GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#11726 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by VjecitiStudent »

drugi profil wrote:Evo ba pa citaj:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /24hrv.htm
Poglavlje V - od clana 142. nadalje posebno tretira slucajeve kao Gras.

Osoba koja provodi stecaj je srtecajni sudija i njegov imenovani stecajni upravnik.
Vlasnik Grasa je Vlada KS i ona treba preuzeti odgovornost za dalje postupanje u vezi sa organizacijom javnog prevoza u Kantonu, a raspolazuci stecajnom imovinom bivseg Grasa formirati novo pravno lice.
Konkursom zaposliti minimalan broj potrebnih ljudi sa ugovorima na 3 ili 6 mjeseci.

Persona koja bi to radila?
Sta me briga. Iskali su vlast, eto im je. Da sam htio da se time bakcem i raspetljavam kandidovao bih se, a ovako kao porezni obveznik imam puno pravo do njih da trazim da rjese jednom za svagda to pitanje, kao i pitanje vodovoda i to na nacin da vecina gradjana bude zadovoljna.
:thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11727 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Bodkin »

ko je ono nagovijestio da ce se poceti pozivati i poceti uporedjivati sa ratom :D

http://www.klix.ba/vijesti/bih/suad-zel ... /131001082
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#11728 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

drugi profil wrote:Evo ba pa citaj:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /24hrv.htm
Poglavlje V - od clana 142. nadalje posebno tretira slucajeve kao Gras.

Osoba koja provodi stecaj je srtecajni sudija i njegov imenovani stecajni upravnik.
Vlasnik Grasa je Vlada KS i ona treba preuzeti odgovornost za dalje postupanje u vezi sa organizacijom javnog prevoza u Kantonu, a raspolazuci stecajnom imovinom bivseg Grasa formirati novo pravno lice.
Konkursom zaposliti minimalan broj potrebnih ljudi sa ugovorima na 3 ili 6 mjeseci.

Persona koja bi to radila?
Sta me briga. Iskali su vlast, eto im je. Da sam htio da se time bakcem i raspetljavam kandidovao bih se, a ovako kao porezni obveznik imam puno pravo do njih da trazim da rjese jednom za svagda to pitanje, kao i pitanje vodovoda i to na nacin da vecina gradjana bude zadovoljna.
Neka smo se vala pomjerili malo od onih "medjeda" radnika, bilo je i vrijeme, pa podigli rjesavanje problema na malo vise instance.

I onda pitanje zasto se nije davno uradilo kao sto si napisao gore? Ovim gore postom prizivas odgovornost da ce ljudi provesti stecaj kako treba i osnovati novu firmu na zdravoj osnovi, napisi mi primjer i jednog politicara koji preuzeo odgvornost za svoje postupke. Moram reci da ti zavidim na optimizmu.
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#11729 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Mislim da se mnogi slažemo sa ovim tačkama:

1. Reorganizacija GRAS-a:
Nestručne, prekobrojne i one zaposlene preko veza otpustiti. Izvršiti reviziju stvarne potrebe radnika u odnosu na struku. Uposliti vrijedne i stručne radnike transparentnim procesom.
Visinu plata prilagoditi kvalitetu poslovanja: Ako prevoznik ima sve veće dugove, nije moguće da uposlenici imaju nadprosječne plate.
Zaustaviti curenje para iz firme preko brojnih misterijoznih ugovora koji donose profit dobavljačima (tipa šarafa po 10 KM, metla po 25 KM).
Obnoviti radnu disciplinu, kontrole kroz firmu. Ko krade, odmah izbaciti i tužiti zbog krađe.
Na svaki mogući način povećati prodaju karata - novi tarif, karte koje je teško krivotvoriti, rigorozne kazne za prevare i švercanje.

2. Natjerati Vlast da prihvati odgovornost za javni saobraćaj - da plaća subvencije uredno prema ugovorima. Subvencije moraju biti tačno definisane isto kao obim prevoza koji prevoznik osigurava. Javni prijevoz mora služiti građanima, ne određenim strankama i foteljašima za lično obogaćivanje.

