Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#7226 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

_BataZiv_0809 wrote: 23/11/2021 14:03 A drzava je ucinila jedno veliko nula da te zastiti od ovih sto kupuju stanove a ne zive ovdje.

Ako nemas para, crkni kao podstanar, kapitalizam bajo moj.
Ne kontam sta to drzava treba uraditi? Htjeli smo kapitalizam i privatizaciju, a sad bi ipak "malo" kapitalizma i da nas drzava gura. Kao i svugdje na svijetu, tako i ljudi ovdje treba da naprave svoj plan pa da skontaju da za rentu od 800 km, mogu vracati hipotekarni kredit od 150.000 na 20+ godina.

Koliko znam postoje neki poticaji za mlade i za prvu nekretninu u kantonu. Takodjer kroz poresku politiku ima opcija da se vraca dio kamate na hipotekarni kredit za prvu nekretninu.

Činjenica je da ce cijene novogradnje ici gore i zbog poskupljenja u materijalima od 40% u zadnje 2 godine.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1446
Joined: 09/09/2019 10:05

#7227 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Mate_Miso_Kovac »

Kao što je zadatak drzave da stiti od monopola velikih firmi, zadak bi joj trebao biti i da stiti gradjane od nelojalnih radnji kao sto je kupovanje veceg broja stanova zarad "imanja nekretnine", kupovanja stanova od strane ljudi koji nemaju lokalkno prebivalište itd... A treba da štiti raznim nametima, nakon kojih bi bilo apsolutno neisplativo držati prazne stanove, stanove za doc jednom godisnje heftu dana i sl...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7228 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 23/11/2021 16:03 Ne kontam sta to drzava treba uraditi? Htjeli smo kapitalizam i privatizaciju, a sad bi ipak "malo" kapitalizma i da nas drzava gura. Kao i svugdje na svijetu, tako i ljudi ovdje treba da naprave svoj plan pa da skontaju da za rentu od 800 km, mogu vracati hipotekarni kredit od 150.000 na 20+ godina.

Koliko znam postoje neki poticaji za mlade i za prvu nekretninu u kantonu. Takodjer kroz poresku politiku ima opcija da se vraca dio kamate na hipotekarni kredit za prvu nekretninu.

Činjenica je da ce cijene novogradnje ici gore i zbog poskupljenja u materijalima od 40% u zadnje 2 godine.
Oporezovati ovakvu vrstu kupovine i te pare usmjeravat na sufinansiranje rjesavanja stambenog pitanja za ljude koji zaista zive ovdje.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#7229 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

ne mozemo nikakav realan zakljucak imati bez podataka
kad bi smo imali podatke ja mislim da bi vidjeli da je vecina kupljenih stanova u rukama pravnih lica, sto banki sto ostalih
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#7230 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

_BataZiv_0809 wrote: 23/11/2021 16:13
veliki_ah wrote: 23/11/2021 16:03 Ne kontam sta to drzava treba uraditi? Htjeli smo kapitalizam i privatizaciju, a sad bi ipak "malo" kapitalizma i da nas drzava gura. Kao i svugdje na svijetu, tako i ljudi ovdje treba da naprave svoj plan pa da skontaju da za rentu od 800 km, mogu vracati hipotekarni kredit od 150.000 na 20+ godina.

Koliko znam postoje neki poticaji za mlade i za prvu nekretninu u kantonu. Takodjer kroz poresku politiku ima opcija da se vraca dio kamate na hipotekarni kredit za prvu nekretninu.

Činjenica je da ce cijene novogradnje ici gore i zbog poskupljenja u materijalima od 40% u zadnje 2 godine.
Oporezovati ovakvu vrstu kupovine i te pare usmjeravat na sufinansiranje rjesavanja stambenog pitanja za ljude koji zaista zive ovdje.
A kako ces oporezovati njih, a ne ljude koji tu zive? I njemu je to prva nekretnina i moze imati prijavljen cips ovdje? Jasna mi je zelja da drzava oporezuje drugu ili trecu nekretninu i da ide u tom smjeru, ali ja se vodim onom da drzava vec oporezuje sve zivo i opet imamo kurac od drzave. Tako da i ovdje to dodatno oporezivanje nece nikom pomoci, nego ce samo nekom odmoci.

