Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
nekome
Posts: 2927
Joined: 17/05/2011 10:41

#9351 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

5,5 sa PDV ili bez?
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#9352 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grof »

Prva "mala" pobjeda zabrinutih stanara: Sarajlije traže obustavu radova u Lubljanskoj

Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo je donijela zaključak o obnovi postupka izdavanja urbanističke saglasnosti za gradnju objekta na Kovačićima

Stanari ulica Emerika Bluma i Ljubljanske sa Kovačića, koji su krajem prošle godine digli glas protiv izgradnje velikog stambeno-poslovnog objekta od 7.500 kvadratnih metara na ovom lokalitetu, izvojevali su prvu “malu” pobjedu. Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo je donijela zaključak da se dopušta obnova postupka u predmetu izdavanja urbanističke saglasnosti na izgradnju stambeno-poslovnog objekta na mjestu ranije srušenih legalnih objekata u Ulici ljubljanska.

UVID U RJEŠENJE
U obnovljenom postupku, podnosiocima prijedloga koji su vlasnici nekretnina koje neposredno graniče sa ovom nekretninom kao zainteresovanim stranama omogućit će se uvid u idejno rješenje, pribaviti stručni nalazi vještaka geodete i urbaniste, saslušati stranke o svim činjenicama i okolnostima konkretnog slučaja te na temelju utvrđenih činjenica donijeti odluka.

- Zakonom o prostornom uređenju KS-a propisana je obaveza da se prije donošenja urbanističke saglasnosti omogući zainteresovanim stranama uvid u idejno rješenje, a zainteresovane strane u postupku, prema ovom propisu, vlasnici su i nosioci drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči sa nekretninom za koju se donosi urbanistička saglasnost. S obzirom na to da je uvidom u spis utvrđeno da vlasnici nisu bili uključeni u postupak, odnosno da je dostavljanje pismena zainteresovanim stranama koje nisu bile poznate u provedenom postupku izvršeno javnim priopćenjem na oglasnoj tabli ovoga organa, smatra se da su učinjene vjerovatnim okolnosti na kojima se zasniva prijedlog, između ostalog, navedeno je u obrazloženju zaključka Službe za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo.

Građani tvrde da se na gradilištu radovi izvode užurbano, pa će zato slijedeći korak biti traženje obustave radova do okončanja postupka.

- Ovim zaključkom kompletan postupak i procedura su vraćeni na početak. Mi ćemo svakako tražiti da se ospori i građevinska dozvola, odnosno da se obustave radovi do okončanja postupka, kazala je Lejla Sijerčić, advokatica koja zastupa 28 stanara.

PODZEMNE VODE
Podsjećamo, građani su se pobunili zato što strahuju da će njihova ionako ratom uništena imovina dodatno stradati, ali i zbog toga što smatraju da imaju razloga za sumnju u regularnost procedure izdavanja dozvola. Naime, prilikom izdavanja potrebnih dozvola nije stvarno, nego samo formalno ispoštovana procedura obavezne konsultacije vlasnika okolnih objekata. Niko ne poriče to da investitor ima sve potrebne dozvole za gradnju, ali stanari su opet zabrinuti jer se i ovaj lokalitet nekada zvao i Pišćivode, poznat je po podzemnim vodama, koje su već prije nekoliko godina pronašle put do podrumskih prostorija.


Oslobodjenje.ba
noviclan
Posts: 10877
Joined: 31/10/2013 06:48

#9353 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

Grof wrote: 31/03/2023 10:24 Prva "mala" pobjeda zabrinutih stanara: Sarajlije traže obustavu radova u Lubljanskoj

Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo je donijela zaključak o obnovi postupka izdavanja urbanističke saglasnosti za gradnju objekta na Kovačićima

Stanari ulica Emerika Bluma i Ljubljanske sa Kovačića, koji su krajem prošle godine digli glas protiv izgradnje velikog stambeno-poslovnog objekta od 7.500 kvadratnih metara na ovom lokalitetu, izvojevali su prvu “malu” pobjedu. Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo je donijela zaključak da se dopušta obnova postupka u predmetu izdavanja urbanističke saglasnosti na izgradnju stambeno-poslovnog objekta na mjestu ranije srušenih legalnih objekata u Ulici ljubljanska.

UVID U RJEŠENJE
U obnovljenom postupku, podnosiocima prijedloga koji su vlasnici nekretnina koje neposredno graniče sa ovom nekretninom kao zainteresovanim stranama omogućit će se uvid u idejno rješenje, pribaviti stručni nalazi vještaka geodete i urbaniste, saslušati stranke o svim činjenicama i okolnostima konkretnog slučaja te na temelju utvrđenih činjenica donijeti odluka.