Nažalost, sa ovom "ekspertnom vladom", kolapsom pravnog sistema i sveprisutnim mafijaškim strukturama je ovo teško zamislivo.

STROGO SAM PROTIV PRIVATIZACIJE. Razlog: u našoj istočnoj Evropi završava 9 od 10 privatizacija kolapsom postojeće infrastrukture, nestankom ogromnih sredstava na tajnim računima VIP pojedinaca i ogromnim povećanjem cijena za sve lošije usluge. Jer kod nas ne funkcioniše niti sistem kontrola, niti pravna država, niti slobodno tržište (i javna infrastruktura NIJE prostor za neograničenu divlju konkurenciju). Osim toga, ko je političarima dao pravo da PRODAJU nešto što su stvorile prethodne generacije? I ko će inkasirati novac za takvu privatizaciju? Privatizacija javne infrastrukture - to je jednostavno jedna ogromna krađa i prevara lijepo upakirana u blistave priče o nekom "neoliberalnom kapitalizmu" koji nema veze sa našom stvarnošću.

Stratešku javnu infrastrukturu mora održavati država kojoj plaćamo baš velike doprinose i poreze. To je njena obaveza. Ako nije, onda sam za to da se ukinu svi porezi jer onda nama više ne treba neki državni aparat, ako se svako mora pobrinuti o sebi i država njemu neće nikako pomoći u slučaju problema (zdravstvenih, socijalnih).

Loše poslovanje javnih odnosno državnih firma pokazuje samo na to da državom vladaju lopovi, kriminalci, psihopati i idioti. Da država ne funkcioniše i kolabira. I privatizacija fakat NIJE rješenje.

Mislim da ćemo mi još doživjeti trenutak kada se postojeći sistem raspadne i biće jasno da PARE nisu univerzalna i jedina vrijednost u našim životima i našim zemaljama. Ali biće to bolno.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#11730 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by uglavnomja »

ukinuti postojeca 2 :roll: sindikata i napraviti novi, normalan, realan i strucan, od postenih ljudi :D
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#11731 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

uglavnomja wrote:ukinuti postojeca 2 :roll: sindikata i napraviti novi, normalan, realan i strucan, od postenih ljudi :D
I tu ste u pravu - meni se čini da ovi sindikati služe samo za lično obogaćivanje određenih osoba... i drugi uposlenici unutar firme se ih plaše.
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#11732 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Hemera »

uglavnomja wrote:ukinuti postojeca 2 :roll: sindikata i napraviti novi, normalan, realan i strucan, od postenih ljudi :D
po zakonu o radu moguce je formirati sindikate,i to kad bi njima rekao da ih ukines zato sto su u prevodu zlocinacka organizacija oni bi bjesnili ko bijesni psi
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#11733 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by walk_M-A-N »

@Nefs-i Mulhima bravo na konketnim stvarima i ovom materijalu..

