Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
thekupus
Posts: 6788
Joined: 25/06/2011 22:38

#1 Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by thekupus »

Buduci da svaki dan prolazim ulicom Patriotske lige sve od pijace Ciglane pa gore do stadiona, nedavno sam primjetio da na pravoslavnom groblju, Svetom Marku, radnici svaki dan prekopavaju stare humke, i valjda vade ostatke... Najveci dio groblja je sada prekopan. Zasto se to desava, da li nam to i mrtve sele?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#2 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by chuchumbamayumbe »

Vjerovatno.
Nisu plaćene grobarine ili kako se već to zove, ja mislim da nakon 10 godina imaju pravo da to urade, ko će mu ga znati...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by PipiDugaDevetka »

chuchumbamayumbe wrote:Vjerovatno.
Nisu plaćene grobarine ili kako se već to zove, ja mislim da nakon 10 godina imaju pravo da to urade, ko će mu ga znati...
Ne znam šta se dešava, ali je prije godinu ili dvije rečeno da sa groblja Bare niti jedan umrli nije maknut po osnovu neplaćanja ''takse za održavanje groblja''. Mislim, rodbina i najbliži su dužni da plaćaju,...
User avatar
trimi68
Posts: 1589
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#4 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by trimi68 »

thekupus wrote:Buduci da svaki dan prolazim ulicom Patriotske lige sve od pijace Ciglane pa gore do stadiona, nedavno sam primjetio da na pravoslavnom groblju, Svetom Marku, radnici svaki dan prekopavaju stare humke, i valjda vade ostatke... Najveci dio groblja je sada prekopan. Zasto se to desava, da li nam to i mrtve sele?
Тхе Купус ....велика је разлика прекопавају старе хумке (равнање терена-хумке) и "ваљда" ваде остатке (ексхумација).

Дај фотос ил' два па да се задеверамо јел то дошло "до кончног пресељења".
User avatar
thekupus
Posts: 6788
Joined: 25/06/2011 22:38

#5 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by thekupus »

trimi68 wrote:
thekupus wrote:Buduci da svaki dan prolazim ulicom Patriotske lige sve od pijace Ciglane pa gore do stadiona, nedavno sam primjetio da na pravoslavnom groblju, Svetom Marku, radnici svaki dan prekopavaju stare humke, i valjda vade ostatke... Najveci dio groblja je sada prekopan. Zasto se to desava, da li nam to i mrtve sele?
Тхе Купус ....велика је разлика прекопавају старе хумке (равнање терена-хумке) и "ваљда" ваде остатке (ексхумација).

Дај фотос ил' два па да се задеверамо јел то дошло "до кончног пресељења".

vazi, sutra je tu par fotografija :) I ne razumijem se bas u sistem pokopavanja na kriscanskim grobljima, tako da mi necu da mi neko zamjeri ako sam pogrijesio nesto..zato sam i dosao ovdje da pitam... nije sigurno ravnanje terena...ma slike ce valjda pomoci
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#6 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Mistik_ »

cccc ni mrtav covjek ne moze biti miran...
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#7 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by kurty »

Ja znam da je masa grobnica propala... vidi se da ploce popucale
Veliki broj spomenika je takodje "u losem stanju"... ili su se nakrivili, ili su osteceni
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#8 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by žulijan asanž »

thekupus wrote:
trimi68 wrote:
thekupus wrote:Buduci da svaki dan prolazim ulicom Patriotske lige sve od pijace Ciglane pa gore do stadiona, nedavno sam primjetio da na pravoslavnom groblju, Svetom Marku, radnici svaki dan prekopavaju stare humke, i valjda vade ostatke... Najveci dio groblja je sada prekopan. Zasto se to desava, da li nam to i mrtve sele?
Тхе Купус ....велика је разлика прекопавају старе хумке (равнање терена-хумке) и "ваљда" ваде остатке (ексхумација).

