SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3526 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by nellington »

O'zone wrote:
nellington wrote:Što me trže sa ovim Aldin Šetkić (23) :skoljka:
Što Aldine? :mrgreen:
Ma Aldin Šetkić (24) je naš teniser: http://en.wikipedia.org/wiki/Aldin_Setkic
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3527 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by amoninan »

quasar wrote:
amoninan wrote:Pa nemamo ni dovoljno zatvorskih kapaciteta, i to je dio problema.
http://www.--- NO LINKS ---/vijesti/bosna-i-her ... ema-cuvara

Mjesta ima, ali nema ko da ih cuva.
I to je sranje veliko.
I sve smrdi od vlastodrzaca jer su nabili sebi primanja, pa su zakucali budzet, pa su stavili rampu za novo uposljavanje, ali ih to ne sprijecava da dovuku buljuk savjetnika ciji bi frtalj primanja bio dovoljan da se zaposli 30-50 cuvara.

A sto bi oni iz svog dzepa otkidali kad njih niko ne dira. Pa ja.
A, do jučer nismo imali kapaciteta - po zvaničnoj verziji
A što nas, kvalitetno, u mozak... :lol:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#3528 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Miki123 »

Pritvor ne služi za kažnjavanje.

Odredit će mu pritvor na 30 dana i hoće li ga to spriječiti da kada izađe za mjesec ili prije da se popravi? neće.
User avatar
cigara
Posts: 631
Joined: 17/09/2010 16:52

#3529 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by cigara »

Zakljucak: Imas joint kod sebe za vlastitu upotrebu... uhapse te i stave u pritvor
Imas par kila marihuane za tudje potrebe, tj. prodaju, popucas okolo par likova i ne dobijes pritvor...

znaci od sad kad budete htjeli rolati na cesti, upucajte nekog da vas ne zadrzavaju u muriji
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#3530 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Troll_Happens »

O'zone wrote:Idemo dalje sa puštanjem na slobodu
Uhapšeni pa pušteni pljačkaši koji su upali u kuću Skelića na Stupu
Napadači iz kuće odnijeli 1.200 KM

Sarajevska policija uhapsila je Mehmeda Musabegovića (36), Aldina (23) i Adisa (27) Šetkića te Kemala Suljovića (29) zbog sumnje da su počinili razbojništvo nad Radmilom Skelić, te iz kuće, koja se nalazi u sarajevskoj ulici Latička, ukrali oko 1.250 KM.

Nakon kriminalističke obrade, prema riječima Jasmine Omićević, portparola Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, uhapšeni su jučer po nalogu postupajućeg tužioca pušteni na slobodu.

- S obzirom na to da nema zakonskog osnova za određivanje pritvora, tužilac je naredio da se osumnjičeni puste na slobodu, a Tužilaštvu će izvještaj o počinjenom krivičnom djelu biti dostavljen redovnim putem - kazala je Omićević.
Radmila Skelić je u utorak oko pet sati ujutro, čuvši da vani psi laju, otvorila vrata balkona da vidi šta se događa, a dvojica razbojnika su preko balkona uletjela u kuću. Jedan od njih je nesretnoj ženi rukom zatvorio usta, a drugom držao ruke pozadi.
Drugi razbojnik je, pak, rovio po ladicama tražeći novac. Nakon što su ga pronašli pobjegli su. Osim novca, ukrali su i slušalicu fiksnog telefona, ali su je bacili u žbunje u blizini kuće dok su bježali. U kući su, osim Radmile, bili suprug i djeca koji su spavali te nisu ništa čuli dok ih Skelić nije probudila nakon pljačke.
Nema osnova da se zadrže: Upad na tuđi posjed, fizički napad odnosno upotreba sile i pljačka sve to sa umišljajem jer nisu eto nako naišli pa skontali "EJ! Mogli smo opljačkati ovu kuću"

Ovdje treba samoorganizacija građana. Nisam mislio nikad ovo spomenuti jer se krši zakon ali stvarno treba organizovati grupe, napraviti spisak i riješavati ovo kako treba (ne odstrjelom) nego prevaspitavanjem od par dana na vrletima Treskavice, Bjelašnice i Igmana.
hahaha pa ovog tuzioca samo zatuc maljem po glavi...
dok narod se sam ne organizuje i sto neko kaze ne pocnu straze pa kad uhvate nekog dobro ga istamburaju da ne moze vise stati e onda ce vjerovatno kriminala biti manje... :x
dok je ovakvih tuzilaca biti kriminalac u gradu drzavi je ocito najprofitabilnije zanimanje radis sta hoces i kad hoces a nikom ne podnosis racun. :lol:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3531 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by daxon »

cigara wrote:Zakljucak: Imas joint kod sebe za vlastitu upotrebu... uhapse te i stave u pritvor
Imas par kila marihuane za tudje potrebe, tj. prodaju, popucas okolo par likova i ne dobijes pritvor...