- Zakonom o prostornom uređenju KS-a propisana je obaveza da se prije donošenja urbanističke saglasnosti omogući zainteresovanim stranama uvid u idejno rješenje, a zainteresovane strane u postupku, prema ovom propisu, vlasnici su i nosioci drugih stvarnih prava na nekretnini koja neposredno graniči sa nekretninom za koju se donosi urbanistička saglasnost. S obzirom na to da je uvidom u spis utvrđeno da vlasnici nisu bili uključeni u postupak, odnosno da je dostavljanje pismena zainteresovanim stranama koje nisu bile poznate u provedenom postupku izvršeno javnim priopćenjem na oglasnoj tabli ovoga organa, smatra se da su učinjene vjerovatnim okolnosti na kojima se zasniva prijedlog, između ostalog, navedeno je u obrazloženju zaključka Službe za oblast prostornog uređenja i urbanizma Općine Novo Sarajevo.

Građani tvrde da se na gradilištu radovi izvode užurbano, pa će zato slijedeći korak biti traženje obustave radova do okončanja postupka.

- Ovim zaključkom kompletan postupak i procedura su vraćeni na početak. Mi ćemo svakako tražiti da se ospori i građevinska dozvola, odnosno da se obustave radovi do okončanja postupka, kazala je Lejla Sijerčić, advokatica koja zastupa 28 stanara.

PODZEMNE VODE
Podsjećamo, građani su se pobunili zato što strahuju da će njihova ionako ratom uništena imovina dodatno stradati, ali i zbog toga što smatraju da imaju razloga za sumnju u regularnost procedure izdavanja dozvola. Naime, prilikom izdavanja potrebnih dozvola nije stvarno, nego samo formalno ispoštovana procedura obavezne konsultacije vlasnika okolnih objekata. Niko ne poriče to da investitor ima sve potrebne dozvole za gradnju, ali stanari su opet zabrinuti jer se i ovaj lokalitet nekada zvao i Pišćivode, poznat je po podzemnim vodama, koje su već prije nekoliko godina pronašle put do podrumskih prostorija.


Oslobodjenje.ba
Ako je dzekos zakopao dzekos ce zavrsiti, nego da vidis kako turci tu zgradu rade
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9354 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by konektovan »

Sta bi sa onim neboderima koji su se trebali praviti pored unitica, tj.u Kranjcevicevoj???

Vidim neko u medjuvrenenu asfaltirao, oznacio, rampe postavio i parking napravio?! :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#9355 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 01/04/2023 14:52 Sta bi sa onim neboderima koji su se trebali praviti pored unitica, tj.u Kranjcevicevoj???

Vidim neko u medjuvrenenu asfaltirao, oznacio, rampe postavio i parking napravio?! :mrgreen:
ćekaj dok ljudi malo zarade za kamena temeljca :D
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#9356 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by tramvajtrojka »

konektovan wrote: 01/04/2023 14:52 Sta bi sa onim neboderima koji su se trebali praviti pored unitica, tj.u Kranjcevicevoj???

Vidim neko u medjuvrenenu asfaltirao, oznacio, rampe postavio i parking napravio?! :mrgreen:
tibra uradio pravu stvar napravio privremeni parking na citavom placu da se fgr babe ne mogu žaliti da je neuredjena zelena površina park kad krene prava izgradnja :izet:
User avatar
konektovan
Posts: 40496
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9357 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by konektovan »

tramvajtrojka wrote: 01/04/2023 15:05
konektovan wrote: 01/04/2023 14:52 Sta bi sa onim neboderima koji su se trebali praviti pored unitica, tj.u Kranjcevicevoj???

Vidim neko u medjuvrenenu asfaltirao, oznacio, rampe postavio i parking napravio?! :mrgreen:
tibra uradio pravu stvar napravio privremeni parking na citavom placu da se fgr babe ne mogu žaliti da je neuredjena zelena površina park kad krene prava izgradnja :izet:
I ja to kontam, samo jedno jutro kran, dizalice, bageri... :lol:
elk
Posts: 2793
Joined: 14/08/2006 12:03

#9358 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by elk »

Moze parking svaki dan barem 2 kvadrata zaraditi
HelaS
Posts: 5589
Joined: 22/09/2018 13:21

#9359 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

Neko skupo plati marketing, a neko na hinjaka, pefidno, promovira svoju zgradu u javnost :-)

Image
Image
Image
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#9360 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Ajs_Nigrutin »

:shock:
noviclan
Posts: 10877
Joined: 31/10/2013 06:48

#9361 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

HelaS wrote: 02/04/2023 09:32 Neko skupo plati marketing, a neko na hinjaka, pefidno, promovira svoju zgradu u javnost :-)