dresdener78 wrote:
kemalba wrote:
vješalica wrote:kao i sve druge pametne privatizacije u drzavi
Hah, to jeste naš problem što se prvo nađe ko će da privatizira pa se onda pokrene proces privatizacije. Zato kažem da treba odgovorno (pošteno) i pametno (vodeći računa o najboljem interesu države i krajnjih korisnika usluge) provesti taj proces. Pitanje je da li mi imamo odgovornih i pametnih koji bi takav proces mogli iznijeti, i na kraju ima li iko ko bi uopšte želio kupiti GRAS?
Ako je u pitanju ovolika privatizacija svih vitalnih infrastruktura u državi - kao što jeste javni saobraćaj, isto kao obrazovni i zdravstveni sistem - onda se pojavlja pitanje jel uopće nekome treba neka država? Valjda bi bilo najbolje cijelu takvu državu zajedno sa građanima u funkciji robova jeftino prodati nekome ko ima dovoljno para? Recimo Rusiji ili Saudijskoj Arabiji? I ko će inkasirati te pare za takvu privatizaciju? Oni foteljaši koji su uništili sve čemu su se približili?
Ma BRAVO dresdeneru (koji za sebe kaže da je stranac). A ovi kao kemalba se trebaju prvo priupitati šta znaju, i umjesto pisanja malo pročitati, prvo ovaj forum, a onda brojne druge materijale kuda vodi "privatizacija vitalnih infrastruktura u državi" itd. Ali eto, na forumu i u politici svako može o svačemu, jer se ne traži nikakvo znanje...
I ovo pitanje "i na kraju ima li iko ko bi uopšte želio kupiti GRAS?" pokazje POPTUNO neshvatanje vrijednosti imovine Gras-a ali također i značaja statusa javnog prijevoznika. Naravno da ima zainteresovanih kemalba, i za zemljište i linije, samo što će na kraju ostati samo profitabilne linije, a rubni - taban.

goran16v wrote:
ultima_palabra wrote:
goran16v wrote:Jel se meni ovo cini ili su u Tabeli 2 bruto plate od 2000. do 2008. skocile sa 19 na 35 miliona, do 2010 na 37 miliona, a topli obrok sa 3 na 6,5 miliona odnosno da su digli plate i isplate za DUPLO?!?!?!?!?!?
I kad laicki pogledas Tabelu 3 vidis da je gubitak od 2008 do 2010 gotovo identican cifri za koju su uvecali plate, a u Tabeli 7 se vidi da je br. zaposlenih bio gotovo isti oko 2000.
Eto tu je glavni problem, paraziti nabili sebi plate, nisu u stanju da ih zarade i jos kukaju kako su gladni i kako im je tesko, a rjesenje je jednostavno ili vrati plate na 2000. godinu ili prepolovi zaposlene!
Izgleda da su u 2008. povećali plate za 25%, a u 2009. još za 10% :-)

Prosječna neto plata je oko 1000, a topli obrok oko 300... 80% grada bi ubilo za takve uslove.
U tome je poenta, oni 10 god konstantno prave gubitak, a konstantno dizu platu, kulminacija je 2008 godina, jer svjesno idu na to da ce drzava tj kanton pokriti minus. Takvi se u prirodi zovu paraziti i stetocine.
Sto se vrlog "ministra" tice cisti populizam, bljak...
goran16v wrote:
anonimus0007 wrote:
istina, ali ne mogu oni sami podići plate. ja koliko znam onaj pakšu zlatko petrović je sa njima potpisao kolektivni ugovor? i sada niko ne govori o smanjenju plata.
To nije "misterija", kriminalci iz SBiH (Tajo, Petrovic i Svileni) su potpisali ugovor dok je direktor GRAS-a bio Boskailo koji je, gle slucajnosti, bio takodjer iz SBiH i minus se pokrivao dok je KS imao paraaaa, a akademici iz GRAS-u bi sad ako se moze da se problem rjesi bez smanjenja broja zaposlenih i plata, o's malo sutra sad kad nema vise SBiH i kad nema vise para nema za pokrivanje minusa!
De se ljudi malo informišite prije netačnih tvrdnji. Petrović je ministar u više mandata, ali svaki put prostornog uređenja. ON je potpisao kolektivne ugovore za komunalnu privredu 2006., i tako ih uništio, ali tu nije Gras. Gras je odradila Ljiljana Sakić, u zasebnom ugovoru, krajem 2006. Ima na http://vlada.ks.gov.ba/vlada/saziv/2. TO što je Ljiljana onda uznapredovala, uostalom kao i premijer Zvizdić, pokazuje kadrovsku politiku SDA ali to je drugo pitanje.

