Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#9301 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by forumskivojnik »

Haris.ba wrote: 16/02/2023 07:52
forumskivojnik wrote: 15/02/2023 20:51 Ja sam se na kraju ipak odlucila za notara jer notarski ured mogu ovlastiti za postupanje u sprovodjenju ugovora, da me zastupaju pred naldeznom PU ( izuzev dijela placanja poreza, to moram preko internet bankarstva licno uraditi ) i pred ZK uredom.
Koliko ce te capnuti? Meni notar trazio 250 po izlasku. Negdje ukupno 1000KM.

100KM + PDV za ovo sprovodjenje ugovora odnosno zastupanje pred PU i ZK, samo sto oni ne otvaraju stan ako PU odluci izaci na teren i stan pogledati.
450KM je notarski ugovor, on ionako zavisi od visine cijene nekretnine. Kod mene je ova cijena.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#9302 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by forumskivojnik »

BadBoy wrote: 16/02/2023 07:42
forumskivojnik wrote: 15/02/2023 20:51


Ja sam se na kraju ipak odlucila za notara jer notarski ured mogu ovlastiti za postupanje u sprovodjenju ugovora, da me zastupaju pred naldeznom PU ( izuzev dijela placanja poreza, to moram preko internet bankarstva licno uraditi ) i pred ZK uredom.
Možeš bilo koga ovlastiti sa sve te radnje davanjem punomoći, nije to ništa što samo notar može.

Znam to, ali ova usluga koju notarski ured nudi kao paket je prakticna, za mene posebno, osim toga moja mama jos uvijek radi, dovoljno sto ce me zastupati pred nadleznim komunalnim sluzbama jer to notari ne rade, ne mogu ili ne zele.
Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#9303 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Free Spirit »

Ima li kakvih informacija o novijim zgradama na Ilidži - jedna blizu aleje (ovo mene interesuje mada pretpostavljam da je cijena haos) a ima i par novih kod OBI-ja? Investitor, kvalitet gradnje?

Kod one prve zgrade odmah uz semafore bukvalno je rijeka tekla dok su kopali temelje (izbacivali vodu). Jedan od kolega ima rođaka koji je kupio prostor tu, ima problema sa vlagom već. Ne podrum već ulazi vlaga na ćoškovima stolarije haman...
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#9305 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by BadBoy »

forumskivojnik wrote: 16/02/2023 09:17
BadBoy wrote: 16/02/2023 07:42

Možeš bilo koga ovlastiti sa sve te radnje davanjem punomoći, nije to ništa što samo notar može.

Znam to, ali ova usluga koju notarski ured nudi kao paket je prakticna, za mene posebno, osim toga moja mama jos uvijek radi, dovoljno sto ce me zastupati pred nadleznim komunalnim sluzbama jer to notari ne rade, ne mogu ili ne zele.
Ja mislim da možeš povoljnije proći kod advokata (koji će ti završiti i komunalije), ali svakako, tvoj novac - tvoj izbor
neolukas
Posts: 3
Joined: 23/05/2013 11:00

#9306 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neolukas »

VladaFBiH wrote: 15/02/2023 09:29
mrshadow90 wrote: 14/02/2023 16:22 Kakva su vam iskustva sa potpisivanjem predugovora u Aveniji??

Ja potpisao isti kod njih u kancelariji, otisao u banku da platim kaparu, kazu u banci "ovaj predugovor vam nije pravno validan jer nije notarski ovjeren, ne mozemo sprovesti uplatu".

Nazovem advokata, potvrdi mi isto, predugovor nema dejstvo bez notara. Sad cekam da vidim sta dalje.
Mora i predugovor biti notarski "obrađen".
Imao isti slucaj sa Avenijom. Ne postoji notarski predugovor, vec smo isli notaru praviti pravi kupoprodajni ugovor zajedno sa firmom, gdje se obavezujes da ces platiti a oni izvrsiti gradnju.

Poslije etaziranja ide isplata ostatka te aneks ugovora i to je.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#9307 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

neolukas wrote: 25/02/2023 17:39 Imao isti slucaj sa Avenijom. Ne postoji notarski predugovor, vec smo isli notaru praviti pravi kupoprodajni ugovor zajedno sa firmom, gdje se obavezujes da ces platiti a oni izvrsiti gradnju.

