SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
Pasiflora

#1176 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Pasiflora » 02/02/2012 15:22

Kao prvo: uopce ne vjerujem da ce doktorica odlezati i dana u zatvoru.
Kao drugo, ovo me strasno brine:
"Tužilaštvo KS zatražilo je da se doktorici Cvijetić - Koldžo zabrani rad, ali je to Sud odbio, jer Krivični zakon FBiH ne predviđa takvu mogućnost."
Koliko treba zena da pobije da bi joj zabraniti rad? Hitno promijeniti tu stavku u zakonu - najhitnije!!!!!
Ocigledno je pokusala sve zataskati i, cak iako se jadna zena mozda i mogla spasiti da je bila na klinici, doktorica je svojim zataskavanjem sigurno pripomogla da jadnica umre.
Sve skupa - jako lose.

nihil_

#1177 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by nihil_ » 02/02/2012 15:23

-LIBERO- wrote:
Cyrax wrote:
-LIBERO- wrote:Ja koliko sam shvatio taj ubijeni je imao ubodnu rano u predjelu prsa?
A kao spominje se samoubistvo. Pa nesto ne vjerujem kao realnu opciju,sem u filmovima japanske produkcije gdje se velica harakiri,da se neko ubije ubadanjem nozem samog sebe u prsa. :shock:
Harakiri je rez preko stomaka. Malo je tesko sebe ubosti u prsa...osim ako ti neko pomogne. :)
Ok,tacno znam sta je harakiri..ali eto,prvo mi palo na pamet kada sam pomislio na tu mogucnost da sam sebi covjek zabije noz u prsa. Nekako mi taj primjer bio najpriblizniji,zato ga i spomenuh. Ali nebitno sada. Ja i dalje mislim da sam taj nacin na koji je doslo do smrti,vise mi govori da se ne radi o samoubistvu nego sto mi aludira na samoubistvo.

Ne znam,mozda i grijesim.
Zavisi gdje se tacno ubo i kako, i meni vise lici na ubistvo al sta mi znamo, ipak nam je policija bolja i od norveske :D

Miki123

#1178 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Miki123 » 02/02/2012 17:12

"Tužilaštvo KS zatražilo je da se doktorici Cvijetić - Koldžo zabrani rad, ali je to Sud odbio, jer Krivični zakon FBiH ne predviđa takvu mogućnost."
Koliko treba zena da pobije da bi joj zabraniti rad? Hitno promijeniti tu stavku u zakonu - najhitnije!!!!!
Ocigledno je pokusala sve zataskati i, cak iako se jadna zena mozda i mogla spasiti da je bila na klinici, doktorica je svojim zataskavanjem sigurno pripomogla da jadnica umre.
Sve skupa - jako lose.
Ovo mi nije jasno. U krivičnom zakonu postoje mjere sigurnosti i jedna od njih je mjera zabrane obavljanja poziva, funkcije i djelatnosti.

Kako rad u zdravstvu nije djelatnost? Mislim, kada neko napravi imovinski delikt, pronevjeri nešta ili zloupotrijebi položaj, ova mjera bude izrečena i taj recimo ne može vršiti funkciju u roku od 5 godina i slično (npr. biti u nadzornom odboru firme), a ovdje se to ne može primijeniti?

beliver

#1179 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by beliver » 02/02/2012 17:50

Koliko sam uspio vidjeti tema o lutalicama je zaključana, pa ovo s pravom može ovdje.
Super su svi ovi aktivisti, ali valjda su i oni svjesni da se problem mora nekako rješiti i to što prije, ali bukvalno mora.

Vjerujem da svi imate poneku priču kako su nekoga prepali ili ujeli.
Prije svega, nije ni meni uopšte drago vidjeti po 10 cuka kako se smrzavaju i gladuju i žao mi ih bude, ali najviše ljudi ispaštaju. Čitao sam neke prijašnje postove, pa kažu ovi ljubitelji navodni životinja, ako samo laju na tebe i ne ujedu te, onda to može proći.

Evo vam slučaj od danas u Gradačačkoj na onoj livadi, ko živi blizu dobro zna kako je tamo, napali su i isprepadali dijete od 12 godina, koje još ne može sebi doći od šoka. Sada sam zvao RAD kao da im prijavim, ali naravno poslije 4 ne do bog da se neko javi na telefon.
Neki dan su mi mamu također prepali, postalo je nenormalno.
Ovo je postalo neizdržljivo i kad niko neće da rješi problem, onda se nemojte čuditi onih slika kad ubiju cuku ili kad im se nešto desi.

Manic Psycho

#1180 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Manic Psycho » 02/02/2012 19:48

beliver wrote:Koliko sam uspio vidjeti tema o lutalicama je zaključana, pa ovo s pravom može ovdje.
pa treba da se i ova tema zakljuca :roll:

sheilak

#1181 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by sheilak » 02/02/2012 19:52

ejs, gdje vi odoste sa ovim teorijama o ubistvu/samoubistvu. :-)

Max Bunker

#1182 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Max Bunker » 02/02/2012 20:06

Miki123 wrote:
Sve skupa - jako lose.
Ovo mi nije jasno. U krivičnom zakonu postoje mjere sigurnosti i jedna od njih je mjera zabrane obavljanja poziva, funkcije i djelatnosti.