Daleko od toga da branim Petrovića, ali sve na svoje mjesto, pogledajte http://www.klix.ba/forum/smjenite-zlatk ... 5#p9161040.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11734 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

drugi profil wrote:
vješalica wrote: ljudima dopizdi cekati 10 minuta a kamoli sat vise ili kad nikako ne rade
nije stvar samo prevoza od jednog mjesta do drugog
kompletan kanton privreda i posao ovisi od tog prevoza
mnogo je skupo ukinuti ga dok ne dodje neki lord sa 3oo autobusa da pomogne i rijesi problem
jelde da je tebi dosadno pa si dosla da se zajebavas ovdje?
izgleda da je tebi dostadno jer s ene uklapas
neces ti odredjivati ko ce ovdje sjediti i kometarisati i iznositi svoje misljenje
ima moderacija pa prijavi :wink:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11735 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

dresdener78 wrote:Mislim da se mnogi slažemo sa ovim tačkama:

1. Reorganizacija GRAS-a:
Nestručne, prekobrojne i one zaposlene preko veza otpustiti. Izvršiti reviziju stvarne potrebe radnika u odnosu na struku. Uposliti vrijedne i stručne radnike transparentnim procesom.
Visinu plata prilagoditi kvalitetu poslovanja: Ako prevoznik ima sve veće dugove, nije moguće da uposlenici imaju nadprosječne plate.
Zaustaviti curenje para iz firme preko brojnih misterijoznih ugovora koji donose profit dobavljačima (tipa šarafa po 10 KM, metla po 25 KM).
Obnoviti radnu disciplinu, kontrole kroz firmu. Ko krade, odmah izbaciti i tužiti zbog krađe.
Na svaki mogući način povećati prodaju karata - novi tarif, karte koje je teško krivotvoriti, rigorozne kazne za prevare i švercanje.

2. Natjerati Vlast da prihvati odgovornost za javni saobraćaj - da plaća subvencije uredno prema ugovorima. Subvencije moraju biti tačno definisane isto kao obim prevoza koji prevoznik osigurava. Javni prijevoz mora služiti građanima, ne određenim strankama i foteljašima za lično obogaćivanje.

Nažalost, sa ovom "ekspertnom vladom", kolapsom pravnog sistema i sveprisutnim mafijaškim strukturama je ovo teško zamislivo.

STROGO SAM PROTIV PRIVATIZACIJE. Razlog: u našoj istočnoj Evropi završava 9 od 10 privatizacija kolapsom postojeće infrastrukture, nestankom ogromnih sredstava na tajnim računima VIP pojedinaca i ogromnim povećanjem cijena za sve lošije usluge. Jer kod nas ne funkcioniše niti sistem kontrola, niti pravna država, niti slobodno tržište (i javna infrastruktura NIJE prostor za neograničenu divlju konkurenciju). Osim toga, ko je političarima dao pravo da PRODAJU nešto što su stvorile prethodne generacije? I ko će inkasirati novac za takvu privatizaciju? Privatizacija javne infrastrukture - to je jednostavno jedna ogromna krađa i prevara lijepo upakirana u blistave priče o nekom "neoliberalnom kapitalizmu" koji nema veze sa našom stvarnošću.

Stratešku javnu infrastrukturu mora održavati država kojoj plaćamo baš velike doprinose i poreze. To je njena obaveza. Ako nije, onda sam za to da se ukinu svi porezi jer onda nama više ne treba neki državni aparat, ako se svako mora pobrinuti o sebi i država njemu neće nikako pomoći u slučaju problema (zdravstvenih, socijalnih).

Loše poslovanje javnih odnosno državnih firma pokazuje samo na to da državom vladaju lopovi, kriminalci, psihopati i idioti. Da država ne funkcioniše i kolabira. I privatizacija fakat NIJE rješenje.

Mislim da ćemo mi još doživjeti trenutak kada se postojeći sistem raspadne i biće jasno da PARE nisu univerzalna i jedina vrijednost u našim životima i našim zemaljama. Ali biće to bolno.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11736 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/vlada-z ... ti-radnike

Ismet Bajramović o stavljanju van snage kolektivnih ugovora
Vlada želi prevariti radnike


Na pomolu je prevara sindikata u režiji Vlade FBiH i poslodavaca koji planiraju staviti van snage kolektivne ugovore, čime bi direktno pod udarom došle na stotine hiljada radnika, upozorio je jučer u izjavi za "Dnevni avaz" Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH.