znaci od sad kad budete htjeli rolati na cesti, upucajte nekog da vas ne zadrzavaju u muriji
Nažalost, upravu si!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#3532 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by O'zone »

Da kopiram jedan od boljih postova koji objašnjava današnje stanje a koji je napisan na temi "SIPA u kopirnicama"
Forsaken on 28/03/2012 08:26

Trenutno stanje

Kopiranje knjige = zatvor/kazna
Softversko piratstvo = kazna/zatvor
Pokusaj ubistva = 1 dan u pritvoru
Ubistvo = max 1 mjesec pritvora ako je bas ofirno
Kradje = se ne sankcionisu
Fizicki napadi razlicitih oblika = max 1 dan, dok se ne ohafiza
Organizovani kriminal = mjesto u stranci/parlamentu
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3533 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

Miki123 wrote:Pritvor ne služi za kažnjavanje.

Odredit će mu pritvor na 30 dana i hoće li ga to spriječiti da kada izađe za mjesec ili prije da se popravi? neće.
ne služi. ali iz ovih napisa se zaista čini da najveći broj djela čine oni protiv kojih je već u toku više krivičnih postupaka.

e sad, koje je to tumačenje da kod nekoga kome već sude za tri djela, a sad je počinio četvrto nema opasnosti od ponavljanja...to je stvarno van moje moći poimanja.
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#3534 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by quasar »

Ako dobro pamtim, prije je "Miljacka" sluzila za takve likove dok cekaju sudjenje.
Tolike kasarne prde prazne. Ozidaj zid visok 4-5 metara i stavi zicu na vrh i pusti struju, senzore pokreta, i nek ciste spavaonice, hale, menzu. Nek im dolazi hrana izvana u kazanu i nek vide samo zidove, a na njima strazare sa dugim cijevima. Pa gora je robija bila JNA nego danas Zenica, a da ne govorim o Igmanu i drugim ljetovalistima.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#3535 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by matsuda »

Vitezanin wrote:Kako mozes polupat' 9 auta i biti pusten??? :x :x :x :x :x :x

"Nema zakonske osnove". 'bem im. :x :x :x :x
U Sarajevu ima vise od 70.000 auta, pa ako slupas 9 njih, to je zanemarivo.
U Sarajevu ima oko 1.000 profesora, pa ako svakom od njih neovlasteno iskopiras knjigu, to je vec veliki problem.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#3536 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Don Zivconi »

Danas se vracam kuci i naletim na covjeka kako lezi odnosno u tom momentu je pao kad sam prosao sa autom pored njega, zakocim da vidim sta mu je i zali se na bolove u prsima ja brzo pozovem 122 da im kazem sta se dogadja te da posalju patrolu ili hitnu a posto nisam znao kako se zove ulica magistralni pravac je u pitanju objasnim ja ovom klocu (tako da ga nazovem) da ima jedan restoran u blizini kazem mu ime restorana i za pravac kretanja a on meni kaze vidi koja je to ulica pa nazovi ponovo da znam koju cu patrolu poslati jer je valjda na nekom razgranicenju bugojna i novog travnika :-) . Kazem ja kolegi koji je isto bio tu da otrci do prve kuce i da vidi adresu naravno nema niti jedna pa je kucao nekome na vrata i u jednom momentu dolazi policija dok ja pricam sa klocem 122 i posto vidim nema hajra spustim mu slusalicu reko sad su ovi ovdje :mrgreen: (imam cijeli razgovor snimljen al bojim se da me ne pritvore). Ja ih zaustavljam pitaju šta se desilo, ja im kažem pa i oni zovu kolegu kloca :-) da posalje patrolu ali zovu mobitelom :-? i kloc 122 pita ko si a ovaj mu govori "nije bitno ko sam salji patrolu" i tako se oni natežu ovaj hoce ime ovaj neda a meni pukne film i pitam hocete voziti covjeka ili da ga ja vozim, kaze opet drugi kloc jel ovo tvoje auto (80m je bilo udaljeno od covjeka a njihovo pola metra) reko jeste kaze brzo ga stavi u auto :roll: i ja otrcim po auto te ga smjestimo kontam sad ce oni ispred nas ici kad kaze treci kloc "haj te vi mi smo gore usput" i pokazuje u kontra pravcu od hitne šta god je mislio sa tim al predpostavljam da im nije bilo usput sto bi on rekao . Odvukli smo covjeka u hitnu predali ga sestrama koje su jos gore od ovih kloceva i bjez kuci ko zna gdje bi sad u zatvoru bio da mi je kojim slucajem umro u autu :x

oprostite na greskama u cugu sam napisao :mrgreen:
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#3537 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Mikado »

