racun za plin

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1351 Re: racun za plin

Post by crveni_makovi »

Ja bih rado pristala da budem bez vode dok neplatise ne izmire dugovanja. U zgradi gdje sam odrasla, nesto malo starih stanara uredno izmiruju sve komunalije i troskove upravitelja. Ovi sto su se doselili tokom i nakon rata ismijavaju placanje komunalija i ne placaju upravitelju nista godinama tako da nemamo nista znacajno na racunu za odrzavanje. Ovih dana dosao na red krov zgrade. Posto se sjecam kad je od ostecenja u ratu prokisnjavao i kako nam je voda lila po stanu iako smo daleko ispod krova prioritet mi je kao i svim normalnim ljudima da se krov zamijeni sto prije. Samo je trecina stanara platila ucesce a ostalima ne pada na pamet kao da ne zive u istoj zgradi i kao da nam svima nije zajednicki taj krov.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#1352 Re: racun za plin

Post by dječak sa šibicama »

sale07 wrote: 15/07/2022 12:34
Optimist wrote: 15/07/2022 12:22 Jedna anegdota za neplacanje vode.
U jednoj zgradi u jednom manjem BH gradu vecina stanara nisu placali vodu. Iz vodovoda su dosli i ocvikali citavu zgradu, a ispred zgrade dovezli cisternu sa vodom.

U zakonu pise da te ne mogu ostaviti bez vode, ali nigdje ne pise da ta voda mora teci preko cesme.

Treba li uooce pisati da su izmireni dugovi u rekordnom roku te voda ponovo ukljucena? :)
Cekaj ugasili su vodu i onima koji su redovno placali ?
Pa da izvines, na.ebao bi se ja nekom majke
To je nemoguce, tako da je prica samo suplja legenda.

Dok god i jedan stanar placa racune, ne smiju ga iskopcati.
User avatar
Optimist
Posts: 13619
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1353 Re: racun za plin

Post by Optimist »

Ugasili su vodu svima, uz izvinjenje ovima sto su placali, te nadoknadu postenim platisama za ukazano strpljenje. ;-)
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#1354 Re: racun za plin

Post by laik1981 »

dječak sa šibicama wrote: 15/07/2022 12:18 Ili da sebi povecaju plate jos 500 km.

Sta mislis sta ce prije biti.
Jebiga.. To su bukvalno nase pare.. Do nas je hocemo li ih vratiti u svoje dzepove.. Manje vise se nemamo pravo ni na sta zaliti, sve dok nista ne preduzimamo..
Login77777 wrote: 15/07/2022 12:31
laik1981 wrote: 15/07/2022 12:08 Ma bice plina samo bog zna po kojoj cijeni.. Racuni ce najvjerovatnije biti minimalno uduplani u odnostu na proslu sezonu.. S druge strane, u budzetu federacije je milijarda KM viska koja je legla iskljucivo zbog poskupljenja.. Do kraja godine ce to vjerovatno narasti i na dvije milijarde.. Sasvim dovoljno da svima subvencioniraju grijanje u narednoj sezoni..
Te pare su rezervisane za predizbornu kampaniju SDA i HDZa. :bih:
S tim parama se moze odraditi predizborna u americi.. Moramo, kad tad, shvatiti da je do nas i da mi odlucujemo.. To je bukvalno jedini lijek za sve ovo..

Ovako dzaba krecimo..
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4815
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#1355 Re: racun za plin

Post by duh_sa_sjekirom »

Još malo pa će se bosanski narod pobuniti...Samo strpljenja
:D
User avatar
shape of despair
Posts: 3104
Joined: 09/04/2008 18:41

#1356 Re: racun za plin

Post by shape of despair »

Nema šanse da se zadrži ova cijena plina bez nekih subvencija. I sad je trebalo plina cca 300KM da se ugrije kuća, sad to ide na 600KM barem. Za stanove računi za plin se kreću negdje cca. 100-150KM a sad i to ide na 200-300. Toplane lihvare da i ne spominjem.
Ako ovako ostane bez nekih olakšica, većina starog dijela Sarajeva prelazi na drva i ugalj pa ćemo imati još veće zagađenje, a raja u stanovima na struju pa ćemo imati kolaps mreže.
Gdje su škole, vrtići, fakulteti, bolnice......pa još ako ne bude plina nikako, kako ugrijati te prostore.
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#1357 Re: racun za plin