Дај фотос ил' два па да се задеверамо јел то дошло "до кончног пресељења".

vazi, sutra je tu par fotografija :) I ne razumijem se bas u sistem pokopavanja na kriscanskim grobljima, tako da mi necu da mi neko zamjeri ako sam pogrijesio nesto..zato sam i dosao ovdje da pitam... nije sigurno ravnanje terena...ma slike ce valjda pomoci

care moj, ovo smo ponovili jedno hiljadu puta. jal je kršćanski jal je hrišćanski, ne može biti krišćanski nikako
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#9 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Mistik_ »

žulijan asanž wrote:
thekupus wrote:
Тхе Купус ....велика је разлика прекопавају старе хумке (равнање терена-хумке) и "ваљда" ваде остатке (ексхумација).

Дај фотос ил' два па да се задеверамо јел то дошло "до кончног пресељења".

vazi, sutra je tu par fotografija :) I ne razumijem se bas u sistem pokopavanja na kriscanskim grobljima, tako da mi necu da mi neko zamjeri ako sam pogrijesio nesto..zato sam i dosao ovdje da pitam... nije sigurno ravnanje terena...ma slike ce valjda pomoci

care moj, ovo smo ponovili jedno hiljadu puta. jal je kršćanski jal je hrišćanski, ne može biti krišćanski nikako[/quote]

Kriz - kriscanski
Krst - krscanski
Hrist - hriscanski

Sto ne moze? :?
sve jedna te ista stvar...
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by karanana »

meni su uvijek bile interesantne one nakosene ploce. kao da je neka sila vjetar ili atomska bomba sve nakrivila u istom pravcu. a neke su popadale.
ne znam koliko su stari ti grobovi i koji su hriscanski obicaji, ali cini mi se da je u islamu dozovljeno prekopavanje i nova dzenaza na istom mjestu nakon sto-dvjesto godina.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#11 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by žulijan asanž »

izguglaj mi jednu relevantnu stranicu koja koristi taj termin. znači ukucaj u google krišćanstvo.

čuj što ne može. pa kad bi to tako svako konto što ne može se reć vako ili nako, đe bi nam kraj bio.

postoji zvanični naziv monoteističke religije u dvije varijante - kršćanstvo i hrišćanstvo. to je to, prosto ko babin opanak :D
User avatar
thekupus
Posts: 6788
Joined: 25/06/2011 22:38

#12 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by thekupus »

žulijan asanž wrote:

care moj, ovo smo ponovili jedno hiljadu puta. jal je kršćanski jal je hrišćanski, ne može biti krišćanski nikako


pusti mene nepismenog, da sam bolji ne bih ni radio ovaj posao :O
nego, hvala na napomeni, pamtim je za ubuduce :)
Mistik_
Posts: 914
Joined: 19/11/2011 12:17

#13 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Mistik_ »

žulijan asanž wrote:izguglaj mi jednu relevantnu stranicu koja koristi taj termin. znači ukucaj u google krišćanstvo.

čuj što ne može. pa kad bi to tako svako konto što ne može se reć vako ili nako, đe bi nam kraj bio.

postoji zvanični naziv monoteističke religije u dvije varijante - kršćanstvo i hrišćanstvo. to je to, prosto ko babin opanak :D

http://www.google.ba/search?q=kri%C5%A1 ... =firefox-a

:D
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#14 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Chisum »

User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#15 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by žulijan asanž »

Mistik_ wrote:http://www.google.ba/search?q=kri%C5%A1 ... =firefox-a
jel se vi zajebavate sa mnom ili šta?

rekao sam relevantne stranice. prva dva linka na google se odnose na www.ahmadija.ba - stranica reformističke islamske sekte osnovane 1889. u indiji od strane Hazreti Mirza Ghulam Ahmada. svaki normalan musliman će se nasmijati na ovo. uostalom to je stranica na kojoj se nalazi toliko kardinalnih pravopisnih grešaka da to nije za priče. :lol: to nije relevantno.

