Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7501 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sime_cipol »

Znaci ja kupim stan, ne platim porez na promet (pdv svejedno), nakon 3 godine prodam stan i nikome nista? Volio bih to vidjeti iskreno.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#7502 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

Ljudi, miješate pojmove.

Na novogradnju se plaća pdv. To je iz razloga što stanove prodaje investitor kojem je izgradnja i prodaja stanova poslovna djelatnost. Dakle, ako stan košta 117 hiljada, investitor će sebi uzeti 100.000 a 17.000 platiti državi na ime pdv. Kupac plaća punih 117.000.

Nakon što investitor proda stan, više se na naredne prodaje ne plaća PDV, nego se na njih plaća kantonalni porez na promet nekretnina. U Kantonu Sarajevo je to 5% od vrijednosti stana.

Dakle, onaj prvi koji je platio stan 117.000, ako ga sada opet proda za 117.000 nekome drugom, taj drugi mora platiti još 5% poreza na promet nekretnina. Pa će taj drugi platiti 117.000 prodavcu, + 5.850 KM poreza.

U ovom slučaju što je psotavljeno pitanje iznad, prometa još nema, ni ovaj prvi nije još kupio stan jer stan još uvijek ne postoji. Stan je u izgradnji, tek kada bude izgrađen, etažiran sa upotrebnom dozvolom se smatra da stan postoji kao posebna nekretnina. Do tada stana nema, i on nije kupio stan, nego je zaključio ugovor o kupovini budućeg stana kada isti bude izgrađen, i morat će zaključiti novi ugovor da bi na sebe prenio vlasništvo.

Ono što je predloženo jeste da taj prvi kupac raskine ugovor i da na njegovo mjesto stupi drugi kupac.

Time bi drugi kupac ustvari još uvijek bio prvi kupac, jer bi to još uvijek bio prvi promet stana (prvi kupac nije kupio stan jer stan još ne postoji), i samo bi platio cijenu sa pdv - 117.000 KM (iz primjera iznad).

Ako bi prvi sačekao izgradnju i sve papire za stan i upisao ga na sebe kao vlasnika, pa poslije toga za istu cijenu (primjer 117.000) prodao drugom kupcu, drugi kupac bi morao platiti 117.000 + 5.850 KM jer bi to bio drugi promet stana (druga promjena vlasništva).

Dakle, prvi još nije kupio stan jer nije upisan kao vlasnik, jer stan ne postoji još, i poenta svega jeste da drugi kupac ustvari bude prvi kupac od ivnestitora - da na njega bude prvi prenos vlasništva sa investitora.

Sve je tu legalno što se toga tiče, a da li onaj ko je postavio to pitanje treba to uraditi ja ne znam jer ne znam o kome se radi ni okolnosti, ali nije tu ništa nelegalno, sve se to može lijepo pospremiti pravno.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7503 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

sime_cipol wrote: 24/01/2022 14:38 Znaci ja kupim stan, ne platim porez na promet (pdv svejedno), nakon 3 godine prodam stan i nikome nista? Volio bih to vidjeti iskreno.
Ti rezervises stan i ne platis ga, nego samo napravis ugovor i das kaparu, a onda odlucis da neces taj stan i nadjes nekoga ko ce kupiti stan umjesto tebe. Stan nije zavrsen, uknjizen, nije placena cijela cifra niti pdv. Prepustis nekome drugom stan po dogovorenoj cijeni i to je to.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7504 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

Danas odem nešto do Ilijaša '
Vidim zgrada se pravi .
Ne bi mi mrsko stanem nadžem na OLX . Pošaljem upit na Viber .
Cijena 2000 KM.....
Da se i to zna ''' hahaahha
.
Stan Ilijaš 49,62m2 (Po dogovoru)
https://www.olx.ba/r/40700974/3363
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#7505 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by LeonardoAC »

Gray wrote: 24/01/2022 15:07 Ljudi, miješate pojmove.

Na novogradnju se plaća pdv. To je iz razloga što stanove prodaje investitor kojem je izgradnja i prodaja stanova poslovna djelatnost. Dakle, ako stan košta 117 hiljada, investitor će sebi uzeti 100.000 a 17.000 platiti državi na ime pdv. Kupac plaća punih 117.000.

