Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7276 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

nepass1 wrote: 28/11/2021 21:32 Jedno pitanje, je li sklopka iskoci i onda moras rucno to sve ponovo paliti ili ide automatski?
Meni se desava nedeljom npr pravi se rucak (rerna i jedno ili dva kola), tv upaljen, radi vesmasina i samo nestane struje 3 sec i ponovo dodje
Ali to se npr ne desi pet-sest vikenda onda jedan vikend tri puta u deset minuta. I stalno je to u podnevnim ili poslepodnevnim satima. I samo nedeljom.
Vecina brojila je parametrirano da automatski ukljuci energiju .
Kod tebe je malo noviji sat me381 a stariji je me371 .
.
Rerna je oko 3.5 kw
Bojler 1.5 ... 2 kw
Ves masina 1.8 kw
ringla jedna 0.80 kw
usisivac oko 1.8 kw
.
Sad malo saberi kilovate :izet:
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7277 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

N.N. wrote: 28/11/2021 21:46 Pad napona. Neka ti neko provjeri struju malo.
Sklopka kada iskoci, ti je moras sam podici.
E da postoji u novim stanovima i fid sklopke pored osiguraca u stanu .
Ona cesto iskace zbog neispravnosti nekog uredzaja . A teze da ce iskocit od preopterecenja .
.
Neke sklopke su toliko osjetljive da iskacu kad pokipi kafa po el . sporetu ... npr :roll:
User avatar
nepass1
Posts: 9507
Joined: 06/07/2017 07:35

#7278 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

bilic wrote: 28/11/2021 21:49
nepass1 wrote: 28/11/2021 21:32 Jedno pitanje, je li sklopka iskoci i onda moras rucno to sve ponovo paliti ili ide automatski?
Meni se desava nedeljom npr pravi se rucak (rerna i jedno ili dva kola), tv upaljen, radi vesmasina i samo nestane struje 3 sec i ponovo dodje
Ali to se npr ne desi pet-sest vikenda onda jedan vikend tri puta u deset minuta. I stalno je to u podnevnim ili poslepodnevnim satima. I samo nedeljom.
Vecina brojila je parametrirano da automatski ukljuci energiju .
Kod tebe je malo noviji sat me381 a stariji je me371 .
.
Rerna je oko 3.5 kw
Bojler 1.5 ... 2 kw
Ves masina 1.8 kw
ringla jedna 0.80 kw
usisivac oko 1.8 kw
.
Sad malo saberi kilovate :izet:
Znaci ako je struja od 4,2 mozes ves masinu i rernu upaliti i to je to?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#7279 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by un1ted »

Ili dokupis jaču
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7280 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

nepass1 wrote: 28/11/2021 22:18
bilic wrote: 28/11/2021 21:49
Vecina brojila je parametrirano da automatski ukljuci energiju .
Kod tebe je malo noviji sat me381 a stariji je me371 .
.
Rerna je oko 3.5 kw
Bojler 1.5 ... 2 kw
Ves masina 1.8 kw
ringla jedna 0.80 kw
usisivac oko 1.8 kw
.
Sad malo saberi kilovate :izet:
Znaci ako je struja od 4,2 mozes ves masinu i rernu upaliti i to je to?
imas10 % prekoracit ... 4.2 + 0.42 je 4.62 kw .. pa kombinuj
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7281 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

Kod nas je predvidjeno grijanje strujom na teapeci
Tako da su jaki kablovi :mrgreen: moze sasomange da bude ukljuceno
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7282 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

Black swan wrote: 28/11/2021 22:29 Kod nas je predvidjeno grijanje strujom na teapeci
Tako da su jaki kablovi :mrgreen: moze sasomange da bude ukljuceno
KOd Tvina kvadrant ... Grbavica jedan dio . Kozevsko brdo
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#7283 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by breuer »

fkt, zašto na Koševskom nije planirano centralno grijanje iz sistema Toplana? Podstanica je u Braće Begić i centralno ima ona zgrada gdje je Robot samo...
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#7284 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by madesa »

