je bilo snijega prosle godine u Martu na Valsicu,a koliko na Bjelasnici.E pa ja cu ti reci,ako ne znas.Na bjelasnici je bilo jedva 40cm,a na Vlasicu 140 cm.Tako da ti ono poredjenje ne stoji.
Dalje,kazes bjelasnica ovo ono,Vlasic 0.Posto vidim da si malo slabije upucen u stanje na tim planinama,da ti ja kazem koju.Staze na bjelasnici su na visim nadmorski visinama,pa cak idu skoro do vrha,a na Vlasicu su na 1300-1400 metara.I ti se nesto hvalis bjelasnicom.Na Vlasicu se moze napraviti jos nekoliko desetina kilometara staza,sve do vrha,kao sto je to na bjelasnici,i to ce se ako Bog da uraditi i sta ces onda pricati.Kome ces onda kukati.Nego haj ti u Slo pa da vidis sta je sportski centar,a ne na bjelasnicu na onu livadu i hotel Marsal.Cujem danas da je budzet tvoga vrlog grada za ovu godinu 708 miliona maraka,od toga 600 miliona od poreza iz cijele Federacije.Sta ti mislis koliko ce ti lopovi koji su u tom tvom kantonu uloziti u tu tvoju bjelasnicu.JA mislim jedno veliko NISTA.A zasto,pa vrlo jednostavno,zato sto su lopovi i istovremeno gubari,sto je veoma tesko postici,jer oni i dan danas traze kojekakve donacije po svijetu za bjelasnicu,a ovamo pare lete na sve strane.I jos nesto ima da sa postovanjem spominjes Vlasic jer je ta BH planina imala bazen prije tvog vrloga grada iliti metropole,kako je volite nazivati,ma bruka i sramota i jos imas obraza nesto napisati ovdje.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#67

Post by nineac »

Pusti skijasa, vidio je ocito staze na jehorini i bjelasnici i to je to. Po njegovim postovima pocinjem sumnjat da je i tu uopce skijao.
A iznjegovih postova ocito izvire ljubomora, jer se vlasic vazda provlaci kroz novine i sl.
Najvisa kota skijaske staze na vlasicu je Markovac na 1.616m sto je za 170m nize od najvise kote na jahorini.
Medjutim vrlo brzo bi se trebalo poceti na izradi sjedecih ski liftova koji ce voditi na Paljenik koji je na 1947m.
Sto se tice snjega 2005 i 2006-te je na vlasicu bilo vise snjega nego na bjelasnici (ako izuzmemo strenu okrenutu hercegovini sto nema veze sa skijanjem ionako).
Jos slika vlasica i preljepe jahorine (jer ja nerazdvajam planine na sarajevske i druge) cu postaviti ubrzo cim se vratim home.
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#68

Post by tueg »

Ja volim Bjelasnicu, i to jako puno. Ali, Bjelasnica i pored svih ulaganja nikada nece imati vise od 10ak kilometara staza. Bjelasnica ce uvijek biti divlja, i tamo covjek nikada nece moci poslije skijanja izaci i prosetati negdje, a to je ono sto gosti traze. Vlasic ima potencijal od 50ak kilometara staza (neki kazu i vise), a ja mislim da bi se SVI trebali radovati nabavci trosjeda. Vlasic je takodjer jedna od najpitomijih planina u ovom dijelu Evrope, a takodjer i planina sa predivnim krajolicima. Bespravna gradnja jeste narusila Babanovac, ali ga sigurno nije unistila.

Ako neko misli da je Bjelasnica samo zato sto je olimpijska planina savrsena, grdno se vara. Bjelasnica ima samo trosjed, 3 sidra, i 2 tanjira (i to jako opaka tanjira), nazalost. Volio bih da ljudi vide uzivo kako izgledaju vrhovi Pavo, Cavo, i Paljenik na Vlasicu, i koji je to potencijal. Jako sam tuzan kada vidim ljubomoru zbog novih ulaganja

Nineac, s nestrpljenjem cekam.
Post Reply