racun za plin

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1551 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Black swan wrote: 15/11/2022 07:09 Zbog zagadjenja zraka...da ne prelaze na cumur i ivericu te gume...ima smisla osim ako nismo ljubomorni
Znaci vi cete u stanovima loziti gume i ivericu? Zasto ne uzmete metar drva, eno 128KM?Ili uzmete pec na pelet pa tonu 560KM placate ako se bas brinete za zagadjenje. Zasto se ne pusti plinovod onda do svakog kantona, da svi imamo taj gas koji je pro klimatski?
Mislim da ste umazeni s tim gasom i subvencijama pa ne vidite situaciju realno. Kukate a nije bas da vam je plin jedina opcija. Pricao o zagadjenju u drzavi gdje nas jebe ko stigne, gdje borci idu u zatvor zbog 300KM,gdje nas vode polupismeni,djecu lijecimo preko donacija na Pomozi.ba.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1552 Re: racun za plin

Post by Truba »

necu ja nista ali od 8 stanova na plin samo se mi grijemo na plin
susedi ugradili klimu i konvektore
penzići drva
jedna žena pelet
ostali se snalaze
i da
iverica štokovi vrata poslije renoviranja idu u peć
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1553 Re: racun za plin

Post by shape of despair »

Nikad nama neće biti bolje. Koljemo se na temi toplane i plin a svi u istim govnima.
Ono što znam je trenutno da svaki dan jedva vidim drugi dio grada na 3km udaljenosti, ne vidim jel vedro il oblačno, veš mi se usmrdi ako ga sušim na balkonu, djeca kašljucaju.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1554 Re: racun za plin

Post by Truba »

ma nek ukinu pdv na grijanje eto
znači sve što se kupuje za grijanje manje 17%
i ćao
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1555 Re: racun za plin

Post by Haris.ba »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 08:17
Black swan wrote: 15/11/2022 07:09 Zbog zagadjenja zraka...da ne prelaze na cumur i ivericu te gume...ima smisla osim ako nismo ljubomorni
Znaci vi cete u stanovima loziti gume i ivericu? Zasto ne uzmete metar drva, eno 128KM?Ili uzmete pec na pelet pa tonu 560KM placate ako se bas brinete za zagadjenje. Zasto se ne pusti plinovod onda do svakog kantona, da svi imamo taj gas koji je pro klimatski?
Mislim da ste umazeni s tim gasom i subvencijama pa ne vidite situaciju realno. Kukate a nije bas da vam je plin jedina opcija. Pricao o zagadjenju u drzavi gdje nas jebe ko stigne, gdje borci idu u zatvor zbog 300KM,gdje nas vode polupismeni,djecu lijecimo preko donacija na Pomozi.ba.
Ti iz drugog kantona govoris o trosenju budzeta drugog kantona?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1556 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 08:17
Black swan wrote: 15/11/2022 07:09 Zbog zagadjenja zraka...da ne prelaze na cumur i ivericu te gume...ima smisla osim ako nismo ljubomorni
Znaci vi cete u stanovima loziti gume i ivericu? Zasto ne uzmete metar drva, eno 128KM?Ili uzmete pec na pelet pa tonu 560KM placate ako se bas brinete za zagadjenje. Zasto se ne pusti plinovod onda do svakog kantona, da svi imamo taj gas koji je pro klimatski?
Mislim da ste umazeni s tim gasom i subvencijama pa ne vidite situaciju realno. Kukate a nije bas da vam je plin jedina opcija. Pricao o zagadjenju u drzavi gdje nas jebe ko stigne, gdje borci idu u zatvor zbog 300KM,gdje nas vode polupismeni,djecu lijecimo preko donacija na Pomozi.ba.
Ko je tebi kriv sto zivis u nekoj periferiji koja nije razvijena kao SA niti se u Titin vakat ulagalo u energetsku infrastrukturu?
Sad ja trebam dovlaciti drva u haustor i balkon i loziti u stanu jer vi tamo negdje kradete sumu i dzabana grijanje imate vec stoljecima. Zagadjenje je rezultat kriminala, a ne samo obicna pojava u zimskom.periodu na koju se uticat navodno i ne moze.
I sta te uostalom briga sta mi radimo na svom pragu u svom kantonu. Niste bili zadovoljni ponderom,ukino se i sta sad hocete da nama ovdje objasnjavate sa cim da se grijemo uz razvedenu infrasteukturu grijanja koja je svugdje u svijetu prihvatljiva?? Idi kradi drva okani se suplje.
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1557 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Jel to budzet kantona samo vi iz Kantona uplacujete? Ja kad platim struju na koju se grijem, gdje ide taj novac? Ili kad platim racun za Moju TV? Imate kompleks samo zato sto zivite u Sarajevu a od istog ste napravili kasabu! Ne vidite dalje od svog nosa, tj od Vogosce. Hocete da zivite u glavnom gradu, hocete grijanje na dugme, sad to fino i platite. Dosao racun od 55 maraka hoce subvenciju na to 20% :run:
Edit:pri nedostatku argumenata, vrijedanje. Fino. Pravo na grijanje je samo u Sarajevu socijalna kategorija, ostatak drzave ko jebe.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24385
Joined: 08/09/2005 20:08