Nakon što investitor proda stan, više se na naredne prodaje ne plaća PDV, nego se na njih plaća kantonalni porez na promet nekretnina. U Kantonu Sarajevo je to 5% od vrijednosti stana.

Dakle, onaj prvi koji je platio stan 117.000, ako ga sada opet proda za 117.000 nekome drugom, taj drugi mora platiti još 5% poreza na promet nekretnina. Pa će taj drugi platiti 117.000 prodavcu, + 5.850 KM poreza.

U ovom slučaju što je psotavljeno pitanje iznad, prometa još nema, ni ovaj prvi nije još kupio stan jer stan još uvijek ne postoji. Stan je u izgradnji, tek kada bude izgrađen, etažiran sa upotrebnom dozvolom se smatra da stan postoji kao posebna nekretnina. Do tada stana nema, i on nije kupio stan, nego je zaključio ugovor o kupovini budućeg stana kada isti bude izgrađen, i morat će zaključiti novi ugovor da bi na sebe prenio vlasništvo.

Ono što je predloženo jeste da taj prvi kupac raskine ugovor i da na njegovo mjesto stupi drugi kupac.

Time bi drugi kupac ustvari još uvijek bio prvi kupac, jer bi to još uvijek bio prvi promet stana (prvi kupac nije kupio stan jer stan još ne postoji), i samo bi platio cijenu sa pdv - 117.000 KM (iz primjera iznad).

Ako bi prvi sačekao izgradnju i sve papire za stan i upisao ga na sebe kao vlasnika, pa poslije toga za istu cijenu (primjer 117.000) prodao drugom kupcu, drugi kupac bi morao platiti 117.000 + 5.850 KM jer bi to bio drugi promet stana (druga promjena vlasništva).

Dakle, prvi još nije kupio stan jer nije upisan kao vlasnik, jer stan ne postoji još, i poenta svega jeste da drugi kupac ustvari bude prvi kupac od ivnestitora - da na njega bude prvi prenos vlasništva sa investitora.

Sve je tu legalno što se toga tiče, a da li onaj ko je postavio to pitanje treba to uraditi ja ne znam jer ne znam o kome se radi ni okolnosti, ali nije tu ništa nelegalno, sve se to može lijepo pospremiti pravno.
Sve tacno napisano. meni je nejasno zasto daje kaparu tom kupcu kad od njega ne moze kupiti stan nego od investitora ?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7506 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Vjerovatno je taj prvi kupac dao kaparu za stan u toj vrijednosti pa ce ostatak novca uplatiti investitoru, a druga opcija da zaradi koju hiljadu za prepustanje stana.
sarajlija54
Posts: 2
Joined: 27/01/2022 11:10

#7507 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sarajlija54 »

Poštovani,

Zahvaljujemo Vam se na upitu i interesovanju za našu novogradnju "Malta Complex".

U toku su pripremni radovi na izgradnji lamele "AB", a završetak se očekuje sredinom 2023. godine.

Lamela AB se nalazi na uglu Paromlinske i Sprečanske ulice u naselju Dolac Malta.

Cijena zavisi od dinamike Vaše uplate na ime rezervacije i kreće se od 2.200 KM/m2 sa PDV-om do 2.800 KM/m2 sa PDV-om.

Predlažem da mi dostavite broj telefona kako bih Vas kontaktirala i pružila više informacija vezano za lamelu "AB".
......
pozdrav svima i htio bih da pitam sta mislite o ovome jer sam procitao dosta negativnih komentara o Malta Complex i Porovicu
navodno su dobili tj za 2 sedmice treba da bude gotova gradjevinska dozvola i da u aprilu pocnu graditi i u julu 2023 zavrse!!
kad zvanicno se dobije gradjevinska dozvola cijena je 3300-3500 maraka/m2 !!

a preuzeli su tu Lamelu C sto je napravljena od nekog ko je otisao u stecaj pa dok su sve te obaveze izvrsili su kasne sa gradnjom ako sam dobro
ih shvatio
Tako kazu..
a nude u ugovoru kao neku sigurnost da ce platiti neki odredjeni iznos za svaki mjesec kasnjenja!!

