Dom Penzionera Nedzarici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#1 Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

Do kada ce ova zgrada biti ruglo glavnog grada BIH? zar je moguce da 16 godina nakon rata Staracki Dom u Nedzaricima ne mozemo obnoviti ? za sve ima novca ,samo za ovo nema,kako? jedno vrijeme ovaj objekat je bio pod zabranom raspolaganja drzavnom imovinom od strane Visokog prestavnika,ali je u medjuvremenu ta zabrana skinuta,ali opet nista..ruglo na samom ulazu u Sarajevu ostaje!.. pa ljudi 2011 je godina, a ne 1993!.. Staracki domovi su u svim zemljama exporesno popunjeni,siguran sam da i ovaj Dom ne bi bio izuzetak,ali nasa vlast ocito ima precih stvari nego voditi racuna o izgledu naseg glavnog grada,koji na samom ulazu ima najvece ruglo u Evropi trenutno! mogu misliti kako se osjecaju turisti kad prolaze pored ove zgrade prema Ilidzi,vjerovatno misle da je u Sarajevu jos uvijek rat...ili da je zavrsio prije godinu-dvije..
Last edited by Ponosan on 09/06/2011 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Staracki Dom Nedzarici

Post by PipiDugaDevetka »

Ma, da je bilo više mudrosti zgrada ''Oslobođenja'',...bi ostala kao spomenik šta nam se dešavalo, ...ali eto, sada se na vrhu vrti restoran u krug, u krug, u krug,...

Btw, ništa ljepši nisu ni objekti ''od preko-puta'',...pijačni!
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#3 Re: Staracki Dom Nedzarici

Post by pametolog »

mala preporuka, da se ne stvara konfuzija. Staracki dom u Nedaricima postoji, radi i u savim urednom je stanju. Zgrada o kojoj pricate je Dom penzionera, vlasnistvo je Fonda PIO, a oni apsolutno nemaju novca za takvo ulaganje, ne mogu se zaduziti, sve novce koje dobiju od doprinosa proslijede za penzije. Mozda bi bilo dobro promijeniti naziv teme u Dom penzionera Nedzarici.
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#4 Re: Staracki Dom Nedzarici

Post by dibidus »

Ne moze me niko uvjeriti da se od silnih donacija nije mogao obnoviti i ovaj objekat jer se radi o kategoriji koja se ubila za donacije.
Ali vise je nego jasno da se to ne zeli jer je ova lokacija zapela nekome za oko.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#5 Re: Staracki Dom Nedzarici

Post by Innovation »

Nemoze niko popravljati tudje vlasnistvo dok vlasnik ne pristane i kad se srede svi papiri.
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#6 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

Znaci glavni krivci su iz PIA Federacije,to sam i pretpostavio,a koje stranke upravljaju Piom? ko je u vlasti? znaci krivci su SDP-SDA! prije 2 godine je tadasnji direktor PIA Kovacevic rekao da ima preko 200 interesanata za obnovu ovog Doma,javljali su se investitori iz Njemacke,Holandije,da oni dzaba obnove taj Dom ali da se nasi penzioneri iz tih zemalja vrate u Sarajevo,ali je tada taj objekat bio pod zabranom raspolaganja od strane Visokog prestavnika,sada je ta zabrana skinuta,ali ogromno ruglo na samom ulazu u grad i dalje ostaje zbog nasih ensposobnjakovica... velika sramota za Sarajevo! Turisti kad vide tu zgradu uhvati ih jeza,i pitaju se gdje su ustvari dosli,je li ovdje jos uvijek rat,onda im uvijek i iznova moras objasnjavati da je rat ovdje zavrsio prije 16 godina,ali dzaba... Ne mogu vjerovati da nikome nije u interesu da od Sarajeva pravi metropolu,da popravi sve rusevine iz rata,a najvece ruglo usudit cu se reci u citavoj BIH je uprao taj famozni Dom Penzionera u Nedzaricima....
Last edited by Ponosan on 09/06/2011 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#7 Re: Staracki Dom Nedzarici

Post by Tranquilizer »

Innovation wrote:Nemoze niko popravljati tudje vlasnistvo dok vlasnik ne pristane i kad se srede svi papiri.
:thumbup:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#8 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Eborg »

