GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

JoseMujica

#1726 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JoseMujica » 02/12/2011 12:53

Mr.Penguin wrote:Biciklom i nogom protiv Grasa
:thumbup:

- pumpom u bašči protiv ViK-a
- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

XXI century here we come - Bosnian way of progress :D

homar

#1727 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by homar » 04/12/2011 14:24

JoseMujica wrote:

- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Pitarrr82

#1728 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitarrr82 » 05/12/2011 22:21

I kako da covjeku bude zao sto se desava tamo, danas im je cijeli dan na vecini autobuskih linija isprika da nemaju goriva...
Nemaju goriva ali to kazu 5. a ne 25. da ne kupimo karte itd. i sta nas uopce briga da li GRAS ima goriva ili ne ako je naplatio uslugu?

Ma sto se mene tice neka se raspadnu, dosta vise ovakvih sranja pa neka naprave ako treba i ako mogu novu firmu koja ce moci prije svega udovoljiti svojim gradjanima pa onda svim ostalim...

Kruler

#1729 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Kruler » 05/12/2011 22:49

homar wrote:
JoseMujica wrote:

- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

kokuz_sa

#1730 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kokuz_sa » 05/12/2011 22:53

JoseMujica wrote:

- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

jos samo da necim mozemo protiv telecoma i internet provajdera pa da budemo pokriveni alternativama za sve :D

Ponosan

#1731 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Ponosan » 06/12/2011 14:17

GRAS je neodrziv i neka se raspadnu! treba ukinuti to preduzece,formirati novo,ili privatizirati postojece... imaju previse zaposlenih radnika,lezihljebovica,usluga im je 0 bodova evo vec 16 godina! Vlada im subvencionira katastrofalno poslovanje,iz nasih para,a narod redovno pljackaju.pa dokle vise!? GRAS svakodnevno vara nase gradjane,a mi trpimo trpimo....rastjerat tu bagru pod hitno i uvesti ako nista konkurenciju,bar za pocetak...

GAU8

#1732 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by GAU8 » 06/12/2011 14:29

Ponosan wrote:GRAS je neodrziv i neka se raspadnu! treba ukinuti to preduzece,formirati novo,ili privatizirati postojece... imaju previse zaposlenih radnika,lezihljebovica,usluga im je 0 bodova evo vec 16 godina! Vlada im subvencionira katastrofalno poslovanje,iz nasih para,a narod redovno pljackaju.pa dokle vise!? GRAS svakodnevno vara nase gradjane,a mi trpimo trpimo....rastjerat tu bagru pod hitno i uvesti ako nista konkurenciju,bar za pocetak...
Za pocetak uvesti konkurenciju.
GRAS ce se onda sam ili neminovno raspasti ili popraviti.

poznanik

#1733 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik » 06/12/2011 15:14

26. decembra. Skupština Kantona Sarajevo ima zakazanu tematsku sjednicu, na dnevnom redu je GRAS.

Pravno, Skupština KS nije odgovorna za zakonitost i poslovanje GRAS-a, odgovorna je njegova upravna struktura, od direktora, sve do Skupštine preduzeća, i planirana tematska sjednica će biti samo još jedno dezavuisanje javnosti.

Međutim, u svakom slučaju treba pratiti tok sjednice i pamtiti obavezujuće zaključke, kako bi građani Sarajeva znali ko konkretno treba da odgovara, mada odgovornost uprave GRAS-a već odavno postoji. Nije dovoljno samo smijeniti nesposobnog direktora, on treba da odgovara za svoj (ne)rad kojim je prouzročio štetu - kako javnom preduzeću, tako posredno ili neposredno i svim građanima - korisnicima javnog prevoza.

Upravljanje GRAS-om je već odavno određeno zakonom i poznato. Nedavno je Skupština KS izglasala i sa tri, povećala na pet članova Skupštine preduzeća...kao - dva člana više će učiniti poboljšanje u radu :-) A građani Sarajeva svakim danom doživljavaju sve više neugodnosti i trpe štetu, što će biti posebno izraženo u narednim snježnim mjesecima i niskim temperaturama.

U GRAS-u treba uvesti prinudnu upravu, na predstojećoj tematskoj sjednici treba raspustiti Skupštinu i Nadzorni odbor preduzeća, oduzeti mandat direktoru, koji, usput, nikad nigdje nije bio direktor, posebno ne ovako složenog i brojnog preduzeća, i s pravom se nameće pitanje ozbiljnosti i iskrenih namjera njegovog predlagača, bez obzira što je primljen putem javnog konkursa.