Kako rad u zdravstvu nije djelatnost? Mislim, kada neko napravi imovinski delikt, pronevjeri nešta ili zloupotrijebi položaj, ova mjera bude izrečena i taj recimo ne može vršiti funkciju u roku od 5 godina i slično (npr. biti u nadzornom odboru firme), a ovdje se to ne može primijeniti?
Pogledao sam u KZ F BiH i u trenutku počinjenja krivičnog djela, član zakona koji se odnosi na zabranu vršenja poziva, aktivnosti ili funkcije je glasio slično ali i dovoljno drugačije, da sud zaista nije mogao izreći zabranu.

Član 76. KZ F BiH: " Sigurnosna mjera zabrane vršenja određenog poziva, aktivnosti ili funkcije može se izreći učinitelju koji je učinio krivično djelo u VEZI SA IMOVINOM koja mu je bila povjerena... "

Novi, izmjenjeni član KZ F BiH je samo izbacio tu "zavisnost" za imovinu a sve ostalo je identično.

Ripicipi

#1183 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Ripicipi » 02/02/2012 21:27

Not My Idea wrote:a ni za smajlija
:thumbup:

Miki123

#1184 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Miki123 » 02/02/2012 21:32

Max Bunker wrote:
Miki123 wrote:
Sve skupa - jako lose.

Pogledao sam u KZ F BiH i u trenutku počinjenja krivičnog djela, član zakona koji se odnosi na zabranu vršenja poziva, aktivnosti ili funkcije je glasio slično ali i dovoljno drugačije, da sud zaista nije mogao izreći zabranu.

Član 76. KZ F BiH: " Sigurnosna mjera zabrane vršenja određenog poziva, aktivnosti ili funkcije može se izreći učinitelju koji je učinio krivično djelo u VEZI SA IMOVINOM koja mu je bila povjerena... "

Novi, izmjenjeni član KZ F BiH je samo izbacio tu "zavisnost" za imovinu a sve ostalo je identično.

U pravu si. Ovo u vezi sa imovinom je izbačeno onim izmjenama iz sl novina 42/10, znači juli 2010. godine, a djelo je učinjeno nekad '07.

Ali eto, u budućnosti neće biti zapreka da se izrekne ova mjera.

Black swan

#1185 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Black swan » 03/02/2012 15:17

jesu li fakat beskucnici umrli???

kokuz_sa

#1186 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by kokuz_sa » 03/02/2012 15:21

Žujo: Amerikanac sa Baščaršije izvršio je samoubistvo

Američki državljanin pod imenom Klark Randolf Stern (Clark Randolph, 54), koji je u srijedu oko 14 sati pronađen mrtav u dvorištu kuće u ulici Kračule na broju 12, na sarajevskoj Baščaršiji, počinio je samoubistvo. On se ubio iz trećeg pokušaja. Naime, prije nego što je nožem pogodio pravo u srce, on se dva puta ranio u području grudnog koša. Ovo nam je potvrdio sudski vještak medicinske struke doktor Hamza Žujo.

- Svi nalazi ukazuju da se čovjek sam ubio. Ubodni kanal vodi tačno u srce, a pored njega sam našao još dva probna ubodna mjesta – kazao nam je Žujo.

Ovaj 54-godišnji Amerikanac nađen je s nožem u grudnom košu, u zavučenom “unutrašnjem“ dvorištu kuće u kojoj je živio kao turista u iznajmljenoj sobi. Iako je u prvi mah izgledalo kao da je Strena presrela i ubila nepoznata osoba, sada više nema dileme.

Cholina_Lokica

#1187 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Cholina_Lokica » 03/02/2012 15:22

Black swan wrote:jesu li fakat beskucnici umrli???
:?

Black swan

#1188 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Black swan » 03/02/2012 15:24

ma na source ba 7 smrtnih slučajeva zbog zime u sarajevu
:cry: :?

nihil_

#1189 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by nihil_ » 03/02/2012 15:25

kokuz_sa wrote:Žujo: Amerikanac sa Baščaršije izvršio je samoubistvo

Američki državljanin pod imenom Klark Randolf Stern (Clark Randolph, 54), koji je u srijedu oko 14 sati pronađen mrtav u dvorištu kuće u ulici Kračule na broju 12, na sarajevskoj Baščaršiji, počinio je samoubistvo. On se ubio iz trećeg pokušaja. Naime, prije nego što je nožem pogodio pravo u srce, on se dva puta ranio u području grudnog koša. Ovo nam je potvrdio sudski vještak medicinske struke doktor Hamza Žujo.

- Svi nalazi ukazuju da se čovjek sam ubio. Ubodni kanal vodi tačno u srce, a pored njega sam našao još dva probna ubodna mjesta – kazao nam je Žujo.

