GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

dresdener78

#5201 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Malo iz zanimljivih činjenica iz povijesti sarajevskog tramvaja: Na današnjem Trgu Oslobođenja - Alija Izetbegović je postojao prije 120 godina "gradski kolodvor". Evo šeme za vas koju sam na brzinu nacrtao na osnovi materijala iz arhiva:
Image
Legenda na bosanskom:
1 = Bosansko-hercegovačka carinska uprava
2 = Gradska poreska uprava
3 = Remiza konjskog tramvaja
4,5 = Skladište robe
6 = Rampa za pretovarenje robe
7 = Pokretna platforma (lijevo-desno), 10 x 7 m
8 = Pokretna platforma (lijevo-desno), 17,3 x 7 m
9,10 = Okretna platforma, promjer 5,6 m
Markthalle = Markale
Ausfahrt für die Fuhrwerke = Izlaz za zaprege
Kolosijek konjskog tramvaja je nastavljao Ferhadijom ulicom i završavao je ispred istočnog ugla Katedrale, nekoliko metara od vrata današnje apoteke kod Katedrale. Vjerovatno je služio za manevarske vožnje i kratkoročno parkiranje teretnih vagona. Inaće današnji Trg Oslobođenja je otprilike duplo veći od tadanjšeg prostora, u južnom dijelu današnjeg Trga Oslobođenja se nalazila škola i još nekoliko kuća. Konsjki tramvaj je vozio svakih 30-60 minuta, transport teretnih vagona sa robom se dešavao prema potrebi.
1889. godine je dnevno prevezeno prosječno skoro 10 teretnih kola sa ukupno 48 tona robe, te po jedan poštanski vagon, u putničkom saobraćaju je dnevno u prosjeku prevezeno 515 putnika u 30 tramvajskih vožnja => prosječno je u svakom tramvaju putovalo 17 putnika (u svakom tramvaju je bilo 22 sjedišta). Karta od Ferhadije na Marindvor je u tom perijodu koštala 10 krajcera, do željezničke stanice (na mjestu današnjeg Socijalnog) 15 krajcera. Muzičar Šandor Bosiljevac je uoči uvođenja konjskog tramvaja čak i komponirao posebnu brzu polku pod naslovom "Sarajevski tramvaj"! To je jedinstvena i fascinantna stvar. Imam notni zapis i čekam odgovor od drugova hoće li biti u prilici da je zasviraju.
stetoskop

#5203 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by stetoskop »

Ne znam kakva je ova, ali bili su se opet uzje..li da postave onog hasana, a radnici da štrajkuju. Nadam se da je ovo dobro riješenje.
ODLUKA NADZORNOG ODBORA
Mubera Begić-Žiga nova v.d. direktorica GRAS-a

Mubera Begić-Žiga, diplomirana pravnica i rukovodilac Službe pravnih i općih poslova u JKP Toplane nova je v.d. direktorica JKP preduzeća GRAS, potvrdio je za Klix.ba Izet Horman, predsjednik Nadzornog odbora GRAS-a.

Begić-Žiga će biti na ovoj poziciji do okončanja konkursne procedure koja bi prema Hormanovim riječima trebala biti završena za dva mjeseca. Odluka je donešena na današnjem zasjedanju Nadzornog odbora preduzeća GRAS.

Begić-Žiga je i članica Suda časti Privredne komore KS te Skupštine preduzeća GRAS.

Ovu dužnost prethodno je obavljao Safet Bradar

Klix
Edin H.

#5204 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Edin H. »

Bez veze ga frajer stocirao :roll:

Vozač GRAS-ovog autobusa pretučen na stajalištu u Tarčinu

http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/voz ... -u-tarcinu
stetoskop

#5205 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by stetoskop »

MLADIĆ NAKON NAPADA POBJEGAO

Vozača GRAS-ovog autobusa čiji su inicijali L. K. jučer u popodnevnim satima napao je za sada nepoznati mladić na polaznoj stanici na liniji 78 Tarčin-Budmolići, nanijevši mu povrede usne i jezika.

Kako je saopćeno iz ovog preduzeća, mladić je bez ikakvog povoda udario vozača pesnicom više puta u lice, nakon čega je pobjegao iz autobusa.

Vozač je nakon incidenta prebačen u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu gdje su mu ljekari zašili posjekotinu na usni i jeziku, nakon čega je poslan na kućno liječenje. Uviđaj na mjestu napada obavili su pripadnici Policijske uprave Hadžići.