Kako je istakao Bajramović, Vlada je u dosluhu s poslodavcima utvrdila Prijedlog zakona o radu, koji podrazumijeva stavljanje van snage kolektivnih ugovora te tako u potpunosti zanemarila ono što je ranije bilo dogovoreno sa sindikatima.

- Ako bi se ovi akti koji reguliraju prava radnika stavili van snage, to bi direktno bilo u koliziji s primjenom Zakona o doprinosima, jer je on definiran u skladu s kolektivnim ugovorom. Na osnovu čega će se plaće isplatiti - upitao je Bajramović.

On ističe da Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH, na čijem se čelu nalazi Vjekoslav Čamber, donedavni kadar HSP-a, očito pristaje na ucjene s ciljem da zaradi neki bonus donošenjem kakvog-takvog zakona. Čelnik SSSBiH potcrtava da brojni članovi sindikata to nikada neće prihvatiti.

S druge strane, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Mladen Pandurević kategoričan je u tvrdnji da kolektivne ugovore, koji su trenutno tako usvojeni da važe neograničeno, treba staviti van snage.

On je kazao da bi poslodavci eventualno pristali na to da se donesu oni kolektivni ugovori koji imaju rok važenja. Drugačije prijedloge sindikata, dodaje, poslodavci neće prihvatiti.

Resorni ministar Čamber tvrdi, pak, da se može naći zajednički jezik na način da nakon usvajanja zakona o radu kolektivni ugovori ostanu na snazi godinu te da onda prestanu važiti ukoliko se u tom periodu ne usaglase svi socijalni parametri.

Fijasko sjednice ESV-a

Inače, sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV), na kojoj su se predstavnici Vlade oko ovog važnog pitanja trebali usaglasiti, doživjela je jučer fijasko. Zbog nedostatka kvoruma, ona nije održana. Na sjednici se nisu pojavili federalni premijer Nermin Nikšić (SDP) te ministri Jerko Ivanković Lijanović (NSRzB), Erdal Trhulj (SDA) i Enver Bijedić (SDP).
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#11737 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

vješalica wrote:
Adriatic wrote:GRAS svaki mjesec proizvodi 2 mil. gubitka.
Što se duže odlaže stečaj, cijena će biti veća.
A zna se ko će na kraju platiti tu cijenu.
Šta se čeka?
Da gubitak naraste na milijardu?
stecajem ce se namiriti potrazioci iz mase,pa kad grad ostane bez prevoza onda cemo vidjeti
Nije stecaj samo da se namire vjerovnici iz stecajen mase, status stecaja daje druge pravne mogucnosti, a prije svega da se efikasno i bez velikih problema odstrane parazitski dijelovi i sacuva zdravi dio.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#11738 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by walk_M-A-N »

Da ne citiram...
Slažem se sa dresdenerom u svemu, i za prijedloge i za sidikate..
S tim da je već sada sve gore za Gras jer oni koji se voze na onim CTS linijama više ne kupuju Gras-ove kupone već CTS-ove i tako se još više smanuje prihod Gras-a...eh Bubice, eh Vlado, šta uradiste....

A već smo pisali, imaju i ovi sudski procesi koji stoje u ladicama. Da radnici Gras-a (oni koji sami nisu krali) razumiju cilj svoje borbe,i ne puštaju da ih Himzanije vuku za nos, oni su trebali protestvovati pred Tužilaštvom i Vladom, a NIKAKO prekidom rada isprovocirati građane i dati opravdajne Bubici..
Jedino pitanje koje imam je: da li u Gras-u postoji kritična masa sposobnih, poštenih, stručnih, odlučnih.. da to sprovedu? Ili moraju doći sa strane? Pored direktora, koliko je to još ljudi?