#1558 Re: racun za plin

Post by Haris.ba »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 09:54 Jel to budzet kantona samo vi iz Kantona uplacujete? Ja kad platim struju na koju se grijem, gdje ide taj novac? Ili kad platim racun za Moju TV? Imate kompleks samo zato sto zivite u Sarajevu a od istog ste napravili kasabu! Ne vidite dalje od svog nosa, tj od Vogosce. Hocete da zivite u glavnom gradu, hocete grijanje na dugme, sad to fino i platite. Dosao racun od 55 maraka hoce subvenciju na to 20% :run:
Ako mislis da neko zakida budzet tvog kantona, podrzi pravila koja je sama Vlada KS predlagala - gdje nastaje pdv za proizvod/uslugu da se tu i placa. Jednostavno je.

Ti gdje platis pdv na struju, taj pdv ide u budzet tvog kantona.
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1559 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Skrenuli smo sa teme o grijanju na pondere. Samo zelim da realno sagledate situaciju oko grijanja a vi se upalite kao kutnjak.
Komentar isu ljudi na ovoj temi koji imaju po dvije tri nekretnine, zale se isto kao da je samo gas poskupio. Pri bilo kakvom skretanju paznje da je sve poskupilo ide komentar-idi kradi drva.
Cijepano drvo gotov 100%,ugalj gotov 100 %, pelet 200%,struju hoce da poskupe ili da oranice, samo gas postaje problem kad poskupi i traze se subvencije.
Niste realni a tu prici o infrastrukturi zaboravite. Svake godine je problem oko gasa. Ili ga nema, ili isporuka kasni, ili nije 'kalorican'. Promijenite nesto osim sto trazite dzabalamu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1560 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:05 Skrenuli smo sa teme o grijanju na pondere. Samo zelim da realno sagledate situaciju oko grijanja a vi se upalite kao kutnjak.
Komentar isu ljudi na ovoj temi koji imaju po dvije tri nekretnine, zale se isto kao da je samo gas poskupio. Pri bilo kakvom skretanju paznje da je sve poskupilo ide komentar-idi kradi drva.
Cijepano drvo gotov 100%,ugalj gotov 100 %, pelet 200%,struju hoce da poskupe ili da oranice, samo gas postaje problem kad poskupi i traze se subvencije.
Niste realni a tu prici o infrastrukturi zaboravite. Svake godine je problem oko gasa. Ili ga nema, ili isporuka kasni, ili nije 'kalorican'. Promijenite nesto osim sto trazite dzabalamu.
Ko je trazio dzabalanu? Jesi dobar? Znas li ti sta je dzaba?
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1561 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:30
Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:05 Skrenuli smo sa teme o grijanju na pondere. Samo zelim da realno sagledate situaciju oko grijanja a vi se upalite kao kutnjak.
Komentar isu ljudi na ovoj temi koji imaju po dvije tri nekretnine, zale se isto kao da je samo gas poskupio. Pri bilo kakvom skretanju paznje da je sve poskupilo ide komentar-idi kradi drva.
Cijepano drvo gotov 100%,ugalj gotov 100 %, pelet 200%,struju hoce da poskupe ili da oranice, samo gas postaje problem kad poskupi i traze se subvencije.
Niste realni a tu prici o infrastrukturi zaboravite. Svake godine je problem oko gasa. Ili ga nema, ili isporuka kasni, ili nije 'kalorican'. Promijenite nesto osim sto trazite dzabalamu.
Ko je trazio dzabalanu? Jesi dobar? Znas li ti sta je dzaba?
Koliko bi subvencije bilo zadovoljavajuce za tebe, koliko je Vlada proslih godina ucestvovala?
I dobar sam hvala Bogu, kako si ti?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1562 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 09:54 Jel to budzet kantona samo vi iz Kantona uplacujete? Ja kad platim struju na koju se grijem, gdje ide taj novac? Ili kad platim racun za Moju TV? Imate kompleks samo zato sto zivite u Sarajevu a od istog ste napravili kasabu! Ne vidite dalje od svog nosa, tj od Vogosce. Hocete da zivite u glavnom gradu, hocete grijanje na dugme, sad to fino i platite. Dosao racun od 55 maraka hoce subvenciju na to 20% :run:
Edit:pri nedostatku argumenata, vrijedanje. Fino. Pravo na grijanje je samo u Sarajevu socijalna kategorija, ostatak drzave ko jebe.
Kasaburinu od SA su napravili doseljenici iz kasaba i njihov mentos zivljenja. Glavni grad ne podrazumijeva da se mora zivot u njemu provoditi da te neko pljacka. Ljudi su neki naveli 55KM za pola mjeseca uz nikakvo grijanje. Kad ukazes na pljacku onda druga strana objasni nije to pljacka nego necija zelja da mu nesto bude dzaba. Vrati se na pocetak teme prve 3 stranice,imaju studije i objasnjenja nekih stvari koje su svugdje obaveza,samo kod nas kad trazis objasnjenje kazu ti da jedes govna.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1563 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:31 Koliko bi subvencije bilo zadovoljavajuce za tebe, koliko je Vlada proslih godina ucestvovala?
I dobar sam hvala Bogu, kako si ti?