Image
Image
Image
Informacija nikada naodmet, jos ako moze popust za gotovinsko placanje bingo
Norea
Posts: 41
Joined: 21/07/2013 17:34
Location: Sarajevo

#9362 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Norea »

HelaS wrote: 02/04/2023 09:32 Neko skupo plati marketing, a neko na hinjaka, pefidno, promovira svoju zgradu u javnost :-)

Image
Image
Image
Sto se mog profila tice, nemam veze sa investitorima, cak im zamjerim. Pocela sam traziti stan za kupovinu u Centru/Novom Sarajevu prije par sedmica i neki dan sam otkrila ovaj forum i post jer sam trazila info o Malta Complexu, iako uvidjeh da sam nekada davno i napravila profil. Sokirana sam cijenom starogradnje, a i ove novogradnje u Ljubljanskoj, ocekivala sam da je niza obzirom da je tek zapocela gradnja. Roof Gardens na Trebevicu je npr. u pretprodaji prodavao m2 za 3000 KM.
Kontaktirala sam neki dan na olx-u za renoviran stan u staroj zgradi bez lifta na Cobaniji - za 59 m2 traze 324.500KM - 5500 KM/m2, ostali stanovi su sve neki neki krs na zadnjem spratu bez lifta, a Ljubljanska novogradnja - stan od 62 m2 izadje cca. 420.000 KM uz PDV i obavezno parking mjesto - 6774 KM/m2. Kontaktirala sam i Malta Complex i ova neka Elzana što im vrši komunikaciju ni ne pročita poruke, samo automatski odgovori, sreća pa vidjeh ovdje da je bolje bježati od toga, svašta se napisalo. Ljudi nisu normalni, situacija je zabrinjavajuća. Pitam se, kako normalan par sa korektnim primanjima može doći do normalnog stana od cca. 60 m2 koji nema napuhanu cijenu? Nama je budžet 200000 KM.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#9363 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by liaar »

No hejt, ali za taj budžet zaboravite sve iznad Č. Vile za stan, kako novogradnju tako i stare stanove.
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#9364 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by breuer »

liaar wrote: 04/04/2023 09:19 No hejt, ali za taj budžet zaboravite sve iznad Č. Vile za stan, kako novogradnju tako i stare stanove.
mogu, garnisere...
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#9365 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by liaar »

breuer wrote: 04/04/2023 09:26
liaar wrote: 04/04/2023 09:19 No hejt, ali za taj budžet zaboravite sve iznad Č. Vile za stan, kako novogradnju tako i stare stanove.
mogu, garnisere...
ako hoće 60 kvadrata nema šanse :D
breuer
Posts: 7203
Joined: 06/07/2009 15:44

#9366 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by breuer »

liaar wrote: 04/04/2023 09:29
breuer wrote: 04/04/2023 09:26

mogu, garnisere...
ako hoće 60 kvadrata nema šanse :D
ev ima neko stanče na Grbavicu, 51 m2, dvosoban, 170k KM...

https://olx.ba/artikal/52310381/stan-gr ... ajevo-51m2
User avatar
xoklix
Posts: 2410
Joined: 16/01/2018 16:07

#9367 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by xoklix »

Lupaju se cijene,ali Nova Otoka više ne ide ni po 4000 KM /m2 i to opremljen. Ko je čekao do sada, nek sačeka još.
User avatar
nepass1
Posts: 9662
Joined: 06/07/2017 07:35

#9368 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Kako nece lupati cijene kad se peru pare preko stanova.
Nisam znao da je dovoljno da notar opravda porijeklo novca i sve prolazi. Samo recenivu napise i niko vise ne provjerava. Onda moze i transakcije preko banke i sve.

A meni buraz da uplati 20k morali dokazivati porijeklo novca na salteru.
ReymondReddington
Posts: 665
Joined: 07/01/2018 22:25

#9369 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by ReymondReddington »

breuer wrote: 04/04/2023 09:36
liaar wrote: 04/04/2023 09:29

ako hoće 60 kvadrata nema šanse :D
ev ima neko stanče na Grbavicu, 51 m2, dvosoban, 170k KM...

https://olx.ba/artikal/52310381/stan-gr ... ajevo-51m2
5 sprat bez lifta. Valja se ovdje svaki dan penjati.
Sid the sloth
Posts: 2782
Joined: 30/01/2013 15:56