breuer wrote: 29/11/2021 09:11 fkt, zašto na Koševskom nije planirano centralno grijanje iz sistema Toplana? Podstanica je u Braće Begić i centralno ima ona zgrada gdje je Robot samo...
Ciglane su zadnje sto imaju u onom kraju. Kosevsko cijelo nema centralno. I mene zanima razlog :D
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#7285 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by BadBoy »

madesa wrote: 29/11/2021 12:28
breuer wrote: 29/11/2021 09:11 fkt, zašto na Koševskom nije planirano centralno grijanje iz sistema Toplana? Podstanica je u Braće Begić i centralno ima ona zgrada gdje je Robot samo...
Ciglane su zadnje sto imaju u onom kraju. Kosevsko cijelo nema centralno. I mene zanima razlog :D
Pare
korporativnapohlepa
Posts: 45
Joined: 09/10/2011 19:12

#7286 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by korporativnapohlepa »



Evo nesto aktuelno.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#7287 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by BadBoy »

Zgrada gore na tranzitu al ovi pišu Grbavica uredno :lol:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#7288 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by foxlife »

pa nije popularno da se napise tranzit ili buca potok dobrosevici ili sta ja znam lakse napisati grbavica otoka stup ili sta je vec blizu dobrosevica a atraktivnije je
i onda ovaj sto kupi skonta da je od grbavice otoke stupa itd udaljen toliko da moras prevoz imati da bi dosao u to naselje
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#7289 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by tavustavus »

Dakle, jasno je i vidljivo iz prethodnih postova da je kapitalizam uveliko dosao i kod nas. Nažalost, većina mladih kao i drustvo u većini, nije spremno da moze napojiti ''gladna usta'' kojima je malo i da je kvadrat 10000, ali tako je zasad.ž

Oni koji ovdje imaju pare, kao i nasa dijaspora navijaju da cijene stanova i iznajmljivanje istih, odu u nebesa kao da su u sred Minhena. A Sarajevo Minhen nije, bar bi to trebalo biti jasno svima koji su dobacili do nekih evropskih metropola.

Ako ukucate samo pojam ''Bulevar'' u trazilicu olx-a i izaberete KS, stvari će Vam biti jasnije. Na svaki stan koji je na prodaju, slijedi 5 stanova za iznajmljivanje. To nam kazuje da imamo stanove u kojima stanuju duhovi, koji su tu kao nečija dobra investicija. Morate biti svjesni da svaka investicija ne donosi uvijek pare, pa vjerovatno neće ni ova biti svima isplativa.

U politickim krugovima, postoji ideja zonske podjele grada i kontrolisane gradnje prema potrebama stanovništva grada Sarajeva. Stanovi će se oporezivati na mjesečnom nivou sa bar 1KM po kvadratu kada se ne koriste, kao i nulta tolerancija na ''divlje'' izdavanje stanova. Ta sredstva će se preusmjeriti u infrastrukturno sirenje grada i kao pomoć kroz sufinansiranje mladima u kupovini stana i onima kojima je stan i zaista potreban. Kako sada stvari stoje, prema Vogošći, Hadžićima, Ilidži i Trnovu, imat ćemo po 300 zgrada, ali u kojima će zivjeti po 500 ljudi.

Dakle, niko ti nece braniti da imas stan u centru Sarajeva, ali budi spreman i da plaćaš tom istom Sarajevu legalno porez na ime izdavanja ili neizdavanja nekretnine.

Umanjiće se tako tražena najamnina od 500KM-700KM za Bulevar, kada na svoju investiciju budeš plaćao penale, kao i cijena istog od 3000KM po kvadratu, koliko je već dostigla na ilidži.

LP
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#7290 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

korporativnapohlepa wrote: 01/12/2021 22:59

Evo nesto aktuelno.
A sta je ono dvijestotine metara dalje kod mosta
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7291 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

breuer wrote: 29/11/2021 09:11 fkt, zašto na Koševskom nije planirano centralno grijanje iz sistema Toplana?
na kosevskom je bilo grijanje na struju(TA peci) isto kao u kvadrantu c.vila i aerodromskom naselju.
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#7292 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by corei3 »

kosevsko je ili ta peci ili plinsske fasadne peci
User avatar
nepass1
Posts: 9507
Joined: 06/07/2017 07:35