Poslije etaziranja ide isplata ostatka te aneks ugovora i to je.
Moze se i predugovor notarski napraviti. Ali, nema potrebe jer i u praksi kada dodje prosjecan kupac cuje nesta predugovor, odmah odbija. Kaze, ja dajem pare, nikakav predugovor, daj ugovor. :D

Ti si sada opisao sustinu ugovora - ugovor o izgradnji, a nazvan je "kupoprodajni ugovor". Radi se i razlicitim ugovorima.

U sustini moze se nazvat i ugovor o prodaji duse. Bitna je sustina.
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#9308 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grof »

neolukas wrote: 25/02/2023 17:39
VladaFBiH wrote: 15/02/2023 09:29

Mora i predugovor biti notarski "obrađen".
Imao isti slucaj sa Avenijom. Ne postoji notarski predugovor, vec smo isli notaru praviti pravi kupoprodajni ugovor zajedno sa firmom, gdje se obavezujes da ces platiti a oni izvrsiti gradnju.

Poslije etaziranja ide isplata ostatka te aneks ugovora i to je.
Možeš li napisati ovdje ili u pp koliko si platio taj notarski ugovor i koliko su ti rekli da plaćaš naknadno taj aneks?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#9309 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

Grof wrote: 26/02/2023 15:50
neolukas wrote: 25/02/2023 17:39

Imao isti slucaj sa Avenijom. Ne postoji notarski predugovor, vec smo isli notaru praviti pravi kupoprodajni ugovor zajedno sa firmom, gdje se obavezujes da ces platiti a oni izvrsiti gradnju.

Poslije etaziranja ide isplata ostatka te aneks ugovora i to je.
Možeš li napisati ovdje ili u pp koliko si platio taj notarski ugovor i koliko su ti rekli da plaćaš naknadno taj aneks?
Naravno da postoji notarski predugovor.Kuporodajni ugovor mozes zakljuciti samo kada je etazirano tj.imas Zk
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#9310 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Ambula wrote: 15/02/2023 21:19 Uspjeli su ovom glupavom presudom da sjebu najuredjeniji dio ovog posrnulog bh. drustva koje se jeste fino placalo ali najvisi nivo pravni zastite se dobivao.

Sad kad advokat za petobu skarabudza ugovor, bice kuku pomagaj poslije. Ljudima kojima su u interesu sporovi i da prave picvajz

Ali proci ce vremena dok se ova presuda ne pocne primjenjivati i dok se posljedicno neki zakoni moraju mijenjati ali svakoga bih savjetovao da ide kod notara i pored drugih mogucnosti
Koji nivo zastite?

Bio kod notara, donio mu hrpu papira, da bi i nakon toga pukao klauzulu da su strane upoznate sa svim bla bla bla. Ogradio sebe max.

Ne treba ti notar da trazis svjez ZK izvadak, stanje o dugovanjima i ako treba historijat vlasnistva. Niti ti treba svjetski advokat za to. Cak bih rekao da ni treba uopste advokat. Jer sve te stvari mozes sam zavrsiti.

Trebas samo znati citati i da imas toliko koef inteligencije da mozes skontati da li neko ima dug od 10.000 KM ili mu je cist racun. I da vidis na ZK jel stoji njegovo ime, ima li neki teret i sl.

Ako neko nema uredan ZK, pa ni notar ti nece raditi taj ugovor.

Ako je i to sve previse za tebe, pa student 2 godine prava ti ovo moze zavrsiti.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#9311 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

Ono sto morate paziti kod predugovora da kod Novogradnje kvadratura moze varirati. Npr.investitor vam kaze da ima 54m2 a kasnije kod etaziranj se ispostavi da ima 53m2...Investitor vam po zakonu nije duzan vratiti novac za taj kvadrat
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#9312 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote: 27/02/2023 00:23 Koji nivo zastite?
Dvije stvari koje su notari sredili jeste da nema stavljanja svakakvih cestica po ugovorima (sto dovodi do nesprovodivosti u zk), i prakticno su sprijecili nekoga da se bavi prodajom istog stana/nekretnine vise puta "profesionalno".