Pa dobro, realno, zar se tu mora napraviti starački dom opet? Lokacija je boli glava i ko kod da je vlasnik bolje bi mu bilo da to proda i onda od te love napravi baš dobar starački dom negdje gdje je mirnije. Ali vjerujem da je upravo oko toga i zapelo - nekome zinula guza na lokaciju i eto problem. Isto kao i sa onim zgradama na obali Miljacke na Skenderiji.
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#9 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

Eborg wrote:Pa dobro, realno, zar se tu mora napraviti starački dom opet? Lokacija je boli glava i ko kod da je vlasnik bolje bi mu bilo da to proda i onda od te love napravi baš dobar starački dom negdje gdje je mirnije. Ali vjerujem da je upravo oko toga i zapelo - nekome zinula guza na lokaciju i eto problem. Isto kao i sa onim zgradama na obali Miljacke na Skenderiji.
:thumbup: da,upravo to!
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#10 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Margita81 »

Na kraju ce to sve da sruse i da nam izgrade jos jedan toliko zeljeni i potrebni shopping centar. Jedva cekam :bih: :run:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#11 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by StupskaBitanga »

Margita81 wrote:Na kraju ce to sve da sruse i da nam izgrade jos jedan toliko zeljeni i potrebni shopping centar. Jedva cekam :bih: :run:
ili koliko sam čuo hotel
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#12 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

ma sta god da izgrade,ljepse ce izgledati nego onoliko ruglo na samom ulazu u Sarajevo....kad vidis Dom penzionera,smrkne ti se pred ocima,kao da je i dalje 93 godina....sramota za nase vlasti! ako PIO nema para da ga renovira,neka proda nekome i neka se tu izgradi neki reprezentativan objekat,lokacija je extra,ali dzaba kad nasa vlast s tim muti,ocito su u pitanju razni interesi....
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#13 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Comrad »

Ma ajd sto je razrusen i nikakav. Nego onakav saren nema sanse da ga neko ne primjeti. A jos na ulazu u grad. :-)

I ako vec ne znaju sta ce i kako ce, niko me ne moze ubjediti da nemaju para da kupe komad platna i prekriju ga. Barem onu stranu sto se vidi sa ceste.

Inace, vidi se koliko smo nesposobni. stup, nedzarici sve do Ilidze je dokaz kakvi smo seljoberi postali. Nikakvog reda, urbanog plana nista... kuca na kuci, pijaca, u 10m 15 zgrada razlicitih oblika, boja, fuj... jos je gore kada ides prema ilidzi iz grada pa vidis prijeratne zgrade i uređena naselja na alipasinu, vojnickom, dobrinji... al to ti je kad seljober dodje na vlast.

sve od domova pa do ilidze bih srusio...sve.
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ambrozija »

Vidim neki dan turiste, svi ga redom fotografisu........ :-?
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#15 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by mrtva kokoš »

neki dan se vozim tramvajem i ispred mene neki turisti, cesi, poljaci, sta ti ga ja sad znam...
i tako od pofalica do nedzarica, chilanje, baci se koji pogled kroz tramvaj, standardica, kad odjednom se zacu neka graja. rada, rada, gledam im face, na prvu kontam vidjeli neku radu pa sad ono kao uzbudjeni sto je vide :oops: ali kad pocese blicevi sijevati sve mi je bilo jasno :mrgreen: stupska papagajka u centru paznje. umalo ne rekoh vozacu da napravi 5 minuta pauze da ljudi razgledaju. :lol: :lol:
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#16 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

Splinter wrote:neki dan se vozim tramvajem i ispred mene neki turisti, cesi, poljaci, sta ti ga ja sad znam...
i tako od pofalica do nedzarica, chilanje, baci se koji pogled kroz tramvaj, standardica, kad odjednom se zacu neka graja. rada, rada, gledam im face, na prvu kontam vidjeli neku radu pa sad ono kao uzbudjeni sto je vide :oops: ali kad pocese blicevi sijevati sve mi je bilo jasno :mrgreen: stupska papagajka u centru paznje. umalo ne rekoh vozacu da napravi 5 minuta pauze da ljudi razgledaju. :lol: :lol:
nazalost turisti kad vide Dom penzionera,uhvati ih neka jeza...to je nasa turisticka atrakcija,nazalost al je tako... vjerujem da svi oni koji dodju u Sarajevo,vise pricaju o toj strahoti koju su vidjeli u Nedzariciam nego o Bascarsiji,Vjecnici.... da bar nasa nesposobna vlast prekrije onu rugobu nekim velikim platnom i stavi neke reklame,sigurno bi se za to odmah nasao sponzor..ali jok,nasi samo gledaju kako od Sarajeva napraviti selendru i ratnu strahotu za sve one koji dodju u njega!...
Kenan-sa
Posts: 461
Joined: 11/05/2009 16:56