Destimulisanje ulaganja novca iz inostranstva kroz dodatne poreze takodjer mislim da ne bi bio pametan potez. Odredjena sufinansiranja za prvu nekretninu vec postoje i smatram da to treba nastaviti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7231 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

veliki_ah wrote: 23/11/2021 16:18 A kako ces oporezovati njih, a ne ljude koji tu zive? I njemu je to prva nekretnina i moze imati prijavljen cips ovdje? Jasna mi je zelja da drzava oporezuje drugu ili trecu nekretninu i da ide u tom smjeru, ali ja se vodim onom da drzava vec oporezuje sve zivo i opet imamo kurac od drzave. Tako da i ovdje to dodatno oporezivanje nece nikom pomoci, nego ce samo nekom odmoci.

Destimulisanje ulaganja novca iz inostranstva kroz dodatne poreze takodjer mislim da ne bi bio pametan potez. Odredjena sufinansiranja za prvu nekretninu vec postoje i smatram da to treba nastaviti.
Ulaganje novca iz inostranstva na ovakav nacin vise skodi nego sto koristi.

Pametna drzava bi stimulisala te ljude da uloze ovdje svoja znanja stecana vani i stvore novu vrijednost, a nepametna drzava ih stimulise ovako da prave poremecaj na trzistu nekretnina i tako u nepovoljniji polozaj stavlja domicilno stanovnistvo.

Ne moze se zivjeti na sto adresa, to je valjda jasno, a nacina da se utvrdi stvarna namjena nekretnine ima sasvim dovoljno.
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#7232 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

Svako ulaganje iz inostransrva moze biti samo korist. Svaka ta marka je marka vise koja ce se potrositi ovdje i koju ce drzava visestruko iskoristiti. Dalje, ne znam o kakvom poremecaju govoris kad je u pitanju klasicna ponuda i potraznja. To sto oni kupuju stanove povecava potraznju sto direktno utice na cijenu, a interes svake drzave je da su joj nekretnine sto vrijednije jer to opet vuce vise tog kapitala iz inostranstva uz sve ostale benefite.

To oko ulaganja njihovog znanja ovdje je poprilicno pausalna i naivna ideja jer je to mahom dijaspora koja je gore od rata i koji su sad ostvarili neke penzije i prihode i hoce da te pare uloze, jer im se ne isplati da stoje u banci, posto gube vrijednost. Oni ne zele vise da iskoristavaju znanje, ono hoce da ovdje imaju nesto, da to mogu ostaviti unucima ili u svakom momentu prodati pa da kupe apartman na moru.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7233 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Chmoljo »

veliki_ah wrote: 23/11/2021 19:15 Svako ulaganje iz inostransrva moze biti samo korist. Svaka ta marka je marka vise koja ce se potrositi ovdje i koju ce drzava visestruko iskoristiti. Dalje, ne znam o kakvom poremecaju govoris kad je u pitanju klasicna ponuda i potraznja. To sto oni kupuju stanove povecava potraznju sto direktno utice na cijenu, a interes svake drzave je da su joj nekretnine sto vrijednije jer to opet vuce vise tog kapitala iz inostranstva uz sve ostale benefite.

To oko ulaganja njihovog znanja ovdje je poprilicno pausalna i naivna ideja jer je to mahom dijaspora koja je gore od rata i koji su sad ostvarili neke penzije i prihode i hoce da te pare uloze, jer im se ne isplati da stoje u banci, posto gube vrijednost. Oni ne zele vise da iskoristavaju znanje, ono hoce da ovdje imaju nesto, da to mogu ostaviti unucima ili u svakom momentu prodati pa da kupe apartman na moru.
pa jes, treba da su cijene ogromne, da se mladi ljudi zakolju kreditima u stranim bankama i time sjebe njihova kupovna moć.