2407 wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
2407 wrote:Ne moze se za sve i svasta odrdjivati pritvor. To je strogo zakonom odredjeno i to se postuje.
Ovdje se ne govori da se za sve i svašta određuje pritvor.
Zakon postoji, ali je sudija taj određuje da li postoji osnova za pritvor ili ne.
Sudija je taj koji određuje da li postoji mogućnost bijega, utjecaja na svjedoke, itd...i na osnovu toga donosi odluku o pritvoru.
Neka me neko ispravi ako griješim.
Pa o tome i ja pricam, tuzilastvo napravi prijedlog za odredjivanje pritvora a sudija odlucuje o tome a sve na osnovu clana 146 stav 1 ZKP-a FBiH.
Tužilac u tom prijedlogu mora obrazložiti zašto je pritvor iz određenih zakonom propisanih razloga potreban. Ako on to neuradi kako treba, desava se kao u slucaju Sejfovica.

Sud je onaj koji daje ocjenu rada tuzilastva kroz svoje odluke (rjesenja i presude). Ako se prijedlozi tuzilastva odbijaju ili kroz postupak dodje do oslobadjajuce presude, to je najbolja ocjena rada tuzilastva. Ipak njihov rezultat rada se drugacije normira (bitno je podici odredjeni broj optuznica mjesecno).

Pravosudju je u svakom slucaju potrebna reforma, da se neke stvari postave drugacije i kvalitetnije usmjeri rad.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#3538 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by mahalas505 »

Mikado wrote:Tužilac u tom prijedlogu mora obrazložiti zašto je pritvor iz određenih zakonom propisanih razloga potreban. Ako on to neuradi kako treba, desava se kao u slucaju Sejfovica.
Da li ovo znaci da je tuzilac/oci nesposoban ili nema dovoljno uporista u zakonu? Pitam jer donedavno je ovdje dosta ljudi govorilo da je krivicni zakon relativno dobro napisan.
Mikado wrote:Sud je onaj koji daje ocjenu rada tuzilastva kroz svoje odluke (rjesenja i presude). Ako se prijedlozi tuzilastva odbijaju ili kroz postupak dodje do oslobadjajuce presude, to je najbolja ocjena rada tuzilastva. Ipak njihov rezultat rada se drugacije normira (bitno je podici odredjeni broj optuznica mjesecno).
Ko daje ocjenu rada tuzilastva, tj. kome oni polazu racune na kraju mjeseca/godine/mandata?
Ko daje ocjenu rada suda?
Mikado wrote:Pravosudju je u svakom slucaju potrebna reforma, da se neke stvari postave drugacije i kvalitetnije usmjeri rad.
U kojem pravcu po vama bi trebalo da se usmjeri rad sudstva opcenito?
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#3539 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by lijek-za-sve »

.
Last edited by lijek-za-sve on 30/03/2012 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#3540 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by lijek-za-sve »