treći link u kojem se spominje termin krišćanstvo je na vukajliji, dobro poznatom satiričnom sajtu u kojem se satirično govori o novoj religiji "Krišćanstvu" u kojoj se obožava Kristijan Golubović, znači, brate. (ovo Chisum samo podhebava malo)

i to je to, nigdje više na cijelom internetu se ne spominje termin Krišćanstvo.

mislim da sam dovoljno rekao.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#16 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by suncica24 »

kurty wrote:Ja znam da je masa grobnica propala... vidi se da ploce popucale
Veliki broj spomenika je takodje "u losem stanju"... ili su se nakrivili, ili su osteceni
Nije istina.
Na Sv. Marku i Sv. Josipu sve su stare grobnice koje su bile srusene i ostecene tijekom rata podignute, popravljene, sanirane, restaurirani djelovi, kamene ploce vracene na mjesto...
Treba nekada otici i pogledati prije no sto komentarisemo (a i svakako treba otici jer su to mjesta koja govore puno o gradu i nama samima).
Last edited by suncica24 on 15/12/2011 17:04, edited 1 time in total.
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#17 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by despina »

PipiDugaDevetka wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Vjerovatno.
Nisu plaćene grobarine ili kako se već to zove, ja mislim da nakon 10 godina imaju pravo da to urade, ko će mu ga znati...
Ne znam šta se dešava, ali je prije godinu ili dvije rečeno da sa groblja Bare niti jedan umrli nije maknut po osnovu neplaćanja ''takse za održavanje groblja''. Mislim, rodbina i najbliži su dužni da plaćaju,...

ja znam da su "pomakli" neke grobove baš iz tog razloga što bliža porodica umrlog nije platila.... ili su i oni umrli, ili su odselili....itd itd...
meni je to grozno.... u normalnom svijetu imaš grobove od par stotina godina i niko ih ne dira. kod nas sve puno ko šibica pa stvaraju novi prostor za buduće rahmetlije. generalno su mi većina naših groblja grozna, sve nešto usko, preblizu, ne možeš prići grobu/mezaru a da pri tome ne pogaziš jedno 100 drugih :-?
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by kurty »

suncica24 wrote:
kurty wrote:Ja znam da je masa grobnica propala... vidi se da ploce popucale
Veliki broj spomenika je takodje "u losem stanju"... ili su se nakrivili, ili su osteceni
Nije istina.
Na Sv. Marku i Sv. Josipu sve su stare grobnice koje su bile srusene i ostecene tijekom rata podignute, popravljene, sanirane, restaurirani djelovi, kamene ploce vracene na mjesto...
Treba nekada otici i pogledati prije no sto komentarisemo (a i svakako treba otici jer su to mjesta koja govore puno o gradu i nama samima).
Necu da se svadjam... Mislim da se pomenulo groblje na Ciglanama... Ti si spomenula Sv. Marko i Sv. Josip... Smetnuo sam s uma da su na Ciglanama dva groblja...
Ono sto sam napisao odnosi se na groblje koje je izmedju pijace i II gimnazije... Znaci od pijace prema gradu...

A otidji ti i pogleda, pa tek onda kategoricno tvrdi da nesto nije istina...
User avatar
thekupus
Posts: 6788
Joined: 25/06/2011 22:38

#19 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by thekupus »

slazem se da je veliki broj nadgrobnih spomenika u jako losem stanju, ali to je cisto njihova sudbina... oni stoje tu da pokazuju historiju, neki kontinuitet...ako je sve iznova fabrikovano, onda taj kamen nema nikakav znacaj, vecu cast pokojniku bi se odavalo kroz zapis... zato i volim stare, ispucale, stecke, i one prikaze na njima...a mrzim one kvazi-strucnjake sto unistise onu ljepotu na Radimlji...



i sta nam ovo grmi, prepadoh se :shock:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#20 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by detroit-mercy »

despina wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Vjerovatno.
Nisu plaćene grobarine ili kako se već to zove, ja mislim da nakon 10 godina imaju pravo da to urade, ko će mu ga znati...
Ne znam šta se dešava, ali je prije godinu ili dvije rečeno da sa groblja Bare niti jedan umrli nije maknut po osnovu neplaćanja ''takse za održavanje groblja''. Mislim, rodbina i najbliži su dužni da plaćaju,...

