Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
trambusek88
Posts: 4801
Joined: 03/10/2009 23:51

#6526 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

2016, ali sam i prije i poslije toga upoznat sa situacijom u GRAS-u.

Na pruzi su dobri radnici. Na novoj pruzi će daleko daleko manje posla biti oko održavanja. Pružni radnici trebaju samo skretnice podmazivati, a to su redovno radili.

Jeste da ih sad fali pa su čak penzionere zvali u ispomoć kod nekih intervencija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#6527 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 29/01/2023 19:58
Haris.ba wrote: 29/01/2023 16:55

Pa jesu. Samo sto su upisana na gras. A gras je vlasnistvo drzave.
Grasov osnivac je Kanton Sarajevo, a imovinom upravlja Osnivač i firma ce obavljati djelatnost imovinom osnivaca koja mu je statutom data, kakva drzava kakve nebuloze
Postoji dva tipa vlasnistva. Drzavno vlasnistvo i privatno vlasnistvo. Titular vlasnistva je vezan za drzavno vlasnistvo jer ustavom i zakonom postoji administrativna podjela u drzavi. Promjenom ustava trenutni titular se promjeni preko noci, ali to ne mijenja da je to drzavno vlasnistvo.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#6528 Re: Gras all about

Post by nlt »

Znači država duguje sama sebi?
Ako je GRAS državni.
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#6529 Re: Gras all about

Post by dresdener78 »

Dobro jutro svima. Neki od vas su čuli za moju knjigu o tramvajima + trolejbusima u Sarajevu ili je čak posjeduju.

Konačno sam napravio i završio nastavak:
Evo linkovi za skidanje:

Dvojezična verzija na BHS i češkom jeziku (uvijek neparna / parna stranica na jednom ili drugom jeziku). Fajl ima 63 MB, ugradio sam slike/grafike u rezoluciji od 200 dpi radi solidnog kvaliteta tokom štampanja i da ne bude baš gigantičan fajl. Ukoliko ima zainteresiranih mogu napraviti i veću rezoluciju.

Upozorenje: Na početku je to sve dosta depresivno.

https://www.dropbox.com/s/ifqum8igpsuduon/Sarajevo_tram_trol_2013_2022_BS_CS_200dpi.pdf?dl=0


Dvojezična verzija na njemačkom + engleskom jeziku, 59 MB.

https://www.dropbox.com/s/ku5ey5x45q7y0tb/Sarajevo_tram_trol_2013_2022_DE_EN_200dpi.pdf?dl=0
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#6530 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

nlt wrote: 30/01/2023 07:46 Znači država duguje sama sebi?
Ako je GRAS državni.
Tako je. Najveci duznici npr. pdv su drzavne firme.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#6531 Re: Gras all about

Post by nlt »

Nikad to niko platiti neće
Mogu li ja dugovati sam sebi i kako da naplatim dugovanja od samog sebe?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#6532 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

nlt wrote: 30/01/2023 08:03 Nikad to niko platiti neće
Mogu li ja dugovati sam sebi i kako da naplatim dugovanja od samog sebe?
Pa mozes. Otvoris dvije firme i naprave porezne dugove. Ili dugove izmedju sebe. Samo sto nema poravnanja jer drzava to ne da kod poreznih dugovanja.

Gras ce to platiti na neki nacin. Ili ce morati Kanton Sarajevo, ili sutra mozda Grad Sarajevo. Zavisi kako se sprovede prebacivanje nadleznosti na jedinice lokalne samouprave. Mada, za sada to nista ne barkaju.

Meni je zao sto su politicari misleci da se razumiju potrosili godine na prici o stecaju i likvidaciji, nerazumijuci sta je sustina problema.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#6533 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

nlt wrote: 30/01/2023 07:46 Znači država duguje sama sebi?
Ako je GRAS državni.
Nek doticni procita Zakon o drzavnoj imovini, da bi Gras se nazvao drzavnim,mora drzava biti upisana. Nije. Nego Kanton. Sad cemo o tome raspravljati narednih 20 stranica. Ima na prosloj stranici izvod iz Statuta i Sudskog registra.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#6534 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