Don Zivconi wrote:Danas se vracam kuci i naletim na covjeka kako lezi odnosno u tom momentu je pao kad sam prosao sa autom pored njega, zakocim da vidim sta mu je i zali se na bolove u prsima ja brzo pozovem 122 da im kazem sta se dogadja te da posalju patrolu ili hitnu a posto nisam znao kako se zove ulica magistralni pravac je u pitanju objasnim ja ovom klocu (tako da ga nazovem) da ima jedan restoran u blizini kazem mu ime restorana i za pravac kretanja a on meni kaze vidi koja je to ulica pa nazovi ponovo da znam koju cu patrolu poslati jer je valjda na nekom razgranicenju bugojna i novog travnika :-) . Kazem ja kolegi koji je isto bio tu da otrci do prve kuce i da vidi adresu naravno nema niti jedna pa je kucao nekome na vrata i u jednom momentu dolazi policija dok ja pricam sa klocem 122 i posto vidim nema hajra spustim mu slusalicu reko sad su ovi ovdje :mrgreen: (imam cijeli razgovor snimljen al bojim se da me ne pritvore). Ja ih zaustavljam pitaju šta se desilo, ja im kažem pa i oni zovu kolegu kloca :-) da posalje patrolu ali zovu mobitelom :-? i kloc 122 pita ko si a ovaj mu govori "nije bitno ko sam salji patrolu" i tako se oni natežu ovaj hoce ime ovaj neda a meni pukne film i pitam hocete voziti covjeka ili da ga ja vozim, kaze opet drugi kloc jel ovo tvoje auto (80m je bilo udaljeno od covjeka a njihovo pola metra) reko jeste kaze brzo ga stavi u auto :roll: i ja otrcim po auto te ga smjestimo kontam sad ce oni ispred nas ici kad kaze treci kloc "haj te vi mi smo gore usput" i pokazuje u kontra pravcu od hitne šta god je mislio sa tim al predpostavljam da im nije bilo usput sto bi on rekao . Odvukli smo covjeka u hitnu predali ga sestrama koje su jos gore od ovih kloceva i bjez kuci ko zna gdje bi sad u zatvoru bio da mi je kojim slucajem umro u autu :x
oprostite na greskama u cugu sam napisao :mrgreen:
E da si u tom momentu bio pribran i ti i jaran ti da im uzmete imena,broj tablica i sl drugacije bi bi bilo...ali razumijem te potpuno,bilo je daj da spasimo covjeka..... :thumbup
User avatar
quasar
Posts: 3646
Joined: 14/11/2009 21:02
Location: Samobanovan...

#3541 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by quasar »

mahalas505 wrote: U kojem pravcu po vama bi trebalo da se usmjeri rad sudstva opcenito?
U pravcu da kad se desi ranjavanje kao nocas i pljacka kao prekjucer, kad policija vec vrlo efikasno odradi svoj posao, da onda takvi likovi koji su dospjeli u pritvor zbog teskih djela, dakle pokusaj ubistva i razbojnistvo sa upotrebom sile, onda ne izadju nikad bez kaucije prije sudjenja. Da im se sudi u najkracem roku i da se tako izbjegne eventualno kaznjavanje nevinih i da se sudski potupka ubrza, te da se nakon izrecene presude odmah upute na izdrzavanje kazne.

Zatvorski sistem preispitati i odrediti da se za sve kazne zatvora duze od 2 godine, mora odsluziti bar godina ili jedna trecina kazne u strogom zatvoru, a u slucaju dobrog vladanja, moze se nakon toga prebaciti u neki zatvor sa povlasticama.

Nemojte da nam zatvori budu odmaralista. Oni treba da budu prijetnja, kazna, robija...
Nabijem sakog ko pisne i jednu za prava zatvorenika. Isto ko da su jadni radi naseg ceifa dospjeli tamo.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#3542 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Miki123 »

JThomas wrote:
Miki123 wrote:Pritvor ne služi za kažnjavanje.

Odredit će mu pritvor na 30 dana i hoće li ga to spriječiti da kada izađe za mjesec ili prije da se popravi? neće.
ne služi. ali iz ovih napisa se zaista čini da najveći broj djela čine oni protiv kojih je već u toku više krivičnih postupaka.

e sad, koje je to tumačenje da kod nekoga kome već sude za tri djela, a sad je počinio četvrto nema opasnosti od ponavljanja...to je stvarno van moje moći poimanja.
sve je to ok. ne sporim, ali ovdje svi govore da je rjeđenje u pritvoru. ja kažem nije. ako ti nekog pritvoriš, sama riječ kaže, pritvor, to samo odgađa izvršenje KD, pa umjesto što će to nedjelo biti postano ovdje u aprilu, bit će u maju.

hoću reći pritvor nije rješenje. rješenje su više mjeseci/godina zatvora, brže provođenje krivičnog postupka i najvažnije daleko brže izvršenje kriv. sankcije.

nego, jel neko slušo amira jaganjca na radiju neki dan, čini mi se radio federacije? ja sam u autu slušao vrlo kratko. pričali su baš o ovome.

ja sam slušao odgovor na pitanje kako se za ubistvo dobije 4,5 godina. čovjek je dao više nego racionalan odogovr, a to je da ako neko nekog "riješi" u prekoračenju nužne odbrane dobije 4, 5 godina da je to i više nego zasluženo.