da ne govorim o natalitetu, gdje ja prvi razmišljam koliko ću ih imati, da ne govorim o tome koliko je moguće ulagati u sebe i djecu kada te guli kredit za stan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#7234 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Chmoljo wrote: 23/11/2021 19:26 pa jes, treba da su cijene ogromne, da se mladi ljudi zakolju kreditima u stranim bankama i time sjebe njihova kupovna moć.

da ne govorim o natalitetu, gdje ja prvi razmišljam koliko ću ih imati, da ne govorim o tome koliko je moguće ulagati u sebe i djecu kada te guli kredit za stan.
Cijene nisu ogromne. 50km od Sarajeva ima po 500 KM kvadrat stanova.

Stvar je sto svi zele u kotlinu Miljacke. Ogranicen prostor, ogranicena novogradnja jos vise.
Pa cak i pored zagadjenja zraka najveceg na svijetu, ima pritisak.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#7235 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Chmoljo »

Haris.ba wrote: 23/11/2021 19:39
Chmoljo wrote: 23/11/2021 19:26 pa jes, treba da su cijene ogromne, da se mladi ljudi zakolju kreditima u stranim bankama i time sjebe njihova kupovna moć.

da ne govorim o natalitetu, gdje ja prvi razmišljam koliko ću ih imati, da ne govorim o tome koliko je moguće ulagati u sebe i djecu kada te guli kredit za stan.
Cijene nisu ogromne. 50km od Sarajeva ima po 500 KM kvadrat stanova.

Stvar je sto svi zele u kotlinu Miljacke. Ogranicen prostor, ogranicena novogradnja jos vise.
Pa cak i pored zagadjenja zraka najveceg na svijetu, ima pritisak.
Nije zagađena samo sarajevska kotlina. Zagađeno je sve do Pazarića. Da postoji kvalitetna infrastrktura, odnosno javni prevoz, pouzdan i optimalno brz ne bi bio toliki pritisak na kotlinu. Samo to.

Ja kupovinom nekretnine nisam samo riješio stambeno pitanje, nego dobio i svaki radni dan 40 minuta do sat vremena koje mogu provesti kako želim umjesto u saobraćajnim gužvama.
Sid the sloth
Posts: 2693
Joined: 30/01/2013 15:56

#7236 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

Haris.ba wrote: 23/11/2021 19:39
Chmoljo wrote: 23/11/2021 19:26 pa jes, treba da su cijene ogromne, da se mladi ljudi zakolju kreditima u stranim bankama i time sjebe njihova kupovna moć.

da ne govorim o natalitetu, gdje ja prvi razmišljam koliko ću ih imati, da ne govorim o tome koliko je moguće ulagati u sebe i djecu kada te guli kredit za stan.
Cijene nisu ogromne. 50km od Sarajeva ima po 500 KM kvadrat stanova.

Stvar je sto svi zele u kotlinu Miljacke. Ogranicen prostor, ogranicena novogradnja jos vise.
Pa cak i pored zagadjenja zraka najveceg na svijetu, ima pritisak.
Sve bi to bilo tako da ti ne treba sat vremena da predjes tih 50km do posla.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#7237 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bitangeIprinceze »

veliki_ah wrote: 23/11/2021 19:15 Svako ulaganje iz inostransrva moze biti samo korist. Svaka ta marka je marka vise koja ce se potrositi ovdje i koju ce drzava visestruko iskoristiti. Dalje, ne znam o kakvom poremecaju govoris kad je u pitanju klasicna ponuda i potraznja. To sto oni kupuju stanove povecava potraznju sto direktno utice na cijenu, a interes svake drzave je da su joj nekretnine sto vrijednije jer to opet vuce vise tog kapitala iz inostranstva uz sve ostale benefite.