#17 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Kenan-sa »

nazalost vlast u Sarajevu na celu sa SDP-om vise brine o aferi reket i o tome kako to usutkati nego kakvo ce Sarajevo izgledati...naravno ni SDA nije nista bolja!..dom Penzionera u Nedzaricima je velika sramota za sadasnju a i proslu vlast u kantonu! iznenadilo me da SDP ne mari za ovaj problem,ocito ima tu mutnih poslova,kome prodati tu lokaciju pa se ceka pogodno vrijeme,ali sad je bolje pricati o vjeronauci,a o izgledu Sarajeva koga je jos briga!?
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#18 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by mirzasila »

Tibra je to kupila...
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#19 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Margita81 »

Comrad wrote:Ma ajd sto je razrusen i nikakav. Nego onakav saren nema sanse da ga neko ne primjeti. A jos na ulazu u grad. :-)

I ako vec ne znaju sta ce i kako ce, niko me ne moze ubjediti da nemaju para da kupe komad platna i prekriju ga. Barem onu stranu sto se vidi sa ceste.

Inace, vidi se koliko smo nesposobni. stup, nedzarici sve do Ilidze je dokaz kakvi smo seljoberi postali. Nikakvog reda, urbanog plana nista... kuca na kuci, pijaca, u 10m 15 zgrada razlicitih oblika, boja, fuj... jos je gore kada ides prema ilidzi iz grada pa vidis prijeratne zgrade i uređena naselja na alipasinu, vojnickom, dobrinji... al to ti je kad seljober dodje na vlast.

sve od domova pa do ilidze bih srusio...sve.

Sve. Meni nikako nisu jasne one nakarade Heco pijaca. Ono je prestrasno...i btw zar se autopijaca bas mora odrzavati na onom mjestu gore? Pa je svake nedjelje totalni haos.
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#20 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Ponosan »

mirzasila wrote:Tibra je to kupila...
odakle sad to? kupila da obnovi Dom,ili da srusi pa pravi kompleks zgrada? to i ne bi bilo lose,samo da uzmu nekog normalnog arhitektu ,inace grade expresno brzo...
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#21 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by mirzasila »

Koliko sam ja cuo pravit ce zgrade. A dali je 100% istina neznam
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#22 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Comrad »

Ponosan wrote:
mirzasila wrote:Tibra je to kupila...
odakle sad to? kupila da obnovi Dom,ili da srusi pa pravi kompleks zgrada? to i ne bi bilo lose,samo da uzmu nekog normalnog arhitektu ,inace grade expresno brzo...
Ma nema veze arhitekta sa onim sto radi tibra.

Valjda arhitekta radi po narudzbi, tj. gospon tibra dodje i kaze hocu na 100m2 15 zgrada, nacrtaj mi ih! Sta, sad arhitekta treba rec, e necu to ne izgleda lijepo i odbit kesh. Bas me zanima ko ce to uraditi.

Jedini krivac je vlast, koja dozvoljava ono. Ali kad imas pare sve se moze...

Ne zelim nikome zlo, ali nadam se da ce tibra uskoro prestati sa gradnjom zgrada. Jer pravi ruglo od grada.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#23 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by StupskaBitanga »

Slažem se
A ja bi naredio bilo ko da kupi D.P Nedžarići da ga MORA obnoviti tj izgled mora biti isti kao kada je napravljen
Bez obzira kakva mu namjena bila
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#24 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by poznanik »

mirzasila wrote:Tibra je to kupila...

Kada i kako?

Dom penzionera je morao biti prodavan javnim putem, nikako neposrednim dogovorom, jer je (bio) državno vlasništvo. Ne sjećam se tendera ili sličnih javnih ponuda za prodaju...
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#25 Re: Dom Penzionera Nedzarici

Post by Tranquilizer »

Comrad wrote:
Sta, sad arhitekta treba rec, e necu to ne izgleda lijepo i odbit kesh. Bas me zanima ko ce to uraditi.
Dešava se, rijetko doduše ali se dešava :D
Post Reply