Kupio bih odmah stan kad bi bio siguran da nije ubleha..da ce uopste napraviti tu lamelu A i B
jer mi se ne zuri
pozdrav
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7508 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

[
......
UBLEHA SU ONI . Nidze veze , ne gledajte nista.
Prva zgrada što je useljena prije više od godinu dana imaju priključak struje sa gradzevinskog priključka preko jednog brojila ( mjerne garniture )
A u zgradi su kontrolna brojila i tako plačaju njima struju a oni kad saberu novac plate u El Distribuciju ..-
I to po skupljoj tarifi ,, kao radnje a ne domačinstva . :-)
.
Nešto je i dalje neregularno u prvoj zgradi čim EDS ne dozvoljava priključke stanova . :-?
azdralovic
Posts: 4429
Joined: 29/05/2010 21:46

#7509 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by azdralovic »

bilic wrote: 27/01/2022 12:12 [
......
UBLEHA SU ONI . Nidze veze , ne gledajte nista.
Prva zgrada što je useljena prije više od godinu dana imaju priključak struje sa gradzevinskog priključka preko jednog brojila ( mjerne garniture )
A u zgradi su kontrolna brojila i tako plačaju njima struju a oni kad saberu novac plate u El Distribuciju ..-
I to po skupljoj tarifi ,, kao radnje a ne domačinstva . :-)
.
Nešto je i dalje neregularno u prvoj zgradi čim EDS ne dozvoljava priključke stanova . :-?
Ja 2019-e gledao stan u toj C lameli, tada su obecavali da ce uknjiziti kroz mjesec dana, navodno su cekali lift i odvod da se prikljuci...a evo nisu ni dan danas izganjali
ovdje po forumu se pisalo da su premasili broj spratova iz dozvole pa je tu problem
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7510 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Moj komsija htio kupiti stan u Malti, otisao da se raspita kod nekog notara i lik ga odgovori. Ne znam konkretno sta je bio problem, ali rekao mu nisu cista posla.

Sto se tice cijena stanova, ovo se otislo u 3 materine. Planiram kupovati veci stan uskoro i sve vise razmisljam o kuci. Ne znam kome se isplati dati 3000 za kvadrat na otoci i slicno :roll:
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#7511 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

EasyMan wrote: 27/01/2022 15:35 Moj komsija htio kupiti stan u Malti, otisao da se raspita kod nekog notara i lik ga odgovori. Ne znam konkretno sta je bio problem, ali rekao mu nisu cista posla.
slicno je i u izvoru bilo, to ti je valjda princip prvo gradi pa ganjaj papire poslije. ili sto bi senaid memic rekao "rodilo se, valja ga ljuljati" :oops:

ukratko, ti kupis stan, uveliko uselis, zivis, a zgrada jos nije uknjizena, etazirana itd...
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#7512 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

EasyMan wrote: 27/01/2022 15:35 Moj komsija htio kupiti stan u Malti, otisao da se raspita kod nekog notara i lik ga odgovori. Ne znam konkretno sta je bio problem, ali rekao mu nisu cista posla.

Sto se tice cijena stanova, ovo se otislo u 3 materine. Planiram kupovati veci stan uskoro i sve vise razmisljam o kuci. Ne znam kome se isplati dati 3000 za kvadrat na otoci i slicno :roll:
Tek ces vidjeti cijene kuca na bilo kojoj pristojnoj lokaciji :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7513 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Dimu1927 wrote: 27/01/2022 15:39
EasyMan wrote: 27/01/2022 15:35 Moj komsija htio kupiti stan u Malti, otisao da se raspita kod nekog notara i lik ga odgovori. Ne znam konkretno sta je bio problem, ali rekao mu nisu cista posla.
slicno je i u izvoru bilo, to ti je valjda princip prvo gradi pa ganjaj papire poslije. ili sto bi senaid memic rekao "rodilo se, valja ga ljuljati" :oops:

ukratko, ti kupis stan, uveliko uselis, zivis, a zgrada jos nije uknjizena, etazirana itd...
Bilo koja novogradnja ako je kupujes u izgradnji moras cekati te papire. Ja sam kupio u novogradnji stan i skoro godinu od useljenja smo tek dobili ZK i sve sto treba. Nije bilo do njih sve su predali, ali sporo radila opstina itd...
Zato sam stan platio bas dosta jeftinije i bas se isplatilo, bukvalno sad stan mogu prodati po duplo vecoj cijeni nego sto sam ga platio.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7514 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Sid the sloth wrote: 27/01/2022 15:39
EasyMan wrote: 27/01/2022 15:35 Moj komsija htio kupiti stan u Malti, otisao da se raspita kod nekog notara i lik ga odgovori. Ne znam konkretno sta je bio problem, ali rekao mu nisu cista posla.

