Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#6001 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Kataklinger »

Meni prvo sto je palo na pamet jest, kad se zavrse 4 trake izmedju Dijamanta i Nove Otoke, da ce novi ulaz u Dijamant koji se trenutno zavrsava (ispred lamele A, gdje je bio zeleni kontejner) biti odsjecen sa dvije trake za smjer prema Ilidzi. Tj onaj ko bude dolazio iz pravca Ilidze ulicom Dzemala Bijedica, izgleda da ce morati ici pravo 400m do kruznog toka kod pijace pa se onda vratiti do Dijamanta i ulazit tu na ulaz, jer nece moci skrenuti direktno. Jedino ako naprave ovaj kruzni tok ispred Dijamanta koji je spomenut u prethodnom postu. Mada ne znam kako ce ga tu uglavit jer ima Elpi i jos nekakvih govanaca okolo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19530
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6002 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by mk ultra »

Bošnjački neimari i bošnjaci kupci
Napraviš zgradu 500 stanova i puteljak :lol:
I onda brača bošnjaci daju 150k + kamate = zalog do kraja zivota da puteljkom kroči u gužvi svako jutro i popodne, da se nervira 40 godina ko će mu se pomaći dok svojim autom prolazi i tako

Sado mazo narod :lol:
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6003 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

Kataklinger wrote: 17/08/2020 20:54 Meni prvo sto je palo na pamet jest, kad se zavrse 4 trake izmedju Dijamanta i Nove Otoke, da ce novi ulaz u Dijamant koji se trenutno zavrsava (ispred lamele A, gdje je bio zeleni kontejner) biti odsjecen sa dvije trake za smjer prema Ilidzi. Tj onaj ko bude dolazio iz pravca Ilidze ulicom Dzemala Bijedica, izgleda da ce morati ici pravo 400m do kruznog toka kod pijace pa se onda vratiti do Dijamanta i ulazit tu na ulaz, jer nece moci skrenuti direktno. Jedino ako naprave ovaj kruzni tok ispred Dijamanta koji je spomenut u prethodnom postu. Mada ne znam kako ce ga tu uglavit jer ima Elpi i jos nekakvih govanaca okolo.
Izmedju dijamanta i nove otoke nije planirano proširenje na 4 trake
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#6004 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by ibizza »

neki wrote: 17/08/2020 22:17
Kataklinger wrote: 17/08/2020 20:54 Meni prvo sto je palo na pamet jest, kad se zavrse 4 trake izmedju Dijamanta i Nove Otoke, da ce novi ulaz u Dijamant koji se trenutno zavrsava (ispred lamele A, gdje je bio zeleni kontejner) biti odsjecen sa dvije trake za smjer prema Ilidzi. Tj onaj ko bude dolazio iz pravca Ilidze ulicom Dzemala Bijedica, izgleda da ce morati ici pravo 400m do kruznog toka kod pijace pa se onda vratiti do Dijamanta i ulazit tu na ulaz, jer nece moci skrenuti direktno. Jedino ako naprave ovaj kruzni tok ispred Dijamanta koji je spomenut u prethodnom postu. Mada ne znam kako ce ga tu uglavit jer ima Elpi i jos nekakvih govanaca okolo.
Izmedju dijamanta i nove otoke nije planirano proširenje na 4 trake
odakle pocinju 4 trake? Od Grasa?
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#6005 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Kataklinger »

neki wrote: 17/08/2020 22:17 Izmedju dijamanta i nove otoke nije planirano proširenje na 4 trake
Pa dokle ce ici te 4 trake ulicom Dzemala Bijedica? Nije valjda samo do Grasa?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6006 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

Koliko se sjećam kada je bilo potisivanje ugovora još 2018. godine plan je bio da se ide od kružnog toga do IX transverzale sa 4 trake, dakle da idu 4 trake između Nove Otoke i Dijamanta, samo u kasnijoj fazi.

https://www.novigradsarajevo.ba/news/de ... 308?page=4

U ovom tekstu sa stranice Općine Novi Grad piše da je rekonstrukcija između V i IX trasnverzale
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#6007 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Kataklinger »

I ja imam istu informaciju, zato sam i napisao da ce ulaz u Dijamant i Miljacku bit moguc samo iz pravca kruznog prema Ilidzi, kao sto ce ulaz u NO bit moguc samo iz pravca Ilidze....iskreno ovo mi je malo glupo da ovako "odsjeku" prilaze 3 poprilicno velika stambena objekta ali hajd, bitnije je imat 4 trake i rasteretit fluktuaciju saobracaja kroz grad.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6008 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