Ko se sjeca divljeg zapada prije....
Thorgerson wrote: 27/02/2023 00:23
Ne treba ti notar da trazis svjez ZK izvadak, stanje o dugovanjima i ako treba historijat vlasnistva. Niti ti treba svjetski advokat za to. Cak bih rekao da ni treba uopste advokat. Jer sve te stvari mozes sam zavrsiti.

Pa ni sada se notar time ne bavi. Svjez zk izvadak uglavnom donosi prodavac. Notar samo to jutro provjeri u elektronskom sistemu je li bilo promjene.

Potvrde o dugovanjima isto tako donosi prodavac.
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#9313 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

vanjki wrote: 27/02/2023 07:34 Ono sto morate paziti kod predugovora da kod Novogradnje kvadratura moze varirati. Npr.investitor vam kaze da ima 54m2 a kasnije kod etaziranj se ispostavi da ima 53m2...Investitor vam po zakonu nije duzan vratiti novac za taj kvadrat
da ali obicno u ugovoru treba da ide prag tolerancije (do 1,5m2 ili slicno), ako je vece jedna strana isplacuje drugu
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#9314 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

nekome wrote: 27/02/2023 07:50
vanjki wrote: 27/02/2023 07:34 Ono sto morate paziti kod predugovora da kod Novogradnje kvadratura moze varirati. Npr.investitor vam kaze da ima 54m2 a kasnije kod etaziranj se ispostavi da ima 53m2...Investitor vam po zakonu nije duzan vratiti novac za taj kvadrat
da ali obicno u ugovoru treba da ide prag tolerancije (do 1,5m2 ili slicno), ako je vece jedna strana isplacuje drugu
Kod mene na predugovoru nije bilo tog spomena tako da pazite da vam to spomene
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#9315 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by citroen xm »

Pa neće valjda faliti više od 1 m2 posebno na ovim kvadraturama koje se najčešće prodaju... :-)
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#9316 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

Kvadrat nije jeftin i najbolje se osigurati..Bolje da znate da se to moze desiti nego da kasnije kazete nisam znao-la
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#9317 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by PM72 »

Prije se balkon u kvadraturu stana nije računao.
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#9318 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

PM72 wrote: 27/02/2023 19:28 Prije se balkon u kvadraturu stana nije računao.
ne znam kad "prije" ali balkon bi trebao biti 0.5x a lodja 0.75x, samo ne znam je li to investitorovo dobronamjerstvo ili nesto drugo
zato ne prave vise balkone...
edit: ovo se odnosi na novogradnju, za polovne stanove ide kako se ko dogovori jer ugovaras punu cijenu
Last edited by nekome on 27/02/2023 21:08, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17744
Joined: 30/04/2012 16:54

#9319 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by PM72 »

nekome wrote: 27/02/2023 20:44
PM72 wrote: 27/02/2023 19:28 Prije se balkon u kvadraturu stana nije računao.
ne znam kad "prije" ali balkon bi trebao biti 0.5x a lodja 0.75x, samo ne znam je li to investitorovo dobronamjerstvo ili nesto drugo
zato ne prave vise balkone...
Konkretno ću ti reći za Alipašino polje i Dobrinju.Balkoni nisu iste veličine,neki su uvučeni,neki izbačeni ali nisu ulazili u kvadraturu stana.Moj balkon je bio veličine 2 x 2,5 m.Prije se u kvadraturu računala unutrašnjost stana koja se zagrijavala centralnim grijanjem a sad bi izvođači računali u kvadraturu i poštansko sanduče.
Nisam se raspitivao ali mi naumpade,imaju li podrume ove nove zgrade po Stupu i Otoci?
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#9320 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

nekome wrote: 27/02/2023 07:50
vanjki wrote: 27/02/2023 07:34 Ono sto morate paziti kod predugovora da kod Novogradnje kvadratura moze varirati. Npr.investitor vam kaze da ima 54m2 a kasnije kod etaziranj se ispostavi da ima 53m2...Investitor vam po zakonu nije duzan vratiti novac za taj kvadrat
da ali obicno u ugovoru treba da ide prag tolerancije (do 1,5m2 ili slicno), ako je vece jedna strana isplacuje drugu
U predugovoru obično piše
Da može biti razlike u kvadratima stana do 2% gore dole.
Al je uvijek manje
Jer kad se stan izmalta na zidovima ima 1 cm i više malte
Tako da na stan od 50 m2
Dobiješ stan od 49 m2
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#9321 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by __Phoenix__ »