dalje nisam slušao.
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#3543 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Don Zivconi »

lijek-za-sve wrote:
Don Zivconi wrote:Danas se vracam kuci i naletim na covjeka kako lezi odnosno u tom momentu je pao kad sam prosao sa autom pored njega, zakocim da vidim sta mu je i zali se na bolove u prsima ja brzo pozovem 122 da im kazem sta se dogadja te da posalju patrolu ili hitnu a posto nisam znao kako se zove ulica magistralni pravac je u pitanju objasnim ja ovom klocu (tako da ga nazovem) da ima jedan restoran u blizini kazem mu ime restorana i za pravac kretanja a on meni kaze vidi koja je to ulica pa nazovi ponovo da znam koju cu patrolu poslati jer je valjda na nekom razgranicenju bugojna i novog travnika :-) . Kazem ja kolegi koji je isto bio tu da otrci do prve kuce i da vidi adresu naravno nema niti jedna pa je kucao nekome na vrata i u jednom momentu dolazi policija dok ja pricam sa klocem 122 i posto vidim nema hajra spustim mu slusalicu reko sad su ovi ovdje :mrgreen: (imam cijeli razgovor snimljen al bojim se da me ne pritvore). Ja ih zaustavljam pitaju šta se desilo, ja im kažem pa i oni zovu kolegu kloca :-) da posalje patrolu ali zovu mobitelom :-? i kloc 122 pita ko si a ovaj mu govori "nije bitno ko sam salji patrolu" i tako se oni natežu ovaj hoce ime ovaj neda a meni pukne film i pitam hocete voziti covjeka ili da ga ja vozim, kaze opet drugi kloc jel ovo tvoje auto (80m je bilo udaljeno od covjeka a njihovo pola metra) reko jeste kaze brzo ga stavi u auto :roll: i ja otrcim po auto te ga smjestimo kontam sad ce oni ispred nas ici kad kaze treci kloc "haj te vi mi smo gore usput" i pokazuje u kontra pravcu od hitne šta god je mislio sa tim al predpostavljam da im nije bilo usput sto bi on rekao . Odvukli smo covjeka u hitnu predali ga sestrama koje su jos gore od ovih kloceva i bjez kuci ko zna gdje bi sad u zatvoru bio da mi je kojim slucajem umro u autu :x
oprostite na greskama u cugu sam napisao :mrgreen:
E da si u tom momentu bio pribran i ti i jaran ti da im uzmete imena,broj tablica i sl drugacije bi bi bilo...ali razumijem te potpuno,bilo je daj da spasimo covjeka..... :thumbup
opet i da sam to uradio mislim da efekta nebi bilo, kazem imam cak i snimljen razgovor sa ovim 122 al samo bih ja izvukao deblji kraj za neovlasteno snimanje :roll:
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#3544 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Mikado »

mahalas505 wrote:
Mikado wrote:Tužilac u tom prijedlogu mora obrazložiti zašto je pritvor iz određenih zakonom propisanih razloga potreban. Ako on to neuradi kako treba, desava se kao u slucaju Sejfovica.
Da li ovo znaci da je tuzilac/oci nesposoban ili nema dovoljno uporista u zakonu? Pitam jer donedavno je ovdje dosta ljudi govorilo da je krivicni zakon relativno dobro napisan.
Mikado wrote:Sud je onaj koji daje ocjenu rada tuzilastva kroz svoje odluke (rjesenja i presude). Ako se prijedlozi tuzilastva odbijaju ili kroz postupak dodje do oslobadjajuce presude, to je najbolja ocjena rada tuzilastva. Ipak njihov rezultat rada se drugacije normira (bitno je podici odredjeni broj optuznica mjesecno).
Ko daje ocjenu rada tuzilastva, tj. kome oni polazu racune na kraju mjeseca/godine/mandata?
Ko daje ocjenu rada suda?
Mikado wrote:Pravosudju je u svakom slucaju potrebna reforma, da se neke stvari postave drugacije i kvalitetnije usmjeri rad.
U kojem pravcu po vama bi trebalo da se usmjeri rad sudstva opcenito?
Zakoni su rađeni po standardima EU i konstantno se dopunjavaju. Zakoni su dobri. U krivičnom sud možda sankcije blage, ali su utvrđene po standardima EU.

Nadzor rada nižih sudova vrše viši sudovi (Kantonalni sud vrši nadzor Općinskog, Vrhovni FBiH nadzor Kantonalnog)
Isti slučaj je sa tužilaštvima (Federalno tužilaštvo nadzire rad Kantonalnog)

Krovna organizacija našeg pravosuđa je VSTV BiH (Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine).