Post by zubi »

duh_sa_sjekirom wrote: 15/07/2022 12:39 U. RS-u plin nije poskupio. Znači, neka muljaža je u pitanju. Možda da zavale Vladu KS...
Možda pojeftini nakon izbora, ako opozicija dođe na vlast...
:D
Naravno da je poskupio i u RS-u, nema nikakve dileme, direktor Sarajevogasa IS se nalupao ko makism po diviziji :D

https://faktor.ba/vijest/becarevic-gas- ... bih/169372
kleja
Posts: 539
Joined: 08/03/2022 13:25

#1358 Re: racun za plin

Post by kleja »

dječak sa šibicama wrote: 15/07/2022 12:47
sale07 wrote: 15/07/2022 12:34

Cekaj ugasili su vodu i onima koji su redovno placali ?
Pa da izvines, na.ebao bi se ja nekom majke
To je nemoguce, tako da je prica samo suplja legenda.

Dok god i jedan stanar placa racune, ne smiju ga iskopcati.
Može

ne znam je li ik'o u Sarajevu pogledao ugovore koje je ViK dostavljao nedavno u zgradama gdje nisu svi na individualnim mjeračima.

U ugovoru stoji da ViK Sarajevo može isključiti vodu čitavoj zgradi ukoliko jedan ili više korisnika ne plača vodu.
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#1359 Re: racun za plin

Post by okanomalo »

nepass1 wrote: 15/07/2022 11:38 Odvoz smeca je neprimjetan racun prema ostalim
ja im dizem kapu za njihov rad.mi smo bas prljava stoka.dodju ljudi,odvezu smece, pokupe i odnesu kabasti otpad, sutra ujutru vec neko izbacio stari kauc,ocistio podrum i izbacio namjestaj, bojler ili tv. svi trpaju kese u prvi kontejner a onaj cetvrti stoji gotovo prazan. tesko guzlatim minder puzama napraviti jos dva koraka da ubace kesu sa smecem u prazni kontejner.
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#1360 Re: racun za plin

Post by okanomalo »

kleja wrote: 15/07/2022 13:52
dječak sa šibicama wrote: 15/07/2022 12:47

To je nemoguce, tako da je prica samo suplja legenda.

Dok god i jedan stanar placa racune, ne smiju ga iskopcati.
Može

ne znam je li ik'o u Sarajevu pogledao ugovore koje je ViK dostavljao nedavno u zgradama gdje nisu svi na individualnim mjeračima.

U ugovoru stoji da ViK Sarajevo može isključiti vodu čitavoj zgradi ukoliko jedan ili više korisnika ne plača vodu.
VIK je postao slucaj grada sarajeva.mene duze za neke rate iz 2021g i neke iz 2022g.uredno dobijem opomenu,znam da sam platila,nazovem/izmirujem racune putem e-placanja/ oni moje uplate knjizili na neki dug iz 2003g.kaze tako im naredio direktor. cekam ga na zicer.ne zalim ni advokata uzeti al cu gospodu da tuzim.odakle im pravo da zatvaraju dugove nekog tamo stanodavca za dugove stare 19god. nemam nista protiv da me tuze,postovat cu odluku suda. VIK nema pravo da raspolaze mojim novcem i da zatvara neka dugovanja mimo odluke suda.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1361 Re: racun za plin

Post by Truba »

Nek kanton digne kredit
Za subvencije

Ovo je pitanje zdravlja
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#1362 Re: racun za plin

Post by NediM17 »

Lijepi individualni vodomjer i svoj plinski kondenzacijski bojler. Kad trosis placas, kad ne trosis nema placanja osim onih par maraka za vodomjer i plinsko brojilo.
Pustis sebi kad hoces i koliko hoces.
Ako i ne bude plina ima Alfa central 23 spremna kao alternativa, drva nabavljena za svaki slucaj.
Konvektora ima, uljni radijatori su tu, cak i jedna prastara kvarcna grijalica, mobilna klima sa mogucnoscu grijanja, zidna klima, doduse nije inverter.
TA peci sam rasprod'o iza rata, 2 AEG trojke, ko bi rek'o da bi opet mogle dat' ruke.
Kreka weso i kamin Emo isto prod'o na otpad.
Imam u podrumu neku ratnu sandukliju sa rernom al' valja mi ipak kupiti neku gusanu pecicu.
Dzaba i Alfa central kad i za nju treba struja za puNpu.
Trebao bih nabaviti neki UPS u varijanti nestanka struje.
Samo nek' ne puca. :mrgreen:
Vjezba "Nista nas ne smije iznenaditi" odgadja ze zbog kise. :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#1363 Re: racun za plin

Post by dječak sa šibicama »

kleja wrote: 15/07/2022 13:52
dječak sa šibicama wrote: 15/07/2022 12:47

To je nemoguce, tako da je prica samo suplja legenda.