Što se tiče kolektivnih ugovora, to treba gledati posebno. Recimo, u Kantonu Sarajevo VSS ima 1.000 KM a u Gras-u 1.800. Mislim da to nikako nije isto (ljudi radi 200 KM mijenjaju posao).
A ne sumnjam da Vlade na svim nivoima, u nedostatku petlje i znanja da bolje pune budžet, a suočene sa minusima, rješenje vide u jednostavnom prekidu ugovora.
Last edited by walk_M-A-N on 02/10/2013 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#11739 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

mahalas505 wrote:
drugi profil wrote:Evo ba pa citaj:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /24hrv.htm
Poglavlje V - od clana 142. nadalje posebno tretira slucajeve kao Gras.

Osoba koja provodi stecaj je srtecajni sudija i njegov imenovani stecajni upravnik.
Vlasnik Grasa je Vlada KS i ona treba preuzeti odgovornost za dalje postupanje u vezi sa organizacijom javnog prevoza u Kantonu, a raspolazuci stecajnom imovinom bivseg Grasa formirati novo pravno lice.
Konkursom zaposliti minimalan broj potrebnih ljudi sa ugovorima na 3 ili 6 mjeseci.

Persona koja bi to radila?
Sta me briga. Iskali su vlast, eto im je. Da sam htio da se time bakcem i raspetljavam kandidovao bih se, a ovako kao porezni obveznik imam puno pravo do njih da trazim da rjese jednom za svagda to pitanje, kao i pitanje vodovoda i to na nacin da vecina gradjana bude zadovoljna.
Neka smo se vala pomjerili malo od onih "medjeda" radnika, bilo je i vrijeme, pa podigli rjesavanje problema na malo vise instance.

I onda pitanje zasto se nije davno uradilo kao sto si napisao gore? Ovim gore postom prizivas odgovornost da ce ljudi provesti stecaj kako treba i osnovati novu firmu na zdravoj osnovi, napisi mi primjer i jednog politicara koji preuzeo odgvornost za svoje postupke. Moram reci da ti zavidim na optimizmu.
A sto su tebe medjedi pogodili? Nego da su medjedi. Ponasaju se tako. Jesi i ti jedan od njih?
Dalje koji si ti faktor da ti dajem primjere?
Trece, ne tvrdim da znam ljude koji su to u stanju, ali tvrdim da je to jedino ispravno rjesenje i da drugog rjesenja nema. Pa onda ostaje da mozemo kako treba, ili nikako.
Izvoli.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#11740 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

vješalica wrote:
drugi profil wrote:
vješalica wrote: ljudima dopizdi cekati 10 minuta a kamoli sat vise ili kad nikako ne rade
nije stvar samo prevoza od jednog mjesta do drugog
kompletan kanton privreda i posao ovisi od tog prevoza
mnogo je skupo ukinuti ga dok ne dodje neki lord sa 3oo autobusa da pomogne i rijesi problem
jelde da je tebi dosadno pa si dosla da se zajebavas ovdje?
izgleda da je tebi dostadno jer s ene uklapas
neces ti odredjivati ko ce ovdje sjediti i kometarisati i iznositi svoje misljenje
ima moderacija pa prijavi :wink:
ma ne smeta meni sto ti iznosis svoje misljenje, nego te pitam jel nas to zajebavas?
kakvog ba filantropa ti ocekujes sa 300 autobusa?
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11741 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vješalica »

neko je napisao,a sad ne mogu da rovim po temi ,nesto kako nijedna ozbiljna firma ne bi prihvatila grasova sredstva za rad od kojih se privredjuje i nemoguce je sa njima raditi ako s enesto misli napraviti
pa tako kazem...ne vjerujem nista ni da bi bilo bolje nego samo gore znajuci domace marifetluke ovdje
User avatar
Adriatic
Posts: 3390
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#11742 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Adriatic »