Ovaj 54-godišnji Amerikanac nađen je s nožem u grudnom košu, u zavučenom “unutrašnjem“ dvorištu kuće u kojoj je živio kao turista u iznajmljenoj sobi. Iako je u prvi mah izgledalo kao da je Strena presrela i ubila nepoznata osoba, sada više nema dileme.
:? Tri puta se ubo.

Cholina_Lokica

#1190 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Cholina_Lokica » 03/02/2012 15:27

Oni su jedini objavili vijest, i ne kazu da su u pitanju beskucnici nego osobe koje su se u trenutku smrti nalazile na ulici, neko izasao do granapa i opucalo ga srce npr.

kokuz_sa

#1191 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by kokuz_sa » 03/02/2012 16:33

Kako su za TVSA kazali dežurni ljekari U Zavodu za Hitnu medicinsku pomoć, od njih pet, neki su preminuli čiščeći snijeg ispred svojih dvorišta, a neki po izlasku iz džamije, nakon džuma-namaza.

Pretpostavlja se da je do smrti došlo zbog izuzetno niskih temperature I promjena toplo-hladno. Radi se o starijim osobama sa srčanim tegobama.

burek_in_space

#1192 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by burek_in_space » 03/02/2012 16:34

@Amko76, napishesh li josh jedan morbidan komentar, kao prethodnih dana shto si radio, dobicesh trajni ban.

EDIT: imash moj pp za sva pitanja, a ova tema nije predvidjena za humor bilo koje vrste.

amrica

#1193 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by amrica » 03/02/2012 17:25

Cholina_Lokica wrote:Oni su jedini objavili vijest, i ne kazu da su u pitanju beskucnici nego osobe koje su se u trenutku smrti nalazile na ulici, neko izasao do granapa i opucalo ga srce npr.
"Ako se ne zaštitimo, pri velikim hladnoćama javlja se opasnost i od ozljeda. Stišću se najsitnije krvne žilice na površini kože, pa se pojavljuju ozebline. U vršcima prstiju nema cirkulacije, pa tkivo odumire. Srce je pod velikim opterećenjem, pa može doći do aritmije ili čak i do zastoja srca. Naravno, to se neće dogoditi ako se krećemo, povremeno sklonimo s hladnoće i jako dobro za nju opremimo."

poznanik

#1194 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by poznanik » 03/02/2012 20:57

Da li se zaista radi o rijetkom fenomenu - samoubistvu nožem u trećem pokušaju, ili o ubistvu i grešci medicinskog vještaka?

Da li je negdje u svijetu već ranije zabilježena ovakva pojava, da se čovjek samoubije nožem s više uboda?

žulijan asanž

#1195 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by žulijan asanž » 03/02/2012 21:00

poznanik wrote:

Da li se zaista radi o rijetkom fenomenu - samoubistvu nožem u trećem pokušaju, ili o ubistvu i grešci medicinskog vještaka?

Da li je negdje u svijetu već ranije zabilježena ovakva pojava, da se čovjek samoubije nožem s više uboda?
možda, ali u nekom teškom obliku shizofrenije ili mentalnom poremećaju tog ranga.... inace je samoubistvo nozem skoro iskljucivo vezano za mentalne bolesnike....

Kukuruz_Barbe-q

#1196 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Kukuruz_Barbe-q » 03/02/2012 22:07

Jako je rijetko, ali je i dokumentovano. Obično se također ne radi o jednom ubodu nego o nekoliko, isprva manjih, i završnom letalnom ubodu.

HM 2011

#1197 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by HM 2011 » 03/02/2012 22:16

nihil_ wrote:
kokuz_sa wrote:Žujo: Amerikanac sa Baščaršije izvršio je samoubistvo

:? Tri puta se ubo.
ovako nešto je bilo koliko se sjećam i u Alan Fordu ?

Rahmet duši čovjeku

amrica

#1198 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by amrica » 03/02/2012 22:31

bio slucaj na moru u malom mjestu u Dalmaciji, davno. Covjek 25-30 god, sizofrenija...( uhvati ga kad je jugo)... ubo se nozem u srce, 2 rane, prva plitka, druga kobna.

Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji

#1199 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by Chmoljo » 03/02/2012 22:42

žulijan asanž wrote:

možda, ali u nekom teškom obliku shizofrenije ili mentalnom poremećaju tog ranga.... inace je samoubistvo nozem skoro iskljucivo vezano za mentalne bolesnike....[/quote]

sigurno da je osim uboda nožem i na rukama trebao biti trag, možda posjekotine od guranja noža u prsa, a pogotovo ako nije bilo tragova borbe :-) mislim, ako te neko tri puta ubode u prsa, ne vidim kako ne bi bilo tragova...

btw, sjećam se jednog slučaja iz novina, da se starac ZAKLAO... :-)

kokuz_sa

#1200 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol.2

Post by kokuz_sa » 03/02/2012 22:43

evo sta kaze strucna literatura
i rahmetli prof. dr. Ramljak
Image

@
cHmoljo kod samoubistva klanjem imas probne rezne rane..dok kod samoubistva ubadanjem ih bas i nema
Last edited by kokuz_sa on 03/02/2012 22:44, edited 1 time in total.

Locked