Dok god i jedan stanar placa racune, ne smiju ga iskopcati.
Može

ne znam je li ik'o u Sarajevu pogledao ugovore koje je ViK dostavljao nedavno u zgradama gdje nisu svi na individualnim mjeračima.

U ugovoru stoji da ViK Sarajevo može isključiti vodu čitavoj zgradi ukoliko jedan ili više korisnika ne plača vodu.
Ko je potpisao te ugovore, ako stanari nisu potpisali, mogu obrisati dupe njime.

Nije ovo divlji zapad, ugovor se potpisuje sa dvije strane, a ja sam siguran da niko od stanara nece potpisati takav ugovor. Nije lud da sebi puca u nogu.

Salje VIK opomene neplatisama da ce ih iskljuciti, vec par godina, ali to je mrtvo slovo na papiru jer ih ne mogu iskljuciti, to mi je potvrdio i covjek rukovodilac u VIKu. Pokusavaju prepasti neplatise pa ih hvataju na foru. Ako zgrada ima 70 stanova, jedan ne placa a 69 placa, iskljucice zgradu? to je nemoguce.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1364 Re: racun za plin

Post by Truba »

Moze se formirati firma struja voda smece
Pa ti iskljuci struju :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#1365 Re: racun za plin

Post by dječak sa šibicama »

Black swan wrote: 15/07/2022 15:03 Moze se formirati firma struja voda smece
Pa ti iskljuci struju :mrgreen:
Teoretski moze, ali zakonski ne moze.

Evo RTV taksu su sad vezali za struju vec par godina ali nakon godinu dana zakonski im je zabranjeno da nasilno naplacuju, ako placas racun koji ti je fakturisan onda placas i rtv taxu ali ako placas uplatnicom, tvoja je volja ako zelis platiti RTV taxu dopises na racun "+ rtv taksa" a ako ne zelis, upises samo racun za struju odnosno sifru potrosaca i ne odbijaju ti za RTV taksu.

Ne smiju raditi nezakonske radnje, i to je tako. RTV je trebao kao i nekada ranije, imati inkasante ili slati svoj racun svakom potrosacu.

Moze te tuziti, pa se ganjati sa tobom na sudu, zakon je jasan. Ko ne placa vodu ili grijanje ili sta bilo, ide tuzba. Mozda ovrha, medjutim oni jos ne mogu ovrsiti nikoga ne znam razlog ali rekoh dva miliona tuzbi je na sudovima u KS.
kleja
Posts: 539
Joined: 08/03/2022 13:25

#1366 Re: racun za plin

Post by kleja »

dječak sa šibicama wrote: 15/07/2022 15:02
kleja wrote: 15/07/2022 13:52

Može

ne znam je li ik'o u Sarajevu pogledao ugovore koje je ViK dostavljao nedavno u zgradama gdje nisu svi na individualnim mjeračima.

U ugovoru stoji da ViK Sarajevo može isključiti vodu čitavoj zgradi ukoliko jedan ili više korisnika ne plača vodu.
Ko je potpisao te ugovore, ako stanari nisu potpisali, mogu obrisati dupe njime.

Nije ovo divlji zapad, ugovor se potpisuje sa dvije strane, a ja sam siguran da niko od stanara nece potpisati takav ugovor. Nije lud da sebi puca u nogu.

Salje VIK opomene neplatisama da ce ih iskljuciti, vec par godina, ali to je mrtvo slovo na papiru jer ih ne mogu iskljuciti, to mi je potvrdio i covjek rukovodilac u VIKu. Pokusavaju prepasti neplatise pa ih hvataju na foru. Ako zgrada ima 70 stanova, jedan ne placa a 69 placa, iskljucice zgradu? to je nemoguce.
ja nisam. To je protuzakonito. A vjeruj da ima ljudi potpisali su nisu ni pročitali ugovor.

Jebena im logika, kontaju ovih 69 će prebiti ovog jednog pa da plati :lol:

Nazoveš ViK, kažu ti nazovi direktora pa to njemu reci :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40679
Joined: 29/06/2011 23:39

#1367 Re: racun za plin

Post by dječak sa šibicama »

kleja wrote: 15/07/2022 15:31 ja nisam. To je protuzakonito. A vjeruj da ima ljudi potpisali su nisu ni pročitali ugovor.