Prinudnoj upravi treba dati rok od nekoliko mjeseci, možda do ljeta, da uredi odnose u GRAS-u do podnošljivosti, da pročisti firmu od svega negativnog i postigne servis i uslugu građanima u mjeri u kojoj je to i zakonom i potrebama, neophodno. Ukoliko ne uspije, GRAS treba početi privatizirati....

GRAS ima na svim tramvajskim stanicama postavljene kioske - maloprodajne objekte, u kojima je, u početnoj ideji, trebao prodavati vozne karte. Danas su ti kiosci uglavnom zatvoreni, prašnjavi i prljavi, a u rijetkim koji rade ili nema karata, ili nema svih kojih treba i mora biti. Zato ima cigareta, čokolada, sokova, dnevne i žute štampe, ženskih čarapa, kineske šminke, i drugih sličnih proizvoda sumnjivog porijekla i kvaliteta. U ovim kioscima prvenstveno i u svako vrijeme mora biti voznih karata po propisanoj cijeni, i ne smije se dešavati da građani budu primorani kupovati skuplju kartu u vozilima. Zapravo, cijene karata moraju biti iste!

GRAS ima nekoliko skupih autobusa za vanlinijski prevoz putnika. Ubijeđen sam da se iz angažmana ovih autobusa izvlači novac "na crno", mada nemam nikakvih dokaza. Ubijeđen sam da će potrebu za rezervnim dijelovima prije uprazniti prema ovim luksuznim autobusima, nego prema autobusima gradskog saobraćaja, ubijeđen sam da će u ove autobuse prije uljevati naftu nego u gradske autobuse, što i njihove vozače dovodi do neugodne i sramne situacije. Ove autobuse treba odmah rasprodati, a uposlene na njima prerasporediti u druge sektore.

GRAS ima i štampariju... Gdje su i koliki su prihodi od ovakve štamparije?

Mnogo pametnije od zakazivanja tematskih sjednica je donošenje zakona i propisa o postojanju i radu javnog gradskog ili kantonalnog preduzeća, i tu oblast konačno pravno urediti, da i građani znaju šta je njihovo pravo, obaveza i odgovornost, ali i da znaju to isto i za GRAS.

Nisrin

#1734 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Nisrin » 06/12/2011 16:23

.
Last edited by Nisrin on 08/12/2016 15:18, edited 1 time in total.

Mr.Penguin

#1735 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Mr.Penguin » 06/12/2011 16:53

Je*es preduzece koje nema konkurencije i ne moze ostvarivati profit. :dance:

Mr.Penguin

#1736 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Mr.Penguin » 06/12/2011 16:57

JoseMujica wrote:

- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

ali sve ovo se moze zamijeniti solarnom plocom

Image

nepredvidiva

#1737 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by nepredvidiva » 08/12/2011 18:53

Mr.Penguin wrote:Je*es preduzece koje nema konkurencije i ne moze ostvarivati profit. :dance:
U svakoj državi na svijetu sve firme imaju barem jednog konkurenta, a naš Gras koji nas dobro služi nema ni jednog :D E tugo moja, jedini i propali :D

ultima_palabra

#1738 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by ultima_palabra » 09/12/2011 13:33

nepredvidiva wrote:
Mr.Penguin wrote:Je*es preduzece koje nema konkurencije i ne moze ostvarivati profit. :dance:
U svakoj državi na svijetu sve firme imaju barem jednog konkurenta, a naš Gras koji nas dobro služi nema ni jednog :D E tugo moja, jedini i propali :D
Javni prevoznik u većini velikih gradova nema konkurencije. Što ne znači da se smije ponašati bahato prema svojim korisnicima i praviti gubitke.

JoseMujica

#1739 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JoseMujica » 09/12/2011 13:56

kokuz_sa wrote:
JoseMujica wrote:

- svijećom protiv EP-a
- drvima protiv Toplana

jos samo da necim mozemo protiv telecoma i internet provajdera pa da budemo pokriveni alternativama za sve :D
jedino da vratimo tradicionalno dozivanje s brda na brdo :lol: :lol:

mahalas505

#1740 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mahalas505 » 09/12/2011 14:09

ultima_palabra wrote:
nepredvidiva wrote:
Javni prevoznik u većini velikih gradova nema konkurencije. Što ne znači da se smije ponašati bahato prema svojim korisnicima i praviti gubitke.
Ljudi ovdje dosta tesko shvataju da jeste slucaj u dosta velikih gradova nema konkurencije javnom prevozu. Druga je stvar sto je kod nas GRAS nakaradan samo takav.

