Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#6451 Re: Gras all about

Post by bitanga_sa_otesa »

Black swan wrote: 02/08/2022 19:20
Ne znam imaju li za nezaposlene kuponi
njima ne treba kupon,oni se svercaju ili imaju nekog mercedesa ili audija od 50.000 ;-)
User avatar
MTV
Posts: 14294
Joined: 21/08/2013 19:39

#6452 Re: Gras all about

Post by MTV »

Black swan wrote: 02/08/2022 19:20 Briga njih radis li ili ne
Ako nisi student ili penzic
Onda radnik
Ne znam imaju li za nezaposlene kuponi
Nisam nikad vadio al znam da su bili uz onaj karton sa biroa + licnu kartu da se izvadi mjesecna karta koja je bila oko 10 KM. Koliko i kako je sada ne znam.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#6453 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Quaresma wrote: 02/08/2022 11:30 a pazi kretena iz sda.

Ovo su iz SDA iskoristili kako bi pozvali tužilaštvo da provjeri samu nabavku, kao i kvalitet trolejbusa, a do tada su pozvali na njihovo potpuno uklanjanje sa sarajevskih cesta.

joj jebo majq pa tacno me sramota i muka s kim se mora živiti
Nabavka je čista. Proveo je EBRD, a isti je finansirao novu fabriku BKM-a
BKM najpovoljniji, mislim da se ostali nisu ni prijavili. Na prvi tender se niko nije prijavio osim dva lijeva proizvođača iz Turske i Kine, koji su otpali jer je prvi tražio 50% više para, a drugi nije ispunjavao uslove.
Razlog je što je raspoloživi iznos možda dovoljan za obične trolejbuse, ali ne za vozila koja mogu raditi i kao električni autobus sa 20km autonomije.

BKM možda i najviše trola u Evropi proizvodi, jer poznato je da je trolejbus najpopularniji na istoku i u ex SSSR zemljama skoro svaki grad ih ima, dok u Zapadnoj Evropi i nema mnogo gradova s trolama, kao ni proizvođača.
Osim u Bjelorusiji proizvodili su se do rata i u Ukrajini (BKM Ukraine)

E sad kvalitet. To u ex SSSR zemljama nije na nivou. Amortizacija loša. Vozio sam se zadnji put baš s ovim što mu je spala motka. Taj na lošijim dionicama trese i lupa gore nego nekad Sanosi i Škode. S druge strane klima, koja je bila misaona imenica u trolama radi odlično.

Inače povučeni su svi sa linija danas poslije ovog incidenta, vjerovatno će svi proći reviziju.

BKM jeste sumljivog kvaliteta, ali ne bi me čudile ni sabotaže sa političkom pozadinom.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6454 Re: Gras all about

Post by Truba »

Zaglavi opet trambaj na dvojci
Raspade se...puko kvar

Ne treba nove kupovati :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6455 Re: Gras all about

Post by drndalo »

trambusek88 wrote: 02/08/2022 21:07
Quaresma wrote: 02/08/2022 11:30 a pazi kretena iz sda.

Ovo su iz SDA iskoristili kako bi pozvali tužilaštvo da provjeri samu nabavku, kao i kvalitet trolejbusa, a do tada su pozvali na njihovo potpuno uklanjanje sa sarajevskih cesta.

joj jebo majq pa tacno me sramota i muka s kim se mora živiti
Nabavka je čista. Proveo je EBRD, a isti je finansirao novu fabriku BKM-a
BKM najpovoljniji, mislim da se ostali nisu ni prijavili. Na prvi tender se niko nije prijavio osim dva lijeva proizvođača iz Turske i Kine, koji su otpali jer je prvi tražio 50% više para, a drugi nije ispunjavao uslove.
Razlog je što je raspoloživi iznos možda dovoljan za obične trolejbuse, ali ne za vozila koja mogu raditi i kao električni autobus sa 20km autonomije.

BKM možda i najviše trola u Evropi proizvodi, jer poznato je da je trolejbus najpopularniji na istoku i u ex SSSR zemljama skoro svaki grad ih ima, dok u Zapadnoj Evropi i nema mnogo gradova s trolama, kao ni proizvođača.
Osim u Bjelorusiji proizvodili su se do rata i u Ukrajini (BKM Ukraine)

E sad kvalitet. To u ex SSSR zemljama nije na nivou. Amortizacija loša. Vozio sam se zadnji put baš s ovim što mu je spala motka. Taj na lošijim dionicama trese i lupa gore nego nekad Sanosi i Škode. S druge strane klima, koja je bila misaona imenica u trolama radi odlično.

Inače povučeni su svi sa linija danas poslije ovog incidenta, vjerovatno će svi proći reviziju.