vješalica wrote:neko je napisao,a sad ne mogu da rovim po temi ,nesto kako nijedna ozbiljna firma ne bi prihvatila grasova sredstva za rad od kojih se privredjuje i nemoguce je sa njima raditi ako s enesto misli napraviti
pa tako kazem...ne vjerujem nista ni da bi bilo bolje nego samo gore znajuci domace marifetluke ovdje
Pusti šuplju.
Treba krenuti.
Prvi korak je raspuštanje bande.
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#11743 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Adriatic wrote:
vješalica wrote:neko je napisao,a sad ne mogu da rovim po temi ,nesto kako nijedna ozbiljna firma ne bi prihvatila grasova sredstva za rad od kojih se privredjuje i nemoguce je sa njima raditi ako s enesto misli napraviti
pa tako kazem...ne vjerujem nista ni da bi bilo bolje nego samo gore znajuci domace marifetluke ovdje
Pusti šuplju.
Treba krenuti.
Prvi korak je raspuštanje bande.
Jeste! Ali bande gore na vlastima i u foteljama! Oni su uzrok! Javašluk i banda u GRAS-u (isto kao u drugim javnim preduzećima) jesu samo posljedica.
User avatar
Adriatic
Posts: 3390
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#11744 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Adriatic »

dresdener78 wrote:
Adriatic wrote:
vješalica wrote:neko je napisao,a sad ne mogu da rovim po temi ,nesto kako nijedna ozbiljna firma ne bi prihvatila grasova sredstva za rad od kojih se privredjuje i nemoguce je sa njima raditi ako s enesto misli napraviti
pa tako kazem...ne vjerujem nista ni da bi bilo bolje nego samo gore znajuci domace marifetluke ovdje
Pusti šuplju.
Treba krenuti.
Prvi korak je raspuštanje bande.
Jeste! Ali bande gore na vlastima i u foteljama! Oni su uzrok! Javašluk i banda u GRAS-u (isto kao u drugim javnim preduzećima) jesu samo posljedica.
Tačno ali sat otkucava.
Milioni se gomilaju.
Milioni duga koji ćemo mi vraćati a ne ni vlada ni grasovci.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11745 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Bodkin »

dresdener78 wrote:
Adriatic wrote:
vješalica wrote:neko je napisao,a sad ne mogu da rovim po temi ,nesto kako nijedna ozbiljna firma ne bi prihvatila grasova sredstva za rad od kojih se privredjuje i nemoguce je sa njima raditi ako s enesto misli napraviti
pa tako kazem...ne vjerujem nista ni da bi bilo bolje nego samo gore znajuci domace marifetluke ovdje
Pusti šuplju.
Treba krenuti.
Prvi korak je raspuštanje bande.
Jeste! Ali bande gore na vlastima i u foteljama! Oni su uzrok! Javašluk i banda u GRAS-u (isto kao u drugim javnim preduzećima) jesu samo posljedica.
Restruktuiranje firme i to sa smanjivanjem zaposlenih, sistematizacijom linija i uvodjenjem odjela kontrolinga ali za taj dio dovesti roland berger konsultante i platiti milion. Najkriticnija funkcija u ovakvim firmama
User avatar
Korisnicko ime
Posts: 826
Joined: 20/01/2006 16:38
Location: Sarajevo

#11746 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Korisnicko ime »

Adriatic wrote:
dresdener78 wrote:
Adriatic wrote: Pusti šuplju.
Treba krenuti.
Prvi korak je raspuštanje bande.
Jeste! Ali bande gore na vlastima i u foteljama! Oni su uzrok! Javašluk i banda u GRAS-u (isto kao u drugim javnim preduzećima) jesu samo posljedica.
Tačno ali sat otkucava.
Milioni se gomilaju.
Milioni duga koji ćemo mi vraćati a ne ni vlada ni grasovci.
A ko je kriv sto sat otkucava i dugovi se gomilaju?
Vlada naravno jer je ona predstavnik vlasnika preduzeca. Vlada ima pravo da uradi sta hoce, samo je problem sto nijedna vlada ne zeli da povlacenjem jedinih ispravnih poteza povlaci ili po njih nepopularne poteze (otpustanje radnika, npr.) ili cak po njih opasnih poteza (krivicno procesuiranje odgovornih, npr. jer neki od njih bi bili i njihova raja iz iste stanke/stranaka)...