To oko ulaganja njihovog znanja ovdje je poprilicno pausalna i naivna ideja jer je to mahom dijaspora koja je gore od rata i koji su sad ostvarili neke penzije i prihode i hoce da te pare uloze, jer im se ne isplati da stoje u banci, posto gube vrijednost. Oni ne zele vise da iskoristavaju znanje, ono hoce da ovdje imaju nesto, da to mogu ostaviti unucima ili u svakom momentu prodati pa da kupe apartman na moru.
Kako utiče na cijenu, povećava je ili smanjuje?
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7238 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote: 23/11/2021 19:26
veliki_ah wrote: 23/11/2021 19:15 Svako ulaganje iz inostransrva moze biti samo korist. Svaka ta marka je marka vise koja ce se potrositi ovdje i koju ce drzava visestruko iskoristiti. Dalje, ne znam o kakvom poremecaju govoris kad je u pitanju klasicna ponuda i potraznja. To sto oni kupuju stanove povecava potraznju sto direktno utice na cijenu, a interes svake drzave je da su joj nekretnine sto vrijednije jer to opet vuce vise tog kapitala iz inostranstva uz sve ostale benefite.

To oko ulaganja njihovog znanja ovdje je poprilicno pausalna i naivna ideja jer je to mahom dijaspora koja je gore od rata i koji su sad ostvarili neke penzije i prihode i hoce da te pare uloze, jer im se ne isplati da stoje u banci, posto gube vrijednost. Oni ne zele vise da iskoristavaju znanje, ono hoce da ovdje imaju nesto, da to mogu ostaviti unucima ili u svakom momentu prodati pa da kupe apartman na moru.
pa jes, treba da su cijene ogromne, da se mladi ljudi zakolju kreditima u stranim bankama i time sjebe njihova kupovna moć.

da ne govorim o natalitetu, gdje ja prvi razmišljam koliko ću ih imati, da ne govorim o tome koliko je moguće ulagati u sebe i djecu kada te guli kredit za stan.
Kolike bi cijene bile da dijaspora ne kupuje, jeftinije 30,40,50%. Prenapuhavate tu pricu. Problem je sto imamo izrazenu migraciju stanovnistva iz manjih mjesta u vece centre, zbog posla, skole i ostalih usluga.
I narvno, svi bi da se po mogucnosti nasele u tih nekih 4-5 kvadratnih kilometra u rajvuSa pa otuda tolike cijene. Jednostavno uporediti cijenu kvadrata u Sarajevu sa osalim regionalnim centrima, usporediti plate pa ce te vidjeti da nigdje veze ova prica o dijaspori i napuhanim cijenama.
U manjim mjestima stanovi do dzabe.
nekome
Posts: 2863
Joined: 17/05/2011 10:41

#7239 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

evo kaze na N1, Faruk Kapidzic, da su planirana jos 3-4 Sarajevo Towera...
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#7240 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

Kao sto neko napisa, nije samo dijaspora digla cijene. Oni jesu povecali potraznju sto je zajedno sa mnogo drugih faktora uticalo na cijenu.

@Chmoljo prosjecan mlad covjek u sarajevu niti bilo gdje na svijetu sa srednjom platom ne moze bez kredita kupit stan pa makar kvadrat bio 1000 km. Ovdje pricamo o tome da mi hocemo da nam drzava smanji cijene nekretnina da bi mi mogli kupovati stanove u centru za kes, da bi nam bilo blize na posao. How yes no.

Zaboravlja se da kupovinom stana dobijas imovinu koja ima svoju vrijednost i da to nisu pare bacene u vjetar. Pa cak i ako je kredit u pitanju, to je nesto sto ostaje i to je ulaganje.