BKM jeste sumljivog kvaliteta, ali ne bi me čudile ni sabotaže sa političkom pozadinom.
Ja o Bjelorusima/Ukrajincima (koji li su vec) i kvalitetu znam samo da su trolejbusi u BGD (prije BGD metroa) ovog/ovih proizvodjaca derali 50 godina svako dan... TReslisu, udarali, lupali, ruke otkidali zatvaranjem vrata, ali nisu lako stajali... Dakle, nije bas da ne znaju. E sad, koliko ce ih Francuzi "pokvariti" sa udobnoscu, naustrb trajanja, vidjecemo. U svakom slucaju, ko hoce da ih pazi i odrzava, trajace mu. Ko nece, slomice Bentley za par mjeseci...
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#6456 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

Koji Francuzi?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6457 Re: Gras all about

Post by drndalo »

NediM17 wrote: 03/08/2022 10:59 Koji Francuzi?
Francuzi koji su kupili tu firmu/fabriku u Bjelorusiji... Kao sto je kod nas Cementara Kakanj = Nijemci, Cementara Lukavac = Austrijanci, Koksna industrija Lukavac = Turci, Natron = Turci...
NediM17
Posts: 21375
Joined: 05/11/2009 11:49

#6458 Re: Gras all about

Post by NediM17 »

Nisu Francuzi i nisu kupili, joint venture. :thumbup:
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#6459 Re: Gras all about

Post by nlt »

Švicarci?
Inače, uvalili su nam krš trolejbuse i jučer spade ona šipka i razbi čovjeku auto
Forto? Ostavka? :D :lol:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#6460 Re: Gras all about

Post by tramvajtrojka »

Image
Image

sto bi neko rekao ocajna vozila :lol: :lol: :lol: koja ljepota voziti se u trolejbusu a da poslije voznje ne izgledas kao da si bio u turskom hamamu :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#6461 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

scarr wrote: 02/08/2022 19:19
vjeshalica wrote: 02/08/2022 18:56

53 radnicki kufon za A zonu
Mozes li mi objasniti ko spada pod tu kategoriju "radnici"? Ako si u radnom odnosu u toj si kategoriji?
Da. Ako si u radnom odnosu,moze ti poslodavac refundirati prevoz u vidu kupona ako si u A zoni za 53KM (svojom dobrom voljom) ili da ti da pare da ga sam kupis, odes na saltHer sa slikom i odma dobijes iskaznicu
Ako si izvan A zone karta je skuplja npr AB,ABC,ABCD
Sad ne znam ima neka nova karta elektronska ali to se u principu nista promijenilo nije samo sto je modernije.
Radnici oni koji rade, za nezaposlene ima mislim 12KM mjesecno.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#6462 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

drndalo wrote: 03/08/2022 10:57
trambusek88 wrote: 02/08/2022 21:07

Nabavka je čista. Proveo je EBRD, a isti je finansirao novu fabriku BKM-a
BKM najpovoljniji, mislim da se ostali nisu ni prijavili. Na prvi tender se niko nije prijavio osim dva lijeva proizvođača iz Turske i Kine, koji su otpali jer je prvi tražio 50% više para, a drugi nije ispunjavao uslove.
Razlog je što je raspoloživi iznos možda dovoljan za obične trolejbuse, ali ne za vozila koja mogu raditi i kao električni autobus sa 20km autonomije.

BKM možda i najviše trola u Evropi proizvodi, jer poznato je da je trolejbus najpopularniji na istoku i u ex SSSR zemljama skoro svaki grad ih ima, dok u Zapadnoj Evropi i nema mnogo gradova s trolama, kao ni proizvođača.
Osim u Bjelorusiji proizvodili su se do rata i u Ukrajini (BKM Ukraine)

E sad kvalitet. To u ex SSSR zemljama nije na nivou. Amortizacija loša. Vozio sam se zadnji put baš s ovim što mu je spala motka. Taj na lošijim dionicama trese i lupa gore nego nekad Sanosi i Škode. S druge strane klima, koja je bila misaona imenica u trolama radi odlično.

Inače povučeni su svi sa linija danas poslije ovog incidenta, vjerovatno će svi proći reviziju.

BKM jeste sumljivog kvaliteta, ali ne bi me čudile ni sabotaže sa političkom pozadinom.
Ja o Bjelorusima/Ukrajincima (koji li su vec) i kvalitetu znam samo da su trolejbusi u BGD (prije BGD metroa) ovog/ovih proizvodjaca derali 50 godina svako dan... TReslisu, udarali, lupali, ruke otkidali zatvaranjem vrata, ali nisu lako stajali... Dakle, nije bas da ne znaju. E sad, koliko ce ih Francuzi "pokvariti" sa udobnoscu, naustrb trajanja, vidjecemo. U svakom slucaju, ko hoce da ih pazi i odrzava, trajace mu. Ko nece, slomice Bentley za par mjeseci...
U BG su radile ruske ZiU 9. Bila u GRAS zglobna ZIU 10 došla na probu 1992, ne znam jesu li je stigli probati. Kasnije se fabrika preimenovala u Trolza.
To su bila vozila starog kova, malo je toga bilo da se pokvari a da se ne može popraviti običnim alatom ili ubudžiti.