JThomas

#1741 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JThomas » 09/12/2011 15:27

nekad prošle godine je negdje objavljen nekakav revizorski izvještaj, prihodi od štamparije su bili -400.000 KM u godini prije te, prirodan negativan broj...

ultima_palabra

#1742 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by ultima_palabra » 09/12/2011 15:39

JThomas wrote:nekad prošle godine je negdje objavljen nekakav revizorski izvještaj, prihodi od štamparije su bili -400.000 KM u godini prije te, prirodan negativan broj...
Od trafika -900.000, od menze isto šestocifren broj. Al đe ćeš outsourcing radit, ostadoše kuharice i trafikantice bez posla...

poznanik

#1743 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik » 09/12/2011 15:42

Samo da shvatim: Vas dva pišete o negativnom saldu, o gubitku, ne o dobiti ova dva sektora GRAS-a?

ultima_palabra

#1744 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by ultima_palabra » 09/12/2011 15:45

poznanik wrote:Samo da shvatim: Vas dva pišete o negativnom saldu, o gubitku, ne o dobiti ova dva sektora GRAS-a?
Da... izguglaj izvještaj što je radio onaj Prašović, tu imaš tačne podatke.

JThomas

#1745 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JThomas » 09/12/2011 15:48

radno mjesto kafe kuharica :D

ja mislim da to u svijetu nema nigdje osim ovdje :D

cvjece13

#1746 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by cvjece13 » 09/12/2011 16:23

aaaaaaa pa hoćemo li više dočekati taj njihov raspad za koji Boga molimo svaki dan?

Tripich

#1747 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tripich » 09/12/2011 17:28

Nek se raspadnu idioti idiotski!!!! Danas koji god prevoz da sam cekala, bilo tramvaj bilo trolu nigdje ih :twisted: Vozaci se izivljavaju, nece da otvore vrata, otvaraj kome im je cejf, ljudi se smrzavaju. :x I hoce poskupljenje karata, ja od danas vise niti jednu necu kupiti :!: Da platim voznju AKO dodje, poganluk i izivljavanje, pa bila bih luda kad bi to uradila :roll: :x :x :x :x :x

homar

#1748 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by homar » 09/12/2011 18:10

U Grasu i oko Grasa se legalno krade i pljačka. Svjedoci smo da se kuponi prodaju od strane nelegalnih osoba, ustvari to su osobe pojedinih rukovodilaca iz Grasa koje dio kolača daju gazdi a dio zadrže za sebe. I to svi u Grasu i oko Grasa znaju i ništa "mirna bosna". Čuo sam čovjek priča, kako su ga otjerali iz Grasa, jer je kao inspektor otkrio da dosta vozača prodaje nelegalne karte i profit dijeli sa šefom. Ovo sa gorivom, motornim uljem i gumama je posebna priča.

Siguran sam da će se sve manje karti prodavati, jer Gras je nesiguran prijevoznik, pa se ljudi snalaze kako znaju i umiju. Ovo autobusa što je ostalo koristiće se da se opere još malo šta iz magacina i sa pumpe, a onda konjska kola ili tabanovića fijaker na relaciji Dom Armije - Koševsko brdo. Dobro došli u 19.vijek. DRŽAVA ZA KONJA

poznanik

#1749 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by poznanik » 09/12/2011 21:42

Upravo sada gledam Rebus na TVSA i onog nesposobnog idiota kantonalnog inspektora saobraćaja, koji priča neistine i laži.

Inspekcija je jedan od glavnih krivaca loše situacije sa javnim saobraćajem u Sarajevu, sve inspektore treba odmah smijeniti. :x

Pustite mene na tu poziciju, ne bih spavao dok ih sve ne bih u red doveo, pa makar asistencijom specijalne policije :x

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1750 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by KatarinaKosaca » 09/12/2011 21:45

poznanik wrote:Pustite mene na tu poziciju, ne bih spavao dok ih sve ne bih u red doveo, pa makar asistencijom specijalne policije :x
Što se mene tiče moRe komotno :D

Post Reply