PM72 wrote: 27/02/2023 20:54
nekome wrote: 27/02/2023 20:44

ne znam kad "prije" ali balkon bi trebao biti 0.5x a lodja 0.75x, samo ne znam je li to investitorovo dobronamjerstvo ili nesto drugo
zato ne prave vise balkone...
Konkretno ću ti reći za Alipašino polje i Dobrinju.Balkoni nisu iste veličine,neki su uvučeni,neki izbačeni ali nisu ulazili u kvadraturu stana.Moj balkon je bio veličine 2 x 2,5 m.Prije se u kvadraturu računala unutrašnjost stana koja se zagrijavala centralnim grijanjem a sad bi izvođači računali u kvadraturu i poštansko sanduče.
Nisam se raspitivao ali mi naumpade,imaju li podrume ove nove zgrade po Stupu i Otoci?
Dobar hahaha
User avatar
Thorgerson
Posts: 8532
Joined: 15/04/2015 11:26

#9322 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Haris.ba wrote: 27/02/2023 07:42
Thorgerson wrote: 27/02/2023 00:23 Koji nivo zastite?
Dvije stvari koje su notari sredili jeste da nema stavljanja svakakvih cestica po ugovorima (sto dovodi do nesprovodivosti u zk), i prakticno su sprijecili nekoga da se bavi prodajom istog stana/nekretnine vise puta "profesionalno".

Ko se sjeca divljeg zapada prije....
Thorgerson wrote: 27/02/2023 00:23
Ne treba ti notar da trazis svjez ZK izvadak, stanje o dugovanjima i ako treba historijat vlasnistva. Niti ti treba svjetski advokat za to. Cak bih rekao da ni treba uopste advokat. Jer sve te stvari mozes sam zavrsiti.

Pa ni sada se notar time ne bavi. Svjez zk izvadak uglavnom donosi prodavac. Notar samo to jutro provjeri u elektronskom sistemu je li bilo promjene.

Potvrde o dugovanjima isto tako donosi prodavac.
Pa nisam ni rekao da to radi notar. Nego prodavac. Sam si eto odgovorio da notari nisu potrebni. Kad sam kupovao stan, pa sam sve odradio. Prodavac takodjer. Notar pregledao i utvrdio da je sve ok. Vjeruj mi da bi malo uvjezbanija cimpanza to isto mogla utvrditi. I pljunuli za to 500 KM. Zadrzali se 15 min. Poslije toga sam isao u poreznu, u ZK. Jer pazi u onih 500 KM ti ne ulazi ovo, nego je to dodatna usluga. Ma idite se u qrac.

Druga stvar, sve to se moglo davno rijesiti bez notara. Odnosno barem da nisu toliko bezobrazno skupi.

Uvezes sistem, da je sinhronizovan. Kraj price. Mozda i znas, ali i sada postoji teoretska sansa da prodas jedan stan dva puta.

Upravo jer nema te 100% uvezanosti sistema.

Mi smo neobrazovana telad. Pa su nam jednu malo ozbiljniju prodaju, predstavili ko kvantnu fiziku. Sve se to moglo srediti, a ovako su do sada ljudi dali milijarde maraka nekolicini ljudi. I opet nemamo sistem. Nego imas ljude, notare koji itekako grijese, te mogu raditi sta hoce. I radili su. Nije to bas tako cisto kako se predstavlja ovdje.