- Ovakvo ponašanje je nedopustivo, jer je riječ o napadu na službeno lice za vrijeme obavljanja njegove radne dužnosti. Upućujemo apel građanima za korektan odnos prema uposlenicima, ali i imovini preduzeća GRAS, kako bi se odvijao neometan i siguran javni prijevoz - naveli su iz GRAS-a.

Avaz
Vozač je prije toga djevojčicu od 7 godina vrijeđao nazvavši je kujom i natjerao je da obriše šofeferšajbu autobusa koju su neka djeca poprskala sokom, što je morala učiniti sa svojom duksericom. Potom je otac prijavio slučaj upravi Gras-a i saznavši da nisu ništa poduzeli pokušao je popričati sa vozačem. Ovaj ga je pokušao izbaciti iz autobusa i tako popio nekoliko udaraca pesnicom.
Black swan

#5206 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Black swan »

grasovci su dobri kakvi su putnici
Edin H.

#5207 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Edin H. »

stetoskop, to si prepisao sa komentara ispod teksta, mogao je to bilo ko napisati.
stetoskop

#5208 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by stetoskop »

Jesam, ali sam i taj komentar ja napisao, a za slučaj znam lično od poznanika koji su bili tu.
exAprilica

#5209 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by exAprilica »

stetoskop wrote:
MLADIĆ NAKON NAPADA POBJEGAO

Vozača GRAS-ovog autobusa čiji su inicijali L. K. jučer u popodnevnim satima napao je za sada nepoznati mladić na polaznoj stanici na liniji 78 Tarčin-Budmolići, nanijevši mu povrede usne i jezika.

Kako je saopćeno iz ovog preduzeća, mladić je bez ikakvog povoda udario vozača pesnicom više puta u lice, nakon čega je pobjegao iz autobusa.

Vozač je nakon incidenta prebačen u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu gdje su mu ljekari zašili posjekotinu na usni i jeziku, nakon čega je poslan na kućno liječenje. Uviđaj na mjestu napada obavili su pripadnici Policijske uprave Hadžići.

- Ovakvo ponašanje je nedopustivo, jer je riječ o napadu na službeno lice za vrijeme obavljanja njegove radne dužnosti. Upućujemo apel građanima za korektan odnos prema uposlenicima, ali i imovini preduzeća GRAS, kako bi se odvijao neometan i siguran javni prijevoz - naveli su iz GRAS-a.

Avaz
Vozač je prije toga djevojčicu od 7 godina vrijeđao nazvavši je kujom i natjerao je da obriše šofeferšajbu autobusa koju su neka djeca poprskala sokom, što je morala učiniti sa svojom duksericom. Potom je otac prijavio slučaj upravi Gras-a i saznavši da nisu ništa poduzeli pokušao je popričati sa vozačem. Ovaj ga je pokušao izbaciti iz autobusa i tako popio nekoliko udaraca pesnicom.
Nazalost, vecinom su zene bile u trolejbusu, kada je revizor, koji je pravio drustvo vozacu za vrijeme voznje, zaprijetio jako staroj zeni da se pomeri ili u protivnom "nemoj da ti ja dodjem...". Svi u trolejbusu su bili :shock: Nazalost, bila sam jako bolesna, da bih uopste mogla reagovati. Tako da ih treba samo gaziti, ne znam pstoji li tamo normalan izuzetak :roll:
Holms

#5210 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Holms »

privatizacija, i postaviti sandžu za direktora
pa da vidiš kako se radi
bila bi to firma za respekt
da vidimo ko bi od njih propustio i jednu vožnju
Dr. Kuca

#5211 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

RADNICI su najveci krivci za stanje u Grasu kakvo jeste. Ova direktorica je lopov Zeljkovicev, sa njim je odradila toplane, al eto takva odgovara Himzaniji i Co. U Grasu je mrak.
Cyrax

#5212 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Cyrax »

Ta firma je ogrezla u kriminalu od direktora do portira.
Dok se to sve ne raskanta nema napretka.
Dr. Kuca

#5213 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

Svi sute a u krugu Grasa nema struuujeeeeee :lol:
stetoskop

#5214 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by stetoskop »

Šuti se, šuti! Dok uprava traži rješenje kako da isplati dug za struju, radnici se pripremaju za štrajk, sutra 03.04., ukoliko ne dobiju platu koja već odavno kasni.