#9370 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

Norea wrote: 04/04/2023 08:58 Sto se mog profila tice, nemam veze sa investitorima, cak im zamjerim. Pocela sam traziti stan za kupovinu u Centru/Novom Sarajevu prije par sedmica i neki dan sam otkrila ovaj forum i post jer sam trazila info o Malta Complexu, iako uvidjeh da sam nekada davno i napravila profil. Sokirana sam cijenom starogradnje, a i ove novogradnje u Ljubljanskoj, ocekivala sam da je niza obzirom da je tek zapocela gradnja. Roof Gardens na Trebevicu je npr. u pretprodaji prodavao m2 za 3000 KM.
Kontaktirala sam neki dan na olx-u za renoviran stan u staroj zgradi bez lifta na Cobaniji - za 59 m2 traze 324.500KM - 5500 KM/m2, ostali stanovi su sve neki neki krs na zadnjem spratu bez lifta, a Ljubljanska novogradnja - stan od 62 m2 izadje cca. 420.000 KM uz PDV i obavezno parking mjesto - 6774 KM/m2. Kontaktirala sam i Malta Complex i ova neka Elzana što im vrši komunikaciju ni ne pročita poruke, samo automatski odgovori, sreća pa vidjeh ovdje da je bolje bježati od toga, svašta se napisalo. Ljudi nisu normalni, situacija je zabrinjavajuća. Pitam se, kako normalan par sa korektnim primanjima može doći do normalnog stana od cca. 60 m2 koji nema napuhanu cijenu? Nama je budžet 200000 KM.
Vrlo jednostavno - Stup, Dobrinja, Vogosca, mozda ponesto na Otoci. Kako normalan par sa normalnim primanjima gleda stanove na Cobaniji? :D To gledaju oni koji trebaju negdje da operu pola miliona sive love.
Norea
Posts: 41
Joined: 21/07/2013 17:34
Location: Sarajevo

#9371 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Norea »

liaar wrote: 04/04/2023 09:29
breuer wrote: 04/04/2023 09:26

mogu, garnisere...
ako hoće 60 kvadrata nema šanse :D
Ma može i 50 m2, ako ima potencijala da se dispozicija preuredi da zadovolji boravak 2 odraslih i jednog djeteta. :-D Prečešljala sam olx uzduž i poprijeko, ne bježim od nerenoviranih stanova, ali izbjegavam zadnji sprat i prizemlje. Prihvatljivo nam je najdalje do Otoke, godinama živim u centru pod super kirijom pa mi se ne da negdje dalje. Mogli bismo mi ići i do 250 000/300 000 KM (kreditno smo sposobni), ali mi je cijela situacija sa ovim cijenama prenapuhana, želim ostaviti nešto novca za uređenje i normalan život poslije, a ne da se se zavalim u prevelik kredit. Zbog ovih što peru pare normalni ljudi ne mohu doći do nekretnine. Nešto sam se nadala da se novogradnja može rezervisati po nižim cijenama u pretprodaji, ali očito da ne. Vidim da se malo ismijavate sa mojom potražnjom i komentarima, ali znam par ljudi koji su "dobili" jackpot, super stan na super lokaciji po super cijeni, valjda njihova nafaka. :-) Nadati se da će nešto naletjeti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#9372 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Norea wrote: 04/04/2023 14:26 Vidim da se malo ismijavate sa mojom potražnjom i komentarima, ali znam par ljudi koji su "dobili" jackpot, super stan na super lokaciji po super cijeni, valjda njihova nafaka. Nadati se da će nešto naletjeti.
Mislim da nije ismijavanje. Vec cista realnost.

Stan ces naci ko sto su i svi nasli koji ozbiljno kupuju. Samo ces morati praviti neke kompromise.

I ja sam nasao stan po cijeni vecoj nego sto sam planirao, kvadrature vece nego sam planirao i mikrolokacije suprotne od one koju sam planirao.

Stvar je samo da znas sta neces. Ja sam znao da necu zgradu stariju od 70ih, bez lifta i bez sunca.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16241
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#9373 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sime_cipol »

Po meni je bolje kupiti stan na Dobrinji od 200k i jesti meso barem jednom sedmično, da mi ne fali nista, da idem na more, planinu, nego stan na Malti od 300k, a da nemam nista od navedenog nego da bude krompir i makaroni, a more svake prestupne.
User avatar
nepass1
Posts: 9662
Joined: 06/07/2017 07:35

#9374 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Svakako je bolje na dobrinji nego na malti :D
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#9375 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by tramvajtrojka »

nepass1 wrote: 04/04/2023 18:01 Svakako je bolje na dobrinji nego na malti :D
na malti ne bih mogao od onih zohara jednom kod jarana otisao jbt ispred haustora roj :shock: :shock:
Post Reply