nlt wrote: 30/01/2023 08:03 Nikad to niko platiti neće
Mogu li ja dugovati sam sebi i kako da naplatim dugovanja od samog sebe?
Pa evo ti primjera, Gras je kao hipoteku stavio EVP Jezero i Dolac Malta, indirektnim porezima. Da bi mogao to osloboditi moras platiti dug,u protivnom neces moci tu EVP staviti novoj firmi na raspolaganje, a ovi sto su radili elaborat o osnivanju druge firme podcrtali su da infrastrukturu razvijanja saobracaja tramvaja i trolejbusa uopce nisu nigdje ni pominjali da je izuzimaju i da im je potrebna. Sto bi znacilo samo jedno, da postoji mogucnost da sadasnji Gras iznajmi novoj firmi svoju infrastrkturu za rad ili da nova firma kupi potpuno novu za sebe. Ima tu jos nekih detalja ali otprilike to je to.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#6535 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 30/01/2023 08:15
nlt wrote: 30/01/2023 07:46 Znači država duguje sama sebi?
Ako je GRAS državni.
Nek doticni procita Zakon o drzavnoj imovini, da bi Gras se nazvao drzavnim,mora drzava biti upisana. Nije. Nego Kanton. Sad cemo o tome raspravljati narednih 20 stranica. Ima na prosloj stranici izvod iz Statuta i Sudskog registra.
De nam link tog zakona o drzavnoj imovini (koji ne postoji). :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#6536 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 30/01/2023 08:04
Meni je zao sto su politicari misleci da se razumiju potrosili godine na prici o stecaju i likvidaciji, nerazumijuci sta je sustina problema.
Stecaj je trebalo proglasiti onog momenta kad je postojala pretpostavka da ce firma imati negativno poslovanje. A ne sanirati minus uvaljivanjima u drugi minus koji progresivno raste. Cuvajuci socijalnu politiku i tolerisuci ciganski odnos prema firmi da bi se biracko tijelo obezbijedilo napravilo se skoro bezizlazno rjesenje.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#6537 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 30/01/2023 08:24
vjeshalica wrote: 30/01/2023 08:15

Nek doticni procita Zakon o drzavnoj imovini, da bi Gras se nazvao drzavnim,mora drzava biti upisana. Nije. Nego Kanton. Sad cemo o tome raspravljati narednih 20 stranica. Ima na prosloj stranici izvod iz Statuta i Sudskog registra.
De nam link tog zakona o drzavnoj imovini (koji ne postoji). :D
Vidis kako si shvatio odma da Gras nije drzavna imovina.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#6538 Re: Gras all about

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 30/01/2023 08:26
Haris.ba wrote: 30/01/2023 08:24

De nam link tog zakona o drzavnoj imovini (koji ne postoji). :D
Vidis kako si shvatio odma da Gras nije drzavna imovina.
Ja bih se vjesao na sred Ferhadije da imam isto pogresno shvatanje drzavne imovine ko ti i Dodik.

Helem. Iako nije zakon, kod nas postoji u pravnom sistemu definicija drzavne imovine u presudama ustavnog suda.

Nema veze sto je titular drzavne imovine institucija opcine, kanton, entitet, institucije drzave....sve je to drzavna imovina. Jer drzava svojim ustavom i zakonom moze bez ikakvih ogranicenja tom imovinom uredovati.
Državna imovina, iako je to oblik vlasništva koji je po svojoj strukturi sličan građanskopravnom privatnom vlasništvu, predstavlja poseban pravni koncept, te, iz toga razloga, uživa poseban status. Državna imovina je karakteristična po javnopravnoj prirodi odnosa subjekata i korištenja te imovine, kao i njezinoga titulara. Ona obuhvaća, s jedne strane, pokretne i nepokretne stvari koje su u rukama javne vlasti i koje joj služe radi vršenja te vlasti, s druge strane, ona može obuhvatiti 'javno dobro' (morska voda imorsko dno, riječna voda i riječna korita, jezera, planine i druga prirodna bogatstva, javna saobraćajna mreža, saobraćajna infrastruktura, itd.). Ono, po svojoj prirodi, prioritetno služi svim ljudima u državi. Kao takvo, 'javno dobro' može biti izuzeto iz pravnog prometa (res extra commercium) zbog svoga značaja, jer je to jedini način da bude sačuvano i zaštićeno“.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6539 Re: Gras all about

Post by Truba »

User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6540 Re: Gras all about

Post by Mishelinke »

Zato što Gras nema nikakve veze sa tim projektom, niti će isti biti u njihovoj ingirenciji.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6541 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Truba wrote: 01/02/2023 14:58 https://avaz.ba/vijesti/bih/805625/potp ... a-hrasnica

potpisan ugovor
niko ništa
kako nista,eno bageri vec kopaju pored grand centra ...
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6542 Re: Gras all about

Post by Mishelinke »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/02/2023 09:36
Truba wrote: 01/02/2023 14:58 https://avaz.ba/vijesti/bih/805625/potp ... a-hrasnica

potpisan ugovor
niko ništa
kako nista,eno bageri vec kopaju pored grand centra ...
Haman pa identična vijest je bila prošle godine.