Situacija je zategnuta k'o treger!
buba80

#5215 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by buba80 »

respo wrote:nije problem sto cistacica ima hiljadu platu revizor 2000 direktor 15000
problem je sto njih ima VISKA
sav visak treba odstraniti pa makar on hranio 15 ljudi on je visak

e zbog tog viska nema plata ni onima koji rade normalno koji zasluzuju tu platu
je li isto dati 100milja za plate i 150 milja jer tih 50 cini taj visak
u tome je sva stvar
pricate ovdje znate li koliko usta on hrani
pita li se iko koliko usta hrani onaj na carsiji sto ceka da kopa za 20 maraka dnevno?
sve ovo je upravo kako nam je drzava uredjena, a ovo u grasu primjetimo jer smo u direktnom kontaktu s njima. pogledajte malo veliku sliku, imamo opcinsku vlast, kantonalnu, federalnu pa drzavnu. cemu tolika ministarstva i tolike grane vlasti. ono sto se odluci na kantonalnom nivou po nekim pitanjima je zakon (npr. ministarstvo obrazovanja), i nista tu recimo federalno ministartstvo ne moze promjeniti, cak im se u mnogim slucajevima ne zna ni zasto postoje, niti mogu nesto narediti ovima po kantonima. e sad zamisli koliko je tu cistacica, sluzbenika, izmisljenih radnih mjesta i sl, za koje mi placamo plate, putovanja, automobile, telefonske racune i novine koje citaju svaki dan. No, oni sebe namire, nisu nam pred ocima svaki dan, djeluju iz 'sjene', a sve pare odose prvo na njih.

ne kazem da grasu ne treba reforma i da je sve tamo bajno, ali to nije nikakvo iznenadjenje obzirom kako smo inace uredjeni i zao mi je sto obicni radnik treba da dobije po nosu, a sto se guzonje mudro izvlace i samo vrte sa stolice na stolicu.

da je srece, upravo ta vlada bi ucinila da se poveca broj vozila i standard javnog prevoza da nam je milina da ga koristimo i da se vise ne guramo po gradu za parking i mic-po-mic po ulicama u toku radne sedmice.
Dr. Kuca

#5216 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Dr. Kuca »

stetoskop wrote:Šuti se, šuti! Dok uprava traži rješenje kako da isplati dug za struju, radnici se pripremaju za štrajk, sutra 03.04., ukoliko ne dobiju platu koja već odavno kasni.

Situacija je zategnuta k'o treger!
Uprava je odlicna, 5 dana struje nema. Sve bi ja to otpustio!
Obskurni

#5217 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Obskurni »

Ukinuta je izgleda linija Nedzarici - Aerodromsko naselje.
Bez ikakvog obavještenje je samo prestala da vozi izgleda :D
hodža

#5218 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by hodža »

Sutra obustava saobraćaja dok se ne uplate plate koje kasne
Black swan

#5219 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Black swan »

Obskurni wrote:Ukinuta je izgleda linija Nedzarici - Aerodromsko naselje.
Bez ikakvog obavještenje je samo prestala da vozi izgleda :D
fakat vidio sam da je nema dugo

moj komšija je vozač te linije i nema ga dugo kući
Obskurni

#5220 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Obskurni »

A red vožnje još uvijek okačen stoji a nigdje obavještenja da je ukinuta linija :D
Super je ovaj luksuz radnika grasa, kada im zakasni plata mogu bez ikakvih posljedica na dnevnoj bazi da blokiraju grad i da se spontano "okupe" kada im se direktor ne svidi.
Mračajski proto

#5221 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Mračajski proto »

Gdje ja živim, Bože dragi. Ovo je komično.
DON_eARL

#5222 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by DON_eARL »

Ja sam čuo da je ukinuta i linija za Dobrinju 4.
un1ted

#5223 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by un1ted »

Kao i za mojmilo i BP s Otoke.
Logovan

#5224 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

Stalno se linije ukidaju, da se hoće oni ukinuti.
NEOPLAN

#5225 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by NEOPLAN »

nijedna linija nije ukinuta,
problem je s nedostatkom vozila pa se krpe linije, jedno vozilo pokriva 5-6 linija pa su bas dugi intervali, a nerijetko i po par dana zna biti da ne voze neke linije. Znaci linije postoje, registrovane su i kako se bude broj vozila povecavao tako ce i linije imati redovnije polaske. Ako preduzece uopste prezivi ovu situaciju.
Post Reply