Ja sam za izbor. Ako nisi siguran, plati. Ali brate ako kupujem novogradnju, sve cisto. Pa koji qrac ja tu imam ista da placam notaru?! Za sta. Za urnek ugovora gdje izmjeni ime i cijenu. I opet ja dalje sve morao zavrsiti sam.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#9323 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by forumskivojnik »

__Phoenix__ wrote: 27/02/2023 21:12
PM72 wrote: 27/02/2023 20:54

Konkretno ću ti reći za Alipašino polje i Dobrinju.Balkoni nisu iste veličine,neki su uvučeni,neki izbačeni ali nisu ulazili u kvadraturu stana.Moj balkon je bio veličine 2 x 2,5 m.Prije se u kvadraturu računala unutrašnjost stana koja se zagrijavala centralnim grijanjem a sad bi izvođači računali u kvadraturu i poštansko sanduče.
Nisam se raspitivao ali mi naumpade,imaju li podrume ove nove zgrade po Stupu i Otoci?
Dobar hahaha
Avenija ima 1 ostavu po spratu (ne po stanu), na -etazama, na coskovima izmedju parking mjesta ima po 3-4 ostavice ali i one odose ispod ruke na podobne dok oni koji su kupili stanove koji su ostali, za sitnu raju, lose orjentacije nisu mogli doci do ostave u podzemnim garazama.
A i parking mjesta su prvo izabrali oni koji su prvi birali stanove a ono sto je ostalo opet ostade da "bira" "sitna raja".
U aveniji je vecina stanova rasprodata na netransparentan nacin i uglavnom kesom iz ruke u ruku.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#9324 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote: 27/02/2023 22:21
Haris.ba wrote: 27/02/2023 07:42

Dvije stvari koje su notari sredili jeste da nema stavljanja svakakvih cestica po ugovorima (sto dovodi do nesprovodivosti u zk), i prakticno su sprijecili nekoga da se bavi prodajom istog stana/nekretnine vise puta "profesionalno".

Ko se sjeca divljeg zapada prije....



Pa ni sada se notar time ne bavi. Svjez zk izvadak uglavnom donosi prodavac. Notar samo to jutro provjeri u elektronskom sistemu je li bilo promjene.

Potvrde o dugovanjima isto tako donosi prodavac.
Pa nisam ni rekao da to radi notar. Nego prodavac. Sam si eto odgovorio da notari nisu potrebni. Kad sam kupovao stan, pa sam sve odradio. Prodavac takodjer. Notar pregledao i utvrdio da je sve ok. Vjeruj mi da bi malo uvjezbanija cimpanza to isto mogla utvrditi. I pljunuli za to 500 KM. Zadrzali se 15 min. Poslije toga sam isao u poreznu, u ZK. Jer pazi u onih 500 KM ti ne ulazi ovo, nego je to dodatna usluga. Ma idite se u qrac.

Druga stvar, sve to se moglo davno rijesiti bez notara. Odnosno barem da nisu toliko bezobrazno skupi.

Uvezes sistem, da je sinhronizovan. Kraj price. Mozda i znas, ali i sada postoji teoretska sansa da prodas jedan stan dva puta.

Upravo jer nema te 100% uvezanosti sistema.

Mi smo neobrazovana telad. Pa su nam jednu malo ozbiljniju prodaju, predstavili ko kvantnu fiziku. Sve se to moglo srediti, a ovako su do sada ljudi dali milijarde maraka nekolicini ljudi. I opet nemamo sistem. Nego imas ljude, notare koji itekako grijese, te mogu raditi sta hoce. I radili su. Nije to bas tako cisto kako se predstavlja ovdje.

Ja sam za izbor. Ako nisi siguran, plati. Ali brate ako kupujem novogradnju, sve cisto. Pa koji qrac ja tu imam ista da placam notaru?! Za sta. Za urnek ugovora gdje izmjeni ime i cijenu. I opet ja dalje sve morao zavrsiti sam.
Nisam ja rekao da notari nisu potrebni. Niti sam rekao da se isti stan ne moze prodati dvaput - vec se brzo uhvati ko misli da se time bavi kao poslom.

Prvo, ni kod novogradnje ne mora da bude sve cisto. Ima slucajeva i danas u Sarajevu.

Stvar je sto notar nije svemoguc da rijesi sve probleme. On je tu da uvede malo sistema u nasu zelju za hvatanjem krivine gdje god moze.

Notari su to uspjeli.

Evo, sada je dopusteno otici kod notara i ovjeriti ugovor koji si sam napisao (uskoro i u praksi). Pa nek svako bira.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#9325 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by forumskivojnik »

...
Last edited by forumskivojnik on 27/02/2023 23:36, edited 1 time in total.
Post Reply