Drzava treba da olaksava druge segmente zivota tako sto ce srediti putnu infrastrukturu, gradski prevoz, sigurnost itd, pa se nece svi gurati oko miljacke, pa ce se onda potraznja u tom podrucju smanjiti. A ne da daje subvencije domicilnim.
noviclan
Posts: 10766
Joined: 31/10/2013 06:48

#7241 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by noviclan »

nekome wrote: 23/11/2021 20:20 evo kaze na N1, Faruk Kapidzic, da su planirana jos 3-4 Sarajevo Towera...
Oko hitne jel'
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#7242 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by drndalo »

noviclan wrote: 24/11/2021 04:38
nekome wrote: 23/11/2021 20:20 evo kaze na N1, Faruk Kapidzic, da su planirana jos 3-4 Sarajevo Towera...
Oko hitne jel'
E moj DIA, jebala te cijela CIA...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7243 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Ja logike jebaaate, pa sto one sto ne zive ovdje ne saljete 50 km od Sarajeva? Sto njima ne objasnite da je kotlina uska, zagadjena i da ne mozemo svi u centar :P
veliki_ah
Posts: 1078
Joined: 28/09/2008 23:42

#7244 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by veliki_ah »

Oni se ne zale na cijene 😂
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#7245 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Rizvan »

Ima li u Sarajevo Tower-u stanova velicine 40 - 50 kvadrati? Znam da su prodavali garsonjere od 37 kvadrati, i stanove 50+, ali nisam nigdje naisao na stanove od 40 i nesto.
vanjki
Posts: 1785
Joined: 26/10/2006 17:37

#7246 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

Koliko se placa prikljucak struje u Novogradnji.Ne mislim na trofaznu vec obicni prikljucak.Neko mi je rekao da je to u Sarajevu oko 1500KM..Nesto mi puno😄
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7247 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

vanjki wrote: 27/11/2021 17:44 Koliko se placa prikljucak struje u Novogradnji.Ne mislim na trofaznu vec obicni prikljucak.Neko mi je rekao da je to u Sarajevu oko 1500KM..Nesto mi puno😄
195KM+PDV po kW snage
Imas monofazne 4.4, 6.7kW
Trofazni 10, 12.5 i do 20kW
Tako je bilo gdje preko EPBiH, ERS je malo jeftiniji - drugacije se obracunava

Vjerovatno je 6.7kW taj od miljuipo
vanjki
Posts: 1785
Joined: 26/10/2006 17:37

#7248 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

mk ultra wrote: 27/11/2021 17:49
vanjki wrote: 27/11/2021 17:44 Koliko se placa prikljucak struje u Novogradnji.Ne mislim na trofaznu vec obicni prikljucak.Neko mi je rekao da je to u Sarajevu oko 1500KM..Nesto mi puno😄
195KM+PDV po kW snage
Imas monofazne 4.4, 6.7kW
Trofazni 10, 12.5 i do 20kW
Tako je bilo gdje preko EPBiH, ERS je malo jeftiniji - drugacije se obracunava

Vjerovatno je 6.7kW taj od miljuipo
Hvala..koliko znam kod mene j 4.2...Znaci 228.15 x 4.2 trebao bi platiti 958..Eh sada jel ide jos 500KM za sat ili je to od investitora ukljuceno?
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7249 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

vanjki wrote: 27/11/2021 17:55
mk ultra wrote: 27/11/2021 17:49

195KM+PDV po kW snage
Imas monofazne 4.4, 6.7kW
Trofazni 10, 12.5 i do 20kW
Tako je bilo gdje preko EPBiH, ERS je malo jeftiniji - drugacije se obracunava

Vjerovatno je 6.7kW taj od miljuipo
Hvala..koliko znam kod mene j 4.2...Znaci 228.15 x 4.2 trebao bi platiti 958..Eh sada jel ide jos 500KM za sat ili je to od investitora ukljuceno?
U toj cijeni od 958 je ukljuceno sve, sat je od distribucije, mislim da imas i 55KM energetsku saglasnost, milja u totalu
vanjki
Posts: 1785
Joined: 26/10/2006 17:37

#7250 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vanjki »

mk ultra wrote: 27/11/2021 18:23
vanjki wrote: 27/11/2021 17:55
Hvala..koliko znam kod mene j 4.2...Znaci 228.15 x 4.2 trebao bi platiti 958..Eh sada jel ide jos 500KM za sat ili je to od investitora ukljuceno?
U toj cijeni od 958 je ukljuceno sve, sat je od distribucije, mislim da imas i 55KM energetsku saglasnost, milja u totalu
Hvala
Post Reply