Jebena im logika, kontaju ovih 69 će prebiti ovog jednog pa da plati :lol:

Nazoveš ViK, kažu ti nazovi direktora pa to njemu reci :lol:
Ma da, hvataju ljude na foru, to mi je i ovaj iz VIKa rekao, salju ljudima upozorenja kao "bicete iskljuceni sa mreze ako ne platite" a ljudi ne znaju da ne mogu biti iskljuceni u stambenoj zgradi.

Tako i sa tim ugovorima, kontaju raja nece ni citati detalje. Slicno je i EP radila sa onim ugovorima, istina oni nisu podmetali nogu korisnicima ali ja recimo nisam potpisao ugovor, proslo je cetiri godine od kako su me kontaktirali. Srecom imam rodicu u EP pitao je sta je to, moram li potpisati, ona mi rekla ne moras vec je fora da te svezu ugovorom valjda su u strahu da bi uskoro korisnik mogao birati kojoj EP da placa usluge.
Vec par godina se nagadja da ce EP u privatizaciju i da ce rasparcati firmu na vise sektora, Elektroprenos ce kupiti osoba A, EP osoba B i tako dalje. I da ce nakon privatizacije, korisnik iz Sarajeva recimo moci potpisati ugovor sa vlasnikom dosadasnje EPHB ili ovi iz RS, koje ce tada biti privatne kompanije.

Puno muljaju ova nasa javna preduzeca, mutljavine ima dosta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65934
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1368 Re: racun za plin

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote: 15/07/2022 14:43 Lijepi individualni vodomjer i svoj plinski kondenzacijski bojler. Kad trosis placas, kad ne trosis nema placanja osim onih par maraka za vodomjer i plinsko brojilo.
Pustis sebi kad hoces i koliko hoces.
Ako i ne bude plina ima Alfa central 23 spremna kao alternativa, drva nabavljena za svaki slucaj.
Konvektora ima, uljni radijatori su tu, cak i jedna prastara kvarcna grijalica, mobilna klima sa mogucnoscu grijanja, zidna klima, doduse nije inverter.
TA peci sam rasprod'o iza rata, 2 AEG trojke, ko bi rek'o da bi opet mogle dat' ruke.
Kreka weso i kamin Emo isto prod'o na otpad.
Imam u podrumu neku ratnu sandukliju sa rernom al' valja mi ipak kupiti neku gusanu pecicu.
Dzaba i Alfa central kad i za nju treba struja za puNpu.
Trebao bih nabaviti neki UPS u varijanti nestanka struje.
Samo nek' ne puca. :mrgreen:
Vjezba "Nista nas ne smije iznenaditi" odgadja ze zbog kise. :lol:
Ima li ijedan post u zadnje vrijeme da se ti nesto ne hvalis :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5614
Joined: 04/08/2020 19:22

#1369 Re: racun za plin

Post by -Chesterfield- »

Black swan wrote: 15/07/2022 14:41 Nek kanton digne kredit
Za subvencije

Ovo je pitanje zdravlja
Najbolje bi bilo da FBiH digne kredit pa da svi poguramo stanovnike kantona Sarajevo.
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#1370 Re: racun za plin

Post by NediM17 »

Imam malo vise godina pa me iskustvo naucilo (da ne kazem rat) da neke stvari ne mozes prepustiti slucaju pa sta bude.
Uradis ono sto je do tebe, spremis se maksimalno, cinjenica je da za to trebaju odredjena finansijska sredstva.
Evo kupio sam drva, na more ne znam hocu li ici, a vidim da je tema kuda na more vrlo ziva (prica o cvrcku i mravu).
Uvijek ima stvari na koje ne mozes uticati jbg. (to je ono samo nek ne puca).
Onaj ko ima porodicu i djecu mora malo dalje vidjeti, ne moze se prepustiti slucaju pa sta Bog da.
Ako neko moj post shvata kao hvalisanje, do njega je, nije mi to bila namjera, vise kao roditeljski savjet mladjim posto mi se cini da je vecina forumasa 92-95 ili bila dijete ili je rodjena iza rata.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1371 Re: racun za plin

Post by Truba »

Image

Drva od 2013
Kupio pripremio za zimu 4 metra
Pa se preselio u hrasno
Pa na ildizu :lol:
NediM17
Posts: 21602
Joined: 05/11/2009 11:49