"Izabran izvođač, radovi već na ljeto". Prođe ljeto, prođe jesen, a evo i zima, i umjesto radova opet najava "radovi već na ljeto".

Sve sam manje i manje uvjeren da će ta pruga ikad biti izgrađena.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6543 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Mishelinke wrote: 04/02/2023 08:39

Sve sam manje i manje uvjeren da će ta pruga ikad biti izgrađena.
necemo sad siriti pesimizam po forumu....
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#6544 Re: Gras all about

Post by HelaS »

Može li neko da odgovori, @dresdener78 ili neko drugi: Da li su Sarajevu, sa svojom današnjom cestovnom infrastrukturom, korisniji trolejbusi manje dužine, da ih ima više i da su prometniji u saobraćaju, od zglobnih, dužih, koji su sada u upotrebi?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10464
Joined: 27/04/2021 22:52

#6545 Re: Gras all about

Post by tramvajtrojka »

Mishelinke wrote: 04/02/2023 08:39
bitanga_sa_otesa wrote: 02/02/2023 09:36

kako nista,eno bageri vec kopaju pored grand centra ...
Haman pa identična vijest je bila prošle godine.

"Izabran izvođač, radovi već na ljeto". Prođe ljeto, prođe jesen, a evo i zima, i umjesto radova opet najava "radovi već na ljeto".

Sve sam manje i manje uvjeren da će ta pruga ikad biti izgrađena.
haj ba tesla ne trolaj bogati zanimljivija ti je trola bila kad si pisao da ce bagerima mrtve od korone kupiti :-) :-)

izabran je izvodjac , odobrene pare na svim nivoima i sad ce se uvesti izvodjac na posao , uvijek je tako bilo sa EBRD ugovorima znas to i ti al ti je dusa da trolas :lol: :lol:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6546 Re: Gras all about

Post by Mishelinke »

HelaS wrote: 04/02/2023 09:23 Može li neko da odgovori, @dresdener78 ili neko drugi: Da li su Sarajevu, sa svojom današnjom cestovnom infrastrukturom, korisniji trolejbusi manje dužine, da ih ima više i da su prometniji u saobraćaju, od zglobnih, dužih, koji su sada u upotrebi?
Ništa ne može biti korisnije od tramvaja. Tramvaj ima svoju rutu, trolejbusi se skreću po kolovozu, stvaraju dodatnu gužvu, a svojim kapacitetom nikad ne mogu zamijeniti tramvaj. Jedan Štadlerov dvozglobni tramvaj, po kapacitetu mijenja dvije trole, dok bi jedan petodijelni tramvaj zamijenio čak 4 zglobna trolejbusa. Dakle jedan tramvaj koji se kreće izvan kolovoza i ne stvara gužvu, ekvivalentan je 4 trolejbusa, koji bi stvarali dodatnu gužvu u saobraćaju.

Zatim, tramvaj je lakše održavati i puno jeftinije. Nema registracije, nema promjene guma, duži vijek trajanja, manja mogućnost totalne štete od udesa, sigurnost putnika znatno veća,....
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#6547 Re: Gras all about

Post by HelaS »

Mishelinke wrote: 04/02/2023 09:31
HelaS wrote: 04/02/2023 09:23 Može li neko da odgovori, @dresdener78 ili neko drugi: Da li su Sarajevu, sa svojom današnjom cestovnom infrastrukturom, korisniji trolejbusi manje dužine, da ih ima više i da su prometniji u saobraćaju, od zglobnih, dužih, koji su sada u upotrebi?
Ništa ne može biti korisnije od tramvaja. Tramvaj ima svoju rutu, trolejbusi se skreću po kolovozu, stvaraju dodatnu gužvu, a svojim kapacitetom nikad ne mogu zamijeniti tramvaj. Jedan Štadlerov dvozglobni tramvaj, po kapacitetu mijenja dvije trole, dok bi jedan petodijelni tramvaj zamijenio čak 4 zglobna trolejbusa. Dakle jedan tramvaj koji se kreće izvan kolovoza i ne stvara gužvu, ekvivalentan je 4 trolejbusa, koji bi stvarali dodatnu gužvu u saobraćaju.