Članom 17. Zakona o VSTV BiH utvrđene su nadležnosti vijeća.
Član 17.
Nadležnost


Vijeće ima sljedeće nadležnosti:

(1) imenuje sudije, uključujući predsjednike sudova, sudije porotnike i dodatne sudije u
sve sudove na državnom, entitetskom, kantonalnom, okružnom, osnovnom i općinskom nivou
u Bosni i Hercegovini, uključujući Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine, sa izuzetkom
ustavnih sudova entitetâ Bosne i Hercegovine;
(2) imenuje glavne tužioce, zamjenike glavnog tužioca i tužioce u sva tužilaštva na
državnom, entitetskom, kantonalnom i okružnom nivou u Bosni i Hercegovini, uključujući i
Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine;
(3) daje prijedloge nadležnim organima u vezi sa njihovim predlaganjem i izborom sudija
Ustavnog suda Republike Srpske i imenovanjem sudija u Ustavni sud Federacije Bosne i
Hercegovine. Prilikom izvršavanja svojih nadležnosti iz ovog stava Vijeće, prije davanja
prijedloga, traži pismeno mišljenje odgovarajućeg ustavnog suda;
(4) prima pritužbe protiv sudija i tužilaca, vodi disciplinske postupke, utvrđuje
disciplinsku odgovornost i izriče disciplinske mjere sudijama, sudijama porotnicima,
dodatnim sudijama i tužiocima;
(5) odlučuje o žalbama u disciplinskim postupcima;
(6) odlučuje o privremenom udaljenju od vršenja dužnosti sudija, sudija porotnika,
dodatnih sudija i tužilaca;
(7) nadzire stručno usavršavanje sudija i tužilaca i savjetuje entitetske centre za edukaciju
sudija i tužilaca i Pravosudnu komisiju Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u vezi sa
usvajanjem programa stručnog usavršavanja sudija i tužilaca;
(8) određuje minimalan obim stručnog usavršavanja koji svaki sudija i tužilac mora
ostvariti u toku godine;
(9) određuje početnu obuku za osobe koje su izabrane za sudije ili tužioce i nadzire
ostvarivanje takve obuke;
(10) odobrava godišnji izvještaj upravnih odbora entitetskih centara za edukaciju sudija i
tužilaca i Pravosudne komisije Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine u dijelu koji se odnosi na
početnu obuku i stručno usavršavanje sudija i tužilaca;
(11) odlučuje o pitanjima nespojivosti drugih dužnosti koje sudije i tužioci obavljaju sa
dužnostima sudija i tužilaca;
(12) odlučuje o privremenom upućivanju sudija i tužilaca u drugi sud ili tužilaštvo;
(13) odlučuje o odsustvima sudija i tužilaca;
(14) učestvuje, prema vlastitoj ocjeni, u procesu izrade godišnjih budžeta za sudove i
tužilaštva;
(15) daje prijedloge, prema vlastitoj ocjeni, u vezi sa godišnjim budžetom predloženim od
strane državnih tijela i/ili vlada za sudove i tužilaštva;
(16) daje i iznosi, prema vlastitoj ocjeni, prijedloge za izmjenu budžeta predloženih od
strane državnih organa i/ili vlada i/ili Pravosudne komisije Brčko Distrikta Bosne i
Hercegovine nadležnim zakonodavnim organima;
(17) prikuplja i analizira izvještaje, kao i potrebne informacije o budžetu i prihodima za
sudove i tužilaštva kako bi se obezbijedili statistički podaci za efikasan rad sudova i
tužilaštava;
(18) zalaže se za adekvatno i kontinuirano finansiranje sudova i tužilaštava u Bosni i
Hercegovini;
(19) učestvuje u izradi nacrta i odobrava Pravilnike o poslovanju za sudove i tužilaštva u
Bosni i Hercegovini;
(20) nadgleda i savjetuje sudove i tužilaštva o odgovarajućim i efikasnim tehnikama i
postupcima u vezi sa budžetom, upravljanjem i rukovođenjem i inicira edukaciju u tom
pogledu;
(21) pokreće, nadgleda i koordinira projekte koji se odnose na poboljšanje pitanja vezanih
za upravljanje sudovima i tužilaštvima, uključujući traženje finansijskih sredstava iz domaćih
i međunarodnih izvora;
(22) utvrđuje kriterije za ocjenjivanje rada sudija i tužilaca;
(23) utvrđuje kriterije za rad sudova i tužilaštava i pokreće istrage koje se odnose na
postupanje u oblasti uprave ili finansija;
(24) vodi, koordinira i nadgleda korištenje informacione tehnologije u sudovima i
tužilaštvima da bi se u tom pogledu postigla i održala uniformnost u sudovima i tužilaštvima u
cijeloj zemlji. Sudovi i tužilaštva mogu uvoditi automatizirane sisteme praćenja i registracije
predmeta ili slične sisteme uključujući sisteme podrške i pohranjivanja podataka, samo uz
prethodno odobrenje Vijeća;
(25) utvrđuje broj sudija, tužilaca i zamjenikâ glavnog tužioca za sudove i tužilaštva iz
njegove nadležnosti, nakon konsultacija sa predsjednikom suda ili glavnim tužiocem, tijelom
nadležnim za budžet, i nadležnim ministarstvom pravde;
(26) prikuplja informacije i vodi dokumentaciju o profesionalnom statusu sudija i tužilaca,
uključujući datum njihovog imenovanja i prestanka funkcije, statističke podatke koji se
odnose na njihove radne rezultate, te ostale informacije koje Vijeće smatra bitnim za rad
predsjednika sudova, glavnih tužilaca i zamjenika glavnih tužilaca, sudija i tužilaca;
(27) daje mišljenje o pritužbama koje podnese sudija ili tužilac koji smatra da su njegova
prava utvrđena ovim ili drugim zakonom, ili njegova nezavisnost, ugroženi;
(28) daje mišljenje o nacrtima zakona, propisa i o važnim pitanjima koja mogu uticati na
pravosuđe, pokreće postupak usvajanja zakona i drugih propisa i daje smjernice sudovima i
tužilaštvima iz nadležnosti Vijeća;
(29) objavljuje etičke kodekse sudija i tužilaca;
(30) vrši druga ovlaštenja utvrđena ovim ili nekim drugim zakonom.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3545 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