#1372 Re: racun za plin

Post by NediM17 »

Mog'o si ovo malo bolje slozit'. :mrgreen:
I ne cine se truHla, samo dobro suha.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#1373 Re: racun za plin

Post by bitanga_sa_otesa »

Black swan wrote: 15/07/2022 15:03 Moze se formirati firma struja voda smece
Pa ti iskljuci struju :mrgreen:
Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#1374 Re: racun za plin

Post by Haris.ba »

Gas je u zadnjih devet mjeseci poskupio gotovo sto posto. Obistinilo se ono što sam govorio posljednju godinu, a za svaki kvartal sam tačno rekao šta će se desiti. Čak su i mene iznenadili sa ovih 23 posto, prognozirao sam da će rasti do nekih 20”, navodi na početku razgovora za N1 Almir Bećarević.


Kako će nam računi izgledati sa novim cijenama?



Bećarević je na primjeru objasnio i kako će izmjene cijena izgledati na računima građana.



“Ako je neko u januaru imao račun za plin od 300 KM, u ovom januaru će taj isti plin plaćati negdje između 500 i 600 KM – iako plin dolazi istim pravcem i sve ostaje isto”, pojašnjava stručnjak.



Iz Energoinvesta su, podsjeća Bećarević, saopštili kako je do rasta došlo zbog rasta cijene nafte na svjetskom tržištu, te pada eura. Istovremeno, najavljeno je kako do porasta cijena plina u entitetu RS neće doći. Postavlja se sasvim logično pitanje – kako su ovakvi pristupi mogući unutar jedne zemlje?



“Da pojasnim građanima – mi još uvijek nismo prešli na formiranje cijena gasa sa berzi. I za RS je poskupio gas od Gazproma. Činjenica je da oni možda neće prenijeti ovo povećanje na građane, ali to je samo iz jednog razloga – zato što je potrošnja gasa u RS kod rezidencijalnog stanovništva toliko mala da oni to mogu pokriti sa nekih 30 do 40 hiljada KM. S druge strane, ako bi se neko u Federaciji BiH odlučio da subvencionira plin, naročito u zimskom periodu – sada bi ta subvencija iznosila od 50 do 80 miliona KM. Radi se o neuporedivim iznosima”, zaključuje Bećarević.



Razlog je, kaže, prelazak na Turski tok, za šta podsjeća da je i ranije upozoravao kako će biti nepovoljan potez za bh. građane.



“Nije se vodilo računa kad se prelazilo na ovaj tok. Sve se znalo. Rat u Ukrajini sa ovim nema veze. Ako nafta ode od 200 do 300 dolara i dođe do prekida isporuke gasa iz pravca Rusije, to će biti uticaj rata na cijenu gasa, ali nju tada niko neće moći platiti”, naveo je.



Međutim, ono što je sada apsurdno, nastavlja Bećarević, jeste da je trenutno gas u Federaciji BiH skuplji nego bilo gdje u regionu.



“Ne treba biti pametan i na internetu pogledati da je cijena gasa u Srbiji 0,6 kf, u FBiH je 1,25 KM. Gas nam je skuplji i nego u Hrvatskoj, jer se ovdje samo vodi računa da se izvuče novac. Država će na porastu cijena nafte na benzinskim pumpama i sada na porastu cijena gasa, oprihodovati između 200 i 250 miliona KM za godinu dana na PDV-u”, pojašnjava Bećarević.



Moguće novo povećanje cijena plina u oktobru



Postavlja se jedino logično pitanje – šta će biti vraćeno građanima?



Počnite štedjeti za zimu, savjet je Bećarevića, i to iz još jednog dodatnog razloga.



“U slučaju vraćanja cijene barela nafte na 130 dolara očekujte novo povećanje cijene gasa od oktobra. Tada će cijena gasa biti između 1,30 i 1,40 KM”, upozorio je Bećarević.



Podsjetimo, sa posljednjim porastom cijene, plin je u FBiH poskupio za 23,3 posto, a odluka će se odnositi na treći kvartal 2022. godine.
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1375 Re: racun za plin

Post by L u c i f e r »

Brao Nedime
Vidi se da smo ratni survajveri jbg

Grijalice ■
Radijator na struju ■
Pec na drva ■ (kupio, stoji nova)
Drva □ (zasad imam manju kolicinu)
Prebacivanje plinskog grijanja na strujni bojler □ (kontam jos)
TA peci □ (kontam jos)
Post Reply