Zatim, tramvaj je lakše održavati i puno jeftinije. Nema registracije, nema promjene guma, duži vijek trajanja, manja mogućnost totalne štete od udesa, sigurnost putnika znatno veća,....
Kolega, hajde molim te još jednom pročitaj moje pitanje, pa onda iskači iz grmlja :-)
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6548 Re: Gras all about

Post by Mishelinke »

tramvajtrojka wrote: 04/02/2023 09:25
Mishelinke wrote: 04/02/2023 08:39

Haman pa identična vijest je bila prošle godine.

"Izabran izvođač, radovi već na ljeto". Prođe ljeto, prođe jesen, a evo i zima, i umjesto radova opet najava "radovi već na ljeto".

Sve sam manje i manje uvjeren da će ta pruga ikad biti izgrađena.
haj ba tesla ne trolaj bogati zanimljivija ti je trola bila kad si pisao da ce bagerima mrtve od korone kupiti :-) :-)

izabran je izvodjac , odobrene pare na svim nivoima i sad ce se uvesti izvodjac na posao , uvijek je tako bilo sa EBRD ugovorima znas to i ti al ti je dusa da trolas :lol: :lol:
Jebo me svak ako ste vi normalni. Ko vam je taj tesla, jebo ga ja, veze nemam sa njim. I kakve veze ima korona sa ovim? Bageri? Ne kontam.

Što se teme tiče, ušli smo u drugu godinu najava da radovi kreću na ljeto. Šta je sa tim?

Šteta malo malo izvali neku najavu. Osim rekonstrukcije, koju momački sprovodi, ništa više ne vidim.

Šta je sa adaptivnim saobraćajem?
Šta je sa trolom do Vogošće?
Šta je sa tramvajem do Šipa?
Šta je sa raskrsnicom kod Bulevara?
Šta je sa radovima za Hrasnicu "prošlog ljeta"?
Šta je sa IX transverzalom? Sve zaleđeno, stoji u mjestu.
Šta je sa nesnosnim jutarnjim gužvama? Od Nedžarića do Marijin Dvora treba preko sat vremena, u intervalu od pola 8 do pola 9.

Ako mu trebaju dva mandata da pokrene obećanja, jebeš to onda. Mrcvari se kao i sa Vc autoputem. Bulevar je najavio, a nije ni provjerio može li. Rotirajuća traka isto tako. Hrasnicu je najavio još dok nije bio ni potpisan ugovor o kreditu. Leti previše pred rudu, loži nas bespotrebno i onda se mora pravdati.

Zato sad, dok ne vidim prvi tramvaj, ne vjerujem da će ta pruga ikad biti izgrađena.

Lijepo je to sve slušati, najave, tektonske promjene, ali gubi se strpljenje polahko. Počelo se ponovo sa onim: "najavljujemo da ćemo početi sa najavama".
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#6549 Re: Gras all about

Post by Mishelinke »

HelaS wrote: 04/02/2023 09:33
Mishelinke wrote: 04/02/2023 09:31

Ništa ne može biti korisnije od tramvaja. Tramvaj ima svoju rutu, trolejbusi se skreću po kolovozu, stvaraju dodatnu gužvu, a svojim kapacitetom nikad ne mogu zamijeniti tramvaj. Jedan Štadlerov dvozglobni tramvaj, po kapacitetu mijenja dvije trole, dok bi jedan petodijelni tramvaj zamijenio čak 4 zglobna trolejbusa. Dakle jedan tramvaj koji se kreće izvan kolovoza i ne stvara gužvu, ekvivalentan je 4 trolejbusa, koji bi stvarali dodatnu gužvu u saobraćaju.

Zatim, tramvaj je lakše održavati i puno jeftinije. Nema registracije, nema promjene guma, duži vijek trajanja, manja mogućnost totalne štete od udesa, sigurnost putnika znatno veća,....
Kolega, hajde molim te još jednom pročitaj moje pitanje, pa onda iskači iz grmlja :-)
Sve to je napisano. Trolejbusi ne mogu biti korisniji. Ne znam šta ti nije jasno?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6550 Re: Gras all about

Post by Truba »

Trola moze zaobici udes
Tramvaj ne
Post Reply