Procitaj:
https://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/nov ... -povecanje

I ne zahvaljuj se Bogu da si dobar mescini da nisi
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1564 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Procitao sam ja cijelu temu zato sto meni jedna jako bliska osoba zivi u Sarajevu i grije se na gas.
Ono sto sam ja u par postova napisao se provlace kroz cijelu temu.
Imate gas koji je 100% uvoz i cijena zavisi od cijene na trzistu, zatim imate slabo izolovane zgrade koji jedu energiju a nista se ne radi da se iste energetski osposobe i na to sve nesposobnu vlast koja 30 godina nakon rata ne moze naci alternativu gasu i omogućiti ljudima da se griju na normalnim temperaturama a uz prihvatljivu cijenu. Dio krivice spada i na nas tj vas koji godinama sutite i birate Zahiragica i slicne u kanton.
Zar se nije mogla napraviti neka studija i projekat pri kojem bi se u narednih 10 godina u etapama skinulo sa gasa i pocelo grijati na nesto sto bi omogućilo bolji krajnji rezultat.
Nas krajnji domet je kuknjava i trazenje subvencija. Ne ide to tako, pogotovo ne ove godine ili sledeci par koje slijede.
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1565 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:39
Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:31 Koliko bi subvencije bilo zadovoljavajuce za tebe, koliko je Vlada proslih godina ucestvovala?
I dobar sam hvala Bogu, kako si ti?

Procitaj:
https://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/nov ... -povecanje

I ne zahvaljuj se Bogu da si dobar mescini da nisi
Pa eto, u cemu je problem, Vlada Kantona ipak subvencionira one najugrozenije. Hoces i ti koji nisi ugrozen ili Labud koji je na drzavnoj sisi i ima garant 1.5 do 2k place mjesecno
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1566 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:45
vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:39


Procitaj:
https://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/nov ... -povecanje

I ne zahvaljuj se Bogu da si dobar mescini da nisi
Pa eto, u cemu je problem, Vlada Kantona ipak subvencionira one najugrozenije. Hoces i ti koji nisi ugrozen ili Labud koji je na drzavnoj sisi i ima garant 1.5 do 2k place mjesecno
Ma veze ti sa zivotom nemas sta pises
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1567 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Pa hajde objasni mi, zato je tu forum, neka ti najveci domet ne bude jedna prosirena recenica.
Prosvijetli me, hocu da cujem argumente zasto bi racuni za sve korisnike u kantonu bili subvencionirani? Cime ste to zasluzili?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1568 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:52 Pa hajde objasni mi, zato je tu forum, neka ti najveci domet ne bude jedna prosirena recenica.
Prosvijetli me, hocu da cujem argumente zasto bi racuni za sve korisnike u kantonu bili subvencionirani? Cime ste to zasluzili?
Cime nismo?
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1569 Re: racun za plin

Post by Truba »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:45
vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:39


Procitaj:
https://vlada.ks.gov.ba/aktuelnosti/nov ... -povecanje

I ne zahvaljuj se Bogu da si dobar mescini da nisi
Pa eto, u cemu je problem, Vlada Kantona ipak subvencionira one najugrozenije. Hoces i ti koji nisi ugrozen ili Labud koji je na drzavnoj sisi i ima garant 1.5 do 2k place mjesecno
slušaj ti jesi čuo