Pa dobro, ja živim u NO, ako ce biti kružni tok kod grasa onda mi nije to toliki problem, vozanje minut gore dole
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#6009 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by lissics »

Kataklinger wrote: 17/08/2020 20:54 Meni prvo sto je palo na pamet jest, kad se zavrse 4 trake izmedju Dijamanta i Nove Otoke, da ce novi ulaz u Dijamant koji se trenutno zavrsava (ispred lamele A, gdje je bio zeleni kontejner) biti odsjecen sa dvije trake za smjer prema Ilidzi. Tj onaj ko bude dolazio iz pravca Ilidze ulicom Dzemala Bijedica, izgleda da ce morati ici pravo 400m do kruznog toka kod pijace pa se onda vratiti do Dijamanta i ulazit tu na ulaz, jer nece moci skrenuti direktno. Jedino ako naprave ovaj kruzni tok ispred Dijamanta koji je spomenut u prethodnom postu. Mada ne znam kako ce ga tu uglavit jer ima Elpi i jos nekakvih govanaca okolo.
Ima cesta i iza zgrade, a ispred zgrade je kruzni tok predvidjen.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6010 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

Kataklinger wrote: 17/08/2020 22:55
neki wrote: 17/08/2020 22:17 Izmedju dijamanta i nove otoke nije planirano proširenje na 4 trake
Pa dokle ce ici te 4 trake ulicom Dzemala Bijedica? Nije valjda samo do Grasa?
Moja greška, 4 trake će ići između 9. transferzale i novog kružnog kod elpija, zaboravio sam da je elpi istočno od Dijamanta i Nove Otoke..
Od tog kružnog do ovog postojećeg na Čengić Vili ostaju dvije trake
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#6011 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nosara »

mk ultra wrote: 17/08/2020 20:58 Bošnjački neimari i bošnjaci kupci
Napraviš zgradu 500 stanova i puteljak :lol:
I onda brača bošnjaci daju 150k + kamate = zalog do kraja zivota da puteljkom kroči u gužvi svako jutro i popodne, da se nervira 40 godina ko će mu se pomaći dok svojim autom prolazi i tako

Sado mazo narod :lol:
Jos gore je sa sarajevo taverom. Tu nema ni puteljka. Najveca zgradurina u gradu nema nikakav prilaz. Novoneimarstvo u funkciji. :(
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6012 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Hoće li ono čudo ikad završiti?
I koji će to cirkus biti kad se tu ljudi usele (ako se završe radovi?!) :-)
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6013 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

neki wrote: 18/08/2020 07:51
Kataklinger wrote: 17/08/2020 22:55
neki wrote: 17/08/2020 22:17 Izmedju dijamanta i nove otoke nije planirano proširenje na 4 trake
Pa dokle ce ici te 4 trake ulicom Dzemala Bijedica? Nije valjda samo do Grasa?
Moja greška, 4 trake će ići između 9. transferzale i novog kružnog kod elpija, zaboravio sam da je elpi istočno od Dijamanta i Nove Otoke..
Od tog kružnog do ovog postojećeg na Čengić Vili ostaju dvije trake
Odakle su te info? Jer prema objavi od općine NG idu 4 trake od IX do V transverzale (dakle kod vjetrenjače), to je tama tih 2,3 kilometra za koji je potpisan ugovor sa EA.
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#6014 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by lissics »

Gray wrote: 18/08/2020 09:52
neki wrote: 18/08/2020 07:51
Kataklinger wrote: 17/08/2020 22:55

Pa dokle ce ici te 4 trake ulicom Dzemala Bijedica? Nije valjda samo do Grasa?
Moja greška, 4 trake će ići između 9. transferzale i novog kružnog kod elpija, zaboravio sam da je elpi istočno od Dijamanta i Nove Otoke..
Od tog kružnog do ovog postojećeg na Čengić Vili ostaju dvije trake
Odakle su te info? Jer prema objavi od općine NG idu 4 trake od IX do V transverzale (dakle kod vjetrenjače), to je tama tih 2,3 kilometra za koji je potpisan ugovor sa EA.
ide zasad, bice poslije. bilo je na nekim varijantama RP za alipasin most VII
https://gradskovijece.sarajevo.ba/wp-co ... iste-1.pdf
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#6015 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

OK, to ima smisla, i ja sam čitao da će raditi u fazama jer nemaju bas para da sve odrade odjednom :)