Sto se tice cijena stanova, ovo se otislo u 3 materine. Planiram kupovati veci stan uskoro i sve vise razmisljam o kuci. Ne znam kome se isplati dati 3000 za kvadrat na otoci i slicno :roll:
Tek ces vidjeti cijene kuca na bilo kojoj pristojnoj lokaciji :D
Bjeze nasi ljudi od kuca u zadnje vrijeme zbog kako kazu "rupa bez dna" :D Ja sam trenutno vise za kucu jer mi se ne daje 200 i vise hiljada za stan od 50-60 kvadrata na otoci, stupu i slicnim mjestima.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#7515 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by 90minut »

EasyMan wrote: 27/01/2022 15:46
Sid the sloth wrote: 27/01/2022 15:39

Tek ces vidjeti cijene kuca na bilo kojoj pristojnoj lokaciji :D
Bjeze nasi ljudi od kuca u zadnje vrijeme zbog kako kazu "rupa bez dna" :D Ja sam trenutno vise za kucu jer mi se ne daje 200 i vise hiljada za stan od 50-60 kvadrata na otoci, stupu i slicnim mjestima.
Imaš na dobrinji za 130
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#7516 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

EasyMan wrote: 27/01/2022 15:43
Dimu1927 wrote: 27/01/2022 15:39

slicno je i u izvoru bilo, to ti je valjda princip prvo gradi pa ganjaj papire poslije. ili sto bi senaid memic rekao "rodilo se, valja ga ljuljati" :oops:

ukratko, ti kupis stan, uveliko uselis, zivis, a zgrada jos nije uknjizena, etazirana itd...
Bilo koja novogradnja ako je kupujes u izgradnji moras cekati te papire. Ja sam kupio u novogradnji stan i skoro godinu od useljenja smo tek dobili ZK i sve sto treba. Nije bilo do njih sve su predali, ali sporo radila opstina itd...
Zato sam stan platio bas dosta jeftinije i bas se isplatilo, bukvalno sad stan mogu prodati po duplo vecoj cijeni nego sto sam ga platio.
a sta bi bilo u slucaju da kupis stan na spratu za koji investitor recimo nije imao dozvolu ? kako ce ti to etazirati naknadno i uknjiziti ?

znamo da je bilo takvih slucajeva, naravno podmaze se to sve poslije i prodje po ovom gore opisanom principu, ali eto npr da smo u nekoj utopiji, sta bi se tad desilo?

kod nas se objekti otvaraju i bez tehnickog prijema...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7517 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

90minut wrote: 27/01/2022 15:49
EasyMan wrote: 27/01/2022 15:46

Bjeze nasi ljudi od kuca u zadnje vrijeme zbog kako kazu "rupa bez dna" :D Ja sam trenutno vise za kucu jer mi se ne daje 200 i vise hiljada za stan od 50-60 kvadrata na otoci, stupu i slicnim mjestima.
Imaš na dobrinji za 130
Ma dosta mi je novog grada, radije bi nazad u novo sarajevo. Vidio sam jedan stan na dobrinji bas dobar, ali mi djeluje da je blizu lukavice pa me to odbija.
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#7518 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

kuce imaju hejbet imovinsko-pravnih problema
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7519 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Dimu1927 wrote: 27/01/2022 15:50
EasyMan wrote: 27/01/2022 15:43

Bilo koja novogradnja ako je kupujes u izgradnji moras cekati te papire. Ja sam kupio u novogradnji stan i skoro godinu od useljenja smo tek dobili ZK i sve sto treba. Nije bilo do njih sve su predali, ali sporo radila opstina itd...
Zato sam stan platio bas dosta jeftinije i bas se isplatilo, bukvalno sad stan mogu prodati po duplo vecoj cijeni nego sto sam ga platio.
a sta bi bilo u slucaju da kupis stan na spratu za koji investitor recimo nije imao dozvolu ? kako ce ti to etazirati naknadno i uknjiziti ?