BKM je drugi proizvođač
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6463 Re: Gras all about

Post by Truba »

Sa je ba ovo opet ne rade tram
Idu busevi
User avatar
zomri
Posts: 12804
Joined: 03/05/2006 07:31

#6464 Re: Gras all about

Post by zomri »

Pametnice, smanjite i cijenu karata za vise voznji.

Jedna za pet voznji 7.10
Pet jednokratnih 7.00 :lol:
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#6465 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/06/2022 09:47 gledam juce novu trolu, prosao je onaj dzabni period voznje sa posebnim tablama, ali evo stoji naziv i broj linije kao i u ostalim trolama, isprintano na tabli u sofersajbi.
ne kontam sto nisu normalno stavili broj i naziv linije gdje i treba biti, kad je vec nova trola
Nije do vozača.
Čim je kompletiran info sistem displeji su proradili na svim trolama.

Na prednjem je broj linije i relacija, a na bočnom broj linije i scroll stajališta od početnog do zadnjeg.

U onom što je prvi došao testira se unutrašnja najava stanica koja ide preko GPS-a. Ubačeni su i LCD ekrani.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4770
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#6466 Re: Gras all about

Post by Tvrtko II Kotromanić »

trambusek88 wrote: 07/08/2022 10:23
Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/06/2022 09:47 gledam juce novu trolu, prosao je onaj dzabni period voznje sa posebnim tablama, ali evo stoji naziv i broj linije kao i u ostalim trolama, isprintano na tabli u sofersajbi.
ne kontam sto nisu normalno stavili broj i naziv linije gdje i treba biti, kad je vec nova trola
Nije do vozača.
Čim je kompletiran info sistem displeji su proradili na svim trolama.

Na prednjem je broj linije i relacija, a na bočnom broj linije i scroll stajališta od početnog do zadnjeg.

U onom što je prvi došao testira se unutrašnja najava stanica koja ide preko GPS-a. Ubačeni su i LCD ekrani.
:thumbup:
Baš mi je drago da je proradilo, odmah je ljepše
A vjerujem da nije do vozača svakako
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#6467 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Ovih dana se polako uključuju u saobraćaj trolejbusi koji su počeli pristizati nakon zastoja u isporuci.
Već ih je 6 uključeno u saobraćaj u toku ovog mjeseca, od toga 2 ovih dana.

Do sad je došlo 17 komada, od čega je do sad 13 uključeno u saobraćaj.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20376
Joined: 12/08/2013 12:51

#6468 Re: Gras all about

Post by insaneinthebrain »

trambusek88 wrote: 27/11/2022 09:06 Ovih dana se polako uključuju u saobraćaj trolejbusi koji su počeli pristizati nakon zastoja u isporuci.
Već ih je 6 uključeno u saobraćaj u toku ovog mjeseca, od toga 2 ovih dana.

Do sad je došlo 17 komada, od čega je do sad 13 uključeno u saobraćaj.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6469 Re: Gras all about

Post by Truba »

Super
Al neki je bombas okacio nedavno kao pokrenuto stopiranje i nema vise...neki papir kao nije ispostovan dogovor
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6470 Re: Gras all about

Post by Truba »

Gras je gras
Tek se nekidan bio u novoj troli od trga austrije do alipasna
Sat nisu pomjerili zbog vracanja kazaljki
Gras je gras
Not my job :bih:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4770
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#6471 Re: Gras all about

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Truba wrote: 13/12/2022 21:30 Gras je gras
Tek se nekidan bio u novoj troli od trga austrije do alipasna
Sat nisu pomjerili zbog vracanja kazaljki
Gras je gras
Not my job :bih:
legendarna kurcobolja
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#6472 Re: Gras all about

Post by tramvajtrojka »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 14/12/2022 16:50
Truba wrote: 13/12/2022 21:30 Gras je gras
Tek se nekidan bio u novoj troli od trga austrije do alipasna
Sat nisu pomjerili zbog vracanja kazaljki
Gras je gras
Not my job :bih:
legendarna kurcobolja
Image

grasovo odrzavanje cistoce vozila nesposobni debili da operu vozilo , skupina neradnika i nehljeba :-) :-)
nlt
Posts: 2548
Joined: 18/05/2014 18:02

#6473 Re: Gras all about

Post by nlt »

Skupa voda
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4770
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#6474 Re: Gras all about

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ugasiti firmu, osnovati novu
ne znam je li to planirano u sklopu tog gradskog Holdinga il sta vec, ali dzaba 130 godina "tradicije", ovo je za gasenje
nova firma, novi menadzment i novi sistem vrijednosti i odgovornosti

samo eto, nas mentalitet je zeznuta stvar, koliko ti uopce ljudima mozes u glavu usaditi neki vid odgovornosti i inicijative majka mu stara
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 444
Joined: 07/03/2018 18:22

#6475 Re: Gras all about

Post by sefket_ramadani »

sto prije likvidacija, to bolje
Post Reply