Mada bi mi logično bilo da druga faza bude od kružnog kod grasa do postojećeg kruznog, a da u trećoj fazi rade dalje do vjetrenjače
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#6016 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Kataklinger »

lissics wrote: 18/08/2020 06:07 Ima cesta i iza zgrade, a ispred zgrade je kruzni tok predvidjen.
Gdje je cesta iza zgrade? Ako mislis ono gdje je stara pruga, i sto se pruza do iznad hotela Ade pa zavrsava iza pijace kod kruznog, ono nije vidjelo ceste....
lissics
Posts: 502
Joined: 09/08/2018 06:29

#6017 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by lissics »

Kataklinger wrote: 18/08/2020 10:11
lissics wrote: 18/08/2020 06:07 Ima cesta i iza zgrade, a ispred zgrade je kruzni tok predvidjen.
Gdje je cesta iza zgrade? Ako mislis ono gdje je stara pruga, i sto se pruza do iznad hotela Ade pa zavrsava iza pijace kod kruznog, ono nije vidjelo ceste....
Nema ni kruznog jos uvijek, bice to sve u paketu
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6018 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neki »

Gray wrote: 18/08/2020 09:52
neki wrote: 18/08/2020 07:51
Kataklinger wrote: 17/08/2020 22:55

Pa dokle ce ici te 4 trake ulicom Dzemala Bijedica? Nije valjda samo do Grasa?
Moja greška, 4 trake će ići između 9. transferzale i novog kružnog kod elpija, zaboravio sam da je elpi istočno od Dijamanta i Nove Otoke..
Od tog kružnog do ovog postojećeg na Čengić Vili ostaju dvije trake
Odakle su te info? Jer prema objavi od općine NG idu 4 trake od IX do V transverzale (dakle kod vjetrenjače), to je tama tih 2,3 kilometra za koji je potpisan ugovor sa EA.
Koliko mi je poznato Džemala Bijedića se širi na 4 trake prema istoku do kružnog kod Elpija a odatle se račva na postojeći krak i na sjevernu longitudinalu, obje bi imale po dvije trake..
To do vjetrenjače je bila ideja načelnika da tranzit kroz čengić vilu preusmjeri na džemala bijedića pa preko novog vijadukta na IX tr. na autoput
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#6019 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Pauza »

NediM17 wrote: 14/08/2020 13:17
Kataklinger wrote: 14/08/2020 10:15 Pitanje iz usluge za kolegu (a ni ja mu nisam znao reci jer nemam pojma o Tibri):

Gledao je konkretno ovaj stan: https://www.olx.ba/artikal/37122876/pro ... kona-stup/

Obzirom da je 63m2 i ima 2 balkona, a ova pocetna cijena od 109 000KM se jos moze korigovati dodatno, ispada da je pravo dobar deal. Uzimajuci u obzir da dobije kuhinju, ugradbene plakare i jos neke elemente....Ima li neko vise info o ovoj Tibri kod Gazproma? Na stranu sto je urbicid, ali kakva je gradnja, kvaliteta, prednosti, mane i konkretno zna li neko vise za ovaj stan? Stan se navodno prodaje podugo. Ja jedino sto znam je da se nekad davno pricalo o tome da neke Tibra zgrade tonu....
Kad iz te kvadrature izbijes balkone dodjes na cca 55 kvadrata. Ok, balkoni su dobra stvar, vidjeli smo u onom lockdownu, tesko je bilo onome ko ni balkona nije im'o. Ovo je kvadratura za solidan dvosoban stan, ali eto, vidio sam ja i trosobnih sa 45 kvadrata. :-) I ta kuhinja i plakari vrijede par hiljada.
Treba vidjeti 'dje je gazdi zapelo, je li to vec poceo pad cijena ili ima neki drugi razlog za prodaju. Provjeriti papire obavezno, je li stan pod teretom kakvim.
Tibra je twilight zone, bez ljute nevolje ja ne bih.
Ne znam jesam li dobro skontao, čovjek prodaje 55m2 a napisao da je 64m2 jer je uračunao balkon?
Pitanje: Pa zar se sad balkoni broje u kvadraturu stana i jesu li se to sad balkoni počeli naplaćivati po m2? Ako jeste, to je novost za mene i koliko znam i koliko moja porodica ima iskustva sa nekretninama, balkoni su bili nebitni kod kupovine/prodaje i kod ZK izvatka. Znači nikad nikome balkon platio ne bih, ali eto možda su se sad vremena promijenila.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#6020 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nepass1 »

Sad se kvadrat balkona broji kao 1/2 kvadrata
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#6021 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by MeanMachine »