znamo da je bilo takvih slucajeva, naravno podmaze se to sve poslije i prodje po ovom gore opisanom principu, ali eto npr da smo u nekoj utopiji, sta bi se tad desilo?

kod nas se objekti otvaraju i bez tehnickog prijema...
Ne kupujes stan od svakojakih prevaranata nego kupujes od ozbiljnih firmi. Ja sam kupio u naselju Miljacka i ljudi su vec prije toga napravili dosta zgrada i nikad nijedan problem nije bio. Napravi se i ugovor naravno kod notara kada placas stan unaprijed. Nisam ni u jednom trenutku pomislio da bi mogao biti prevaren cak i kada su papiri kasnili godinu dana. U svakom trenutku smo mogli otici u MS WOOD i traziti na uvid upotrebnu dozvolu i sve sto zelimo.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#7520 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

pa i ans drive je ozbiljna firma, pa sta je sa sarajevo tower koliko kasni i sta se sve desavalo. nikad ne znas.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7521 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

nekome wrote: 27/01/2022 15:52 kuce imaju hejbet imovinsko-pravnih problema
Zar se to unaprijed ne moze znati i provjeriti? Ne bih ni kupovao nesto gdje nisu papiri cisti 100%.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#7522 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

Koliko god mi ne volili Brajkoviće .
O prvo sve papire završi . izvrši se prijem zgrade .
Čak se mogao isti stan preko banaka stavit u hipoteku odmah ..
,
Tibra 1 i 2
Nova Otoka
Bulevar
Sid the sloth
Posts: 2704
Joined: 30/01/2013 15:56

#7523 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

EasyMan wrote: 27/01/2022 15:46
Sid the sloth wrote: 27/01/2022 15:39

Tek ces vidjeti cijene kuca na bilo kojoj pristojnoj lokaciji :D
Bjeze nasi ljudi od kuca u zadnje vrijeme zbog kako kazu "rupa bez dna" :D Ja sam trenutno vise za kucu jer mi se ne daje 200 i vise hiljada za stan od 50-60 kvadrata na otoci, stupu i slicnim mjestima.
Ne znam bas da si ti to dobro pogledao sa cijenama.
50-ak kvadrata na C.Vili ili Otoci mozes uzeti za 150-170.000. Kucu ako nije u nekoj zabiti ne mozes ispod 300.000.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7524 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Dimu1927 wrote: 27/01/2022 15:55 pa i ans drive je ozbiljna firma, pa sta je sa sarajevo tower koliko kasni i sta se sve desavalo. nikad ne znas.
S obzirom da mi je jedan od vlasnika komsija mogao sam kod njih stan kupiti, ne znam da li su oni pravili zgradu na malti gdje je gorenje, ali i tu mi se nudio stan preko njih i nisam htio. Nemam neko misljenje o njima.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7525 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by EasyMan »

Sid the sloth wrote: 27/01/2022 15:58
EasyMan wrote: 27/01/2022 15:46

Bjeze nasi ljudi od kuca u zadnje vrijeme zbog kako kazu "rupa bez dna" :D Ja sam trenutno vise za kucu jer mi se ne daje 200 i vise hiljada za stan od 50-60 kvadrata na otoci, stupu i slicnim mjestima.
Ne znam bas da si ti to dobro pogledao sa cijenama.
50-ak kvadrata na C.Vili ili Otoci mozes uzeti za 150-170.000. Kucu ako nije u nekoj zabiti ne mozes ispod 300.000.
Vidio sam sve te stanove, prkno obicno vecinom. Imas uloziti u vecinu najmanje 30000 i opet zivis u zgradi u raspadu i vecinom ni lifta nema. Hvala lijepo. Kuce trenutno npr stup ili nedzarici u ravnici mozes za 200000 naci i uloziti jos nekih 50 da imas sve novo tip top. Gledao sam nesto i malo u brdu pofalici, vraca, kovacici tu su negdje cijene.
Post Reply