Miki123 wrote:
sve je to ok. ne sporim, ali ovdje svi govore da je rjeđenje u pritvoru. ja kažem nije. ako ti nekog pritvoriš, sama riječ kaže, pritvor, to samo odgađa izvršenje KD, pa umjesto što će to nedjelo biti postano ovdje u aprilu, bit će u maju.

hoću reći pritvor nije rješenje. rješenje su više mjeseci/godina zatvora, brže provođenje krivičnog postupka i najvažnije daleko brže izvršenje kriv. sankcije.

nego, jel neko slušo amira jaganjca na radiju neki dan, čini mi se radio federacije? ja sam u autu slušao vrlo kratko. pričali su baš o ovome.

ja sam slušao odgovor na pitanje kako se za ubistvo dobije 4,5 godina. čovjek je dao više nego racionalan odogovr, a to je da ako neko nekog "riješi" u prekoračenju nužne odbrane dobije 4, 5 godina da je to i više nego zasluženo.

dalje nisam slušao.
za onoga protiv koga se već vodi nekoliko postupaka...pritvor itekako jeste. i upravo tome služi (između ostalog), da ne bi činio nova djela dok mu se sudi za ova koja je već učinio.

npr. mali benjo ima pokušaj ubistva u punom bezistanu (+ izazivanje opšte opasnosti i tri teške tjelesne povrede slučajnih prolaznika u sticaju), još jedan pokušaj ubistva na dobrinji poslije toga, onu saobraćajnu nesreću na tranzitu, i još na kraju neovlašteno držanje oružja (ono kurčenje u vatri). e ŠTA JOŠ TREBA da mu ga produžavaju do maksimuma određenog zakonom? jedan pokušaj ubistva + izazivanje opšte opasnosti sa tri teške tjelesne. malo bio u pritvoru, pustili ga...novi pokušaj ubistva. poslije toga k.d. protiv bezbjednosti saobraćaja i neovlašteno držanje oružja. pa šta pobogu još treba da se ispuni definicija da POSTOJI opasnost od ponavljanja i opasnost za sigurnost okoline?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3546 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by chuchumbamayumbe »

JThomas wrote:
Miki123 wrote:
sve je to ok. ne sporim, ali ovdje svi govore da je rjeđenje u pritvoru. ja kažem nije. ako ti nekog pritvoriš, sama riječ kaže, pritvor, to samo odgađa izvršenje KD, pa umjesto što će to nedjelo biti postano ovdje u aprilu, bit će u maju.

hoću reći pritvor nije rješenje. rješenje su više mjeseci/godina zatvora, brže provođenje krivičnog postupka i najvažnije daleko brže izvršenje kriv. sankcije.