#7293 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Ma haj meni covjek prica pravi kucu na vratniku i jednom morao nesta do njega poslom. Kad adresa hadzijska ravan. Ko ne zna nek gugla gdje je ulica :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9507
Joined: 06/07/2017 07:35

#7294 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Nego prica mi zena skola na skenderiji tj sala za fizicko ugrozena od klizista?! Ne daju djeci da tu obave cas vec ih negdje drugo vode.
Je li suplja da bi se pravio nekad novi spo ili?
veliki_ah
Posts: 1080
Joined: 28/09/2008 23:42

#7295 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

tavustavus wrote: 02/12/2021 00:26 Dakle, jasno je i vidljivo iz prethodnih postova da je kapitalizam uveliko dosao i kod nas. Nažalost, većina mladih kao i drustvo u većini, nije spremno da moze napojiti ''gladna usta'' kojima je malo i da je kvadrat 10000, ali tako je zasad.ž

Oni koji ovdje imaju pare, kao i nasa dijaspora navijaju da cijene stanova i iznajmljivanje istih, odu u nebesa kao da su u sred Minhena. A Sarajevo Minhen nije, bar bi to trebalo biti jasno svima koji su dobacili do nekih evropskih metropola.

Ako ukucate samo pojam ''Bulevar'' u trazilicu olx-a i izaberete KS, stvari će Vam biti jasnije. Na svaki stan koji je na prodaju, slijedi 5 stanova za iznajmljivanje. To nam kazuje da imamo stanove u kojima stanuju duhovi, koji su tu kao nečija dobra investicija. Morate biti svjesni da svaka investicija ne donosi uvijek pare, pa vjerovatno neće ni ova biti svima isplativa.

U politickim krugovima, postoji ideja zonske podjele grada i kontrolisane gradnje prema potrebama stanovništva grada Sarajeva. Stanovi će se oporezivati na mjesečnom nivou sa bar 1KM po kvadratu kada se ne koriste, kao i nulta tolerancija na ''divlje'' izdavanje stanova. Ta sredstva će se preusmjeriti u infrastrukturno sirenje grada i kao pomoć kroz sufinansiranje mladima u kupovini stana i onima kojima je stan i zaista potreban. Kako sada stvari stoje, prema Vogošći, Hadžićima, Ilidži i Trnovu, imat ćemo po 300 zgrada, ali u kojima će zivjeti po 500 ljudi.

Dakle, niko ti nece braniti da imas stan u centru Sarajeva, ali budi spreman i da plaćaš tom istom Sarajevu legalno porez na ime izdavanja ili neizdavanja nekretnine.

Umanjiće se tako tražena najamnina od 500KM-700KM za Bulevar, kada na svoju investiciju budeš plaćao penale, kao i cijena istog od 3000KM po kvadratu, koliko je već dostigla na ilidži.

LP
Ovo se, naravno, nikad nece desiti. Prva vjecna glupost koju mi pusimo od strane vlasti su "preusmjeravanje" sredstava. Ja jos nikad nisam vidio da su neka sredstva koja su na osnovu necega prikupljena i stvarno preusmjerena. Realno je da oni ako hoce ovo da urade, njima ne trebaju sredstva da se preusmjeravaju. Novca ima i vise nego dovoljno i nacina da se budzet poveca ima i vise nego dovoljno, samo to znaci da onda trebaju poceti raditi svoj posao ili da natjeraju silne sluzbenike da krenu raditi svoj posao.
Sto moraju cekati da krenu sa nultom tolerancijom za divlje izdavanje? Mogu to krenuti odmah. Mogli su i prije 10 godina, samo sto ne zele jer su svjesni da ce tako zaskociti za vrat sebi i svojima koji imaju desetine jeftinih stanova koje izdaju, plus sto je to aktivan posao od 24 sata, a valja se peglati i raditi.

Sve je ovo supljak. Njima (vlasti na svim nivoima) odgovara da u svakoj sferi zivota bude ovaj polulegalni divljakluk, pa da imaju zakon i mogu kazniti ako im neko smeta, a s druge strane imaju moc da oni i njihovi jarani ne moraju nista raditi po zakonu.

