Post
by suncica24 » 29/09/2011 10:51
JOSD poziva na generalni štrajk u BiH
September 29, 2011 | Filed underAktuelno,Saopštenja | Posted by hattrick
Jedinstvena organizacija za socijalizam i demokratiju (JOSD) u potpunosti podržava štrajk radnika GRAS-a (Gradski saobraćaj Sarajevo). JOSD poziva radnike da štrajk nastave, budući da je to jedini način da se vladajuće strukture natjeraju da ispune njihove zahtjeve. Radnici GRAS-a u svojim rukama drže moćno oružje. Paralisanje grada Sarajeva demonstriralo je moć radničke klase i ukazalo koliko su besmislene priče o njenom navodnom nestanku. Štrajk radnika GRAS-a je dokazao da radnička klasa, koja svojim radom proizvodi svo društveno bogatstvo, u svakom trenu može dovesti vladajuću klasu u bezizlaznu situaciju. Primjer radnika GRAS-a trebalo bi da slijede svi radnički kolektivi u Bosni i Hercegovini.
Zahtjevi koje su radnici iznijeli pred vladu Kantona Sarajevo u potpunosti su opravdani i zapravo su minimum ispod kojeg se ne može ići. Radnici GRAS-a ne snose nikakvu odgovornost za kriminal birokratije koja je preduzećem upravljala u poratnom periodu. Radnici su, zapravo, žrtve tih privrednih kriminalaca, koji su, preko radničkih leđa i nizom prevara, zloupotrijebili društveno vlasništvo i preduzeće doveli na rub propasti. Besmisleno je optuživanje radnika GRAS-a da su oni sami problem preduzeća, budući da su neki od njih, kako se navodi, “tehnološki višak”. Taj “višak” nije krivica radnika, već kapitalizma karakterističnog za države u polukolonijalnom statusu, u kojima se nezaposlenost, prouzrokovana liberalizacijom i uništavanjem proizvodnih kapaciteta, neuspješno rješava otvaranjem neproduktivnih radnih mjesta u javnim firmama, čime se nastoji kupiti socijalni mir. Takva politika, međutim, za cilj ima konačno uništavanje javnih preduzeća, te njihovo rasparčavanje i rasprodaju “kontroverznim biznismenima”.
Posebno degutantno u cijeloj situaciji jeste djelovanje funkcionera vladajuće Socijaldemokratske partije BiH. Nazivati više nego opravdani štrajk “nezakonitim” i radnike perfidno optuživati da ugrožavaju građane Sarajeva i, ni više ni manje, “sigurnost djece” jeste direktan napad SDP-a na radničku klasu. Time je ova staljinoidno-neoliberalna partija, po ko zna koji put demonstrirala da nije ni socijalistička, ni demokratska, a kamoli da se bori za radničku klasu. Podsjetimo, prilikom prošlog štrajka radnika GRAS-a (zbog identičnih problema u preduzeću), čelnik, tada opozicionog, SDP-a, Damir Hadžić, bio je među prvima koji se pojavio u krugu preduzeća kako bi iskazao svoju “podršku” radnicima. Cijela radnička klasa BiH sada se može uvjeriti da podrška socijaldemokrata nije ništa drugo do predizborni trik, kao što je to uobičajeno za sve ostale partije.
JOSD stoga poziva da se iskoristi najmoćnije oružje radničke klase: paraliza proizvodnje, transporta robe, ljudi i informacija i pružanja usluga u BiH! Drugačije rečeno: generalni štrajk u kompletnoj privredi, bez obzira da li se radi o privatnim ili državnim preduzećima.
Generalni štrajk mora izražavati interes radnih ljudi: uvezivanje staža, isplata zaostalih plata i štednje, uplata zaostalih doprinosa, prijavljivanje radnica i radnika, odnosno zabranu rada na crno, obustavu i poništavanje dosadašnje privatizacije uz sanaciju preduzeća i pokretanje proizvodnje i otvaranje javnih/državnih sektorskih banaka: industrijskih, poljoprivrednih, građevinskih i banaka namjenjenih kreditiranju stanovništva. Ove banke bi omogućile da se ukupnim kapitalom od minimalno 1 milijardu KM realizira kreditni potencijal od minimalno 10 milijardi KM, putem kojeg će se sanirati i kreditirati privreda i stanovništvo, sa kamatama do 3%.
Radnici se moraju izboriti za uvođenje člana zakona kojim se zabranjuje uključivanje klauzule o odricanju prava na štrajk u kolektivnim ugovorima. Mora se ostvariti zakonsko priznavanje punovažnosti štrajkova koje pokrene prosta većina zaposlenih, sa ili bez sindikata, i priznavanje ad hoc štrajkačkih komiteta izabranih od najmanje polovine radnika, sa ili bez sindikata, nevezano za takozvane “postupke mirenja”. Radnici moraju zatražiti uklanjanje klauzule o “minimumu procesa rada” osim u slučaju bezbjednosti i zdravlja stanovništva, obaveze obavještavanja trećih lica o štrajku kao i mogućnost tužbe od strane poslodavca za gubitke nanesene štrajkom. Najzad, moraju se izboriti za priznavanje sindikata statutarno uređenih bez stalnih i plaćenih funkcionera, čime bi se omogućila veća radnička samoorganizovanost i autonomija od birokratizovanih predstavništava, kroz nehijerarhijske sindikate.
Radnici Bosne i Hercegovine u toj borbi ne mogu izgubiti ništa osim okova u kojima ih drže vladajuće entitetske oligarhije, tranzicijska tajkunerija i monstruozna birokratija!
Solidarno do pobjede!
JOSD