Pauza wrote: 20/08/2020 12:09
NediM17 wrote: 14/08/2020 13:17
Kataklinger wrote: 14/08/2020 10:15 Pitanje iz usluge za kolegu (a ni ja mu nisam znao reci jer nemam pojma o Tibri):

Gledao je konkretno ovaj stan: https://www.olx.ba/artikal/37122876/pro ... kona-stup/

Obzirom da je 63m2 i ima 2 balkona, a ova pocetna cijena od 109 000KM se jos moze korigovati dodatno, ispada da je pravo dobar deal. Uzimajuci u obzir da dobije kuhinju, ugradbene plakare i jos neke elemente....Ima li neko vise info o ovoj Tibri kod Gazproma? Na stranu sto je urbicid, ali kakva je gradnja, kvaliteta, prednosti, mane i konkretno zna li neko vise za ovaj stan? Stan se navodno prodaje podugo. Ja jedino sto znam je da se nekad davno pricalo o tome da neke Tibra zgrade tonu....
Kad iz te kvadrature izbijes balkone dodjes na cca 55 kvadrata. Ok, balkoni su dobra stvar, vidjeli smo u onom lockdownu, tesko je bilo onome ko ni balkona nije im'o. Ovo je kvadratura za solidan dvosoban stan, ali eto, vidio sam ja i trosobnih sa 45 kvadrata. :-) I ta kuhinja i plakari vrijede par hiljada.
Treba vidjeti 'dje je gazdi zapelo, je li to vec poceo pad cijena ili ima neki drugi razlog za prodaju. Provjeriti papire obavezno, je li stan pod teretom kakvim.
Tibra je twilight zone, bez ljute nevolje ja ne bih.
Ne znam jesam li dobro skontao, čovjek prodaje 55m2 a napisao da je 64m2 jer je uračunao balkon?
Pitanje: Pa zar se sad balkoni broje u kvadraturu stana i jesu li se to sad balkoni počeli naplaćivati po m2? Ako jeste, to je novost za mene i koliko znam i koliko moja porodica ima iskustva sa nekretninama, balkoni su bili nebitni kod kupovine/prodaje i kod ZK izvatka. Znači nikad nikome balkon platio ne bih, ali eto možda su se sad vremena promijenila.
Balkoni se računaju kod kupovine novogradnje i to sa odgovarjućim faktorom kojim se množi cijena kvadrata stana, a sve u zavisnosti od toga kako je balkon izveden (kompletno izvan profila zgrade - faktor 0,25, djelimično uvučen - faktor 0,5 ili kompletno u profilu zgrade / uvučen - faktor 0,75). To je prilično stanadardno i ništa neobično kod novogradnje dok kod starogradnje to uglavnom niko ne računa. Eh sad, ako neko prodaje stan novije gradnje u kojem je i sam platio balkon onda vjerovatno i kod dalje prodaje računa taj balkon po nekoj cijeni - koliko je to sada ispravno ili ne neka svako za sebe odluči i zaključi.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#6022 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by azdralovic »

Balkon ti je za cjenkanja ostavljen :D
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#6023 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

Treba samo kupovati ZK stanje i ono što je upisano u isti i jedino je to relevantno.

Kod novih zgrada je to sve premjereno po P.S.-u i upisano kako treba, jer je u cilju investitora bilo da od manjih stanova putem lođa/balkona naprave "veći" stan, odnosno da stan na papiru ima više kvadrata, pa samim tim i naplate više novca od kupca.
User avatar
Pauza
Posts: 676
Joined: 03/06/2016 11:00

#6024 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Pauza »

gidra wrote: 20/08/2020 13:33 Treba samo kupovati ZK stanje i ono što je upisano u isti i jedino je to relevantno.

Kod novih zgrada je to sve premjereno po P.S.-u i upisano kako treba, jer je u cilju investitora bilo da od manjih stanova putem lođa/balkona naprave "veći" stan, odnosno da stan na papiru ima više kvadrata, pa samim tim i naplate više novca od kupca.
Tako je, koliko je u ZK upisano toliko računati. Nema tu priče i koeficijenata.

Zna se šta je m2 a šta balkon. Malo armature, kanta pijeska i džak cementa i za to hoće da naplati 2000KM po m2. :izet:
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#6025 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by NediM17 »

Pa u ZK novih zgrada su upisani balkoni i lodje po gore navedenim koeficijentima.
Upravo kao kod gore navedenog konkretnog stana. :thumbup:
Post Reply