Btw, htio bih se zahvaliti @dresdener78 koji pise najstrucnije komentare na ovoj temi. :thumbup:

I zapamtite ljudi, ni u jednom gradu na svijetu ne postoji javni prevoz zasnovan iskljucivo na komercijalnoj osnovi! Niti je apsolutna privatizacija javnog prevoza rjesenje...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11747 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Bodkin »

.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#11748 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 »

drugi profil wrote:
mahalas505 wrote: Neka smo se vala pomjerili malo od onih "medjeda" radnika, bilo je i vrijeme, pa podigli rjesavanje problema na malo vise instance.

I onda pitanje zasto se nije davno uradilo kao sto si napisao gore? Ovim gore postom prizivas odgovornost da ce ljudi provesti stecaj kako treba i osnovati novu firmu na zdravoj osnovi, napisi mi primjer i jednog politicara koji preuzeo odgvornost za svoje postupke. Moram reci da ti zavidim na optimizmu.
A sto su tebe medjedi pogodili? Nego da su medjedi. Ponasaju se tako. Jesi i ti jedan od njih?
Dalje koji si ti faktor da ti dajem primjere?
Trece, ne tvrdim da znam ljude koji su to u stanju, ali tvrdim da je to jedino ispravno rjesenje i da drugog rjesenja nema. Pa onda ostaje da mozemo kako treba, ili nikako.
Izvoli.
Mislim, jel ovo u fazonu napad je najbolja odbrana u nedostaku adekvatnih argumenata. Koji je smisao diskusije kada se tako postavljas, valjda treba da napadnes argumentovano ono sto sam napisao, a ne odmah nesto licno. Bezveze.
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#11749 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

Zato sto su tebe medjedi toliko pogodili da to i danas pominjes u replici. Ne mogu objasniti drugacije nego da si licno pogodjen.
Sto dalje čini beskorisnim svaki moj pokušaj argumentacije prema tebi po ključnom pitanju potrebe provođenja stečaja u GRAS-u.

U nastavku prethodnog posta, odgovorio sam ti. Ne zanima me ko ce provesti. Ima zakon koji to tretira i tamo sve pise.
Ili se zakoni citiraju i pozivaju samo kad nam odgovaraju, a kada NE onda kazemo "ma ko ce to provesti"?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#11750 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by goran16v »

Ja ne znam koliko ljudi koji pominju stecaj zapravo znaci sta je stecaj. Imam utisak da je za mnoge stecaj = likvidacija, sto naravno nije istina. Koliko ja znam stecaj je pravni postupak u kojem je, kad zaduzenja prerpastu osnovni kapital, upravljanjem firmom u nadleznosti suda. Tacno je da se u toku stecaja prodaje imovina i skuplja tzv stecajna masa iz koje se namiruju potrazivanja, ali je takodjer tacno da stecaj daje pravne mogucnost da se kroz prodaju stecajne mase i druge pravne radnje odstrane svi dijelovi sistema koji nisu osnovna djelatnost, koji nisu perspektivni i koji stvaraju gubitak (kako imovina, tako i zaposleni) bez mogunosti tuzenja, pozivanja na kol. ugovore, odstete itd i da se u toku stecaja firma reducira na sistem sa imovinom i brojem radnika koji ce biti odrziv. Doci do stecaja nije bas tako lako i mnoge firme pokusavaju doci u taj status kako bi bile u stanju da se reorganizuju i krenu iznova.
Buduci da sam pratio jedan proces stecaja to je neko moje tumacenje, ako sam nesto krivo pohvatao nek me isprave...
Post Reply