ja znam da su "pomakli" neke grobove baš iz tog razloga što bliža porodica umrlog nije platila.... ili su i oni umrli, ili su odselili....itd itd...
meni je to grozno.... u normalnom svijetu imaš grobove od par stotina godina i niko ih ne dira. kod nas sve puno ko šibica pa stvaraju novi prostor za buduće rahmetlije. generalno su mi većina naših groblja grozna, sve nešto usko, preblizu, ne možeš prići grobu/mezaru a da pri tome ne pogaziš jedno 100 drugih :-?
Ma to ti je do kulture zivljenja :mrgreen: znas da bi kod nas svi u centar pa makar i u 15 kvadrata :mrgreen: .
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#21 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by Ma.Le.Na »

nije valjda da prekopavaju? :cry: :cry: :cry:
strasno :cry: :cry:
pa imamo li imalo ljudskosti..
sta ako ti ljudi nemaju rodbine..
strasno :cry: :cry: :cry:
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#22 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by despina »

mi nemamo ljudskosti ni prema živima, a kamoli prema mrtvima.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#23 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by suncica24 »

kurty wrote:
suncica24 wrote:
kurty wrote:Ja znam da je masa grobnica propala... vidi se da ploce popucale
Veliki broj spomenika je takodje "u losem stanju"... ili su se nakrivili, ili su osteceni
Nije istina.
Na Sv. Marku i Sv. Josipu sve su stare grobnice koje su bile srusene i ostecene tijekom rata podignute, popravljene, sanirane, restaurirani djelovi, kamene ploce vracene na mjesto...
Treba nekada otici i pogledati prije no sto komentarisemo (a i svakako treba otici jer su to mjesta koja govore puno o gradu i nama samima).
Necu da se svadjam... Mislim da se pomenulo groblje na Ciglanama... Ti si spomenula Sv. Marko i Sv. Josip... Smetnuo sam s uma da su na Ciglanama dva groblja...
Ono sto sam napisao odnosi se na groblje koje je izmedju pijace i II gimnazije... Znaci od pijace prema gradu...

A otidji ti i pogleda, pa tek onda kategoricno tvrdi da nesto nije istina...
Mislis na Sv. Georgija i Gavrila (pravoslavno groblje sa kapelom gdje su sahranjeni mladobosnasi?)
I tu situacija ista :)
Uglavnom, pogledala sam. I zato i govorim :)

I moram priznati da sam i ja ostala zatecena, jer sam cesto sam prolazila tuda i imala sam potpuno drugu sliku u glavi. I da ne kazem da su neki natpisi, imena sahranjenih, ili pak vrijednost samih ploca bile nepoznanica za mene, cega me... sramota :roll:

thekupus :thumbup:
Last edited by suncica24 on 15/12/2011 23:38, edited 1 time in total.
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#24 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by kurty »

suncica24 wrote: Mislis na Sv. Mihovil?
I tu situacija ista :)
Uglavnom, pogledala sam. I zato i govorim :)

I moram priznati da sam i ja ostala zatecena, jer sam cesto sam prolazila tuda i imala sam potpuno drugu sliku u glavi. I da ne kazem da su neki natpisi, imena sahranjenih, ili pak vrijednost samih ploca bile nepoznanica za mene, cega me kao sarajke... sramota :roll:

thekupus :thumbup:
ne znam kako se zove groblje... Znam sta sam gledao i uslikat cu prvom prilikom... Dane i dane sam proveo na stanici ispod mosta i gledao, naslanjao se na ogradu, krio se od kise ispod drveca... I mislim da nisi u pravu, al eto... Kad uslikam, skupa cemo (virtuelno :D ) diskutovati o tome
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#25 Re: Sta se desava na sarajevskim grobljima?

Post by chuchumbamayumbe »

Jel po ovom osnovu samo hrišćanska groblja prekopavaju, ili će i muslimanska?
8-)
Post Reply