nego, jel neko slušo amira jaganjca na radiju neki dan, čini mi se radio federacije? ja sam u autu slušao vrlo kratko. pričali su baš o ovome.

ja sam slušao odgovor na pitanje kako se za ubistvo dobije 4,5 godina. čovjek je dao više nego racionalan odogovr, a to je da ako neko nekog "riješi" u prekoračenju nužne odbrane dobije 4, 5 godina da je to i više nego zasluženo.

dalje nisam slušao.
za onoga protiv koga se već vodi nekoliko postupaka...pritvor itekako jeste. i upravo tome služi (između ostalog), da ne bi činio nova djela dok mu se sudi za ova koja je već učinio.

npr. mali benjo ima pokušaj ubistva u punom bezistanu (+ izazivanje opšte opasnosti i tri teške tjelesne povrede slučajnih prolaznika u sticaju), još jedan pokušaj ubistva na dobrinji poslije toga, onu saobraćajnu nesreću na tranzitu, i još na kraju neovlašteno držanje oružja (ono kurčenje u vatri). e ŠTA JOŠ TREBA da mu ga produžavaju do maksimuma određenog zakonom? jedan pokušaj ubistva + izazivanje opšte opasnosti sa tri teške tjelesne. malo bio u pritvoru, pustili ga...novi pokušaj ubistva. poslije toga k.d. protiv bezbjednosti saobraćaja i neovlašteno držanje oružja. pa šta pobogu još treba da se ispuni definicija da POSTOJI opasnost od ponavljanja i opasnost za sigurnost okoline?
S malom napomenom da Benjo odavno nije "mali".
I potpis za tvoj post.
Da li je babin ikada procesuiran, osuđen...?!
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#3547 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Baudelaire »

Miki123 wrote:
sve je to ok. ne sporim, ali ovdje svi govore da je rjeđenje u pritvoru. ja kažem nije. ako ti nekog pritvoriš, sama riječ kaže, pritvor, to samo odgađa izvršenje KD, pa umjesto što će to nedjelo biti postano ovdje u aprilu, bit će u maju.

hoću reći pritvor nije rješenje. rješenje su više mjeseci/godina zatvora, brže provođenje krivičnog postupka i najvažnije daleko brže izvršenje kriv. sankcije.

nego, jel neko slušo amira jaganjca na radiju neki dan, čini mi se radio federacije? ja sam u autu slušao vrlo kratko. pričali su baš o ovome.

ja sam slušao odgovor na pitanje kako se za ubistvo dobije 4,5 godina. čovjek je dao više nego racionalan odogovr, a to je da ako neko nekog "riješi" u prekoračenju nužne odbrane dobije 4, 5 godina da je to i više nego zasluženo.

dalje nisam slušao.
Kako je brate racionalno to što je Jaganjac rekao? Jarane, zašto ja uopšte moram sebe dovesti u situaciju prekoračenja nužne odbrane? Da država radi svoj posao i da su kazne duže i strožije ne bi uopšte moralo da postoji prekoračenje nužne odbrane. To što ću ja biti ''pomilovan'' sa pet godina zatvora ako ubijem narkomana koji mi priđe s nožem, ne znači da sam ja zaštićen, nego pretpostavlja da se ja moram krivičnim djelom braniti od krivičnog djela.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3548 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

ti što u prekoračenju ubiješ frajera koji te probao opljačkati ćeš dobiti četiri i po, a anel herak je dobio šest.

naserem se ja svima njima u usta.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#3549 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Dr. Kuca »

Kopiranje knjige = zatvor/kazna
Softversko piratstvo = kazna/zatvor
Pokusaj ubistva = 1 dan u pritvoru
Ubistvo = max 1 mjesec pritvora ako je bas ofirno
Kradje = se ne sankcionisu
Fizicki napadi razlicitih oblika = max 1 dan, dok se ne ohafiza
Organizovani kriminal = mjesto u stranci/parlamentu

:thumbup: :thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#3550 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by JThomas »

ili možda još ilustrativniji primjer - dejan superbeba, nedavno se nagodio na dvije godine. vodio organizovani lanac krađe i preprodaje kola, znači organizovani kriminal u pravom smislu te riječi, u dužem vremenskom periodu i u vidu zanimanja...i dvije godine. to i nije kazna, to je više nagrada za takva djela iz kojih se može izvući (i sigurno se jeste izvukla) ogromna materijalna korist. zemlja zove tužioce i sudije, javite se.
Locked