Image

ljubomorko dabogda i tebi i svim tvojima bilo kao meni dobro
dabogta ti se smrznula guza ko meni u wc zimi :D
:D
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1570 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:53
Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:52 Pa hajde objasni mi, zato je tu forum, neka ti najveci domet ne bude jedna prosirena recenica.
Prosvijetli me, hocu da cujem argumente zasto bi racuni za sve korisnike u kantonu bili subvencionirani? Cime ste to zasluzili?
Cime nismo?
Cime jeste? (sad kopiram tvoj nacin komunikacije)
Labude, nemoj se naci uvrijedjen, ti si mi prvo naumpao a vecina forumasa koji pisu su dobro situirani kao i ti. To je sve iz tvojih postova, nemoj me tjerat da trazim.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1571 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:58
vjeshalica wrote: 15/11/2022 10:53

Cime nismo?
Cime jeste? (sad kopiram tvoj nacin komunikacije)
Labude, nemoj se naci uvrijedjen, ti si mi prvo naumpao a vecina forumasa koji pisu su dobro situirani kao i ti. To je sve iz tvojih postova, nemoj me tjerat da trazim.
Hajde posto me nazivas labudom stavi te postove iz kojih se vidi kako sam dobro situirana i dobro zivim mozda mlavim milione a da nisam ni svjesna
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1572 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

vjeshalica wrote: 15/11/2022 11:02
Peryton_ wrote: 15/11/2022 10:58
Cime jeste? (sad kopiram tvoj nacin komunikacije)
Labude, nemoj se naci uvrijedjen, ti si mi prvo naumpao a vecina forumasa koji pisu su dobro situirani kao i ti. To je sve iz tvojih postova, nemoj me tjerat da trazim.
Hajde posto me nazivas labudom stavi te postove iz kojih se vidi kako sam dobro situirana i dobro zivim mozda mlavim milione a da nisam ni svjesna
Nije tebi upuceno, nego Black Swanu, nisam htio da ga citiram ionako plavimo temu.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1573 Re: racun za plin

Post by Truba »

to što sam stituiran ne znači da mogu plaćati 500 maraka plina još da se smrznem plus struja od konvektora plus se smrznem jer se 3 prostorije ne griju (banja wc i hodnik)
stituiran sam što sam skroman i što štedim
a i forumašima baciš kosku odmah povjeruju
što mi ne vjeruješ da sam guzio sinoć manekenku :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#1574 Re: racun za plin

Post by vjeshalica »

Peryton_ wrote: 15/11/2022 11:03
vjeshalica wrote: 15/11/2022 11:02
Hajde posto me nazivas labudom stavi te postove iz kojih se vidi kako sam dobro situirana i dobro zivim mozda mlavim milione a da nisam ni svjesna
Nije tebi upuceno, nego Black Swanu, nisam htio da ga citiram ionako plavimo temu.
Ok, dakle, sto vlada ne bi subvencionirala korisnike plina i toplana kad moze baljezgati pare u gluposti, osim toga tu se javlja jedan drugi problem,kad ljudi ne budu mogli da placaju egzibicije onda prihod toplana ce biti upitan kao i sarajevogasa...
Niko nije pogodjen ekonomskom katastrofom u drzavi osim penzosa zar ne? I znas li da danasnj8h 100KM ne vrijedi kao 100KM prije mozda lupam 10 ili 5 godina.
Koliko gradjani prihoduju u budzet to se i treba vratiti nazad jer opet ce se prihodovat i tako u krug.jer drzava nije nikome oprostila feninga. Mozda jeste mafiji
Peryton_
Posts: 998
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#1575 Re: racun za plin

Post by Peryton_ »

Black swan wrote: 15/11/2022 11:04 to što sam stituiran ne znači da mogu plaćati 500 maraka plina još da se smrznem plus struja od konvektora plus se smrznem jer se 3 prostorije ne griju (banja wc i hodnik)
stituiran sam što sam skroman i što štedim
a i forumašima baciš kosku odmah povjeruju
što mi ne vjeruješ da sam guzio sinoć manekenku :D
Mozda i jesi, ko ce ga znati :D
Sa prvim dijelom tvog posta se u potpunosti slazem, ogroman je to udar na budzet, nadam se da ce ljudi koji imaju manja primanja uspjeti sastaviti kraj s krajem.Ali to je Sarajevo, kroz ovu cijelu temu ljudi se zale na velike racuna a smrznu se. Zar se nije mogla naci alternativa? Jesi razmisljao da ubacis sve konvektore u te sobe gdje budes, nesto sumnjam da ce izvuci 500 maraka ako stavis 22 stepena na termostatu
Post Reply