Druga stvar je logicno da zbog ovog bezzakonja ljudi ulazu u nekretnine. Pare u bankama nikad nisu bile jeftinije, a krediti dostupniji. Takodjer, svaka stednja je uglavnom destimulisana, a ko ima iole pare, vise mu se isplati kupiti neki stan nego cuvati na banci. Stan se moze izdavati i donositi prihod, ne generise nikakav trosak, a u svakom momentu se moze i prodati da se vrate pare. Po trenutnom kretanju na trzistu, u dogledno vrijeme cijena nekretnina nece padati, nego samo rasti, a nebo je granica.
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#7296 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by azdralovic »

I da ponovimo jos jednom, nikakav porez nece otjerati ljude od nekretnina niti ce znacajno uticati na trziste
Vidjeti pod Bjelasnica
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#7297 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by van Basten »

nepass1 wrote: 02/12/2021 07:07 Ma haj meni covjek prica pravi kucu na vratniku i jednom morao nesta do njega poslom. Kad adresa hadzijska ravan. Ko ne zna nek gugla gdje je ulica :lol:
Ta "ravan" je samo za neiskusne... da im se smuci kad vide koliko je ravna :lol: :lol: :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#7298 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by geralt »

nepass1 wrote: 02/12/2021 07:08 Nego prica mi zena skola na skenderiji tj sala za fizicko ugrozena od klizista?! Ne daju djeci da tu obave cas vec ih negdje drugo vode.
Je li suplja da bi se pravio nekad novi spo ili?
Isao sam ja u tu skolu krajem devedesetih i dobro se sjecam da na brdascu iznad skole nije bilo nicega izgradjenog. Ni kuce, ni supe, ni stale, ni garaze, nicega. Sadili lokalci krompir. Postoji jako dobar razlog zasto se ni u jednom prethodnom rezimu tamo nije nista gradilo i pored atraktivne lokacije, a razlog je kliziste. A onda su se SDA inzinjeri sjetili da daju Benisu da gradi SPO na tom brdu, i to je vjerovatno pokrenulo brdo i ugrozilo skolu iznad.

Ono sto znam zasigurno, a pisao sam vec o tome na temi, je da ne bih uzeo stan u tim Benisovim zgradama da mi ga neko pokloni.

A ima i ta da bi mnogi voljeli da se skola zatvori skroz (prije par godina su vec pokusali), pa da mogu i tamo "posaditi" SPO.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65579
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7299 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 02/12/2021 10:45 Sve je ovo supljak. Njima (vlasti na svim nivoima) odgovara da u svakoj sferi zivota bude ovaj polulegalni divljakluk, pa da imaju zakon i mogu kazniti ako im neko smeta, a s druge strane imaju moc da oni i njihovi jarani ne moraju nista raditi po zakonu.
Poenta
User avatar
nepass1
Posts: 9507
Joined: 06/07/2017 07:35

#7300 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

geralt wrote: 02/12/2021 15:08
nepass1 wrote: 02/12/2021 07:08 Nego prica mi zena skola na skenderiji tj sala za fizicko ugrozena od klizista?! Ne daju djeci da tu obave cas vec ih negdje drugo vode.
Je li suplja da bi se pravio nekad novi spo ili?
Isao sam ja u tu skolu krajem devedesetih i dobro se sjecam da na brdascu iznad skole nije bilo nicega izgradjenog. Ni kuce, ni supe, ni stale, ni garaze, nicega. Sadili lokalci krompir. Postoji jako dobar razlog zasto se ni u jednom prethodnom rezimu tamo nije nista gradilo i pored atraktivne lokacije, a razlog je kliziste. A onda su se SDA inzinjeri sjetili da daju Benisu da gradi SPO na tom brdu, i to je vjerovatno pokrenulo brdo i ugrozilo skolu iznad.

Ono sto znam zasigurno, a pisao sam vec o tome na temi, je da ne bih uzeo stan u tim Benisovim zgradama da mi ga neko pokloni.

A ima i ta da bi mnogi voljeli da se skola zatvori skroz (prije par godina su vec pokusali), pa da mogu i tamo "posaditi" SPO.
Mislim,laicki, skola ugrozena a objekti iznad nisu. Ne mogu djeca u skolu a stanari mogu u svoje stanove. Ako postoji opasnost od klizista trebala bi zuta traka i oko benisa!?
Post Reply